Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημερα,

Ελπιζω να μην ξεκινησω καυγα με το ποστ μου, αλλα ειναι κατι που θα ηθελα να πω στους αγαπητους αντμιν...

 

Πρωτα απο ολα να διευκρινησω οτι ειμαι σχετικα καινουριο μελος. Χαρηκα πολυ οταν βρηκα αυτα τα φορουμ, επειδη δεν ειμαι κατοικος Ελλαδας, και εξεπλαγην ευχαριστα με τα πολλα θεματα πανω στο θηλασμο, attachment parenting κλπ που δεν περιμενα να τα δω σε ενα ελληνικο φορουμ -μπραβο.

 

Δευτερον, αναγνωριζω ποση πολλη δουλεια χρειαζεται για τη διαχειρηση του φορουμ, και ποση πολλη δουλεια εχει ηδη γινει με τα πολυαριθμα attachments στα διαφορα θεματα. Ευχαριστω για τον κοπο σας.

 

Αφου λοιπον καλυψα τα θετικα, τωρα στο παραπονο/σχολιο μου. Επιτηδες δεν ηθελα να το αναφερω οταν υπηρχε ηδη καποια σχετικη ενταση στο φορουμ, για να μην χειροτερεψω τα πραγματα και για να μην δωσω την εντυπωση οτι παραπονιεμαι απο αντιδραση σε κατι συγκεκριμενο.

 

ΓΕΝΙΚΑ λοιπον... Αγαπητοι αντμιν, θα ηθελα να πω οτι προσωπικα με ενοχλει πολυ η συχνοτητα του κλειδωματος διαφορων θεματων, και ο "αυθαιρετος" τροπος με τον οποιο γινεται. Ειμαι σιγουρη οτι εχετε τους λογους σας, και οτι οι λογοι αυτοι ειναι καλοπροαιρετοι. Αλλα ως μελος, με ενοχλει οταν ξαφνικα ενα θεμα αλλαζει θεση, κλειδωνεται η οτιδηποτε αλλο, δινεται βεβαια καποια εξηγηση, αλλα δεν υπαρχει διαλογος, δυνατοτητα εφεσης κλπ. Μου αφηνει μια γευση "δικτατοριας" και του "Θεου"-"Μπαμπα" που μου κανει "ντα" το χερι. Και παλι, δεν εχω σκοπο να προσβαλω, και χρησιμοποιω αυτες τις λεξεις για να σας δωσω να καταλαβετε πως με κανει να αισθανομαι... Ασημαντη, ανισχυρη και οργισμενη.

 

Το αποτελεσμα λοιπον ειναι, ενω με τη λογικη μου λεω "εχουν τους λογους τους," (και μερικες φορες, -οχι παντα- συμφωνω κιολας,) σε υποσυνειδητο/συναισθηματικο επιπεδο, εκνευριζομαι καθε φορα που συμβαινει κατι τετοιο... Και καταληγω να μην θελω να ερχομαι στο φορουμ. Δε γουσταρω να εκνευριζομαι για τετοιους λογους. Δεν απειλω οτι θα φυγω (δεν θα το κανω) και δεν ξερω αν σας ενδιαφερει καν αν θα χασετε καποιο μελος, αλλα ουσιαστικα συμμετεχω πολυ λιγοτερο στο φορουμ απο οτι θα μπορουσα και θα ηθελα, για τον παραπανω λογο. Με καθε σεβασμο λοιπον, ως (ελπιζω εποικοδομητικη) κριτικη, ηθελα να σας πω την αποψη μου. Και παλι, ευχαριστω για οσα κανετε.

 

Φιλικα,

Αννα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ditta μου φιλικά πάντα, εγώ πάλι είμαι υπέρ αυτού και μακάρι να γίνονταν πιο συστηματικα κάποια κλειδώματα....ειδικά όταν παρακολουθώ από τη δουλειά τις περισσοτερες φορές..

Θα σου αναφέρω ένα παράδειγμα άνοιξα μια μέρα, πάω να δω Νεα μυνηματα και βλέπω...3 φορες προβλημα υπνου, αλλες τόσες ατοπικη δερματιτιδα και καμια 5-6 δεν πινει το γαλα ή δεν τρώει....ΕΛΕΟΣ....

επίσης εκεί που σε ενδιαφέρει ένα θεμα να μπένει ο καθενας σφήνα και να λέει το καραάσχετο ή να κάνει πλακίτσα..εκνευριζομαι...

εγώ θα ηθελα πιο αυστηρούς admin...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι, ασχετο με το θεμα, αλλα μ αρεσει παρα πολυ αυτο το παιδι -η ditta-, απο το πρωτο πρωτο μηνυμα της που ειχα διαβασει...

μ αρεσει η τοσο δυναμικη ευγενεια και ο πιο ωραιος τροπος στο κοσμο για να πεις την αποψη σου...

δειχνει απλα ενα μορφωμενο ανθρωπο, κοινωνικα και κυριολεκτικα, ευγενικο αλλα και ξεκαθαρο

 

αυτα.....

 

συνεχιστε

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη μου Dalia με ολο το σεβασμο .....

επίσης εκεί που σε ενδιαφέρει ένα θεμα να μπένει ο καθενας σφήνα και να λέει το καραάσχετο ή να κάνει πλακίτσα..εκνευριζομαι...

εγώ θα ηθελα πιο αυστηρούς admin...

 

το να κανει πλακιτσα μηπως λεω μηπως το κανει καποιος για να αποφορτισει την ενταση που εχει δημιουργηθει?

Δεν μου αρεσει καθολου αυτο που διαβαζω αυτη τη στιγμη και θελω να πιστευω οτι ή εγω διαβαζω κατι λαθος απο την νυστα ή δεν εχει υπωθει σωστα και εννοεις κατι αλλο. Αν θες προσωπικη συζητηση με καποιον καντην με πμ. Δεν σημαινει οτι αυτος που λεει κατι που δεν αρμοζει στα μετρα σου ή στο επιπεδο σου εχει λιγοτερο δικαιωμα απο σενα να γραψει. Δεν θελω καν να φανταστω οτι μεσα στην εξελιξη του forum και την ανανεωση ειναι και το να φοβομαστε να γραψουμε την ηληθια απορια μας (εχω πολλες :lol:).

 

Ditta καταλαβαινω πως νοιωθεις (αν και κανονικα εχεις γραψει προς ποιους αναφερεσαι οποτε δεν πρεπει να απαντησω καν ).

Με την παλια αναζητηση ομολογω οτι μου ηταν πιο δυσκολο να βρω ενα θεμα να πατησω (ισως να αναγκάστηκα πια να την χρησιμοποιω και ετσι την εμαθα).

Τωρα ειναι πολυ πιο ευκολα τα πραγματα και ομολογω οτι μερικες φορες αναζητοντας βρισκω την λυση. Υπαρχουν βεβαια και οι φορες που μπορει να νιωσω οτι κανενα απο τα ηδη υπαρχοντα δεν με εκφραζει και να γραψω ενα καινουργιο που θα κλειδωθει στο αμεσο μελλον . Κι εμενα με ενοχλει οταν γινεται αλλα πλεον μονο οταν βλεπω οτι ο αλλος εκεινη την ωρα κανει καταθεση ψυχης ή εκφραζει κραυγη αγωνιας που σημαινει δεν μπορει να αναζητησει.

Η αληθεια ειναι οτι οταν ειναι μαζεμενα σε ενα ποστ γλιτωνεις το πηγαινε ελα .

 

Βεβαια αυτη ειναι η δικια μου απαντηση και απλα ηθελα να σου απαντησω επειδη περασα ακριβς το ιδιο.

 

Ξερω οτι απευθυνοσουνα αλλου και λυπαμαι αν μπηκα σφηνα .

Επεξεργάστηκαν by elenik
.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Οι διαχειριστές και οι συντονιστές δεν μπορούν να κάνουν διάλογο, μπορούν απλώς να εφαρμόζουν κανόνες οι οποίοι μπορεί να έχουν μια ελαστικότητα, αλλά πάλι πρέπει να εφαρμόζονται - αλλιώς δεν έχει νόημα να υπάρχουν.

 

Χωρίς κανόνες και κλειδώματα θεμάτων το φόρουμ δεν θα είχε τη μορφή που έχει τώρα, θα ήταν σαν ένα απο τα πολλά άλλα φόρουμ που υπάρχουν, άλλης θεματολογίας, τα οποία θα μπορούν να σβήνονται κάθε 2 χρόνια, έτσι ώστε όλοι να αρχίσουν εκ νέου να κάνουν τα ίδια ερωτήματα πάλι. :wink:

 

Υπάρχει πολύς χώρος για συζήτηση σε διάφορα σημεία της ιστοσελίδας.

Εάν ένα μέλος θέλει απλώς να συζητήσει και να κάνει διάλογο με άλλα μέλη μπορεί να το κάνει στα καφέ που υπάρχουν για όλες τις καταστάσεις, η στο chat -

ενώ αν θέλει να ζητήσει συμβουλές και να ενημερωθεί,

μπορεί να χρησιμοποιήσει το φόρουμ να αναζητήσει και να βρεί τις πληροφορίες που θέλει με τον τρόπο που επιδεικνύουν οι συντονιστές.

 

Όλοι κερδίζουν χρόνο (απο τον λιγοστό που έχουν στην διάθεσή τους) ακριβώς επειδή έχουν γίνει κλειδώματα -

έτσι τα μέλη επαναδημοσιεύουν το αρχικό τους ερώτημα σε ένα θέμα σχετικό, όπου όποιος απαντά, θα μπορεί να βλέπει τι άλλο χρειάζεται και να συμπληρώνει στα προηγούμενα γραπτά που υπάρχουν

χωρίς να αρχίζει απο την αρχή την απάντηση του ίδιου ερωτήματος που έχει απαντηθεί ξανά τόσες πολλές φορές.

 

Ένα μέλος που θα δημοσιεύσει το ερώτημά του ή την ανησυχία του,

σκεφτείτε τι απάντηση θα πάρει και απο πόσα μέλη θα την πάρει,

τη στιγμή που τα μέλη αυτά θα έχουν ήδη απαντήσει άλλες 5 φορές σε άλλα θέματα τα οποία δεν κλειδώθηκαν, απλώς για να μην αφήσουν την ερώτηση του μέλους αναπάντητη και να μην στεναχωρήσουν το μέλος.

 

Η απάντηση αντίθετα που θα πάρει ένα μέλος που θα αναδημοσιεύσει το ερώτημά του σε ένα απο τα θέματα που του προτάθηκαν, θα είναι πιο ποιοτική και ουσιώδης, ενώ και το ίδιο το ερώτημα θα είναι ίσως εμπλουτισμένο με περισσότερες απαραίτητες λεπτομέρειες ή σχολιάζει επάνω στα προηγούμενα γραπτά των θεμάτων που θα του έχουν προταθεί. Αυτός είναι ένας πολύ παραγωγικός διάλογος.

 

Εφ όσον δεν ταιριάζουν τα θέματα που προτάθηκαν, μπορεί πάντα ένα μέλος ανοίξει ένα νέο θέμα, διευκρινίζοντας καλύτερα την διαφορά του ερωτήματός του με τα άλλα.

 

Αυτό που θα μπορούσε να προστεθεί στην ανακοίνωση των συντονιστών, είναι ότι για συζήτηση προσφέρονται εξαιρετικά τα διάφορα καφέ αλλά και το chat.

 

Δεν καταλαβαίνουμε που είναι έστω και σε εισαγωγικά αυθαίρετη ή δικτατορική η πράξη του οποίου διαχειριστή ή συντονιστή.

 

Το φόρουμ της Ελληνικής Εταιρείας Ενημέρωσης Γονέων, είναι ένα εργαλείο ενημέρωσης, για τους αναγνώστες και οι διαχειριστές βοηθούν στην συντήρησή του και έχουν βοηθήσει με τις ενέργειές τους στο να έχει τη σημερινή του μορφή.

Εάν σας αρέσει αυτό το φόρουμ όπως το βλέπετε τώρα, (πέρα απο τα κλειδώματα) θα πρέπει να βγάλετε το συμπέρασμα ότι οι ενέργειες της διαχείρισης έχουν σαν αποτέλεσμα την συγκέντρωση σημαντικών δεδομένων για τους γονείς.

Οι ενέργειες της διαχείρισης υπήρξαν απο την αρχή, ίδιες, με ίδιο ύφος και θεωρούμε ότι τα ίδια τα μέλη, όλα, θα αποχωρούσαν εάν οι συνθήκες ήταν όπως τις περιγράφετε.

 

Λυπούμαστε εάν νιώθετε, "Ασημαντη, ανισχυρη και οργισμενη"

 

δινεται βεβαια καποια εξηγηση, αλλα δεν υπαρχει διαλογος, δυνατοτητα εφεσης κλπ. Μου αφηνει μια γευση "δικτατοριας" και του "Θεου"-"Μπαμπα" που μου κανει "ντα" το χερι. Και παλι, δεν εχω σκοπο να προσβαλω, και χρησιμοποιω αυτες τις λεξεις για να σας δωσω να καταλαβετε πως με κανει να αισθανομαι... Ασημαντη, ανισχυρη και οργισμενη.

όπως γράφετε εδώ,

 

αλλά δυστυχώς αυτά σας τα συναισθήματα δεν μπορούμε να βοηθήσουμε στο να εξαλειφθούν. Τα όσα γίνονται είναι απολύτως απαραίτητα για να μείνει το φόρουμ στην κατάσταση που είναι,

και έτσι ώστε οι πληροφορίες που υπάρχουν δημοσιευμένες να έχουν μια σειρά την οποία μπορεί το κάθε μέλος μελλοντικά να αναζητήσει και να πληροφορηθεί.

 

Υπάρχει περίπτωση να αναφέρεστε σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και όχι γενικότερα σε όλα τα κλειδώματα?

Εάν αισθάνεστε εσείς προσωπικά ότι έχετε αδικηθεί, ή άλλο συγκεκριμένο μέλος τότε αδίκως συζητάμε για όλο το φόρουμ, και θα έπρεπε ακόμα και εκ των υστέρων, να υπάρξει ειδοποίησή μας προς επίλυση της όποιας κατάστασης που υπάρχει, ίσως καλύτερα με πμ ?

Και οι συντονιστές και τα μέλη και οι διαχειριστές άνθρωποι είναι και μπορεί και να κάνουν λάθος εξαιτίας ίσως βιασύνης - εάν δεν τους το επισημάνει κανείς ευγενικά πως θα ξέρουν οτι έκαναν λάθος?

 

παρακαλούμε να γίνει συνεννόηση απο εδώ και πέρα μέσω πμ ειδικά εάν τα συναισθήματά σας αφορούν κάτι πιο συγκεκριμένο.

 

ευχαριστούμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θέμα μεταφέρεται στην ενότητα ανακοινώσεις καθώς αφορά την διαχείριση του φόρουμ,

 

κλειδώνεται έτσι ώστε να υπάρξει ομαλότερη διευθέτηση του θέματος μέσω πμ.

 

παρακαλούνται τα μέλη που έχουν συγκεκριμένες απορίες να έρχονται σε επαφή μαζί μας μέσω προσωπικών μυνημάτων ή της φόρμας που υπάρχει κάτω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...