Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΟΧΕΣ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ


drop_00

Recommended Posts

ΟΠΟΙΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΕΙ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ ΤΙ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΟΣΟΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΜΟΝΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΕΜΕΙΣ.

Π.Χ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΛΟΧΕΙΑΣ,ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ,ΣΛΙΠ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ,ΟΜΦΑΛΕΠΙΔΕΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ..ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ Ή ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΕΜΕΙΣ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

me to kalo na ethei to mwraki sou eyxomai.

gennisai prin dio xronia se monoklino sto elenas kai to mono pou den xreiazetai na pareis einai pampers gia to mwraki pou sta parexei to maieutirio. ola ta ipoloipa prepei na ta pareis. akomi kai kapoia rouxalakia gia to mwro gia na to allazeis ekei mesa. ta dika sou pragmata pou les prepei na ta exeis esi mazi sou.

i gnwmi mou einai na pareis kai ena koubertaki gia to mwro giati ayta pou tous vazoun einai pampalaia.

otidipote allo xreiasteis sti diathesi sou

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μία κοπέλα από το forum που γέννησε τον Αύγουστο σε μονόκλινο του ΕΛΕΝΑ δεν χρειάστηκε να πάρει τίποτα μαζί της, της τα έδωσαν όλα στο ΕΛΕΝΑ. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν λίγα ρουχαλάκια για το μωρό γιατί είχαν ξεμείνει στο ΕΛΕΝΑ από μακρυμάνικα και λόγω aircondition τα χρειάστηκε.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα έχουν και επειδή διάβασα κάτι για κουβέρτα, τα σκεπάζουν με παπλωματάκι που είναι καινούργιο, άντε να πάρεις κανένα φορμάκι που και πάλι θα σου το βγάζουν γιατί δεν τους βολεύει στο άλλαγμα και για να τα εξετάσει ο παιδίατρος. Και για σένα δίνουν τα πάντα, άντε να πάρεις καμιά έξρα πετσέτα-αν και σου δίνουν- και σερβιέτες γιατί σου δίνουν κάτι πολύ χοντρές. Με το καλό!!

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΠΟΙΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΛΕΝΑ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΕΙ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ ΤΙ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΟΣΟΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΜΟΝΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΕΜΕΙΣ.

Π.Χ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΛΟΧΕΙΑΣ,ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ ΣΤΗΘΟΥΣ,ΣΛΙΠ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ,ΟΜΦΑΛΕΠΙΔΕΣΜΟΙ ΚΑΙ ΠΑΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ..ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ Ή ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΕΜΕΙΣ???

 

Για το μωρό τυπικά δεν χρειάζεσαι τιποτα. Ομφαλεπιδεσμους και πανες εχουν εκει (άλλωστε στα μωρακια κανουν μπανιο μονο οι νοσοκομες και για να τα αλλάξεις πας στο ειδικο δωματιακι που εχει πανες, γαζες, βαμβάκι κλπ.). Καλό είναι ομως να του έχεις πάρει ρουχαλάκια, γιατί τα δικά τους -τουλαχιστον τα καλοκαιρινα που είχα δει εγώ- ειναι σαν πουκαμισάκια και δεν ειναι πολυ βολικα γιατι σηκώνονται προς τα πανω. Ίσως και να χρειαστείς καλτσάκια σε περίπτωση που έχουν ακόμα κλιματισμό. Για εσένα δίνουν σερβιέτες, όχι ομως επιθέματα κι εσώρουχα μιας χρήσης. Τουλάχιστον εμένα δεν μου είχαν δώσει. Και ειδικά τα εσώρουχα αυτά είναι πολύ πολύ πρακτικά για τις πρωτες μερες.

Με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά το μωρακι σου

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ anasp!!!

κοριτσια αυτα τα σλιπ μιας χρησης τα βρισκω στο φαρμακειο ή σε αλλα καταστηματα???ειναι βολικα,εξυπηρετουν ή να παρω καλυτερα τα πιο παλια εσωρουχα που εχω για τις πρωτες μερες??

Link to comment
Share on other sites

ενταξει δεν θα κυκλοφορω και με το βρακι :lol: αλλα θα βολευει γενικα??στο κρεβατι που καθεσαι ή οταν κοιμασαι???μην συγκαω σαν τα μωρα,λες και φοραω pampers.δεν ξερω απο τι υλικο ειναι αυτα??απο θεμα υγιεινης τι λενε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το μωρό τυπικά δεν χρειάζεσαι τιποτα. Ομφαλεπιδεσμους και πανες εχουν εκει (άλλωστε στα μωρακια κανουν μπανιο μονο οι νοσοκομες και για να τα αλλάξεις πας στο ειδικο δωματιακι που εχει πανες, γαζες, βαμβάκι κλπ.). Καλό είναι ομως να του έχεις πάρει ρουχαλάκια, γιατί τα δικά τους -τουλαχιστον τα καλοκαιρινα που είχα δει εγώ- ειναι σαν πουκαμισάκια και δεν ειναι πολυ βολικα γιατι σηκώνονται προς τα πανω. Ίσως και να χρειαστείς καλτσάκια σε περίπτωση που έχουν ακόμα κλιματισμό. Για εσένα δίνουν σερβιέτες, όχι ομως επιθέματα κι εσώρουχα μιας χρήσης. Τουλάχιστον εμένα δεν μου είχαν δώσει. Και ειδικά τα εσώρουχα αυτά είναι πολύ πολύ πρακτικά για τις πρωτες μερες.

Με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά το μωρακι σου

 

Συμφωνω με αυτα που γραφεις, εγω γεννησα πριν δυο μηνες στο Ελενα, χρειαστηκα μονο ροχαλακια εξοδου για το μωρο και μες'στο Ελενα του εβαζα γαντακια, γιατι ειχε κατι νυχαρες...:mrgreen:

α, πηρα και σερβιετες ALLWAYS τις μωβ, γιατι οι αλλες εκει ηταν για ελεφαντινες:D

τι αλλο??? εσωρουχα μιας χρησεως βρηκα στο φαρμακειο της Chicco, ειναι σαν δυχτι ελαστικο, δεν προκειται να συγκαεις, εμενα με βολεψαν πολυ τις πρωτες 2 μερες..

ημουν σε μονοκλινο λιουξ, τα ειχαν ολα ολοκαινουργια για το μπεμπακο εκει..

οτι αλλο θες ρωτα με..

με το καλο το μπεμπε σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

6iY7p3.png?cAMNhNbb
Link to comment
Share on other sites

α, πηρα και σερβιετες ALLWAYS τις μωβ, γιατι οι αλλες εκει ηταν για ελεφαντινες:D

 

ξεχασα να το αναφέρω αυτό με τις σερβιέτες. Όντως δυο μερες τις αντεξα, μετα εβαλα κανονικές

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα!με λένε βέτα και είμαι στον 8 μήνα της εγκυμοσύνης μου!θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για τα βλαστοκύτταρα,εσείς που έχετε ήδη γεννήσει έχετε δώσει βλαστοκύτταρα του μωρό σας?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα και απο εμενα.επειδη σε 21 μερες γενναω στο Ελενα ηθελα να μαθω τι ακριβως δινουν οσον αφορα (σερβιετες,επιθεματα στηθους κ.τ.λ).και αν καποια γεννησε προσφατα εκει, αν εμεινε ευχαριστημενη ,γιατι τις τελευταιες μερες ακουσα παρα πολλα οσον αφορα το μαιευτικο προσωπικο και εχω επηρεαστει.!!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και απο εμενα.επειδη σε 21 μερες γενναω στο Ελενα ηθελα να μαθω τι ακριβως δινουν οσον αφορα (σερβιετες,επιθεματα στηθους κ.τ.λ).και αν καποια γεννησε προσφατα εκει, αν εμεινε ευχαριστημενη ,γιατι τις τελευταιες μερες ακουσα παρα πολλα οσον αφορα το μαιευτικο προσωπικο και εχω επηρεαστει.!!:(

 

Εγω τον Ιούλιο γεννησα σε απλο μονοκλινο (οχι λουξ) εδιναν πανες, και οτιδηποτε χρειαζεται για την αλλαγη του μωρου και σε μενα σερβιετες αλλα φυσικα χρειαζομουν περισσοτερες,

Απο ρουχα, πετσετες κλπ δεν εδιναν τιποτα. Εγω χρειαστηκε να μεινω ποοοοολλες μερες και το παιδι μαζι μου και μου εφερναν σεντονακια απο το σπιτι. Ενω τα δικα μου σεντονια τα αλλαζαν καθε μερα, του παιδιου δεν τα αλλαξαν ποτε και οταν μια μερα λερωθηκε και δεν ειχα αλλο καθαρο ζητησα και μου ειπαν να φερω από το σπιτι μου :shock::shock::shock::shock:.

Γενικα οι κοπελες ηταν καλες, ευγενικες, εργατικες και πολυ εμπειρες. Τωρα δεν ξερω με το νεο μισθολογιο αν εχουν την ιδια διαθεση....παντως τοτε ετρεχαν....(υπηρχαν και καποιες που ηταν αστα να πανε αλλα ηταν μειοψηφία).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ γέννησα τον Νοέμβρη σε από μονόκλινο και το μονο που χρειάστηκα ήταν τα ρουχαλάκια της μικρής επειδή απλά δεν μου άρεσαν αυτά του μαιευτηρίου. Κατά τα άλλα σου τα δίνουν όλα εκεί (σερβιέτες, πάνες, κουβερτάκια κ.λπ.) και δεν χρειάζεται να κουβαλήσεις τπτ εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα.επειδη σε 21 μερες γενναω στο Ελενα ηθελα να μαθω τι ακριβως δινουν οσον αφορα (σερβιετες,επιθεματα στηθους κ.τ.λ).και αν καποια γεννησε προσφατα εκει, αν εμεινε ευχαριστημενη ,γιατι τις τελευταιες μερες ακουσα παρα πολλα οσον αφορα το μαιευτικο προσωπικο και εχω επηρεαστει.!!:(

 

Καλησπερα και με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου αγκαλιτσα!

Εγω γεννησα τον Αυγουστο στο Ελενα και ημουν σε μονοκλινο λουξ οπου μου τα εδιναν ολα! Πανες για το μωρο,σεντονακια,κουβερτουλες,ρουχαλακια,πετσετουλες κλπ αλλα και για μενα μου εδιναν καθε μερα καθαρες πετσετες, μου αλλαζαν μερα παρα μερα τα σεντονια εκτος απο αυτο που βρισκεται στην ευαισθητη περιοχη:oops: καθε μερα! Επιθεματα και εσωρουχα μιας χρησεως ειχα δικα μου!

Επισης το νοσηλευτικο προσωπικο, τουλαχιστον τοτε, ηταν Α Ψ Ο Γ Ο και πολυ εξυπηρετικοτατο!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και με το καλο να κρατησεις το μωρακι σου αγκαλιτσα!

Εγω γεννησα τον Αυγουστο στο Ελενα και ημουν σε μονοκλινο λουξ οπου μου τα εδιναν ολα! Πανες για το μωρο,σεντονακια,κουβερτουλες,ρουχαλακια,πετσετουλες κλπ αλλα και για μενα μου εδιναν καθε μερα καθαρες πετσετες, μου αλλαζαν μερα παρα μερα τα σεντονια εκτος απο αυτο που βρισκεται στην ευαισθητη περιοχη:oops: καθε μερα! Επιθεματα και εσωρουχα μιας χρησεως ειχα δικα μου!

Επισης το νοσηλευτικο προσωπικο, τουλαχιστον τοτε, ηταν Α Ψ Ο Γ Ο και πολυ εξυπηρετικοτατο!

 

Επισης ξεχασα να πω οτι μου εδιναν και σερβιετες οποτε ηθελα και μαλιστα πολλες την καθε φορα αλλα μετα την 3η μερα που δεν ειχα πολυ αιμα χρησιμοποιουσα δικες μου γιατι αυτες του μαιευτηριου ειναι μεγαλες και ειναι λιγο αβολευτες!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

λογικα η Melissanthi θα πρεπει να εχει ηδη γεννησει και να ειναι στο σπιτακι τους!

να σας ζησει!!!

εγω γεννησα το 2010 .σε μονοκλινο λουξ .δεν με αφηναν να βαλω ρουχαλακια δικα μου στο μωρο και αν και χειμωνας ηταν με ενα ελαφρυ ρουχαλακι.ειχε αφορητη ζεστη οπου καποια στιγμη εκλεισα μονη μου τον κλιματισμο γιατι δεν αντεχοταν η κατασταση.τα σεντονακια κουβερτακια ηταν πεντακαθαρα και καινουργια.το προσωπικο ηταν ευγενεστατο οσον αφορα τον 5ο οροφο .το προβλημα μου ηταν οτι λογο ικτερου μου κρατησαν τον μικρο μου 6 μερες μαζι με τα προωρακια (οχι στην μοναδα εντατικης) απλη παρακολουθηση .εκει πηγαινα καθε δυο ωρες για να τον θηλαζω (βασικα για να τον βλεπω αυτο με ενδιεφερε) οι κοπελες εκει ηταν ΑΘΛΙΕΣ.κατα τα αλλα απο τις μαιες που υπηρχαν την ημερα που γεννησα και ολο το υπολοιπο προσωπικο ηταν τελειοι.το δωματιο ηταν κορυφη!!!!!και αν και τοτε φοβομουν που θα ειχα τον μικρο μου μαζι μου συνεχεια τωρα δεν θα μπορουσα να σκεφτω οτι καποια στιγμη ισως ξαναγεννησω και δεν θα εχω διπλα μου το μωρακι μου.αχχχχχ αξεχαστες στιγμες

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

αααααα και αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τα εσωρουχα μιας χρησης?δεν νομιζω να υπηρχε καποιος λογος.εγω ειχα παρει απο την λαικη εσωρουχα με 1 ευρω λιγο μεγαλυτερα απο αυτα που φοραγα κανονικα με σκοπο να τα πετουσα αν θα τα λερωνα αλλα με βολεψαν παρα πολυ και καλυτερα που δεν πηρα τα μιας χρησης που ηταν και ακριβα απο οσο θυμαμαι.οι σερβιετες που εδιναν ηταν μια χαρα βεβαια ηταν λιγο γελοιο να βλεπεις κοπελες που φορουσαν αυτες τις σερβιετες και διαγραφοντουσαν απο τις πυτζαμες.αλλα ηταν μια χαρα.οι τενα που ειχα αγορασει εγω ηταν θεορατες μπροστα σε αυτες που εδιναν.δεν πηγαν ομως χαμενες .......τις εριχνα στο πατωμα για να βγω αποτ ην ντουζιερα επειδη οι παντοφλες μου γλιστρουσαν .χαχα

επιθεματα θα χρειαστειτε.την δευτερη μερα ειχα γινει μουσκεμα και οταν σηκωθηκα για να παω να φορεσω ηταν σαν να ειχα ανοιξει βρυσουλα.σαν πρωταρα τα ειχα δει λιγο ασπρομαυρα .τωρα που το σκεφτομαι γελαω

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν έχω γεννήσει ακόμα, αλλά μπορώ να σας πω τί μας είπαν στα μαθήματα ανώδινου τοκετού που έκανα στο "Έλενα". Βέβαια, δεν μας διευκρίνησαν αν διαφοροποιείται κάτι με την αναβάθμιση δωματίου. Η γενική ιδέα ήταν καλύτερα να τα έχουμε όλα εμείς γιατί με τα νέα μέτρα....ποτέ δεν ξέρεις τί θα κόψουνε!!!

 

Λοιπόν, για την βαλίτσα της επιτόκου:

1 μεγάλη πετσέτα μπάνιου,

1 πετσέτα για το πρόσωπο

2-3 μικρές πετσετούλες χεριών για να καθαρίζουμε το στήθος μας,

πιζάμες ή νυχτικιά

ρόμπα ή ζακέτα(γενικά έχει πάρα πολύ ζέστη στα δωμάτια, οπότε λεπτά υφάσματα)

2 σουτιέν θηλασμού ή αθλητικά σουτιέν(βολεύουν καλύτερα μας είπαν, καθώς στην αρχή καλό είναι να το βγάζουμε εντελώς το σουτιέν)

παντόφλες

Αφρόλουτρα κλπ μας είπαν ότι ακόμα τα παρέχουν αλλά εγώ θα βάλω στην τσάντα μου δειγματάκια από σαμπουαν,αφρολουτρο και μαλακτικη)

Χτένα

κάλτσες-εσώρουχα

σερβιέτες

 

Για την βαλίτσα του μωρού:

φορμάκια μακρυμάνικα

φανελάκια κοντομάνικα(για την εποχή αυτή)

2-3 πάνες αγκαλιάς που μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε και για σεντόνια

1 κουβερτούλα λεπτή

2-3 μικρές πετσέτες χεριών(άλλες απ'τις δικιές μας) για να πλένουμε τοπικά τα μωρά αν χρειαστεί

πάνες

πανάκια τετράγωνα για το ρέψιμο

καλτσάκια

γάζες αποστειρωμένες για καθαρισμό αφαλού

σκούφος και γαντάκια(προαιρετικά)

 

*αντί για επιθέματα στήθους που κρατούν την υγρασία, μας είπαν να έχουμε γάζες ή εναν επίδεσμο,τον οποίο έχουμε κόψει στο μέγεθος της γάζας.

 

Απλά και οικονομικά...

Γενικά, καλό είναι να έχουμε απ'όλα....

Άντε να δούμε!!!

 

Σημείωση: τα ρούχα του μωρού μπορούμε είτε να τα βάλουμε στην δική μας βαλίτσα, είτε σε άλλη...όπως και να'χει, να τα έχουμε τυλίξει σε ένα καθαρό και σιδερωμένο/αποστειρωμένο σεντονάκι!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...