Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάθετη Αφαίρεση με τριψήφιους!!!


Recommended Posts

Έχω πάθει πλάκα η κόρη μου στη Β Δημοτικού έχει ασκήσεις με τριψήφιους..... και καλα στην πρόσθεση αλλα στην αφαίρεση πολυ σκουρα τα πραγματα δεν ξέρω πως να της εξηγήσω αφου κι εγω η ίδια χρησιμοποιώντας κομπιουτεράκι για τέτοιες πράξεις (ούσα παιδί θεωρητικης κατεύθυνσης) κάποια παραδείγματα:

607-198 772-186 και 1000-765

Κάποια-ος να μπορει να βοηθήσει,δεν ψάχνω τη λύση αλλα την εξήγηση της λύσης,ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


renata το κάνεις όπως στους διψήφιους πχ

698

-132

αφαιρείς το 2 από το 8 και μένουν 6, μετά το 3 από το 9 και μένουν 6 και μετά το 1 από το 6 και μένουν 5 άρα αποτέλεσμα 566, άμα έχεις κρατούμενα τα μεταφέρεις πχ

823

-165

τότε λές το 5 στο 3 δε γίνεται άρα 5 από 13 ίσον 8 μετά στο 6 προσθέτεις το δανεικό που πήρες και λες 7 από 2 δεν γίνεται, άρα 7 από 12 ίσον 5 και τέλος προσθέτεις πάλι το δανεικό που πήρες και λες 2 από 8 ίσον 6, αποτέλεσμα: 658

Link to comment
Share on other sites

κι ο γιος μου ειναι στη β δημοτικου,αλλα δεν ειδα καπου αφαιρεση τριψηφιου απο τριψηφιο και μαλιστα με κρατουμενο.Εκτος αν εννοεις τα προβληματα με μεγαλους αριθμους που ειναι στην ενοτητα 44.Εκει αν προσεξεις στο βιβλιο,λεει πως αναλυουμε τον αριθμο σε μικροτερους(εκατονταδες,δεκαδες,μοναδες) και μετα κανουμε τις πραξεις.Μην προσπαθησεις να της δειξεις τον παλιο τροπο που μαθαμε εμεις ,γιατι το βιβλιο τους εχει αλλη λογικη('πατανε' σε δεκαδα κι εκατονταδα για να διευκολυνθουν στις πραξεις).Αν δει το μηνυμα καποια δασκαλα θα στα εξηγησει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει πως μπορω να σπάσω σε μικρότερο τον τριψήφιο 209 ?Υποθέτω θα γίνει 200 ,τη δεκάδα δεν ξέρω,και τη μονάδα σε 9?

Χάσαμε τα μαθήματα αυτα με τους μεγάλους αριθμους ,τα λιγο πριν και τα λίγο μετα λόγω βαριάς γαστρεντερίτιδας που περάσαμε όλη η οικογένεια και τώρα δεν μπόρώ να της εξηγήσω και δεν το θέλω να μείνει πίσω μια που έγω ήμουνα πολυ σκράπα στα μαθηματικά απο μικρή και μου βγήκε σε κακό αργότερα που ακολούθησα θεωρητικές κατευθύνσεις με επαγγέλματα με χαμηλή απορρόφηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει κανονικά αφαιρέσεις με τριψήφιους και κρατούμενα και γίνονται όπως εξήγησε η noni.

Τουλάχιστον έτσι τα εξήγησε η δικιά μας δασκάλα.:roll:

τωρα ειδα οτι εχει μια τετοια αφαιρεση μονο στο βιβλιο,αλλα δεν την εξηγει με κρατουμενο.Στο βιβλιο του δασκαλου λεει πως θα διδαχθουν παρακατω τετοιες πραξεις με τριψηφιους και τωρα θα γινει απλη αναφορα(λογικα του χρονου θα το δουν αναλυτικα).Προς το παρον εχει ενα παραδειγμα στη σελ 43 του βιβλιου,ειναι η πραξη 300-105.Εκει αντι για κρατουμενο αφαιρει πρωτα το 100 (ωστε να πατησει στην εκατονταδα )και μετα το 5. Renata ,θα μπορουσες να προτεινεις στη δασκαλα να κανει ενα μαθημα στη μικρη σου καποια στιγμη που τα αλλα θα κανουν γυμναστικη ή αν δεν γινεται,προσπαθησε να καταλαβεις πρωτα εσυ τη λογικη του βιβλιου.Αφου ομως θα τα ξαναδουν του χρονου,δε νομιζω οτι πρεπει να αγχωνεσαι
Link to comment
Share on other sites

Κι ομως ακομη και στην ορθογραφια τους βαζει να κανουν αφαιρεσεις με τριψηφιο ,ειναι κουλό το ξέρω την έχουμε συνηθίσει πια τη δασκάλα και δεν με εντυπωσιάζει τπτ ,απλα δεν θέλω να νιώθει η δικιά μου οτι υστερεί σε σχέση με τα άλλα παιδια!

Link to comment
Share on other sites

renata αν νομίζεις ότι κοιτάζοντας το βιβλίο δεν μπορείς να τα εξηγήσεις, ζήτα από το μπαμπά σας ή καμιά ξαδέρφη κτλ να ασχοληθεί μερικές ώρες με τα μαθηματικά της μικρής, καλά κάνεις και το ψάχνεις γιατί στα μαθηματικά άμα δε μάθεις από την αρχή να τα βάλεις σε σειρά μετά κάθε τάξη και πιο δύσκολα ξεμπλέκουν στο μυαλουδάκι τους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...