Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξετάσεις για γονιμοτητα των δυο φύλων


Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια!

Ηθελα να γραψουμε σε αυτο το θέμα ποιες εξετάσεις σχετικά με την γονιμοτητα του πρέπει να κάνει ένα ζευγάρι κατα την προσπάθεια επιτευξης μιας εγκυμοσυνης, απο τις πιο απλές κ ανώδυνες ως τις πιο περιπλοκες.

Απο ποιο διαστημα πρέπει το ζευγάρι να αρχίζει τις εξετάσεις κ γενικά το ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Blublu!

Λοιπόν, από όσο γνωρίζω το ψάξιμο πρέπει να αρχίσει μετά από ένα χρόνο προσπαθειών (εντατικών), εκτός και αν ο γιατρός συμβουλεύσει για κάτι διαφορετικό λόγω ειδικών περιπτώσεων.

Από εξετάσεις, ο άντρας κάνει μια εξέταση σπέρματος (σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια). Δυστυχώς, το μεγάλο ψάξιμο αρχίζει σε μας τις γυναίκες. Δεν τα γνωρίζω όμως πολύ αναλυτικά, αλλά από όσα ξέρω γίνονται αναλύσεις αίματος (ορμόνες), σαλπιγγογραφία και έχω ακούσει και για υστεροσκόπηση σε κάποιες περιπτώσεις.

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΤΙς ΟΡΜΟΝΙΚΕς ΜΟΥ ΤΙς ΕΓΡΑΨΕ Η ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ΜΟΥ.

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλα ξερω οτι γινετει να σου τις γραψει και ο παθολογος.Ο'που σε βολευει,πηγαινε.

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το σοι μου ειναι όλοι παθολογοι.Αμα τους πω να μου γράψουν ορμονικες μήπως καταλάβουν οτι προσπαθω για μπεμπε κ δεν θέλω!

Δεν υπαρχει λογους να πας εκει λοιπον .Αυτες τις εξετασεις τις γραφουν ολα τα ταμια.Βρες ποιος γιατρος σε βολευει κ καντες .μια φορα σου περνουν αιμα και σου λενε για ολα.μην ξεχασεις να ζητησεις κ για θυροειδη ειναι πολυ σημαντικο για την εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Απλά το σοι μου ειναι όλοι παθολογοι.Αμα τους πω να μου γράψουν ορμονικες μήπως καταλάβουν οτι προσπαθω για μπεμπε κ δεν θέλω!

Δεν υπαρχει λογους να πας εκει λοιπον .Αυτες τις εξετασεις τις γραφουν ολα τα ταμια.Βρες ποιος γιατρος σε βολευει κ καντες .μια φορα σου περνουν αιμα και σου λενε για ολα.μην ξεχασεις να ζητησεις κ για θυροειδη ειναι πολυ σημαντικο για την εγκυμοσυνη.

 

RMary σε ευχαριστω πολύ!Να σου πω τι σχέση έχει ο θυροειδης με την εγκυμοσυνη δεν έχω ιδεα.Απλά τελευταια έχω ταχυκαρδίες κ μου λεει η μαμα μου για θυροειδη αλλα δεν έχω κανενα συμπτωμα.Θα πάω συντομα να τις κάνω.Παίζει ρόλο τι ημέρα του κύκλου εισαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά το σοι μου ειναι όλοι παθολογοι.Αμα τους πω να μου γράψουν ορμονικες μήπως καταλάβουν οτι προσπαθω για μπεμπε κ δεν θέλω!

Δεν υπαρχει λογους να πας εκει λοιπον .Αυτες τις εξετασεις τις γραφουν ολα τα ταμια.Βρες ποιος γιατρος σε βολευει κ καντες .μια φορα σου περνουν αιμα και σου λενε για ολα.μην ξεχασεις να ζητησεις κ για θυροειδη ειναι πολυ σημαντικο για την εγκυμοσυνη.

 

RMary σε ευχαριστω πολύ!Να σου πω τι σχέση έχει ο θυροειδης με την εγκυμοσυνη δεν έχω ιδεα.Απλά τελευταια έχω ταχυκαρδίες κ μου λεει η μαμα μου για θυροειδη αλλα δεν έχω κανενα συμπτωμα.Θα πάω συντομα να τις κάνω.Παίζει ρόλο τι ημέρα του κύκλου εισαι;

Νομιζω οτι πρεπει να ειναι μετα την περιοδο αλλα δεν ειμαι και σιγουρη.εχουν περασει μηνες απο τοτε που τις εκανα εγω .Ο θυροειδης νομιζω οτι παιζει ρολο στις αποβολες.συνηθως ειναι μια απο της αιτιες.Πρεπει να κανεις ειδικη αγωγη αν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Γραφω εν συντομια τις εξετασεις που εκανα εγω μετα απο ενα χρονο προσπαθειων:

 

Εξεταση κολπικου - τραχηλικου επιχρησματος:

Μυκητες

Τριχομοναδες

Καλλιέργεια

Μυκοπλασμα

Ουρεοπλασμα

Χλαμύδια

 

Ορμονολογικες εξετασεις

Τ3, Τ4 (θυροειδης)

TSH (θυρεοτροπος ορμονη)

FSH (θυλακιοτροπος ορμονη)

LH (ωχρινοτροπος ορμονη)

PRL (προλακτινη)

Προγεστερονη

Ελευθερη τεστοστερονη

Ανδοστενδιονη

DHEA S

 

Προσοχη για τον ελεγχο του θυρεοειδους εκτος απο αιματολογικη εξεταση, πρεπει να γινεται και υπερηχος.

 

Σαλπιγγογραφια

 

Ο συζυγος: σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια σπερματος, υπερηχος

 

...και για οσους το προβλημα συνεχιζεται για περισσοτερο καιρο υπαρχουν και αλλες εξετασεις, που δεν θεωρω οτι χρειαζεται να αναφερω εδω.

 

 

[/u]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για να κάνεις τις παραπάνω εξετάσεις χρειάζεται να στις γράψει ο γιατρός ή μπορείς να τις κάνεις από μόνη σου.

 

Επίσης που γίνονται? Σε διαγνωστικά κέντρα?

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?

 

Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΝΔΡΙΚΗ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ??

ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ......

 

ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ????

THE LIGHT WILL STAY ON

Link to comment
Share on other sites

Η γυναικα πρεπει να τις κανει την 2η η την 3η μερα του κυκλου,και τις γραφει η ο γυναικολος,η ο παθολος η ο ενδοκρινολογος.Επειδη,εγω,μολις τις εκανα,προχθες,ειναι =

FSH,

LH,

PRL,

PRG,

E1,O1(οιστρόνη),

DHT(διυδροτεστοστερόνη),

Ε2(οιστραδιόλη),

Ολικα οιστρογονα ορου,

Τεστοστερονη ελευθερη(F Te),

υδροξυπρογεστερονη(17-OH-PRG).

:oops: ΓΙΑ να ειναι πληρης ο ελεγχος,κανουμε και μια αλλη εξεταση στην 8η-9- η 10η μερα του κυκλου(Σαλπιγγογραφια)με αποχη απο το σεξ,απο την πρωτη μερα του κυκλου, και στην 21η μερα του κυκλου,την προγεστερονη(PRG).

:oops: ;ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΜΑΣ.

Τωρα,για τους ανδρες=ορμονολογικες(οποτε θελουν....)και ενα σπερμοδιαγραμμα με 3 η 4 μερες αποχη απο το σεξ.

:roll::oops::roll: αυτα τα ολιγα.... :roll::oops::roll:

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο στοιχίζουν αυτές οι εξετάσεις? Και σε πόσο καιρό βγαίνουν τα αποτελέσματα? Τις κάνεις όλες στο ίδιο νοσοκομείο? Κλεινεις ρανρεβού για όλες μαζί?

 

Sorry αλλά δεν έχω ιδεά τι γινεται με αυτό το θέμα και επειδή με βλέπω να τις κάνω και εγώ σύντομα θέλω να ξέρω τι γίνεται.

 

Επίσης γνωρίζει καμια σας αν παθαίνεις συχνά μολύνσεις μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στη γονιμότητα??? Ρωτάω γιατί βλέπω παραπάνω ότι πρέπει να κάνεις καλλιέργεια κολπικού υγρού. Ρε κορίτσια τα test Παπ τα δικά μου βγαζουν κάθε χρόνο μυκητες. Λέτε για αυτό να μην μένω έγκυος?

Link to comment
Share on other sites

Ενα τεστ παπ.ειναι απαραιτητο,παντα,στην 10η η 11η μερα του κυκλου.Και αν σου βγαζει μυκητες συνεχεια να το κοιταξεις,να παρεις την θεραπεια που πρεπει.

:cry:

Οι εξετασεις αυτες,αν εχεις καποιο ταμειο,πληρωνεις μονο την συμετοχη.Εγω εχω δημοσιο,δεν πληρωνω τιποτα!

Τις γραφει ο ιατρος και τις κανεις η σε ιδιωτικο μικροβιολογικο(εκει πληρωνεις)η σε νοσοκομειο(εκει δεν πληρωνεις τιποτα,νομιζω!!)

Για τις πρωτες που γινονται στην 2η η την 3η μερα του κυκλου σου παιρνουν μια φορα αιμα(ενα μικρο μπουκαλακι) και μετα για την αλλη εξεταση στην 21η μερα του κυκλου,αλλο ενα μπουκαλακι.Δεν ειναι τιποτα,ενα τσιμπιματακι ειναι,μονο!!! :roll:

 

Για οποιοδηποτε ιδιωτικο μικροβιολογικο η για το νοσοκομειο,απλα πας πρωι-πρωι και δινεις αιμα.Δεν θελει ραντεβου!Και συνηθωε ειναι ετοιμες σε 2 μερες.Αναλογα το κεντρο η το νοσοσκομειο,η τις γνωριμιες που εχεις!(ειναι και αυτο...βλεπεις...)

 

Οι μυκητες δεν εχουν να κανουν με την εγκυμοσυνη,δεν ειναι αυτος ο λογος!ΑΛΛΑ,ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙς ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕς,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΙς ΜΥΚΗΤΕΣ,..ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΜΑΚΡΙΑ....για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο....

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ,και οτι αλλο χρειαστεις....εδω ειμαστε....

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Οι δικές μας εξετάσεις έιναι πιο πολύπλοκες και πρέπειο να γίνουν συγκεκριμένες μέρες δυστυχώς.

Το σπερματοδιάγραμμα μπορεί να γίνει φαντάζομαι και χωρίς να στο γράψει ο γιατρός. Μπορείς να το κάνειςσε όποιδήποτε δημόσιο νοσοκομείο και που αλλού. Στο νοσοκομείο κλείνεις ραντεβού?

 

Ο γιατρός μου λείπει σε διακοπές και στον τηλεφωνητή δε λεει πότε θα γυρίσει :evil: οπότε δεν μπορώ να τον ρωτήσω.

Λεω μήπως στείλω τον δικό μου να κάνει κανενα σπερμετοδιάγραμμα και όταν επιστρέψει ο γιατρός να μου δώσει και τις δικές μου εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, προβληματα στον θυρεοειδη μπορει να επηρρεασει την ποιοτητα του σπερματος. Ενα απλο σπερμοδιαγραμμα δειχνει αν εχει γινει ζημια ή οχι.

 

 

Πηγη in.gr

 

Ανδρική Υπογονιμότητα

 

Η ανδρική υπογονιμότητα είναι ένα θέμα που πρέπει να διερευνηθεί από έναν ειδικό γιατρό, που δεν είναι άλλος από τον ουρολόγο-ανδρολόγο. Κάποια από τα αίτια που προκαλούν υπογονιμότητα στον άνδρα (δηλαδή επηρεάζουν την ποιότητα του σπέρματός του) μπορούν να αντιμετωπιστούν με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή ή με κάποια χειρουργική επέμβαση. Υπάρχουν όμως και προβλήματα που δεν αντιμετωπίζονται με τα φάρμακα ή την επέμβαση, συχνά επειδή είναι άγνωστης αιτιολογίας και τότε η λύση είναι η υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. Η ανδρική υπογονιμότητα έχει να κάνει με την κακή ποιότητα σπέρματος, το μη φυσιολογικό σπέρμα -όπως το χαρακτηρίζουν οι εδικοί- και είναι συνήθως σύμπτωμα μιας σχετικά απλής κατάστασης (μόνο στο 1% των περιπτώσεων ευθύνεται μία σοβαρή κατάσταση, όπως είναι για παράδειγμα κάποιος όγκος στους όρχεις). Τα πιο συχνά προβλήματα που δημιουργούν υπογονιμότητα στους άνδρες και θεραπεύονται είναι:

 

 

 

Ενδοκρινικά αίτια

 

 

Τέτοια είναι τα προβλήματα του θυρεοειδούς, η ανεπάρκεια κάποιων ορμονών ή η ανωμαλία στη δράση κάποιων ορμονών, κάποια συγγενή σύνδρομα κ.ά.

 

 

Φλεγμονές

 

 

Πρόκειται για φλεγμονές (π.χ. προστατίτιδα, ορχίτιδα κ.ά.) που αφορούν στα ανδρικά γεννητικά όργανα. Η εμφάνιση των φλεγμονών αυτών μπορεί να επηρεάσει την ποιότητα του σπέρματος. Η αντιμετώπιση των παθήσεων αυτών γίνεται με φαρμακευτική αγωγή και είναι συνήθως αποτελεσματική.

 

 

Κιρσοκήλη

 

 

Δημιουργείται από διογκωμένες φλέβες πάνω από τους όρχεις και μπορεί να γίνεται αντιληπτή με το μάτι ή με την ψηλάφηση. Η κιρσοκήλη επηρεάζει την ποιότητα του σπέρματος και αντιμετωπίζεται με χειρουργική επέμβαση, ωστόσο εάν δεν χειρουργηθεί σε πρώιμο στάδιο, μπορεί να προκαλέσει υπογονιμόητητα.

 

 

Προβλήματα εκσπερμάτισης

 

 

Στην περίπτωση αυτή τα προβλήματα έχουν να κάνουν με αυτήν την ίδια την εκσπερμάτιση που παρουσιάζει διαταραχές (π.χ. παλίνδρομη εκσπερμάτιση), με την έλλειψη του εκσπερματικού πόρου ή με την απόφραξη της αποχετευτικής οδού, με αποτέλεσμα να μην μπορεί το σπέρμα να «διοχετευτεί» προς τα έξω.

 

 

Aλλοι παράγοντες

 

Η ανδρική υπογονιμότητα μπορεί επίσης να οφείλεται και σε άλλα αίτια, όπως είναι: η λήψη φαρμάκων, το κάπνισμα, το αλκοόλ, η έκθεση σε τοξικούς παράγοντες κ.ά.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για να κάνω ένα ριμαδοσπερματοδιάγραμμα πρέπει ντε και καλά να μου το γράψει γιατρός???? Εγώ έτσι θέλω να το κάνω, γιατί ζητάνε από το Λητώ ντε και καλά να μου το γραψει γιατρός? Γνωρίζω άντρες που το έχουν κάνει προληπτικά, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Στο Μητέρα που πήρα δεν μου είπαν κάτι τέτοιο αλλα εκει στοιχίζει το απλό 110 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις πολλες φορες εχουμε κανει απο μονοι μας σπερμοδιαγραμμα, να δουμε που βρισκομαστε. Αφου θα το πληρωσεις κανονικα, τι ζορι τραβανε? :shock:

Πελατες δεν θελουνε? Αν επιμενουν, πες τους απλα θα παω αλλου και ας χασουν το κατοσταρακι... :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας. Εγώ έκανα τις ορμονικές εξετάσεις πριν ενάμιση μήνα και είχαν δείξει ψηλή προλακτίνη. Έχω κάνει θεραπεία και περιμένω ότι οι επόμενες αναλύσεις θα είναι καλύτερες. Την επόμενη βδομάδα θα κάνει και ο σύζυγός μου εξέταση για το σπέρμα. Ο γιατρός μου δε μου ανέφερε κάτι για σαλπιγγογραφία. Θα μπορούσατε να μου πείτε εσείς που ξέρετε τί ακριβώς είναι, πώς γίνεται και αν θα πρέπει να την κάνω;

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω κι εγώ το ψάξιμο της υπογονιμότητας. Το τεστ Παπ μου καλό, χειρουργείο γυναικολογικό κάναμε πριν ένα χρόνο οπότε η γυναικολόγος έχει άποψη, υπέρηχος οκ (μου έχουν ξαναβγεί βέβαια ινομυώματα, σιγά μην τη γλίτωνα, αλλά είναι ακόμα μικρά). Οπότε ξεκινάω με FSH, PRL, TSH και Οιστραδιόλη και εν συνεχεία σπερμοδιάγραμμα.

 

Ένα άγχος το έχω εδώ που τα λέμε. Στα 38 με 3 γυναικολογικά χειρουργεία. Και δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

καλημέρα

θα ήθελα την καθοδήγηση σας γιατί δεν γνωρίζω πολλά

προσπαθούμε με το φίλο μου 5 μήνες και ακόμα τίποτα ίσως πρέπει να το ψάξουμε αλλά από που ξεκινάμε;πρώτα σπερμοδιάγραμμα; το γράφει ο γυναικολόγος; επειδή έχω ακούσει ότι πρέπει το κέντρο να είναι καλό έχετε να μου προτείνετε με προσωπικό μήνυμα κάποιο;ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...