Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

To παράπονο μου από το φόρουμ….


Recommended Posts

Ξέρω ότι μ’αυτό που θα πω θα με πάρετε με τις πέτρες αλλά αν δεν το έλεγα θα έσκαγα…

Το τελευταίο διάστημα παρακολουθώ αρκετά το κομμάτι του ΘΗΛΑΣΜΟΥ διότι τυπώνω συμβουλές για την κουμπάρα μου που θηλάζει αποκλειστικά την βαφτισιμιά μου. Το αναφέρω αυτό για να μην ειπωθεί ότι παρακολουθώ από κουτσομπολιό.Ποτέ πριν δεν παρακολουθούσα.

 

Έχω βρει μέσα στο θηλασμό στοιχεία για τη διατροφή μας, των παιδιών μας, για τα εμβόλια, θέματα υγείας πάρα πολύ τεκμηριωμένα και πολύ σωστά. Θέματα που αφορούν όλους μας είτε θηλάζουμε είτε όχι. Γιατί βρε παιδιά το κάνετε αυτό? Χρειάζομαι αυτά τα στοιχεία ?

 

Επίσης πολλά από τα θέματα είναι κοινά και είναι πολύ πιο εύκολη η παρακολούθηση τους όταν είναι συγκεντρωμένα κάπου.

 

Επίσης είχα ενοχληθεί πάρα πολύ προσωπικά πάντα μιλάω όταν διάβασα κάτι του στυλ «…κάτι κατίνες στο φόρουμ μαλώνουν». Ο θηλασμός είναι άλλο φόρουμ ??? κατίνες είναι μόνο αυτές που δεν παρακολουθούν τον θηλασμό.???

 

Οφείλω να πω ευχαριστώ στην αγλαια και κάποια κορίτσια που ότι ρώτησα η ανταπόκριση ήταν άμεση.

 

‘Ολες μανούλες είμαστε είτε θηλάσαμε λίγο, πολύ καθόλου. Όλες θέλουμε το καλύτερο δυνατό για τα παιδιά μας…. Ας το μοιραστούμε….

 

Μιλάω ΜΟΝΟ για’μένα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 9 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 4 δημοσιεύσεις

  • Νίκη

    Νίκη 3 δημοσιεύσεις

  • mamyb

    mamyb 3 δημοσιεύσεις

 

Θέματα που αφορούν όλους μας είτε θηλάζουμε είτε όχι. Γιατί βρε παιδιά το κάνετε αυτό? Χρειάζομαι αυτά τα στοιχεία ?

 

 

Το πρόβλημα δηλαδή είναι οτι περιέχει στοιχεία που έπρεπε να είναι σε άλλο θέμα?? Δεν κατάλαβα...

Οσο αφορά το σχόλιο "κάτι κατίνες στο φόρουμ μαλώνουν": Αυτό που διάβασες απο ένα μέλος δεν είναι στάση ΟΛΩΝ των μελώνπου μπαίνουν στον θηλασμό. Μην γενικεύεις.....

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα η Dalia θέλει να πει ότι υπάρχουν θέματα κοινού

ενδιαφέροντος που γράφονται μόνο στην ενότητα θηλασμός και αισθάνονται μέλη που θέλουν να παρακολουθήσουν ή να συμμετέχουν σ΄αυτή τη συζήτηση αποξενωμένα...

και θα ήθελα να πω ότι συμφωνώ μαζί της μιας κι έχω παρακολουθήσει κάποια τόπικ!!!!!

 

Από ότι έχω διαβάσει εγώ προσωπικά υπάρχει σε κάποιο τόπικ συζήτηση

πχ για την αλλαντίαση ή για τα δίγλωσσα παιδιά και την εκμάθηση ξένης

γλώσσας ή υπάρχει κάποια συζήτηση για το attachment που υπάρχει και

ολόκληρο υπόμνημα σε άλλο μέρος του φόρουμ ή για τα εμβόλια υπάρχει

πανομοιότυπο θέμα κι αλλού αυτές οι συζητήσεις είναι σκόρπιες μέσα σε

διάφορα τόπικ ενώ ενδιαφέρουν ένα μεγάλο ποσοστό μελών του φόρουμ

έστω κι ενημερωτικά για να μη μιλήσω για θέμα η υγιεινή διαστροφή

που έχει μέσα καταπληκτικές πληροφορίες.

 

Για μένα προσωπικά η γνώση πρέπει να μοιράζεται ή μέσω συζήτησης ή μέσω

ενημερωτικού χαρακτήρα αλλιώς δεν έχει ουσία....

 

[i]Τώρα για το κατίνες τι να πω είναι πως το βλέπει ο καθένας

για μένα κατινιά είναι ακόμη και το γεγονός να παρακολουθείς

ένα καυγά σε ένα θέμα και μετά να πηγαίνεις να το σχολιάζεις αλλού

δλδ τι είμαι υπεράνω να συμμετέχω αλλά το παρακολουθώ και κουτσομπολεύω???????]

αλλά ο καθένας βλέπει πάντα από διαφορετική σκοπιά τα πράγματα

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη ΣΑΜ... !

 

Δηλαδή ναι μεν παρακολουθώ και σχολιάζω αλλού αλλά δημόσια στο ίδιο φόρουμ τον καυγά, αλλά κατά τα άλλα αυτές είναι οι κατίνες κι εγώ η κυρία ?

 

Αλλά όπως είπε κι η ΣΑΜ ο καθένας βλέπει πάντα από διαφορετική σκοπιά τα πράγματα..

 

Κι έπειτα σχετικά με τα σοβαρά θέματα που ανοίγονται στην Ενότητα Θηλασμός. Αυτό δημιουργεί σύγχυση γιατί κάποιοι που θα ήθελαν να παρακολουθήσουν ένα θέμα, αλλά δεν ασχολούνται με το θηλασμό (με συνέπεια να μην ανοίγουν εκείνη την ενότητα), χάνουν την ευκαιρία αυτή.

 

Και ρωτάω εγώ... όσα μέλη ανοίγουν topics στην Ενότητα Θηλασμός με θέματα άσχετα με το Θηλασμό, γιατί το κάνουν? Διαχωρίζουμε το φόρουμ πάλι ?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονικιές αγαπημένες! Μπορεί τα μέλη να ανοίγουν τόπικς στην ενότητα θηλασμός, απο κει και πέρα όμως υποτίθεται οτι υπάρχουν συντονιστές περιεχομένου και αδμινιστράτορες. Ας μεταφέρουν τα τόπικς που είναι γενικού ενδιαφέροντος σε άλλες ενότητες που θα τα δούν και όσες/όσοι δεν μπαίνουν στην ενότητα θηλασμός. Δεν είναι ευθύνη των μελών (μόνο) να ανοίγουν τα θέματα στις σωστές ενότητες. :wink:

κατά τα άλλα συμφωνώ ότι υπάρχουν πραγματικά αξιόλογες δημοσιεύσεις στην ενότητα θηλασμός που μας αφορούν όλες.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εθελοντες συντονηστες μπορουμε να ειμαστε ολοι μας (ειδηκα αυτοι που ειμαστε και ακιρο στο φορουμ) παραπονα δε ....απ την λειτουργεια του φορουμ μπορουμε να εχουμε ολοι μας (και για να αστειευτω κι επιδη ρε DALIA εισαι και ξανθια και με νοεις χαχαχχαχα , μου θυμιζει την διαφημηση ΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑς ΥΠΕΥΘΥΝΟς ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ...? και να σου τα σκουπιδια στο παρκο , και να σου τα φωτα αναμενα ...και ...και ..και )

αν υπαρχει καποιο κακος κειμενο , οχι οτι διαφωνω μαζι σου για αυτο που λες συγκαικρημενα αλλα λεμε τωρα, καλο ειναι να στελνεις ενα πμ ή μειλ στους αντμινιστρατορες (οπως τους λετε και μου αρεσει ή στους συντονηστατορες) και να λετε ειδα αυτο και ειναι γενικου ενδιαφεροντος πατε το πιο κει....

απ την αλλη αν πατας Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη σαν νεο ή παλιο μελος .... και βλεπεις καποιο τιτλο που σε ενδιαφερει ...ε ! δε πανανε και στο αρχειο ( :lol::lol::lol::lol::lol: ) θα το διαβασεις ...!

απλα θελω να πω αν ειναι να πεις κατι για καποιο σχολιο που σε ενοχλησε καλο ειναι να απευθυνθεις στους αντμινισρατορες (και δεν ανταποκρηθουν τοτε κραξε ....(μετα απο καποιο ευλογο διαστημα) κι αν παλι βλεπεις κατι missplased τοτε παλι απευθυνσου εκει .... το να κανουμε ποστ με αυτο ...ειναι ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΙΛΑΩ αστοχο

 

για μενα μιλαω παντα !

Link to comment
Share on other sites

αριανη μου....ναι έστηλα πμ στους αντμινιστρατορες για το θεμα των εμβολιασμων συγκεκριμένα στις 25/2.

 

περισσότερο έκανα το ποστ για να το δουν και τα μελη... το ειχα ξαναπεί στο θεμα των εμβολιασμών....αλλά κανείς δεν έδωσε σημασια..

 

 

τλπ...ξανθιά ειμαι, παραπονιάρα είμαι...ειπα να κανω και γω ένα αστοχο ποστ....δε βαριεσαι.... τοσα και τοσα εχουμε διαβασει...μια βλακεια ακόμη ας προστεθει στον κατάλογο.

 

υγ.:το κουμπακι Δημοσιευσεις που εγιναν μετά την τελευταια σας επίσκεψη προχθες το ανακάλυψα :cry::oops:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε θεωρώ το θέμα της Dalia άστοχο.

Αν θεωρήσουμε ότι ως μέλη έχουμε το δικαίωμα να αποκαλούμε άλλα μέλη κατίνες ή όπως αλλιώς,έχει κάθε δικαίωμα και κείνη να πέι αυτό που την ενόχλησε.

Και ναι υπάρχουνε συντονιστές και αντμίν αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα μέλη μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε γιατί υπάρχει κάποιος να τα τακτοποιήσει.

Είναι σαν να πάμε σε ένα δημόσιο χώρο και να πετάμε σκουπίδια όπου βρούμε και να βρωμίζουμε επέιδή υπάρχει καθαρίστρια :?

Νομίζω ότι ο σεβασμός στο σύνολο είναι πρός όφελος όλων.

Όσο για το πώς βλέπουμε τα θέματα : Υπάρχουνε αυτοί με τον τρόπο της aria146 κι εκείνοι με τον τρόπο της Dalia,σε κάθε περίπτωση το να δημοσιέυουμε ανα κατηγορία δεν είναι κακό ούτε κόπος για κανέναν. :wink:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη gavrias.

 

Γιατί αν το πάμε έτσι να γράφω στα γενέθλια των παιδιών καλώς ήρθατε τα νέα μέλη, στα γενικά θέματα για το θηλασμό και στις σχέσεις για τα εμβόλια... Εντάξει, δεν κολλάει όλο αυτό, ούτε να το επιβραβεύουμε είναι σωστό !

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα μου είναι για τα θεματα κοινου ενδιαφέροντος όχι αν μπένουν στις σωστες ενοτητες ή όχι...γιατι να υπαρχει αυτός ο διαχωρισμος βρε παιδί μου...αυτό δεν μπορω να καταλάβω...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα για διαχωρησμο εχουν κατηγορηθει και παλαια και νεα μελη ...

ρατσισμος υπαρχει παντου , για αυτο λεω και αστοχο ρε μπουγατσα...

να μην το κανουμε και θεμα το ειδη υπαρχον θεμα ,

τωρα για κατινες και τετεοια τι να σας πω ? το σπορ τωρα το ανακαλυπτω κι εγω με αργα και σταθερα βηματα :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

τωρα για κατινες και τετεοια τι να σας πω ?

 

αυτό ναι μπορείς να το πεις αστοχο απο μερους μου :wink: αλλά τωρα το΄κανα "ανθρωποι ειμαστε λαθη κανουμε"...ισως κακως το ανεφερα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

οχι ρε καλα εκανες.... :lol:

ωχουυυυυ γιατι περναω απο κοσκινο ρε γμτ οταν μιλαω !!! ρε μην με περνετε σοβαρα ποσς φορες θα το πω! :lol:

ξανθια μου μπουγατσουλα καλα εκανες και μιλησες ...καλα εκανες ...ΕΓΩ ΣΟΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΜΟΥ! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Dalia μια χαρά έκανες και το άνοιξες το θέμα...

 

Τόσα και τόσα ανοίγονται... Εξάλλου αν ήταν άστοχο, άκαιρο, άτοπο ή ότι άλλο οι διαχειριστές θα το κρίνουν κατάλληλα κι όχι εμείς.

 

Για'μένα, πολύ καλά έκανες, όχι απλά καλά.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

τα forum ειναι μικρογραφια του κοσμου μας....παντα θα βρισκεις τα παντα ......εξαρταται τι θα κρατησεις και τι θα απορριψεις...

παρακολουθω καιρο το φορουμ και καποιοα στιγμη τρομαξα απο τα θεμετα που εμπαιναν στο αρχειο...

χωρις βεβαια να συμφωνω παντα με καποιους που παλιοτερα εφυγαν γιατι θεωρουσα πολλες κοπελες αξιολογες που δεν αντεξαν την πιεση..

προσωπικα κραταω αυτα που θελω ...δηλ χρησιμες πληροφοριες για τα μωρα μας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα forum ειναι μικρογραφια του κοσμου μας....παντα θα βρισκεις τα παντα ......εξαρταται τι θα κρατησεις και τι θα απορριψεις...

παρακολουθω καιρο το φορουμ και καποιοα στιγμη τρομαξα απο τα θεμετα που εμπαιναν στο αρχειο...

χωρις βεβαια να συμφωνω παντα με καποιους που παλιοτερα εφυγαν γιατι θεωρουσα πολλες κοπελες αξιολογες που δεν αντεξαν την πιεση..

προσωπικα κραταω αυτα που θελω ...δηλ χρησιμες πληροφοριες για τα μωρα μας....

 

Καλημερα,κουκλα μου και καλωσηρθες.

 

Δεν ηξερα οτι το αρχειο ειναι ορατο στους επισκεπτες.

Στο οτι κραταμε την ουσια,δηλαδη πληροφοριες για τα μωρα μας,συμφωνω :D:D .

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

για να δεις το αρχείο πρέπει να είσαι συνδεδεμένος. Τώρα, πώς γίνεται κάποιος που έγινε μέλος πριν 5 μέρες να έχει άποψη για παλιά μελη...

 

Εφόσον υπάρχουν θεματικές ενότητες, όταν ανοίγουμε ένα topic ας είναι στη σωστή ενότητα για να μπορούμε να βρίσκουμε εύκολα ότι μας ενδιαφέρει. Και έγω όταν μπαίνω επιλέγω τις δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία μου επίσκεψη, συχνά όμως όταν έχω συγκεκριμένες απορίες ψάχνω μέσα στις θεματικές ενότητες. Αν είναι να δημοσιεύουμε χύμα δεν υπάρχει λόγος να έχουμε θεμ. ενότητες.΄

Ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί το topic "Τοκετός: Τι πρέπει να γνωρίζουμε!" βρίσκεται στην ενότητα του Θηλασμού και όχι στην ενότητα "Τοκετός & Μαιευτήριο" :roll: .

Link to comment
Share on other sites

καλη μου christiana  εγραψα στην αρχικη γνωριμια οτι παρακολουθω το φορουμ απο τοτε που γεννηθηκε ο γιος μου...και αυτο γινοταν απο τον υπολογιστη της κουμπαρας μου η οποια μενει ακριβως διπλα μας...η συγκεκριμενη κοπελα εφυγε για τους δικους της λογους ...Δεν ηρθα ουτε να προσβαλω ουτε και να θιξω κανεναν ...κακως αυτη η καχυποψια..ειμαι πυροσβεστρια στην θεσσαλονικη και τα στοιχεια μου ειναι στην διαθεση της ιστοσελιδας..

Link to comment
Share on other sites

Eγω επειδη εχω αντιμετωπισει τετοιου ειδους παραπονα και καταστασεις ως αντμιν σε αλλο φορουμ θα σας πω τα εξης......εχετε σαφως δικιο σε καποια πραγματα κι εγω στεναχωριεμαι μερικες φορες γιατι χανω καποια ενδιαφεροντα πραγματα που θαβονται σε ασχετου τιτλου τοπικ αλλα πρεπει να το δειτε κι αλλιως......

 

Πρωτον καποια μελη δεν θελουν να γραφουν σε ολες τις θεματικες ενοτητες......επιλεγουν καποιες που τους ενδιαφερουν πολυ και γραφουν μονο εκει........δεν το βρισκω σωστο να τους υποχρεωνεις ως μελος η ως αντμιν να γραφουν καθε τους σκεψη και κουβεντα σε αντιστοιχης θεματολογιας τοπικ.......νομιζω οτι εχουν αυτο το δικαιωμα, το θεωρω καταπιεστικο να υποχρεωνω καποιον να τηρει τετοιους κανονες λες και ειναι υπαλληλος μου........εγω ως αντμιν δεν το εκανα ποτε..........απλα οταν τυχαινε να μπαινουν καποια ενδιαφεροντα πραγματα σε ασχετα τοπικ επαιρνα κι εκανα κοπυ πειστ (δεν τα αφαιρουσα απο το τοπικ) και τα εβαζα στα αναλογου περιεχομενου τοπικ ωστε να να δουν κι αλλοι.....

 

Φιλη μου που ηταν επισης αντμιν στο ιδιο φορουμ, ειχε την μανια του διαχωρισμου και επαιρνε τοπικ κι ανοιγε αντιστοιχες ενοτητες......το αποτελεσμα (στο δικο μας φορουμ) ηταν τα συγκεκριμενα τοπικ να πεθαινουν αδοξα........αν ο αλλος δεν εχει την διαθεση να διαχωριζει τα λεγομενα του και τα ενδιαφεροντα του κατα τοπικ, δεν προκειται να το κανει ουτε αν τον εξαναγκαζεις.......απλα δεν θα συνεχισει να γραφει......αυτα απο την δικη μου εμπειρια.......η δικη μου μεθοδος παντως απεδωσε πολυ καλυτερα και τα μελη δεν εφυγαν λογω καταπιεσης που θα αισθανονταν.....

 

Δευτερον οταν γραφουμε σε ενα τοπικ (και ιδιως οταν δεν γραφουμε ταυτοχρονα σε πολλα γιατι δεν μας αρεσει και μπερδευομαστε) μπορει πανω στον ειρμο της κουβεντας να αναφερθουμε σε πολλα θεματα και να πιασουμε πολλα διαφορετικα πραγματα.......επειδη προκειται για απλα μελη κι οχι συντακτες καποιου εντυπου η σαιτ που λειτουργουν εχοντας ως πρωτο κριτηριο την ευκολια του αναγνωστη, σκεφτονται πιο απλα.........οπως συζηταμε με μια παρεα και λεμε οτι μας ερχεται στο μυαλο ετσι κανουμε κι εδω.......και η συζητηση συχνα παρεκτρεπεται........οπως το εχω συναντησει σε πολλα τοπικ και μπορει να εχω εκνευριστει, ετσι εχω παρασυρθει και το εχω πραξει και η ιδια....συμβαινει οχι μονο στα τοπικ του θηλασμου αλλα και στις περισσοτερες ενοτητες........ειναι ανθρωπινο........

 

Δε γινεται καθε φορα να σταματαω και να ανοιγω 3-4 διαφορετικα τοπικ και στο καθενα να μιλαω για διαφορετικα πραγματα......καποια στιγμη θα βαρεθω και θα μιλαω μονο για ενα.......

 

 

Τωρα καποια απο τα τοπικ που αναφερετε (οπως ο τοκετος η τα εμβολια) ειναι γραμμενα κατω απο συγκεκριμενη οπτικη γωνια.......απο μαμαδες δλδ που εχουν ως κοινο μια συγκεκριμενη φιλοσοφια ζωης της οποιας ο θηλασμος ειναι κομβικο σημειο......ο τοκετος πχ ξεκινησε μετα απο κουβεντα που εκτροχιαστηκε σε ασχετο τοπικ και ειχε σχεση με το θηλασμο μετα απο τον τοκετο.........μαλιστα ημουν απο τα ατομα που ειχαν θεσει αυτη την απορια........ετσι λοιπον ξεκιναει ενα τοπικ εξηγωντας βασικα στις μαμαδες που δεν ηξεραν πως να χειριστουν το θηλασμο αμεσως μετα τον τοκετο, και οπως ειναι φυσικο θα αναφερεται σε ολη την διαδικασια του τοκετου....δεν μπορει καποιος να γραψει την εμπειρια του κατα το ημισι στην ενοτητα του τοκετου (οπου αλλωστε δεν ξεκινησε το θεμα) και τηναλλη μιση που αφορα αποκλειστικα τον θηλασμο σε αντιστοιχο τοπικ στην ενοτητα θηλασμου.........ειπαμε δεν ειμαστε συντακτες καποιου εντυπου και μιλαμε οπως με την παρεα μας........δεν γραφουμε αρθρα για τους αναγνωστες......

 

Ετσι συμβαινει και με αλλα θεματα οπως τα εμβολια κλπ......ξεκινουν απο τα σπαργανα καποιου τοπικ κι αν βγαλουν ψωμι κ;ποιο μελος ανοιγει ενα αποκλειστικο τοπικ, παντα απο την οπτικη ματια του θηλασμου, ασχετως αν τελικα εξελισσεται περισσοτερο.........δεν ειναι ο στοχος να αποκοβονται αλλα μελη απο συζητησεις, απλα τυχαινει........εγω προσωπικα βαζω λινκ απο τετοιες συζητησεις σε αλλες ενοτητες που μπορει να εχει καποιος αντιστοιχη απορια........δεν θεωρω σωστο να κοβονται συζητησεις και να μεταφερονται σε αλλες ενοτητες γιατι ο κινδυνος να μη συνεχιστουν ποτε (απο την εμπειρια μου) ειναι υπαρκτος......

 

Καποια μελη που εχω σε ιδιαιτερη εκτιμηση και με ενδιαφερουν πολυ οι αποψεις τους δεν εχουν το χρονο ουτε την διαθεση (και το θεωρω δικαιωμα τους) να γραφουν σε 20 τοπικ ταυτοχρονα το βρισκουν κουραστικο........κι εγω πιο ευκολα παρακολουθω ενα δυο τοπικ που μου παρεχουν πολλων ειδων πληροφοριες παρα 20.........δλδ απο ενα σημειο και μετα ξεχναω και τα θεματα........ανθρωποι ειμαστε..... :lol:

 

θα πω και το αλλο...υπαρχουν θεματα που φανηκαν πολλα υποσχομενα οταν ξεκινησαν δειλα δειλα σε ενα ασχετο τοπικ κι οταν απεκτησαν δικο τους τοπικ μαραζωσαν λογω ελλειψης συμμετοχης......υπαρχουν καποια που τα παρακολουθουσα καθημερινα οταν ηταν εντεταγμενα σε αλλο τοπικ και τωρα δεν βρισκω την ευκαιρια να τα διαβασω εδω και μηνες....παραδοξο αλλα συμβαινει......τα προτιμουσα οπως ηταν πριν.

 

 

Δε λεω, εχετε δικιο σε καποια πραγματα απο την πλευρα σας αλλα δεν ειναι λογος να δημιουργειται θεμα η να ζηταμε απο τους αντμιν να μεταφερουν θεματα δημιουργωντας αναστατωση....οσες φορες εχει συμβει και τα χω παρακολουθησει διαπιστωσα οτι μαραζωσαν.....πιστευω οτι καποιος που ενδιαφερεται και τα παρακολουθει μπορει καλλιστα να βαζει τα λινκ και σε αλλες ενοτητες ωστε να μπορουν να τα δουν και τα ανυποψιαστα μελη........εγω παντως αυτο κανω! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

καλη μου christiana  εγραψα στην αρχικη γνωριμια οτι παρακολουθω το φορουμ απο τοτε που γεννηθηκε ο γιος μου...και αυτο γινοταν απο τον υπολογιστη της κουμπαρας μου η οποια μενει ακριβως διπλα μας...η συγκεκριμενη κοπελα εφυγε για τους δικους της λογους ...Δεν ηρθα ουτε να προσβαλω ουτε και να θιξω κανεναν ...κακως αυτη η καχυποψια..ειμαι πυροσβεστρια στην θεσσαλονικη και τα στοιχεια μου ειναι στην διαθεση της ιστοσελιδας..

 

 

εγώ δεν καταλαβα γιατί να θέσεις τα προσωπικά στοιχεία σου στο φόρουμ?

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

Οχι,βρε erin,προς Θεου,αλλα επειδη και'γω αυτο ηξερα,οτι δεν ειναι ορατο (και καλα κανει,γιατι να πληρωνει το καθε μελος το κομπλεξ μερικων που προσπαθουν να κανουν ενα φορουμ μπαχαλο και το δυσφημουν?),μου φανηκε περιεργο και ρωτησα (εχω αποριες η γυναικα).

Οσο για την καχυποψια,καλο ειναι να την εχουμε ολοι,κουκλα μου,στο ιντερνετ μιλαμε. και μαλιστα για τα μωρα μας.

Ξαναμανα καλωσορισες και να σου ζησει ο γιος σου!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ντάλια!

 

Είμαι μιά απ'τις μητέρες που έχουν ανοίξει θέματα στο θηλασμό, "άσχετα" με το θηλασμό. (Το άσχετα μέσα σε εισαγωγικά, γιατί με κάποιο τρόπο κάποια απ'αυτά συνδέονται). Δηλαδή, είναι πάρα πολλές θηλάζουσες μητέρες που δεν εμβολιάζουν σε σχέση μ'αυτές που εμβολιάζουν για παράδειγμα.

 

Θέλω να τονίσω οτι δεν έχω τίποτα με τις μητέρες που δε θηλάζουν, αν είναι δυνατόν. Ούτε θέλω να τις αφήνω απ'έξω. Λυπάμαι πολύ που αισθάνθηκες έτσι, και ζητώ συγνώμη αν έγινα αιτία να το νιώσεις αυτό.

Όμως είμαι μια αρκετά πολυάσχολη μητέρα, κι έχω ελάχιστο χρόνο να μπαίνω στο φόρουμ. Μπαίνω σχεδόν αποκλειστικά για να βοηθήσω μητέρες σχετικά με το θηλασμό. Προσωπικά είχα ένα πολύ δύσκολο ξεκίνημα, θα ήθελα όσο μπορώ να βοηθήσω άλλες μητέρες ωστέ να τα καταφέρουν κι αυτές. Θα μου πεις γιατί δε βοηθάω και σε άλλα θέματα? Γιατί σε ό,τι αφορά το θηλασμό είναι πιό δύσκολο να βρεις βοήθεια, και γιατί νομίζω οτι είναι δικαίωμα μου να διαλέγω σε ποιά συζήτηση θα συμμετέχω. Λοιπόν, έχω ανοίξει ένα δύο τόπικ άσχετα με το θηλασμό, στην ενότητα του θηλασμού, για να μπορώ πιό εύκολα να τα παρακολουθώ. Αν τα είχα ανοίξει αλλού, θα τα είχα παρατήσει κι όλας.

Υπάρχει βέβαια με συσχέτιση με το θηλασμό στα τόπικ. Ας πούμε το τόπικ του τοκετού, που μιλάει για φυσικό τοκετό, ο οποίος είναι πολύ σημαντικός, στην περίπτωση που η μητέρα θέλει να θηλάσει. Ο φυσικός τοκετός χωρίς παρεμβάσεις, διευκολύνει το θηλασμό.

 

Αυτό που κάνουμε λοιπόν, είναι διάφορα θέματα που προκύπτουν μέσα από συζητήσεις στο καφέ, ή και σε άλλα τόπι, να τα κάνουμε ξεχωριστά τόπικ ωστέ να μπορούμε να τα παρακολουθούμε χωρίς να μπερδευόμαστε.

 

Θα μου πεις τώρα, γιατί έχουμε ξεχωριστό καφέ, και δε μπαίνουμε στο άλλο με όλους τους άλλους γονείς? Ξεκινήσαμε στην ενότητα του θηλασμού, βρίσκωντας πολλά κοινά με τις άλλες μητέρες, και πραγματικά γίναμε φίλες. Μας αρέσει να συναντιόμαστε και να μιλάμε καθημερινά. Οποιαδήποτε μητέρα θηλάζουσα η μη, είναι ευπρόσδεκτη στην παρέα μας. Στο καφέ, έρχονται μητέρες που ακόμα δεν έχουν γεννήσει, κι άλλες που έχουν σταματήσει το θηλασμό εδώ και πολύ καιρό. Και κατά καιρούς έρχονται και μητέρες που δε θήλασαν ποτέ. Όλες και όλοι είναι ευπρόσδεκτοι.

 

Το οτι βάζουμε κάποια τόπικ μέσα στο θηλασμό για να μπορούμε να τα παρακολουθούμε δε σημαίνει, οτι θέλουμε να αφήσουμε τις άλλες μητέρες απ'έξω. Αν μας δώσεις την ευκαιρία να γνωριστούμε καλύτερα θα καταλάβεις οτι δεν είμαστε τέτοιοι άνθρωποι.

 

Τώρα για να πω την αλήθεια, έχω κουραστεί λιγάκι να εξηγώ, και να λέω και να ξαναλέω οτι δεν έχω πρόβλημα με τις μητέρες που δε θηλάζουν...

Όταν μιλάνε κάπου σε άλλη ενότητα για θηλασμό, δεν πάω να πω σε κανέναν για ποιό λόγο συζητάνε σε "λάθος ενότητα".

 

Μπορείς Ντάλια να έρθεις όποτε θέλεις απ'την ενότητα αυτή, και να συζητήσουμε, και να διαβάσεις, και να πεις την άποψή σου. Κι εσύ και όποια άλλη κοπέλα θέλει.

 

Τώρα για το κατίνες κλπ, δεν ξέρω. Δεν έτυχε να το δω, δεν ξέρω τι προηγήθηκε και για ποιό λόγο ειπώθηκε οπότε δε μπορώ να κρίνω. Όμως άνθρωποι είμαστε, και που και που θα πούμε και μιά κουβέντα παραπάνω. Σίγουρα σε όλες τις ενότητες συμβαίνει αυτό, δεν ξέρω γιατί θα'πρεπε να εστιάσουμε στο συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Xλόη και vera σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε....vera εσένα ιδιαιτέρως με τα λινκ έχω βρει πολύ χρησιμα πράγματα που σε καμία περίπτωση δεν θα έβρισκα...

 

Χλόη μου και ο δικος μου χρόνος είναι πολύ περιορισμένος κα φυσικά δεν διαβάζω όλα τα θέματα και όλες τις ενότητες...και ουτε αναφέρθηκα σε θεματα αποστειρωσης,μπιμπερό, ποτε κοβουμε τα αλεσμενα, το παιδι δεν τρωει, πόσο μηλο να βάλω, κτλ....αναφάρομαι σε θέματα εμβολιασμός που η rosie αν δεν απατόμαι έδωσε πολύ χρησιμες πληροφορίες..για θέματα υγιηνης διατροφής που με αφορουν αμεσσα, για ομοιοπαθητική που την ψιλοψάχνω τελευταία ( καταλαβες τι θεματα εννοώ )

 

οτι ειμαι ευπροσδεκτες στο καφέ το αναγνωρίζω και δεν το αρνηθηκα νομίζω....

 

π.χ όταν πήγα να πω την ταπεινη μου γνωμη στο θεμα των εμβολιασμών είδα ότι στην ενότητα του θηλασμού η άποψη είναι μία και προφανώς γιάυτό δεν γράφτηκαν στο ήδη υπάρχον θέμα...να μην υπάρχει ο διαλογος.....

 

 

 

υ.γ: δεν ξέρω αν το θεμα που ανοιξα ήταν αστοχο η τοποθέτηση της erin πάντως σίγουρα ήταν

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νταλια μου το ξερω οτι το προβλημα ειναι θεματα οπως τα εμβολια, ο τοκετος και τα περι υγιεινης διατροφης......κι επειδη εκτιμω πολυ καποια ατομα που εχουν κανει εξαιρετικη δουλεια σε αυτα τα τοπικ, για να βοηθησουν εμας με τις γνωσεις τους, θα στενοχωρηθω αν μετακινηθουν και μαραζωσουν.......γιατι ξερω καλα οτι οι περισσοτερες που εχουν συνδραμει σε αυτα εχουν πολυ λιγο χρονο στη διαθεση τους και δεν μπορουν να ασχολουνται με ολες τις ενοτητες του παρεντς...

 

Δε βλεπω γιατι να ειναι κακο να υπαρχουν τοπικ με αναφορες στον τοκετο η στα εμβολια ΚΑΙ στην ενοτητα του θηλασμου.....τοσα υπαρχουν στις αναλογες ενοτητες, γιατι να μη μπορουμε να προσεγγισουμε κι εμεις οι θηλαζουσες τα ιδια θεματα απο τη δικη μας σκοπια? Υπαρχει πολυσελιδο τοπικ για τα εμβολια στα ιατρικα θεματα οπου λιγο πολυ συζητωνται τα ιδια πραγματα...πολλα ποστ μαλιστα τα εχουμε δανειστει και στο δικο μας τοπικ.........οσο για την ενοτητα τοκετου εκει κι αν υπαρχουν αμετρητα τοπικ! Νομιζω οτι αυτα τα θεματα εκαναν ακομα πιο ενδιαφερουσα την ενοτητα του θηλασμου ακομα και για μας που ασχολουμαστε με το θεμα, μας δινει την δυνατοτητα να ενημερωσουμε για τον θηλασμο μετα τον τοκετο τις μητερες πριν γεννησουν.........εγω προσωπικα δεν ηξερα πως επρεπε να χειριστω το θεμα του θηλασμου μολις γεννησα και θεωρω πολυ χρησιμο να υπαρχει το συγκεκριμενο τοπικ στην ενοτητα θηλασμου.....

 

Το γεγονος πως τα παρακολουθουν ακομα και ατομα που δεν ασχολουνται με το θηλασμο θα το χαρακτηριζα ως θετικο στοιχειο.......ειναι ωραιο που δινεται κινητρο να επισκεπτονται την ενοτητα περισσοτερα ατομα......

 

Επισης ξερω οτι πολλες αποψεις που αναφερονται σε αυτα τα τοπικ μπορει απο καποιους να χαρακτηριστουν "ακραιες" και ασυνηθιστες αλλα αυτος ειναι ενας λογος που μας αρεσουν...μας ανοιγουν οριζοντες και μας ωθουν να σκεφτουμε τα πραγματα απο αλλη σκοπια.......οντως το θεμα των εμβολιων το μελεταμε κυριως απο μια σκοπια (απο αυτη δλδ που τα θεωρει επικινδυνα) και αυτο το στοιχειο διαχωριζει αυτο το τοπικ απο το αντιστοιχο στην ενοτητα ιατρικων.....νομιζω οτι μας βαζει να προβληματιστουμε ακομα κι οταν δεν συμφωνουμε κι αυτο μονο καλο μας κανει. :D

 

Σιγουρα μεσα σε τοσα τοπικ καποια πραγματα χανονται και δεν μπορουν να τα διαβασουν ανυποψιαστοι αλλα αυτο γινεται σε πολλα τοπικ και σε ολες τις ενοτητες (εδω στις αγγελιες βρισκεις πια ενδιαφερουσες συζητησεις και συμβουλες διαμαντακια :lol: )...ειναι μαλλον και θεμα τυχης να πετυχεις τα καλα θεματα........μακαρι να βρουμε εναν τροπο να μη χανονται τα καλα κομματια αλλα το βρισκω δυσκολο να λειτουργουμε ολοι με βαση σωστης καταχωρησης δεδομενων........φορουμ ειναι στην τελικη......δεν μπορουμε ουτε να καταπιεζουμε τους αλλους αλλα ουτε τον εαυτο μας ....νομιζω οτι το συστημα παραπομπων και λινκ ειναι το πιο ευκολο. :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...