Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δημόσιο ή ιδιωτικό νοσοκομείο?


rougagiorgos

Recommended Posts

συγνώμη που ανοίγω το θέμα εδώ αν έχει ξανανοιχτεί αλλά ''στραβώθηκα'' να διαβάζω πόστ σας...είναι πολλά,αξιόλογα αλλά με μπέρδεψαν

είχα πέσει σε πολύ κακό γιατρό και μετά από πολύ ψάξιμο κ εδώ μέσα από σας,κατέληξα να δοκιμάσω την κα Ψαρρού Σπυριδούλα.όντως έμεινα ικανοποιημένη.1η φορά που δε με πόνεσε γιατρός στην εξέταση και γενικά ένιωσα άνετα μαζί της.

το θέμα είναι ότι σκοπεύοντας να ξεκινήσω τη προσπάθεια για νινάκι κ σε αυτή την εποχή,το λητώ σαν ''διαμονή'' κ η αμοιβή της φτάνουν τα 3000!!!ΚΑΙ ΕΊΝΑΙ ΠΟΛΛΑ!!

μου είπαν κ διάβασα πολύ καλά σχόλια για το ''ελενα'' παρότι φοβάμαι το δημόσιο...

το πρόβλημα που χρειάζομαι τη βοήθειά σας είναι ότι

1.δεν ξέρω γιατρό εκεί...διάβασα πολλά για μια Γεωργιάδου

και 2. μπερδεύτηκα λίγο με το θέμα των εξετάσεων κτλ...τί εννοούμε πρωί κ απόγευμα,συμμετοχή ή 50 ευρώ που διάβασα??

με το βιβλιάριο δεν είναι δωρεάν??και άπαξ κ με αναλάβει ένας γιατρός,θα με ξεγεννήσει όποιος ναναι???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


καλησπέρα και καλή χρονιά!καμιά απάντηση περί του θέματος??

συνεχίζω να ψάχνω κ ακούω κ εκτός φόρουμ πολλά για τον κο Χασιάκο.μόνο που ακούγεται πως είναι άρρωστος κ δε θα συνεχίσει πολύ ακόμα.

με το βιβλιάριο εοπυυ τί πληρώνω στα ιδιωτικά κ στο γιατρό??

όσο για το έλενα μου είπαν για τον κο Γαζή

Link to comment
Share on other sites

rougagiorgos καλησπέρα.

εγώ γέννησα στο αρεταίειο με τον κ. χασιάκο τον φεβρουαριο που μας περασε. Αυτό το ζήτημα με την υγεία του ακουγόταν από τότε. Από την προσωπική εμπειρία μου όμως ήταν ακμαιότητος, εργατικότατος και συνεπέστατος. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε. Στο νοσοκομείο δεν πλήρωσα τίποτα. Δυστυχώς δεν βρήκα δίκλινο ή μονόκλινο. Στην περίπτωση αυτή θα πλήρωνα μια συμμετοχή ανά ημέρα νοσηλείας. Έμεινα όμως πολύ ικανοποιημένη από το ιατρικό προσωπικό, τόσο κατά την διάρκεια του τοκετού όσο και για όλα τα ζητήματα σχετικά με το μωρό. Εγώ δεν είχα δική μου μαία. Μου είχε πει ο γιατρός μου ότι δεν χρειάζεται και πράγματι έτσι ήταν γιατί υπήρχαν τόσο οι μαίες της βάρδιας (νομίζω 2) όσο και μια κοπέλα που έκανε πρακτική. Όταν γεννούσα είχα απο πάνω μου συνολικά 4 άτομα, συμπεριλαμβανομένου του γιατρού μου.

Ό,τι και να αποφασίσεις σου εύχομαι μια τελειόμηνη και ανέμελη εγκυμοσύνη!

 

Φοίβη

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό εύχομαι κατ'αρχήν.

Εχω πρόσφατη εμπειρία από το Ελενα, γέννησα εκεί τον Ιούνιο το δεύτερο παιδάκι μου.

Το 2011 είχα γεννήσει το πρώτο μου στο Λητώ όπου πλήρωσα έναν σκασμό λεφτά και με κορόϊδεψαν (κράτησαν εσκεμμενα το μωρό μου χωρίς πρόβλημα στην ΜΕΝΝ), ήμουν σε τρίκλινο με 2 κοπέλες καλές αλλά με πολλά επισκεπτήρια. Σε εμένα έτυχαν πολλά στραβά, αλλά είναι καθαρά ατυχή γεγονότα θεωρώ, τα έχω γράψει κι αλλού. Μου έκαναν ολική νάρκωση ενώ είχαμε πει επισκληρίδιο, βγήκα με λοίμωξη, πέτρωσε το στήθος μου, έκαναν λάθος χρεώσεις, πλήρωσα εξετάσεις του μωρού που δεν έκανε κλπ κλπ.

 

Στο Ελενα λοιπόν διάλεξα έναν γιατρό που μου σύστησε μία μαία. Ετσι απλά. Πήγαινα στα πρωϊνά ραντεβού και πλήρωνα 5 ευρώ παράβολο και 8,5 ευρώ για κάθε υπέρηχο που μου έκανε. Γέννησα μαζί του ΟΠΩΣ ΖΗΤΗΣΑ (μωρό στο στήθος μου κατευθείαν, ραχιαία κλπ) και ήταν η σημαντικότερη και πιο όμορφη εμπειρία της ζωής μου.

Ζήτησα μονόκλινο και πλήρωσα 290 ευρώ συνολικά. Εδωσα κάτι στον γιατρό σαν ευχαριστώ γιατί με πρόσεξε πάρα πολύ - παρόλο που δεν ζήτησε.

Μπορείς και να μην δώσεις, αλλά γνώμη μου, πως να έχεις την απαίτηση να απαντά στα τηλεφωνήματα που μπορεί να του κάνεις στη διάρκεια της εγκυμοσύνης σε ώρες μη εργάσιμες; και πως να του πεις να είναι εκεί όταν σε πιάσουν οι πόνοι πχ 20 ώρες πάνω απ' το κεφάλι σου;;;

 

Μακάρι να τα ήξερα όλα αυτά και στο πρώτο μου παιδάκι.

Τι άλλο ζητάς να μάθεις;

Link to comment
Share on other sites

rougagiorgos καλησπέρα.

εγώ γέννησα στο αρεταίειο με τον κ. χασιάκο τον φεβρουαριο που μας περασε. Αυτό το ζήτημα με την υγεία του ακουγόταν από τότε. Από την προσωπική εμπειρία μου όμως ήταν ακμαιότητος, εργατικότατος και συνεπέστατος. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε. Στο νοσοκομείο δεν πλήρωσα τίποτα. Δυστυχώς δεν βρήκα δίκλινο ή μονόκλινο. Στην περίπτωση αυτή θα πλήρωνα μια συμμετοχή ανά ημέρα νοσηλείας. Έμεινα όμως πολύ ικανοποιημένη από το ιατρικό προσωπικό, τόσο κατά την διάρκεια του τοκετού όσο και για όλα τα ζητήματα σχετικά με το μωρό. Εγώ δεν είχα δική μου μαία. Μου είχε πει ο γιατρός μου ότι δεν χρειάζεται και πράγματι έτσι ήταν γιατί υπήρχαν τόσο οι μαίες της βάρδιας (νομίζω 2) όσο και μια κοπέλα που έκανε πρακτική. Όταν γεννούσα είχα απο πάνω μου συνολικά 4 άτομα, συμπεριλαμβανομένου του γιατρού μου.

Ό,τι και να αποφασίσεις σου εύχομαι μια τελειόμηνη και ανέμελη εγκυμοσύνη!

 

Φοίβη

 

νασαι καλά!έχω ακούσει πολλά καλά γιαυτόν τον άνθρωπο αλλά επειδή επτη φύση μου είμαι φοβιτσιάρα κ όπως είπα έπεσα κ σε έναν βλάκα,έχω ακούσει πως λόγω κόσμου,δεν είναι απτους γιατρούς που θα απαντήσει σε κάθε σου τηλ ή φόβο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό εύχομαι κατ'αρχήν.

Εχω πρόσφατη εμπειρία από το Ελενα, γέννησα εκεί τον Ιούνιο το δεύτερο παιδάκι μου.

Το 2011 είχα γεννήσει το πρώτο μου στο Λητώ όπου πλήρωσα έναν σκασμό λεφτά και με κορόϊδεψαν (κράτησαν εσκεμμενα το μωρό μου χωρίς πρόβλημα στην ΜΕΝΝ), ήμουν σε τρίκλινο με 2 κοπέλες καλές αλλά με πολλά επισκεπτήρια. Σε εμένα έτυχαν πολλά στραβά, αλλά είναι καθαρά ατυχή γεγονότα θεωρώ, τα έχω γράψει κι αλλού. Μου έκαναν ολική νάρκωση ενώ είχαμε πει επισκληρίδιο, βγήκα με λοίμωξη, πέτρωσε το στήθος μου, έκαναν λάθος χρεώσεις, πλήρωσα εξετάσεις του μωρού που δεν έκανε κλπ κλπ.

 

Στο Ελενα λοιπόν διάλεξα έναν γιατρό που μου σύστησε μία μαία. Ετσι απλά. Πήγαινα στα πρωϊνά ραντεβού και πλήρωνα 5 ευρώ παράβολο και 8,5 ευρώ για κάθε υπέρηχο που μου έκανε. Γέννησα μαζί του ΟΠΩΣ ΖΗΤΗΣΑ (μωρό στο στήθος μου κατευθείαν, ραχιαία κλπ) και ήταν η σημαντικότερη και πιο όμορφη εμπειρία της ζωής μου.

Ζήτησα μονόκλινο και πλήρωσα 290 ευρώ συνολικά. Εδωσα κάτι στον γιατρό σαν ευχαριστώ γιατί με πρόσεξε πάρα πολύ - παρόλο που δεν ζήτησε.

Μπορείς και να μην δώσεις, αλλά γνώμη μου, πως να έχεις την απαίτηση να απαντά στα τηλεφωνήματα που μπορεί να του κάνεις στη διάρκεια της εγκυμοσύνης σε ώρες μη εργάσιμες; και πως να του πεις να είναι εκεί όταν σε πιάσουν οι πόνοι πχ 20 ώρες πάνω απ' το κεφάλι σου;;;

 

Μακάρι να τα ήξερα όλα αυτά και στο πρώτο μου παιδάκι.

Τι άλλο ζητάς να μάθεις;

 

έχω ακούσει τα καλύτερα για το έλενα...ναι κ εγώ θεωρώ τσάμπα χρήματα για διαμονή σε μαιευτήριο.η κα Ψαρρού που πήγα είναι στο λητώ κ ένας άλλος που είχα παλιά στο ρέα....φυσικά κα θα δώσεις κάτι στο γιατρό,αλλά δεν έχει σχέση με τα 4000 του ιδιωτικού γιατρού-νοσοκομείου..

εσύ ποιόν έχεις??

κάπου εδώ μέσα διαβαζα για απογευματινά ραντεβού στο νοσοκομείο με 50 ευρώ κτλ...το βιβλιάρια που εξυπηρετεί τότε??εοπυυ?

ζητώ απλά να διαλέξω γιατρό με Γ και άνθρωπο με Α.....ήμουν άτυχη με γιατρό κ τα οικονομικά μου δε μου χαμογελάνε κιόλας

Link to comment
Share on other sites

Aχ βρε κορίτσια κι εγώ ψάχνω γιατρό σε δημόσιο να αναλαμβάνει vbac (φ.τ. μετά από κ.τ.) και δε βρίσκω. Θέλω πολύ να προσπαθήσω φυσιολογικά αλλά δεν περισσεύουν λεφτά για ιδιωτικό... Πφφφφ...

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια εγώ τον μάρτιο του 13 γέννησα στο γαια.με εοππυ πλήρωσα 1200 για το μαιευτήριο κι άλλα 1000 τον γιατρό.τα πήρα όλα πίσω από τον εοπυυ και πήρα και επίδομα από τον οαεδ.μήπως να πάτε μια βόλτα στον εοπυυ όσες έχετε?το θέμα με την επισκληρίδιο δεν σας απασχολεί?θέλω να πω....πως πρέπει να πληρώσεις έξτρα τον αναισθησιολόγο για επισκληρίδιο στο δημόσιο.Ετσι τουλάχιστον έμαθα από μια γνωστή μου που γέννησε στο Ελενα πριν ένα μήνα.

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

ziapan 1100 πληρώνεις ΜΕ εοππυυ στα ιδιωτικά πλέον + την αμοιβή του γιατρού. (πχ 2100) και είσαι σε τρίκλινο. Το ΙΚΑ δεν δίνει τίποτε αλλο, μάλλον ήσουν δημόσιο που παίρνατε τότε εξτρά όλο το ποσό του ιδιωτικού; Στο Ελενα δεν πλήρωσα εξτρά την αναισθησιολόγο. Μήπως οι κοπέλες που λέτε πάνε στους κορυφαίους;;;

 

Νίτσα, στο Ελενα αναλάμβαναν αρκετοί έχω μάθει γιατί κι εγώ αρχικά αυτό ήθελα, ωστόσο συνέβη ένα περιστατικό πολύ άσχημο σε vbac και τώρα δεν το κάνουν οι περισσότεροι - από εκείνη την ημέρα (Απρίλιος 2013). Παρόλα αυτά ρώτα στις μαίες.

 

rougagiorgos σε όλα τα νοσοκομεία ισχύει αυτό για τα απογευματινά. Δεν σου ζητούν το βιβλιάριο, δεν έχει συμμετοχή ο ΕΟΠΥΥ. Εγώ πήγαινα πρωϊνά - προτιμούσα να παίρνω άδεια λίγες ώρες κάθε μήνα παρά να τα ακουμπάω στο ΕΣΥ. 4000????????? :shock::shock::shock::shock::shock::shock: Ξέρω αυτό που λέει και η ziapan εκτός εξαιρέσων....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο ΙΚΑ και πήρα 1000? επίδομα μητρότητας όταν ήμουν στον έβδομο μήνα και άλλα 1000? επίδομα λοχείας. Τι να πω?άλλαξαν τόσο τα πράγματα μέσα σε 10μήνες;

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά που σου έδωσε το ΙΚΑ είναι η πληρωμή σου για το 4μηνο που δεν εργαζόσουν και δεν σε πλήρωνε ο εργοδότης. Λογικά θα πρέπει να πήρες και από τον ΟΑΕΔ μερικά χρήματα. Δεν σου πλήρωσε τον γιατρό και το μαιευτήριο καλέ. Είπα κι εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σου έδωσε το ΙΚΑ είναι η πληρωμή σου για το 4μηνο που δεν εργαζόσουν και δεν σε πλήρωνε ο εργοδότης. Λογικά θα πρέπει να πήρες και από τον ΟΑΕΔ μερικά χρήματα. Δεν σου πλήρωσε τον γιατρό και το μαιευτήριο καλέ. Είπα κι εγώ....

 

Εννοείται χρυσή μου. Θέλω να πω ότι ότι χρήματα έδωσα για τον τοκετό τα πήρα πίσω με τα επιδόματα του εοπυυ. Χαχαχαχαχα! Αυτό έλειπε να πηγαίνει αντιπρόσωπος της ασφαλείας να πληρώσει προσωπικά το μαιευτήριο και τον γυναικολόγο. Χαχαχαχαχα καλημέρες!!!

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται χρυσή μου. Θέλω να πω ότι ότι χρήματα έδωσα για τον τοκετό τα πήρα πίσω με τα επιδόματα του εοπυυ. Χαχαχαχαχα! Αυτό έλειπε να πηγαίνει αντιπρόσωπος της ασφαλείας να πληρώσει προσωπικά το μαιευτήριο και τον γυναικολόγο. Χαχαχαχαχα καλημέρες!!!

 

Το θέμα με τα δημόσια όπως έχουν γίνει τα πράγματα είναι ότι πληρώνεσαι κι απ΄το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ ακριβώς τον μισθό σου σαν να εργαζόσουν για αυτό το 4μηνο της άδειας τοκετού & λοχείας ενώ στο δημόσιο μαιευτήριο πληρώνεις μόνο τον γιατρό κατιτίς - κι αυτό ξαναλέω δεν το κατηγορώ κορίτσια, αφού εγώ πχ ήθελα τον συγκεκριμένο, με παρακολουθούσε και έτρεχε καθε φορά που δεν ένιωθα καλά και ας είχε σχολάσει - για να με δει και να με εξετάζει..

 

Το 290άρι το έδωσα γιατί ήθελα μονόκλινο. Και έδωσα τόσα γιατί διάλεξα την πρώτη ημέρα λουξ κι όχι απλό - αλλιώς θα πλήρωνα όλα όλα αν θυμάμαι καλά κάπου 165.

 

Οταν γέννησα το πρώτο μου στο Λητώ, είχαμε συμφωνήσει 1800 το μαιευτήριο (2011), 1200 ο γιατρός και 200 η μαία. Τελικά μου βγήκαν κάπου 4870 γιατί μου κράτησαν το παιδί στη ΜΕΝΝ χωρίς αιτία. Ακόμη περιμένω απ την φαρμακευτική υπηρεσία του ΙΚΑ να πληρωθώ.

Link to comment
Share on other sites

H δική μου γνώμη είναι ιδιωτικό και μόνο ιδιωτικό. Εγώ συγκεκριμενα γέννησα στο ΙΑΣΩ με ΦΤ και ήταν η καλύτερη εμπειρία της ζωής μου. Το ΙΑΣΩ έχει σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ, οπότε σου μειώνει ένα ποσό.

Link to comment
Share on other sites

εγω γέννησα στο ΑΤΤΙΚΟ, Οκτώβρης του 2012.

 

ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένη απο το προσωπικο και τον γιατρό μου!

Το μωράκι μου μαζί μου 24ωρο,στο στήθος απο την πρώτη ώρα στην ανάνηψη της καισαρικής!Εξυπηρετικότατοι και πιστοποιημένο baby friendly νοσοκομείο.

 

Δεν πλήρωσα τίποτα,δεν έκανα αλλαγή θέσης (απο 4κλινο σε 2κλινο ή μονόκλινο,που άλλωστε δεν με ενδιέφερε,δεν ήταν 3ημερο διακοπών σε ξενοδοχείο με θέα θάλασσα!) πλήρωσα τον γιατρό μου μόνο επειδή ήθελα εγω!

 

Ήταν και είναι προσωπική μου επιλογή ο τοκετός σε δημόσιο νοσοκομειο,και πανεπιστημιακό κιόλας!!Είχα τον γιατρό μου και τον καθηγητή απο πάνω!

Θα ήθελα πολύ το επόμενο να γεννηθεί φυσιολογικά,αν είναι σύμφωνος ο γιατρός μου και αναλαμβάνει και αν φυσικά η πολιτική του νοσοκομείου το επιτρέπει.Ελπίζω το ΑΤΤΙΚΟ να πρωτοπορήσει μέχρι να βάλω μπρος για 2ο και να τα καταφέρω γιατί σε ιδιωτικό νοσοκομείο το βάρος είναι δυσβάσταχτο!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε θέλω να επηρεάσω, αλλά θεωρώ σωστό να καταθέσω την εμπειρία της μητέρας μου. Η μητέρα μου έχει 4 τελειόμηνες εγκυμοσύνες και 3 παιδιά. Ο λόγος? στο πρώτο της παιδί ήθελε να γεννήσει σε ιδιωτική κλινική της Καβάλας, γιατί οι ιδιωτικές κλινικές ξέρουν να πλασάρουν πολύ ωραία τον εαυτό τους και υπόσχονται ασφάλεια ανέσεις και όλα τ κομφόρ. Αυτό που δε λένε όμως είναι ότι εάν τα πράγματα δυσκολέψουν, στο νοσοκομείο θα καταλήξουν και αυτές. Η μητέρα μου πήγε στην κλινική κατακαλόκαιρο βράδυ ετοιμόγεννη, ο ιατρός που την παρακολουθόύσε έλειπε διακοπές/κοιμότανε, πάντως στην κλινική δεν ήτανε, το μωρό είχε τυλιγμένο τον ομφάλιο λώρο, άρχισε να χάνει παλμούς και.. πέθανε. πάλευε πολλές ώρες αλλά ήθελε βοήθεια....

Δεν τους έκανε τίποτα γιατί ο πόνος της 'ήταν αβάσταχτος και τίποτα δε θα μπορούσε να φέρει το παιδί της πίσω. Η κλινική συνεχίζει να λειτουργεί ακόμη και σήμερα.

Γι αυτό λοιπόν δημόσιο και πάλι δημόσιο, και ας υστερούν σε ανέσεις και ας είναι τα σεντόνια πιο παλιά.

Ναι δεν είναι όλες οι κλινικές ίδιες, αλλά θεωρώ ανούσιο να δίνω ένα σωρό λεφτά ενω οι ιατρικές υπήρεσίες που μου παρέχονται να είναι ίδιες. όσο για τις ανέσεις, εντάξει, θα πάω σπίτι μου και θα είμαι όσο άνετη θέλω. ούτως η άλλως σε ξένο περιβάλλον δεν έιμαι άνετη όπως και να χει.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

δε θέλω να επηρεάσω, αλλά θεωρώ σωστό να καταθέσω την εμπειρία της μητέρας μου. Η μητέρα μου έχει 4 τελειόμηνες εγκυμοσύνες και 3 παιδιά. Ο λόγος? στο πρώτο της παιδί ήθελε να γεννήσει σε ιδιωτική κλινική της Καβάλας, γιατί οι ιδιωτικές κλινικές ξέρουν να πλασάρουν πολύ ωραία τον εαυτό τους και υπόσχονται ασφάλεια ανέσεις και όλα τ κομφόρ. Αυτό που δε λένε όμως είναι ότι εάν τα πράγματα δυσκολέψουν, στο νοσοκομείο θα καταλήξουν και αυτές. Η μητέρα μου πήγε στην κλινική κατακαλόκαιρο βράδυ ετοιμόγεννη, ο ιατρός που την παρακολουθόύσε έλειπε διακοπές/κοιμότανε, πάντως στην κλινική δεν ήτανε, το μωρό είχε τυλιγμένο τον ομφάλιο λώρο, άρχισε να χάνει παλμούς και.. πέθανε. πάλευε πολλές ώρες αλλά ήθελε βοήθεια....

Δεν τους έκανε τίποτα γιατί ο πόνος της 'ήταν αβάσταχτος και τίποτα δε θα μπορούσε να φέρει το παιδί της πίσω. Η κλινική συνεχίζει να λειτουργεί ακόμη και σήμερα.

Γι αυτό λοιπόν δημόσιο και πάλι δημόσιο, και ας υστερούν σε ανέσεις και ας είναι τα σεντόνια πιο παλιά.

Ναι δεν είναι όλες οι κλινικές ίδιες, αλλά θεωρώ ανούσιο να δίνω ένα σωρό λεφτά ενω οι ιατρικές υπήρεσίες που μου παρέχονται να είναι ίδιες. όσο για τις ανέσεις, εντάξει, θα πάω σπίτι μου και θα είμαι όσο άνετη θέλω. ούτως η άλλως σε ξένο περιβάλλον δεν έιμαι άνετη όπως και να χει.

πολυ κριμα για την απωλεια της μανουλας σου, ο πονος της θα ηταν οντως δυσβασταχτος.. Για την περιπτωση ομως που περιγραφεις δηλαδη το οτι το μωρο ειχε θεμα δεν εχει να κανει απαραιτητα με την κλινικη. Εννοω οτι στο δημοσιο νοσοκομειο ειναι πιο πιθανον να λειπει γιατρος γιατι εφημερευει ενας μονο σε ολο το νοσοκομειο και τη νυχτα δεν κοιμουνται μεσα στο νοσοκομειο συνηθως... Τον προηγουμενο μηνα μια γνωστη μου πηγε νυχτα στο δημοσιο της περιοχης μας ετοιμογεννη αλλα ο εφημερευον γιατρος κοιμοταν σπιτι του και δε τον βρηκαν και την ξεγεννησαν μαιες και ευτυχως που δεν εγινε καμια στραβη να χρειαστει καισαρικη γιατι δεν υπηρχε γιατρος. Αντιθετα στις ιδιωτικες υπαρχει παντα εστω ενας γυναικολογος και αναισθησιολογος να προλαβει μια κατασταση, πιθανον τοτε που ετυχε αυτο στη μαμα σου να ηταν αλλα τα δεδομενα. Το οτι αν συμβει κατι στη μαμα θα παει σε δημοσιο ισχυει οπως ειπες, δε διαφωνω, αλλα στεκομαι στην περιπτωση που ανεφερες. Ειμαι της αποψης οτι το θεμα ειναι που θα πεσεις, και να μη γενικοποιουμε την εμπειρια μας... Εμας φιλικο μας ζευγαρι εχασε το μωρακι του οταν εκλεισε μηνα μετα απο μικροβιο που κολλησε σε δημοσιο απο ανεπαρκη ιατρικη φροντιδα οπως επισης δεν πληρουνταν οι κανονες υγιεινης.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια? πρώτη φορά ακούω να λείπει εφημερεύοντας γιατρός από νοσοκομείο. Ευτυχώς τουλάχιστον είναι πολύ πιο εύκολο να του κόψουν τον κ.... συγνώμη κιόλας για την έκφραση απ ότι στην κλινική που όσο να ναι υπάρχει περισσότερη συγκάλυψη λόγω του ότι φοβούνται μη χαλάσει η φήμη.

Καλά αυτό με το μικρόβιο δε μου κάνει εντύπωση... όντως οι συνθηκες υγειινης δεν είναι οι καλύτερες.. όπως και να έχει εγώ θα προτιμήσω το δημόσιο για τους λόγους που προανέφερα.

Γενικά δεν υποστηρίζω την ιδιωτικότητα σε κανέναν τομέα. (πρόνεια παιδεία, υγεία κτλ)

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ που είχα απ' τις χειρότερες εμπειρίες σε ιδιωτικό, σας λέω πως "έτυχε". Ετυχε να πάνε πολλά στραβά όπως μπορεί να τύχει και το αντίθετο όπως λέτε.

Αυτό που αναρωτιέται η θεματοθέτρια είναι εάν μπορεί να έχει αξιόλογη μεταχείριση σε δημόσιο (χωρίς δηλαδή να πληρώσει πολλά) και πως/που.

 

Πέρα απ' αυτό κάθε κοπέλα έχει άλλες απαιτήσεις. Εγώ ήθελα το μωρό μαζί μου, ήθελα να μην πληρώσω πολλά γιατί δεν μπορούσα και ήθελα να είμαι και μόνη μου (έχοντας περάσει την κουραστική εμπειρία του 3κλινου στο ιδιωτικό). Ετσι μου ταίριαξε το δημόσιο.

Ξέρω και κοπέλα που ενώ ήξερε την δική μου περίπτωση, ήθελε ιδιωτικό, ήθελε να ξεκουραστεί 3 μέρες, δεν ήθελε να πει στον κύκλο της για δημόσιο, ήθελε να δοκιμάσει και τα γκουρμέ που έβλεπε όταν γεννούσαν οι φίλες της. Δανείστηκαν για να γεννήσει σε ιδιωτικό. Πέρασε υπέροχα κι αυτή.

Επιλογές είναι αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια? πρώτη φορά ακούω να λείπει εφημερεύοντας γιατρός από νοσοκομείο. Ευτυχώς τουλάχιστον είναι πολύ πιο εύκολο να του κόψουν τον κ.... συγνώμη κιόλας για την έκφραση απ ότι στην κλινική που όσο να ναι υπάρχει περισσότερη συγκάλυψη λόγω του ότι φοβούνται μη χαλάσει η φήμη.

Καλά αυτό με το μικρόβιο δε μου κάνει εντύπωση... όντως οι συνθηκες υγειινης δεν είναι οι καλύτερες.. όπως και να έχει εγώ θα προτιμήσω το δημόσιο για τους λόγους που προανέφερα.

Γενικά δεν υποστηρίζω την ιδιωτικότητα σε κανέναν τομέα. (πρόνεια παιδεία, υγεία κτλ)

ναι ελειπε και εγω που χρειαστηκε να παω δυο φορες εκτακτως γιατι ειχα αιμα και τις δυο φορες ηταν Κυριακη και ηταν σπιτι του και τον καλεσαν και ηρθε... Εννοειται πως καλα κανεις και πας εκει που νιωθεις πιο ασφαλης, εγω εδω στην επαρχια που ειμαι ουτε που διανουμαι να παω ειναι απαισιο, αν ειχαμε νοσοκμειο επιπεδου ΕΛΕΝΑ και Αρεταιειο για τα οποια διαβαζω τα καλυτερα εννοειται δεν ειχα κανεναν απολυτο λογο να μην παω...

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τουλάχιστον είναι πολύ πιο εύκολο να του κόψουν τον κ.... συγνώμη κιόλας για την έκφραση απ ότι στην κλινική που όσο να ναι υπάρχει περισσότερη συγκάλυψη λόγω του ότι φοβούνται μη χαλάσει η φήμη.

 

Εμένα με εκφόβισαν πως αν συνεχίσω να ρωτάω και επιμένω για το μωρό μου που το είχαν στην ΜΕΝΝ θα τους θύμωνα στα αλήθεια και "δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί στο μωρό" και ότι αν πάρω το παιδί και υπογράψω και φύγω, και κάνουν τίποτα πριν το πάρω και μου πάθει τίποτα στα χέρια μου, ότι θα με κλείσουν μέσα για ανθρωποκτονία. Τι μου λες τώρα.... ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ. ασε, γιατί όσο τα θυμάμαι... είπαμε ΜΗΝ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ που είχα απ' τις χειρότερες εμπειρίες σε ιδιωτικό, σας λέω πως "έτυχε". Ετυχε να πάνε πολλά στραβά όπως μπορεί να τύχει και το αντίθετο όπως λέτε.

Αυτό που αναρωτιέται η θεματοθέτρια είναι εάν μπορεί να έχει αξιόλογη μεταχείριση σε δημόσιο (χωρίς δηλαδή να πληρώσει πολλά) και πως/που.

 

Πέρα απ' αυτό κάθε κοπέλα έχει άλλες απαιτήσεις. Εγώ ήθελα το μωρό μαζί μου, ήθελα να μην πληρώσω πολλά γιατί δεν μπορούσα και ήθελα να είμαι και μόνη μου (έχοντας περάσει την κουραστική εμπειρία του 3κλινου στο ιδιωτικό). Ετσι μου ταίριαξε το δημόσιο.

Ξέρω και κοπέλα που ενώ ήξερε την δική μου περίπτωση, ήθελε ιδιωτικό, ήθελε να ξεκουραστεί 3 μέρες, δεν ήθελε να πει στον κύκλο της για δημόσιο, ήθελε να δοκιμάσει και τα γκουρμέ που έβλεπε όταν γεννούσαν οι φίλες της. Δανείστηκαν για να γεννήσει σε ιδιωτικό. Πέρασε υπέροχα κι αυτή.

Επιλογές είναι αυτές.

καλα δε το συζηταμε, η κοπελα που αναφερεις ειχε αλλα κριτηρια... Αμα ηθελε γκουρμε δεν πηγαινε σε ενα εστιατοριο στο Κολωνακι να το ευχαριστηθει??? Τι αλλο θα ακουσουμε... Εγω παντως πιστευω οτι στο θεμα εγκυμοσυνη και τοκετος συνηθως κοιταμε πρωτα απ'ολα εκει που θα μας προτεινει κοντινο μας ατομο γιατι το εμπιστευομαστε, και δευτερον αν αντεχει η τσεπη μας. Εμας παντως ο γιατρος που θεωρειται "καλος" στο δημοσιο της περιοχης μας θελει 1000ευρω φακελακι για φ.τ. και 50ευρω την καθε επισκεψη παρακαλω!!! Οποτε εμεις αποφασισαμε το ιδιωτικο και για το δευτερο παιδακι που περιμενουμε μιας και ειχαμε καλη εμπειρια και απο το πρωτο. Μακαρι να ηταν αψογο το συστημα υγειας να μην αναγκαζομασταν να πληρωσουμε σε ιδιωτικο για αξιοπρεπη αντιμετωπιση (μιλαω αποκλειστικα για συγκριση που κανω με το δημοσιο νοσοκομειο της περιοχης μου και δε βαζω ολα τα νοσοκομεια στο ιδιο τσουβαλι, αλιμονο!)

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με εκφόβισαν πως αν συνεχίσω να ρωτάω και επιμένω για το μωρό μου που το είχαν στην ΜΕΝΝ θα τους θύμωνα στα αλήθεια και "δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί στο μωρό" και ότι αν πάρω το παιδί και υπογράψω και φύγω, και κάνουν τίποτα πριν το πάρω και μου πάθει τίποτα στα χέρια μου, ότι θα με κλείσουν μέσα για ανθρωποκτονία. Τι μου λες τώρα.... ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ. ασε, γιατί όσο τα θυμάμαι... είπαμε ΜΗΝ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ειναι.

καλα η ΜΕΝΝ στα ιδιωτικα ειναι αλλη υποθεση.. Εγω γνωστη που της κρατησαν στη μενν το μωρο της επειδη και καλα ειχε προβλημα και με δικη της πιεση και υπογραφες εφερε δικο της γιατρο και το παιδι ηταν αψογα... Στα ιδιωτικα παιζονται απιστευτα συμφεροντα αλλα οπως λες, μη σου τυχει!!! Απο την αλλη εδω εμεις δεν εχουμε μοναδα για νεογνα και τα μεταφερουν με ασθενοφορο στην Αθηνα οπου ειναι ταξιδι πανω απο 3 ωρες:confused::confused: τουλαχιστον λεω αμα μας τυχει κατι ας πληρωσω λιγα "κερατιατικα" παρα να μου παθει κατι εδω το μωρο και να κινδυνευσει. Αφηστε κοριτσια αμα κατσουμε και τα σκεφτουμε τα μεν και τα δε θα σκασουμε, οποτε επιλεγουμε με προσωπικα κριτηρια, κανουμε το σταυρο μας να πανε ολα καλα και να γυρισουμε στα σπιτια μας με υγιη μωρακια..

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

τιιιιι??? xena τι λες τώρα.. χριστέ μου.

αγορομανούλα, πίκρα μεγάλη τα περιφερειακά δημόσια... είχα πάει με πνευμονία και μου διέγνωσαν ίωση και με στείλανε σπίτι μου!!! ο άντρας μου έκανε αφαίρεση βιδών, και του έσπασαν το πόδι γιατί είχαν ξεχάσει μια βίδα μέσα και τραβούσανε. η μάνα μου έβγαλε τα γυναικολογικά της και κόλλησε ενδονοσοκομειακό μικρόβιο.......

Για τον τοκετό θα κατεβούμε το πιο πιθανο στο έλενα στην αθήνα που μάθαμε κι εμείς ότι είναι πολύ καλό. είναι η κουμπάρα μας εκεί και θα μας φιλοξενήσουν.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

τιιιιι??? xena τι λες τώρα.. χριστέ μου.

αγορομανούλα, πίκρα μεγάλη τα περιφερειακά δημόσια... είχα πάει με πνευμονία και μου διέγνωσαν ίωση και με στείλανε σπίτι μου!!! ο άντρας μου έκανε αφαίρεση βιδών, και του έσπασαν το πόδι γιατί είχαν ξεχάσει μια βίδα μέσα και τραβούσανε. η μάνα μου έβγαλε τα γυναικολογικά της και κόλλησε ενδονοσοκομειακό μικρόβιο.......

Για τον τοκετό θα κατεβούμε το πιο πιθανο στο έλενα στην αθήνα που μάθαμε κι εμείς ότι είναι πολύ καλό. είναι η κουμπάρα μας εκεί και θα μας φιλοξενήσουν.

ουφ καμενοι κι εσεις απο γιατρους ε?? κι εμεις Αθηνα θα παμε στο ρεα οπου εκει ειναι ο γιατρος μου. Στο Ελενα συνηθως σου δινουν και μονοκλινο δωματιο και πολλες γνωστες μου εχουν πει οτι ειναι πεντακαθαρα και δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο ιδιωτικη κλινικη. Και εννοειται δεν πληρωνεις σχεδον τιποτα αφου εχεις την ασφαλεια.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...