Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΡΕΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ


xrysoulitsa

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλό είναι να τα κρατάμε 1 με 2 εβδομάδες το πολύ για να είμαστε σίγουρες πως ούτε αλλοιώνονται οι τροφές και πως διατηρούνται τα θρεπτικά

συστατικά τους.

Τρελά ερωτευμένη με την κορούλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω κάθε φορά γύρω στις 10 μερίδες μοσχαράκι και 1 κοτόπουλο και περνάω γύρω στον ενάμιση μήνα αφού του μαγειρεύω εναλλάξ τα κρεατικά.

 

1 εβδομάδα μου φαίνεται πολύ λίγο. Εξάλλου στην κατάψηξη δεν παθαίνουν τίποτα. Εδω καταψύχουν μανούλες το μητρικό γάλα για μήνες...τι να πάθει το κρέας ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια έχω μοσχάρι απο το χωριό στην κατάψυξη (-23) για περίπου 8-9 μήνες. Μπορώ να το δώσω αυτό στο μωρό ή να αγοράσω φρέσκο απο το κρεοπωλείο που δεν ξέρω τι κρέας είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω αν κάνει ή όχι αλλά...θα αποφύγεις μια,δυο,τρεις,δέκα το κρεοπωλείο.ως πότε όμως μπορείς να το αποφεύγεις;εγώ πάντως όταν αγοράζω από κρεοπωλείο που δεν γνωρίζω κ πολύ καλά λέω πχ μισό κιλό μοσχάρι για το μωρακι μου που είναι τόσο μηνών...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να αγοράσεις φρέσκο για καλό και για κακό. 8-9 μήνες είναι πολύς καιρός, βεβαια εξαρτάται και από το ψυγείο που έχεις. Εγώ πάντως το κρέας του μωρού το κρατάω στην κατάψυξη 1 μήνα το πολύ. Βρες κρεοπωλείο που να εχει κίνηση και δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, δυστυχώς πολλά τρώμε και δεν ξέρουμε από που προέρχονται αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα σεμινάριο ππου παρακολούθησα για την πιστοποιηση της ασφαλειας και ποιότητας των τροφίμων, μας είπαν ότι το κρέας στην κα΄τψυξη στους -18 διατηρείται ως και ένα χρόνο. Στο διάστημα αυτό είναι ασφαλές να καταναλωθεί αλλα μειώνονται κατά πολύ τα θρεπτικά του συστατικά. Οπότε ή προμηθεύσου με νέο κρέας από το χωριό ή ψώνισε βιολογικής εκτροφής έχει σε όλα τα μεγάλα supermarkets.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εγω ακομα μοσχαρι απο το κρεοπωλειο οπως και κοτα δεν εχω δωσει.μου στελνουν οι δικοι μου απο Αλεξανδρουπολη απο γνωστο που τα εκτρεφει μονος του και σφαζει οσο ειναι ακομα μοσχαρακια.αγορασα καταψυκτη,οταν μου το στελνουν νωπο το βραζω και το βαζω μαζι με ζωμο σε μεριδες μεσα στον καταψυκτη,το ιδιο και τα κοτοπουλα οποτε θελω να μαγειρεψω εχω ετοιμο κρεας και πιστεψτε με το βραζω στην κατσαρολα το πολυ 20 λεπτα και γινεται λουκουμι.δεν παθενει τιποτα στην καταψυξη αρκει να μην το αλεσεις.γιατι μετα στο ξεπαγωμα θα γινει ζωμος

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό κι αυτό! Και γω στο γιο μου το έκανα κυρίως γιατί εξοικονομείς και χρόνο...πήρα μικρά ταπεράκια και γέμισα την κατάψυξη...ότι βολεύει την καθεμια!

Link to comment
Share on other sites

1. Πριν την κατανάλωση: Έλεγξε για αλλοιώσεις στην υφή του κρέατος.

 

2. Το ότι βρίσκεται σε κατάλληλες συνθήκες ψύξης, αυτό δε σημαίνει πως δεν επέρχεται χημική αλλοίωση (δηλαδή αλλαγή στη σύστασή του...). Αυτό είναι εντελώς διαφορετικό από τη μικροβιακή αλλοίωση. Για αυτό υπάρχει και ημερομηνία λήξης στα κατεψυγμένα. [Ουσιαστικά με την πάροδο του χρόνου, υποβαθμίζεται η θρεπτική αξία του τροφίμου].

 

3. Καλύτερα τα κρέατα να διατηρούνται σε βαθιά κατάψυξη (-30 ή και -40 βαθμούς Κελσίου), εφόσον θέλουμε να τα διατηρήσουμε για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

 

Φαντάζομαι πως το κρέας είναι οκ. Αλλά δε μπορώ να δεσμευθώ για αυτό υπεύθυνα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

επειδη μπαινουμε μοσχαρακι

κ επειδη κανει πολυ ωρα να βρασει κ η ποσοτητα που τρωει

ειναι φυσικά μικρη

ελεγα να βρασω παραπάνω ποσοτητα σε κομματακια

να το βάλω κατάψυξη κ να παιρνω ενα ενα να κανω τη χορτοσουπα

 

να το κάνω ή άκυρη η σκεψη:roll:

 

όπως καταλαβαίνεται λόγο εργασιας ο χρονος ειναι πολυ περιορισμενος

κ τη χορτοσουπα στο τσακ προλαβαινω κ τη φτιαχνω το μεσημερι, ευτυχως

σχολάω νωρις

 

αυτα:D

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...