Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ


blossom

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα.Μήπως γέννησε κάποια κοπέλα στο Αρεταίειο πρόσφατα για να μας δώσει καμία πληροφορία;Τι να περιμένουμε,ποιός όροφος είναι ο καλύτερος,τι γίνεται με το θέμα του θηλασμού,τα έχουμε δίπλα τα μωρά μας, ανεξάρτητα του δωματίου,οι μαίες τι λένε και το βασικότερο τι πρέπει να πάρουμε μαζί μας για μας και για το μωρό;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα σας. Γεννησα τον Αυγουστο στο Αρεταιειο. Απο την στιγμη που με πηραν ο αντρας μου το πρωτο πραγμα που εκανε ηταν να βρει 2κλινο δωματιο γιατι μονοκλινο ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεις. Τελικα δεν πηρα δικη μου μαια, ερχοντουσαν οι κοπελες που ειχαν βαρδια, αλλα κυριως ημουν μονη...παλι καλα που σου επιτρεπουν να εχεις το κινητο μαζι σου! Α! Να παρετε και φορτιστη! Το δωματιο ηταν συμπαθητικο και οσο για τον θηλασμο δεν μου εδειξαν τιποτα. Ουτε με ενημερωσαν τι να κανω για να μην πετρωσει το στηθος και στο τσακ ημουν να παθω μαστητιδα. Μου αρεσει που πριν φυγω με εβαλαν να υπογραψω οτι ενημερωθηκα για τον μητρικο θηλασμο! Τιποτα δεν μου εδειξαν με αποτελεσμα να μην βαζω σωστα το μωρο στην θηλη, μου τις ματωσε και ετσι μεχρι να κλεισουν οι πληγες του εδινα ξενο γαλα, εμαθε με το μπιμπερο και μετα δεν καθοταν στο στηθος για να φαει, παρα μονο να κοιμηθει. Οσες φορες τους ζητησα να ερθουν να με βοηθησουν με τον θηλασμο μου ελεγαν "ναι,τωρα" και φυσικα ποτε δεν ερχοντουσαν. Κριμα....γιατι ειχα διαβασει τα καλυτερα για τις κοπελες. Για το μωρο πρεπει να παρετε τα παντα! Φορμακια, καλτσουλες, πετσετα, σεντονακι, πανακια μηπως βγαλει γαλα. Πανες εχει εκει. Και για εσας πρεπει να παρετε τα παντα, μεχρι και χαρτι για την τουαλετα. Το μωρο απο την στιγμη που θα μπορεσετε να περπατησετε το παιρνετε στο δωματιο και το εχετε συνεχεια μαζι σας. Προσοχη με τους επισκεπτες!!!!

eNortjKzUjIyMDAzM1ayBlwwFWICzg,,06.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στις 21/05/2013 στο Αρεταίειο. Αρνήθηκα να υπογράψω ότι το νοσοκομείο προωθεί τον θηλασμό γιατί α) Δεν ήρθε κανείς να μου δείξει πως να το κάνω. Εγώ κυνήγησα κάποιες μαίες οι οποίες όμως ήταν πολύ βιαστικές γιατί είχαν όντως πολλή δουλειά. β) η αίθουσα θηλασμού είχε τις χειρότερες καρέκλες-πολυθρόνες που έχω κάτσει. Μετά από ένα φυσιολογικό τοκετό δεν μου ήταν εύκολο να κάτσω... γ) στο δωμάτιο μου ήταν δύσκολο να θηλάσω μπροστά στα σόγια και τους φίλους όλων των κοριτσιών που ήταν στο δωμάτιο δ) κάθε μαία είχε τη δική της άποψη για το θηλασμό ε) λίγες μόνο συμβουλές για τον θηλασμό δώθηκαν από παιδίατρους 5 λεπτά πριν φύγω λες και θα άρχίζα να θηλάζω όταν θα επέστρεφα στο σπίτι.....Κατά τα άλλα , δεν το μετάνιωσα που γέννησα σε δημόσιο γιατί υπήρχαν και καλές μαίες όπως η Ειρήνη, η Βίκυ και η Έφη που με βοήθησαν, είχα καλό γιατρό τον κ.Χασιάκο, είχε καλό φαί, και γένικά σχεδόν όλα πήγαν καλά. Πάρτε μαζί σας τα πάντα για το μωρό και για εσάς. Ακόμα και από πάνες μπορεί να ξεμείνουν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τον Χασιακο ειχα και ειμαι πολυ περηφανη που τον εχω γιατρο! Εσωσε το μωρο μου την τελευταια στιγμη. Μπηκα για προκληση τοκετου στη 41η εβδομαδα, δεν ειχα ουτε διαστολη, ουτε συσπασεις. Ολα στην αρχη πηγαιναν καλα, αλλα η διαστολη κολησε στο 4 για πολλες ωρες και το μωρο εχανε παλμους και θα παθαινε ασφιξια γιατι μου ειχαν σπασει τα νερα. Οταν δεν ακουγαμε καθολου καρδια ο αγιος ανθρωπος ο Χασιακος παρατησε τα παντα και μου εκανε καισαρικη σε κλασματα δευτερολεπτου και εσωσε το μωρο μου! Ανετα θα ξανα πηγαινα στο δημοσιο και το φαγητο ηταν μια χαρα!! Με τον θηλασμο μου τα χαλασαν πολυ. Ευτυχως που απο τον 5ο μηνα παρακολουθουσα σεμιναρια θηλασμου και διαβασα πολλες πληροφοριες στο ιντερνετ.

eNortjKzUjIyMDAzM1ayBlwwFWICzg,,06.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γέννησα κι εγω στο Αρεταιειο τελος νοεμβρη, εμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη!!! Μου κάνουν εντυπωση όλα αυτα που γράφετε για το θηλασμό... Εγω θηλάζω αποκλειστικά και το μωρο δεν εχει πάρει ουτε σταγονα ξένο γάλα και αυτο το οφείλω στο Αρεταιειο... Οι μαίες ήτανε εξαιρετικές!!! Μας έδειξαν τα πάντα από θηλασμό μέχρι πως να αλλάζουμε το μωρό και να το κάνουμε μπάνιο.. Είναι το πρώτο μας παιδάκι και δεν ξέραμε τίποτα!!! Επίσης για τα διάφορα άλλα που ακουστηκαν:

 

##Για το μωρό πρέπει να έχει κανεις μαζί του όλον τον ιματισμό του.(φορμάκια, πετσετουλες, σεντονάκια, κουβερτακια και ό,τι άλλο νομίζει η κάθε μια) δινουν κι εκει αλλά αμα λερωθουν μπορεί να μην έχουν να σου δωσουν πχ δευτερο σεντόνι στην ίδια μέρα. Εγω είχα τα δικά μου, που μου αρεσανε και περισσότερο και δε ζηταγα καθόλου. Εκει έχουν πάνες και τα απαραιτητα για την περιποιηση του αφαλου. Για τον εαυτο μου τα είχα όλα μαζί.

 

##Την ώρα του τοκετου ήτανε εκει 2 μαίες οι οποιες ήτανε τρομερες... Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πληρωσει κανεις για να έχει τη δική του μαία! Αλλά είναι προσωπικό το θέμα λόγω του ότι δεν αφηνουν κανεναν στο δωματιο την ώρα του τοκετου μπορεί να θέλεις να έχεις τη δική σου μαια που υποτιθεται την ξέρεις, να έχεις ένα γνωριμο πρόσωπο... Εμενα δε με ενοιαζε, είχα το γιατρό μου!

 

##Το μονοκλινο με ασφαλεια ικα κοστιζει 55 ευρω τη βραδια όταν πήγα εγω είχε και μονοκλινο και δικλινο και τρικλινο ελευθερα, Πιστευω είναι θεμα τυχης. Το πιο μεγαλο είναι το τετρακλινο, δεν έχει εξακλινα. Εγώ πήγα σε τετρακλινο αλλά ήμασταν μόνο 2 κοπέλες μέσα και ητανε πολύ ησυχα.

 

##Το μωρό το έχεις όλη την ώρα μαζί σου εκτος εαν έχεις κάνει καισαρική οπότε την πρώτη βραδια που δεν μπορείς να σηκωθεις στο παίρνουν. (εκτος εαν έχεις συνοδό, γυναικα να μεινει να σε βοηθησει το βραδυ οπότε μπορείς να το κρατήσεις)

 

##Ισχύει ότι δεν μπορείς να πας να γεννησεις εκει στο ξεκαρφωτο, πρέπει να είναι εκει ο γιατρος σου, ή να έχεις ανοιξει καρτέλα. Στη δευτερη περίπτωση θα σε ξεγεννησει όποιος γιατρος είναι εφημερία.

 

##Η αίθουσα θηλασμου όντως δεν είναι τιποτα το ιδιαιτερο, και οι καρεκλες άβολες. ποτε δεν πήγα εκει να θηλάσω θηλαζα στο κρεβατάκι μου και για τους επισκέπτες σκασίλα μου!!!

 

##Ενα πρόβλημα είναι ότι τελειωνει γρηγορα το χαρτι τουαλέτας και ξαναβάζουν την άλλη μέρα, ευτυχως το είχα ακουσει κι ετσι είχα παρει δικό μου απέξω και κανενα πρόβλημα.

 

##Τέλος, το φαγητό είναι τελειο, δεν ξέρω εαν όντως ήτανε τοσο νοστιμο ή αν εγω πείναγα πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπερα!!!επειδη ειναι λιγο παλιες οι αναρτησεις σ αυτο το forum ....ενδιαφερομαι να μαθω ποσο κοστιζει η γεννα στο αρεταιειο για φυσιολογικο τοκετο και για καισαρικη οταν ειναι καποια ανασφαλιστη!!εχει γεννησει καποια προσφατα να μου πει;;ο γιατρος που με παρακολουθει ειναι στο αρεταιειο και η αμοιβη του ειναι 2000.στο τελος με βλεπω να πληρωνω πιο πολλα απ οτι θα πληρωνα σ ενα ιδιωτικο... :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Maria 14, ίσως άργησα πολύ να απαντησω αλλά κάλλιο αργα παρα ποτε! ;Άραγε έχεις ήδη γεννησει;; Λοιπόν στο θέμα μας: Η γέννα χωρίς καθόλου ασφαλιση στο αρεταιειο νομίζω ότι κοστιζει γυρω στα 800-900 ευρω (μιλάω για φυσιολογικό τοκετό, για καισαρική δεν ξέρω καθόλου αλλά δεν νομίζω ότι έχει τρελλή διαφορά) Και βεβαιως είναι εξτρά και η αμοιβη του γιατρού σου. Τωρα τα 2000 που αναφερεις, μου φαινονται πάρα πολλά!!!!! Δηλαδή έλεος.. που θα τα βρεις τόσα;

Επίσης, και στο ιδιωτικό δε θα πάρει αυτη την αμοιβη ο γιατρός σου; Οπότε σίγουρα βγαινουν παραπάνω στο ιδιωτικό καθότι η τιμη στο ιδιωτικό είναι σίγουρα πολύ παραπάνω από τα 900 ευρω του Αρεταιειου που προανεφερα.. Αλλά για να πω και τη γνωμη μου: εγω δεν πήγα στο αρεταιειο για το οικονομικό (φυσικά έπαιξε και αυτο το ρόλο του), Αλλά θα πηγαινα ακόμα και εαν πληρωνα, λόγω της ποιοτητας του νοσοκομειου και των γιατρων του! Ξαναλέω ότι έμεινα υπερευχαριστημένη! Θηλάσα αποκλειστικά 6 μηνες χωρις κανενα πρόβλημα, και θηλάζω ακόμα, και σε αυτο έπαιξε τρομερό ρόλο η εμπειρία μου μέσα στο αρεταιειο, αυτες τις πρώτες ευαισθητες και σημαντικές μέρες μετα τη γέννα!

Ελπίζω να βοηθήσα, έυχομαι να πάνε όλα καλά και νε έχεις μία όμορφη εμπειρία γέννας όπου και εαν αποφασισεις να γεννησεις τελικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!!! Και εγώ πρόκειται να γεννήσω αρχές Δεκεμβρίου στο Αρεταίειο με τον κύριο Σαλάκο... Βρε κορίτσια πόσο ήταν το εξτρα κόστος για να γεννήσετε σε μονόκλινο ή έστω δίκλινο; Θέλω να έχω όλη την ώρα την μπέμπα και τον άντρα μου στο δωμάτιο μαζί μου. Εύχομαι να υπάρχει κάτι διαθέσιμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Έχεις ασφάλεια; Εγω γέννησα εκει πριν απο 7 μηνες. Είχα ικα και οι τιμες ήτανε ως εξης:

Τετρακλινο: δωρεαν

Τρικλινο: 15 ευρω τη μερα

Δικλινο: 30 ευρω τη μέρα

Μονοκλινο: 50 ευρω τη μέρα

Καπως έτσι είναι με όλες τις ασφαλειες, εκτός εαν δεν εχεις ασφάλεια καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το δωματιο πληρωνεις και κατι αλλο στα δημοσια νοσοκομεια?

 

Μπορεις να επιλεξεις γιατρο να πηγαινεις στο ιατρειο του η στα απογευματινα ραντεβου ετσι για να εχεις καποια επαφη μαζι του και μετα να σε ξεγεννησει ο ιδιος στο νοσοκομειο χωρις χρηματα. Η δινεις και για τη γεννα?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το δωματιο πληρωνεις και κατι αλλο στα δημοσια νοσοκομεια?

 

Μπορεις να επιλεξεις γιατρο να πηγαινεις στο ιατρειο του η στα απογευματινα ραντεβου ετσι για να εχεις καποια επαφη μαζι του και μετα να σε ξεγεννησει ο ιδιος στο νοσοκομειο χωρις χρηματα. Η δινεις και για τη γεννα?

 

Όχι, στο δημόσιο νοσοκομείο ΔΕΝ επιλέγεις γιατρό: Γεννάς με όποιον είναι διαθέσιμος το συγκεκριμένο διάστημα και σύμφωνα με τα ειδικότερα καθήκοντα που του έχουν ανατεθεί και το ωράριο του.

Αν επιλέξεις γιατρό, προσδίδεις χαρακτηριστικά ιδιωτικής σχέσης και, άρα, οφείλεις αμοιβή. Εννοείται έξτρα του δωματίου.

Γενικά στο δημόσιο νοσοκομείο, δεν νοείται σχέση γιατρού-πελάτισσας αλλά μόνον ΕΣΥ-ασθενούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και πάλι! Ναι έχω ασφάλιση!! Εσύ που γέννησες σχετικά πρόσφατα ποιές ήταν οι εντυπώσεις σου;

Εγω έμεινα υπερευχαριστημένη, θηλασα 6 μηνες αποκλειστικά χαρη στις μαίες εκει, αλλά και όλοι στο προσωπικό ήτανε ευγενέστατοι και καταρτισμένοι. Είναι και θεμα νονοτροπίας βέβαια. Εγώ πάντα προτιμουσα τα δημόσια νοσοκομεια απο τις ιδιωτικές κλινικές... Να ξέρεις ότι δεν είναι πολύ όμορφα μέσα σε σχέση με ιασω-μητερα-λητω κλπ. δεν έχουν το καινουριο πλάκάκι ουτε ντιζαινάτα κρεββάτια!! Πάντως είναι καθαρα..

Μπορεις να επιλεξεις γιατρο να πηγαινεις στο ιατρειο του η στα απογευματινα ραντεβου ετσι για να εχεις καποια επαφη μαζι του και μετα να σε ξεγεννησει ο ιδιος στο νοσοκομειο χωρις χρηματα. Η δινεις και για τη γεννα?

2 είναι οι πιθανότητες :

1) είτε πας και ανοιγεις μια καρτελα στο νοσοκομειο και σε παρακουλουθουν εκει, δηλαδή πας εκει για το τακτικό ραντεβου και τους υπέρηχους αλλά σε βλέπει κάθε φορά άλλος γιατρός και όταν έρθει η ώρα να γεννησεις γεννας με όποιον έχει εφημερία.

 

2) Είτε βρισκεις έναν γιατρό που είναι και σε δημοσιο νοσοκομειο και πας στο ιατρειο του κανονικά και του λες θέλω να γεννησω στο αρεταιειο πχ (ή στο νοσοκομειο που θα είναι αυτος ο γιατρος τελος πάντων) στη δευτερη αυτη περίπτωση του πληρωνεις όσο χρεωνει τις επισκέψεις. Και εφόσον θα παρίσταται αυτός στη γέννα, είτε εφημερευει είτε όχι, είτε είναι 2.00 τα ξημερώματα, είτε δεκαπενταύγουστος, τότε θα του πληρώσεις και την αμοιβη του.(Και αυτη πάει αναλόγως)

Κοριτσια οι γιατροι ποσα ζητανε εκει για γεννα?

Δεν έχουν συγκεκριμένη ταριφα επειδή είναι όλοι στο Αρεταιειο, ο καθένας ότι νομίζει, το χαμηλότερο που έχω ακουσει είναι 800 ευρώ και το ψηλότερο 2500 ευρώ. Οι περισσότεροι πάντως νομιζω είναι γύρω στο 1000αρικο.

Αυτά ελπίζω να βοήθησα. Ό,τι άλλες απορίες έχετε ριχτε τες!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτονοητο οτι ολοι δεν εχουν την ιδια ταριφα.

Ομως 2500 για γεννα ειναι παρα πολλα για γιατρο δημοσιου. Δεν συμφερει και ουτε το θεωρω σωστο. Δεν το συζηταω καν. Φανταζομουν πολυ μικροτερα ποσα.

 

Προτιμω να τα δωσω στον ιδιωτικο γιατρο μου, που τον εμπιστευομαι απολυτα και σιγουρα θα μου ζητησει πολυ λιγοτερα και να δωσω επιπλεον 1200 στο ΙΑΣΩ.

Αν και εχω πολυ δρομο μπροστα μου μεχρι να φτασουμε στη γεννα , αλλα το ψαχνω γιατι δεν θελω να πηγαινω στο γιατρο μου και την τελευταια στιγμη να φυγω, για δημοσιο. Θελω να ειμαι ξεκαθαρη απεναντι του.

 

Τον μικρο μου που τον ειχα χειρουργησει σε δημοσιο νοσοκομειο με πολυ καλο γιατρο της επιλογης μας δεν μας ζητησε τιποτα και το αφησε στη δικη μας διαθεση.

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ομως 2500 για γεννα ειναι παρα πολλα για γιατρο δημοσιου.

Νομιζω ότι 2500 ευρω είναι πάρα πολλά είτε ο γιατρος είναι δημοσίου είτε ιδιωτικου. Ο συγκεκριμένος παιρνει αυτο το ποσο είτε γεννησεις στο Αρεταιειο είτε στο Μητέρα!

 

Επίσης, κι εγω σε ιδιωτικό γιατρο πήγαινα και γεννησα στο Αρεταιειο μαζί του και για αυτο το λόγο τον πληρωσα (φυσικά πολύ λιγότερα από 2500 ευρω, έτσι και μου είχε πει κατι τετοιο θα εφευγα τρεχοντας, κατα τη γνωμη μου δειχνει και την ποιοτητα του ανθρωπου, το ποσο που ζηταει). Εαν δε θελει καποια να πληρωσει το γιατρο που θα την ξεγεννήσει, θα πρέπει να γεννησει με τον εφημερευοντα ιατρό εκεινης της ώρας.

Αν και εχω πολυ δρομο μπροστα μου μεχρι να φτασουμε στη γεννα , αλλα το ψαχνω γιατι δεν θελω να πηγαινω στο γιατρο μου και την τελευταια στιγμη να φυγω, για δημοσιο. Θελω να ειμαι ξεκαθαρη απεναντι του.

Εννοείται να τον ενημερώσεις... Εγώ που ήθελα οπωσδηποτε να γεννησω σε δημόσιο, αλλά είχα ανασφαλεια να πηγαινω στα εξωτερικά ιατρεια με καρτελα, (ήθελα το γιατρο μου βρε παιδί μου, πως να το κανουμε!) Έψαξα και βρήκα έναν γιατρο που να είναι ΚΑΙ σε δημόσιο εξαρχής!! Σε ποια φαση της εγκυμοσύνης σου είσαι;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια!!! Εγώ έχω ΠΗΤ 8/12/2014 και γεννάμε Αρεταίειο! Αφενός λόγο οικονομικού και αφετέρου αισθάνομαι μεγαλύτερη ασφάλεια να βρίσκομαι σε ένα δημόσιο νοσοκομείο για παν ενδεχόμενο! Έχω κάποιες ερωτήσεις να κάνω στις μωρομανούλες που έχετε γεννήσει επίσης εκεί:

 

1) Ο σύζυγος δεν επιτρέπεται να είναι στον τοκετό ακόμα και αν έχει παρακολουθήσει σχετικά μαθήματα;

 

2)Επιτρέπεται να είναι τουλάχιστον στις οδύνες ή πονάς με τις ώρες μόνη σου;

 

3) Είχε καμία εμπειρία από μονόκλινο δωμάτιο ή έστω δίκλινο;

 

4)Σίγουρα δεν είναι ξενοδοχείο αλλά τουλάχιστον καθαρό είναι;;;;

 

5) Σε ποιά πτέρυγα πραγματοποιούνται οι τοκετοί και που σε ποιά μένουν οι λεχώνες; Λέω να περάσω μια βολτούλα από Σεπτέμβρη να εξοικειωθώ.

 

Πάντως από εμπειρία επέμβασης που είχα στο Αρεταίειο τον 10/12 οι γιατροί και το προσωπικό ήταν άψογοι αλλά από καθαριότητα η κατάσταση ήταν δράμα.

 

Τελευταία ερώτηση:

Στον τοκετό ήταν παρόντες και φοιτητές;;; Γιατί στο χειρουργείο μου ήταν!

 

Σας ευχαριστώ πολύ :D

Link to comment
Share on other sites

1) Ο σύζυγος δεν επιτρέπεται να είναι στον τοκετό ακόμα και αν έχει παρακολουθήσει σχετικά μαθήματα;

 

Όχι δεν επιτρέπεται σε καμία περίπτωση. Αυτό ισχύει στο "ΕΛΕΝΑ" (εαν παρακολουθήσει μαθηματα ανώδυνου μαζί σου του δίνουν ένα χαρτί και επιτρεπεται να μπει) Στο Αρεταίειο όχι.

 

2)Επιτρέπεται να είναι τουλάχιστον στις οδύνες ή πονάς με τις ώρες μόνη σου;

Στην ουσία, δεν υπάρχει άλλο δωμάτιο ωδινών και άλλο τοκετου. Έτσι ήταν σε μένα τουλάχιστον. Μπήκα στην Αίθουσα τοκετών και με βάλανε σε ένα δωμάτιο και μετα σε αυτό το ίδιο γέννησα, δεν με μεταφερανε. Οπότε ουτε εκει μπαίνει ο "μπαμπάς". Όμως κάθε άλλο παρα μόνη σου είσαι!!!! Στην ουσία είναι ένα τεραστιο δωμάτιο σα χωλ-γραμματεια-κεντρο ελέγχου δεν ξέρω πως να το πω και γυρω γυρω είναι τα δωμάτια με τις γυναικες που γεννανε. Σε αυτο το "κεντρο ελέγχου" είναι πάρα πολύ γιατροι και φοιτητές (απάντάω έτσι και στην τελευταια ερώτηση) και μαίες. Όλοι αυτοι μπαινοβγαινανε συνεχώς στο δωμάτιό μου, εκτός από το γιατρό μου δηλαδή, ο οποίος είχε και μία άλλη που ξεγεννουσε και μπαινοβγαινε και στις δυο μας. Επίσης ο καρδιοτοκογράφος που έχεις σχεδόν όλη την ώρα πάνω σου (που μετραει τις συσπάσεις της μήτρας και τους χτυπους της καρδούλας του μωρού), είναι συνδεδεμένος με του υπολογιστές που βρίσκονται στο κεντρο ελέγχου και τους παρακολουθουν συνεχώς οι γιατροί. Τέλος πάντων έχει πάρα πολύ κόσμο και δεν ένιωσα μοναξιά. Επίσης κοιτα να έχεις φορτισμένο το κινητό σου για να το παρεις μέσα, που σου επιτρέπουν και να τηλεφωνείς στους απέξω όσο συχνα θέλεις. Και ένα μπουκαλάκι νερό με καλαμάκι εμένα μεβόλεψε για να πίνω ξαπλωτή.

Εννοείται όλα αυτα ισχύουν σε φυσιολογικό τοκετό, σε καισαρική σε μεταφέρουν στο χειρουργειο.

3) Είχε καμία εμπειρία από μονόκλινο δωμάτιο ή έστω δίκλινο;

Εγώ ήμουνα σε τετράκλινο, αλλά είδα απέξω το μονοκλινο, πολύ μεγάλο μου φανηκε και νομίζω ότι όλα εκτός από το τετράκλινο έχουν πιο καινουρια κρεβατια. Εαν δεν ήμασταν τόσο δύσκολα οικονομικά, θα το είχα πάρει το μονόκλινο, αξίζει τον κόπο.

4)Σίγουρα δεν είναι ξενοδοχείο αλλά τουλάχιστον καθαρό είναι;;;;

Προσωπικά δεν είχα κανενα πρόβλημα με την καθαριότητα. Μου φανηκε πεντακάθαρο. Αυτό που πραγματικά είναι πρόβλημα, ιδίως στο τετράκλινο, είναι το χαρτι υγεια που τελειώνει πολύ γρηγορα και το αλλάζουν μόνο μια φορά το πρωι! Καλό είναι να έχεις δικό σου εφεδρικό.

5) Σε ποιά πτέρυγα πραγματοποιούνται οι τοκετοί και που σε ποιά μένουν οι λεχώνες; Λέω να περάσω μια βολτούλα από Σεπτέμβρη να εξοικειωθώ.

Το Αρεταιειο είναι σαν πολλά μικρά κτιριάκια, ένα από αυτα είναι το μαιευτήριο. (όπως μπαίνεις από την κεντρική είσοδο κάνεις αριστερά, στο τέρμα δεξιά και στο τέρμα πάλι θα το δεις) Εκει γίνονται οι τοκετοί στον πρώτο όροφο, και υπαρχουν δωμάτια για τις λεχώνες και στον όροφο και το ισόγειο.

Αυτά ελπίζω να βοήθησα..

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΑΡΑ μου με βοήθησες πολύ! Σε ευχαριστώ :D Βέβαια περίμενα να μπορω να έχω μαζί μου τον άντρα μου.... θα το συζυτήσω και με το γυναικολόγο μου γιατί για εμένα είναι ιδιαίτερα σημαντικό να τον έχω δίπλα μου!!!! Στο κάτω κάτω εκείνη τη στιγμή μόνο εκείνος θα μπορεί να με ηρεμήσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται... Δεν είπα ότι είναι το ίδιο οι γιατροι και οι μαίες με τον άντρα σου... Απλώς ήθελα να σου πω ότι δε θα είσαι μόνη σου. Κι εγώ τον ήθελα μέσα να σου πω την αλήθεια αλλά εκεινος δεν ήθελε να μπει!!! Βεβαια μου έλεγε ότι εαν επιμείνω θα έρθει και ημασταν σε συζητηση οποτε το οτι μας το απαγορεψαν μας έβγαλε και απο το δίλημμα. Πάντως σε καταλαβαινω κι εγω θα τον ηθελα μέσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας! Ειναι η πρώτη φορα που γράφω στο forum σας, γιαυτο συγχωρέστε με αν θα μακρυγορήσω :)

 

Μιας και το θέμα δεν είναι τόσο παλιό, θα ζητήσω τη βοήθεια σας εδώ.

Μετά από δύο θετικά τεστ, αύριο τρέχω για χοριακή και ελπίζοντας ότι όλα θα πάνε το ίδιο θετικά, είμαι στην αναζήτηση μαιευτήρα που να βρίσκεται και στο Αρεταίειο, ώστε να πάω άμεσα για τον πρώτο βασικό έλεγχο που επιβεβαιώνει την κύηση.

Έτσι λοιπόν, θέλω να ρωτήσω:

-Έχω ξεχωρίσει τρείς γιατρούς του Αρεταίειου, που απο όσο διάβασα, είναι άριστοι επιστήμονες και γνωρίζουν καλά τη δουλεια τους. Τους κυρίους Βλάχο Ν., Σαλάκο Ν. και Βραχνά Ν.

Αυτο που δεν κατάφερα να μάθω, ειναι το τι άνθρωποι ειναι απέναντι στην γυναίκα που αναλαμβάνουν.

Δλδ, με ποιόν από αυτούς μπορείς να νιώθεις ότι εχεις πιο προσωπικές επαφες, να τον πλησιάσεις περισσότερο, να τον νιώσεις περισσότερο γιατρό σου. Να μπορείς να παρεις ένα τηλεφωνο άνετα σε μια ανησυχία σου και να τον βρεις εκει για σένα. Να εχει τη διάθεση να απαντήσει στις απορίες σου, γιατι την πρωτη φορά σίγουρα θα εχω πολλές απορίες και αγωνίες και οτι θέλετε. Εσεις τα ξέρετε καλύτερα απο μενα!

Θελω ένα χαμόγελο στην επισκεψη, μια οικιότητα παραπάνω, να νιώσω το ενδιαφέρον του ιατρου για μενα και το παιδί μου! Αν καταλαβαίνετε τι εννοώ!

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και ελπίζω να τα λέμε πλέον συχνότερα εδω μέσα! :)

mzMTpQu.jpgmzMTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ego eixa ton ko Salako!!! Aristos epistimonas k poly psagmenos mias pou ego exo k ena allo provlima ygeias. Tou zitisa os prosopiki epithymia na kano kaisariki k mou zitise na to skefto para poly kala mexri ton 9o mina. Den allaksa gnomi k mou eipe oti ef'oson afto epithymo to sevetai se syndyasmo panta me to problima ygeias mou poy endeiknytai gia kaisariki. Alla mou ksekatharise oti den tha kanoume programmatismeni kaisariki giati den yparxei logos. Afto gia emena metrise para poly. Spasan ta nera ksimeromata, ton pira tilefono k amesos mou edose odigies. Fysika ekane o idios tin kaisariki k me episkeptotan kathimerina sto domatio mexri to exitirio gia na dei tin poreia tou trafmatos. Kata tin diarkeia tis egkymosinis ton episkeptomoun sto iatreio tou k mou ekane megali entyposi oti den xreone tis episkepseis. Otan ton rotisame gia to oikonomiko mas eipe na tou dosoume oti emeis nomizoume. Emeis loipon otan gennisa tou dosame 850 euros. Alla oi filoi mas, pou mas ton synestisan, tou edosan 300 euros giati den eixan parapano, k den tous eipe apolytos tipota. Genika an k stin arxi mou fainotan kapos periergos, exo na po oti einai exairetikos giatros!!! Ton systino anepifilakta!!!! A! K sto Aretaieio oi maies k olo to prosopiko einai panta dipla sou k se voithaei.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Βάσω, η απάντηση σου ήταν κατατοπιστικότατη.

Ναι, εχω ακούσει και γω καλά λόγια για τον κ. Σαλάκο, αλλα δεν γνωριζα λεπτομέρειες.

Αλήθεια πότε γέννησες? Φαντάζομαι οτι, επειδη εκανες καισαρική δεν πλήρωσες σχεδόν τπτ, νομιζω στην καλύπτει το ΙΚΑ.

Να΄σαι καλά για τις πληροφορίες και να χαίρεσαι το παιδάκι σου :)

mzMTpQu.jpgmzMTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...