Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώμε (μετά από εμβόλιο - 3 μηνών)


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.. Είμαστε τριών μηνών. Την Δευτέρα κάναμε το δεύτερο εμβόλιο. Από το πρωί της Δευτέρας και πριν γίνει το εμβόλιο δεν τρώμε όπως πρώτα.. Πιναμε από 160 ml μέχρι και 180ml. Και τώρα πίνουμε με το ζόρι 120 ml. Σταματάει στα 80 ml γκρινιάζει σπρώχνει το μπουκάλι...βάζει συνέχεια τα χεράκια στο στόμα.. Σας έχει τυχει κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα.. Είμαστε τριών μηνών. Την Δευτέρα κάναμε το δεύτερο εμβόλιο. Από το πρωί της Δευτέρας και πριν γίνει το εμβόλιο δεν τρώμε όπως πρώτα.. Πιναμε από 160 ml μέχρι και 180ml. Και τώρα πίνουμε με το ζόρι 120 ml. Σταματάει στα 80 ml γκρινιάζει σπρώχνει το μπουκάλι...βάζει συνέχεια τα χεράκια στο στόμα.. Σας έχει τυχει κάτι παρόμοιο;

 

Καλησπέρα ni+nou! Να σου ζήσει το μωράκι σου! Ακριβώς τα ίδια έκανε και εμένα η κόρη μου. Τώρα κοντεύει 4μιση μηνών. Εμείς είμασταν και φαγανουλες.....ξεκινήσαμε τα 150 2μηνων και πριν μπει στους 3 έτρωγε 200-220! ( δε θηλάζω )Όπως λες και συ....πριν ένα μήνα περίπου σταμάτησε ξαφνικά να τρώει με τόση όρεξη....όχι όμως σε όλα της τα γεύματα. Σε κάποια ήθελα και παραπάνω αλλά στη πλειοψηφία δεν έτρωγε πάνω από 110. Μια, δυο, τρεις, λέμε με τον άντρα μου μήπως έχει αρρωστήσει και δε το έχουμε πάρει χαμπάρι. Πάμε στο παιδίατρο και αφού τη ζυγησε(6.500!) και αυτό που μας είπε είναι ότι αυτά γίνονται επειδή έχουν ξεκινήσει να φουσκώνουν τα ούλα της για να βγουν τα δοντάκια!!! Μας καθησύχασε λέγοντας μας ότι αφού το μωρό αναπτύσσεται σωστά σε ύψος και βάρος δε τρέχει λόγος ανησυχίας, αυτό θα είναι στο προγράμμα για λίγο καιρό μέχρι να βγουν τα πρώτα δόντια. Και κάτι ακόμα, μας είχε πει ότι μερικά μωράκια κατα το διάστημα που γίνονται τα πρώτα εμβόλια είναι λίγο ανήσυχα για κάποιες μέρες σαν αντίδραση του οργανισμού. Εσένα τι σου είπε ο γιατρός? παντός εάν παίρνει βάρος κανονικά μην αγχώνεσαι.😄😄😄😄😄

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα που κάναμε το εμβόλιο ήταν 5800.. Μας είπε η παιδίατρος ότι είναι νωρίς για να είναι από τα ουλα... Όμως εγώ βλέπω ότι τα χεράκια τα βάζει με μανία στο στομα.ετρωγε γύρω στα 950 ml το 24ωρο και τώρα με το ζόρι πιάνουμε τα 650 ml. Γκρινιάζει για να φάει αλλά μόλις μπει το μπουκάλι στο στόμα γυρνάει δεξιά και αριστερά.. Και τσιριζει... Πφφφφ

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα που κάναμε το εμβόλιο ήταν 5800.. Μας είπε η παιδίατρος ότι είναι νωρίς για να είναι από τα ουλα... Όμως εγώ βλέπω ότι τα χεράκια τα βάζει με μανία στο στομα.ετρωγε γύρω στα 950 ml το 24ωρο και τώρα με το ζόρι πιάνουμε τα 650 ml. Γκρινιάζει για να φάει αλλά μόλις μπει το μπουκάλι στο στόμα γυρνάει δεξιά και αριστερά.. Και τσιριζει... Πφφφφ

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα που κάναμε το εμβόλιο ήταν 5800.. Μας είπε η παιδίατρος ότι είναι νωρίς για να είναι από τα ουλα... Όμως εγώ βλέπω ότι τα χεράκια τα βάζει με μανία στο στομα.ετρωγε γύρω στα 950 ml το 24ωρο και τώρα με το ζόρι πιάνουμε τα 650 ml. Γκρινιάζει για να φάει αλλά μόλις μπει το μπουκάλι στο στόμα γυρνάει δεξιά και αριστερά.. Και τσιριζει... Πφφφφ

 

Καλημέρα ni+nou! Σιγουρα το καθε μωρό εχει τους δικους του ρυθμους αναπτυξης, αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν τον τρωνε τα ουλα του;). Ειναι απολυτα φισιολογικη αντιδραση να βαζει τα χερακια στο στομα!! Ανακαλύπτει τις κινησεις των χεριων και το βλέπει και ως παιχνίδι.!!! Οσο για το φαγητο, τα περισσοτερα μωρα αλλαζουν συνεχεια το προγραμμα και τις ποσοτητες που τρωνε. Οταν εννοεις τσιριζει, εννοεις τσιριζει σαν να το ενοχλει κατι ή σαν να παιζει?

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.. Μπορώ να πω ότι τσιριζει έτσι απλά χωρίς να την ενοχλεί κάτι.. Όταν πεινάει ή νυσταζει βγάζει και καμιά τσιριδα.. Ή όταν δε θέλει κάτι.. Είναι το πρώτο και μου φαίνονται όλα περίεργα.. Η δική σου; τσιριζει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Μπορώ να πω ότι τσιριζει έτσι απλά χωρίς να την ενοχλεί κάτι.. Όταν πεινάει ή νυσταζει βγάζει και καμιά τσιριδα.. Ή όταν δε θέλει κάτι.. Είναι το πρώτο και μου φαίνονται όλα περίεργα.. Η δική σου; τσιριζει;

 

Και εμένα το πρώτο μου είναι. Τσιρίζει όχι γιατί έχει κάτι απλά είτε για να τραβήξει τη προσοχή μας ή απλά παίζει και λέει τα δικά της:D:D:D:D. Αυτό που λες με το μπιμπερό ότι κάνει πέρα δώθε το στόμα όταν είναι να φάει, μου το κάνει και η δικιά μου σαν παιχνίδι:P. Μην αγχώνεσαι, έχεις να ανακαλύψεις πολλααααα ακόμα με τη Μπέμπα σου;). Εμένα η δικιά μου εδώ και 2βδομαδες κάνει τη κίνηση με τα χεράκια της και πιάνει το μπιμπερό.! Μιλάμε ότι το κρατάει γερά. Δεν το στηρίζει μόνη της εννοείται, απλά το κρατάει. Πάντως μην αγχώνεσαι για τα χεράκια που βάζει στο στόμα. Είναι φυσιολογικό. Να σου ζήσει η μπουμπου σου;);)

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα που κάναμε το εμβόλιο ήταν 5800.. Μας είπε η παιδίατρος ότι είναι νωρίς για να είναι από τα ουλα... Όμως εγώ βλέπω ότι τα χεράκια τα βάζει με μανία στο στομα.ετρωγε γύρω στα 950 ml το 24ωρο και τώρα με το ζόρι πιάνουμε τα 650 ml. Γκρινιάζει για να φάει αλλά μόλις μπει το μπουκάλι στο στόμα γυρνάει δεξιά και αριστερά.. Και τσιριζει... Πφφφφ

 

Τσιρίζει όταν τρώει; Ρώτα τον παιδίατρο μήπως έχει παλινδρόμηση. Έχω μια μπέμπα 7 μηνών περίπου και ενώ μέχρι τους 2 1/2 μήνες ήταν μια χαρά με το φαγητό της (150 με 180 ) ξαφνικά άρχισε να φτύνει το μπουκάλι, να το σπρώχνει δεξια αριστερά και να τσιρίζει. Μετά άρχισαν οι ρουκετες:1 φορά ανα 3 ημέρες στην αρχή, μετά 1 φορά την ημέρα και στο τέλος 3 φορές την ημέρα. Μόνο όταν κοιμόταν έπινε γάλα ήρεμα και προσπαθούσα να την ταίζω όταν νύσταζε. Στους 5 μήνες ευτυχώς ηρέμισε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.. Ναι έχουμε παλινδρομηση. Κάναμε και υπερηχο όταν ήμασταν ημερών ακόμα. Και πίνουμε αντιαναγωγικο γάλα γιατί το μητρικό δεν το κρατουσαμε.. Τσιριζει και σαν να θέλει να παίξει ή να μας τραβήξει την προσοχή. Τα χεράκια τα βάζει στο μπουκάλι και προσπαθεί να το πιάσει..τραβάει για να το βγάλει και μετά το σπρώχνει για να πιει.. Ελπίζω να στρώσει και να τρώει όπως πριν.. Από την ημέρα που ξεκίνησε να μην τρώει καλά βελτιωθηκαμε.. Ευτυχώς. Ίσως το εμβόλιο να την επηρέασε παραπάνω μέρες..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.. Ναι έχουμε παλινδρομηση. Κάναμε και υπερηχο όταν ήμασταν ημερών ακόμα. Και πίνουμε αντιαναγωγικο γάλα γιατί το μητρικό δεν το κρατουσαμε.. Τσιριζει και σαν να θέλει να παίξει ή να μας τραβήξει την προσοχή. Τα χεράκια τα βάζει στο μπουκάλι και προσπαθεί να το πιάσει..τραβάει για να το βγάλει και μετά το σπρώχνει για να πιει.. Ελπίζω να στρώσει και να τρώει όπως πριν.. Από την ημέρα που ξεκίνησε να μην τρώει καλά βελτιωθηκαμε.. Ευτυχώς. Ίσως το εμβόλιο να την επηρέασε παραπάνω μέρες..

 

Καλησπερα και παλι! Ολα καλα θα πανε;);) και η μπουμπου σου ειναι μια χαρα απο τη στιγμη που τρωει και εχει καλη διαθεση:D:D....για τα χερακια σου ειπα, ειναι απολυτα φυσιολογικο...μεγαλώνειιιιι...!!

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια... Πάμε καλύτερα... Τρώμε όταν έχουμε όρεξη... Ίσως μας επηρέασε το εμβόλιο... Σήμερα πάλι μου έκανε νούμερα αλλά δεν την πιεσα.. Όταν πεινασει θα γκρινιαξει... Φιλάκια στα μπουμπουκακια σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πως πάνε τα μωράκια σας κορίτσια;

 

Γεια σου ni+nou!! Μεγαλώνει η δικιά μου!!! Το καημενο μου μωρε πριν 2 βδομαδες μου αρρωστησε με βρογχιτιδα και την ειχα με αντιβιωση και μασκα με εισπνοες...( εγω τη κόλλησα οπως και το μπαμπά επισης!! γιατι πηγαίνω στη σχολη μου και μεσα στα λεωφορεια καταλαβαινεις τι γινεται) αλλά ολα καλα τωρα....φωνες και τσιριδες γεμιζει το σπιτι..χαχαχα:D:D:D...εχουμε αρχίσει και τρώμε σχεδόν σε ολα μας τα γεύματα 240...ζωη να έχουμε.!!! εσένα πως ειναι το νινακι σου???

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Περαστικά σας.. Πόσα γεύματα κάνετε; εμείς εκεί που πηγαίναμε καλά αρχίσαμε πάλι.. Κλείσαμε τον τέταρτο σήμερα... Με το ζόρι 150.. Ενώ τρώγαμε 200 σταθερά και στις καλές 240... Τώρα έχει πέντε ώρες να φάει και δεν γκρινιάζει.. Ούτε και πίνει. Το πρωί ήπιε με το ζόρι 130 και ήταν νηστικη από τις δώδεκα το βράδυ. Πφφφ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.. Περαστικά σας.. Πόσα γεύματα κάνετε; εμείς εκεί που πηγαίναμε καλά αρχίσαμε πάλι.. Κλείσαμε τον τέταρτο σήμερα... Με το ζόρι 150.. Ενώ τρώγαμε 200 σταθερά και στις καλές 240... Τώρα έχει πέντε ώρες να φάει και δεν γκρινιάζει.. Ούτε και πίνει. Το πρωί ήπιε με το ζόρι 130 και ήταν νηστικη από τις δώδεκα το βράδυ. Πφφφ

Μην αγχώνεσαι.. Πολλές φορές και η δικιά μου μπορεί να κλείσει 10 ώρες ύπνου και εκεί που περιμένω να πιει 240 Φουλ μου κάνει κάτι εκπλήξεις και πίνει κάτι 150αρια.. Τρώει 5-6 την ημέρα και από αυτά τα 4 σίγουρα είναι 240. Μπορείς εάν θες, για να μην την αφήνεις να μένει το πρωί τόσες ώρες νηστική να την ξυπνάς στο 4 και να τη ταΐζεις...και όσο φάει...μη την πιέσεις, και αυτό το λίγο θα της κάνει καλό.. Και εμένα πιο παλιά μου έκανε κάτι τέτοια κόλπα , αλλά μετά της ξαναήρθε όρεξη. ρώτησες τον παιδίατρο σου μήπως είναι τα ούλα της? παίζει και αυτό...το πιο βασικό όπως σου είχα πει και σε πιο παλιό μου μνμ είναι να μη χάνει βάρος . Εάν αναπτύσσεται σωστά δεν έχεις να ανησυχείς...

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Κάναμε εξετάσεις αίματος γιατί στο νοσοκομείο μας είπαν για πυωδη αμυγδαλιτιδα και μας έδωσαν αντιβιωση.. Αυτό δεν άρεσε στην παιδιατρο μας και μας ζήτησε εξετάσεις αίματος όπου ήταν πολύ καλές.. Άρα αντιβιωση αδικα θα δίναμε στο μωρό.. Κάναμε και καλλιέργεια ούρων. Περιμένω το αποτέλεσμα.. Τα ουλα της μπορεί να είναι μου είπε αλλά είναι και νωρίς να μην τρώει από τώρα.. Πίνουμε το novalac ar digest. Είπαμε μήπως το βαρέθηκε και μου έδωσε τώρα ένα της miloupa αντιαλλεργικο.. Ο λαιμός της είναι καλά χωρίς πυον που τον είδε την Δευτέρα και σήμερα έχει όμως στην αμυγδαλη ένα τροφικο επιθηλιο κάτι τέτοιο.. Που μπορεί να το δημιουργεί το γάλα.. Και βάζουμε dactarin... Ας ελπίσουμε ότι θα πάει καλύτερα και θα μου φάει... Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα μανουλες, 

Η μικρή μου είναι τριών μηνών κ τις 3 τελευταίες μέρες δεν τρώει αυτό που "πρεπει". Ενώ έτρωγε συνήθως 130-180 ml, τις τελευταίες μέρες τρώει γυρω στα 80-100ml. Είναι ζωηρή κ δεν φαίνεται να είναι άρρωστη, παρόλα αυτά ανησυχώ.  Πριν απο 8 μέρες κάναμε το 2 εμβόλιο κ μας είπε ο γιατρός πως για περίπου 10 μέρες μπορεί να χάσει την όρεξή της.  Να είναι από αυτό η να ανησυχώ? Της δίνω 6 γεύματα τη μέρα.... Βάρος παίρνει κανονικά.  Να είναι κάτι παροδικό??? Έχει κ συνέχεια τα χεράκια της στο στόμα. Πρήζονται τα ουλα μας είπε ο γιατρός κ έχει κ σαλάκια αρκετά. 

Τα φώτα σας παρακαλω οι εμπειρες μανουλες:confused:

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Alexia1407 είπε:

Καλημέρα μανουλες, 

Η μικρή μου είναι τριών μηνών κ τις 3 τελευταίες μέρες δεν τρώει αυτό που "πρεπει". Ενώ έτρωγε συνήθως 130-180 ml, τις τελευταίες μέρες τρώει γυρω στα 80-100ml. Είναι ζωηρή κ δεν φαίνεται να είναι άρρωστη, παρόλα αυτά ανησυχώ.  Πριν απο 8 μέρες κάναμε το 2 εμβόλιο κ μας είπε ο γιατρός πως για περίπου 10 μέρες μπορεί να χάσει την όρεξή της.  Να είναι από αυτό η να ανησυχώ? Της δίνω 6 γεύματα τη μέρα.... Βάρος παίρνει κανονικά.  Να είναι κάτι παροδικό??? Έχει κ συνέχεια τα χεράκια της στο στόμα. Πρήζονται τα ουλα μας είπε ο γιατρός κ έχει κ σαλάκια αρκετά. 

Τα φώτα σας παρακαλω οι εμπειρες μανουλες:confused:

δ μου εχει τυχει,αλλα ναι λογω εμβολιου μπορει να μην εχει πολυ ορεξη

οπως κ τα δοντια το εχουν αυτο

αν θες μπορεις να περιμενεις αλλες δυο μερες,εφοσον σε ειχε ενημερωσει ο γιατρος.η επικοινωνησε απο τωρα μαζι του,μην καθεσαι να αγχωνεσαι

μπορει να σου πει κ για εξεταση για ουρολοιμωξη

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Alexia1407 είπε:

Καλημέρα μανουλες, 

Η μικρή μου είναι τριών μηνών κ τις 3 τελευταίες μέρες δεν τρώει αυτό που "πρεπει". Ενώ έτρωγε συνήθως 130-180 ml, τις τελευταίες μέρες τρώει γυρω στα 80-100ml. Είναι ζωηρή κ δεν φαίνεται να είναι άρρωστη, παρόλα αυτά ανησυχώ.  Πριν απο 8 μέρες κάναμε το 2 εμβόλιο κ μας είπε ο γιατρός πως για περίπου 10 μέρες μπορεί να χάσει την όρεξή της.  Να είναι από αυτό η να ανησυχώ? Της δίνω 6 γεύματα τη μέρα.... Βάρος παίρνει κανονικά.  Να είναι κάτι παροδικό??? Έχει κ συνέχεια τα χεράκια της στο στόμα. Πρήζονται τα ουλα μας είπε ο γιατρός κ έχει κ σαλάκια αρκετά. 

Τα φώτα σας παρακαλω οι εμπειρες μανουλες:confused:

για τριων μηνων 6 γευματα ειναι πολλα. μηπως απλα τρωει αρκετα κ.χορταινει το παιδακι? να ξερεις η ορεξη τους δεν ειναι ιδια παντα κ οσο μεγαλωνουν δεν εχουν πια συνεχεια αυξηση στην ποσοτητα γαλατος οπως νεογεννητα. αν περνει βαρος αν εχεις ζυγαρια ζυγισε την καθε τρεις μερες δεν εχει τιποτα απλα την καλυπτει πλεον αυτο το φαγητο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Alexia1407 είπε:

Θα μπορούσες να μου πεις ενδεικτικά ένα προγραμμα γευμάτων?  Τις ώρες εννοώ. 

απο οτι καταλαβα πινει ξενο γαλα. εμενα οταν ηταν τριων μηνων επινε 5 γευματα γυρω στα 180 ml καμια φορα επινε κ λιγοτερο κ καποιες λιγο περισοτερο. δηλαδη το πρωι μπορει να επινε 200 κ μετα το μεσημερι να επινε 120ml. εγω δινω πρωι στις 7 μετα στις 12 μετα στις 5 μετα στις 10 κ μετα στις 4 το βραδυ. οι ωρες ειναι πανω κατω αλλες φορες πειναει πιο καμια ωρα πιο νωρις εξαρτατε. αλλα οι ποσοτητες ποτε δεν ειναι ιδιες. πολλες φορες κ τωρα που ειναι 5 μηνων πινει 100ml.

Επεξεργάστηκαν by ninaki80
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σας!η κορη μου χθες εκανε το εμβολιο ιλαρας τη β δοση.ο παιδιατρος μας ειπε οτι ηταν λιγο ερεθισμενος ο λαιμος αλλα τιποτα το ιδιαιτερο.σημερα το πρωι που της εδωσα το γαλα της δεν το ηθελε κ γενικα μεχρι στιγμης δειχνει οτι δεν εχει ορεξη για φαγητο.εχει τυχει σε καποιον αυτο μετα απο το συγκεκριμενο εμβολιο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...