Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μια βοήθεια ζητάω κι εγώ.


Recommended Posts

Γειά σας, η γυναίκα μου πρόκειται να γεννήσει τον Ιανουάριο 2013. Εργαζόταν σε μια εταρεία για δυο χρόνια (2008-2010) Κατα το διάστημα 11/2010 μέχρι 11/2011 μπήκε στο ταμείο ανεργίας λόγω κλεισίματος της εταρείας . Το βιβλιάριο υγείας της είναι σε ισχύ μέχρι τον Φλεβάρη του 2013. Θα γεννήσει στο ΙΑΣΩ το οποιο είναι συμβεβλημενο με τον ΕΟΠΠΥ. Θα δικαίουται κάποια έκπτωση ή επίδομα απο το ΙΚΑ? Ξερει κανένας ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για να παρει το επιδομα λοχειας πρεπει να εχει 200 ενσημα πριν την πητ.οποτε δεν το δικαιουται.ιανουαριος 2011-2013.το επιδομα που δινει ο οαεδ παλι δεν το δικαιουται γιατι πρεπει να εχει ενεργη σχεση εργασιας.δικαιουται ομως το επιδομα τοκετου γυρω στα 1000 ευρω.και οι κλινικες κανουν ειδικες τιμες για ανεργους (με την επιδειξη της καρτας ανεργιας) πχ εδω θεσσαλονικη η γενικη κλινικη εχει το πακετο 750 ευρω χωρις τον αναισθησιολογο τον παιδιατρο και τον γυναικολογο...

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

τα 200 ενσημα πρεπει να προυπαρχουν της ημερομηνιας 56 ημερες πριν την πητ και 2 χρονια πισω απο την πητ.πχ μενεις εγκυος σημερα και γεννας καπου τον μαιο.πρεπει να εχει συμπληρωμενα ενσημα μαιος του 2011 εως μαιος του 2013.βγαλε 56 μερες αρα μαρτιος 2013.

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ νουνού για την απάντηση.

και μήπως γνωρίζεις να μου πεις πόσο είναι το επίδομα λοχείας;;;

 

και πότε πρέπει να καταθέσω τα χαρτιά μου για να το πάρω;;

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις τις προυποθεσεις δικαιουσαι

 

επιδομα κυοφοριας 56 μερες θα καταθεσεις μολις βγεις σε αδεια και ειναι ο μικτος μισθος σου δια 25 μερες πχ 1000 ευρω / 25 = 40 και δια 2 = 20 ευρω επι 56 μερες 1120 ευρω

 

το επιδομα λοχειας που θα το παρεις αφου γεννησεις και ειναι το ιδιο ποσο επι 63 ημερες πχ αν πουμε πως ειναι 20 ευρω ειναι 1260 ευρω + 10 % εαν γραψεις το παιδι στο δικο σου βιβλιαριο

 

εαν εχεις ενεργη σχεση δικαιουσαι το επιδομα του οαεδ περιπου 1000ε

 

και το επιδομα τοκετου περιπου 1000ε τωρα με τον εοππυ δεν ξερω τι γινεται μπορει να μην πληρωσεις κλινικη και να τα παρει η κλινικη απο το ικα.

 

μεσα στο φορουμ εχει πολλα θεματα με τα επιδοματα δες κι εκει.

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...