Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε αναζήτηση χειρούργου-γυναικολόγου


zouzounel

Recommended Posts

Έχουμε τρεχάματα με τη μαμά μου αυτές τις μέρες.

Είχε έντονους πόνους χαμηλά στην κοιλιά, μετά από εξετάσεις στα επείγοντα του Τζανείου εχθές, το πόρισμα ήταν "συστροφή ωοθηκών". Με απλά λόγια, οι ωοθήκες της στρίβουν (ξεκινάνε δλδ να στρίβουν, γιατί άν στρίψουν κλάφτα Χαραλαμπε, δε θα μπορεί ούτε ανάσα να πάρει, μας είπαν οι γιατροί) και αιτία είναι οι κύστες που υπάρχουν επάνω, λίγες αλλά μεγάλες, η μεγαλύτερη 9 εκατοστά. Το πρόβλημα με τις κύστες είναι γνωστό, κάνει κάθε εξι μήνες υπέρηχους για να παρακολουθεί την κατάσταση, αλλά λόγω επιβαρυμένης υγείας (έχει ένα νεφρό και αυτό υπολειτουργεί) προσπαθούμε να παρατείνουμε την επέμβαση. Απ' ό,τι μας είπαν οι γιατροί στο Τζάνειο, είναι πια οριακά (η μεγάλη κύστη ήταν 8 εκατοστά τον Ιούλιο και έφτασε τα 9 μέσα σε λιγότερο από δυο μήνες) και δε θα αποφεύγουμε την επέμβαση για πολύ ακόμα, φυσικά μιλάμε για ολική αφαίρεση.

Είμαστε λοιπόν σε αναζήτηση γιατρού σε δημόσιο νοσοκομείο-μαιευτήριο, έχω την αίσθηση πως είναι προτιμότερο ένα δημόσιο νοσοκομείο στην περίπτωση αυτή. Όπως καταλαβαίνετε ψάχνουμε όχι απλά για μαιευτήρα, αλλά για χειρούργο-γυναικολόγο (αν και οι περισσότεροι πλέον έχουν και τις δυο ειδικότητες). Εδώ στο φόρουμ έχω βρει λύση και απαντήσεις σε πολλά ερωτήματά μου, γι' αυτό και σκέφτηκα να απευθυνθώ σε σας, άν έχετε κάποιον γιατρο να μου συστήσετε (είτε με πμ είτε με απάντηση εδώ), θα με διευκολύνετε πραγματικά πάρα πολύ!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Zouzounel μου νομίζω οτι ο καλύτερος χειρούργος-γυναικολόγος ειναι ο Χασιάκος στο Αρεταίειο.....το καλύτερο νυστέρι της Αθήνας!

Το πρόβλημα ειναι οτι ειναι λίγο δυσεύρετος....θα σου συνιστούσα να δεις ποιες κοπέλες τον έχουν και να τους στείλεις πμ μήπως μπορέσουν και μεσολαβήσουν για να κλείσετε ενα ραντεβού.

 

Περαστικά στη μανούλα σου.

Link to comment
Share on other sites

yogini ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ευχαριστώ και τα κορίτσια που μου απάντησαν με πμ.

Όπως φαίνεται οι κύστες ούτε υπομονή κάνουν, ούτε περιμένουν... μπαίνουμε αύριο εσπευσμένα για ολική αφαίρεση στο Λητώ, οπότε δεν προλαβα να ψαξω για γιατρό όπως ήθελα.

Απλά ελπίζουμε όλα να πάνε καλά.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yogini ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ευχαριστώ και τα κορίτσια που μου απάντησαν με πμ.

Όπως φαίνεται οι κύστες ούτε υπομονή κάνουν, ούτε περιμένουν... μπαίνουμε αύριο εσπευσμένα για ολική αφαίρεση στο Λητώ, οπότε δεν προλαβα να ψαξω για γιατρό όπως ήθελα.

Απλά ελπίζουμε όλα να πάνε καλά.

 

Ποιος ειναι ο γιατρός σου εκεί? Στο Λητώ ειναι και ο δικός μου. Στειλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites

Δες τον Παπαδιά Κωνσταντίνο αναπληρωτή καθηγητή στο Αρεταίειο, υπό τον Κρεατσά.

Ασχολείται ως επί το πλείστον με τα προβλήματα γυναικολογικής ογκολογίας και τα συναφή και λιγότερο με τις κυήσεις. Είναι πολύ καλός, μεγάλος σε ηλικία αλλά έμπιστος και έγκυρος. ΠΟλύ καλός επίσης στις διαλέξεις του.

Link to comment
Share on other sites

Xίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!

Τελικά την κάναμε την επέμβαση εχθες, τώρα αναρρώνουμε.

Ο γιατρός αρχικά μας είπε ότι μόνο η μια ωοθήκη πρέπει να αφαιρεθεί αυτή τη στιγμή, η μητέρα μου ομως από μόνη της ήθελε να γίνει ολική αφαίρεση (μήτρας & ωοθηκών) γιατί και η άλλη ωοθήκη σε λίγο καιρό τα ίδια θα ήθελε (κι αυτή με κύστες) και λόγω ηλικίας πια (είναι 72) και επιβαρυμένου ιστορικού, συμφώνησε και ο γιατρός ότι το καλύτερο είναι να αφαιρεθούν όλα, παρά να τρέχουμε πάλι σε λιγο καιρό. Εγινε και βιοψία η οποία ευτυχώς είναι καθαρή, αυτό είναι και το θετικό της υπόθεσης!

Η αναισθησιολόγος αστέρι, της έκανε επισκληρίδιο τελικά (ενώ συνήθως γίνεται ολική νάρκωση σε τέτοιες επεμβάσεις), λόγω του προβληματος με το νεφρό (ένα κι αυτό σε κακή κατάσταση) και την παρακολουθούσε συνέχεια. Το κακό είναι ότι δε μπορεί να πάρει ισχυρά παυσίπονα (λόγω του νεφρού και παλι) και πονάει η καϋμενούλα :cry: ...

Είναι υπό παρακολούθηση ακόμα βεβαια, αλλά ο γιατρός είναι πολύ θετικός ότι όλα πήγαν καλά και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Καλώς εχόντων των πραγμάτων βγαίνουμε το Σάββατο. :)

Ελπίζω να είναι το τελευταίο, γιατί είναι η δεύτερη φορά που μπαίνει σε χειρουργείο η μανούλα μου το τελευταίο εξάμηνο και είναι και πρόσφατο που χάσαμε τον μπαμπα... να δούμε πότε θα ησυχάσουμε πια!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά στην μανούλα σου και κουράγιο. Καλή ανάρρωση. Ελπίζω αυτή η περιπέτειά σας να ήταν η τελευταία. Κάτι σαν τρίτωσε το κακό και έφυγε μακριά που λένε!!!

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό να γυρίσει στο σπίτι η μανούλα σου... Εύχομαι αυτή να είναι η τελευταία δύσκολη στιγμή σας. Μονό καλά και χαρές να σας έρθουν από εδώ και μπρος... :D

*

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Όλα καλά πήγαν και το κυριοτερο η ιστολογική είναι καθαρή.

Είχαμε μεν ένα περιστατικό αιμοραγίας της τομής, αλλά ο γιατρός ήταν καθησυχαστικός, οπότε λέμε όλα καλά...

:)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...