Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ - ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

Κορίτσια βοήθεια!!!!!!!!!!!Είμαι στη 10η εβδομάδα και έκανα μια γενική ούρων η οποία έδειξε ουρολοίμωξη. Να σημειώσω ότι δεν έχω κάποιο σύμπτωμα δηλαδή πόνο, τσούξιμο, πυρετό......Μου είπε ο γιατρός να κάνω μια καλλιέργεια ούρων και θα δούμε τι θα κάνουμε.

Ξέρει καμία αν είναι κάτι σοβαρό;Να ανησυχώ; Υπάρχει περίπτωση να βλάψει το μωρό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην ανησυχείς, είναι συνηθες σε εγκυους, δεν στο ειπε ο γιατρος? Θα σου δώσει μια αντιβιωση που να μην επηρεαζει το εμβρυο κι αυτο ήταν. Να πίνεις παρα πολύ νερο.

Δεν είναι σοβαρό για το μωρό, αλλά για εσένα. Πρέπει να φροντίζουμε πολύ τα νεφρά μας στην εγκυμοσύνη, και μια ουρολοίμωξη αν την αφήσεις μπορεί να ανέβει. Οποτε καλά που το ειδατε νωρίς. Περαστικα....

Link to comment
Share on other sites

Nα προσπαθείς, κάθε φορά που πας στην τουαλέτα για να ουρήσεις, να σιγουρεύεσαι ότι αδειάζει η κύστη (δλδ ότι δεν υπάρχουν άλλα ούρα), να κάθεσαι όμως μόνο στη δική σου τουαλέτα, στις ξένες τουαλέτες να είσαι πολύ προσεκτική, να πατάς το καζανάκι πριν την χρησιμοποιήσεις και να ρίχνεις ένα μικρό κομματι χαρτί μέσα, ώστε να μην πετάγονται τα ούρα (μικρό έτσι? όχι όλο το ρολό). Να πλένεσαι τοπικά αρκετές φορές την ημερα (χωρίς όμως να χρησιμοποιείς σαπούνια και τέτοια υγρά, μόνο νερό) και οχι σερβιετάκια. Να πλένεσαι και αφού ενεργηθείς.

Περαστικά, δυστυχώς είναι κοινό σύμπτωμα κατά την εγκυμοσύνη.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ειδικεύεται στις ουρολοιμώξεις, είμαι εγώ! :evil: 20 χρόνια παιδεύομαι, έχω κάνει κι ένα χρόνο χημειοπροφύλαξη και τώρα στην εγκυμοσύνη το΄χω πάθει ήδη 2 φορές! :( Αύριο τελειώνω την αντιβίωση (Amoxil 500mg) και το αστείο είναι ότι επειδή είμαι σε μερική ακινησία στο σπίτι ζω ουσιαστικά αποστειρωμένη! Να φταίει ότι χρησιμοποιώ σερβιετάκια επειδή λόγω ρινίτιδας και δυνατών φταρνισμάτων έχω ψιλοακράτεια? :oops: Σήμερα έμαθα ότι είναι σύμπτωμα και αυξημένου σακχάρου και το δικό μου βγήκε τσιμπημένο την τελευταία φορά. :(

Κάνε τη θεραπεία σου και έχε το νου σου σε όλα αυτά που είπε η zouzoulel. Αυτό με το χαρτί στη λεκάνη δεν το είχα σκεφτεί...! :roll:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σε νιώθω...κι εγω τα ιδια πέρασα, στη 10η βδομάδα και αργότερα στη 15η. Εφταιγε το οτι πήγαινα σε τουαλέττα πανεπιστημίου που καταλαβαίνεις τι γίνεται..

Σου προτείνω να ουρείς με το που νιώθεις την ανάγκη κι οχι να κρατιεσαι γιατι τα ουρα που μενουν αναπτύσσουν τα μικρόβια. Επίσης το σκούπισμα εχει να κάνει..πάντα προς τα πίσω η φορά. Να πλένεσαι με κάτι ουδέτερο και με ψιλοκρύο νερό. Να πίνεις πολυυυ νερό κια χυμό από βατόμουρα (τα γνωστα ριμπενακια αν θυμασαι...τα βρίσκεις στα σουπερ σε μωβ συσκευασια) κάνουν πολύ καλό γιατί ειναι διουρητικά.

ΠΟΤΕ σερβιετακια...γιατι μαζευουν υγρασια κι ειναι ο,τι χειρότερο για την ανάπτυξη μικροβίων.

Επειδή το εχω εξαντλησει το θεμα στο ψάξιμο..η ουρολοιμωξη είναι και οργανική κια εχει να κανει με τις ορμόνες που ειναι αυξημενες αυτή τη περίοδο κια μπορεί επίσης κάπου στην ουρήθρα να σταματάει μια ποσότητα ούρων κι εκεί να αναπτύσσονται μικρόβια.

Εγώ είχα παρει Augmentin 625 gia 10 μερες κια μετά ξαναεκανα καλλιεργεια και ξαναειχα...και πάλι αντιβίωση. Να φανταστείς εκανα και υπέρηχο νεφρών να δω μηπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δε φαίνεται καλά!!

Πιστευω να σε βοήθησα...μην αγχωνεσαι πάντως..εγώ ειχα τρελαθεί..κλάματα, ιστορίες..τζάμπα αγχος. Ολα θα πάνε καλα! :)

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουρολοίμωξη....το μικρόβιο που με έκανε να μάθω ότι είμαι εγκυος!! :D Χαρακτηριστικό γνώρισμα σε πολλές περιπτώσεις εγκυμοσύνης!Εσύ δεν ειχες τίποτε...εγώ μέχρι να το καταλάβω και να μου δώσουν αντιβίωση με το αντιβιώγραμμα...κόντεψα να πάθω πυελονεφρίτιδα...και αυτο πραγματικά δεν είναι αστεία υπόθεση...Η ουρολοιμωξη δεν είναι τίποτε...Άντιμετωπίσεται πολύ ευκολα.άμεσα,και δνε επιρρεαζει το μωρό...ΑΠλά δεν θέλει να την αφήσεις να σε φτάσει στο αμην..να σε ταλαιπωρύν οι πόνοι και να μην μπορείς να ανασάνεις...αυτό είχα πάει εγώ..πυρετό κλπ....και δεν έφταιγα η κακομοίρα!θέλει ποοοολλλάαα νερά....3 λίτρα την ημέρα αν μπορείς,αντιβίωση που θα σου δώσει ο γιατρός η οποία δνε επιρρεάζει το εμβρυο...και ποοολύ υπομονή...είναι κουραστική η ουρολοίμωξη...αλλά ερνάει...δεν είναι τιποτε... :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...