Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο γάλα πρέπει να πίνει?


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος περίπου πόσα ml γάλα (αποκλειστικός θηλασμός) πρέπει να προσλαμβάνει ένα κοριτσάκι 25 ημερών βάρους 4 κιλών?

Ειλικρινά, δεν ξέρω τι να υποθέσω...

Το μωρό μου δείχνει να μην χορταίνει με 100-120 ML αντλημένου γάλακτος..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γιατι αντλεις και δεν θηλαζεις απλα?

θα θηλαζεις και θα μετρας τις πανες του παιδιου..

ποιος σε εβαλε σε αυτην την διαδικασια?

 

Οι πάνες είναι οκ, 7-8 σίγουρα λερωνει με τσίσα και κακά, αλλά αντλώ επειδή έχω ήδη ένα νήπιο 3 ετων, εξαιρετικά απαιτητικό, και ταυτόχρονα άρρωστη τη μαμά μου. Οπότε, αντλώ και την ταίζει ο άνδρας μου ή ο μπαμπάς μου, γιατί δεν θέλω να την μπερδέψω με το μπιμπερό, αλλά να γνωρίζει μόνο το στήθος μου.

Την τελευταία εβδομάδα, δείχνει να μην χορταίνει, και παρατηρώ μια λαιμαργία.

Αν κατάλαβα καλά, στα 4 κιλά πρέπει να πίνει περίπου 600 ml το 24ωρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μωρά περνάνε άλματα ανάπτυξης κατά περιόδους, η κόρη μου πέρασε πολύ έντονα στις 3 εβδομάδες, στις 6 εβδομάδες και στους 3 μήνες. Για 2-3 μέρες ζητούν συχνότερα να θηλάσουν, ή κάνουν μαραθώνιους θηλασμούς. Μετά από αυτές τις 2-3 μέρες η παραγωγή ρυθμίζεται και αυξάνει. Μπορείς για λίγες μέρες, όταν δείχνει ότι δεν χορταίνει, να επιμένεις όσο μπορείς στο στήθος, για να αυξηθεί η παραγωγή σου.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά περνάνε άλματα ανάπτυξης κατά περιόδους, η κόρη μου πέρασε πολύ έντονα στις 3 εβδομάδες, στις 6 εβδομάδες και στους 3 μήνες. Για 2-3 μέρες ζητούν συχνότερα να θηλάσουν, ή κάνουν μαραθώνιους θηλασμούς. Μετά από αυτές τις 2-3 μέρες η παραγωγή ρυθμίζεται και αυξάνει. Μπορείς για λίγες μέρες, όταν δείχνει ότι δεν χορταίνει, να επιμένεις όσο μπορείς στο στήθος, για να αυξηθεί η παραγωγή σου.

 

Μάλλον έχεις δίκιο.

Η ώρα είναι 1.25 και σταματήσαμε το θηλασμό, που τον αρχίσαμε στις 23.20...

Χώμα έγινα...:?

Θυμάμαι στην πρώτη μου κόρη πως δεν γινόταν αυτό. Ήταν πιο ήρεμη, και έτρωγε σταθερά ανά 2ωρο, παρόλο που θήλαζε κ εκείνη για πολύ πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο.

Η ώρα είναι 1.25 και σταματήσαμε το θηλασμό, που τον αρχίσαμε στις 23.20...

Χώμα έγινα...:?

Θυμάμαι στην πρώτη μου κόρη πως δεν γινόταν αυτό. Ήταν πιο ήρεμη, και έτρωγε σταθερά ανά 2ωρο, παρόλο που θήλαζε κ εκείνη για πολύ πολύ καιρό.

Αχ η πρώτη σου κόρη δυστυχώς δεν είναι ο κανόνας.

Για να αυξηθεί η παραγωγή, να εναλλάσσεις τα στήθη μόλις καταλάβεις ότι χρειάζεται. Δηλαδή, δίνεις πρώτα το δεξί, μόλις καταλάβεις ότι το μωρό δεν καταπίνει, ή δυσανασχετεί, δώσε το αριστερό, και μόλις σταματήσει πάλι να καταπίνει πάλι το δεξί κοκ. Οι συχνές εναλλαγές βοηθούν στην αύξηση της παραγωγής.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...