Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχολικό κυλικείο...


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, έχω μια απορία...! πρόσφατα στο σχολείο άνοιξε το κυλικείο, εμείς πάμε νηπιαγωγείο και είμαστε ολοήμερο. Να μην τα πολυλογώ στην μικρή στέλνω πρωινό και μεσημεριανό, κλασσικά μέσα στο τσαντάκι. Απορία, πριν λίγες μέρες είχα βάλει ένα κρουασάν και ένα τοστ στην μικρή. Χτυπάει το τηλέφωνο από το νηπιαγωγείο (δημόσιο μιλάμε πάντα) και η δασκάλα με ρωτάει εάν ξέχασα το φαγητό της γιατί δεν βρήκε τίποτα στην τσάντα η μικρή (από όσο κατάλαβα η δασκάλα δεν κοίταξε) και εάν είναι να πάρουμε κάτι από το κυλικείο. Απαντώ ευγενικά ότι δεν το έχω ξεχάσει και πως το φαγητό της είναι μεσα στο τσαντάκι, και τελικά το βρήκαν! Περιττό να πω ότι πάντα λέω στην μικρή τι έχω βάλει αλλά δεν ξέρω εάν μου δίνει σημασία. Γυρίζει σπίτι, ανακαλύπτω ότι δεν είχε καν ανοίξει τον κρουασάν της και όταν τι ρώτησα γιατί δεν το έφαγε μου είπε πως τα μπέρδεψε και πως νόμιζε ότι το τοστ ήταν το πρωινό!! Και τώρα ρωτάω εσάς γιατί γενικά είμαι απονήρευτος άνρθωπος....έτυχε να δω δυο περιστατικά όπου η δασκάλα (όχι η ίδια, έχουμε δυο) είπε σε μαμάδες ότι πήραν στα παιδιά από το κυλικείο γιατί κάτι έγινε με το κολατσίο (δεν ξέρω τι είχε συμβεί με το κολατσίο;;). Συγνώμη μήπως προωθούν το κυλικείο ή απλά το έχουν βρει σαν λύση εάν το παιδί χάσει το κολατσίο ή ξεχαστεί. Εγώ σαν γονιός θα προτιμούσα να έχουμε ένα εφεδρικό γεύμα, πχ μπισκότα συσκευασμένα, ή κρουασάν ή κάτι άλλο στο σχολείο παρά να πάμε στο κυλικείο. Δεν θα μπορούσε η δασκάλα να μας προτείνει να φέρουμε πχ. κάποια συσκευασμένα πράγματα πχ. κρουασάν, μπισκότα, αλμυρά ή γλυκά, κάποιο χυμό σε περίπτωση που κάτι συμβεί;; λέω εγώ τώρα;;

 

επίσης από όσο έχω καταλάβει βοηθάνε τα παιδάκια να πάρουν το φαγητό από το ψυγείο, και το ζεσταίνουν αλλά δεν τα βοηθάνε να φάνε (πράγμα που μας το έχουν πει ήδη) και από όσο κατάλαβα.....δεν τα επιβλέπουν και πολύ (γιατί κάποια άλλη μαμά παραπονέθηκε ότι το παιδί γυρίζει με το τάπερ γεμάτο, και μήπως η κόρη της τρώει το φαγητό άλλου παιδιού, πράγμα καθόλου απίθανο γιατί εγω βρηκα μανταρίνια στο τάπερ της μικρής μου)!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομιζα οτι ειχε απαγορευτει πια ο θεσμος του κυλικειου...

 

ξερω οτι τα παιδακια κατι φορες,τρωνε το ενα το φαγητο του αλλου...και οτι οι δασκαλες δεν τα ταιζουν και ουτε πιεζουν ενα παιδι να φαει...

προσωπικα ειμαι κατα των κρουασαν και των μπισκοτων "σαν φαγητο" για μικρα παιδακια...μπορεις να πεις στις δασκαλες αν το επιθυμεις, οτι για σενα το κυλικειο στο σχολειο ειναι σαν να μην υπαρχει και οτι το φαγητο της μικρης σου ειναι παντα στο τσαντακι της...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Στο νηπιαγωγείο δεν μπορούν οι νηπιαγωγοι ούτε να ταιζουν τα παιδιά, ούτε να τα πιέζουν να τρώνε.

Επίσης, κανονικά απαγορεύονται κρουασάν, μερεντες, σοκολάτες κλπ.

Γίνονται προγράμματα για υγιεινή διατροφή, οπότε είναι λίγο περίεργο από τη μια να λες δεν κάνει να τρώμε κρουασάν και από την άλλη να επιτρεπεις τα κρουασάν στο δεκατιανο.

 

Τωραυ για το μεσημεριανό, γιατί θα πρέπει άλλο παιδί να έφαγε το φαι του δικού σου; Αποκλείεται να έδωσε άλλο παιδί μανταρίνι στο δικό σου;

 

Όσο για το εάν προωθούν το κυλικείο..... Δε νομίζω ότι κάποιους μπορεί να σου πει ναι ή όχι. Προσωπικά δεν θα το έκανα, ως νηπιαγωγός, ποτέ. Είναι σαν να μην υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα beba πολυ καλα κανανε και σε πειραν τηλεφωνο. Ανθρωποι ειμαστε μπορει καποιος να ξεχασει το καλαθακι με το κολατσιο ή να ειναι κρυμενο μεσα στα κασκολ και να μην το βρισκει το παιδι. Χοντρο θα ηταν να σου ελεγαν της πειραμε μια τυροπιττα πληρωσε την.

Παντως εφοσον υπαρχει κυλικειο καλο θα ειναι να επεξεργαστεις την ιδεα ωα ζητησει το παιδι να παρει κατι, επιδει ειδε αλλα παιδακια να ψωνιζουν απο εκει.

Τωρα για το φαγητο γενικα ο μεγαλος μου κανει ανταλλαγες (ελπιζω τουλαχιστον να δινει στα παιδακια το δικο του) και μαλιστα εχει αναπτυξει και συστημα απο το προνηπιο για να μην τον βλεπουν οι επιτηριτες. Ο μικρος απλα δεν θεωρει το φαγητο απαραιτητο και μπορει να μιλαει και να μην προλαβει να φαει.

Link to comment
Share on other sites

Eμάς χτες μας έδωσαν λίστα στο δημόσιο νηπιαγωγείο με το τι πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό να βάζουμε και μου είπε ευγενικά η δασκάλα "αυτό θα ακολουθείτε!". Και ΟΚ, εμένα το παιδί μου τρελαίνεται για ψάρι (που το έχουν δυο φορές την εβδομάδα) μπορούν όλοι σήμερα να αγοράσουν ψάρι δυο φορές την εβδομάδα??? Ευτυχώς ο δικός μου δεν τρώει εκεί...δε θα μπορούσα να ακολουθήσω οικονομικά τις επιταγές του νηπιαγωγείου.....μου είπε οτι το κάνουν επειδή υπάρχουν παιδάκια που έρχονται κάθε μέρα με πατατάκια και κρουασάν.....:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...