Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρικη στο Ελενα με επισκληρίδιο


m_xanthi

Recommended Posts

Κορίτσια χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα στο Έλενα με καισαρική τομή. Επειδή ήταν επείγουσα καισαρική μου έκαναν ολική νάρκωση. Τώρα περιμένω το δεύτερο μου μωρό. Θέλω να γεννήσω πάλι σε δημόσιο μαιευτήριο, αλλά άκουσα πως στο Έλενα δεν κάνουν καισαρική με επισκληρίδιο, ας είναι προγραμματισμένη!!! Δεν θέλω με τίποτα να ξαναπεράσω την ολική νάρκωση και να δω το παιδάκι μου μετά από 2ώρες και σε κατάσταση ζόμπι! Έχει καμία σας εμπειρία από καισαρική με επισκληρίδιο στο Έλενα; Μήπως τελικά είναι θέμα γιατρού και όχι νοσοκομείου; Στο 1ο μου μωρό με παρακολουθούσε ο κ. Δεσύπρης. Ήταν πολύ καλός, ειδικά την ώρα του τοκετού, αλλά δεν ήταν υπερ της επισκληριδίου από την αρχή.

Περιμένω να ακούσω τις εμπειρίες σας.

ax706ksnxl94trz6.png

 

detcekkuftzl3tta.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γέννησα 2 φορές στο ΕΛΕΝΑ με καισαρική και επισκληριδιο...

 

Θεωρώ πως ειναι θεμα γιατρού γιατί στην πρώτη μπήκα μέσα και με ετοίμαζαν για ολική και μολις τους παρακάλεσα και ενημερώθηκε ο γιατρός ,-μετά απο αναμονή 1 ώρας και με εμένα έτοιμη πάνω στο χειρουργικό τραπέζι να περιμένουμε κάποιες εξετάσεις συμπληρωματικές για να επιτραπει η επισκληριδιος,- και ολο το επιτελείο έτοιμο με μάσκες και γάντια να συζητάμε περι δημοσιογραφίας και κουτσομπολιά life style, εκανα τελικά επισκληριδιο!!!!

 

Και στην 2η κάτι ανάλογο διεπράχθη με λιγότερη αγωνιά λόγω γνώσης αυτη τη φορά...

 

Είναι αααααλλη εμπειρία η επισκληριδιος-αν και εφόσον μπορεί να γίνει...-

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Aggeloudia είσαι η πρώτη γυναίκα από όσες ξέρω που γέννησαν εκεί και το κατάφεραν!!! Πιστεύω πως τελικά είναι θέμα γιατρού, γι αυτό ρωτάω μήπως βρω κανέναν γιατρό θετικό! Ποιος είναι ο γιατρός σου; Αν μπορείς στείλε μου πμ με το τηλέφωνό του και αν δεν είμαι πολύ αδιάκριτη πόσο στοίχισε η όλη διαδικασία.

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Τώρα που ξέρω ότι γίνεται θα αρχίσω να ψάχνω.

ax706ksnxl94trz6.png

 

detcekkuftzl3tta.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα η γιατρος μου ειναι στο ελενα βενιζελου....απο την αρχη μου ειχε πει οτι ειναι υπερ της επισκληριδιου...με το αζημειωτο ομως για τον ανιασθησιολογο:? δεν εχω γεννησει ακομα οποτε δεν μπορω να εκφερω προσωπικη αποψη...στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου που πηγα στο ελενα ομως η μαια μας ειπε οτι γενικα στις καισαρικες γινεται ολικη ναρκωση γιατι οι αναισθησιολογοι που κανουν την επισκληριδιο ειναι συγκεκριμενοι οποτε πρεπει να εχει προσυμφωνηθει με τον γιατρο .....και εκεινη μας τονισε το θεμα του...<αζημειωτου> ομως

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γέννησα στο Ελενα πριν 1 μήνα με καισαρική. Ο γιατρός μου δεν ήταν υπέρ της επισκληριδείου, αλλά μου είπε οτι είναι δική μου επιλογή. Είχαμε συμφωνήσει ότι θα γεννούσα φυσιολογικά με επισκληριδειο, τελικά όμως επειδή δεν είχα καθόλου διαστολή κάναμε καισαρική. Δεν επεμεινα για επισκληριδειο κι ετσι μου εκανε ολικη ναρκωση. Πιστευω ομως οτι αν επεμενα θα μου εκανε επισκληριδειο παρολο που ηταν αντιθετος. Μετα την εμπειρια μου απο την ολικη ναρκωση την επομενη φορα σιγουρα θα επιμεινω για επισκληριδειο. Οποτε πιστευω οτι ειναι θεμα γιατρου και πως θα το χειριστεις. Με το καλό να ερθει το μωρακι σου!!!:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο γιατρός μου βρίσκεται στο Ελενα.Εχω ακούσει και έχω διαβάσει οτι στο Ελενα δεν προτιμούν οι γιατροί την επισκληρίδιο!!!!!Αλήθεύει κάτι τέτοια?Γιατί σε περίπτωση που γεννήσω με καισσαρική τότε θα μου κάνουν ολική!!!!!!Επίσης αληθεύει οτι πολύ γιατροί εκεί προτειμούν τις καισαρικές απο τον φυσικό?

Αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία απο τον συγκεκριμένο νοσοκομείο ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου βρίσκεται στο Ελενα.Εχω ακούσει και έχω διαβάσει οτι στο Ελενα δεν προτιμούν οι γιατροί την επισκληρίδιο!!!!!Αλήθεύει κάτι τέτοια?Γιατί σε περίπτωση που γεννήσω με καισσαρική τότε θα μου κάνουν ολική!!!!!!Επίσης αληθεύει οτι πολύ γιατροί εκεί προτειμούν τις καισαρικές απο τον φυσικό?

Αν κάποια κοπέλα έχει εμπειρία απο τον συγκεκριμένο νοσοκομείο ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ!!!

 

για την επισκληριδιο το εχω ακουσει και εγω οτι δεν πολυγινονται αλλα πιστευω ειναι θεμα γιατρου,εγω δεν ρωτησα γιατι δεν ηθελα να κανω.για το αλλο που λες και εγω γεννησα φυσιολογικα και αλλες 3 φιλες μου οποτε δεν νομιζω οτι ισχυει.και παλι πιστευω οτι ειναι θεμα γιατρου.μαλιστα ζητησα καποια στιγμη καισαρικη που δεν αντεχα πλεον αλλα η γιατρος αρνηθηκε.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

I kesariki me oliki narkosi ine opos ipe ke enas gnostos anesthisiologos 'egglimatiki' . Prepi na gineto mono otan iparhi to epigon.,,,diaforetika me programatismeni kesariki theli episkliridio yia na min ehis epodini ebiria...To megalitero pososto meta apo genniki ponai POLI POLI POLI,,,ke malista kani ke provlimata hroniou ponou argotera....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες.

Τελικα εν ετει 2013 ξερει καμια σας τι γίνεται με την επισκληρίδιο στο ΕΛΕΝΑ; Εγώ γέννησα με καισαρική και ολική νάρκωση το πρώτο μου παιδί σε ιδιωτικό μαιευτήριο, και τώρα ετοιμάζομαι να γεννήσω στο ΕΛΕΝΑ το δεύτερο. Ο γιατρός μου είναι υπερμαχος της επισκληριδίου αλλά φοβάμαι λιγο. Ισως επειδή δεν είχα κανενα πρόβλημα με την ολική νάρκωση στην πρώτη γέννα. Κυρίως με φοβίζει το ότι μπαίνει μια βελόνα στη μέση σου. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...