Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για τις στερεές τροφές


myrto21

Recommended Posts

Καλημέρα. Έχω κάποιες απορίες, εάν μπορείται να με βοηθήσεται.

1) Ξεκινήσαμε εδώ και 3 ημέρες το ριζάλευρο και την πρώτη ημέρα έφαγε σχεδόν όλο το πιατάκι (είχα φτιάξει 100μλ νερό και 3 κουτ. ρυζάλευρο --> έφαγε σχεδόν τα 80) την δεύτερη ημέρα έφαγε σχεδόν 70 και την τρίτη ημέρα ούτε 40!!!! κάθε ημέρα και χειρότερα. Γενικά το θέμα φαγητό για εμάς είναι δύσκολο, τι γίνεται δεν της αρέσει ούτε το ριζάλευρο; το βαρέθηκε τόσο γρήγορα; Εάν εξακολουθήσει να μην το τρώει τι άλλο μπορώ να δώσω για απόγευμα (είναι 5 μηνών και 5 ημερών);

2) Σε δέκα ημέρες ξεκινάμε φρουτόκρεμα, ο παιδίατρος μου έδωσε μια λίστα και λέει να φτιάξω για αρχή μήλο-αχλάδι (ποσότητες πόσο;) και να προσθέτω μετά απο μια εβδομάδα και ένα νέο φρούτο (ποιό φρούτο καλύτερα;).

3) Μόλις μπει στον 6ο μου είπε να ξεκινήσω και φαγητό (μοσχάρι - κοτόπουλο πατάτα καρότο σέλινο, λίγο λάδι). Πώς τα μαγειρεύεται και τι ποσότητες; Να μετράω και το φαγητό σε μλ;

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα. Έχω κάποιες απορίες, εάν μπορείται να με βοηθήσεται.

1) Ξεκινήσαμε εδώ και 3 ημέρες το ριζάλευρο και την πρώτη ημέρα έφαγε σχεδόν όλο το πιατάκι (είχα φτιάξει 100μλ νερό και 3 κουτ. ρυζάλευρο --> έφαγε σχεδόν τα 80) την δεύτερη ημέρα έφαγε σχεδόν 70 και την τρίτη ημέρα ούτε 40!!!! κάθε ημέρα και χειρότερα. Γενικά το θέμα φαγητό για εμάς είναι δύσκολο, τι γίνεται δεν της αρέσει ούτε το ριζάλευρο; το βαρέθηκε τόσο γρήγορα; Εάν εξακολουθήσει να μην το τρώει τι άλλο μπορώ να δώσω για απόγευμα (είναι 5 μηνών και 5 ημερών);

2) Σε δέκα ημέρες ξεκινάμε φρουτόκρεμα, ο παιδίατρος μου έδωσε μια λίστα και λέει να φτιάξω για αρχή μήλο-αχλάδι (ποσότητες πόσο;) και να προσθέτω μετά απο μια εβδομάδα και ένα νέο φρούτο (ποιό φρούτο καλύτερα;).

3) Μόλις μπει στον 6ο μου είπε να ξεκινήσω και φαγητό (μοσχάρι - κοτόπουλο πατάτα καρότο σέλινο, λίγο λάδι). Πώς τα μαγειρεύεται και τι ποσότητες; Να μετράω και το φαγητό σε μλ;

 

 

 

Μυρτώ καλημέρα,

Κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό στο πόσο τρώει αν και εγώ με τη δικία μου ακόμη δεν εχώ βρεί με ποια λογικη λειτουργει, αυτο που σήμερα το τρώει όλο αυρίο δεν το θέλει, την αλλη φόρα μπορει να το φαει ξανα και ουτω καθεξης. Το μωρό σου μόλις ξεκίνησε το κουτάλι κάτι άγνωστο γι΄αυτό, θέλει λίγο χρόνο για να το μάθει (στη δική μου περίπτωση ήταν σχεδόν 20 μέρες. Δεν χρειάζεται πίεση αν δε φάει αρκετό μπορείς να του δώσεις γάλα.(και μεταξύ μας οι βιομηχανοποιημένες κρέμες δεν είναι και κάνενα γευμά σπουδαίας διατροφικής αξίας γι’ αυτό μην αγχώνεσαι.)

Εγώ στην φρουτόκρεμα χρησιμοποιώ αυτά που έγραψες συν μπανάνα (το κάνει πιο κρεμώδες) και χυμό πορτοκάλι αντί άλλο υγρό. Έφτιαχνα γύρω στα 200 γρ. (συμφωνα με την μέτρηση στο Multi. Ποτέ στην αρχή δεν έτρωγε πάνω από 150γρ. αλλά το υπόλοιπό ήταν το δικό μου υγιεινό πρωινο!! Χαχα!!:D

Οσο για τό φαγητό εμείς κάνουμε γυρώ στα 300 γρ. κρέας, κολοκυθάκι, πατάτες καρότα (από 2) και σέλινο, και τρώμε για 2 μέρες.

Δεν χρειάζεται ούτε αγχός ουτε πιέση, δεν θες να πάρει το μωρό σου το κουταλί με κακό μάτι:wink:!!

Κάλη σας αρχή!!

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

D[/size][/font]

Οσο για τό φαγητό εμείς κάνουμε γυρώ στα 300 γρ. κρέας, κολοκυθάκι, πατάτες καρότα (από 2) και σέλινο, και τρώμε για 2 μέρες.

[

 

300 ολο μαζι η το κρεας;εχω μια απορι α.. η γιατρος ειπε 100 γρ κρεας συν τα λαχανικα και να το βαζω ψυγειο και για την αλλη μερα. εγω πρεεπι 100 να βαζω η 200 αφου ειναι για 2 μερες;

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι μαλλον εννοουσε 100 γρ για 2 μερες.κι εμενα αρχισε πριν 3 μερες το μοσχαρι και μου ειπε να του δινω 50 γρ κρεας ωμο ομως ζυγισμενο και μπολικα λαχανικα.αν βαλεις 100 γρ απο την αρχη για μια μερα δε νομιζω να το φαει γιατι μαζι με τα λαχανικα θα παει περιπου 400 γρ φαγητο.τωρα βεβαια ειναι αναλογως το παιδι.οσο για το ρυζαλευρο που λες ελπιζω να εννοεις το ρυζαλευρο βανιλια γιατι το απλο ρυζαλευρο το διαλυεις σε γαλα οχι σε απλο νερο.απο φρουτα περα απο τα βασικα μπανανα μηλο αχλαδι και πρτοκαλι μπορεις να βαλεις τα παντα.εμενα τρελαινεται για μανγκο και αβοκαντο απλα δεν του βαζω πολυ συχνα το πολυ 2 φορες τη βδομαδα.καλη αρχη!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο για τό φαγητό εμείς κάνουμε γυρώ στα 300 γρ. κρέας, κολοκυθάκι, πατάτες καρότα (από 2) και σέλινο, και τρώμε για 2 μέρες.

 

Εννούσα 200γρ. κρέας. Ο γιατρός μου έχει πει να τρώει 50-100γρ. κρεάς, εγώ βαζω 80-100γρ. την ημέρα γιατι πρότιμώ να αποτελει το μεγαλύτερο μέρος του φαγητού, εξαλού τρώμε 3 φορές την εβδομάδα σχέτα λαχανικά οπότε δεν της λείπουν (2 μέρες μέσα στην εβδομάδα μοσχαρι, 2 κοτόπουλο και 3 λαχανικά, και σε λίγο θα μπει και το ψάρι). Στο σύνολο πάντως τώρα πια που είναι 10 μηνών τρώει γύρω στα 200γρ. παρ' όλα αυτα υπάρχουν παιδακια που τρων πολυ περισσότερο.

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τό φαγητό εμείς κάνουμε γυρώ στα 300 γρ. κρέας, κολοκυθάκι, πατάτες καρότα (από 2) και σέλινο, και τρώμε για 2 μέρες.

 

Εννούσα 200γρ. κρέας. Ο γιατρός μου έχει πει να τρώει 50-100γρ. κρεάς, εγώ βαζω 80-100γρ. την ημέρα γιατι πρότιμώ να αποτελει το μεγαλύτερο μέρος του φαγητού, εξαλού τρώμε 3 φορές την εβδομάδα σχέτα λαχανικά οπότε δεν της λείπουν (2 μέρες μέσα στην εβδομάδα μοσχαρι, 2 κοτόπουλο και 3 λαχανικά, και σε λίγο θα μπει και το ψάρι). Στο σύνολο πάντως τώρα πια που είναι 10 μηνών τρώει γύρω στα 200γρ. παρ' όλα αυτα υπάρχουν παιδακια που τρων πολυ περισσότερο.

 

εμενα ειναι 7.5,τρωει κ λιγο παραπανω απο 200 αλλα μεχρι τωρα παει 2μερες κοτοπουλο 2 μοσχαρι,δεν ειπε ακομα για μονο χορτοσουπα.βαζω 100γρ κρεας κ ειναι για 2 μερες.μηπως βαζω λιγο;

Link to comment
Share on other sites

πορτοκαλι δινω απο τοτε που αρχισα τα φρουτα με διαφορα μιας βδομαδας.το αβοκαντο δεν το ειπε η γιατρος του αλλα απο τη στιγμη που τρωει ολα τα φρουτα εκτος απο φραουλες και ακτινιδιο δεν βρηκα κανενα λογο γιατι να μην του δωσω.οταν το ειπε στη γιατρο του μου ειπε απλα επειδη ειναι πολυ λιπαρο φρουτο να του το δινω το πολυ δυο φορες τη βδομαδα.οσο για το πορτοκαλι επειδη μεσα στη φρουτοκρεμα δεν το θελει του δινω καθε απογευμα ενα πορτοκαλι στημενο χυμο με το μπιμπερο του.κι εμενα τρωει 2 φορες την βδομαδα κοτοπουλο 2 φορες μοσχαρι και τις υπολοιπες τρεις σκετα λαχανικα.

Link to comment
Share on other sites

 

εμενα ειναι 7.5,τρωει κ λιγο παραπανω απο 200 αλλα μεχρι τωρα παει 2μερες κοτοπουλο 2 μοσχαρι,δεν ειπε ακομα για μονο χορτοσουπα.βαζω 100γρ κρεας κ ειναι για 2 μερες.μηπως βαζω λιγο;

 

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις λίγο περισσότερο , από την άλλη όμως αν το παιδί τρώει 3-4 φορές την εβδομάδα κρέας ίσως και να μη χρειάζεται, Εμείς πρωτόξεκινήσαμε με σκέτη χορτόσουπα και μετα από λίγο καιρό προσεθεσα το κρεας 2 φορες την εβδομαδα και λιγο αργοτερα το κοτοπουλο αλλές 2. Επίσης σχετικά με τα λαχανικά εγώ κατα καιρούς έχω χρησιμοποιήσει τα πάντα, κουνουπίδι, λίγο μπρόκολο κτλ. Ρώτα και το γιατρό σου αλλά νομίζω ότι είναι σημαντικο η μεγαλύτερη δυνατη ποικιλία.

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις λίγο περισσότερο , από την άλλη όμως αν το παιδί τρώει 3-4 φορές την εβδομάδα κρέας ίσως και να μη χρειάζεται, Εμείς πρωτόξεκινήσαμε με σκέτη χορτόσουπα και μετα από λίγο καιρό προσεθεσα το κρεας 2 φορες την εβδομαδα και λιγο αργοτερα το κοτοπουλο αλλές 2. Επίσης σχετικά με τα λαχανικά εγώ κατα καιρούς έχω χρησιμοποιήσει τα πάντα, κουνουπίδι, λίγο μπρόκολο κτλ. Ρώτα και το γιατρό σου αλλά νομίζω ότι είναι σημαντικο η μεγαλύτερη δυνατη ποικιλία.

 

λαχανικα βαζω απλα δεν δινω μονο λαχανικα τα βαζω μαζι με το κρεας. βαζω και φασολακια,σπανακι,αναλογα τι εχω απο το χωριο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

. βαζω και φασολακια,σπανακι,αναλογα τι εχω απο το χωριο!

 

Οτι καλύτερο μπορείς να κάνεις! μακάρι να είχαμε όλες την πρόσβαση σε αγνά προϊόντα:)

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά να ρωτήσω ακόμα κάτι γιατί ίσως δεν έχω καταλάβει και λόγω άγχους (έμφυτο) και επειδή είμαι νέα μαμά και ο παιδίατρος δεν μου διευκρίνησε για το φαγητό (μου έδωσε ένα χαρτί που λέει κρεατόσουπα -> μοσχάρι ή κοτόπουλο - καρότο, κολοκύθι, πατάτα σέλινο λίγο ελαιόλαδο) θα της φτιάχνω κάθε μέρα κρέας (μοσχάρι ή κοτόπουλο) ή και χορτόσουπα όπως λέτε παραπάνω; Εγώ κατάλαβα ότι ο παιδίατρος μου είπε κάθε ημέρα κρεατόσουπά, όπως λέει και το χαρτί που μου έδωσε. Κάθε μέρα κρέας ;

Και άλλη μια ερώτηση αν δεν της αρέσει το ρυζάλευρο τι να δώσω; γιατί γάλα ούτε να το φτύσει (έχω τραβήξει για το γάλα, πίνει πολύ λίγο και η ελπίδα μου είναι το φαγητό).

[sIGPIC][/sIGPIC] Έχω έρωτα με την κόρη μου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά να ρωτήσω ακόμα κάτι γιατί ίσως δεν έχω καταλάβει και λόγω άγχους (έμφυτο) και επειδή είμαι νέα μαμά και ο παιδίατρος δεν μου διευκρίνησε για το φαγητό (μου έδωσε ένα χαρτί που λέει κρεατόσουπα -> μοσχάρι ή κοτόπουλο - καρότο, κολοκύθι, πατάτα σέλινο λίγο ελαιόλαδο) θα της φτιάχνω κάθε μέρα κρέας (μοσχάρι ή κοτόπουλο) ή και χορτόσουπα όπως λέτε παραπάνω; Εγώ κατάλαβα ότι ο παιδίατρος μου είπε κάθε ημέρα κρεατόσουπά, όπως λέει και το χαρτί που μου έδωσε. Κάθε μέρα κρέας ;

Και άλλη μια ερώτηση αν δεν της αρέσει το ρυζάλευρο τι να δώσω; γιατί γάλα ούτε να το φτύσει (έχω τραβήξει για το γάλα, πίνει πολύ λίγο και η ελπίδα μου είναι το φαγητό).

 

εγω ξεκινησα μονο χορτοσουπα 10-15 μερες περιπου και μετα μαζι με την χορτοσουπα εβαζα και μοσχαρι ποντικι η κοτοπουλο.μου ειπε 100γρ κρεας κ αυτο που περισσευει στο ψυγειο για την επομενη μερα.ελπιζω να κανω καλα!ισως θα πρεπε κ καθε μερα να το φτιαχνω για καλυτερα..εμενα ειναι 7.5 και τωρα βαλαμε ρυζαλευρο για απογευμα,μετα θα παει το γιαουρτι

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην νευριάζω όταν οι γιατροί δεν εξηγούν λες και έχουμε γεννηθεί να γνωρίζουμε τα πάντα. Εμείς ξεκινήσαμε με φρούτα. Δυο μέρες μόνο μήλο, τις επόμενες δυο μόνο αχλάδι και τις επόμενες δυο μόνο μπανάνα. Έπειτα όλα μαζι (μισό μήλο, ένα αχλάδι, μισή μπανάνα). Μου είχε πει εξ αρχης ότι αν κάνει δυσκοιλιότητα (που δεν θα κάνει) να βάλω μισο ακτινίδιο. Δεν χρειάστηκε όντως. Όταν κλείσαμε τους 6 μηνες μου είπε να βάζω ότι φρούτα θέλω εκτός από φράουλα-κεράσι (που είχε περάσει και η εποχή). Λόγω χειμώνα βάζω μισό πορτοκάλι. Πότε την τρώει όλη, πότε τη μισή, πότε σχεδον καθόλου. Και ανάλογα τη φτιάχνω και εγώ πλέον αφου έχω το ελεύθερο. Δυο μέρες αφότου ξεκινήσαμε να τρωμε όλα μαζί τα φρουτάκια ξεκινήσαμε λαχανικά. Καροτο, πατάτα, κολοκύθι, σέλινο. Μετά από 2 μέρες βάλαμε και μοσχάρι και δυο μέρες μετά στήθος κοτόπουλο. Μετά 2 μέρες, μοσχάρι με ζυμαρικό (αστεράκι). Και με αυτή τη σειρά εξακολουθώ να της δίνω. Ο γιατρός είπε "4 μοσχάρι, 2 κοτόπουλο με όποια σειρά θες".

Μόνο που πλέον έχω αφαιρεσει το σέλινο γιατι απ ότι φάνηκε ηταν βαρυ για το στομάχι της. Βάζω όμως ντομάτα κάθε τόσο. Τώρα σκέφτομαι να βάζω και καμια μελιτζάνα κ.λπ.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην νευριάζω όταν οι γιατροί δεν εξηγούν λες και έχουμε γεννηθεί να γνωρίζουμε τα πάντα. Εμείς ξεκινήσαμε με φρούτα. Δυο μέρες μόνο μήλο, τις επόμενες δυο μόνο αχλάδι και τις επόμενες δυο μόνο μπανάνα. Έπειτα όλα μαζι (μισό μήλο, ένα αχλάδι, μισή μπανάνα). Μου είχε πει εξ αρχης ότι αν κάνει δυσκοιλιότητα (που δεν θα κάνει) να βάλω μισο ακτινίδιο. Δεν χρειάστηκε όντως. Όταν κλείσαμε τους 6 μηνες μου είπε να βάζω ότι φρούτα θέλω εκτός από φράουλα-κεράσι (που είχε περάσει και η εποχή). Λόγω χειμώνα βάζω μισό πορτοκάλι. Πότε την τρώει όλη, πότε τη μισή, πότε σχεδον καθόλου. Και ανάλογα τη φτιάχνω και εγώ πλέον αφου έχω το ελεύθερο. Δυο μέρες αφότου ξεκινήσαμε να τρωμε όλα μαζί τα φρουτάκια ξεκινήσαμε λαχανικά. Καροτο, πατάτα, κολοκύθι, σέλινο. Μετά από 2 μέρες βάλαμε και μοσχάρι και δυο μέρες μετά στήθος κοτόπουλο. Μετά 2 μέρες, μοσχάρι με ζυμαρικό (αστεράκι). Και με αυτή τη σειρά εξακολουθώ να της δίνω. Ο γιατρός είπε "4 μοσχάρι, 2 κοτόπουλο με όποια σειρά θες".

Μόνο που πλέον έχω αφαιρεσει το σέλινο γιατι απ ότι φάνηκε ηταν βαρυ για το στομάχι της. Βάζω όμως ντομάτα κάθε τόσο. Τώρα σκέφτομαι να βάζω και καμια μελιτζάνα κ.λπ.

 

μ αυτη τη σειρα ειπε κ σε μενα.σε ποιον πας;;αλλοι ξεκινανε με ρυζαλευρο εμεις με φρουτο

Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκινησα μονο χορτοσουπα 10-15 μερες περιπου και μετα μαζι με την χορτοσουπα εβαζα και μοσχαρι ποντικι η κοτοπουλο.μου ειπε 100γρ κρεας κ αυτο που περισσευει στο ψυγειο για την επομενη μερα.ελπιζω να κανω καλα!ισως θα πρεπε κ καθε μερα να το φτιαχνω για καλυτερα..εμενα ειναι 7.5 και τωρα βαλαμε ρυζαλευρο για απογευμα,μετα θα παει το γιαουρτι

ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΡΟΤΟ ΠΑΤΑΤΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ ΜΙΣΗ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ...ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ..ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΧΕΔΟΝ ΕΞΙΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ..ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΜΟΣΧΑΡΙ 100ΓΡ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ..ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΑΡΧΙΣΩ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΦΑΓΑΜΕ ΔΥΟ ΚΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΗΣ ΠΗΡΑ ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ...;)ΟΠΟΤΕ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ..:-D

Link to comment
Share on other sites

Πότε ξεκινήσατε να δίνετε

α. αποξηραμένα φρούτα, π.χ. σταφίδα - της έδωσα 2-3 και της άρεσε πολύ αλλά δεν ξέρω αν κάνει

β. ταχίνι καθώς το σουσάμι έχει πάρα πολύ μεγάλη περιεκτικότητα σε σίδηρο?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

θα ξεκινησουμε απο αυριο τις κρεμες και ο γιατρος μου ειπε 1 μεζουρα κρεμα + γαλα.σε 5 ημερες θα πρεπει να τρωει ολη την κρεμα(8 μεζουρες) και να κοψουμε το γαλα.

δεν καταλαβα 1 μεζουρα ποσο κρεμα ειναι και ποσο νερο πρεπει να βαλω?

στην αρχη πρεπει να ειναι λιγο πηχτη ή νερουλη?

βοηθεια!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι νερο να βαζω απλα την πρωτες μερες που δεν θα τρωει πολυ μεχρι να την συνηθισει να πινει κανονικα το γαλα της που επινε.

στα 25γρ. νερο ειναι μια κουταλια κρεμα περιπου?

Link to comment
Share on other sites

θα ξεκινησουμε απο αυριο τις κρεμες και ο γιατρος μου ειπε 1 μεζουρα κρεμα + γαλα.σε 5 ημερες θα πρεπει να τρωει ολη την κρεμα(8 μεζουρες) και να κοψουμε το γαλα.

δεν καταλαβα 1 μεζουρα ποσο κρεμα ειναι και ποσο νερο πρεπει να βαλω?

στην αρχη πρεπει να ειναι λιγο πηχτη ή νερουλη?

βοηθεια!!!!!!!!!

αν σκεφτεις οτι στα 200 γρ νερο βαζεις 10 κουταλιες της σουπας κοφτες βαλε περιπου 30 γρ νερακι.αλλα γιατι τοσο λιγο κρεμα να φαει το μωρο??εμενα απο την αρχη την εφαγε αμεσως ολη.αν δεις οτι το τρωει ευκολα φτιαξε στο παιδι καλε κι αλλη κρεμουλα να το πιασει καλα καλα.γνωμη μου παντα ετσι?μην παρεξηγηθω

Link to comment
Share on other sites

οχι νερο να βαζω απλα την πρωτες μερες που δεν θα τρωει πολυ μεχρι να την συνηθισει να πινει κανονικα το γαλα της που επινε.

στα 25γρ. νερο ειναι μια κουταλια κρεμα περιπου?

 

μπερδευτηκα!ξεκινας με γαλα και μετα θα βαζεις νερο;4 και 5 κουταλιες κοφτες με 150 νερο και 6 η 7 με 200νερο.αναλογα την ηλικια του μωρου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...