Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Η μικρή μου, 5 χρονών, εμφάνισε πριν από 3-4 μέρες αλλεργία εξ επαφής, όπως διέγνωσε ο παιδίατρος τον οποίον, σημειωτέον, εμπιστεύομαι τυφλά.

Μου σύστησε μπάνιο και επάλειψη με aquathenol, κανένα κορτιζονούχο σκεύασμα από τη στιγμή που το παιδί δεν έχει καμμία άλλη ενόχληση, ούτε φαγούρα, ούτε κακή διάθεση, ούτε τίποτε. Ο ίδιος είναι εντελώς κατά των αντιβιώσεων, μέχρι στιγμής δεν έχουμε πάρει καθόλου, και κατά όλων των "δυνατών" φαρμάκων.

Το θέμα είναι ότι δεν βλέπω σταθερή βελτίωση παρόλες τις επαλείψεις.

Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πέταλο γεια σου,

 

Ταλαιπωρούμαστε κι εμείς από αλλεργία εδώ και 2 χρόνια.Στην αρχή και σε μας η παιδίατρος διέγνωσε αλλεργία εξ επαφής που εμφανίστηκε κυρίως στο πρόσωπο.Μου συνέστησε τότε την αλοιφή elidel (αν θυμάμαι καλά )και μπάνιο με σαμουάν Exomega της Α-Derma.Τότε κι εγώ θυμάμαι που η αλλεργία δεν υποχωρούσε παρόλο που δεν ερχόταν σε επάφη η κόρη μου με την αλλεργιογόνο πηγή.

Ετσι ο παιδίατρος μου συνέστησε τον παιδοαλλεργιολόγο και μετά από εξετάσεις διαγνώστηκε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα και με την κατάλληλη διατροφή και χορήγηση αντισταμινικού η αλλεργία υποχώρησε.

Τώρα δεν σου λέω οτι σίγουρα κάποια άλλη αλλεργία έχει το παιδί σου γιατί πρώτον δεν γνωρίζω την ιστορία σας και δεύτερον είναι νωρις ακόμη για να υποχωρήσει η αλλεργία αφου έχει μόλις 4 ημέρες που εμφανίστηκε.

Απλά σου παραθέτω την δική μας εμπειρία και σου προτείνω αν δεις οτι η αλλεργία δεν υποχωρεί έστω και λίγο στις επόμενες ημέρες αλλά αντίθετα βρήσκεται συνέχεια σε έξαρση να επισκεφθείς και έναν παιδοαλλεργιολόγο ο οποίος είναι ο πλέον κατάλληλος ιατρός στις αλλεργίες και στην αντιμετώπιση τους.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα kiknaki.

Η αλλεργία τελικά υποχώρησε χωρίς θεραπεία. Κάτι ελάχιστα που είχαν μείνει φύγαν κι' αυτά το Σαββατοκύριακο μετά από επανειλημμένες βουτιές στη θάλασσα. Όσον αφορά το γάλα, αποκλείεται να παίζει κάτι, δεδομένου ότι η δικιά μου είναι 5 χρονών και πίνει φρέσκο γάλα από τα δύο. Βέβαια, αυτό δεν σημαίνει τίποτα, μπορεί ανά πάσα στιγμή να εμφανιστεί στον οποιονδήποτε η οποιαδήποτε αλλεργία.

Τέλος πάντων, θα το παρακολουθούμε. Αν ξαναεμφανιστεί μάλλον θα της κάνω ομοιοπαθητική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Diagnostikame me XRONIΑ KNIDOSI, imaste 12 minon ke tin exoume edo ke 4 mines...

"Και μας πρωτη φορα, ηταν μισο μηνα μετα το εμβολιο. Καναμε το prevenar κ το infravix και για μηνιγγιτιδοκοκκο το neisvac. Στη δευτερη δοση του prevenar ομως ειχε υποτροπη αμεσως μετα" auta diavasa prospathontas na matho kiala gia to moro mou ke anatrixiasa ... ine san na thimame ta dika mou logia ... figame apo to nisi ke pigame Athina gia eksetasis ematos se ena poli kalo pediatro pou mou sistisan apo edo- se ali enotita- (ke pali thanks) ke rotisame ke mia alergiologo ke mas ipe oti malon ine limogenis alergia diladi apo ious ke eksasthenimenous ious - diladi emvolia!! ke me rotise katheuthian pia dosi tou prevenar ... ala tote den ixa diavasi ta logia tis mamas apo tin ali enotita ... ta exo pari giati den ksero ti na kano me ta emvolia tha miliso ke me to giatro pali ... pantos i deuteri dosi tou prevenar ke to alo gia minigitida meta mas kanane zimia... to kako ine oti den ipoxori i alergia ke me ti megali 1i xronia sxolio na ferni iosis spiti tremo... to moro an ke 12 minon den troi sxedon tipota... mono thilazi ke ime eksandlimeni... exo erotisis poles gia tis pio "empires" stin alergia ala ime ptoma tora gia erotisis... kamia paromia empiria? den exoume antimetopisi tin knidosi akoma!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...