Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ - Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΕ ΦΤ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


LA LATINA

Recommended Posts

Ούτε η αμφισβήτηση είναι κακή, ούτε η πληροφόρηση, ούτε η ενημέρωση. Η δική μου ένσταση είναι όταν αυτή η αμφισβήτηση γίνεται λάβαρο (από ορισμένους --ΟΧΙ από όλους). Έχω δει υπερβολές σε αυτό το φόρουμ, (όχι στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά υπάρχουν αλλού) που όποια γυναίκα πει πως γέννησε με καισαρική για τον τάδε λόγο, της απαντάνε πως ... τσάμπα την έφαγε, πως ο γιατρός την κορόιδεψε κτλ κτλ. Χωρίς να είναι γιατροί, χωρίς να ξέρουν τις ακριβείς συνθήκες αλλά μόνο ότι μετέφερε κάποιος (που εκ των πραγμάτων δεν κατέχει όλη την εικόνα της περίστασης). Έχω δει λοιπόν εδώ μέσα γυναίκες φορτωμένες με ενοχές γιατί πίστεψαν άλλα μέλη που με τόση σιγουριά έβγαζαν το πόρισμα περί αναίτιας καισαρικής.

 

Ωραία, σύμφωνοι σε αυτό, έπρεπε κάποιες γυναίκες να μαζευτούν και έσπευσαν κάποιες και τις μάζεψαν, γιατί δεν τους έπεφτε λόγος και ούτε είχαν τις πληροφορίες για να κρίνουν ΜΙΑ περίπτωση μιας άγνωστης από το ιντερνετ.

 

Δεν πρέπει όμως να μαζευτούν λιγάκι και κάποιοι άλλοι;

 

Κοίτα να δεις, εγώ δεν το βρίσκω φυσιολογικό όλες οι άλλες γυναίκες στον κόσμο, αμερικάνες, αγγλίδες, νορβηγές, δικηγόροι, αγρότισσες, ταμίες, μαμάδες σκέτο, να ξέρουν τι σημαίνει stripping of membranes σε ό,τι τις αφορά και εμείς όχι μόνο να έχουμε παντελή άγνοια, αλλα να χρησιμοποιούν αυτή την άγνοια κάποιοι για να το παίξουν και --μώ τους επιστήμονες και τους γκουρού! Δεν καταλαβαίνεις λέει, γιατί δεν έκανες ιατρική σχολή, ενώ καταλαβαίνει η νορβηγίδα... Νομίζω αυτοί που χρησιμοποιούν την άγνοια το αξίζουν αυτο που τους συμβαίνει, γιατί πριν το ίντερνετ τουλάχιστον, που δεν γνώριζαν οι ελληνιδες είχαν πάρει φόρα και έβλεπες ότι οι μισές ελληνίδες από τα μεσα της δεκετίας του 90, όλως τυχαίως, είχαν συγκρεντρώσει πάνω τους όλα τα παράξενα και τα κουφά...

 

Αν ρωτάς γιατί έγινε αυτό, μια δική μου εξήγηση είναι ότι όντως μέχρι και τότε είχαν θεοποιηθεί οι γυναικολογοι, επομένως δεν τους αμφισβητούσε κανείς ιδιαίτερα... Επίσης, άργησε λίγο να έρθει η επισκληρίδιος εδώ και ήρθε πρώτα η νέα τομή... Αντίθετα με αυτή που προσπαθούσε διακαώς να αποφύγει η μαμά σου η νέα τομή δεν ενοχλούσε κανέναν ιδιαίτερα. Οπότε, αν τα έβρισκε πολύ ζόρι η γυναίκα στον τοκετό και πολύ ζόρι πράγματι, συμβαίνει κάποιες φορές με οκυτοκίνη, ειδικά, άρχισε πρώτα να εξαπλώνεται η καισαρική. Επίσης πριν την άφιξη της επισκληριδίου, οι γυναίκες κατάλαβαν σιγά σιγά ότι δεν τις ενοχλούσε ιδιαίτερα ούτε η προγραμματισμένη καισαρική, ενώ πριν με την παλιά τομή ήταν κάτι πολύ σπάνιο. Όταν αργότερα ήρθε η επισκληρίδιος, βρέθηκε πιο βολική για την καισαρική, που είχε ήδη πάρει αρκετά μεγάλη έκταση.

 

Α και επειδή αναφέρθηκε περι ιατρικής σχολής, δεν νομίζω ότι ήταν στο πλαίσιο της ειδικότητας στα ελληνικά πανεπιστήμια ειδικά πώς να γίνονται όλοι οι τοκετοι προγραμματισμένες καισαρικές αν είναι δυνατόν... Αυτοι ήταν αυτοσχεδιασμοί που καθιερώθηκαν σιγά σιγά στο πλαίσιο προσωπικών τακτικών, εφόσον δεν υπήρχε επισημη γραμμή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν, κάτι αστείο μου συμβαίνει. Μετά από τα τελευταία σας ποστς, συν δεκατόσες σελίδες εμβάθυνσης αρχίζει να κάνει νόημα στ' αυτιά μου η φράση/κλείσιμο της εκπομπής : στην εποχή του internet η άγνοια δεν συγχωρείται (ή κάπως έτσι).

Σε πρώτη ακρόαση το βρήκα επιπολαιότητα. Τώρα, σαν να αλλάζω γνώμη. Ίσως όπως το internet έχει αλλάξει τον τρόπο που παίζεται το παιχνίδι σε κάθε τομέα, να επιδράσει αντίστοιχα και στην αλληλεπίδραση γιατρού-ασθενούς.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Οι αυξημένες καισαρικές νομίζω πως έχουν τις ρίζες τους και στην ελληνική νοοτροπία. Όπως έγινε "μόδα" το φροντιστήριο, γιατί "οι δάσκαλοι δεν είναι καλοί". Όπως έγινε μόδα το ιδιωτικό νοσοκομείο γιατί το "δημόσιο δεν είναι καλό", η ίδια νοοτροπία νομίζω οδηγεί σε αυτή την αύξηση των καισαρικών. Και έχω την αίσθηση πως η μόδα αυτή έχει τις ρίζες της σε εμάς και όχι στους γιατρούς τόσο. Δε φαντάζομαι πως οι ιατρικές σχολές παράγουν απατεώνες έτοιμους να μας τάξουν φτ αντί για κτ.

 

Μα αυτό ακριβώς συζητάμε άλκυ, και λέμε γιατί πιστεύουμε οτι φτάσαμε εδώ, και το μερίδιο των γιατρών σε αυτό. Και τί πρέπει να γίνει.

 

Και δεν καταλαβαίνω γιατί οι γιατροί δεν έχουν τόσο το μερίδιο σε αυτό?

 

Από την μία πιστεύεις πως πρέπει να ακολουθούμε τις συστάσεις τους γιατί αυτοί φυσικά είναι οι μόνοι με γνώσεις να κρίνουν.

 

Και αυτό ακριβώς συμβαίνει στην ελληνική πραγματικότητα με την ελάχιστη αμφισβήτηση που υπάρχει, ακολουθούμε κατά γράμμα τις συστάσεις τους.

 

Και φτάνουμε στο "καισαρική μόδα" με μεγάλα ποσοστά, και δεν φταίνε τόσο οι γιατροί αλλά η ελληνική κοινωνία?

 

Ποιός έχει εκπαιδεύσει την ελληνική κοινωνία στην καισαρική δλδ? Την βρήκανε στο νετ και άρχισαν να την ζητάνε όλο και περισσότερο? Ζήλευαν ο ένας από τον άλλο?

 

Και πριν κατηγορηθώ ξανά για επικύνδινος και απαξιωμένος Σαντσο Πάντσα ουδέποτε ισχυρίστηκα οτι το νετ αντικαθιστά τους γιατρούς, οτι πρέπει να είμαστε πάντα καχύποπτοι και οτι όλοι είναι αλήτες. Όχι, δεν είναι όλοι.

 

Αλλά είναι αρκετοί, και αυτοί για μένα ευθύνονται στο μεγαλύτερο ποσοστό για αυτη την μόδα, που ναι, την έφτιαξαν γιατί τους βολεύει. Γιατί μόνο αυτοί θα μπορούσαν να την φτιάξουν, αυτοί είναι οι μόνοι που έχουν τα εργαλεία.

 

Και γιατί η ελληνική κοινωνία τους ακούει και έκανε φυσικά στην πιό ευάλωτη στιγμή της, αυτή του τοκετού, αυτό που την συμβούλευε ο σοφός γιατρός που ήξερε να κρίνει σωστά. Για να φτάσει τώρα να κατηγορείται οτι αυτή φταίει γι' αυτή την μόδα?

 

Παράλογο και άδικο το βρίσκω, από παντού ριγμένη αυτή η κοινωνία...

 

Και εμείς, αντί να πούμε, βρε παιδιά, κάτι είναι στρεβλό, κάτι δεν πάει καλά, να απαιτήσουμε εξηγήσεις, να δείξουμε έστω οτι δεν μας πείθει η ιστορία, και να απαιτήσουμε διαδικασίες κτλ, επικαλούμαστε τις 50 αποχρώσεις του γκρι, την ζώνη που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε με τις ελλειπής μας γνώσεις, και λέμε, μήν τους βάζετε όλους στον ίδιο κουβά, μήν κρίνετε και μήν κατακρίνετε, γιατί δεν ξέρετε τι ακριβώς έγινε και γιατί έγινε.

 

Μήν φτάνετε στην υπερβολή, μήν πάτε στα άκρα, μήν κυνηγάτε ανεμόμυλους.

 

Ταυτόχρονα όμως, επιλέγουμε το μαύρο, και χαρακτηρίζουμε όσους το κάνουν αυτό με τα αντίστοιχα γλαφυρά επίθετα.

 

Και οι γιατροί, και το σύστημα, ζουν και βασιλεύουν, και η Ελλάδα φοράει εδώ και πολλές σαιζόν καισαρική, και συνεχίζει ακάθεκτη, λες και αυτό δεν είναι ακραίο, και ακραία είναι μόνο η αντίληψη και επιχειρηματολογία μας γι' αυτό.

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα παιδια χωρις παρεξηγηση σοβαρολογειτε τωρα; Θελετε να πειτε οτι θα μπαινει μια κοπελα στο ιντερνετ, οταν ειναι στον 9ο, να γκουγκλαρει την περιπτωση της βασιζομενη σε ο,τι εχει καταλαβει και μετα θα λεει στο γιατρο γιατι δεν κανουμε καισαρικη η γιατι δεν κανουμε φυσιολογικο;;

Καλα αν ημουν γιατρος και διαβαζα ολα αυτα, θα ειχα φριξει μιλαμε!!!!:confused:

 

Αν δεν καταλαβα καλα σορρυ....:oops: ισως τοτε χρειαζονται διευκρινισεις γιατι οποιος διαβασει αυτο καταλαβαινει!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα ΑΝ δεν την νοιάζει πώς θα γεννήσει, που είναι και οι περισσότερες περιπτώσεις. Αν την νοιάζει, ας τσεκάρει πρώτα αν πράγματι κάνει ο γιατρός ΦΤ και όχι να βασιστεί μόνο στο τι της λέει. Αν όντως ο γιατρός έχει ένα υπολογίσιμο ποσοστό ΦΤ, δεν χρειάζεται και πολύ ψάξιμο από εκεί και πέρα. Πιθανόν κάποιες ερωτήσεις για δυνατότητες αναισθησίας, χορήγηση οκυτοκίνης, για να μην έχει η γυναίκα δυσάρεστα απρόοπτα που δεν θα θέλει η ίδια να αντιμετωπίσει και να έχει και τους πόνους για τη ΦΤ και τελικά και την καισαρική. Πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο της ΚΤ έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελίσα, δεν μιλάω μόνο για το θέμα της καισαρικής.

Μιλάω για το ότι στην εποχή του internet που η γνώση είναι προσβάσιμη από όλους, και θεωρώντας ως δεδομένο ότι ένας ασθενής μπορεί να έχει και την αντίληψη και την ικανότητα να εντοπίσει τις αξιόπιστες πηγές, μπορεί να ενημερωθεί ενδελεχώς για ένα ειδικό σημείο της κατάστασής του, και βάσει των όσων έμαθε να ζητήσει από το γιατρό να εμβαθύνει στην ενημέρωση που του κάνει.

Εμένα μου έχει τύχει σε σοβαρότατο θέμα, να έχω πάει στον ένα και μοναδικό κορυφαίο γιατρό της τάδε ειδικότητας τον οποίο επικαλούνται όλοι οι συνάδελφοί του, να έχω κάνει την αντίστοιχη έρευνα πριν, να με έχει ενημερώσει πολύ ωραία και αναλυτικά ο άνθρωπος, και όταν, στο τέλος του ραντεβού τον ρωτάω για ένα σημαντικό θέμα που έχω διαβάσει και δεν μου ανέφερε, μου παραδέχεται ότι ισχύει, αλλά επέλεξε να μην μου το πει.

Δεν τον κατηγορώ γι αυτό, ίσως είχε δίκιο, αλλά εγώ που ήθελα να ξέρω χαίρομαι που με την έρευνά μου μπόρεσα να του αποσπάσω και αυτή την πληροφορία.

 

 

* Με το μαιευτήρα μου δεν ήμουν και πολύ ευχαριστημένη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης για κάποιους χειρισμούς του. Οφείλω όμως να του παραδεχτώ το εξής: στης αλλεπάλληλες ερωτήσεις μου για το αν θα κάνουμε φ.τ, μου απαντούσε πάντα να μην προδικάζουμε τίποτα και να μη βιάζομαι (με λίγο πιο άνετο ύφος από όσο ήθελα, αλλά του το χαραμίζω). Όταν ήρθε η ώρα, κινήθηκε προς τον φ.τ.

Όταν με έπιασαν πόνοι και συσπάσεις μέσα στο τελευταίο δεκαήμερο, τη μια μου έδωσε κάποιο χρόνικό περιθώριο πριν κινηθούμε και σταμάτησαν, την άλλη με έστειλε στο μαιευτήριο να δουν τη διαστολή και επειδή ήταν 0 με έστειλε πακέτο σπίτι μου, μου πρότεινε την μεθεπόμενη αν ήθελα να πάω για να μην ταλαιπωρούμαι, και όταν είπα μήπως να περιμένουμε μέχρι το τέλος της εβδομάδας, ήταν πολύ υποστηρικτικός. Τελικά με περίμενε αρκετές ώρες, τις περισσότερες χωρίς ίχνος διαστολής.

Εκ του αποτελέσματος (όχι τον φ.τ, αλλά την ευκαιρία που του έδωσε), τον δικαίωσα.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα της πρότεινα να παρακολουθήσει μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής (κέντρο μάνας - παιδιού / δημόσια νοσοκομεία / εθελοντικές οργανώσεις). Γιατί δεν πρέπει να μας κυβερνάνε οι φόβοι μας αλλά να προσπαθούμε να τους εκλογικεύουμε. Το άγχος που έχει τώρα η κοπέλα -ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΑ- θα γιγαντωθεί μετά τη γέννα. Και τότε τι θα κάνει;;;;

Δεν μου αρέσει που έκανε μια επιλογή κινούμενη από φόβο... Γιατί δεν ξέρω κατά πόσο είναι συνειδητή... Ίσως τώρα να είναι αργά, αλλά μήπως μπορεί να μιλήσει με κάποιον ειδικό (έστω και ψυχολόγο) για τους φόβους τους και να πάρει ΜΕΤΑ την όποια απόφαση;

 

Όχι, δεν πιστεύω πως θα αυξηθεί το άγχος της μετά τη γέννα. Μου έχει πει πολλές φορές πως αυτό που την αγχώνει είναι πως δε μπορεί να φανταστεί τον εαυτό της με ένα ζωντανό μωρό στα χέρια. Αν το δει αυτό, πιστεύω πως θα πάρουν όλα το δρόμο τους. Για να κάνει το οτιδήποτε, είναι πλέον αργά, σε μια βδομάδα γεννάει. Ευτυχώς θα έχει πολύ βοήθεια, δε νομίζω να πελαγώσει.

 

Σήμερα που μίλησα μαζί της μάλιστα, μου είπε πως το μωρό από την αρχή του 9ου ήταν ισχυακό κι εξακολουθεί να είναι (πρώτη φορά το άκουγα). Οπότε δεν τίθεται καν θέμα επιλογής.

 

Αυτή είναι για μένα η ρίζα του προβλήματος. Αρκετοί από τους γιατρούς έχουν ένα ύφος κάπως απρόσιτο και αφ'υψηλού. Δεν έχουν αντιληφθεί ακόμη ότι αποτελεί υποχρέωσή τους, επιβαλλόμενη από τον ελληνικό νόμο, να παρέχουν στον ασθενή πλήρη και αναλυτική πληροφόρηση. Το μνμ της συμφορουμίτισσας-γιατρού είναι χαρακτηριστικό δείγμα αυτής της νοοτροπίας. Και είναι κρίμα γιατί από τα μισόλογα ξεκινούν πολλές παρεξηγήσεις...

 

 

Από την άλλη, οι Ελληνες νομίζουμε ότι είμαστε φωτεινοί παντογνώστες και πρέπει να είμαστε από πάνω με "μαζεμένα τα λουριά" μην και μας κοροιδέψουν. Με την ίδια καχυποψία αντιμετωπίζουμε τη δασκάλα των παιδιών μας, τον υδραυλικό, τον μηχανικό, τον υπάλληλο στην Εφορία, τον δικηγόρο, τον γιατρό... Ίσως όμως κάποιος που έχει δαπανήσει τόσα χρόνια σε σπουδές να μην σηκώνει και πολλά-πολλά.

Αλλά η νοοτροπία της επεμβατικότητας των "πελατών" είναι διαδεδομένη. Κάποτε, την πατούσα συχνά με πελάτες που επέμεναν να διορθώνουν τα δικόγραφά μου :!: και να μου υπαγορεύουν τι να πω, πώς να το πω και τι λέξεις (ειρωνικές και υβριστικές) να χρησιμοποιήσω. Και υπήρχαν ορισμένοι που όσο και να τους εξηγούσες, επέμεναν στις δικές τους θέσεις, σε έβγαζαν ηττοπαθή και ανίδεο και ... άλλαζαν δικηγόρο. Και υπήρχαν κάποιοι δικηγόροι που τους έκαναν τα χατίρια και οι πελάτες έμεναν σούπερ ευχαριστημένοι από την εξυπηρέτηση μέχρι ... την έκδοση της απόφασης. :twisted: Γιατί σε ελάχιστες περιπτώσεις είναι ηλίου φαεινότερο το δίκαιο. Σε όλες τις άλλες το δίκαιο αναζητείται στην γκρίζα περιοχή: και εκεί θα νικήσει όχι ο διάδικος που έχει τον πιο φωνακλά δικηγόρο (να δίνει σόου μαχητικότητας στο ακροατήριο) αλλά εκείνος που έχει δικηγόρο ικανό να εμπνεύσει στους δικαστές αξιοπιστία...

 

Συμφωνώ μαζί σου. Πολύ πικραμένη ιστορία σε περιπτώσεις διαζυγίων, διατροφής, κηδεμονίας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητα, βρισκόμαστε σε μια εποχή που για πρώτη φορά συμβαίνει κάτι εκπληκτικό... Η κάθε γυναίκα, ανεξαρτήτως οικονομικής και κοινωνικής ή μορφωτικής κατάστασης, έχει πλέον πρόσβαση σε υψηλού επιπέδου ιατρική πληροφόρηση. Όμως παράλληλα συνυπάρχει και χαμηλού επιπέδου ιατρική πληροφόρηση.

 

Το πρόβλημα είναι πως οι γυναίκες εκτεθειμένες σε όλη αυτή την γνώση και συνάμα ευάλωτες συναισθηματικά και σωματικά λόγω εγκυμοσύνης ή/και λοχείας, μην μπορώντας πάντα να ερμηνεύσουν σωστά όλα όσα διαβάζουν, νομίζοντας ως επί το πλείστον πως "υπάρχει και κάτι άλλο και γιατί να μην το εξετάσουμε ΚΑΙ αυτό", αντί να γίνονται πιο ισχυρές, αποδυναμώνονται χωρίς να το γνωρίζουν... κι ενώ βρισκόμαστε στην εποχή που η ιατρική πρέπει και μπορεί να γίνεται απολύτως εξατομικευμένα, με σωστή διάγνωση και θεραπεία, έτσι ώστε να μειωθεί και το συνολικό κόστος μιας εξέτασης ή θεραπείας, τελικά, και πάλι χωρίς να γίνεται αντιληπτό, οι περισσότερες καταλήγουν να κάνουν ένα σωρό εξετάσεις υψηλού κόστους, επειδή τις έπεισε ο γιατρός πως χρειάζονται ή επειδή το έκανε η φίλη, η κολλητή, η κουμπάρα κτλ... η αλήθεια είναι πως θέλει μεγάλη προσπάθεια να "πείσεις" κάποια γυναίκα πως είναι καλά και πως με τα δικά της δεδομένα, απόλυτα εξατομικευμένα, χρειάζεται να γίνουν μόνο οι εξετάσεις 1 και 2 κι όχι άλλες 102...

 

Η γνώση είναι δύναμη μόνο όταν χρησιμοποιείται σωστά. Ίσως χρειάζεται να θεσπιστούν θεσμοί και κανόνες από ανώτατες αρχές, άρτιες επιστημονικά, ώστε κάθε γυναίκα να μπορεί να προστατευθεί ανατρέχοντας και σε αυτές. Ίσως εδώ πρέπει να είμαστε πιο αυστηρές από ποτέ...

 

Και για την ιστορία, ο γυναικολόγος μου με προετοίμαζε από την αρχή του 7ου (!!) για καισαρική, λέγοντάς μου πως το μωρό είναι μεγάλο και θα δυσκολευτώ να γεννήσω φυσιολογικά, το είχε δεδομένο πως το κεφαλάκι θα σφηνώσει (!!) λόγω στενής λεκάνης και "ποιός ο λόγος να ταλαιπωρηθείς εσύ και το μωρό όταν σ'ένα μισαωράκι το πολύ, έχουμε ξεμπερδέψει..."

 

Η μπουμπού, όπως αποδείχτηκε όμως, είχε άλλη γνώμη και κατέφθασε τελείως φυσιολογικά μέσα σε τρείς ώρες από τη στιγμή που μου έσπασαν τα νερά... κόντεψα να γεννήσω στον δρόμο στην κυριολεξία! Και το βάρος της; 3.100...

 

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

Αναμφισβήτητα, βρισκόμαστε σε μια εποχή που για πρώτη φορά συμβαίνει κάτι εκπληκτικό... Η κάθε γυναίκα, ανεξαρτήτως οικονομικής και κοινωνικής ή μορφωτικής κατάστασης, έχει πλέον πρόσβαση σε υψηλού επιπέδου ιατρική πληροφόρηση. Όμως παράλληλα συνυπάρχει και χαμηλού επιπέδου ιατρική πληροφόρηση.

 

Δεν υπάρχει καμία πρόσβαση σε υψηλού επιπέδου ιατρική πληροφόρηση, αλλά και να υπήρχε εγώ και εσύ δεν μπορούμε να την κατανοήσουμε έτσι απλά γκουγκλάροντας. Αυτό είναι εντελώς αυταπάτη και είναι επικίνδυνο κανείς να νομίζει κάτι τέτοιο.

 

Αν ήταν έτσι να καταργήσουμε τους γιατρούς και να ψάχνουμε μόνες μας στο ίντερνετ την περίπτωσή μας, ώστε να βγάλουμε διαγνώσεις και να ακολουθούμε και θεραπείες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχει καμία πρόσβαση σε υψηλού επιπέδου ιατρική πληροφόρηση, αλλά και να υπήρχε εγώ και εσύ δεν μπορούμε να την κατανοήσουμε έτσι απλά γκουγκλάροντας. Αυτό είναι εντελώς αυταπάτη και είναι επικίνδυνο κανείς να νομίζει κάτι τέτοιο.

 

Αν ήταν έτσι να καταργήσουμε τους γιατρούς και να ψάχνουμε μόνες μας στο ίντερνετ την περίπτωσή μας, ώστε να βγάλουμε διαγνώσεις και να ακολουθούμε και θεραπείες...

 

H φίλη μου πάντως έτσι διέγνωσε κοκσάκι στο 3χρονό της, όταν η παιδίατρος μετά από εξέταση είχε πει ότι πονάνε τα δόντια του.

Όταν την άλλη μέρα η φίλη μου της είπε υποπτεύομαι κοκσάκι (δεν το είχε ξανακούσει, το βρήκε βάσει συμπτωμάτων στο νετ), τότε η παιδίατρος τον ξαναείδε και συμφώνησε.

 

Δεν υποτιμώ τους επιστήμονες σε καμμία περίπτωση, αλλά έχω πολλά παραδείγματα δικά μου και άλλων που η πληροφόρηση μας έβαλε στο σωστό δρόμο, ή μας έστειλε σε γιατρό ενώ δε θα πηγαίναμε.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

H φίλη μου πάντως έτσι διέγνωσε κοκσάκι στο 3χρονό της, όταν η παιδίατρος μετά από εξέταση είχε πει ότι πονάνε τα δόντια του.

Όταν την άλλη μέρα η φίλη μου της είπε υποπτεύομαι κοκσάκι (δεν το είχε ξανακούσει, το βρήκε βάσει συμπτωμάτων στο νετ), τότε η παιδίατρος τον ξαναείδε και συμφώνησε.

 

Δεν υποτιμώ τους επιστήμονες σε καμμία περίπτωση, αλλά έχω πολλά παραδείγματα δικά μου και άλλων που η πληροφόρηση μας έβαλε στο σωστό δρόμο, ή μας έστειλε σε γιατρό ενώ δε θα πηγαίναμε.

 

Υποθετω οτι οπως τα λες Αννα, αυτος ειναι ενας ορθος τροπος χρησης της εν λογω πηγης. Ολες το εχουμε κανει και μας εχει βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Καλα παιδια χωρις παρεξηγηση σοβαρολογειτε τωρα; Θελετε να πειτε οτι θα μπαινει μια κοπελα στο ιντερνετ, οταν ειναι στον 9ο, να γκουγκλαρει την περιπτωση της βασιζομενη σε ο,τι εχει καταλαβει και μετα θα λεει στο γιατρο γιατι δεν κανουμε καισαρικη η γιατι δεν κανουμε φυσιολογικο;;

Καλα αν ημουν γιατρος και διαβαζα ολα αυτα, θα ειχα φριξει μιλαμε!!!!:confused:

 

Αν δεν καταλαβα καλα σορρυ....:oops: ισως τοτε χρειαζονται διευκρινισεις γιατι οποιος διαβασει αυτο καταλαβαινει!!!

 

Ελισα24 καποιες απο εμας δεν ειπαν οτι θα μπαινεις στο ιντερνετ για να αποφασισεις για φυσιολογικο αντι για καισαρικη, αλλα για χρηση οπως αυτη που αναφερουμε στο παραπανω μηνυμα...εχεις δικιο παντως, θεωρω πολυ δυσκολο εκεινη τη στιγμη που ενας γυναικολογος πει «γρηγορα, χειρουργειο» μια εγκυος να ειναι τοσο σιγουρα πληροφορημενη απο το ιντερνετ, που θα πει στο γιατρο «οχι κανε φτ, γιατι διαβασα αυτο η εκεινο»....Βεβαια καλο ειναι να ειμαστε ενημερωμενες, να παιρνουμε δευτερη γνωμη η/και να ρωταμε εκεινη τη στιγμη περισσοτερες ερωτησεις το γιατρο...

Οπωσδηποτε εχει να κανει και σε ποιο γιατρο θα πεσεις παντως. Ενας καλος γιατρος σε σωζει, ενας κακος...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που το πας?

 

Το ίντερνετ είναι οκ σαν εργαλείο για να αφυπνίσει και να κινητοποιήσει ασθενείς να πάνε στον γιατρό, πχ η εκστρατεία για τις ελιές και τον καρκίνο του δέρματος όπου σου λένε τα συμπτώματα που πρέπει να σε ανυσηχήσουν,

 

αλλά δεν είναι οκ από την μεριά του ασθενή, όταν εγώ πχ από μόνη μου έψαξα στο site της Mayo clinic και βρήκα μια περίεργη ελιά που έμοιαζε με μια δική μου, που τελικά καλά έκανα και την βρήκα, και πήγα αλλού, όταν ο τοπικός δερματολόγος μου λεγε τπτ δεν είναι, γιατί όταν την έγβαλα την ελιά μέγεθος μικρής φακής ήταν από κάτω μέγεθος μεγάλο φυστίκι.

 

λες και είπε κάποιος οτι εγώ θα έπαιρνα μαχαίρι να αυτοχειρουργηθώ, ή θα έβγαζα πόρισμα μόνο από την εικόνα της mayo...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

H φίλη μου πάντως έτσι διέγνωσε κοκσάκι στο 3χρονό της, όταν η παιδίατρος μετά από εξέταση είχε πει ότι πονάνε τα δόντια του.

Όταν την άλλη μέρα η φίλη μου της είπε υποπτεύομαι κοκσάκι (δεν το είχε ξανακούσει, το βρήκε βάσει συμπτωμάτων στο νετ), τότε η παιδίατρος τον ξαναείδε και συμφώνησε.

 

Δεν υποτιμώ τους επιστήμονες σε καμμία περίπτωση, αλλά έχω πολλά παραδείγματα δικά μου και άλλων που η πληροφόρηση μας έβαλε στο σωστό δρόμο, ή μας έστειλε σε γιατρό ενώ δε θα πηγαίναμε.

 

Και εγώ είμαι υπέρ της πληροφόρησης και υπέρ της ενημέρωσης, αλλά αυτή η πληροφόρηση δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αντικαταστήσει τον γιατρό. Ίσως μπορεί να σε υποψιάσει ότι ο γιατρός σου πχ είναι ανεπαρκής και ότι πρέπει να πάρεις και μια δεύτερη ιατρική γνώμη, αλλά μπορεί το ίδιο εύκολα να σε οδηγήσει και σε λάθος συμπεράσματα.

 

Εδώ καλέ στο δικό μου αντικείμενο (που δεν είναι ιατρική) διαβάζω στο ίντερνετ ένα σωρό ανακρίβειες και αηδίες από "αξιόπιστες" πηγές. Κάποιος που διαβάζει όλες αυτές τις σοβαροφανείς πληροφορίες και μην έχοντας την δυνατότητα να τις φιλτράρει (αλλά αυτός νομίζει ότι τις φιλτράρει), έρχεται μετά και αμφισβητεί τη δουλειά μου. Και άντε μετά να του δώσεις να καταλάβει ότι κάνει λάθος...:rolleyes: Ε, κάποια στιγμή τα παρατάς και του λες κόψε το λαιμό σου... Έλα όμως που στην ιατρική ο άλλος δεν μπορεί να το κάνει αυτό.

 

Όσο για το περιστατικό με τη φίλη σου μπορεί να υπάρχουν πολλές εξηγήσεις:

1) ότι η παιδίατρος πχ δεν αξιολόγησε σωστά τα συμπτώματα και έκανε λάθος διάγνωση

2) ότι στο 24ωρο που μεσολάβησε τα συμπτώματα έγιναν πιο έντονα (λέμε τώρα- υπόθεση κάνω) οπότε μετά ήταν πιο εύκολη η διάγνωση (δηλ. ότι και η παιδίατρος θα εντόπιζε το κοκσάκι)

 

κτλ.

 

Η φίλη σου καλά έκανε και συζήτησε με τη γιατρό αυτό που υποψιάζεται.

Έχω όμως γνωστό που έκανε διάγνωση στον εαυτό του μέσω ίντερνετ και έψαξε και βρήκε και τη φαρμακευτική αγωγή που πίστευε ότι έπρεπε να πάρει πάλι μέσω ίντερνετ για να αποφύγει ρ/β με γιατρό... Και βρήκε τα φάρμακα νομίζω πάλι μέσω ίντερνετ.Ε, αυτός είναι απαράδεκτος και αν τυχόν κάνει έτσι και για τα παιδιά του είναι πλέον εγκληματικό.:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H φίλη μου πάντως έτσι διέγνωσε κοκσάκι στο 3χρονό της, όταν η παιδίατρος μετά από εξέταση είχε πει ότι πονάνε τα δόντια του.

Όταν την άλλη μέρα η φίλη μου της είπε υποπτεύομαι κοκσάκι (δεν το είχε ξανακούσει, το βρήκε βάσει συμπτωμάτων στο νετ), τότε η παιδίατρος τον ξαναείδε και συμφώνησε.

 

Δεν υποτιμώ τους επιστήμονες σε καμμία περίπτωση, αλλά έχω πολλά παραδείγματα δικά μου και άλλων που η πληροφόρηση μας έβαλε στο σωστό δρόμο, ή μας έστειλε σε γιατρό ενώ δε θα πηγαίναμε.

 

Mάλιστα.......κοξάκι κιόλας.....που άντε ο Α τύπος του είναι σπυράκια χέρια- πόδια- στόμα, αλλά ο Β τύπος του είναι απλά μη σου τύχει.....

Επιμένω.......να ψάχνετε τα πάντα! Κι εγώ έτσι το γλύτωσα το εγκεφαλικό! Από δικό μου googλάρισμα......και ο γιατρός ακόμα συγνώμες ζητάει......

Link to comment
Share on other sites

Έχω όμως γνωστό που έκανε διάγνωση στον εαυτό του μέσω ίντερνετ και έψαξε και βρήκε και τη φαρμακευτική αγωγή που πίστευε ότι έπρεπε να πάρει πάλι μέσω ίντερνετ για να αποφύγει ρ/β με γιατρό... Και βρήκε τα φάρμακα νομίζω πάλι μέσω ίντερνετ.Ε, αυτός είναι απαράδεκτος και αν τυχόν κάνει έτσι και για τα παιδιά του είναι πλέον εγκληματικό.:evil:

 

Είπαμε να το ψάχνουμε.......όχι να το λύνουμε! Αλλά μην πας μακριά, πάνε στο τόπικ με το βήχα στα παιδιά........μέχρι και σάιτ που δίνει την τάδε αντιβίωση χωρίς συνταγή έχουν συστήσει.......αυτά ναι, είναι εγκληματικά.

 

*πάλι είμαστε οφφ τόπικ :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να το ψάχνουμε.......όχι να το λύνουμε! Αλλά μην πας μακριά, πάνε στο τόπικ με το βήχα στα παιδιά........μέχρι και σάιτ που δίνει την τάδε αντιβίωση χωρίς συνταγή έχουν συστήσει.......αυτά ναι, είναι εγκληματικά.

 

*πάλι είμαστε οφφ τόπικ :) :) :)

 

Σε αυτό το site θα μπήκε και ο γνωστός μου...

 

Η πολλή ξερολίαση όμως κάπου εκεί οδηγεί.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το site θα μπήκε και ο γνωστός μου...

 

Η πολλή ξερολίαση όμως κάπου εκεί οδηγεί.:rolleyes:

 

Εκάβη εμένα με έσωσε το προσωπικό ψάξιμο. Αλλά, όπως είπα, είμαι γνώστης....δλδ το συγκεκριμένο που χρειάστηκε να ψάξω ήταν σχετικό με κάτι δικό μου που το διαχειρίζομαι εδώ και χρόνια.

Τώρα, αν γκουγκλάρει η μαμά μου, που δεν έχει ιδέα από αυτά........ΟΚ.....μετά πάμε εκεί που λες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα οπότε η άποψη που πιστέυω μπορεί να έχει ήδη εκφραστεί.

Πιστεύω ότι δεν μπορούν όλες οι γυναίκες να γενήσουν φυσιολογικά αλλά μπορούν να εκπαιδεύσουν το σώμα τους για να εχει έναν φυσιολογικό τοκετό. Οι πρόγονές μας γενούσαν όλες με φυσιολογικό τοκετό αφενός γιατί εργαζότανε μέχρι την ημερα που γενούσανε αφετέρου γιατί οι δουλιές του σπιτιού απαιτούσαν μεγάλη προσπάθεια και οι σύζυγοι, πεθερές,μανούλες κτλ δεν νοούνταν να βοηθήσουν. Στην ουσία αυτό θέλει ο φυσιολογικός τοκετός (εφόσον δεν θίγεται η υγεία της γυναίκας ή του παιδιού) λίγο παραπάνω κίνηση και δραστηριότητα. Διάβαζα ένα άρθρο σύμφωνα με το οποίο οι καισαρικές αυξήθηκαν από τότε που οι γυναίκες κάνουν χρήση των αδειών από τον 2ο μήνα κύησης.Λογικό αν έχεις προβλημα να μείνεις κρεβατωμένη. Λογικό αν δεν έχεις προβλημα για ν απολάυσεις ξάπλες και βόλτες στο mall. Οπότε τι κάνουμε για να βοηθήσουμε το σώμα μας να γεννήσει φυσιολογικά στην πρώτη του εγκυμοσύνη? Τίποτα. Παίρνουμε άδεια επαπειλούμενης εγκυμοσύνης χωρίς να υπάρχει λόγος (γιατί μετά την γέννα δεν υπάρχει ξεκούραση)και να πως πάει η μέρα μας. Ξύπνημα, ελαφρύ σημάζεμα σπιτιού,ξάπλα, μαγειρική έυκολα πράγματα ή συνδράμει και η μανούλα, ύπνος, ερχεται ο σύζυγος και χαλαρή βόλτα σε εμπορικό ή τζαμπο.θεωρείται αυτή η τυπική μερα η οποία επαναλαμβάνεται εως τον 9 μήνα προετοιμασία του σώματος για τον τοκετό? Αν υπάρχει κληρονομικότητα και προδιάθεση θα γενήσει κάποια με αυτήν την καθημερινη ρουτίνα ξεκούρασης αν όχι τοτε καλημέρα καισαρική. Πιστεύεται ότι αν δουλεύαμε μέχρι τον 8 μήνα, οδηγουσαμε, αγχωνόμασταν, παίρναμε μετρό, υπόγειο περιμέναμε σε στάσεις θα γενούσαμε με καισαρική?

Εγώ γεννησα φυσιολογικά γιατί όπως μου είπε η γιατρός μου είχα αυτήν την προδιάθεση. Συσπάσεις γέννας από τον 6 μήνα κτλ. Παρόλου που ήτανε επίφοβο να γεννήσω πριν την ώρα μου, οταν η γιατρός μου είπε είσαι έτοιμη για γένα διάλεξε μέρα. Διάλεξα μέρα και έκανα ένα πολύύ γρήγορο βάδιν για μία ώρα. Αυτό ήταν το βράδυ γένησα.

Έτσι πεποίθεση μου είναι ότι φταίει ο χαλαρός τρόπος ζωής μας και οι άδεις για 9 μήνες οι οπόιες βολεύουν τους γιατρούς. Τι να κάνει ο γιατρός όταν για 9 μήνες είμαστε ξάπλα χωρίς λόγο. Το μωρό βολεύεται. Το ίδιο και ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πεποίθεση μου είναι ότι φταίει ο χαλαρός τρόπος ζωής μας και οι άδεις για 9 μήνες οι οπόιες βολεύουν τους γιατρούς. Τι να κάνει ο γιατρός όταν για 9 μήνες είμαστε ξάπλα χωρίς λόγο. Το μωρό βολεύεται. Το ίδιο και ο γιατρός.

 

Δηλαδή όσες παίρνουν επαπειλούμενη είναι για να μείνουν ξάπλα σπίτι τους χωρίς να χρειάζεται και έτσι με κάποιον μαγικό τρόπο καταλήγουν σε καισαρική λόγω αδράνειας;

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτή η εκδοχή δεν είχε ακουστεί μέχρι τώρα... Το ακούσαμε όμως τώρα και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πεποίθεση μου είναι ότι φταίει ο χαλαρός τρόπος ζωής μας και οι άδεις για 9 μήνες οι οπόιες βολεύουν τους γιατρούς. Τι να κάνει ο γιατρός όταν για 9 μήνες είμαστε ξάπλα χωρίς λόγο. Το μωρό βολεύεται. Το ίδιο και ο γιατρός.

 

Δεν συμφωνώ μ'αυτή την άποψη. Κατ'αρχήν, αν πάρω σαν παράδειγμα τον εαυτό μου, που ειλικρινά, ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά, είχα κάνει μαθήματα "ανώδυνου" τοκετού (εντάξει θα το έλεγα μαθήματα αναπνοών για καλύτερο τοκετό), και κατά τα άλλα, δούλευα μέχρι το τέλος του 7ου μήνα, πήγαινα το σκύλο δύο φορές τη μέρα στο πάρκο με γρήγορο περπάτημα (είναι και μεγάλο σκυλί), και συνέχισα όλες μου τις δραστηριότητες κανονικά. Κάθισα μόνο 5 μέρες μετά την αμνιοπαρακέντηση, και πάλι όχι σε τέλεια ακινησία. Μετά τον 8ο, που δεν μπορούσα να με τραβάει ο σκύλος, έκανα τουλάχιστον μισή ώρα διάδρομο το απόγευμα. Παρ'όλα αυτά το παιδί δεν γύρισε ποτέ με το κεφάλι κάτω, ούτε κάν στο πλάϊ. Δεν ξέρω αν υπήρχε άλλος τρόπος για να βοηθήσω το παιδί να γυρίσει.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ μ'αυτή την άποψη. Κατ'αρχήν, αν πάρω σαν παράδειγμα τον εαυτό μου, που ειλικρινά, ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά, είχα κάνει μαθήματα "ανώδυνου" τοκετού (εντάξει θα το έλεγα μαθήματα αναπνοών για καλύτερο τοκετό), και κατά τα άλλα, δούλευα μέχρι το τέλος του 7ου μήνα, πήγαινα το σκύλο δύο φορές τη μέρα στο πάρκο με γρήγορο περπάτημα (είναι και μεγάλο σκυλί), και συνέχισα όλες μου τις δραστηριότητες κανονικά. Κάθισα μόνο 5 μέρες μετά την αμνιοπαρακέντηση, και πάλι όχι σε τέλεια ακινησία. Μετά τον 8ο, που δεν μπορούσα να με τραβάει ο σκύλος, έκανα τουλάχιστον μισή ώρα διάδρομο το απόγευμα. Παρ'όλα αυτά το παιδί δεν γύρισε ποτέ με το κεφάλι κάτω, ούτε κάν στο πλάϊ. Δεν ξέρω αν υπήρχε άλλος τρόπος για να βοηθήσω το παιδί να γυρίσει.

Ερχεσαι στα λόγια μου. Πιστέυω ότι δεν μπορούν ολες να γεννήσουν φυσιολογικά, το ρίσκο είναι μεγάλο. Παλιά αν δεν γύριζε το μωρό τι θα κάνανε. Θα κάνανε φτ αλλα το ρίσκο ήτανε υψηλό και για παιδί και για μάνα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που θα με ενδιέφερε να μάθω, δηλαδή γίνεται το παιδί να βγεί με τα πόδια (έτσι εγκυκλοπαιδικά, όχι ότι θα έπαιρνα ένα τέτοιο ρίσκο εν έτει 2011);

Αντίθετα, αν έρθει ένα δεύτερο μωρό, θα ρισκάρω να κάνω V-BAC. Έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ πολύ μικρό το ρίσκο.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...