Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κλάματα στον ύπνο: ανυσηχητικό ή φυσιολογικό?


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν πρέπει να ανυσηχώ ή όχι, αν είναι φυσιολογικό ή όχι, πάντως ξέρω ότι είναι πολύ κουραστικό... :?

 

Η μικρή μου πέφτει για ύπνο περίπου στις 9, αλλά μετά στάνταρ κλαίει στον ύπνο της 4-5 φορές όλη τη νύχτα. Δεν ξυπνάει, απλά κλαίει σπαραχτικά.

 

Δεν φτάνει να της δώσω πιπίλα, θέλει αγκαλιά και κούνημα για κανένα 5λεπτο. Αυτό δεν το έκανε παλιότερα. Τον τελευταίο μήνα μόνο, δηλαδή από όταν έκλεισε το πέμπτο.

 

Επίσης δεν έχει προτίμηση. Το κάνει όταν είναι και κουρασμένη και ξεκούραστη.

 

Όποια ιδέα είναι ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχει ήδη βγάλει τα δύο κάτω δοντάκια... σάλια ΠΑΑΑΑΑΑΡΑ πολλά και τα πάντα τα δαγκώνει μετα μανίας.

 

Αλλά μέσα στην ημέρα δεν φαίνεται να «υποφέρει» από αυτό. Δηλαδή δεν κλαίει παραπονιέται κλπ.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι τα δοντακια της...να ξέρεις ότι παντα το βραδυ είναι που πονανε περισσότερο ή ίσως φοβούνται πιο πολύ αυτο το συναίσθημα του πονου που νοιωθουν και μας θελουν διπλα τους...ο παίδιατρος είδε τα ούλα της???εμένα κάθε φορα που παμε τα κοιταει και τελευταια φορα πριν 1 μήνα του ειπα ότι ξυπναει συχνα με λυγμους το βραδυ και μου ειπε ότι οντως ειναι φουσκωμενοι οι τραπεζίτες της.Εχει βγαλει μεχρι τωρα 2 και παμε και για τους υπολοιπους.... :D:D:D

ρωτα τον μηπως να της δίνεις λίγο ντεπον όταν τα πραγματα αγριευουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει ήδη βγάλει τα δύο κάτω δοντάκια... σάλια ΠΑΑΑΑΑΑΡΑ πολλά και τα πάντα τα δαγκώνει μετα μανίας.

 

Αλλά μέσα στην ημέρα δεν φαίνεται να «υποφέρει» από αυτό. Δηλαδή δεν κλαίει παραπονιέται κλπ.

 

 

Και που είσαι ακόμα!Η Νάσια έχει 4 και αν μπορούσε θα "έτρωγε" όλο το σπίτι και εμάς μαζί! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι όλα τα παιδια το ίδιο!!!εσενα μπορει να συνεχίσει καλύτερα!! :D:D:D

η δικια μου σταματαει για καποιο διαστημα όταν βγαλει το δόντι και ξαναρχιζει όταν βγαζει το επόμενο...ΚΟΥΡΑΓΙΟΟΟΟΟ ΜΑΣ :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Η μπορεί να μας ματιάσανε... γιατί από όταν γύρισα στη δουλειά, πριν 2 μήνες, όλοι με ρωτάνε :«κοιμάται» και εγώ πάντα έλεγα «ναι ναι δόξα το Θεο»....

 

πάρε τώρα για να μάθεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα κλαίει συχνά στον ύπνο της και όχι μόνο το βράδυ μα και την μέρα...προφανώς κάτι θα ονειρεύεται πάντως μόλις την αγγίξω λίγο και της μιλήσω τρυφερά αμέσως σταματά.

Οπότε μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ενώ μου κοιμόταν σερί μέχρι τον 6ο μήνα, στη συνέχεια άρχισε να ξυπνάει δυο και τρεις φορές τα βράδια. Στην αρχή θεώρησα ότι ζεσταινόταν λόγω του καύσωνα (ήταν καλοκαρι τότε) αλλά ο μικρός συνεχίζει το ίδιο βιολί μέχρι και σήμερα. Εμάς τότε δεν ήταν δοντάκια, ούτε και ξέρω τι ήταν. Τώρα που έχουμε δοντάκια ξεσηκώνουμε όλη την πολυκατοικία με το κλάμα. Πόσο να αντέξει η έρμη μάνα; Ήδη έχει αρχίσει και με πονάει η μέση μου!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Συνέβαινε και σε μας όταν ήταν πιο μικρούλα η κόρη μου. Χωρίς να ξυπνάει, έκλαιγε τρομοκρατημένη με κλειστά τα μάτια, αλαφιασμένη και ηρεμούσε με αγκαλιά μετά από 5-10 λεπτά. Στο http://www.paidiatros.gr. περιέγραφε κάτι τέτοιο ως ""νυχτερινές τρομάρες". Βλέπουν κάτι και τρομάζουν στον ύπνο τους. Πάντως αναφέρει ότι είναι μια φάση και περνάει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ενώ μου κοιμόταν σερί μέχρι τον 6ο μήνα, στη συνέχεια άρχισε να ξυπνάει δυο και τρεις φορές τα βράδια.

Τα ίδια κάνει κι ο δικός μου εδώ και 5 ημέρες. Ενώ κοιμόταν το βράδυ συνεχώς τώρα ξυπνάει 2-3 φορές και ηρεμεί μόνο στο στήθος... πεινάει;; Βγάζει δοντάκια;;; Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβως το ιδιο εχουμε κι εμεις εδω και κανενα μηνα που βγαλαμε και τα πρωτα μας δοντακια ενω πριν ηταν αψογος ο υπναρας μου.Αλλα βραδια ειναι πιο εντονο,αλλα δεν ξυπναει και καθολου (οπως την τελευταια εβδομαδα και εχω ευχαριστηθει υπνο!!).Τι να κανουμε υπομονη...Μαλλον δοντακια λεω κιεγω θα ειναι

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ANSU ΤΩΡΑ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΓΙΑΥΤΟ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΚΑΠΩΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ.ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΑΚΟΜΗ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ

ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΠΕΦΤΟΥΝ.ΤΩΡΑ Θ'ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ.

ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΠΟΛΥ ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΣΥΧΑΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΕ ΚΙ ΕΣΥ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΠΑΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ.

 

javascript:emoticon(':evil:')

Evil or Very Mad

 

 

 

 

 

 

 

 

, :evil:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...