Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΣΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ-ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΒΙΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω.

 

Θλίβομαι που το πρώτο μου μνμ αφορά κάτι τέτοιο,αλλά έχω ξεπεράσει τα όρια της αντοχής μου.Χρειάζομαι επειγόντως μια βοήθεια,μια συμβουλή,έναν άνθρωπο να με βεβαιώσει ότι μπορώ να κινηθώ ενάντια στον εργοδότη.Στο θέμα μας λοιπόν.

 

Εργάζομαι ως πωλήτρια σε ένα s/m στο πόστο των αλλοιώσιμων -για ευνόητους λόγους δε θα ονομάσω τον εργοδότη.

 

Προσελήφθη πέρσι,στις αρχές του Νοέμβρη,ούσα μερικών εβδομάδων έγκυος,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ. .Ανακαλύπτω την εγκυμοσύνη μου 3 εβδομάδες αργότερα και ενημερώνω την υπεύθυνη του καταστήματος,η οποία με τη σειρά της ενημερώνει τον εργοδότη.Εκείνος μου τηλεφωνεί για να με συγχαρεί ( :roll: ) και εγώ τον εκτίμησα πολύ παραπάνω μετά από αυτό.Με ενημερώνει πως,αν επιθυμώ,μπορεί να μου αλλάξει το πόστο ( να πάω ταμείο για παράδειγμα) προκειμένου να μη χρειάζεται να σηκώνω βάρη κτλ. Σε άλλη περίπτωση, μου είπε κατά λέξη: Πάρε αναρρωτικές από το γιατρό σου από δω και στο εξής και μόλις γυρίσεις,η δουλειά σου είναι εδώ και σε περιμένει.

 

Σκλαβώθηκα όπως ήταν αναμενόμενο,αλλά αρνήθηκα τη δεύτερη πρόταση και προτίμησα την πρώτη.Λόγω επιπλοκών,πήρα την πρώτη μου αναρρωτική περίπου 2 μήνες μετά.Σκόπευα να επιστρέψω,αλλά μου τόνισε πως δε θα ήθελε να πάθω κάτι εγώ ή το μωρό και καλό θα ήταν να καθίσω σπίτι.

 

Πραγματικά,βρήκα γιατρό του ΙΚΑ που δεν απεργούσε -ήταν τότε που είχε παραλύσει ο τότε ΕΟΠΥΥ- και μου έδινε αναρρωτικές,τις οποίες μάζευα για να περάσω επιτροπή όταν θα δεήσει το ΙΚΑ να λειτουργήσει ξανά.Όλο αυτόν τον καιρό ήμουν ξεκρέμαστη και φοβόμουν μη με απολύσει λόγω αδικαιολόγητης απουσίας.Τέλος πάντων,ο άνθρωπος με καθησύχασε για άλλη μια φορά.

 

Στο ενδιάμεσο,τηλεφωνώ στο λογιστήριο και ρωτάω αν όσο είμαι σε αναρρωτική έχω και ένσημα.Θες η ώρα που ήταν περασμένη,θες που ίσως εγώ δεν έθεσα καλά την ερώτηση,η λογίστρια μου είπε πως θα έχω ένσημα κανονικά σαν να δούλευα.Και την πάτησα.Χάνω το επίδομα τοκετού και λοχείας,χάνω και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ -αυτά πάνε μαζί.

 

Γέννησα 09/07/2014 και μια βδομάδα μετά του τηλεφωνώ για να μάθω πότε μπορώ να επιστρέψω στη δουλειά μου.Να σημειώσω εδώ πως σκόπευα να μην πάρω το εξάμηνο του ΟΑΕΔ για να γυρίσω το συντομότερο στη δουλειά μου ως ένδειξη καλής θελήσεως.Ευτυχώς που δε το δικαιούμουν.Θα το έχανα από καθαρή ανοησία.

 

Στο τηλέφωνο ήταν ένας άλλος άνθρωπος,μου απάντησε ορθά κοφτά για το πότε επιστρέφω και με ενημέρωσε πως τα δεδομένα έχουν αλλάξει και πως πρέπει να γίνω πιο "σβέλτη" γιατί το μαγαζί ανέβασε τζίρο και πάει πολύ καλά κτλ κτλ.Εν πάση περιπτώσει,ειπώθηκαν κι άλλα και για να μη σας ζαλίζω με λεπτομέρειες,μου είπε εμμέσως πλην σαφώς πως αν δε γίνω όσο "σβέλτη" θέλει,θα με απολύσει.Απογοητεύτηκα γιατί εγώ θυμόμουν έναν άλλο άνθρωπο,αλλά είπα "οκ, μάλλον τον πέτυχα σε κακή μέρα" .Αμ δε.

 

Γυρίζω στη δουλειά 10/09 και η υπεύθυνή μου τώρα είναι μια πιτσιρίκα 19 χρονών που έχει καβαλήσει ένα καλάμι πιο πάνω από το μπόι της και αρχίζει τα αφεντιλίκια.Αδαής εγώ,έκανα ότι μου ζητούσε.Από το να σηκώνω ένα φορτηγό κιβώτια με μπύρες για την αποθήκη μέχρι να σκουπίζω και να σφουγγαρίζω όλο το μαγαζί.

 

Ζητάω το μειωμένο που μου αναλογεί και αρνείται να μου το δώσει :!: :!: :!: :!: λέγοντάς μου να μη ζητάω πολλά γιατί είναι δύσκολες οι εποχές και ποιος θα με πάρει για δουλειά με ένα μωρό -2 μηνών ο γιος μου τότε.Τέλος πάντων επικοινώνησα με το λογιστήριο και πήρα το μειωμένο για 24 μήνες με το έτσι θέλω.

 

Και τότε ξεκίνησε ο πόλεμος.Απαιτούσε να μένω υπερωρίες -φυσικά αρνήθηκα και δεν έμεινα ούτε μία φορά -και μια φορά άφησε όλα τα πράγματα που ήρθαν για το ψυγείο απ'έξω για να πάω να τα βάλω εγώ στο ψυγείο,πράγμα ΑΔΥΝΑΤΟ γιατί πνιγόμουν στη δουλειά στον πάγκο και δε γινόταν να παρατήσω τους πελάτες.Αποτέλεσμα να χαλάσουν όλα -6 ώρες τα είχε αφήσει και λιαζόντουσαν- και ο εργοδότης να απαιτεί από μένα να τα πληρώσω.Φυσικά απείλησα με μήνυσεις.Αφού βιντεοσκοπούμαι κύριε -ΠΑΡΑΝΟΜΑ by the way,ΜΠΟΡΩ να αποδείξω πως πνιγόμουν.

 

Δυο βδομάδες αυτό το μαρτύριο.Ένα πιτσιρίκι να με τρέχει λές και ήμουν φαντάρος.Και τελικά ζήτησε και με μετέφεραν σε μια περιοχή που χρειάζομαι 2,5 ώρες να πάω.ΠΗΓΑ.

 

Και κει λοιπόν άλλο πιτσιρίκι υπεύθυνο καταστήματος -20 χρονών αυτή τη φορά- που διαλαλεί πως δεν έχει ξαναδουλέψει σε σουπερ μαρκετ και σε 2 μήνες έγινε υπεύθυνη γιατί κάτι κάνει καλά.Ναι.Π@π3ς.

 

Όλοι τους για τα μπάζα.Να αγνοούν στοιχειώδη κανόνες υγιεινής και ΦΥΣΙΚΑ η άλλη που βρήκα εκεί στον πάγκο πιο άσχετη από όλες.Να προσπαθώ να τους εξηγήσω πως αν έρθει η νομαρχία,μας έσκισε και κείνοι να μου λένε "αν δε σου αρέσει,παραιτήσου" .

 

Αποκορύφωμα σήμερα το πρωί που ζήτησα να πάρω τη νόμιμη άδειά μου -από πέρσι δεν είχα κάνει χρήση ούτε μιας μέρας,με αποτέλεσμα να έχουν μαζευτεί 28 μέρες - και μάλιστα ζήτησα μόνο μια βδομάδα για προσωπικούς λόγους ΚΑΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΔΩΣΕΙ.ΠΟΙΟΣ;ΤΟ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΟ.Επικοινώνησα με τον εργοδότη και η απ'αντηση ήταν "δε φτάνει που σε πληρώνω και δε κάνεις σωστά τη δουλειά σου,θες και άδεια;Παρτη,αλλά δεν έχει άλλη.Κι αν δε σου αρέσει παραιτήσου" !

 

Σας παρακαλώ γιατί τρέμω από τα νεύρα μου,πείτε μου τι να κάνω;Στ'αλήθεια δουλεύω σα σκυλί -υπάρχουν κάμερες,ΦΑΙΝΟΜΑΙ- ,αλλά με κάναν να θέλω να τους σπάσω τα νεύρα και να με απολύσουν.

 

Αν ξέρετε πείτε μου ποιά είναι τα δικαιώματά μου,δεν έχω ιδέα.Συγνώμη για το κατεβατό,υπάρχουν κι άλλα που έχουν γίνει,αλλά μη σας ζαλίζω άλλο.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


επειδη εχεις προφανως σοβαρο θεμα, και δεν βρεθηκε καποιος πιο ειδικος απο μενα να απαντησει, μπορεις να απευθυνθεις στην επιθεωρηση εργασιας η στον συνηγορο του πολιτη. αμεσα.

επι της ουσιας δεν μπορω να βοηθησω, αλλα ψαχνοντας στο ιντερνετ, βρηκα καποια πραγματα, μηπως βοηθησουν.

το πρωτο λινκ, οταν το ανοιξεις, εχει πολλα εργασιακα θεματα στα δεξια και αριστερα, και το δευτερο ειναι το site του συνηγορου του πολιτη, που λεει για εργαζομενους που υφιστανται δυσμενη μεταχειριση λογω οικογενειακης καταστασης (ερωτηση 6).

 

http://www.ergasiaka-gr.net/2014/11/I-eidikotita-toy-ergazomenoy-Ypoxreoseis-ergodoton-ergazomenon.html

 

http://www.synigoros.gr/?i=stp.el.faq_parembasi#fi26908

 

δεν εχει παντως δικαιωμα να σε απολυσει, ουτε να σε απειλει. και προσωπικα θα σου συμβουλευα να τους γραψεις κανονικα. σου κανουν ψυχολογικο πολεμο - καν'τους και εσυ. οτι δικαιουσαι, να το παρεις, και μην δινεις σημασια σ'αυτα που λεει. εχεις δικαιωματα, και μπορεις να κινηθεις εναντιον του αν χρειαστει να φτασεις ως εκει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω.

 

ένας λογιστής μπορεί να σου απαντήσει σε πολλά.. επειδή έχεις θέσει και πολλά θέματα και δεν ξέρω για ποιο πρωτορωτάς :P σου απαντώ:

α) την άδεια μπορεί και να μην σου τη δώσει ο εργοδότης εάν δεν θέλει αλλά σε αυτή την περίπτωση, είναι υποχρεωμένος να στην πληρώσει,

β) επειδή έχουν αλλάξει πολλά υπέρ των εργοδοτών, εάν σε απολύσει επί της ουσίας δεν σου δίνει και καμία τρομερή αποζημίωση, με συνεχή εργασία όμως νομίζω 6 μήνες στον ιδιο εργοδότη μπορείς να μπεις ταμείο ανεργίας που πρέπει να είναι 450 ευρώ (εάν δεν έχει αλλάξει)

γ) εάν αντέχεις να είσαι σε αυτή τη δουλειά, κλείσε τα αυτιά σου και μην παραιτηθείς, άμα θέλει ας σε απολύσει

δ) στην θέση σου θα πήγαινα σε ένα λογιστή, θα πληρώσεις βέβαια αλλά πιστεύω ότι θα σου λύσει όλες τις απορίες σου σε μία επίσκεψη και τι ισχύει στον κλάδο σου...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη,σε κκαταλαβαίνω απόλυτα καθώς εχω περάσει κι εγώ κάτι παρόμοιο στο παρελθόν,

αυτό που θα σε συμβούλευα(σαφώς όχι ότι καλύτερο)είναι: Γίνε, αυτό που σου καταλογίζουν...κοινώς ''γράψ'τους κανονικά και σταματα να πνίγεσαι''...κάνε οτι ειναι δυνατόν ώστε να αναγκαστούν να σε διώξουν,και στα 20 χρονα πες και καμιά κουβέντα παραπάνω..

Εγώ στο τσακ δεν απευθύνθηκα στην επιθεώρηση Εργασίας,γιατι όπως είπε και μια φίλη,εχουν αλλάξει πολλά υπέρ των εργοδοτών και θεωρούσα πως δε θα βγει τίποτα...

στην περίπτωση σου όμως καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις μαζί τους,δε χάνεις τίποτα..

 

Καλά ξεμπερδέματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν παραιτηθείς δεν εχεις κανενα δικαίωμα. Θα πληρωθείς μονο αναλογία δώρου Χριστουγέννων αν γινει αυτο το μήνα και αποζημίωση μη ληφθησας άδειας . Επισης, δεν υπαρχει δυνατότητα να μπεις ταμειο ανεργίας με παραίτηση. Ο εργοδότης σου ακομα δεν μπορει να κανει απόλυση γιατι δεν εχει παρέλθει το διάστημα που ορίζει ο νόμος. Οταν παρέλθει θα γινει απολύςη και αν τα δυο προηγούμενα έτη εχεις απο 80 ημέρες εργασίας καθε έτος τουλαχιστον θα μπεις ταμειο , για ενα έτος. Όσον αφορά τη νοσοκομειακή περίθαλψη μπες στο βιβλιάριο του συζύγου , οπως και να χει υπαρχει τρόπος. Αν γινει απόλυση δικαιούσαι αποζημίωση , αναλογία δώρων , πληρωμή αδειών και αποζημίωση μη ληφθείσας άδειας. Αν απουσίασεις 3 ημέρες απο την εργασία σου εχει το δικαίωμα να κανει οικειοθελή αποχώρηση χωρις την υπογραφή σου! Προσοχή λοιπον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη θέση σου θα πήγαινα στην επιθεώρηση εργασίας να ρωτήσω, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Απ όσο ξέρω γίνονται και ανώνυμες καταγγελίες, είτε εκεί είτε στο ΙΚΑ αν δε σου δώσει τις άδειές σου, που τις δικαιούσαι στην τελική.

Αλλά καλύτερα να γίνεις αναίσθητη, όπως λένε και παρακάτω και να τους αγνοείς.

Και στο ένα πόδι να κάτσεις ποτέ δε θα είναι ευχαριστημένοι, ούτε πρόκειται να αλλάξουν.

Άλλαξε εσύ τη στάση σου.

 

γ) εάν αντέχεις να είσαι σε αυτή τη δουλειά, κλείσε τα αυτιά σου και μην παραιτηθείς, άμα θέλει ας σε απολύσει

 

Αγαπητή φίλη,σε κκαταλαβαίνω απόλυτα καθώς εχω περάσει κι εγώ κάτι παρόμοιο στο παρελθόν,

αυτό που θα σε συμβούλευα(σαφώς όχι ότι καλύτερο)είναι: Γίνε, αυτό που σου καταλογίζουν...κοινώς ''γράψ'τους κανονικά και σταματα να πνίγεσαι''...κάνε οτι ειναι δυνατόν ώστε να αναγκαστούν να σε διώξουν,και στα 20 χρονα πες και καμιά κουβέντα παραπάνω..

Great achievements are the result of great expectations.

You will see it happen only when you believe it will happen. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Εχθές ήρθε ο εργοδότης και με απείλησε πως έχει βρει τον τρόπο να με απολύσει και πως για μένα δε θα είναι καλά τα Χριστούγεννα φέτος ( ! ) και άλλα τέτοια υπέροχα.Τον ρώτησα το λόγο για τον οποίο θέλει να με απολύσει και μου απάντησε "Γιατί έτσι" .Πολύ επαγγελματικό.

 

Μου είπε πως σήμερα θα μου κάνει γραπτή επίπληξη για να με ενημερώσει για τους λόγους που είναι καλυμμένος από το νόμο να με απολύσει.

 

Επικοινώνησα με εργατολόγο και μου είπε να μην υπογράψω τίποτα και για κανένα λόγο.

 

Δεν ήθελα να φτάσω στο σημείο να απευθυνθώ σε δικηγόρο,αλλά το έκανα.

 

Θα σας ενημερώσω σύντομα.Όποιο και να είναι το αποτέλεσμα.

 

Στεναχωριέμαι όμως ειλικρινά γιατί τον εκτιμούσα..

Link to comment
Share on other sites

Σ

Μου είπε πως σήμερα θα μου κάνει γραπτή επίπληξη για να με ενημερώσει για τους λόγους που είναι καλυμμένος από το νόμο να με απολύσει.

 

Επικοινώνησα με εργατολόγο και μου είπε να μην υπογράψω τίποτα και για κανένα λόγο.

 

Δεν ήθελα να φτάσω στο σημείο να απευθυνθώ σε δικηγόρο,αλλά το έκανα.

 

.

 

Αυτό που σου είπε. Δεν υπογράφεις τίποτα για κανέναν λόγο, όσο και να σε πιέσουν.

 

Εφόσον μίλησες με εργατολόγο, ακολούθησε τις δικές του συμβουλές. Πάντως βγάλε το συναισθηματικό κομμάτι από τη μέση, δήλωσε πως δεν πρόκειται να παραιτηθείς, δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα παραπάνω από ότι υπαγορεύει η θέση σου και πως θα διεκδικήσεις όλα σου τα δικαιώματα, αν χρειαστεί και δικαστικώς. Τα ίδια πες και στα 20χρονα που την έχουν δεί εξουσία επειδή τους ονόμασαν "υπεύθυνους".:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Εχθές ήρθε ο εργοδότης και με απείλησε πως έχει βρει τον τρόπο να με απολύσει και πως για μένα δε θα είναι καλά τα Χριστούγεννα φέτος ( ! ) και άλλα τέτοια υπέροχα.Τον ρώτησα το λόγο για τον οποίο θέλει να με απολύσει και μου απάντησε "Γιατί έτσι" .Πολύ επαγγελματικό.

 

Μου είπε πως σήμερα θα μου κάνει γραπτή επίπληξη για να με ενημερώσει για τους λόγους που είναι καλυμμένος από το νόμο να με απολύσει.

 

Επικοινώνησα με εργατολόγο και μου είπε να μην υπογράψω τίποτα και για κανένα λόγο.

 

Δεν ήθελα να φτάσω στο σημείο να απευθυνθώ σε δικηγόρο,αλλά το έκανα.

 

Θα σας ενημερώσω σύντομα.Όποιο και να είναι το αποτέλεσμα.

 

Στεναχωριέμαι όμως ειλικρινά γιατί τον εκτιμούσα..

 

Αυτό που σου είπαν, μην υπογράψεις τίποτε και για κανένα λόγο.. τώρα για να μετριάσω την στενοχώρια σου, μιλάς για έναν άνθρωπο που σου είπε κατάμουτρα ότι τα Χριστούγεννα δεν θα είναι καλά για σένα!!! αξίζει να εκτιμάς έναν τέτοιον άνθρωπο??? εγώ στην θέση σου πάντως εάν όντως με απέλυε θα του έλεγα "ελπίζω να κοιμάσαι ήσυχα τα βράδυα και να είσαι χαρούμενος που απέλυσες έναν άνθρωπο με ένα μικρό παιδί" .. που και εάν έχεις δουλέψει από ότι έχω καταλάβει γι΄αυτούς τόσο καιρό.. μην στενοχωριέσαι δεν αξίζει για τέτοιους ανθρώπους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Τι κατάστημα είναι αυτό καλέ;;;

 

Εγώ θα του έκανα μήνυση στη θέση σου και καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας και ό,τι άλλο με συμβούλευε ο δικηγόρος μου.

Κάτι τέτοιοι είναι θρασύδειλοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
εχω πολλα προβληματα...στην δουλεια...δεν ξερω τι να κανω θα θελα βοηθεια....

 

Δώσε μερικές παραπάνω πληροφορίες για το τι συμβαίνει ακριβώς.

 

Μπορείς να πας και απο την επιθεώρηση εργασίας να ρωτήσεις τι μπορείς

να κάνεις, ή στο Συνήγορο του Πολίτη.

Great achievements are the result of great expectations.

You will see it happen only when you believe it will happen. :)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ίδια συμβαίνουν σε όλους σχεδόν τους υπαλλήλους, σε αναγκάζουν να μείνεις, σου πληρωνουν ότι θέλουν, ή & καθόλου..δεν σε ασφαλίζουν....ο χρυσούς αιώνας της εκμετάλευσης!!! :confused::-(:confused::-(

Link to comment
Share on other sites

Μ έβαλε η μητέρα μου που είναι χρονιά στην δουλειά να εργαστω στο τμήμα παραγωγής μιας εταιρείας. . Έκλεισα τρεις μήνες. .Μέχρι που έμαθα ότι είμαι εγκυος.. στον πρώτο μήνα. . Ήταν θαύμα για μένα! ! Πραγματικά! ! Αυτό το μωρό είναι δώρο! ! Ήμουν πανευτυχής. . Τ ανακοινώνουμε με τον σύζυγό στους γονείς μου..χαρές! Λέω να τ ανακοινώσω και στην δουλειά γιατί είναι σκληρή δουλειά κ έκανα επικίνδυνη πράγματα μήπως μου φεροντουσαν λίγο πιο μαλακά λόγωεγκυμοσύνης να μην είχα χτυπά ξύλο καμιά αποβολή από τα βάρη. .το σκύψιμο κλπ .. Τ ανακοινώνω λοιπόν στην εταιρεία. .και καλά όλοι χάρηκαν μόνο που ο εργοδότης δεν χάρηκε. . (Είναι έγκυος στον 6 και μια λογιστρια του ήρθε πολύ υυυυ) έρχεται πάνω στο τμήμα παραγωγής και αρχίζει να φωνάζει φύγε αν δεν έχεις χαρτί γιατρού δεν θα ριψοκινδυνεχω εγώ. . Παρεπιπτοντως ο γιατρός μου είπε να δουλέψω κανονικά απλά να προσέχω αρκετά. .Αλλά δεν είμαι κι άρρωστη έγκυος είμαι. .και να λέω στον εργοδότη δεν φεύγω θα δουλέψω . Μου λέει πάρε τα όλα κ φύγε ..και άρχισε και έμεινες έγκυος ..και τώρα βρήκες. Και μπλα μπλα Μ εκάνε σκουπίδι. .έφυγα κλαίγοντας πήγα σπίτι. . Την άλλη μέρα πήγα να βγάλω αφού μου είπε να μην πάω χωρίς χαρτί γιατρού κ βλακειες το βιβλιαράκι του ικα για να μου γράψει ο γιατρός εκεί τις εξετάσεις. . ΈΛΑ που το παλιό ικα λέει ενώ έχω τα ενσημα που χρειάζεται να το βγάλω γιατί πριν ημουν άνεργη. . Μου είπαν ότι δεν φαίνονται στο σύστημα και πρέπει να περιμένω μέχρι Μάη. .ενώ εγώ τώρα πρέπει να κάνω τις εξετάσεις. .δεν φτάνει που ο άλλος Με διώχνει σαν σκουπίδι κ δεν με πληρώνει να μην έχω κ ασφάλεια. . Τσαντιζομαι φεύγοντας από το ικα περνά τηλ την μάνα μου. . Και εκεί αρχίζουν όλα. .μου είπε ότι την έκανε χειρότερο σκουπίδι ..την έβρισε πολύ άσχημα έλεγεΒΛΆΚΕΙΕΣ. ..Μην μπω καν στον κόπο να πω τσαντιζομαι. .και της είπε η θα παραιτηθεί Σ εσύ ή η κόρη σου. Και μας έφερε σε άσχημο σημείο. .Η μάνα μου έχει μια ηλικία δεν μπορεί εύκολα να βρει δουλειά. .Οπότε σκέφτηκα να τη να αφήσω κι ότι συμβεί σε μένα. .Μετά αυτό Σ και καλά ηρέμησε κ είπε στην μάνα μου να μην φύγει αλλά εμένα όσο είμαι έγκυος δεν με θέλει στην δουλειά. .δεν είπε να παραιτηθώ ..αλλά έχει βάλει τις λογιστριες του να ψήσουν την μάνα μου να παραιτηθώ .λέει αυτός με θέλει μετά την γέννα πίσω γιατί είμαι καλή στην δουλειά. .Έχω αφήσει να ηρεμήσουν όλοι στην εταιρεία και θα πάω αυτή τη Δευτέρα που έρχεται να μιλήσω μαζί του να δω τι θέλει. Με έκανε ψυχολογικά τόσο χάλια. .λες κ το μωρό το κάνανε παραγγελία. .Τώρα έτυχε. .Εγώ το μωρό δεν το ρίχνω για κανέναν! ! Θα το κρατήσω και θα βρω άκρη. . Αλλά σκέφτομαι να παραιτηθώ γιατί κάνουν κ στην μάνα μου που ξανά πήγε αντίποινα κ δεν νιώθει καλά .δεν ξέρω τι να κάνω η ψυχολογία μου είναι χάλια. . Προσπαθώ για το μωρό να μαι καλά. .Αλλά λόγω αυτού του εργοδότη κάθομαι σπίτι σαν χαζή. .κ νιώθω πως παθαίνω κατάθλιψη της εγκυμοσύνης. . ΝΙΩΘΩ ΤΌΣΟ ΜΌΝΗ. Ήθελα μόνο να δουλεύω έστω Σ άλλο πόστο μέσα στην εταιρεία. . Κι αυτό Σ ο πάλι άνθρωπος έκανε θέμα μια εγκυμοσύνη λες κι είναι δολοφονία. .πως θα τα βγάλω πέρα μόνο με τα ολίγα του συζύγου που ναι μόνιμος στον στρατό κ κάθε μέρα τους μειώνουν. . Έχει φτάσει να ΠΕΡΝΕΙ 700 τι θα πρώτο κάνουμε Μ αυτα;.. Λόγω εγκυμοσύνη Σ μου στέρησαν το δικαίωμα της εργασίας. .ντροπή τους. .και που Μ έκαναν να αισθάνομαι έτσι αγχωμένη και στενοχώρημενη. .αυτή είναι η ιστορία μου λίγο περιληπτικά για να μην σας ζαλίζω. . 😢😢

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πήγα στην επιθεώρηση αλλά διακριτικά γιατί αν κάνω καταγγελία θα διώξουν κ την μάνα μου μετά ..Η επιθεώρηση μου πε να μην παραιτηθώ. .και να μην σας πολύ λέω δεν έβγαλα άκρη. .λέει δεν μπορούν να κάνουν κάτι αν δεν με θέλει αυτός στην δουλειά όσο είμαι έγκυος. . Αυτά. . 😕

Link to comment
Share on other sites

Νομικά μιλώντας δεν μπορούν να σε απολύσουν για όσο διάστημα είσαι έγκυος και για διάστημα 18 μηνών μετά τον τοκετό, εκτός αν συντρέξει σπουδαίος λόγος, μη σχετιζόμενος με την εγκυμοσύνη.

 

Επομένως, αν δεν δώσεις κανένα δικαίωμα με την ποιότητα της δουλειάς σου, δεν έχεις να φοβάσαι απόλυση. Επίσης, εάν το πόστο σου ενέχει κινδύνους, έχεις δικαίωμα να ζητήσεις για όσο διάστημα είσαι έγκυος να δουλεύεις σε άλλο πόστο.

 

Όσο για την μητέρα σου, κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν θα την διώξουν, αν και όλα αυτά μου ακούγονται περισσότερο ως κούφιες απειλές. Η συμβουλή μου θα ήταν να επιστρέψεις και με ηρεμία να μιλήσεις στο αφεντικό σου, εξηγώντας του ότι εκτιμάς την δουλειά σου και ότι σκοπεύεις να συνεχίσεις να δουλεύεις με συνέπεια μέχρι να έρθει η ώρα της άδειας μητρότητας. Πέτα του το μπαλάκι εν ολίγοις, εκτός πια αν πιέζεσαι τόσο πολύ ψυχολογικά που νομίζεις ότι θέτεις σε κίνδυνο την εγκυμοσύνη σου, οπότε προέχει φυσικά η υγεία σου και το μωρό σου. Αξίζει όμως τον κόπο να κάνεις υπομονή για να κατοχυρώσεις τα δικαιώματα της μητρότητας (εξάμηνο κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση deena! ! Να σαι καλά που απάντησες! Κι εγώ αυτό θέλω μόνο που δεν ακούει με τίποτα ο εργοδότης δεν σηκώνει κουβέντα δεν θέλει να Μ αλλάξει πόστο. .με ήθελε μόνο γι αυτό το τμήμα. . Κ δεν σηκώνει κουβέντες από κανέναν ούτε από την γυναίκα του.. φαντάσου! Εγώ θέλω να συνεχίσω ..και θέλω και για να πάρω και τα επιδόματα. Γιατί αλλιώς τώρα δεν θα μπορέσω. ..να τα πάρω! 😕

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...