Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιος ειναι τελικα ο ρολος των συλλογων;


Recommended Posts

Καλησπερα! Το κοριτσι μου πηγε φετος στο νηπιαγωγειο και εγω ευτυχισμενη και καμαρωτη σαν περδικα μαμα μπηκα ως αντιπροεδρος στο συλλογο γονεων και κηδεμονων.

Στις πρωτες κουβεντες με τη διευθυντρια και τις υπολοιπες δασκαλες ολα ωραια και καλα, συμφωνησαμε να υπαρχει συμμετοχη του συλλογου στις αποφασεις για ερευνες αγορας (υλικων,διασκεδαστων, εκδηλωσεων, φωτογραφων κ.α.), για τις δραστηριοτητες των παιδιων και γενικοτερα μας δοθηκε η εντυπωση πως θα ειχαμε ενα λογο υπαρξης και πως θα ειχαμε και μια πρωτη ενημερωση προτου παρθουν οι οποιες αποφασεις.

Στην πορεια ομως ανακαλυψαμε πως η διευθυντρια και οι δασκαλες δεν ειναι διατεθιμενες να συνεργαστουν μαζι μας(π.χ. αγοραζουν με τα χρηματα του συλλογου σχολικα υλικα απο ενα συγκεκριμενο καταστημα παρολο που η γραμματεας του συλλογου μπορει να προμηθευσει τα ιδια υλικα σε καλυτερες τιμες), ο δημος μας αγνοει επισης οταν προσπαθουμε να προωθησουμε θεματα του σχολειου.Η αληθεια ειναι πως τα περιμενα λιγο διαφορετικα τα πραγματα.

Ποιος ειναι τελικα ο ρολος του συλλογου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην πορεια ομως ανακαλυψαμε πως η διευθυντρια και οι δασκαλες δεν ειναι διατεθιμενες να συνεργαστουν μαζι μας(π.χ. αγοραζουν με τα χρηματα του συλλογου σχολικα υλικα απο ενα συγκεκριμενο καταστημα παρολο που η γραμματεας του συλλογου μπορει να προμηθευσει τα ιδια υλικα σε καλυτερες τιμες), ο δημος μας αγνοει επισης οταν προσπαθουμε να προωθησουμε θεματα του σχολειου.

 

Πώς τα παίρνουν τα χρήματα; είναι στο όνομά τους;

Πιστεύω πως θα πρέπει να το συζητήσετε με τους γονείς γιατί αυτοί είναι που δίνουν στην τελική τα χρήματα και να τους εξηγήσετε πως υπάρχουν διαφορές στις τιμές.

Ο δήμος νομίζω δεν μπορεί να επέμβει.

Ελπίζω να βγάλετε άκρη.

Οι σύλλογοι έχουν καταστατικά δεν είναι νομίζω απλά τα πράγματα σε ότι αφορά τα χρήματα τους.

Link to comment
Share on other sites

Θεμα με τα χρηματα δεν υπαρχει.Συμβαινει οτι συμβαινει σε καθε σχολειο φανταζομαι.Ο συλλογος μαζευει απο τους γονεις καποια χρηματα για να καλυφθουν αναγκες του σχολειου που δεν καλυπτονται απο τον προϋπολογισμο του κρατους!οι δασκαλες κανουν αγορες με "τεφτερι" και καποια στιγμη η ταμιας του συλλογου παει και πληρωνει.Εμενα με ενοχλει μια παγιωμενη κατασταση που υπαρχει στο σχολειο οπου οι αγορες γινονται στα τυφλα χωρις προηγουμενη συννενοηση και φυσικα χωρις ερευνα αγορας.Φωναξανε μια κυρια να πει για μια ωρα παραμυθια και την πληρωσαμε χρυσαφι.

Οσο για το δημο,αναφερομαι σε θεματα του κτιριου,π.χ. επειδη κριναμε πως 2 τουαλετες για 50 παιδακια ειναι λιγες ψαξαμε και βρηκαμε ανθρωπους που μας χαρισαν πλακακια, τουαλετα, υλικα δομησης και πορτα και οταν πηγαμε στο δημο για να μας δωθει αδεια και ενας υδραυλικος μας συνδεσαν πολυ απλα με Καιρο.

Απλα κανεις δεν μας δινει σημασια.

Link to comment
Share on other sites

χρεριαζετε επιμονη και υπομονη....

καταρχας κακος κανουν χρηση των χρηματων του συλλογου ..πες να σας δωσουν το υλικο που χρειαζονται σε λιστα και να το παραδωσετε εσεις ...

τερμα

για την τουαλετα πρπει να ξαναπατε και να ξαναπατε και ξαναπατε στον δημο !

τερμα

για την κυρια που πληρωσατε χρησαφι ποιος την προσελαβε?

αν δεν την προσλαβατε εσεις να ενημερωσεις οτι : σε περηπτωση που η επιλογη δεν εγινε απο εσας αλλα απο καποιον αλλον και ηρθατε προτετελεσμενων γεγονοτων την επομενη φορα αυτος ο καποιος που προσλαμβανει καποιον ...να πληρωθει απο αυτον τον καποιον....

αν εσεις δλδ δεν επιλεγετε ποιος θα πει παραμυθια σδτα παιδια και δεν συμφωνησετε στην αμοιβη ... τι κανετε ...?

απλα καμια φορα στην φρεσκαδουρα (δλδ ατομα που δεν ασχολουνται με τα κοινα και δνε ξερουν πως παει το παιχνιδι ) τους κεμεταλευονται ...!

τελος μαι χρησημη διευθυνση που θα σας χρειαστει ειναι αυτη http://www.synigoros.gr/0-18/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστευω και εγω πως πρεπει να αντιδρασουμε , αφου στην τελικη ολα αυτα γινονται για τα παιδια ΜΑΣ με τα λεφτα ΜΑΣ αρα θα πρεπει να εχουμε καποια συμμετοχη και να μην ειμαστε μονιμως προ τετελεσμενου, ποιος ομως μπορει να μου εγγυηθει οτι το παιδι μου δε θα στιγματιστει απο τη δασκαλα;Αν εγω αποκτησω προσωπικα με τη δασκαλα του παιδιου μου αυτο δε θα εχει αντικτυπο στο μικρο μου; Ειμαι αρκετα μπερδεμενη, θα παω ομως να κανω μια πρωτη κουβεντα σημερα εν οψη της χριστουγεννιατικης γιορτης.

Link to comment
Share on other sites

maryp υποθετω πως ναι για αυτο αλλωστε μιλαμε ... δενξερω παλι

 

politissa κοιτα , κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει τιποτα καλο μου και επιδη με ανθρωπους εχουμε να κανουμε αληθεια δεν ξερω τι να σου πω..αλλα απο την αλλη αν φοβασαι κατι τετοιο δεν θα επρπε να ειχες μπλεξει καν με τα κοινα....

Link to comment
Share on other sites

Ο συλλογος ειναι του νηπιαγωγειου, δεν εχει καταστατικο και δεν τον παιρνουν τελικα και στα σοβαρα γιατι καθε ενα- δυο χρονια τα προσωπα αλλαζουν και μεχρι να οργανωθουν τα πραγματα απο τους καινουργιους φευγει η μιση χρονια.Φετος εμεις φιλοδοξουμε να βαλουμε τουλαχιστον μια βαση για τους επομενους.

Link to comment
Share on other sites

Αria146 μαλλον εχεις δικιο. το ειδα πολυ ρομαντικα στην αρχη και ειχα(και εχω) πολλη ορεξη να βοηθησω, να ψαξω, να προσφερω και προσωπικη εργασια(ηδη ασχολουμαι με τα ημερολογια που θα πουλησουμε).Ηταν πολυ διαφορετικο το προσωπο της δασκαλας στην αρχη και αρκετα διαφορετικο τωρα που διεκδικουμε λογο στις αποφασεις για το σχολειο.Θα το παλεψω ομως.

Link to comment
Share on other sites

Ο συλλογος ειναι του νηπιαγωγειου, δεν εχει καταστατικο και δεν τον παιρνουν τελικα και στα σοβαρα γιατι καθε ενα- δυο χρονια τα προσωπα αλλαζουν και μεχρι να οργανωθουν τα πραγματα απο τους καινουργιους φευγει η μιση χρονια.Φετος εμεις φιλοδοξουμε να βαλουμε τουλαχιστον μια βαση για τους επομενους.

 

 

Α μπράβο! Εκεί θέλω να καταλήξω. Στο ότι τα παιδάκια μας είναι μόνο μια χρονιά στο νήπιο, οπότε σύλλογος με την έννοια του συλλόγου γονέων του δημοτικού δεν υφίσταται. Ούτε τυπικά, ούτε ουσιαστικά τις περισσότερες φορές δυστυχώς.

Οι δασκάλες ζητάνε από την αρχή της χρονιάς κάποια χρήματα για "υλικά". Σωστά??

Επειδή ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ζητούν από τους γονείς και να διαχειρίζονται χρήματα, ονομάζουν τους γονείς των παιδιών "σύλλογο" με "πρόεδρο" "αντιπρόεδρο" "ταμία" κλπ για να είναι καλλυμένες σε περίπτωση που κάποιος τους πει ότι διαχειρίζονται χρήματα που ζητήσανε από τους γονείς. (τα βάζω σε εισαγωγικά, γιατί απο τη στιγμή που ο σύλλογος δεν έχει καταστατικό που να έχει κατατεθεί στο πρωτοδικείο, ουσιαστικά δεν υφίσταται!)

Αν δλδ κάποιος τους την πει για το θέμα αυτό αυτές θα πουν: μα εμείς δεν έχουμε ταμείο, ο σύλλογος το κρατάει.

Γι'αυτό και μόνο γι'αυτό υπάρχει ένας τέτοιος σύλλογος. Για να μην έχουν την ευθύνη του ότι ζητάνε χρήματα για "υλικά" και της διαχείρισης των χρημάτων αυτών. Βέβαια, αυτό ισχύει τυπικά. Γιατί, ουσιαστικά, αυτές διαχειρίζονται τα χρήματα κατά πώς τις βολεύει. Αν πάει κάποιος στην α'βαθμια και πει ότι "μας ζητάνε λεφτά για υλικά από το τάδε νήπιο" αυτές θα πουν... "μα ... τα διαχειρίζεται η ταμίας του συλλόγου"! Κατάλαβες... ???

 

Οπότε αγαπητή politissa, μην περιμένεις ότι κάτι θα αλλάξει ή ότι θα ενδιαφερθεί κανένας τους... Μας δουλεύουν όλους ψιλό γαζί...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maryp θέλω να σου πω πως δεν είναι τα πράγματα έτσι.

Με αυτά που λες έχεις απαξιώσει ολοκληρωτικά και τον ρόλο του συλόγου , αλλά και την όποια καλή διάθεση των όποιων εκπαιδευτικών που προσπαθούν για το κάτι παραπάνω.

 

Ακολουθεί ανάλυση πριν αρχίσουν οι φάπες :cool:

 

Πράγματι υπάρχουν εκπαιδευτικοί σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης οι οποίοι θέλουν να κάνουν το κάτι παραπάνω ( κάτι που προϋποθέτει υλικό το οποίο δεν παρέχει το κράτος) κι έτσι αναζητούν αυτό το υλικό που αλλού ???? από τους γονείς φυσικά!!!!!

Σου λέει σε αυτούς θα απευθυνθούμαι , αυτοί "πονάνε" δεν θα πουν όχι :wink: Κι έτσι στρέφονται προς τους γονείς σε μια πρώτη συγκέντρωση.

Εκεί συνήθως αναφαίρονται οι ανάγκες . Εφόσον δεν υπάρχει σύλλογος προτήνεται η δημιουργεία του έτσι ώστε να είναι ποιό εύκολη η συλλογή χρημάτων , αλλά και να είναι απαλαγμένοι οι εκπαιδευτικοί από αυτόν τον πλάγιο τρόπο χρηματοδότησης του σχολικού προϋπολογισμού.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κουτοπόνηρο εκ μέρους τους να ζητούν χρήματα.

Δουλειά τους είναι να κάνουν ότι μπορούν με ότι τους παρέχει το κράτος.

Όμως οι ανάγκες τρέχουν περισσότερο απ΄ότι προβλέπει ο κρατικός μηχανισμός.

Καλό λοιπόν είναι ( γνώμη μου ) όταν μας ζητούν κάτι παραπάνω , καταρχάς θα πρέπει να χαιρόμαστε που κάποιος θέλει να κάνει κάτι παραπάνω και να του προσφαίρουμε ( αν είναι δυνατόν σε είδος) αυτά που ζητά.

 

Αν το παράδειγμα που αναφαίρει η politisa παραπάνω είναι για την αγορά ψιλολογίων , δεν νομίζω πως είναι εφικτό να τα αγοράζει κάποιος από τους γονείς , για τον απλό λόγο ότι κάθε λίγο και λιγάκη κάτι χρειάζεται και δεν νομίζω να υπάρχει πάντα κάποιος διαθέσιμος (γονιός) να κάνει την αγορά.

Μπορούμε βέβαια να προτείνουμε βιβλιοπωλείο το οποίο να μας παρέχει μια σεβαστή έκπτωση , αλλά θα πρέπει το βιβλιοπβλείο να πληρεί και τις απαιτήσεις των εκπαιδευτικών.

 

Αν όμως το θέμα είναι για το αν κάνουν σπατάλη η εκπαιδευτικοί μάλλον σπαταλάμε το χρόνο μας πιστεύω. Για να το αποδείξουμε θα πρέπει να κυρήξουμε τον πόλεμο και ενδεχομένος θα χαθεί η όποια διάθεση υπάρχει από μέρους τους για παραπάνω δουλειά.Είναι πολύ λεπτές οι ισσοροπίες σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις και πρέπει να σταθμίσουμε εξ αρχής τι θέλουμε να κερδίσουμε και τι είμαστε διατεθιμένοι να χάσουμε.

 

Τέλος έχω δει εκ των έσω πως όσο και μη νόμιμος να είναι ο σύλλογος των γονέων μπορεί να κάνει μικρά θαύματα.

Ναι στον δήμο θα ξανά πάτε και θα ξανά πάτε , θα χρησιμοποιήσετε όλη την διαπλοκή που έχετε διαθέσιμη......διότι στον δήμο και ο άγιος φοβέρα θέλει :twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

maryp θέλω να σου πω πως δεν είναι τα πράγματα έτσι.

Με αυτά που λες έχεις απαξιώσει ολοκληρωτικά και τον ρόλο του συλόγου , αλλά και την όποια καλή διάθεση των όποιων εκπαιδευτικών που προσπαθούν για το κάτι παραπάνω.

 

Τον ρόλο του συλλόγου δεν τον απαξιώνω εγώ, αλλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι άλλος από το να παρατάει ο κάθε γονιός τη δουλειά του και να τρέχει σε δήμους και νομαρχίες ... γιατί?? για τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ! Οχι! Ψηφίζω κάθε 4 χρόνια ακριβώς γι'αυτό το λόγο. Για να τρέχουν αυτοί που ψηφίζω! Στο δικό μου το (φτωχό) μυαλό δεν θα έπρεπε να είναι αυτός ο ρόλος του συλλόγου.

 

 

[Πράγματι υπάρχουν εκπαιδευτικοί σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης οι οποίοι θέλουν να κάνουν το κάτι παραπάνω ( κάτι που προϋποθέτει υλικό το οποίο δεν παρέχει το κράτος) κι έτσι αναζητούν αυτό το υλικό που αλλού ???? από τους γονείς φυσικά!!!!!

Σου λέει σε αυτούς θα απευθυνθούμαι , αυτοί "πονάνε" δεν θα πουν όχι :wink: Κι έτσι στρέφονται προς τους γονείς σε μια πρώτη συγκέντρωση.

Εκεί συνήθως αναφαίρονται οι ανάγκες . Εφόσον δεν υπάρχει σύλλογος προτήνεται η δημιουργεία του έτσι ώστε να είναι ποιό εύκολη η συλλογή χρημάτων , αλλά και να είναι απαλαγμένοι οι εκπαιδευτικοί από αυτόν τον πλάγιο τρόπο χρηματοδότησης του σχολικού προϋπολογισμού.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κουτοπόνηρο εκ μέρους τους να ζητούν χρήματα.

Αυτοαναιρείσαι!

 

[Καλό λοιπόν είναι ( γνώμη μου ) όταν μας ζητούν κάτι παραπάνω , καταρχάς θα πρέπει να χαιρόμαστε που κάποιος θέλει να κάνει κάτι παραπάνω και να του προσφαίρουμε ( αν είναι δυνατόν σε είδος) αυτά που ζητά.

Φυσικά και χαιρόμαστε όταν κάνουν το κάτι παραπάνω! Φυσικά χαιρόμαστε όταν βρίσκονται άνθρωποι με μεράκι που αγαπούν αυτό που κάνουν! (Αλλο ένα αυτονόητο: η νηπιαγωγός ΠΡΕΠΕΙ να αγαπάει αυτό που κάνει... αντ' αυτού αν ΤΥΧΕΙ να το αγαπά, εγώ πρέπει να χαίρομαι :? )

 

 

[Αν όμως το θέμα είναι για το αν κάνουν σπατάλη η εκπαιδευτικοί μάλλον σπαταλάμε το χρόνο μας πιστεύω. Για να το αποδείξουμε θα πρέπει να κυρήξουμε τον πόλεμο και ενδεχομένος θα χαθεί η όποια διάθεση υπάρχει από μέρους τους για παραπάνω δουλειά.Είναι πολύ λεπτές οι ισσοροπίες σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις και πρέπει να σταθμίσουμε εξ αρχής τι θέλουμε να κερδίσουμε και τι είμαστε διατεθιμένοι να χάσουμε.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Ξέρεις και ξέρω ότι κανείς δεν μιλάει και ο λόγος είναι αυτός ακριβώς: μην χαθούν οι ισορροπίες... (κάτι είπα για τα αυτονόητα παραπάνω ε???)

 

 

Ακολουθεί ανάλυση πριν αρχίσουν οι φάπες :cool:

Να παρεξηγηθώ τώρα???? :lol::lol::lol::lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Nαι πράγματι δεν θα έπρεπε να τρέχουμε εμείς για τα αυτονόητα αλλά αυτοί που εκλέξαμε . Όμως δεν έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο ακόμα.

Αν είχαμε φτάσει ......δεν θα υπήρχαν και σύλλογοι για να κάνουν και να διεκδηκούν πράγματα.

 

Δεν αυτοαναιρούμαι , πρόσεξε την τελευταία μου πρόταση και θε δεις πως είναι κατάφαση. Δεν υπάρχει ίχνος ερωτηματικού!!!!!!

Δεν αναρωτιέμαι αν είναι κουτοπόνηρο εκ μέρους τους , απλά λέω πως δεν είναι κουτοπόνηρο.

 

Ναι μαρή να χαίρεσαι όταν βλέπεις ανθρώπους να αγαπούν την δουλειά τους περισσότερο από τον μέσο όρο , να χαίρεσαι και να τοος βοηθάς να τους δίνεις κουράγιο να συνεχίσουν διοτι υπάρχει και ο κίνδυνος να απογοητευθούν άμα δεν βλέπουν και ανταπόκριση.

 

 

ΥΓ. Μου φαίνεται είχες το νού σου στις φάπες και δεν πρόσεξες την ανάλυση μου :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κάθε Σχολείο αλλά και Νηπιαγωγείο θα πρέπει να ξέρετε ότι ΕΠΙΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ.

Τα χρήματα τα στέλνει το Υπουργείο στους Δήμους και αυτοί τα διαχειρίζονται μεσω των Σχολικών Επιτροπών. Μη νομίζετε ότι το ποσόν είναι ευκαταφρονητο.Καθε άλλο. Ποιος πληρώνει τα λειτουργικά έξοδα έξοδα;Ο Δήμος; ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Οι Σχολικές Επιτροπές. Ο Πρόεδρος της Επιτροπής μαζί με τον διευθυντή της σχολικής μονάδας ΣΥΝΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΝΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ.

Ρωτήστε , ενημερωθείτε , διεκδικείστε αυτά που δικαιούνται τα παιδια μας.

Και θα έκανα έκκληση σε κάποιους να μην δίνουν συμβουλές αν πρώτα δεν είναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ.

Ενημερωτικά να σας πω ότι μπορείτε να ριξετε μια ματιά στην ομάδα "ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 6" και στο "τι συμβαίνει με τις ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ". Πιστεύω ότι θα βρείτε ενδιαφέροντα θέματα.

θα τα ξαναπούμε.

Link to comment
Share on other sites

..........Ρωτήστε , ενημερωθείτε , διεκδικείστε αυτά που δικαιούνται τα παιδια μας.

Και θα έκανα έκκληση σε κάποιους να μην δίνουν συμβουλές αν πρώτα δεν είναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ.

..........

Kρίτων θα σου ήμουν υπόχρεως αν μας το ανέλυες λίγο αυτό.

Δηλαδή τι υπόθηκε ως συμβουλή το οποίο απ' ότι φαίνεται δεν ισχύει????

Εδώ είμαστε και συζητάμε καθημερινά επί παντός επιστητού , να μην χανόμαστε με λινκ από δω και από κει.

Ας μήνει και σε αυτό εδώ το φόρουμ μια κουβέντα παραπάνω εύκολα προσβάσιμη από τα εδώ μέλη :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό που ξέρω είναι πως τα χρήματα που προέρχονται από το κράτος και δίνονται στους δήμους για να δωθούν στα σχολεία με ελεγχτικό μηχανισμό την σχολική επιτροπή.....αυτό είναι το τυπικό ( θεωρητικό) της υπόθεσης.

Στην πράξη , στα σχολεία φτάνουν όσα θέλει να αφήσει ο δήμος.

Αυτά που φτάνουν στο σχολείο πρακτικά αποφασίζει ο διευθυντής πως θα ξοδευθούν . Τα υπόλοιπα μέλη της σχολικής επιτροπής είναι εκεί για τυπικο έλεγχο ( ο φόβος φυλάει τα έρημα) και τίποτα άλλο.

Σημασία έχει ποιός μπορεί να πιέσει τον Δήμο να "σπρώξει " προς το σχολείο περισσότερα χρήματα :twisted:

Link to comment
Share on other sites

almak καλή σου μέρα,

Οταν έκανα έκκληση να μην δίνονται λάθος πληροφορίες νομίζω ότι το έκανα καλοπροαίρετα και με σκοπό τη σωστή ενημέρωση.

Τώρα στο θέμα της διαχείρησης των χρημάτων , αυτά τα διαχειρίζεται κυρίως ο Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής. Μέχρι πριν λίγα χρόνια την διαχείρηση για τα χρήματα που πήγαιναν στα σχολεία απ'ευθείας απο το Υπουργείο την είχε ο Διευθυντής του σχολείου. Τώρα ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ για την κατανομή ειναι ο Δήμος και ο Πρόεδρος της Επιτροπής . Αλλωστε τα βιβλιάρια τραπέζης έχουν το όνομά του. Βέβαια επειδή στην Επιτροπή μετέχει και ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΉΣ απλά μπορεί να ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ. ΟΧΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ.Ο Πρόεδροσ της 4μελουσ Επιτροπής έχει τον απόλυτο έλεγχο γιατί έχει πάντα μαζί του την ψήφο του "ΛΑΙΚΟΥ ΜΕΛΟΥΣ". Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να πληρώνει τα ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ έξοδα και απο κει και πέρα ΟΥΔΕΝ. ΑΝ ΘΕΛΕΙ ... ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ... ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ.

Η πίεση μπορεί να προέλθει απο την ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ. Γι'αυτόν τον λόγο ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ.

Οτιδήποτε θελήσεις που αφορα το Δημοτικό σχολείο πες μου.

Χάρηκα που τα είπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας ο δντης / δντρια του σχολείου Γυμνασίου " αποφασίζει" και οι άλλοι τρεις απλά συμφωνούν με τον άνθρωπο ο οποίος είναι σε καθημερινή επαφή με τα παιδιά και τις ανάγκες του σχολείου.

Βέβαια αν ο διευθυντής αποφασίσει πως πρέπει ένα μέρος των χρημάτων να ξοδευθούν για την δεξίωση κοπής πίτας του συλλόγου καθηγητών του σχολείου .....δεν νομίζω οι άλλοι τρεις να συναινέσουν :wink:

 

Κρίτων δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιά είναι η λάθος πληροφορία , και το καλοπροαίρετα σε τέτοια φόρουμ και μπλογκς το θεωρώ αυτονόητο :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανός , και σύμφωνα με τα βιβλία ( νόμους) υπεύθυνος διαχείρισης δεν ορίζεται ο διευθυντής.

Όμως επί της ουσίας ο μοναδικός που ξέρει τι του γίνετε είναι ο διευθυντής . Οι άλλοι τρεις είναι περαστικοί -για να μην πω και εγκάθετοι -της κάθε δημοτικής αρχής. Ο μοναδικός που παραμένει ρομαντικός του είδους είναι το μελλος του συλόγου γονέων που είναι και μέλος της σχολικής επιτροπής.

Αν θες την άποψη μου , καλά κάνει και κάνει ότι θέλει ο διευθυντής. Αυτός είναι όλη μέρα εκεί , αυτός διαχειρίζεται μαθητές και διδάσκον προσωπικό.

Τέλος πιστεύω πως αν τα υπόλοιπα μέλη της σχολικής επιτροπής απλά έχουν τον νού τους , ο διευθυντής δεν θα ξεφύγει.

 

Αλήθεια , απορία το έχω , για ποιό λόγο πρέπει να είναι άλλος ο πρόεδρος της σχολικής επιτροπής και όχι ο διευθυντής?

Link to comment
Share on other sites

φίλε almak,

Να ξεκινήσω απο την απορία σου.Με βάση το νόμο Πρόεδρος και Υπόλογος ΄της Σχολικής Επιτροπής είναι ο Δήμαρχος.Στους Δήμους που υπάρχουν περιρισσότερες της μιας Επιτροπές,ο Δήμαρχος ορίζει αντ'αυτού προσωπο της επιλογής του.Αρα ο εκάστοτε Πρόεδρος ενεργεί κατ'εντολή του Δημάρχου και σ'αυτόν αναφέρεται.Τώρα ο κάθε Δήμαρχος για να έχει τον ΑΠΟΛΥΤΟ οικονομικό έλεγχο,ορίζει και ένα ΄λαικό ' μέλος,ούτως ώστε σε περίπτωση που υπάρξει ισοψηφία ο Πρόεδρος με την διπλή ψήφο νάχει πλειοψηφία.Οσον αφορά για τον Διευθυντή; Δεν σου κάνει εντύπωση γιατί το Υπουργείο αποφάσισε να δώσει τα κονδύλια στους Δήμους και όχι να τα διαχειρίζεται αυτό;Πολύ απλά γιατί οι διευθυντές ενεργούσαν αυθαίρετα ανεξέλεγκτα και ... Πιστεύω καταλαβαινόμαστε.

Μήπως τόσα χρόνια είχαν κάνει τίποτα οι Διευθυντές για τους μαθητές;

Μόνο εξαιρέσεις.

 

καλή σου μέρα Σ.Β.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις δεν βλέπω ότι λέμε κάτι διαφορετικό.

 

Όμως ο πρόεδρος με την διπλή ψήφο μαζί με το λαϊκό μέλος έχουν τρεις ψήφους. Αυτά τα δύο μέλη περνούν από το σχολείο μόνο όταν τους ειδοποιήσει η διευθύντρια , κατά τα άλλα δεν ασχολούνται με το σχολείο παρά μόνο στα χαρτιά.

Η διευθύντρια ( και ας πούμε ότι έχει με το μέρος της το τέταρτο μέλος) έχει μόνο 2 ψήφους στην διαδικασία. Εκεί θέλω να καταλήξω . Αυτοί που ασχολούνται περισσότερο και καθημερινά με το σχολείο δεν έχουν και την τυπική πληοψηφία.

Τους φοβάμαι αυτούς τους διορισμένους εκπρόσωπους του δήμου , έχουν μια ξύλινη γλώσσα και συγχρόνος είναι εκτός πραγματικότητας.

 

Τώρα όσο γι αυτά που είπες , το πως γινόταν παλιά η μοιρασιά των χρημάτων αλλά και η κατάχρηση αυτών ......ένα έχω να πω.

Αν πέρνεις χρήμα από την κεντρική εξουσία κατευθείαν φαντάζομαι είναι πολύ δύσκολο να ελεγθείς. Γι αυτό και πολύ σοφά τα έδωσαν στους δήμους οι οποίοι - αν μη τι άλλο - έχουν τα σχολειά στην γειτονιά τους.

 

Επί της ουσίας , εμείς στο Γυμνάσιο μας δεν έχουμε κανένα θέμα με την επιτροπή. Η διευθύντρια προτήνει και ως κατά διάλου τύχη όλοι συμφωνούμαι :lol: μέχρι κι έκτακτο κονδύλη πήραμε , μιας και μας έχουν σπάσει το σχολείο ουκ ολίγες φορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξέρεις δεν βλέπω ότι λέμε κάτι διαφορετικό.

 

Όμως ο πρόεδρος με την διπλή ψήφο μαζί με το λαϊκό μέλος έχουν τρεις ψήφους. Αυτά τα δύο μέλη περνούν από το σχολείο μόνο όταν τους ειδοποιήσει η διευθύντρια , κατά τα άλλα δεν ασχολούνται με το σχολείο παρά μόνο στα χαρτιά.

Η διευθύντρια ( και ας πούμε ότι έχει με το μέρος της το τέταρτο μέλος) έχει μόνο 2 ψήφους στην διαδικασία. Εκεί θέλω να καταλήξω . Αυτοί που ασχολούνται περισσότερο και καθημερινά με το σχολείο δεν έχουν και την τυπική πληοψηφία.

Τους φοβάμαι αυτούς τους διορισμένους εκπρόσωπους του δήμου , έχουν μια ξύλινη γλώσσα και συγχρόνος είναι εκτός πραγματικότητας.

 

Τώρα όσο γι αυτά που είπες , το πως γινόταν παλιά η μοιρασιά των χρημάτων αλλά και η κατάχρηση αυτών ......ένα έχω να πω.

Αν πέρνεις χρήμα από την κεντρική εξουσία κατευθείαν φαντάζομαι είναι πολύ δύσκολο να ελεγθείς. Γι αυτό και πολύ σοφά τα έδωσαν στους δήμους οι οποίοι - αν μη τι άλλο - έχουν τα σχολειά στην γειτονιά τους.

 

Επί της ουσίας , εμείς στο Γυμνάσιο μας δεν έχουμε κανένα θέμα με την επιτροπή. Η διευθύντρια προτήνει και ως κατά διάλου τύχη όλοι συμφωνούμαι :lol: μέχρι κι έκτακτο κονδύλη πήραμε , μιας και μας έχουν σπάσει το σχολείο ουκ ολίγες φορές.

 

καλημερα σε ολους , καλως σας βρηκα

 

απλα να επισημανω οτι η ψηφος του προεδρου της ΣΕ δεν ειναι διπλη, υπερισχυει μονο σε περιπτωση ισοψηφιας

 

θεωρω οτι υπαρχει μια απλη στη θεωρια, δυσκολη στην εφαρμογη, λυση σε οτι αφορα τις προτεραιοτητες για τις χρηματοδοτησεις, τις διαφορετικες γνωμες, τη συμμετοχη των γονεων αλλα και τη συμμετοχη των εκπαιδευτικων ή της μαθητικης κοινοτητας (οπου προβλεπεται)

 

αντι να προτεινει μονο ο διευθυντης ή ο εκπροσωπος των γονεων οτι νομιζει, να προτεινονται στη ΣΕ, απο τους 2 παραπανω, οι αναγκες που εχουν τεθει ως προτεραιοτητα απο το σχολικο συμβουλιο. Φανταστειτε ποσα πρβ θα ελυνε αυτο... Και θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον να δει κανεις ποιος θα ειχε τοτε αντιθετη αποψη και με ποιο σκεπτικο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...