Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάποιος από Εθνική Τράπεζα???


Recommended Posts

Καλημέρα. Δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω εδώ, αν το θέμα είναι για κάπου αλλού (πού?), μεταφέρετέ το.

 

Λοιπόν, εν συντομία: Το 2004 έδωσα σε ένα διαγωνισμό της Εθνικής Τράπεζας. Δεν πέρασα τότε, αλλά ήμουν επιλαχούσα. Τον Σεπτέμβριο του 2008 και μία βδομάδα μετά που γέννησα, μου ήρθε χαρτί ότι διορίζομαι στη Λέσβο (και ενώ εγώ είχα ξεχάσει ότι είχα δώσει). Παρουσιάστηκα τον Δεκέμβριο, πήρα την άδεια μητρότητας και επέστρεψα στη Θεσσαλονίκη όπου μένω μόνιμα. Από τότε μέχρι και σήμερα προσπαθώ να βρω τρόπο να πάρω μετάθεση στη Θεσσαλονίκη, καθώς είναι αδύνατο να πάω στη Λέσβο. Έχω το μωρό, ο άντρας μου δεν μπορεί να πάρει μετάθεση και φροντίζουμε και τον πεθερό μου που έχει Αλτσχάιμερ σε προχωρημένο στάδιο. Και η άδειά μου τελειώνει τον Σεπτέμβριο.

 

Έκανα αίτηση στη Διεύθυνση Προσωπικού για μετάθεση, αλλά χωρίς αντικατάσταση μού είπαν ότι δεν γίνεται. Ο διευθυντής στη Λέσβο συμφωνεί να φύγω, μόνο αν του πάνε άλλο άτομο.

 

Επίσης, ξέρω ότι αν βρεθεί το "κατάλληλο" άτομο, μπορεί να γίνει η μετάθεση αμέσως.

 

Και ρωτάω 1: μήπως ξέρετε κάποιον που υπηρετεί στη Θεσσαλονίκη και θέλει να πάει στη Λέσβο?

 

Και ρωτάω 2: μήπως ξέρετε το "κατάλληλο" :) άτομο?? Κάποιον τελοσπάντων που θα μπορέσει να με καθοδηγήσει έστω στο προς τα πού πρέπει να κινηθώ.

 

Είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά, γιατί και τη δουλειά δεν θέλω να αφήσω, αλλά και δεν μπορώ να πάω στη Λέσβο. :(

 

Αν μπορείτε να βοηθήσετε με οποιονδήποτε τρόπο, θα ήμουν ευγνώμων.

NLYdp2.png VqePp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσακι μου σου ευχομαι καλη επιτυχια!και εγω στην εθνικη ειμαι στην αθηνα βεβαια και τωρα εχω αδεια τοκετου και λοχειας.ειχες δηλωσει λεσβο ετσι γι αυτο σε εστειλαν εκει? θα ριξω μια ματια στις εγκυκλιους μηπως βρω κατι χρησιμο....με τι σειρα ειχες δηλωσει τις προτιμησεις σου?

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

sunny, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και το ενδιαφέρον. Ναι, είχα δηλώσει τη Λέσβο πρώτα. Τότε ήμουν ελεύθερη, υποχρεώσεις δεν είχα, οπότε θα πήγαινα όπου με έστελναν. Και είχα δηλώσει πρώτη τη Λέσβο (για να έχω περισσότερες πιθανότητες), μετά Θεσσαλονίκη και τρίτη επιλογή ήταν η Κρήτη. Και στο Ουζμπεκιστάν να με έστελναν, θα πήγαινα. Τότε...

 

(τι είναι το συετε?)

NLYdp2.png VqePp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου είχε στείλει ο Διευθυντής στη Λέσβο κάτι χαρτιά να υπογράψω, δεν θυμάμαι τώρα τι ήταν. Το βιβλιάριο υγείας δεν μου έχει έρθει ακόμα. Είπε ο διευθυντής, όταν του το στείλουν, θα μου το στείλει. Θα κοιτάξω μετά τι χαρτιά έχω, τώρα γκρινιάζει το μωρό (δοντάκια. και ζέστη).

 

Πλάκα πλάκα, σαν πολύ δεν το καθυστέρησαν? Δεν θα έπρεπε να το είχα πάρει?

 

livinath ευχαριστώ. Το είχα δει το site τελικά, αλλά θα το ξαναμελετήσω.

NLYdp2.png VqePp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Τα χαρτιά που έχω:

1. Εξουσιοδότηση για άνοιγμα λογαριασμού

2. Δήλωση ότι παρέλαβα τον φάκελο με το ενημερωτικό υλικό

3. Δήλωση ότι δεν είμαι συνταξιούχος και δεν είμαι ασφαλισμένη

4. Υπεύθυνη Δήλωση οικογενειακής κατάστασης

5. Αίτηση εγγραφής στο ΤΥΠΕΤ

6. Δελτίο Αναγγελίας εγγραφής (αυτό δεν το βγάζω, κάτι για ΑΜΚΑ λέει)

7. Ατομικό Δελτίο

 

και κάποια άλλα, βιογραφικό κλπ.

 

Το χαρτί μισθοδοσίας, όχι, δεν το έχω δει ποτέ. Πάντως είναι δύσκολο να συνεννοηθώ, η τράπεζα στη Λέσβο, εγώ Θεσσαλονίκη... Όσες φορές ρώτησα τον διευθυντή, μου είπε ότι θα με ενημερώσει όταν του έρθουν τα χαρτιά μου.

 

Συγνώμη που σε ζαλίζω και χίλια ευχαριστώ :)

NLYdp2.png VqePp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χωρις να θελω να σε τρομοκρατησω θα σου ελεγα να μιλησεις με τη μισθοδοσια για να δεις αν εισαι γραμμενη σε καποιο συλλογο.για να γραφτεις σε καποιον συλλογο ( ο πιο γνωστος ειναι το συετε )πρεπει να στειλεις μια αιτηση που τους δινεις το δικαιωμα να κρατανε το 1% υπερ του συλλογου καθε μηνα απο το μισθο σου.απο οτι διαβασα απο τα χαρτια που εχεις δεν ειναι μεσα σε αυτα.μιλα με μισθοδοσια για να δεις αν γινεται κρατηση υπερ συλλογου,αν οχι μιλα με συετε να σου στειλουν αιτηση εγγραφης (αν δεν εισαι γραμμενη δεν σου στελνουν βιβλιαριο-και εγω την ειχα πατησει ετσι,ενω αν εχεις γραφτει μιλα με το τυπετ να δεις γιατι εχει καθυστερησει το βιβλιαριο υγειας σου.

 

τωρα στο θεμα που σε καιει.καλο θα ηταν να μιλησεις με το συετε (εφοσον εισαι γραμμενη) να δεις τι μπορουν να κανουν.δεν ξερω πως αλλιως μπορω να σε βοηθησω.αν χρειαζεσαι καποια τηλεφωνα πες μου να βαλω μια συναδελφο να τα κοιταξει και να μας πει.(εγω ειμαι σπιτι πλεον και θα γυρισω του χρονου)....

 

το κακο ειναι οτι εφοσον δεχτηκες τη θεση εισαι υποχρεωμενη νομιζω να υπηρετησεις 7 χρονια....

θα βρουμε μια λυση ελπιζω....

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

Μία φίλη μου και συνάδελφος (στην Αγροτική όμως) πήρε απόσπαση λέγοντας στη Δ/νση Προσωπικού στην Αθήνα ότι αν δεν τη μεταθέσουνε θα παραιτηθεί μόλις λήξει η άδεια μητρότητας γιατί της ήταν αδύνατο κι αυτής με 2 παιδιά να πάει στον τόπο διορισμού της. Τώρα, τη λυπηθήκανε; κατάλαβαν ότι το εννοούσε και δε θέλανε να τους φύγει άτομο; Ουδείς γνωρίζει. Πάντως εξακολουθεί να είναι αποσπασμένη στη Θεσσαλονίκη εδώ κι ένα χρόνο. Εννοώ ότι δεν της έχει γίνει ακόμη κανονική μετάθεση, το οποίο είναι λίγο ανασφαλές αλλά τέλως πάντων είναι στο σπίτι της. Εγώ δουλεύω στην Αγροτική από το 2005 κι αυτή είναι η μόνη απόσπαση - μετάθεση που γνωρίζω και η όποία έγινε χωρίς μέσο (πολιτικό ή κάποιον γνωστό σε μεγάλη θέση , ή μεγάλο πελάτη κ.λ.π.). Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου δηλαδή, για να πάρεις απόσπαση ή μετάθεση στην Αγροτική πρέπει να βρεις μέσο. Πιστεύω ότι κάτι ανάλογο θα παίζει και στην Εθνική.

Α, και κάτι άλλο: στην φίλη μου είχανε πει ότι τα λεφτά που έπαιρνε όλους αυτούς τους μήνες που είχε την άδεια μητρότητας θα έπρεπε να τα επιστρέψει στην τράπεζα αν τελικά αποφάσιζε να παραιτηθεί!

 

Εύχομαι να σου πάνε κι εσένα όλα το ίδιο καλά!!! Ο άντρας σου δεν μπορεί να σε ακολουθήσει; Εγώ πάντως θα επιχειρούσα να πάω μόνη μου με το μωρό ( αν δε γίνει τίποτα με τη μετάθεση τελικά), και μετά βλέποντας και κάνοντας. Όταν είσαι μέσα είναι αλλιώς απ' ότι να είσαι σπίτι. Όλο και κάποιον γνωρίζεις, όλο και κάτι μαθαίνεις.

Φιλιά και καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να μιλησεις με το συετε (εφοσον εισαι γραμμενη) να δεις τι μπορουν να κανουν.δεν ξερω πως αλλιως μπορω να σε βοηθησω.αν χρειαζεσαι καποια τηλεφωνα πες μου να βαλω μια συναδελφο να τα κοιταξει και να μας πει.(εγω ειμαι σπιτι πλεον και θα γυρισω του χρονου)....

 

Θα πάρω στο συετε. Ναι, και για τα τηλέφωνα, αν είναι εύκολο, θα τα ήθελα.

 

 

το κακο ειναι οτι εφοσον δεχτηκες τη θεση εισαι υποχρεωμενη νομιζω να υπηρετησεις 7 χρονια....

θα βρουμε μια λυση ελπιζω....

 

Όχι, απ' ό,τι ξέρω, ισχύει αυτό που λέει η mamacita. Μπορώ να παραιτηθώ, αλλά πρέπει να επιστρέψω ό,τι χρήματα έχω πάρει μέχρι τώρα.

NLYdp2.png VqePp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως θες αν μπορω να παω εγω στην τραπεζα εδω και να σε βοηθησω αν γινεται?οτι θες πες μου...

 

Ελένη, σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου. Προς το παρόν δεν μπορεί να γίνει κάτι μέσω της τράπεζας εκεί. Αν προκύψει όμως κάτι, θα σου πω.

NLYdp2.png VqePp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μία φίλη μου και συνάδελφος (στην Αγροτική όμως) πήρε απόσπαση λέγοντας στη Δ/νση Προσωπικού στην Αθήνα ότι αν δεν τη μεταθέσουνε θα παραιτηθεί μόλις λήξει η άδεια μητρότητας γιατί της ήταν αδύνατο κι αυτής με 2 παιδιά να πάει στον τόπο διορισμού της. Τώρα, τη λυπηθήκανε; κατάλαβαν ότι το εννοούσε και δε θέλανε να τους φύγει άτομο; Ουδείς γνωρίζει. Πάντως εξακολουθεί να είναι αποσπασμένη στη Θεσσαλονίκη εδώ κι ένα χρόνο.

 

Τους το είπε τηλεφωνικά ή πήγε από εκεί? Σκέφτομαι να πάω κι εγώ στην Αθήνα, να το ζητήσω προσωπικά, αλλά είναι λίγο δύσκολο με το μωρό.

 

 

 

Α, και κάτι άλλο: στην φίλη μου είχανε πει ότι τα λεφτά που έπαιρνε όλους αυτούς τους μήνες που είχε την άδεια μητρότητας θα έπρεπε να τα επιστρέψει στην τράπεζα αν τελικά αποφάσιζε να παραιτηθεί!

 

Ναι, κι εγώ αυτό ξέρω.

 

 

Εύχομαι να σου πάνε κι εσένα όλα το ίδιο καλά!!! Ο άντρας σου δεν μπορεί να σε ακολουθήσει; Εγώ πάντως θα επιχειρούσα να πάω μόνη μου με το μωρό ( αν δε γίνει τίποτα με τη μετάθεση τελικά), και μετά βλέποντας και κάνοντας. Όταν είσαι μέσα είναι αλλιώς απ' ότι να είσαι σπίτι. Όλο και κάποιον γνωρίζεις, όλο και κάτι μαθαίνεις.

Φιλιά και καλή επιτυχία!!

 

Ο άντρας μου δεν μπορεί να ακολουθήσει, γιατί δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα, οπότε... καταλαβαίνεις. Και επίσης δεν θέλουμε να χωριστούμε ως οικογένεια αλλά και δεν μπορούμε λόγω του πεθερού μου.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

NLYdp2.png VqePp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Όχι, απ' ό,τι ξέρω, ισχύει αυτό που λέει η mamacita. Μπορώ να παραιτηθώ, αλλά πρέπει να επιστρέψω ό,τι χρήματα έχω πάρει μέχρι τώρα.

 

ε ναι αυτο εννοω και εγω.οτι αν δεν παραιτηθεις θα πρεπει να υπηρετησεις 7 χρονια στη μυτιληνη.λοιπον πες μου τι τηλεφωα θελεις να σου τα βρω.

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

Τους το είπε τηλεφωνικά ή πήγε από εκεί? Σκέφτομαι να πάω κι εγώ στην Αθήνα, να το ζητήσω προσωπικά, αλλά είναι λίγο δύσκολο με το μωρό.

 

 

 

 

Η φίλη μου δεν πήγε στην Αθήνα, από το τηλέφωνο έγινε όλη η συννενόηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είδα τυχαία το μήνυμά σου.

Έκανες κάτι με το θέμα; Υπήρξε καμιά εξέλιξη;

 

Εγώ είμαι συνταξιούχος της Εθνικής στην Θεσσαλονίκη.

 

Στην Ερμού (γωνία με Αριστοτέλους) πάνω από το κατάστημα της Εθνικής στον 3ο όροφο στεγάζεται το Ταμείο Υγείας (ΤΥΠΕΤ) και στον 4ο όροφο τα γραφεία του Συλλόγου (ΣΥΕΤΕ).

Αν δεν έχεις λύσει ακόμη το θέμα, σε συμβουλεύω να επισκεφτείς το γραφείο του Συλλόγου και να ενημερωθείς εκεί για όλα. Οι συνάδελφοι εκεί είναι θαυμάσια άτομα, με μεγάλη εμπειρία και γνώση των συνδικαλιστικών θεμάτων και θα σε καθοδηγήσουν.

 

Ελπίζω να βρεθεί λύση.

Νά 'σαι καλά και να χαίρεσαι το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Είδα τυχαία το μήνυμά σου.

Έκανες κάτι με το θέμα; Υπήρξε καμιά εξέλιξη;

 

Εγώ είμαι συνταξιούχος της Εθνικής στην Θεσσαλονίκη.

 

Στην Ερμού (γωνία με Αριστοτέλους) πάνω από το κατάστημα της Εθνικής στον 3ο όροφο στεγάζεται το Ταμείο Υγείας (ΤΥΠΕΤ) και στον 4ο όροφο τα γραφεία του Συλλόγου (ΣΥΕΤΕ).

Αν δεν έχεις λύσει ακόμη το θέμα, σε συμβουλεύω να επισκεφτείς το γραφείο του Συλλόγου και να ενημερωθείς εκεί για όλα. Οι συνάδελφοι εκεί είναι θαυμάσια άτομα, με μεγάλη εμπειρία και γνώση των συνδικαλιστικών θεμάτων και θα σε καθοδηγήσουν.

 

Ελπίζω να βρεθεί λύση.

Νά 'σαι καλά και να χαίρεσαι το μωράκι σου.

 

 

Το θέμα τακτοποιήθηκε. Είμαι στη Θεσσαλονίκη :D:D

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις ευχές!

NLYdp2.png VqePp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...