Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοντός τραχηλος, περίδεση, 3ο τρίμηνο


Recommended Posts

Χρύσα σε ευχαριστω πολυ . Χαίρομαι που υπάρχει συμπασχουσα .τελικα χθες το πρωί έκανα περιδεση. Μένω εκτός Ελλάδος και τα yutopar εδώ απαγορεύονται στην κύηση αλλα απο χθες μου τα έδωσε. Εύχομαι ολα να μας πανε καλα.

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια επανέρχομαι .

Εύχομαι να είστε καλα. Αυτές που κάνατε περιδεση πόση αντί ίωση πήρατε? διερωτουμαι αν έπρεπε να πάρω το ιατρό μου να του πω οτι την τελείωσα αν έπρεπε να πάρω κι άλλη?

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επανέρχομαι .

Εύχομαι να είστε καλα. Αυτές που κάνατε περιδεση πόση αντί ίωση πήρατε? διερωτουμαι αν έπρεπε να πάρω το ιατρό μου να του πω οτι την τελείωσα αν έπρεπε να πάρω κι άλλη?

 

 

Καλησπερα.εμενα μου εδωσε 2 κουτια αντιβιωση ceclor750.αν ηταν να παρεις παραπανω λογικα θα στο ελεγε.δεν πειραζει ομως και να τον ρωτησεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρύσα χερετε! :P ειμαι καλα αν εξαίρεσω τη ψυχολογία μου που ειναι αρκετά κατεβασμένα στην ξαπλα. Αύριο θα παω για μέτρηση τραχηλου στον ακτινολογο και μεθαύριο γιατρο. Εσυ καλα

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια .

Την τελευταία φορά που πήγα στο γιατρο μου ειπε οτι ο στόχος μας ειναι να παω 32 βδομάδες αν και υπάρχουν περιπτώσεις σαν την δική μου που πήγαν τελειομηνες. Δηλαδή με περιδεση ξαπλα κ τόσα φάρμακα μπορει πάλι να γέννησω?

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια .

Την τελευταία φορά που πήγα στο γιατρο μου ειπε οτι ο στόχος μας ειναι να παω 32 βδομάδες αν και υπάρχουν περιπτώσεις σαν την δική μου που πήγαν τελειομηνες. Δηλαδή με περιδεση ξαπλα κ τόσα φάρμακα μπορει πάλι να γέννησω?

 

Καλησπερα.και εμενα το ιδιο μου ειμαι.να περασουμε την 32η βδομαδα.μονο που εγω δεν ειμαι συνεχεια ξαπλα.ποσων εβδομαδων εισαι???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.και εμενα το ιδιο μου ειμαι.να περασουμε την 32η βδομαδα.μονο που εγω δεν ειμαι συνεχεια ξαπλα.ποσων εβδομαδων εισαι???

Ειμαι 25 εβδομάδων κ κάτι εσυ? ποσος ηταν ο τραχήλος?

Δεν είσαι ξαπλα απο οδηγία γιατρού?

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 25 εβδομάδων κ κάτι εσυ? ποσος ηταν ο τραχήλος?

Δεν είσαι ξαπλα απο οδηγία γιατρού?

 

Εγω το εκανα προληπτηκα,γιατι πιεζε πολυ η μπεμπα και τον χαλαρωνε,τωρα την κυριακη κλεινω την 29 εβδομαδα.εκατσα ξαπλα μεχρι την 26και τωρα σηκωνομαι για ενα φαι και ενα καφε εξω 1φορα στις 2εβδομαδες.απλα καθομαι πολυ και καθηστη.μ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια και Χρόνια Πολλά με υγεία και χαρά!

Έχω και εγώ θέμα με τον τράχηλο αλλά ο γιατρός μου δε φάνηκε να ανυσυχεί πολύ......

Στις 16 Δεκεμβρίου και ούσα περίπου 23 εβδομάδων πήγα και Β' Επιπέδου όπου ο υπερηχογραφιστής έπειτα από κολπικό υπέρηχο διαπίστωσε μήκος τραχήλου 26 mm, με αρκετές συσπάσεις που έκανε δυσχερή την απεικόνιση. Τον είδα ιδιαίτερα ανύσυχο κου συνέστησε ξεκούραση, συχνο έλεγχο και αμέσως να πάω στο γυναικολόγο μου. Να σημειωθεί ότι την προηγούμενη εβδομάδα (22 εβδομάδων) στη μηνιαία επίσκεψη ο τράχηλος είχε μετρηθεί 35 mm με κοιλιακό υπέρηχο. Πράγματι πήγα στο γυναικολογο, ξαναμετρήθηκε ο τράχηλος και βρέθηκε από αυτόν 27 mm, αλλά δε φάνηκε ιδιαίτερα ανύσυχος, Μου έγραψε 4 utrogestan (2 από το στόμα το πρωι και 2 κολπικά το βράδυ) και 4 μαγνήσια τη μέρα (2 πρωί-2 βράδυ). Το θέμα είναι ότι μου έκλεισε ξανά ραντεβού για 13 Ιανουαρίου (!) και μου είπε όσο μπορώ να ξεκουράζομαι. Έχω συσπάσεις, νιώθω πίεση από πίσω και πραγματικά αναρωτιέμαι τί γίνεται.

Πρέπει το θέμα να αντιμετωπίζεται τόσο χαλαρά?

Μα σημειώσω ότι είναι 2η εγκυμοσύνη, η πρώτη πήγε πολύ καλά, (γέννησα 39 εβδομάδων), μία εγκυμοσύνη λίγο δύσκολη, με πολλές αποκολλήσεις στο πρώτο τρίμηνο, αιμορραγίες και άγχη...

Σας ζητώ συγνώμη για το μεγάλο μυνημα

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!χρονια πολλα με υγεια κ καλη χρονια να εχουμε...με τελειομηνη εγκυνοσυνη κ γερα κ τυχερα μωρακια!!για τον τραχηλο δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα για της συσπασεις μπορω!!της εχω απ τον πεμπτο μηνα κ απ τον εκτο βρισκομαι σε ακινησια.κρεβατι τουσλετα κρεβατι..τιποτα αλλο..τωρα βαδιζω στον ογδοο μηνα κ μεχρι να μπω στον μηνα μου θα ειμαι ακινησια..οντωσ θελει υπερβολικη ξεκουραση μεχρι αηδιας..εγω τα χω παιξει αλλα ευτυχως τωρα θα περασει ο καιρος αφου περασαν τα δυσκολα!!!τωρα εφοσον εχεις κ κοντο τραχηλο προσπαθησε να ξεκουραζεσαι οσο το δυνατον ποιο πολυ μπορεις κ ρωτα κ τον γιατρο σου ποσο ξεκουραση να κανεις γιατι εμενα δεν μου ειχε πει κ γιαυτο στον εκτο βρεθηκα ξαπλα...

Link to comment
Share on other sites

Χερετε και γω στη β επιπέδου είχα 18 mm και με ξαπλα και φαρμακα είχα 11 mm σε μια βδομαδά. Με έβαλαν αμέσως για περιδεση ... Δεν ειμαι γιατρός αλλα μην κουράζεσαι καθόλου

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πως παει κορίτσια; Δυσκολα τα πραγματα με την ακινησια. Μεχρι το τέλος του 5ου μηνα, έκανα μπανια στη θαλασσα, περπατημα μιση με μια ωρα την ημερα και από τον 6ο και μετα είμαι περιορισμενη στο σπιτι. Δυσκολα αντεχεται αυτό αλλα τι να κανουμε; Το κανουμε για τα μπεμπακια μας.

Κανω κάθε εβδομαδα σχεδόν καρδιοτοκογραφημα το οποια δεν δειχνει καθολου συσπασεις, μονο κατι πολύ μικρες, αλλα ο τράχηλος παρόλα αυτά άνοιξε την 21 εβδομαδα. Παντως οι στατιστιστικες που έχω διαβασει για την περιδεση είναι ελπιδοφόρες όταν η περιδεση γινεται με διαστολή τραχηλου κατω από 3 εκ., δεν υπαρχει φλεγμονη στην περιοχη και ελέγχονται και οι συσπασεις. Πολλες κοπέλες με αυτά τα δεδομενα έχουν φτασει σε τελειομηνη εγκυμοσυνη. Αντε και στα δικά μας!

Link to comment
Share on other sites

Πως παει κορίτσια; Δυσκολα τα πραγματα με την ακινησια. Μεχρι το τέλος του 5ου μηνα, έκανα μπανια στη θαλασσα, περπατημα μιση με μια ωρα την ημερα και από τον 6ο και μετα είμαι περιορισμενη στο σπιτι. Δυσκολα αντεχεται αυτό αλλα τι να κανουμε; Το κανουμε για τα μπεμπακια μας.

Κανω κάθε εβδομαδα σχεδόν καρδιοτοκογραφημα το οποια δεν δειχνει καθολου συσπασεις, μονο κατι πολύ μικρες, αλλα ο τράχηλος παρόλα αυτά άνοιξε την 21 εβδομαδα. Παντως οι στατιστιστικες που έχω διαβασει για την περιδεση είναι ελπιδοφόρες όταν η περιδεση γινεται με διαστολή τραχηλου κατω από 3 εκ., δεν υπαρχει φλεγμονη στην περιοχη και ελέγχονται και οι συσπασεις. Πολλες κοπέλες με αυτά τα δεδομενα έχουν φτασει σε τελειομηνη εγκυμοσυνη. Αντε και στα δικά μας!

 

Χερετε

Ποσών εβδομάδων είσαι? ούτε εγω αντέχω άλλο πάνω αφάνταστα κ τα πόδια μου. Φαντάζομαι φταίει η ακινησία...υπομονη να μας πανε ολα ΚΑΤ ευχην

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι 32 εβδομάδων και επιζω να φτασω μεχρι τελους! Για να δουμε. Βγαινω ελαχιστα. 1-2 φορες την εβδομαδα και για πολύ λιγη ωρα. Παλι καλα. Επισης μαγειρευω και κανω κατι μικροδουλιτσες στο σπιτι αλλα λιγα πράγματα. Αλλα τις άλλες ωρες ή καθιστή ή ξαπλα. Ο τράχηλος μου στην τελευταια μετρηση ήταν 15χιλ. κλειστος από την περιδεση. Αλλα το κεφαλι του μωρου ειναι κατω και όσο να ναι ασκει λιγη πιεση. Προσπαθω να είμαι αισιοδοξη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Παρακολουθω συχνα το φόρουμ αλλά πρώτη φορά γράφω για να μοιραστω το πρόβλημά μου. Σήμερα μπαίνω 20η εβδομάδα & είμαι ήδη 1 μήνα σε ακινησία στο κρεβάτι γιατί στις 3/4 η γιατρός μου είδε μήκος τραχήλου 2,5εκ.

Έχω ήδη μια κορούλα 2+ ετών και περσι τον Δεκέμβριο είχα μια αποβολή στη 19η εβδομάδα, στην οποία όμως δεν είχα προβλήματα με τον τράχηλο. Η γιατρός μου μου ειπε ότι θα είμαι σε ακινησία τουλάχιστον μέχρι 28η εβδομάδα & αν αλλάξει κάτι προς το χειρότερο θα κάνουμε περίδεση. Η ιδέα και μόνο με τρομοκρατεί γιατί έχω δικό μου άνθρωπο που από περίδεση στην 26η εβδομάδα τρύπησαν σάκο & το έχασε. Έχει αντιμετωπίσει καμία τίποτα παρόμοιο να με καθησυχάσει???

vHMXp3.pngWvQVp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι από εμένα! Σας γράφω την δική μου εμπειρία με μήκος τραχήλου 3 χιλιοστά που διαγνώστηκε την 22η εβδομάδα της κύησης μου! Ναι, καλά διαβάζετε (3) τρία χιλιοστά! Πλέον βρισκόμαστε στην 35η εβδομάδα και όλα έχουν πάει μια χαρά, περιμένουμε να γεννήσουμε κανονικά! Θέλω να ενθαρρύνω κάθε μέλλουσα μητέρα να μην ανησυχεί! Αφού τα κατάφερα εγώ, όλες μπορούν! Μέχρι στιγμής κανένας γιατρός δεν είχε δει τόσο κοντό τράχηλο κ κανένας δεν μου έδινε θετικές πιθανότητες σύμφωνα με τις στατιστικές. Περίδεση δεν έκανα, καθώς το μήκος ήταν πολύ μικρό και δεν ήθελα να το διακινδυνέψω. Τελικά, μου πρότεινε η γιατρός μου έναν πεσσό (σαν δαχτυλίδι) που τοποθετήσαμε για να κρατάει το μωρό ψηλά. Μέχρι και την 34η εβδομάδα έκανα θεραπεία με προγεστερόνη (κοπλικά), μαγνήσιο και φυσικά ακινησία (όχι σε υπερβολικό βαθμό, σηκωνόμουν αρκετά για φαγητό, μπάνιο, επίσκεψη στο γιατρό, εξετάσεις). Η γιατρός μου είπε ότι η ιατρική παρέμβαση στην κατάσταση μου είναι το 30% και η ψυχολογία το 70%! Αφού εξαρτάται από εμένα σκέφτηκα ότι θα τα καταφέρω και όλα θα πάνε καλά! Κι έτσι έγινε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα!22η βδομαδα στη β επιπεδου μετρηθηκε ο τραχηλος 2,5 εκ κ ηταν ανοιχτος.Με οδηγια γιατρου καθησα ξαπλα κ εβαζα καθε βραδυ vasclor,συνεχιζοντας μαγνησιο.σε 5 μερες παρα τη συντηρητικη αντιμετωπιση χασαμε ενα εκατοστο!εννοειται καναμε περιδεση γιατι εκτος απο ανοιχτος ηταν κ πολυ μαλακος κ δεν ειχαμε αλλη επιλογη.αυτη τη στιγμη εχει 2 μερες που βγηκα απο νοσοκομειο κ συμπληρωνω την 23η βδομαδα.ο γιατρος με διαβεβαιωσε οτι ολα πηγαν καλα κ θα πανε ακομη καλυτερα!εξακολουθω να φοβαμαι για προωρο αν κ θελω να σκεφτομαι θετικα.Αλλες κοπελες με παρομοιες εμπειριες που τα καταφεραν μεχρι τελους;

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμένα! Σας γράφω την δική μου εμπειρία με μήκος τραχήλου 3 χιλιοστά που διαγνώστηκε την 22η εβδομάδα της κύησης μου! Ναι, καλά διαβάζετε (3) τρία χιλιοστά! Πλέον βρισκόμαστε στην 35η εβδομάδα και όλα έχουν πάει μια χαρά, περιμένουμε να γεννήσουμε κανονικά! Θέλω να ενθαρρύνω κάθε μέλλουσα μητέρα να μην ανησυχεί! Αφού τα κατάφερα εγώ, όλες μπορούν! Μέχρι στιγμής κανένας γιατρός δεν είχε δει τόσο κοντό τράχηλο κ κανένας δεν μου έδινε θετικές πιθανότητες σύμφωνα με τις στατιστικές. Περίδεση δεν έκανα, καθώς το μήκος ήταν πολύ μικρό και δεν ήθελα να το διακινδυνέψω. Τελικά, μου πρότεινε η γιατρός μου έναν πεσσό (σαν δαχτυλίδι) που τοποθετήσαμε για να κρατάει το μωρό ψηλά. Μέχρι και την 34η εβδομάδα έκανα θεραπεία με προγεστερόνη (κοπλικά), μαγνήσιο και φυσικά ακινησία (όχι σε υπερβολικό βαθμό, σηκωνόμουν αρκετά για φαγητό, μπάνιο, επίσκεψη στο γιατρό, εξετάσεις). Η γιατρός μου είπε ότι η ιατρική παρέμβαση στην κατάσταση μου είναι το 30% και η ψυχολογία το 70%! Αφού εξαρτάται από εμένα σκέφτηκα ότι θα τα καταφέρω και όλα θα πάνε καλά! Κι έτσι έγινε!

 

Σου ευχομαι απο καρδιας να σου πανε ολα υπεροχα κ να γεννησεις ενα τελειομηνο μωρακι με το καλο!εχεις δικιο για την ψυχολογια ειναι το παν!αντε κ στα δικα μας!

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα στην 24 εβδομαδα μου ειπε ο γιατρος μου οτι ο τραχιλος μικρινε στα 3εκ. παχος.... μου ειπε ξαπλα απο εδω κ περα και ηρεμια... μου αφξισε το μαγνισιο απο 3 χαπια στα 6 και μου εδωσε αντιβιωση augmentin για μια βδομαδα μου ειπε ξαπλα και ηρεμια και οτι 8α με βλεπει καθε 3 εβδομαδες...μεσα σε 3 εβδομαδες το επαθα αυτο....γιατι ομως δεν θα με βλεπει πιο νωρις κ θα με κοιταει καθε 3 βδομαδες?? δεν εχω συσπασεις και το μωρο μου ειναι καλα....το μονο προβλημα ειναι το παχος του τραχιλου....η καλητερη σταση για να ειμαι ξαπλωμενη πια ειναι???πλαγια η ανασκελα?αν ξερει καποια κοπελα κατι ας με ενημερωσει...και γιατι μου δινει αντιβιωση???ειπε οτι κανει καλο για να μην εχω συσπασεις κ 8α δει αν χρειαστω και κορτιζονι!!!πρεπει να ειμαι μονο 3απλομενη συνεχεια ρε κοριτσια??

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Πριν 5 χρόνια είχα κανει επέμβαση στον τράχηλο ( το λεγόμενο loop) με αποτέλεσμα να μου αφαιρέσουν ενα κομματάκι του.περυσι ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με πολύ προσοχή το 1ο τρίμηνο και με την πιθανοτητα περιδεσης κάποια στιγμη,την οποία για καλη μας τύχη καταφεραμε να αποφυγουμε.στον 3ο μήνα της κύησης ο τράχηλος ηταν 27χιλιοστα. Ευτυχώς δεν άνοιξε και δεν μίκρυνε καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.στον 5ο μήνα η γιατρός πρότεινε να σταματήσω και απο τη δουλειά,να μην κουραζομαι να μην κάνω δουλειές και φυσικά να μην περπαταω!!!!!!!!! !!!!!!!!!να ξαπλωνω και γενικά να καθομαι.θυμάμαι που μου είχε πει κατα λεξη η γιατρός....ενα φαι και μετα να κάθεσαι!έβαζα φυσικά και vasclor κάθε βράδυ μέχρι τον 9ο.μόλις μπήκαμε στον 9ο σταματησα και την κρέμα και την τόση προσοχή γιατί πλεον θέλαμε να ανοίξει......μονο που αυτός πεισμωσε !!!! Άλλο θέμα βέβαια αυτό και δε θα το αναλύσουμε εδώ.αυτό που ξέρω απο την δική μου εμπειρία πάντως είναι πως πράγματι θέλει προσοχή και ξάπλα όσο μπορούμε!κι αν χρειαστεί περίδεση που δεν το εύχομαι για καμια ,ας είναι....εφόσον είναι για καλό!

Link to comment
Share on other sites

Προς τα κοριτσια που περνανε αναλογα: Στις 22 κ 5 ειχα 2 εκ τραχηλο με χοανισμα, στις 23 ακριβως εκανα περιδεση και εκτοτε ειμαι με vasclor και adalat (για να μην κανω συσπασεις), ξαπλα και αργοτερα κ καθιστη αλλα δεν κανω τπτ απολυτως. Απο την 30η εβδ με αφησε να πηγαινω κ μια στο τοσο εξω αλλα χωρις περπατημα καθολου, το εκανα σπανια και με πολυ φοβο!

με παρακολουθουσε καθε 2 εβδομαδες και πλεον καθε μια.

 

Πλεον ειμαι στην 36 και ετοιμαζομαι να κοψω το ραμμα..

 

Κουραγιο και υπομονη, ολα θα πανε καλα φτανει να ακολουθουμε κατα γραμμα τις οδηγιες του γιατρου και να εχουμε πιστη..

 

αα προσοχη στα μικροβια, ισως γιαυτο εδωσε την αντιβιωση. εγω κανω συνεχως καλλιεργειες κολπικα.. καλη τυχη σε ολες μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι!εχει 2 βδομαδες ακριβως που εκανα περιδεση στην 23η βδομαδα κ εκτοτε εχω λιγο ροζ σε καποιες φασεις της μερας.πηγα πριν 3 μερες στο γιατρο κ μου ειπε οτι οντως τραβαει το ραμμα καπου κ βγαζει λιγο αιματακι αλλα να μην ανησυχω..δεν καταλαβα κ πολυ καλα να πω την αληθεια,ουτε μου ειπε αν πρεπει να σταματησει αμεσα.Να σημειωσω οτι παιρνω προληπτικα σαλοσπιρ κ φοβαμαι μηπως φταιει αυτο.Θα μιλησω το απογευμα μαζι του μηπως το σταματησω για λιγο καιρο.Επισης ειμαι σε αγωγη για μυκητες που μαλλον απεκτησα λογω των αντιβιωσεων..Ειχε αλλη κοπελα με περιδεση παρομοιες ενοχλησεις μετα απο τοσες μερες;

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...