Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΚΡΙΝΙΑ ΑΔΥΣΩΠΗΤΗ, ΚΛΑΜΑ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ


souzy

Recommended Posts

Δεν αντέχω άλλο... Είμαι άϋπνη από την ημέρα που γέννησα. Δεν ξέρω τι κάνω λάθος, αλλά ο μπέμπης δεν με αφήνει σε χλωρό κλαρί. Όταν δεν κοιμάται (που δεν κοιμάται και πολύ) ή θα γκρινιάζει ή θα κλαίει μέχρι σκασμού. ΌΤαν βρέχει την πάνα του, μας ακούει όλη η γειτονιά. Πάω να τον αλλάξω, του βγάζω την πάνα και μας ακούει και το διπλανό τετράγωνο. Νυστάζει, θα κάνει χαμό μέχρι να κοιμηθεί. Θα τον κουνάω και θα του τραγουδάω μέχρι κάπως να ηρεμήσει, και μετά κούνημα στο καρότσι μέχρι τελικής πτώσης (δικής μου...). Στο ρηλάξ κάθεται πλέον κάνα δεκάλεπτο, μετά αρχίζουν τα όργανα. Για νύχτα κοιμάται κάνα τρίωρο, μετά ξυπνάει και αρχίζει και χτυπιέται. Σείεται όλο το πορτ μπεμπέ. Κλωτσάει πόδια, κουνάει τον κορμό του δεξιά αριστερά, τα χέρια του... Χτες τρόμαξα που τον είδα, δεν είχε ησυχία. Για μία ώρα αυτό το πράγμα. Μετά κοιμήθκε καμιά ώρα ακόμα και αυτό ήταν. Από τότε που γεννήθηκε ήταν δύσκολο παιδάκι (να είναι γερό το παιδί μου), αλλά έστρωσε κάπως μετά το σαράντισμα. Από τότε που έκλεισε το τρίμηνο έγινε άλλο παιδάκι... Κι εγώ κοιμάμαι μάξιμουμ 3-4 ώρες τη νύχτα, εννοείται όχι συνεχόμενες. Φοβάμαι ότι χάνω την υπομονή μου. Τι να κάνω; Σήμερα σκέφτηκα να τον αφήσω να κλαίει ανώ είμαι δίπλα του και να τον παίρνω αγκαλιά μόνο όταν σταματήσει. Είναι σωστό αυτό;

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, αλλά τα'χω δει όλα... :shock:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βγαίνουμε, αλλά μη φανταστείς κάθε μέρα. Εδώ που είμαστε τα πεζοδρόμια είναι ανύπαρκτα και δυσκολεύομαι λίγο να κυκλοφορήσω με το καρότσι. Κάθε σαββατοκύριακο που πάμε στους γονείς μου στη θάλασσα βγαίνουμε ατέλειωτες βόλτες, καθημερινές όχι τόσο... Τώρα που το φέρνω στο μυαλό μου, ίσως τότε δεν είναι τόσο ανήσυχος. Όχι ότι είναι αγγελούδι, αλλά μάλλον έχει διαφορά. Λες να μου θέλει βόλτες;;;

Κι εγώ αν βγω βόλτα έτσι όπως είμαι θα με περάσουν για υπνοβάτη... Νυστάζωωωωωωω.................... :?

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Σουζη μου αυτο θα σου ελεγα κ εγω....

Προσπαθησε να τον κουρασεις, να βγαινετε εξω οσες περισσοτερες ωρες μπορεις. Και κατι αλλο που μου περναει απο το μυαλο... Κανεις πολλες προσπαθειες απο οτι καταλαβα για να τον ηρεμησεις, απο την γεννηση του αν καταλαβα καλα, μηπως εκει πανω τον "εμαθες" να εχει συνεχεια την προσοχη σου, την αγκαλια σου, το κουνημα με το καροτσι κλπ?

Ξερω πως καποιες φιλες θα πουν οτι τα μωρα δεν κακομαθαινουν ομως δεν μπορουμε να αρνηθουμε πως τελοσπαντων συνηθιζουν σε μια ρουτινα.

Αμεσως μολις αρχισει την γκρινια του ψαχνεις μηπως θελει αλλαγμα ή πειναει φανταζομαι (2 βασικες αναγκες) αλλα αν καταλαβα καλα συνεχιζει καθ'ολη την διαρκεια της μερας που σημαινει πως ισως το εχει το παιδι που λεμε. Απλες σκεψεις κανω...

Η δικη μου ηταν διαφορετικη απο την αρχη γι'αυτο δεν ξερω τι να σου προτεινω. Εγω μολις την δω κ βαριεται την βαζω στο καροτσακι κ φυγαμε!

Ωρες ωρες ψαχνω κ εγω τροπους να την απασχολω κ ειναι δυσκολη γιατι δεν ειναι απο τα μωρα ας πουμε που θα τα βαλεις στα ειδικα gym κ θα παιζει με τις ωρες, στα 5 λεπτα χανει το ενδιαφερον της. Νομιζω πως περισσοτερο της αρεσει η επαφη με τους ανθρωπους. Ετσι ηταν απο την αρχη. Και καθομαι κ μιλαω κ τραγουδαω με τις ωρες....

Το καθε παιδακι με τον χαρακτηρα του οπως καταλαβα εγω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έριξα και μια ματιά σε παίότερα ποστ και έιδα ότι δεν είμαστε και σπάνια περίπτωση!

Κι εγώ πάντα φοβάμαι ότι ο μπέμπης μου κάνει πράγματα που δεν τα κάνουν άλλα μωρά...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουμε, αλλά μη φανταστείς κάθε μέρα. Εδώ που είμαστε τα πεζοδρόμια είναι ανύπαρκτα και δυσκολεύομαι λίγο να κυκλοφορήσω με το καρότσι. Κάθε σαββατοκύριακο που πάμε στους γονείς μου στη θάλασσα βγαίνουμε ατέλειωτες βόλτες, καθημερινές όχι τόσο... Τώρα που το φέρνω στο μυαλό μου, ίσως τότε δεν είναι τόσο ανήσυχος. Όχι ότι είναι αγγελούδι, αλλά μάλλον έχει διαφορά. Λες να μου θέλει βόλτες;;;

Κι εγώ αν βγω βόλτα έτσι όπως είμαι θα με περάσουν για υπνοβάτη... Νυστάζωωωωωωω.................... :?

 

Σκεψου οτι αν κουραστεις ενα πρωινο τοτε την νυχτα ισως κοιμηθεις περισσοτερο! Θα το κανεις λιγες μερες κ θα κουραστεις αλλα μετα θα μπει προγραμμα. Αλλη καλη λυση ειναι το αυτοκινητο. Βαλε το μωρο στο ειδικο καθισμα κ κανε βολτουλες με το air condition κ μουσικουλα κ να εισαι σιγουρη πως θα γινει χωμα.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις πολλες προσπαθειες απο οτι καταλαβα για να τον ηρεμησεις, απο την γεννηση του αν καταλαβα καλα, μηπως εκει πανω τον "εμαθες" να εχει συνεχεια την προσοχη σου, την αγκαλια σου, το κουνημα με το καροτσι κλπ?

Ξερω πως καποιες φιλες θα πουν οτι τα μωρα δεν κακομαθαινουν ομως δεν μπορουμε να αρνηθουμε πως τελοσπαντων συνηθιζουν σε μια ρουτινα.

Αμεσως μολις αρχισει την γκρινια του ψαχνεις μηπως θελει αλλαγμα ή πειναει φανταζομαι (2 βασικες αναγκες) αλλα αν καταλαβα καλα συνεχιζει καθ'ολη την διαρκεια της μερας που σημαινει πως ισως το εχει το παιδι που λεμε. Απλες σκεψεις κανω...!

Η αλήθεια είναι πως΄έπεσα λίγο με τα μούτρα στο μπέμη, αλλά από πολύ μωράκι είναι σούπερ γκρινιάρης. Να φανταστείς, στο μαιευτήριο ήμασταν με το εξιτήριο στο χέρι και δεν μπορούσαμε να φύγουμε γιατί έκλαιγε γοερά!!! Αααααααααχχ, αυτό φοβάμαι κι εγώ, ότι είναι στο παιδί... :shock::?

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΩΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΓΚΡΙΝΙΑ, ΟΤΑΝ ΚΛΑΙΕΙ ΜΑΖΕΥΕΙ ΚΑΙ ΑΠΛΩΝΕΙ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ??

Όχι, περάσαμε και κολικούς αλλά έχουν σταματήσει, ευτυχώς...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να πώ κάτι χαζό,αν το καροτσάκι είναι το πρόβλημά σου για έξω (και σε καταλαβαίνω απόλυτα,εγώ με καροτσάκι έξω ΔΕΝ την πάω βόλτα, ζορίζεσαι για να πας οπουδήποτε),γιατί δεν "φοράς" το μωρό??

 

εγώ με το pouch που αγόρασα σώθηκα. Τη φοράω κι έξω απο την πόρτα! Πας για ψωμί,πας σουπερμάρκετ,πάω να πάρω τον μεγάλο μου απο το νηπιαγωγείο...ε περνάει λίγο η ώρα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Thoys, μαμά και πεθερά είναι κάπως μακριά, έχω βοήθεια δυο-τρεις φορές τη βδομάδα, αλλά το βασικό δεν είναι ότι κουράζομαι (είναι και αυτό βέβαια), είναι ότι ανησυχώ...

Μanina, έχω μάρσιππο, αλλά δεν με βολεύει ούτε εμένα ούτε το μωρό. Που θα βρω pouch;;; Είμαστε κι 6,5 κιλά ήδη, αλλά θα το δοκιμάσω κι αυτό... :roll:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Thoys, μαμά και πεθερά είναι κάπως μακριά, έχω βοήθεια δυο-τρεις φορές τη βδομάδα, αλλά το βασικό δεν είναι ότι κουράζομαι (είναι και αυτό βέβαια), είναι ότι ανησυχώ...

Μanina, έχω μάρσιππο, αλλά δεν με βολεύει ούτε εμένα ούτε το μωρό. Που θα βρω pouch;;; Είμαστε κι 6,5 κιλά ήδη, αλλά θα το δοκιμάσω κι αυτό... :roll:

 

Και μενα δεν καθεται σε μαρσιπο, και τον αγορασαμε προσφατα γιατι ηθελε ο μπαμπας να περπαταμε ολοι μαζι κ να την εχει εκει! :cry:

Βεβαια μην φανταστεις οτι κ εμεις με το καροτσακι δεν αντιμετωπιζουμε προβλημα στους δρομους αλλα μπαινουμε σε εμπορικα κεντρα κλπ

Ακομη κ για ενα καφε να πας εσυ με μια φιλη ο μικρος θα ανανεωθει.

Μην νομιζεις ειναι κ αυτο κατι...

Link to comment
Share on other sites

όχι όχι δε μιλουσα για μαρσιπο....κι εμένα μου είναι τρομερά άβολος,και για το μωρό....

 

 

το δικό μου pouch μου το έφτιαξε η euapap,αν θέλεις ρώτα την για λεπτομέρειες. Η δική μου πριν 15 μέρες περίπου ζύγιζε 6,600. Κανένα πρόβλημα σε διαβεβαιώνω! Εξαρτάται βέβαια και απο το παιδί αν κάτσει,εσένα όμως είναι και μικρό,εγώ που την έβαλα και μεγάλη πρώτη φορά (το Πάσχα) μια χαρά κάθισε.

 

 

καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μanina, έχω μάρσιππο, αλλά δεν με βολεύει ούτε εμένα ούτε το μωρό. Που θα βρω pouch;;; Είμαστε κι 6,5 κιλά ήδη, αλλά θα το δοκιμάσω κι αυτό... :roll:

 

Να πάρεις οπωσδήποτε κάποιο sling!! Pouch, ring -sling ό,τι σου αρέσει καλύτερα :D

Μπες στα

http://www.babywearing.gr ή

http://www.pantoumazi.gr

Διάβασε και στο τόπικ "Υπόμνημα: Ύφασμα (Wrap/Pouch) που κρατά το μωρό κοντά στο σώμα" http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=266

 

όσο για το βάρος πρέπει να σου πώ ότι όταν ο Κωστής μου ήταν 7 κιλά με τον κλασσικό μάρσιπο δεν τον άντεχα ούτε για 5'.

Τώρα που είναι ~12 κιλά με το ring-sling τον παίρνω και πάμε και βόλτα :D

Και δεν το κάναμε και από μικροί να πείς ότι έχω συνηθίσει...τώρα το πήραμε :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως λιγο δραστικο παιχνιδι παραπανω για να κουραστει, λιγη βολτουλα, εστω και γυρω απο το τετραγωνο ν αλλαξει αερα και λιγη μουσικη στο σπιτι για να υπαρχει τσερτσελο θα σωσουν λιγακι την κατασταση.. αν δεν μπορεις να τον βγαλεις εκτος σπιτιου δοκιμασε το μπαλκονι με ή χωρις το καροτσι.. ειδικα αν εχετε δρομο με κινηση θα του καλοαρεσουν να βλεπει τα αυτοκινητακια να κουνιουνται..

Σήμερα σκέφτηκα να τον αφήσω να κλαίει ανώ είμαι δίπλα του και να τον παίρνω αγκαλιά μόνο όταν σταματήσει. Είναι σωστό αυτό;

νομιζω οτι περισσοτερο γκρινια θα καταφερεις παρα ησυχια.. ισα ισα θα κλαιει γιατι ενω εισαι διπλα του και θελει την αγκαλιτσα σου δεν θα καταλαβαινει γιατι δεν τον αγκαλιαζεις.. εκτος αν αφου θα εισαι διπλα του να τον αγκαλιασεις ενω ειστε ξαπλωμενοι και οι δυο??

κανα δυο λογακια, κανενα τραγουδακι..

Link to comment
Share on other sites

Μanina, έχω μάρσιππο, αλλά δεν με βολεύει ούτε εμένα ούτε το μωρό. Που θα βρω pouch;;; Είμαστε κι 6,5 κιλά ήδη, αλλά θα το δοκιμάσω κι αυτό... :roll:

 

Να πάρεις οπωσδήποτε κάποιο sling!! Pouch, ring -sling ό,τι σου αρέσει καλύτερα :D

Μπες στα

http://www.babywearing.gr ή

http://www.pantoumazi.gr

Διάβασε και στο τόπικ "Υπόμνημα: Ύφασμα (Wrap/Pouch) που κρατά το μωρό κοντά στο σώμα" http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=266

 

όσο για το βάρος πρέπει να σου πώ ότι όταν ο Κωστής μου ήταν 7 κιλά με τον κλασσικό μάρσιπο δεν τον άντεχα ούτε για 5'.

Τώρα που είναι ~12 κιλά με το ring-sling τον παίρνω και πάμε και βόλτα :D

Και δεν το κάναμε και από μικροί να πείς ότι έχω συνηθίσει...τώρα το πήραμε :D

 

 

έτσι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Οντως να υπαρχει προβλημα με τα πεζοδρομια αλλα ευτυχως υπαρχουν και τροποι να ξεπεραστουν.

Δοκιμασε να το "φορεσεις" ή αν δεν κατσει και καθεται καλυτερα το καροτσι απλα θα αναγκαστεις να κανεις κυκλους απο δρομους οχι τοσο πολυσυχναστους. Νομιζω παντως οτι οι βολτες και θα του αλλαξουν τη διαθεση και θα κουραζεται. Να τον παιρνεις παντου μαζι σου. Σουπερ μαρκετ, φουρνο, μαγαζια, όπου μπορεις. Θα δεις πως θα αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

'Έβαλα ήδη πλώρη για σλίνγκ -έστειλα μήνυμα και περιμένω απάντηση της Ευαγγελίας.

Επίσης, πήγαμε με το καρότσι μια ωραία βόλτα στα μαγαζιά για να κουραστεί κάπως και να κοιμηθούμε το βράδυ, αλλά τζίφος!!! Κοιμόταν καθ' όλη τη διάρκεια της βόλτας!!! Οπότε, πάλι ξενύχτι προβλέπωωωω... :shock::cool:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

'Έβαλα ήδη πλώρη για σλίνγκ -έστειλα μήνυμα και περιμένω απάντηση της Ευαγγελίας.

Επίσης, πήγαμε με το καρότσι μια ωραία βόλτα στα μαγαζιά για να κουραστεί κάπως και να κοιμηθούμε το βράδυ, αλλά τζίφος!!! Κοιμόταν καθ' όλη τη διάρκεια της βόλτας!!! Οπότε, πάλι ξενύχτι προβλέπωωωω... :shock::cool:

 

souzy γιατί δεν δοκιμάζεις να τον θηλάζεις στην ξαπλωτή θέση; Θα κερδίσεις πολλή ξεκούραση..

 

Περιμενε και το σλινγκ. Θα σωθείς, τουλάχιστον θα μπορείς να τον έχεις αγκαλιά και να κάνεις και άλλα πράγματα.. Τα παιδιά ηρεμούν πολύ σε αυτές τις στάσεις..

 

Και όταν φρικάρεις μην τον επιμένεις.. Το αντιλαμβάνεται.. Πάσαρε τον σε κάποιον άλλο πιο διαθέσιμο και βγες έξω ή κάνε κάτι για σένα να ξελαμπικάρεις..!!! Χωρίς ενοχές! ("Καλή μάνα είναι η ευτυχισμένη μάνα" σωτήρια συμβουλή από μια φίλη μου ψυχολόγο)

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλη souzy,δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εκ πείρας σου λέω ότι αν το βλαστάρι σου ανήκει στην κατηγορία των "απαιτητικών μωρών" δε σε σώζει τίποτα.... :) Οπλίσου με υπομονή,έχε συνέχεια στο μυαλό σου ότι είναι ακόμη μωράκι και κάποια στιγμή θα στρώσει και προσπάθησε να μοιράζεσαι το "βάρος" με τον μπαμπά για να ξεκουράζεσαι λίγο...δοκίμασε και το sling που προτείνουν τα κορίτσια,σε μένα πάντως τίποτα από τα παραπάνω δεν λειτούργησε...ούτε οι πολύωρες βόλτες (έκλαιγε ασταμάτητα και στο καρότσι κατά τη διάρκεια της βόλτας)ούτε ο μάρσιππος (μια φορά τον έβαλα και μου πεσε η μέση καθ ότι η μικρή είναι στρουμπουλούλα και ψηλή κι εγώ πολύ μικροκαμωμένη)ούτε το sling,ούτε τίποτα...είχα φτάσει σε σημείο να χτυπάω κυριολεκτικά το κεφάλι μου στον τοίχο από την αυπνία και τα σπασμένα νεύρα...δεν κοιμόταν γενικώς,τη νύχτα ξύπναγε ανα 20λεπτο,τη μέρα γκρίνιαζε συνέχεια (μα συνέχεια όμως... :):):) )Ξέρεις πότε ηρέμησε;Όταν μπουσούλησε...ναι,την Καθαρά Δευτέρα ήταν και η τελευταία μέρα που μας τάραξε στη γκρίνια ανευ λόγου και αιτίας..από τότε ναι μεν γκρινιάζει αλλά τουλάχιστον έχει κάποιο λόγο..είτε νυστάζει (το πιο συνιθισμένο..)είτε πεινάει (ακόμη πιο συνιθισμένο..)συνεχίζει να είναι δύσκολο παιδάκι αλλά πλέον όλο και κάτι βρίσκω να της αποσπάσω την προσοχή και να σταματήσει την γκρίνια..κάποιο παιχνίδι,το να ανοίξει ένα ντουλάπι και να ανεβοκατεβάζει πράγματα,το να βάλει μόνη της μουσική και να αρχίσει το χορό,το να κατεβάσει όλα τα cd's κτλ,κτλ,κτλ...θα δεις ότι μεγαλώνωντας θα βρει και από μόνος του τρόπους να απασχολείται και δε θα θέλει συνέχεια την προσοχή σου...τώρα είναι ακόμη πολύ μικρούλης...

Υπομονή και λάτρεψέ τον έτσι όπως είναι.... :lol: δύσκολος και γκρινιαρούλης..άλλωστε (κάπου το χω ξαναγράψει νομίζω)από κάποιον τον κληρονόμησε αυτόν το δύσκολο χαρακτήρα..εμένα πχ είναι ίδια ο μπαμπάς της ο οποίος σύμφωνα με τα λεγόμενα της πεθεράς μου δεν την είχε αφήσει "σε χλωρό κλαρί"...κάθε φορά που θα σε φτάνεις στα όριά σου σκέψου ότι κάποια στιγμή θα μεγαλώσει και θα στρώσει..τώρα δωσε του την αγάπη σου απλόχερα και κάποια στιγμή θα πάρεις την ανταμοιβή σου...εμένα πλέον κοιμάται 12 ωρα σερί....σαν ψέμμα μου φαίνεται.. :):):)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...