Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΤΟ NICK NAME ΣΑΣ?


joe

Recommended Posts

Κοριτσια και αγορια του forum,τι θα λεγατε να γραφαμε εδω σε αυτο το topic για το πώς προεκυψαν τα ψςυδωνυμα που χρησιμοποιουμε ως μελη; Ενταξει,καποιοι υπογραφουν με το πραγματικο τους ονομα,καποιοι δε δισταζουν να χρησιμοποιησουν και το επιθετο απ΄ο,τι εχω δει,οσοι ομως χρησιμοποιουμε nicks,με ποιο κριτηριο τα επιλεξαμε;

Το δικο μου (joe) προεκυψε ως εξης:

Ημουν περιπου 7 μηνων εγκυος οταν γραφτηκα στο forum,το οποιο ανακαλυψα ψαχνοντας πληροφοριες για τη χαμηλη κοιλια που ειχα και για την οποια ολοι μου ελεγαν οτι ειναι σημαδι οτι θα γεννησω πιο συντομα-ασχετο,αλλα τελικα γεννησα σχεδον 41 εβδομαδων!!! :lol::lol::lol:

Anyway,ηθελα το nick name μου να ειναι συντομο κι ευκολο και,δεν ξερω πώς,το μυαλο μου πηγε κατ' ευθειαν στον Τζοε Νταλτον,απο τον Λουκυ Λουκ,του οποιου εχω ολα τα τευχη απο μικρη!!! :shock::shock::shock:

Ξερετε,τον κοντουλη και μοχθηρουλη απο τους τεσσερις αδελφους Νταλτον!!!

Ισως να μου ταιριαζει κιολας γιατι κι εγω δεν ειμαι πρωτο μποι αφ' ενος,και αφ' ετερου με πιανουν κι εμενα συχνα οι "ζοχαδες" μου!!! :lol::lol::lol:

Ετσι λοιπον προεκυψε το "joe".

Για πειτε κι εσεις λοιπον την ιστορια του δικου σας ψευδωνυμου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 600
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαχα, joe, μέσα στο μυαλό μου είσαι! Εδώ και καιρό ήθελα να θέσω την ίδια ερώτηση! :D:D:D

Το δικό μου προέκυψε ως εξής: karfori είναι το nick που χρησιμοποιεί συνήθως ο άντρας μου σε άλλα φορουμ και είναι μια λέξη της φαντασίας του, δε σημαίνει τίποτα απολύτως.

Το karfori's baby, λοιπόν, αναφέρεται στο γιο μας, που είναι το μωρό του, αλλά και σε μένα (που είμαι το "μωρό" του :lol: ).

 

Τώρα, βέβαια, που το ξανασκέφτομαι...μου έρχεται στο μυαλό, εντελώς συνειριμικά, το "Rosemary's baby"... :roll::shock:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ωραιο το nick σου παντως,μου ειχε κανει εντυπωση απο την αρχη που ειχα γινει μελος!!! Το Karfori ειναι οντως πολυ πρωτοτυπο,μα καλα πώς το σκεφτηκε ο αντρας σου βρε παιδι μου; Παραπεμπει νομιζω σε Αγγλια,μου θυμιζει την περιοχη Καρφαξ ή κατι τετοιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου αν και θα μπορούσε να είναι υποκοριστικό του ονόματός μου ... δεν είναι. Μάλλον, δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Το έβαλα εδώ στο φόρουμ (βαρέθηκα να ψάξω για κάτι άλλο) αλλά όποιος με ξέρει προσώπικά και τολμήσει να μου "κόψει" το όνομά μου και να με φωνάξει Λία θα του "κόψω" την καλημέρα....!!!! :):)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δλδ ειμαι τελειως κοινοτυπη!!!

elias ειναι ο αντρας μου κ christina φυσικα εγω. Απλα ηταν κατοχυρωμενο το Christina ηδη κ ειπα να βαλω κ τον αντρα μου στο παιχνιδι. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω έπρεπε να βάλω trelovazelaki (αφού είμαι βαμμένη πράσινη απο μικρή) αλλά είπα να βάλω vazelaki μόνο.

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική με βαφτήσανε οταν κόντευα σχεδόν χρόνο στην Ελλαδα και συγκεκριμένα στον Γέρακα,(Έτσι ο παπάς στην εκκλησία θεώρησε ότι ειναιη μετάφραση του Άνγκελα στα Ελληνικά) όμως επειδή μέναμε μόνιμα στην Γερμανία και η μαμά Γερμανίδα, για να βγω από το μαιευτήριο έπρεπε οπωσδήποτε να έχω όνομα.

Ο μπαμπάς ήταν πολύ ντροπαλός!!! ερχόταν βράδυ στο μαιευτήριο μετά την δουλειά και φυσικά σαν κλασσικός Ελληνας σκοτίστηκε να ασχοληθεί με το όνομα του νεογέννητου , είχαμε καιρό σκεφτόταν...αμ δε!!!

Την μέρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο η μαμά (πονηρή) με δήλωσε Angela δίχως δεύτερη σκέψη ή να τον ρωτήσει (που ήξερε ότι έπρεπε να με βγάλει Αννα το όνομα της γιαγιάς μου σας Ελληνικό έθιμο αλλά μιας και δεν την χώνευε σιγά μην της έδινε και το όνομα σε μένα :lol::lol::lol: ) Ετσι ο μπαμπας περίμενε έξω στο αυτοκίνητο και μόλις την επόμενη μέρα πήρε τα χαρτιά για να δηλώσει και στην Ελληνική πρεσβεία Τα είδε ΟΛΑ!!!

Δεν ξέρω ακριβώς τι επακολούθησε κανείς δεν ξανααναφέρθηκε σε αυτό το θέμα αλλά μέχρι που ήρθαμε στη Ελλάδα Άνγκελα με φώναζαν!!!

Στο Ελληνικό σχολείο πια με πήγε ο μπαμπάς μου μιας και η μαμάμου δεν ήξερε Ελληνικά και ήταν και στις αρχές της εγκυμοσύνης της στον αδελφό μου . Ετσι έμαθα για πρώτη φορά στη ζωή μου δύο πράγματα , πρώτον ότι είμαι χριστιανή ορθόδοξη και οχι καθολική που νόμιζα :oops: και έπρεπε από δω και πέρα να κάνω αλλιώς τον σταυρό μου :oops::shock: (πήγαινα δύο χρόνια σε καθολικό νήπιο με καλόγριες) και ότι το όνομά μου είναι Αγγελική και οχι Άγγελα και ότι από κείνη την μέρα και έπειτα όλοι θα με φωνάζουν έτσι! :shock::shock::shock:

Ηταν τελικά εκείνη η μέρα η μέρα που ξαφνικά "μεγάλωσα"!!! Τα πιο δεδομένα πράγματα στην ζωή μου άλλαξαν!!! Επίσης εκείνη την μέρα μου ανακοίνωσαν την εγκυμοσύνη της μαμάς και οτι δεν θα είμαι μοναχοπαίδι πλέον . Τελικά τα σοκ ήταν τρία!!!

 

Οπου μπορώ χρησιμοποιώ το όνομα που εγώ θεωρώ ότι μου ανήκει με εκφράζει είμαι εγώ από την πρωτη μέρα της γέννησής μου μέχρι να πεθάνω! ANGELA!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη δεν μπορουσα να κανω την συνδεση απο την δουλεια μου, ειπα στον αντρα μου να μου το ανοιξει εκεινος,κ δυστυχως μου εγραψε αυτο το nick name.Αφου στην αρχη ελεγα να βαλω για υπογραφη ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ-ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τo δικο μου Nickname προεκυψε ως εξής:

Στην αρχή της πρωτης μου εγκυμοσυνής και στα πρωτα πρωτα υπερηχογραφήματα ο γιος μας εμοιζε σαν παπακι :D:D:D:D , οπότε απο τότε τον φωνάζαμε νταφυ μέχρι περιπου 2 χρονων (χαχαχαχαχα).

Αφου λέγαμε οτι θα μας μεινει και θα παει σχολειο και θα τον φωναζουν νταφυ. χαχαχαχαχα. Στον δευτερο τον γιο όσο και να προσπαθήσαμε να βρούμε κάποιο παρατσούκλι που τον ταιριάζει δεν τα καταφέραμε. Έτσι μου έμεινε το daffy.

Link to comment
Share on other sites

Κάπως σαν το karfori's baby κι εγώ.

Ο άντρας μου χρησιμοποιούσε τον nick geraki στο ίντερνετ κι όταν ήθελα να με γράψει κι εμένα κάπου που ήταν (στη wikipedia συγκεκριμένα) βάλαμε

το gerakina=η γυναίκα του gerakiού!Κι έτσι έμεινε..

 

Κι όπως είπε κάποιο μέλος εδώ μέσα,θα κάνω "της γερακίνας κόρη" αντί για το "γερακίνας γιο" που λέει το τραγούδι! :D

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα εγγραφη στο φορουμ ημουν εγκυος, μετα απο μεγαλο αγωνα και ηταν ενα θαυμα=miracle για μενα...

επειτα εχασα το μωρακι μου, αλλα συνεχιζω να πιστευω σε ενα θαυμα... :roll:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου καλη ερωτηση....το treasure προεκυψε απο μια σαλιαρα που το εγραφε πανω...για την ακριβεια εγραφε little treasure!ο μικρος μου εχει παλιδρομηση οποτε καταλαβαινετε ποσες φορες την ημερα εβλεπα κ επλενα τη σαλιαρα treasure!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ασε που τις πρωτες μερες ο μικρος λογω του εμετου δεν κοιμοταν κ καλα οποτε για να παιρνουμε κουραγιο με τον αντρα μου λεγαμε συνεχεια για τον πολυτιμο "θησαυρο" μας!εμεινε στο μπεμπη το treasure κ στη μαμα το nickname :lol::):):)

UK7Q.jpg.png η αγάπη ποτέ δεν είναι αρκετή , λατρέψτε τα μικρούλια σας...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το έχω πει και σε ένα άλλο πόστ επειδή ένα απο τα δύο ονόματα μου είναι Μερσίνη και όχι Μυρσίνη όπως είναι το σωστό γιατί στην Ελλάδα ζούμε ούτε ένα όνομα σωστό δεν μπορούν να μεταφέρουν το έκανα mersy βαριόμουν να το γράψω όλο 8):wink:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ουδεμια πρωτοτυπια,Νικη με λενε (σκετο,δε βγαινει απο καπου) και ετσι υπογραφω γενικα σε ολα τα forum εκτος αν προυπαρχει οποτε βαζω καμια σαχλαμαρα διπλα π.χ. nicky### κ.τ.λ.

Το μονο που δεν αλλαζω ποτε ειναι ο τροπος γραφης του.

.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΑΜ = Στέλλα Αντρέας-Μάριος το όνομα του γιου ή

για να μην παραπονιέται ο σύζυγος Στέλλα- Αντρέας- Μηνάς

ή ακόμη και πλήρες ονοματεπώνυμο μιας και ταιριάζει με το όνομα μου το όνομα του πατέρα μου και το επίθετο

πολύ συνδυασμοί διαλέγετε και παίρνετε :lol::lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εγω πήρα το Toothfairy που σημαίνει "νεραΐδα του δοντιού" μια και περιμέναμε να βγεί το πρώτο δοντάκι.

Στο εξωτερικο λένε στα παιδακια όταν αλλαζουν δοντακια να τα βαζουν κατω απο το μαξιλαρι τους για να τα παρει η Toothfairy και να τους αφήσει νόμισμα.. (παρεπιπτόντος ΒΓΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.)

Link to comment
Share on other sites

Οταν εμεινα εγκυος και γυριζαμε απο το γυναικολογο με τα ευχαριστα νεα, στο αυτοκινητο επαιζε το τραγουδι:You are my sunshine,my only sunshine,you make me happy..... Κι ετσι το θεωρησα γουρι και το κρατησα!! :D

an1cxyD0g411110NDc3MTRkfDQ1NDg2NjQ1ZGF8b3VyIGxpdHRsZSBzdGFyIQ.gifas1cEUz0g410010MTA4ODIwcGR8MDAwNDcxN2R8b3VyIGZhaXJ5IGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...