Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νοιώθω ότι έχω χάσει τον εαυτό μου


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 868
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατι δεν αναθετετε το σιδερωμα στο συζυγο? Εννοω αν δεν εχετε γυναικα να κανει τις βαριες δουλειες και εργαζεστε...

 

 

εντάξει....

με βοηθά σε χίλια δυο αλλά και κάνει σχεδόν ό,τι κάνω κι εγώ στο σπίτι. Αυτο όμως δεν θα ήθελα να τον δω να το κάνει.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

χαχχαχαχα..... 3 μέρες τα χω στο σαλόνι επίτηδες....... τα κοιτάω...με κοιτάνε...... κανείς δεν κάνει το πρώτο βήμα..... απόψε λέω να κάνω κουραμπιέδες.... το προτιμώ!!!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εντάξει....

με βοηθά σε χίλια δυο αλλά και κάνει σχεδόν ό,τι κάνω κι εγώ στο σπίτι. Αυτο όμως δεν θα ήθελα να τον δω να το κάνει.

 

Μπραβο του που κανει δουλειες γιατι εδω στη Μεσογειο κανουν λιγο την παπια...ακουω κατι απιστευτες ιστοριες.

Αλλα δεν καταλαβα γιατι λες για το σιδερο να μην τον δεις? Ειναι υποτιμητικο? Για εμας οχι? Σορρυ δεν σε ειρωνευομαι απλα δεν καταλαβα επειδη λες οτι κανει ο,τι κι εσυ. Δηλ το να τριψει λεκανη, να ξεσκονισει ειναι ΟΚ ενω το σιδερο οχι η ουτε αυτα? Γιατι για εμενα ολες οι δουλειες, δουλειες ειναι, ολοι μπορουν να τις κανουν και αν εμενε μονος του, θα επρεπε να σιδερωνε ετσι κι αλλιως....το οτι παντρευτηκε δε σημαινει οτι εμεις τα κανουμε γι αυτον, εκτος αν δεν εργαζομαστε και γινει ετσι ο καταμερισμος εργασιας, δουλεια ο ενας, σπιτι ο αλλος.

Αν εργαζεσαι η αν υπαρχει καποιο προβλημα υγειας, η πολλα παιδια στο σπιτι κλπ, πιστευω οτι πρεπει ειτε να βοηθαει ισοτιμα, ειτε/και να εχετε γυναικα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο του που κανει δουλειες γιατι εδω στη Μεσογειο κανουν λιγο την παπια...ακουω κατι απιστευτες ιστοριες.

Αλλα δεν καταλαβα γιατι λες για το σιδερο να μην τον δεις? Ειναι υποτιμητικο? Για εμας οχι? Σορρυ δεν σε ειρωνευομαι απλα δεν καταλαβα επειδη λες οτι κανει ο,τι κι εσυ. Δηλ το να τριψει λεκανη, να ξεσκονισει ειναι ΟΚ ενω το σιδερο οχι η ουτε αυτα? Γιατι για εμενα ολες οι δουλειες, δουλειες ειναι, ολοι μπορουν να τις κανουν και αν εμενε μονος του, θα επρεπε να σιδερωνε ετσι κι αλλιως....το οτι παντρευτηκε δε σημαινει οτι εμεις τα κανουμε γι αυτον, εκτος αν δεν εργαζομαστε και γινει ετσι ο καταμερισμος εργασιας, δουλεια ο ενας, σπιτι ο αλλος.

Αν εργαζεσαι η αν υπαρχει καποιο προβλημα υγειας, η πολλα παιδια στο σπιτι κλπ, πιστευω οτι πρεπει ειτε να βοηθαει ισοτιμα, ειτε/και να εχετε γυναικα.

 

Κοίτα να σου πω...

δεν ξέρω αν θα σου δώσω να καταλάβεις αλλά θα προσπαθήσω...

Να, όπως δε θα ήθελα να μου ζητήσει να αλλάξω λάστιχο στο αυτοκίνητο αν είναι μαζί μου ή όπως δε θα ήθελα να με αφήσει να τρυπήσω στον τοίχο με μπλάκεν ντεκερ για να βάλω τα φωτιστικά έτσι κι εγώ δεν θα ήθελα να τον δω να σιδερώνει! Κατάλαβες;

Σαφώς και δεν είναι υποτιμιτικό να σιδερώσει εκείνος και το έχει κάνει όταν έλειπα εγώ για πέντε μήνες από το σπίτι....αλλά όταν είμαι εγώ, όχι...θέλω να το κάνω εγώ...κι εκείνος να κάνει άλλα για μένα! Που εγώ δεν τα καταφέρνω τόσο...βλέπε ηλεκτρολογικά, υδραυλικά κτλ...

κατάλαβες; 😊

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

vasdeli, εγω καταλαβα τι θελεις να πεις και συμφωνω μαζι σου.

Αλλα δε θα με χαλουσε αν μου σιδερωνε καμια φορα ή αν αλλαζα εγω το λαστιχο ΙΧ. Καμια φορα ομως....οχι να μας γινει και ....συνηθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να σου πω...

δεν ξέρω αν θα σου δώσω να καταλάβεις αλλά θα προσπαθήσω...

Να, όπως δε θα ήθελα να μου ζητήσει να αλλάξω λάστιχο στο αυτοκίνητο αν είναι μαζί μου ή όπως δε θα ήθελα να με αφήσει να τρυπήσω στον τοίχο με μπλάκεν ντεκερ για να βάλω τα φωτιστικά έτσι κι εγώ δεν θα ήθελα να τον δω να σιδερώνει! Κατάλαβες;

Σαφώς και δεν είναι υποτιμιτικό να σιδερώσει εκείνος και το έχει κάνει όταν έλειπα εγώ για πέντε μήνες από το σπίτι....αλλά όταν είμαι εγώ, όχι...θέλω να το κάνω εγώ...κι εκείνος να κάνει άλλα για μένα! Που εγώ δεν τα καταφέρνω τόσο...βλέπε ηλεκτρολογικά, υδραυλικά κτλ...

κατάλαβες; 😊

 

Καταλαβα αλλα κοιτα τι συμβαινει:

 

Α) εργαζομαστε και οι δυο, εγω περισσοτερες ωρες

 

Β) μπλακ εντ ντεκερ (γερμανικοτατη κ η δικη μου αποδοση! :D ) εχει χρησιμοποιησει 4? 5? 7 φορες, στη ζωη μας?? Επειδη ο,τι κρεμασαμε, κρεμασαμε στους τοιχους. Αντε στην επομενη μετακομιση, να το χρησιμοποιησει παλι. Λαστιχο, δεν μας εχει πιασει ποτε-δεν εχω καν αυτοκινητο εγω.

 

Γ) Αντιθετα, σιδερο βαζουμε καθε εβδομαδα.

 

Καταλαβαινεις τι εννοω....δεν μου φαινεται δικαιο.... (εκτος βεβαια αν ειμασταν απο κατι οικογενειες που βλεπω εδω στη Ν Μακρη με τεραστιο κηπο και ειναι ο αντρας ολη μερα με τα κηπευτικα, τις επισκευες του φρακτη, του γκαραζ και τα λοιπα. Εμεις δεν εχουμε τετοια ουτε καν μεσα στο σπιτι ειναι ολοκαινουργιο).

Link to comment
Share on other sites

Όλη μέρα σήμερα είχα το ποίημα κατά νου! Και να σου πω κάτι; ΚΑΙ με τα παιδιά μου νιώθω εντάξει γιατί τους αφιερώθηκα διαφορετικά και κατάφερα να κάνω αυτά που ήθελα!!!

 

Moody, κορίτσι μου, μην αγχώνεσαι...άλλες έχουνε τέσσερα και τα καταφέρνουν �� εσυ δε θα τα καταφέρεις;

 

Καλημέρα!

 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον τρόπο σκέψης σου, ΑΛΛΑ:

 

Όλα είναι σχετικά. Τι θέλω να πω:Το "τα καταφέρνω" είναι εντελώς διαφορετικό από άνθρωπο σε άνθρωπο, διότι απλώς δεν είμαστε όλοι ίδιοι ούτως ή άλλως και επιπλέον:

-στο πρώτο παιδί το άγχος είναι μεγάλο, η κατάσταση όμως ελεγχόμενη όσον αφορά τη ροπή προς την τελειότητα, αναφορικά με την ενασχόληση μαζί του, το νοικοκυριό, την εργασία

-Πολλές γυναίκες εργάζονται, ορισμένες πλέον του οχταώρου, σε επαγγέλματα απαιτητικά από όλες τις απόψεις

-δεν έχουν όλοι βοήθεια, είτε αυτή αφορά συγγενείς, είτε οικιακή βοηθό/νταντά, για x λόγους

-Δεν έχουν όλοι την ίδια οικονομική άνεση

-Δεν έχουν όλοι την ίδια "φιλαρέσκεια"-δεν το λέω αρνητικά

-Δεν έχουν όλοι την ίδια κοινωνική ζωή, η ύπαρξη της οποίας είναι επιβεβλημένη σε κάποιες περιπτώσεις

-Οι "θυσίες", παραχωρήσεις και εκπτώσεις που κάνουν όλες οι μανούλες ούτως ή άλλως δεν είναι ίδιες για όλους (ποσοτικά/ποιοτικά)

-Το "πολλά", αναφορικά με τον αριθμό των παιδιών διαφέρει από ζευγάρι σε ζευγάρι-για κάποιον είναι πολλά τα 2, για κάποιον άλλο τα 8, και για κάποιους το 1 είναι αρκετό

-Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια λίστα προτεραιοτήτων και πολλά από αυτά που έγραψα δεν μας αφορούν απαραίτητα όλες.

 

Οπότε, για μια γυναίκα πχ που δουλεύει 10ωρο και βάλε και πρέπει να είναι στην τρίχα καθημερινά, τόσο από άποψη εμφάνισης και κυρίως από άποψη πνευματικής διαύγειας, συνεχούς επιμόρφωσης,ώστε να "σταθεί" στο χώρο της, που μένει Πειραιά και η δουλειά της είναι 'Αγιο Στέφανο, χωρίς βοήθεια αναφορικά με τα οικιακά και τα παιδιά, η οποία επιδιώκει να έχει το σπίτι της "σένιο", θέλει τα ρούχα της κολλαριστά και χρόνο για τα παιδιά της, που τα στέλνει και σε δραστηριότητες με ηλικίες ας πούμε 6, 4, 2 και μηνών (έχει και σχολείο για το μεγάλο)τα οποία δεν ονειρεύεται να τα ταΐζει ντελίβερι, θεωρώ ότι ένα ζόρι το τραβάει και, όχι, "δεν τα καταφέρνει", με βάση τους στόχους της σε επίπεδο επαγγελματικό, οικογενειακό, προσωπικό.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι δεν αναθετετε το σιδερωμα στο συζυγο? Εννοω αν δεν εχετε γυναικα να κανει τις βαριες δουλειες και εργαζεστε...

 

Για γυναίκα, δεν βγαίνουν τα κουκιά, αγάπη.

 

Όσο για το σύζυγο, γιατί θα "κάνει" ότι σιδερώνει...Και θα εκτυλιχθεί το εξής σκηνικό:Εγώ:-Αγάπη, πρέπει να μιλήσουμε (ύφος σοβαρό)

Σύζυξ:-Ναι...(ύφος αθώο, φρύδια ψηλά, απορία έκδηλη)

Εγώ:-ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ????? (Κραδαίνοντας στη μούρη του ένα μισοτσαλακωμένο (μισοσιδερωμένο?-βλέπε μισοάδειο/μισογεμάτο, ανάλογα πόσο πεσιμιστής είσαι ή δεν είσαι)φορεματάκι/παντελονάκι/φουτεράκι (ναι, καταφέρνει να το τσαλακώσει ΚΑΙ αυτό!!!))

Σύζυξ:-Δεν είναι αυτό που νομίζεις (μάτια γουρλωμένα, στάση άμυνας), είναι προς τακτοποίηση, τα σιδερωμένα...

Εγώ:...(τουμπεκί, η κατάσταση με ξεπερνα), ξαναβάζω σίδερο, ή και πλυντήριο, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις, η ζάρα θέλει 2 ώρες να φύγει...Σαν να βάζεις στεγνωτήριο χωρίς να τα έχεις διπλώσει πρώτα, κατευθείαν από τις 1200 στροφές...

 

Οπότε φίλτατη, λέω να μην καίω τζάμπα ρεύμα.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Ελίνα. Είναι τόσο σχετικό το τι εννοεί ο καθένας με τη φράση "τα καταφέρνω" που δεν χωράει σύγκριση.

Εξαρτάται από τις προτεραιότητες του καθενός, τους στόχους που θέτει, τις θυσίες που σκοπεύει να κάνει ο ίδιος, αλλά και τα παιδιά του κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Για γυναίκα, δεν βγαίνουν τα κουκιά, αγάπη.

 

Όσο για το σύζυγο, γιατί θα "κάνει" ότι σιδερώνει...Και θα εκτυλιχθεί το εξής σκηνικό:Εγώ:-Αγάπη, πρέπει να μιλήσουμε (ύφος σοβαρό)

Σύζυξ:-Ναι...(ύφος αθώο, φρύδια ψηλά, απορία έκδηλη)

Εγώ:-ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ????? (Κραδαίνοντας στη μούρη του ένα μισοτσαλακωμένο (μισοσιδερωμένο?-βλέπε μισοάδειο/μισογεμάτο, ανάλογα πόσο πεσιμιστής είσαι ή δεν είσαι)φορεματάκι/παντελονάκι/φουτεράκι (ναι, καταφέρνει να το τσαλακώσει ΚΑΙ αυτό!!!))

Σύζυξ:-Δεν είναι αυτό που νομίζεις (μάτια γουρλωμένα, στάση άμυνας), είναι προς τακτοποίηση, τα σιδερωμένα...

Εγώ:...(τουμπεκί, η κατάσταση με ξεπερνα), ξαναβάζω σίδερο, ή και πλυντήριο, γιατί σε κάποιες περιπτώσεις, η ζάρα θέλει 2 ώρες να φύγει...Σαν να βάζεις στεγνωτήριο χωρίς να τα έχεις διπλώσει πρώτα, κατευθείαν από τις 1200 στροφές...

 

Οπότε φίλτατη, λέω να μην καίω τζάμπα ρεύμα.

 

Θα ξυπνησετε την φεμινιστρια μεσα μου :evil:

 

Καταρχας, θετεις ενα παραδειγμα....αλλα αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει ο κανονας ολοι οι αντρες δεν σιδερωνουν καλα-ολες οι γυναικες σιδερωνουν καλα. Εγω πχ, ειμαι χαλια στο σιδερο, απλα δεν μου σιδερωνονται, δεν μπορω.

 

Εχεις σκεφτει οτι ισως να το κανει επιτηδες??? Τελος παντων μην τον κατηγορω αδικα τον ανθρωπο, αν ειναι οντως ετσι, τοτε ας κανει μια αλλη δουλεια στη θεση αυτης. Εμενα πχ σιδερωνει τελεια.

 

Βεβαια ο καθενας με τις δεξιοτητες του. Εκει θα συμφωνησω μαζι σας. Αν δω οτι μια δουλεια δεν την κανει -οντως ομως, οχι στο παιδιαστικο "δεν μπορω, δε θελω"- καλα, την κανω εκεινη εγω, αν καποια δεν κανω εγω καλα, την κανει εκεινος.

 

Προς το παρον μια δεν κανει κανενας μας καλα, το φουρνο, οποτε εκει εχω προβλημα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Θα ξυπνησετε την φεμινιστρια μεσα μου :evil:

 

Καταρχας, θετεις ενα παραδειγμα....αλλα αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει ο κανονας ολοι οι αντρες δεν σιδερωνουν καλα-ολες οι γυναικες σιδερωνουν καλα. Εγω πχ, ειμαι χαλια στο σιδερο, απλα δεν μου σιδερωνονται, δεν μπορω.

 

Εχεις σκεφτει οτι ισως να το κανει επιτηδες??? Τελος παντων μην τον κατηγορω αδικα τον ανθρωπο, αν ειναι οντως ετσι, τοτε ας κανει μια αλλη δουλεια στη θεση αυτης. Εμενα πχ σιδερωνει τελεια.

 

Βεβαια ο καθενας με τις δεξιοτητες του. Εκει θα συμφωνησω μαζι σας. Αν δω οτι μια δουλεια δεν την κανει -οντως ομως, οχι στο παιδιαστικο "δεν μπορω, δε θελω"- καλα, την κανω εκεινη εγω, αν καποια δεν κανω εγω καλα, την κανει εκεινος.

 

Προς το παρον μια δεν κανει κανενας μας καλα, το φουρνο, οποτε εκει εχω προβλημα :mrgreen:

 

-Μα δεν μίλησα για όλους τους άντρες, αλλά για το δικό μου

-Χαϊδεύεται απλώς. Αλλά όπως είπα και στο άλλο ποστ, όλα σχετικά είναι. Το δικό του σιδέρωμα είναι για μένα τσαλάκωμα, οπότε...

-Δεν "ζυγίζω" ούτε μοιράζω τις δουλειές, απλά αυτό που με ενοχλεί γενικότερα είναι να περιμένουν όλα εμένα, γιατί γενικώς όταν κάνω δουλειές μπριζώνομαι, τύπου αν σφουγγαρίσω ή ξεσκονίσω δεν θα κάνω όσα βλέπει η πεθερά, ή τα πάνω-πάνω, απλά γα να ανακατέψω τη βρώμα. Αλλιώς γιατί να μπω στον κόπο?

 

Χαλιέμαι ακριβώς με αυτό που ειπώθηκε παραπάνω:να είναι ΕΚΕΙ η ντάνα και να μην βάζει άλλος το χεράκι του, ούτε για ένα καλό δίπλωμα, που υποκαθιστά το σιδέρωμα...

 

Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ότι το ταίρι μου δεν συμμετέχει. Αυτή την "υπέρβαση" δεν βλέπω. Αλλά και πάλι...όλα σχετικά ;)

 

 

Τεσπά, οφ τόπικ

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και γω έχω δουλειές του σπιτιού τις οποίες δε θέλω επουδενί ο σύζυγος να κάνει.... βέβαια είναι και θέμα μυαλού, νομίζω δηλ ότι δε θα τις κάνει το ίδιο καλά με μένα και αντί να τις κάνω 2 φορές τα κάνω μόνη μου.....

 

Όσο για το αν τα καταφερνουμε ναι και γω συμφωνώ πως υπάρχουν πολλά υποκειμενικά θέματα στη μέση και τα μέτρα και τα σταθμά είναι εντελώς διαφορετικά για τον καθένα μας......

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα.Τυχαια επεσα πανω στο θέμα κ θελω να πω κ εγω τον πόνο μου.Εχω εναν μικρο 2χρ κ πλεον ειμαι σπίτι ,απο δουλεια λιγα πράγματα(αδιοριστη καθηγητρια).Για εμας που συνηθισαμε να δουλευουμε κ μαλιστα πολυ το να μενεις σπιτι ειναι πολυ δύσκολο.ενταξει θα ασχοληθεις με τις δουλειες αλλά μην νομιζετε δε σκοτωνομαι κιολας γιατι με ενα μικρο παιδι συνεχως το σπιτι ειναι ανακατεμενο.Βασικα δεν το εχω κ πολυ,κ παλαιοτερα που δεν ειχα παιδι δεν τρελαινομουν στις δουλειες,ειχα τα διαβασματα μου τις ασχολιες μου ,έκανα τα παντα βεβαια αλλα απο λεπτομερειες παντα μου ξέφευγαν κ μου ξεφευγουν.Θελω να πω σε αυτες που εχουν τις δουλειες τους ξερω οτι κουραζονται παραπανω αλλά κ το 24ωρο στο σπιτι δεν παιζεται.Ασε που όλοι επειδη εισα σπιτι περιμενουν τα παντα απο σενα στην εντελεια απο δουλεις μεχρι κ μεγαλωμα παιδιου,η μαμα μου που μενει αλλου σπανια ερχεται να με βοηθησει ενω στην αδερφη μου παει πιο συχνα γιατι εχει 2παιδια κ δουλευει.Αυτο το δουλευει...λες κ εγω δεν θελω να βρω δουλεια.Αχ τα ειπα κ ξεθυμανα.Θελω κ προτάσεις σας για εσας που ειστε σπιτι πώς περνά η μερα σας;

Link to comment
Share on other sites

Θελω κ προτάσεις σας για εσας που ειστε σπιτι πώς περνά η μερα σας;

 

Καλως την. Εκεινες που θελουν να ειναι σπιτι δεν μπορουν κι εκεινες που ειναι σπιτι θελουν να βρουν δουλεια. Μα..... με τιποτα δεν ειμαστε ευχαριστημενες. :( Ιδεες για να απασχοληθεις στο σπιτι ειναι:

να αφιερωσεις χρονο για τη γυμναστικη σου

να ασχοληθεις με καποιο χομπι ή δημιουργικες κατασκευες

 

Εμενα μου αρεσει πολυ η χαρτοδιπλωτικη

Υπαρχουν πολλα sites με οδηγιες

Δημιουργεις και σου δινει την αισθηση της ικανοποιησης οταν βλεπεις τις δημιουργιες σου. Στολιζεις και το σπιτι σου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως την. Εκεινες που θελουν να ειναι σπιτι δεν μπορουν κι εκεινες που ειναι σπιτι θελουν να βρουν δουλεια. Μα..... με τιποτα δεν ειμαστε ευχαριστημενες. :( Ιδεες για να απασχοληθεις στο σπιτι ειναι:

να αφιερωσεις χρονο για τη γυμναστικη σου

να ασχοληθεις με καποιο χομπι ή δημιουργικες κατασκευες

 

Εμενα μου αρεσει πολυ η χαρτοδιπλωτικη

Υπαρχουν πολλα sites με οδηγιες

Δημιουργεις και σου δινει την αισθηση της ικανοποιησης οταν βλεπεις τις δημιουργιες σου. Στολιζεις και το σπιτι σου :)[/QUOT

 

Έτσι ειναι 'οπως τα λες,κ μερικες μου λενε αφου δεν εχεις ιδιαιτερο οικονομικο θέμα τι φαγωνεσαι να δουλεψεις;και τι θα παίρνεις;τιποτα.Να διευκρινησω οτι εγω εδω στην πολη ειμαι ξενη ακολουθησα τον άνδρα μου που σημαινει δεν εχω κοινωνικο κύκλο ουτε συγγενεις οποτε για μενα η δουλεια λειτουργουσε κ ως διεξοδος ,ως τροπος για να κανω σχεσεις κοινωνικες,να ερχομαι σε επαφη με κοσμο κ να ενταχτω καλυτερα.Ο μικρος μου δεν παει ακομη παιδικο ,ετσι ειμαστε όλη την μερα μαζι εκτος αν τον κρατησει ο άνδρας μου για να παω για καμια δουλεια εξω.Όσο για χομπυ τη γυμναστικη τη σκεφτηκα κ εγω κ μου χρειαζεται κιολας γιατι για οτιδηποτε αλλό ο μικρος δε με αφηνει σε ησυχια κ τωρα περιμενα να κοιμηθει για να μπω

Link to comment
Share on other sites

Καλως την. Εκεινες που θελουν να ειναι σπιτι δεν μπορουν κι εκεινες που ειναι σπιτι θελουν να βρουν δουλεια. Μα..... με τιποτα δεν ειμαστε ευχαριστημενες. :( Ιδεες για να απασχοληθεις στο σπιτι ειναι:

να αφιερωσεις χρονο για τη γυμναστικη σου

να ασχοληθεις με καποιο χομπι ή δημιουργικες κατασκευες

 

Εμενα μου αρεσει πολυ η χαρτοδιπλωτικη

Υπαρχουν πολλα sites με οδηγιες

Δημιουργεις και σου δινει την αισθηση της ικανοποιησης οταν βλεπεις τις δημιουργιες σου. Στολιζεις και το σπιτι σου :)[/QUOT

 

Έτσι ειναι 'οπως τα λες,κ μερικες μου λενε αφου δεν εχεις ιδιαιτερο οικονομικο θέμα τι φαγωνεσαι να δουλεψεις;και τι θα παίρνεις;τιποτα.Να διευκρινησω οτι εγω εδω στην πολη ειμαι ξενη ακολουθησα τον άνδρα μου που σημαινει δεν εχω κοινωνικο κύκλο ουτε συγγενεις οποτε για μενα η δουλεια λειτουργουσε κ ως διεξοδος ,ως τροπος για να κανω σχεσεις κοινωνικες,να ερχομαι σε επαφη με κοσμο κ να ενταχτω καλυτερα.Ο μικρος μου δεν παει ακομη παιδικο ,ετσι ειμαστε όλη την μερα μαζι εκτος αν τον κρατησει ο άνδρας μου για να παω για καμια δουλεια εξω.Όσο για χομπυ τη γυμναστικη τη σκεφτηκα κ εγω κ μου χρειαζεται κιολας γιατι για οτιδηποτε αλλό ο μικρος δε με αφηνει σε ησυχια κ τωρα περιμενα να κοιμηθει για να μπω

 

Εκει που μενω καμμια μαμα σχεδον δεν εργαζεται και περνανε τελεια, αφηνουν τα παιδια νηπιο και πανε μετα για καφε, ψωνια, η μια στο σπιτι της αλλης, εκπτωτικο χωριο, για μπανιο καθε μερα 6 μηνες το χρονο.....και αλλα πολλα...

 

Βεβαια αν εχεις ακομα το παιδι σπιτι, τοτε ειναι προβλημα γιατι δεν εχεις ωρα για να κανεις κατι δικο σου. Οταν ομως με το καλο παει σχολειο, θα εχεις ενα πολυ γεματο προγραμμα, πιστεψε με. Αρκει να δραστηριοποιηθεις.

 

Μελλοντικα, γραφεσαι πχ στο δημο σου σε διαφορα που σε ενδιαφερουν, χορο, γυμναστικη κλπ, γινεσαι μελος ΜΚΟ, συλλογου στο αντικειμενο που σε ενδιαφερει, και ετσι διευρυνεις τον κυκλο σου εκει που ζεις, μετα πχ το χορο πατε για ενα καφε κλπ. Ιδιως η συμμετοχη σε συλλογους εχει τεραστια οφελη, σου το λεω γιατι ειμαι μελος απο τα 15 μου και ειναι το μονο που μου λειπει τωρα που ειμαι εργαζομενη μαμα. Μολις σταματησω τη δουλεια, αμεσως θα ξεκινησω....προσφερεις στην περιοχη σου, κανεις φιλους, συνεργαζεσαι, βγαζεις καποιο χαρτζηλικι αν αναλάβεις εργο, κανεις ταξιδια αν εχεις το χρονο, ειναι πολυ καλα.

 

Προς το παρον, θα σου προτεινα καποια εργασια απο το σπιτι. Μια κολλητη μου συνεργαζεται με ιστοσελιδες πχ. Αλλη κανει κατασκευες. Το μικρο, βαλτον εκεινη την ωρα να κανει κατι δικο του. Μια δικη του κατασκευη πχ. Επισης να βγαινετε εξω. Ειναι πολυ σημαντικο και δε χρειαζεται να ξοδεψεις χρηματα. Εμεις καμμια φορα παμε στην παραλια και τρεχουμε η κανουμε ποδηλατο μαζι, οταν εχω αδεια. Προς το παρον, λοιπον, να βρεις δραστηριοτητες να κανετε μαζι, για να χαρεις αυτη τη περιοδο γιατι θα περασει πριν το καταλαβεις....

Link to comment
Share on other sites

Χαρα-Μαρια σε βρισκω πολυ σωστη.

 

Hope, σε καθε νεα αρχη υπαρχουν και οι δυσκολιες. Μπορεις να δημιουργησεις φιλιες, πηγαινοντας το παιδακι σου σε χωρους οπου συχναζουν αλλες μανουλες και σιγα σιγα να κανεις τον κυκλο σου. Επισης, δεν ειναι απαραιτητο να ερθει η ηλικια του παιδιου που θα το αφηνεις στο σχολειο για να κανεις αλλα πραγματα.

Μπορεις να δημιουργησεις και μαζι με το παιδι. Απλα, βαζοντας το να κανει κι εκεινο κατι την ωρα που εσυ θες να κανεις τα δικα σου.

Εγω θυμαμαι, που δε με αφηναν να κανω κουλουρακια ή πιτες -ηθελαν να χωνουν τα χερια τους στο ζυμαρι και να κανουν σχηματα και πασαλιμματα- κι καθιερωσα να κανουμε παντα 2 ταψια...... ενα δικο μου και ενα δικο τους.

 

Και η Χαρα-Μαρια εχει δικιο...... πότε θα περασει ο καιρος...χαμπαρι δε θα το παρεις.

 

Χαρειτε τα παιδακια σας οσο ειναι κοντα σας......γιατι οταν μεγαλωσουν και φυγουν..... ειναι αλλη φαση...... τι να σας λεω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι κορίτσια απολαμβάνω στο έπακρο το χρόνο της άδειάς μου...ξέρω ότι σε 9 μήνες θα γυρίσω στην δουλειά μου και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που μου δίνεται η δυνατότητα να ειμαι σπίτι, να μεγαλώσω τα παιδιά μου και να επιστρέψω. Σε όλα τα παιδιά όταν έφτανε ο καιρός να γυρίσω είχα ένα άγχος αλλά φυσικά μετά μου άρεσε!

Georgiamami πόσο δίκαιο έχεις για ό, τι γράφεις στην τελευταία παράγραφο του μηνύματός σου....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον τρόπο σκέψης σου, ΑΛΛΑ:

 

Όλα είναι σχετικά. Τι θέλω να πω:Το "τα καταφέρνω" είναι εντελώς διαφορετικό από άνθρωπο σε άνθρωπο, διότι απλώς δεν είμαστε όλοι ίδιοι ούτως ή άλλως και επιπλέον:

-στο πρώτο παιδί το άγχος είναι μεγάλο, η κατάσταση όμως ελεγχόμενη όσον αφορά τη ροπή προς την τελειότητα, αναφορικά με την ενασχόληση μαζί του, το νοικοκυριό, την εργασία

-Πολλές γυναίκες εργάζονται, ορισμένες πλέον του οχταώρου, σε επαγγέλματα απαιτητικά από όλες τις απόψεις

-δεν έχουν όλοι βοήθεια, είτε αυτή αφορά συγγενείς, είτε οικιακή βοηθό/νταντά, για x λόγους

-Δεν έχουν όλοι την ίδια οικονομική άνεση

-Δεν έχουν όλοι την ίδια "φιλαρέσκεια"-δεν το λέω αρνητικά

-Δεν έχουν όλοι την ίδια κοινωνική ζωή, η ύπαρξη της οποίας είναι επιβεβλημένη σε κάποιες περιπτώσεις

-Οι "θυσίες", παραχωρήσεις και εκπτώσεις που κάνουν όλες οι μανούλες ούτως ή άλλως δεν είναι ίδιες για όλους (ποσοτικά/ποιοτικά)

-Το "πολλά", αναφορικά με τον αριθμό των παιδιών διαφέρει από ζευγάρι σε ζευγάρι-για κάποιον είναι πολλά τα 2, για κάποιον άλλο τα 8, και για κάποιους το 1 είναι αρκετό

-Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια λίστα προτεραιοτήτων και πολλά από αυτά που έγραψα δεν μας αφορούν απαραίτητα όλες.

 

Οπότε, για μια γυναίκα πχ που δουλεύει 10ωρο και βάλε και πρέπει να είναι στην τρίχα καθημερινά, τόσο από άποψη εμφάνισης και κυρίως από άποψη πνευματικής διαύγειας, συνεχούς επιμόρφωσης,ώστε να "σταθεί" στο χώρο της, που μένει Πειραιά και η δουλειά της είναι 'Αγιο Στέφανο, χωρίς βοήθεια αναφορικά με τα οικιακά και τα παιδιά, η οποία επιδιώκει να έχει το σπίτι της "σένιο", θέλει τα ρούχα της κολλαριστά και χρόνο για τα παιδιά της, που τα στέλνει και σε δραστηριότητες με ηλικίες ας πούμε 6, 4, 2 και μηνών (έχει και σχολείο για το μεγάλο)τα οποία δεν ονειρεύεται να τα ταΐζει ντελίβερι, θεωρώ ότι ένα ζόρι το τραβάει και, όχι, "δεν τα καταφέρνει", με βάση τους στόχους της σε επίπεδο επαγγελματικό, οικογενειακό, προσωπικό.

 

Elin αγχώθηκα τολσο πολύ διαβάζοντας την τελευταία παράγραφο του μηνύματός σου....

Υπάρχει τέτοια μαμά;

Είναι όλα ζήτημα προτεραιοτήτων....

Σου λέω διάβασα την τελευταία παράγραφο και όταν την τελείωσα....είχα λαχανιάσει...

Μια τέτοια μαμά ακροβατεί στα όρια του burn out....

Μερικές φορές, πιστεύω, πως μόνες μας εμείς οι γυναίκες εγκλωβιζόμαστε σε καταστάσεις στρες και άγχους λόγω πολυμορφίας των ρόλων μας...

Όμως, προσωπική ταπεινή γνώμη μου είναι ότι κάτι χάνεις...κάτι κερδίζεις...δεν μπορείς να είσαι η πετυχημένη και up to date businesswoman έχοντας παιδιά(αν θες να μεγαλώσεις μόνη σου τα παιδιά και να είσαι εσύ δίπλα τους και όχι κάποια νταντά).

Είμαι υπέρμαχος της απλοποίησης της ζωής(πχ μετακομίσαμε οικογενειακώς στην επαρχία από Αθήνα για να κερδίσουμε ποιότητα ζωής και ω ναι ! το καταφέραμε!!!) Η δουλειές μας είναι 5 λεπτά μακρυά, τα παιδιά μας πάνε με τα πόδια στο σχολείο και στις δραστηριότητές τους και εμείς χρησιμοποιούμε ελάχιστα το αυτοκίνητο...

Βέβαια όλα αυτά είναι επιλογές ζωής....

Και αν τώρα δεν μπορώ να είμαι "στην τρίχα" θα είμαι όταν ξαναγυρίσω στη δουλειά μου!

Και όχι....δεν θα πάω τα παιδιά σε 5 δραστηριότητες αλλά σε 2! Γιατί θα τους αφήσω χρόνο να παίξουν στον κήπο και στην γειτονιά...

Αλλά όλα αυτά είναι η προσωπική μου άποψη....γιαυτό και εγώ τα καταφέρνω, με τέσσερα παιδιά! Χωρίς καμιά βοήθεια!

Απλά δεν είμαι στην τρίχα και προς το παρόν δεν μπορώ να παρακολουθήσω εκείνο το σεμινάριο αλλά θα το κάνω όταν γυρίσω σε εννιά μήνες στη δουλειά μου και θα έχω χορτάσει παιχνίδι με τα παιδάκια μου!

Ας μην γινόμαστε τόσο σκληρές με τον εαυτό μας! Δεν είμαστε superwomen !!!

Φυσικά όλα αυτά τα λέω γιατί για μένα έρχεται πρώτη η οικογενειακή ευημερία και έπεται η επαγγελματική....Είπαμε...όλα είναι ζήτημα προτεραιοτήτων..

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Εκει που μενω καμμια μαμα σχεδον δεν εργαζεται και περνανε τελεια, αφηνουν τα παιδια νηπιο και πανε μετα για καφε, ψωνια, η μια στο σπιτι της αλλης, εκπτωτικο χωριο, για μπανιο καθε μερα 6 μηνες το χρονο.....και αλλα πολλα...

 

 

Παραγωγικότατες οι κυρίες...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.Τυχαια επεσα πανω στο θέμα κ θελω να πω κ εγω τον πόνο μου.Εχω εναν μικρο 2χρ κ πλεον ειμαι σπίτι ,απο δουλεια λιγα πράγματα(αδιοριστη καθηγητρια).Για εμας που συνηθισαμε να δουλευουμε κ μαλιστα πολυ το να μενεις σπιτι ειναι πολυ δύσκολο.ενταξει θα ασχοληθεις με τις δουλειες αλλά μην νομιζετε δε σκοτωνομαι κιολας γιατι με ενα μικρο παιδι συνεχως το σπιτι ειναι ανακατεμενο.Βασικα δεν το εχω κ πολυ,κ παλαιοτερα που δεν ειχα παιδι δεν τρελαινομουν στις δουλειες,ειχα τα διαβασματα μου τις ασχολιες μου ,έκανα τα παντα βεβαια αλλα απο λεπτομερειες παντα μου ξέφευγαν κ μου ξεφευγουν.Θελω να πω σε αυτες που εχουν τις δουλειες τους ξερω οτι κουραζονται παραπανω αλλά κ το 24ωρο στο σπιτι δεν παιζεται.Ασε που όλοι επειδη εισα σπιτι περιμενουν τα παντα απο σενα στην εντελεια απο δουλεις μεχρι κ μεγαλωμα παιδιου,η μαμα μου που μενει αλλου σπανια ερχεται να με βοηθησει ενω στην αδερφη μου παει πιο συχνα γιατι εχει 2παιδια κ δουλευει.Αυτο το δουλευει...λες κ εγω δεν θελω να βρω δουλεια.Αχ τα ειπα κ ξεθυμανα.Θελω κ προτάσεις σας για εσας που ειστε σπιτι πώς περνά η μερα σας;

 

Θα σου πρότεινα να ασχολείσαι καταρχήν με την εύρεση εργασίας (μην περιμένεις πότε θα διοριστείς) αν όχι ακριβώς στο αντικείμενό σου, έστω κάτι παραπλήσιο. Αυτό θα σου δώσει ένα στόχο να έχεις.

 

Καλές και οι κατασκευές και τα χόμπυ, αλλά αυτά πάλι θα σε κλείσουν στο σπίτι. Βρες κάποιου είδους δραστηριότητα ή μερική έστω απασχόληση, εκτός σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Παραγωγικότατες οι κυρίες...:rolleyes:

 

Τα βλεπω απο μια αλλη οπτικη....κι ας εργαζομαι.

 

Αν εχουν τα χρηματα, καλα κανουν. Τι πρεπει ολες να μπουμε στη γραμμη παραγωγης? Εξαλλου α) μεγαλωνουν τα παιδια τους, αντι να πληρωνουν γυναικα και β) προσφερουν στην τοπικη κοινωνια με εθελοντικη εργασια.

 

Εχεις σκεφτει ποτε τα παρακατω? Σημερα ειναι λιγες οι καλες θεσεις εργασιας. Η πλειοψηφια εργαζεται απο αναγκη σε ενα ποστο που δεν τις εκφραζει και οχι, δεν ειναι "παραγωγικες". Ποσο παραγωγικη ειναι λοιπον μια τηλεφωνητρια που πουλαει αχρηστα πραγματα που ξερει οτι ειναι κακης ποιοτητας και θα σου χαλασουν σε 5' πχ, ή η κοπελα που σε παρενοχλει στην Ερμου "για ενα δωρακι"?? Απειρα τα επαγγελματα οπως αυτα....γι αυτο γιναμε ο,τι γιναμε. Εγω πιστευω οτι καλυτερα να μην εργαζεσαι και να προσφερεις εθελοντικη εργασια στην περιοχη σου, σε ενα συλλογο η στο Συλλογο γονεων οταν εχεις ελευθερο χρονο (πχ στη περιοχη μου εχουν σωσει απο φωτια ολοκληρο οικισμο, 5 εθελοντες πυροσβεστες και να φανταστει κανεις οτι τους κοροιδευαν στην αρχη...ενας συλλογος γονεων εκανε επισκευες σε ολοκληρο σχολειο....εγινε καινουργιο...) παρα να εισαι στο παρεμποριο, σε εταιρειες που δεν προσφερουν μια στην οικονομια και πολλα αλλα, για 250-400 ευρω το μηνα, και να πληρωνεις και γυναικα για να κραταει το παιδι...

 

Οσο το να βγεις απο το σπιτι, μου ειναι πολυ δυσκολο να το καταλαβω πως ΔΕΝ γινεται οταν δεν εργαζεσαι... 14 μηνες ειχα σταματησει να δουλευω και κρατουσα μωρο με προβλημα υγειας, και ολο εξω ειμασταν....οι υπολοιπες γιατι δεν μπορουν? Ισα ισα....αν ΔΕΝ δουλευεις, ΔΕΝ εισαι κλεισμενη.....στο γραφειο......και με εναν-δυο-δεκα πανω απο το κεφαλι σου....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...