Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι ποσό πληρώνετε το μήνα για δάνειο σπιτιού?


Recommended Posts

Οσες συμφορουμίτισες έχουν παρει δάνειο για σπίτι, θα μπορούσαν να μου δώσουν τα φώτα τους?

Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να πάρουμε σπίτι, αλλά δεν το αποφασίζουμε... ακούμε για δάνεια γύρω στα 1.000 ευρώ... και όχι για βιλα, για ένα μεσο σπιτι.

Αν μπορούσατε να μου δώσετε μια ιδέα... τι ποσό δινετε το μηνα, για πόσα τετραγωνικά, για τι ποσό δανείου και σε ποια τράπεζα, θα με βοηθούσατε!

Ευχαριστώ!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις δινουμε γυρω στα 500 ευρω-30 χρονια απο την αγροτικη

ηταν ενα καλο προγραμμα το οποιο δεν ξερω τωρα αν υπαρχει (στεγη τριποντο)

εαν δεν εχετε αλλο σπιτι στο ονομα σας να ζητησετε οπωσδηποτε την ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ

εγω το εμαθα γιατι δουλευει η μητερα μου σε τραπεζα και το ηξερε

για 8 χρονια το κρατος επιδοτει ενα ποσο των τοκων αναλογα και με τα παιδια που εχεις

δεν ξερω πολλες λεπτομερειες να σου πω γιατι οπως σου ειπα ειχα αλλον να τα κανονισει αλλα μην ξεχασεις να ρωτησεις

πολλοι υπαλληλοι δεν το γνωριζουν!!!!

εμεις νομιζω γλιτωνουμε περιπου 80 ευρω το μηνα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόοοον.....μετά απο διάφορες ταλαιπωρίες με τράπεζες και τα τρελά επιτόκια και τους όρους δανεισμού τους έπεισα τον άντρα μου και κάναμε τα χαρτιά στον ΟΕΚ (μέχρι τότε πίστευε πως θα ταλαιπωρηθουμε χωρίς λόγο και πως ο Οεκ δεν θα μας δώσει τα χρήματα όλα κτλ κτλ) (σημ.ο ίδιος είναι στο Ικα, εγώ δημόσιο).....βρήκαμε μέσα σε 2-3 μήνες σπίτι, μονοκατοικία, νεόκτιστη, περίπου 120 τ.μ., με πάρκινγκ, στα Ανω Λιοσια στην τιμή των 155.000 ευρώ....

Η δόση είναι περίπου στα 900 ευρώ το μήνα για 15 χρόνια όμως, μέσα στα 900 είναι και ένα επιπλέον συμπληρωματικό δάνειο δλδ η δόση αυτή αντιστοιχεί και δάνειο 165.000 ευρώ.

Αν μπορείτε να κάνετε τα χαρτιά σας μέσω Οεκ να τα κάνετε....με τις τράπεζες δε συμφέρει καθόλου....να καταλάβεις μας έβγαινε η ίδια δόση για το ίδο ποσό δανείου αλλά για 35 χρόνια εξόφληση....και είχαμε πάει σε 2-3 τράπεζες.

Το δάνειο αυτό το πήραμε μεσω εθνικής....

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακούσει για τον ΟΕΚ και την επιδότηση ενοικίου. Αλλα... Εχω στο όνομά μου το σπίτι που μένει η μητέρα μου (την κυριότητα μόνο, η μητερα μου εχει κρατήσει την επικαρπία), ένα οικόπεδο και ενα μικρό αγροτεμάχιο, επαρχία και τα δύο. Και ο αντρας μου εχει στο ονομα του ενα οικοπεδο, επαρχια και αυτό. Μου ειπαν ότι το Ε5 πρεπει να ειναι μηδενικό για να μου δωσει δανειο ο ΟΕΚ, ισχύει? Με τα τρεχαματα της εγκυμοσύνης, δεν εχω ψαξει το θεμα ακόμα, λεω να ασχοληθώ όταν παρω την αδεια κυοφορίας.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

να σου πω τι ξερω!!!! λεει σωστα νικι81 δεν ειναι εποχες τωρα γιαυτα:shock:!!!αλλα να ξερεις οτι το επιτοκιο που σου δινει μια τραπεζα για στεγαστικο ειναι ετησιο οπως και σε ολα τα αλλα προιοντα....δηλαδη αν εχει ενα καταναλωτικο δανειο επιτοκιο 9% και παρεις 10.000 και το βαλεις για 10 χρονια θα δωσεις σε τοκους το 90% του ποσου συν τα εξοδα δανειου...θα σου ελεγα να βαλεις λιγοτερα χρονια για να μην χασεις πολλα σε τοκους, γιαυτο και ακους πολλα για δοσεις να ξερεις οτι στην αρχη δινεις περισσοτερο τοκους και λιγοτερα το κεφαλαιο..μετα προς το τελος θα δινεις περισσοτερο κεφαλαιο αφου αποπληρωσεις μερος των τοκβν..το κανουν αυτο για να παρουν οσο μπορουν περισσοτερα σε περιπτωση .που δεν θα μπορεις να πληρωσεις την δοση σου και παει σε πλειστηριασμο(αλλο μεγαλο θεμα)....να σου πω οτι αυξηθηκαν περισσοτερα οι πλειστηριασμοι τελευταια...

τα εξοδα ειναι αρκετα για στεγαστικο....λεω πριν παρετε μια τοσο μεγαλη αποφαση ψαξτε καλα απο δανεια στεγαστικα να δειτε τα επιτοκια και μην ψαρωνετε οταν σας λενε για περιοδο χαριτος(γιατι σιγουρα θα θελετε καποιο συμπληρωματικο δανειο) σε ολα τα δανεια ισχυει αυτο εκει πληρωνετε μονο τοκους και οχι κεφαλαιο δηλ σαν την ελαχιστη καταβολη.για του μηνες που θα σας δινουν ...να δειτε ποσα θελουν εξοδα δανειου,ολα αυτα βαλτε τα μαζι και μετα δειτε ποσα θα δωσετε σε τοκους εκει θα δειτε αν σας συμφερει η οχι.....ευχομαι να βοηθισα λιγο

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πληρώνουμε μηνιαία δόση 1060€ !!!!! για δάνειο 235.000 από το ΤΤΕ για 40 χρόνια!!!!!!. Όταν πήραμε το δάνειο πριν από 5 χρόνια πληρώναμε 700€ δόση με κυμαινόμενο επιτόκιο. Όμως με τις 5 ανατιμήσεις που πήρε τότε το επιτόκιο μέσα σε ένα χρόνο η δόση εφτασε τα 1060. Μεγάλη σκλαβιά τα δάνεια σήμερα ιδιαίτερα σε αυτές τις δύσκολες εποχές. Δεν ξέρω τελικά αν αξίζει να πάρεις σπίτι με δάνειο ή να νοικιάζεις.......

Link to comment
Share on other sites

900 ευρω για 40 χρόνια, το ποσό δανείου 210.000 για 110τμ στο Γέρακα από την αλφα. Πάντως όντως δύσκολοι καιροί για δάνεια. Καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις με δανειο απο την εθνικη για 150,000 και 90τμ σπιτι.(το σπιτι εκανε 158,500) διναμε τα 3 πρωτα χρονια 820 το μηνα και τωρα δινουμε 520 για 3 χρονια.το δανειο σε συνολο ειναι 40 χρονια.η δοση παιζει αναλογα με το επιτοκιο αν ειναι σταθερο ή κυμαινομενο.ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

απ οσο ξερω τα στεγαστικα δεν εχουν σταθερο επιτοκιο για ολο το διαστημα αποπληρωμης, αλλα μονο για καποια λιγα χρονια γιατι δεν συμφερει τις τραπεζες.... τα % ευκολα ανεβαινουν και πολυ δυσκολα πεφτουν.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον.....μετά απο διάφορες ταλαιπωρίες με τράπεζες και τα τρελά επιτόκια και τους όρους δανεισμού τους έπεισα τον άντρα μου και κάναμε τα χαρτιά στον ΟΕΚ (μέχρι τότε πίστευε πως θα ταλαιπωρηθουμε χωρίς λόγο και πως ο Οεκ δεν θα μας δώσει τα χρήματα όλα κτλ κτλ) (σημ.ο ίδιος είναι στο Ικα, εγώ δημόσιο).....βρήκαμε μέσα σε 2-3 μήνες σπίτι, μονοκατοικία, νεόκτιστη, περίπου 120 τ.μ., με πάρκινγκ, στα Ανω Λιοσια στην τιμή των 155.000 ευρώ....

Η δόση είναι περίπου στα 900 ευρώ το μήνα για 15 χρόνια όμως, μέσα στα 900 είναι και ένα επιπλέον συμπληρωματικό δάνειο δλδ η δόση αυτή αντιστοιχεί και δάνειο 165.000 ευρώ.

Αν μπορείτε να κάνετε τα χαρτιά σας μέσω Οεκ να τα κάνετε....με τις τράπεζες δε συμφέρει καθόλου....να καταλάβεις μας έβγαινε η ίδια δόση για το ίδο ποσό δανείου αλλά για 35 χρόνια εξόφληση....και είχαμε πάει σε 2-3 τράπεζες.

Το δάνειο αυτό το πήραμε μεσω εθνικής....

 

για να παρεις δανειο απο τον ΟΕΚ πρεπει να εχεις συγκεκριμενο αριθμο ενσημων?πρεπει να εργαζεσαι κι ολας?

μπορεις να μου πεις την διαδικασια?

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό που ακούω τελευταία από πολλούς σαν λύση για την μείωση της δόσης του δανείου είναι η μεταφορά του σε άλλη τράπεζα με χαμηλότερο επιτόκιο. δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο και τι απαιτείται έχω μπεί στον πειρασμό όμως να το σκέφτομαι. το σίγουρο που γνωρίζω είνα ότι δεν υπάρχουν πλέον έξοδα μεταφοράς δανείου, έχουν καταργηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Maira ναι, πρέπει να έχεις συγκεκριμένο αριθμό ενσήμων, στο site του οεκ, γράφει αναλυτικά και τις κατηγορίες επιδότησης, πόσα ενσημα χρειάζεσαι αν είσαι άγαμος, έγγαμος, με παιδί κτλ....και το διάστημα που θα κάνεις την αίτηση πρέπει να εργάζεσαι,χρειάζονται και βεβαίωση εργοδότη.

Zouzounel για την ιδιοκτησία οικοπεδου δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αν παίζει ή όχι ρόλο.....ξέρω οτι κατοικία δεν μπορείς να έχεις στο όνομα σου (όλη την κυριότητα της όμως) γιατί δεν παίρνεις φοροαπαλλαγή για α' κατοικία και ίσως δεν σε βάζουν σε ευνοική κατηγορία επιδότησης στον Οεκ.....εγώ π.χ. έχω το 1/3 απο το σπίτι της γιαγιάς μου σε άλλη πόλη αλλά δεν έπαιξε κανένα ρόλο γιατί δεν μου ανήκει αποκλειστικά το σπίτι.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για να παρεις δανειο απο τον ΟΕΚ πρεπει να εχεις συγκεκριμενο αριθμο ενσημων?πρεπει να εργαζεσαι κι ολας?

μπορεις να μου πεις την διαδικασια?

 

 

δες εδώ, το επισημο site του οεκ: http://www.oek.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=99&Itemid=100

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό που ακούω τελευταία από πολλούς σαν λύση για την μείωση της δόσης του δανείου είναι η μεταφορά του σε άλλη τράπεζα με χαμηλότερο επιτόκιο. δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο και τι απαιτείται έχω μπεί στον πειρασμό όμως να το σκέφτομαι. το σίγουρο που γνωρίζω είνα ότι δεν υπάρχουν πλέον έξοδα μεταφοράς δανείου, έχουν καταργηθεί.

 

δυστιχος δεν εχουν καταργηθει ακομα τουλαχιστον οχι πριν 6 μηνες που ακομα δουλευα θα το δω ομως....θελεις να μεταφερεις δανειο στεγαστικο??? διοτι η μεταφορα συμφερει μονο για μεταφορα δανειων καταναλωτικων και σιγουρα 100% συμφερει των καρτων..εκει που τα επιτοκια ειναι 18-19% και δινετε ελχαιστη καταβολη....εκει που ειχατε 5 λογαριασμους απο καρτες θα εχετε 1 λογαριασμο αυτο τις μεταφορας και οι καρτες θα ειναι αδειες απλα με το αρχικο πιστωτικο οριο....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς για 95τμ,αποθήκη,Parking Σεπόλια με αγορά 45.000.000δρχ πήραμε από την ALPHA 41.000.000δρχ ήτοι 120.322 και δίνουμε 650? το μήνα για 30 χρόνια βέβαια είναι με σταθερό επιτόκιο το οποίο κάθε τρία χρόνο αναπροσαρμόζουμε,δηλαδή πάμε και επιλέγουμε αν θα συνεχίσουμε με σταθερό ή κυμαινόμενο.Αν από σταθερό γυρίσουμε κυμαινόμενο δεν πληρώνουμε κάτι επιπλέον ενώ το αντίθετο έχει κάποια ρύτρα περίπου 150?.Μας έχουν μείνει αλλα 22 χρόνια και μετά τα τελευταία μέτρα νιώθω την θηλιά να κινείται επικύνδυνα γύρω από τον λαιμό μου.Θέλει πολύ μα πάρα πολύ σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Maira ναι, πρέπει να έχεις συγκεκριμένο αριθμό ενσήμων, στο site του οεκ, γράφει αναλυτικά και τις κατηγορίες επιδότησης, πόσα ενσημα χρειάζεσαι αν είσαι άγαμος, έγγαμος, με παιδί κτλ....και το διάστημα που θα κάνεις την αίτηση πρέπει να εργάζεσαι,χρειάζονται και βεβαίωση εργοδότη.

 

δες εδώ, το επισημο site του οεκ: http://www.oek.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=99&Itemid=100

 

 

 

σας ευχαριστω πολυ!

με ενδιαφερει και μενα γιατι τωρα τελευταια κανουμε κι εμεις σκεψεις για δανειο,δυσκολα καιροι βεβαια,αλλα πως αλλιως να φτιαξει η να αγορασει κανεις σπιτι...

ο συζυγος ειναι ναυτικος,θα πρεπει να ρωτησω και το ΝΑΤ αν δινει,αλλα εχω την εντυπωση πως δεν δινει:rolleyes:

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα εμεις πηραμε το 2008 δανειο απο την πειραιως με σταθερο επιτοκιο για 15 χρονια αν και η τραπεζα επεμενε να το παρουμε για παραπανω χρονια για παραπανω τοκους φυσικα με την δικαιωλογια οτι ηταν μεγαλη η δοση.εμας μας βγηκε 650 ευρω το μηνα με σταθερο βεβαια επιτοκιο γιατι δεν θελαμε να εχουμε προβλημα με την ανοδο των επιτοκιων κατι που συνεβει τοτε ολοι μας ελεγαν τρελους τωρα αμως αποδειχτεικε πως εχουμε δικιο.α!το ποσό βεβαια ηταν μικρο 70.000 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ προσωπικά δεν άντεχα άλλο να δίνω τόσα χρόνια τα λεφτα μου σε ενοίκια...βαρέθηκαααα....βέβαια είναι πολύ πιο δύσκολα τώρα αλλά δεν έχω κανέναν πάνω απο το κεφάλι μου, απ'όλες τις απόψεις αφού πήραμε μονοκατοικία.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πω πω βρε κορίτσια...40 χρόνια είναι πάρα πολλά για δάνειο!!Πως πήρατε αυτή την απόφαση;

Εμείς δίνουμε 460 ευρώ για 20 χρόνια και έχουν περάσει ήδη τα 4... άλλα 16 μας μείνανε και τελείωσαμε! Γενικά η αγορά σπιτιού συμφέρει εάν έχεις ένα κεφάλαιο και πάρεις και ένα μικρό σχετικά δάνειο..αν είναι να πάρεις ολόκληρο το δάνειο, καλύτερα να μείνεις στο ενοίκιο...γιατί οι τόκοι που θα δώσεις, ειδικά για αυτά τα 40 χρόνια που διάβασα πιο πάνω...είναι να τραβάς τα μαλλιά σου!

Και σε 40 χρόνια που θα ξεπληρώσεις το σπίτι, θα είναι ήδη παλιό οπότε τι να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

Eγώ προσωπικά δεν άντεχα άλλο να δίνω τόσα χρόνια τα λεφτα μου σε ενοίκια...βαρέθηκαααα....βέβαια είναι πολύ πιο δύσκολα τώρα αλλά δεν έχω κανέναν πάνω απο το κεφάλι μου, απ'όλες τις απόψεις αφού πήραμε μονοκατοικία.

 

 

φυσικα!δικιο εχεις,εξαλλου τα λεφτα που θα εδινες σε νοικι τα δινεις τωρα στο δανειο,μπορει βεβαια να μην ειναι ιδιο το ποσο, αλλα τουλαχιστον ξερεις πως τα δινεις για το δικο σου σπιτι .

κι εγω καπως ετσι το σκεφτομαι.

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

φυσικα!δικιο εχεις,εξαλλου τα λεφτα που θα εδινες σε νοικι τα δινεις τωρα στο δανειο,μπορει βεβαια να μην ειναι ιδιο το ποσο, αλλα τουλαχιστον ξερεις πως τα δινεις για το δικο σου σπιτι .

κι εγω καπως ετσι το σκεφτομαι.

Σίγουρα έπαιξε ρόλο και οτι το πήραμε με επιδότηση και δεν θα μας φάνε τα λεφτά μας οι τράπεζες γιατί πραγματικά είναι κρίμα βρε κορίτσια να πληρώνουμε 2πλο και 3πλο με τους τόκους ενα σπίτι για να ζούμε σαν άνθρωποι...δεν είπαμε να πάρουμε κότερο ή εξοχικό στη Μύκονο:evil:

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...