Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγελαδινο η κατσικισιο γαλα ????


AKRIBH

Recommended Posts

θα θελα τη γνωμη σας στο παραπανω θεμα! μολις τα παιδια αρχισουν το φρεσκο γαλα τι ειναι προτιμοτερο το αγελαδινο η το κατσικισιο?

εχω ακουσει αποψεις πως το αγελαδινο ισως ειναι ο νουμερο ενα υποπτος για τον παιδικο διαβητη κ πως οφειλεται για πολλες αλλεργιες στον ανθρωπινο οργανισμο. το κατσικισιο παλι διαβασα πως ειναι πιο θρεπτικο αλλα οχι ευπεμπτο για τα μικρα παιδια. τι γνωριζετε μανουλες τη βοηθεια σας!!!!

"]00856dd2fe.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εμενα η κορη μου τρωει εδω και ενα χρονο κατσικσιο φρεσκο (μαλλον πινει ) λογω αλλεργιας στο αγελαδινο. βαρυ καθολου δεν επεσε ...ξερω οτι ειναι το πιο κοντινο στο μητρικο και πολυ πιο ευπεπτο....αυτες τις μερες αρχισε ναδεχετε επιτελους το αγελαδινο και εγω ειχα τη σκεψη σημερα να βαλω την ιδια ερωτηση κατσικισιο ή αγελαδινο...αλλα τελικα καταληγω ηδη απο μονη μου στο αγελαδινο και οποτε δε βρισκω θα δινω και αγελαδινο....καμια αλλη συμβουλη ???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ψάξτε το λιγάκι.

Οταν ρώτησα τον δικό μας παιδίατρο, μου ειπε ότι το κατσικίσιο γάλα δεν περιέχει φυλικό οξύ και ένα μωρό που τρέφεται με κατσικίσιο γάλα ίσως παρουσιάσει μεγαλοβλαστική αναιμία. Ίσως αναφερόταν σε βρέφη κάτω των 6 μηνών που πίνουν αποκλειστικά γάλα, γιατί απ' όσο ξερω φυλικό οξύ περιέχει το μπρόκολο, το λάχανο, το σπανάκι, η μπανάνα, το συκώτι... δλδ με μια ισορροπημένη διατροφή δε θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα, αλλά ρωτήστε παιδίατρο για καλό και για κακό.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας,

οταν ρωτησα την γαστρεντερολογο για το κατσικισιο (επειδη η μικρη μου ειναι αλλεργικη στο αγελαδινο) μου απαντησε κάθετα ΟΧΙ. αν και μου εξηγησε δεν πολυκαταλαβα. και η παιδιατρος μου το ιδιο μου ειπε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μερικές σχετικές πληροφορίες....

 

http://www.vita.gr/html/ent/686/ent.4686.asp

 

http://www.lovecooking.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=675&Itemid=60

 

http://www.saanendoah.com/compare.html#vitamins

 

http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=131

 

Αυτό που ΔΕΝ κατάλαβα....... Τελικά το κατσικίσιο γάλα θεωρείται το αμέσως καλύτερο γάλα μετά το αγελαδινό; ..... ή είναι το καλύτερο γάλα μετά το μητρικό;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

το κατσικισιο ειναι πιο κοντα στο μητρικο σε σχεση με το αγελαδινο.

κ μενα η παιδιατρος μου ανεφερε περι φυλικου οξεος , παρολα αυτα το κατσικισιο της holle που πινει ο μικρος ειναι εμπλουτισμενο με φυλικο οξυ κ φυτικα ελαια.

εξαλλου τρωει τοσα λαχανικα καθημερινα που δε νομιζω να του λειπει το συγκεκριμενο και δη απο το γαλα....

αλλα η holle δεν εχει ιατρικους επισκεπτες . ειναι κ αυτο:rolleyes:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατσικισιο γαλα εχει βγαλει και ο Ολυμπος,ξερετε αν ειναι ΄καλο?το εχει δοκιμασει καμμια?

 

edit...

 

και μπορουμε αραγε να δινουμε και αγελαδινο και κατσικισιο?

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Κατσικισιο γαλα εχει βγαλει και ο Ολυμπος,ξερετε αν ειναι ΄καλο?το εχει δοκιμασει καμμια?

 

edit...

 

και μπορουμε αραγε να δινουμε και αγελαδινο και κατσικισιο?

 

Εμεις το δοκιμασαμε και αρεσε και στη γιαγια και στον μεγαλο (2μιση χρονων). Εγω το ανακατεβα με το almiron και δεν ειδα να εχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Κατσικισιο γαλα εχει βγαλει και ο Ολυμπος,ξερετε αν ειναι ΄καλο?το εχει δοκιμασει καμμια?

 

edit...

 

και μπορουμε αραγε να δινουμε και αγελαδινο και κατσικισιο?

το κατσικισιο του ολυμπου ειναι φανταστικο γαλα!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις!

θα δοκιμασω να δινω λιγες μερες αγελαδινο και λιγες μερες κατσικισιο,να αλλαξει και λιγο η γευση!

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

τελικα τωρα που αρχισαν παλι να βγαζουν κατσικισιο (γιατι δεν υπαρχει παραγωγη ολο το χρονο ) της δινω το πρωι αγελαδινο και το βραδυ κατσικισιο...ή μονο κατσικισιο....το θεμα ειναι οτι απλα επειδη δεν θελει το κατσικισιο γιαουρτι της δινω αγελαδινο....βασικα πινουμε και απο τα δυο με προτεραιοτητα στο κατσικισιο....αλλωστε τοσες γενιες ελληνων με κατσικισιο μεγαλωσανε και οχι με αγελαδιτσας και μια χαρα ειναι....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 12 χρόνια μετά...
On 4/3/2010 at 11:23 ΜΜ, yasemi είπε:

τελικα τωρα που αρχισαν παλι να βγαζουν κατσικισιο (γιατι δεν υπαρχει παραγωγη ολο το χρονο ) της δινω το πρωι αγελαδινο και το βραδυ κατσικισιο...ή μονο κατσικισιο....το θεμα ειναι οτι απλα επειδη δεν θελει το κατσικισιο γιαουρτι της δινω αγελαδινο....βασικα πινουμε και απο τα δυο με προτεραιοτητα στο κατσικισιο....αλλωστε τοσες γενιες ελληνων με κατσικισιο μεγαλωσανε και οχι με αγελαδιτσας και μια χαρα ειναι....

Εξαρτατσι την περιοχη.

Δεν εχουν ολα τα μερη της Ελλάδας κατσίκες 

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία είχα και εγώ. Μετά από αρκετή έρευνα, κατέληξα ότι το κατσικίσιο γάλα, είναι καλύτερη επιλογή καθώς αρχικά είναι πιο θρεπτικό και κατά δεύτερον προσομοιάζει καλύτερα στο μητρικό γάλα.  και τα παιδιά δείχνουν να τους αρέσει!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...