Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμοληψία - σας ζήτησαν να βγείτε απο το δωμάτιο?


Αιμοληψία /τοποθέτηση ορού - σας ζήτησαν να φύγετε?  

849

  1. 1. Αιμοληψία /τοποθέτηση ορού - σας ζήτησαν να φύγετε?

    • ναι απαίτησαν ακράδαντα να φύγω απο το δωμάτιο
      460
    • ναι μου ζήτησαν ευγενικά αλλά όχι κατηγορηματικά να φύγω απο το δωμάτιο
      166
    • όχι δεν μου ζήτησαν να φύγω
      66
    • όχι δεν μου ζήτησαν να φύγω και μου έδειξαν τι να κάνω και πως να του συμπαρασταθώ
      127


Recommended Posts

απο πτυχιακή εργασία

ς. Ένας από τους κύριους

νοσηλευτικούς στόχους είναι η αποφυγή του αποχωρισμού, ειδικότερα σε παιδιά κάτω των πέντε

ετών. Τα μέλη της οικογένειας εκλαμβάνονται ως συμμέτοχοι στη φροντίδα του παιδιού.14

Το νοσηλευτικό προσωπικό πρέπει να κατανοεί τις συμπεριφορές του παιδιού σχετικά με τον

αποχωρισμό. Η φάση της διαμαρτυρίας και της απελπισίας είναι φυσιολογικές. Πρέπει να

επιτρέπεται στο παιδί να κλάψει. Ακόμα και αν το παιδί δε δέχεται τους ξένους, οι νοσηλευτές, του

παρέχουν υποστήριξη με την παρουσία τους. Οι νοσηλευτές αρμόζει να κρατάνε ζωντανή την

επαφή του παιδιού με τους γονείς, μιλώντας συχνά για εκείνους, ενθαρρύνοντας το παιδί να τους

θυμάται και τονίζοντας τη σημασία των επισκέψεών τους και των τηλεφωνημάτων τους.

 

http://eureka.lib.teithe.gr:8080/bitstream/handle/10184/3768/MAGGEIRH-GINH.pdf?sequence=1

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 397
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

παιδιά το κειμενο το κοιτανε και καποιες δικηγορίνες μολις εχουμε το οκ θα το ξαναδημοσιευσουμε διορθωμενο. αν θελετε δε χανετε κ απο τωρα να το στειλετε βεβαια. αλλα αν θελετε περιμενετε.

 

 

ριξτε μια ματια ποσταραμε στο facebook φωτογραφια απο αλεξανδρουπολη,

(την ανεβασαν στην ομαδα ποτε πια μονα)

1610769_10153035537874972_9095369481532856085_n.jpg

 

το κολλησαν οταν μια μαμα εκανε φασαρια (και εμεινε) !!!

απιστευτο....ε?

να το για οσους αμφιβαλλουν τι θα βρουν μπροστά τους

https://www.facebook.com/parents.gr

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το με βάση τα καθιερομένα..... τί να πώ, ποιον θα πείσουν άραγε?

 

Εμάς μας έχουν τύχει και τα 2 σε νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης. Στο Ιπποκράτειο είμασταν μέσα και εγώ και ο πατέρας της ο οποίος την κρατούσε αγκαλιά κι εγώ της μιλούσα και της πήρε αίμα πολύ εύκολα μόνο 1 νοσοκόμα, χωρίς να κλάψει. Μετά απο κάποιους μήνες στο Παπαγεωργίου μας έβγαλαν έξω για την αιμοληψία και το παιδί ούρλιαζε πολύ ώρα, κλοτσούσε με τα πόδια του τη φιάλη οξυγόνου που υπήρχε πάνω απο το κρεβάτι της εξέτασης και 3 άτομα δε μπορούσαν να της πάρουν αίμα.... όταν μπήκε μέσα ο σύζυγος του είπαν επιτακτικά "περάστε έξω" παρόλο που εκείνη την ώρα τελειωναν επιτέλους την αιμοληψία. Η μικρή ακόμα θυμάται και αναφέρει συχνά εκείνο το περιστατικό και μάλιστα ακόμα και σε αγνώστους...

Πότε θα καταλάβουν οτι θα κάνουν τη δουλειά τους πολύ πιο εύκολα αν είναι μαζί και ο γονιός? Πότε θα αρχίσουν να υπολογίζουν την ψυχολογία του παιδιού που εκείνη τη στιγμή που είναι ταλαιπωρημένο απο πυρετό,αναμονή και οτιδήποτε το οδήγησε εκεί το απομακρύνουν απο το γονιό που εμπιστεύεται και το βάζουν σε ένα δωμάτιο με αγνώστους να το κρατάν ακινητοποιημένο και να το τρυπάν? Είναι ντροπή τους, τα παιδιά μας έχουν συναισθήματα που πρέπει να υπολογίζονται

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

(σελ 32)

 

...Σε περιπτώσεις βρεφών και μικρών παιδιών η παρουσία της μητέρας κοντά τους, διευκολύνει αρκετά τη προσαρμογή τους, το παιδί κερδίζει από τη σταθερότητα που του προσφέρουν οι γονείς του και ειδικά η μητέρα όσον αφορά στις συνήθειες του. Επίσης, δεν παρακωλύει τη σχέση μητέρας-παιδιού. Η διακοπή της σε αυτή την ηλικία εμποδίζει την ανάπτυξη ασφαλούς «δεσμού» (μητέρας-παιδιού) με σοβαρές επιπτώσεις στη παραπέρα ψυχολογική του εξέλιξη. Επιπλέον, η παραμονή των γονέων κοντά στο παιδί τους, βοηθά να διατηρήσουν τον ρόλο του γονέα και να αισθάνονται πολύτιμοι για την προσφορά τους. Η συμπεριφορά του προσωπικού υγείας είναι καθοριστική για τη μείωση του άγχους των γονέων και του φόβου των παιδιών (Ευαγγέλου και συν, 2002, Μελισσά-Χαλικιοπούλου 2005).

 

 

(σελ 34 )

 

Το παιδί που μπαίνει στο νοσοκομείο επηρεάζεται από μια σειρά παραγόντων και όχι μόνο από την αναισθησία ή τη χειρουργική επέμβαση ή ότι συμβαίνει στην προεγχειρητική περίοδο. Ο αποχωρισμός και το άγχος που προκαλείται στο παιδί είναι γεγονότα ιδιαίτερα ψυχοτραυματικά για παιδιά προσχολικής ηλικίας γιατί τα παιδιά στην ηλικία αυτή είναι πιο ευάλωτα, έχουν μεγαλύτερες ανάγκες και είναι περισσότερο εξαρτημένα από τους γονείς. Τα αποτελέσματα του αποχωρισμού μπορεί να είναι εξίσου τραυματικά και σε μεγαλύτερα παιδιά, ιδίως αν είχαν προηγούμενες εμπειρίες αποχωρισμού από τους γονείς τους ή αν είχαν εμπειρίες που τους δημιούργησαν συναισθηματική στέρηση, εξαιτίας των οποίων είναι αγχώδη και ανασφαλή. Η μεγάλη σημασία της μητρικής στέρησης και των επιπτώσεων του αποχωρισμού έχουν διαπιστωθεί από έρευνες, που έχουν δείξει ότι ακόμα και με εξαιρετική ιατρική και νοσηλευτική φροντίδα και με προσεχτική μεταχείριση του παιδιού κατά τη διάρκεια της νοσηλείας του και με την έξοδο από το νοσοκομείο το παιδί παρουσιάζει διαταραχές συμπεριφοράς με τη μορφή άγχους του αποχωρισμού.

 

 

3.16. Απομόνωση

Η εισαγωγή σε ένα δωμάτιο απομόνωσης αυξάνει όλους τους αγχογόνους παράγοντες που συνοδεύονται τυπικά με τη νοσηλεία. Παρατηρείται περαιτέρω ο αποχωρισμός από τα οικεία πρόσωπα και επιπλέον η απώλεια ελέγχου, περιβαλλοντικές αλλαγές όπως αισθητηριακή απώλεια και η περίεργη εμφάνιση ατόμων που επισκέπτονται το θάλαμο. Επίσης, επηρεάζεται ο προσανατολισμός στο χρόνο και στο χώρο. Αυτοί οι αγχογόνοι παράγοντες συναθροίζονται με την περιορισμένη αντίληψη που έχουν τα παιδιά σχετικά με την απομόνωση. Τα παιδιά προσχολικής ηλικίας εμφανίζουν δυσκολίες στην κατανόηση της λογικής μιας απομόνωσης, λόγω του ότι δεν καταλαβαίνουν τη σχέση αιτίας-αποτελέσματος μεταξύ μικροβίων και νοσήματος. Το πιο πιθανό είναι να πιστέψουν ότι η απομόνωση είναι κάποιο είδος τιμωρίας. Από την άλλη πλευρά, τα μεγαλύτερα παιδιά κατανοούν καλύτερα την αιτιολογική σχέση, αλλά πάλι χρειάζονται πληροφόρηση για να μειωθούν οι φαντασιώσεις και οι παρανοήσεις τους (Hockenberry & Wilson 2011).

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που λέτε δυστυχώς δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλες τις σελίδες. να συνεισφέρω μόνο με τα "στατιστικά" μας:

1) Αιμοληψία με τη μεγάλη μου κόρη 2 χρονών σε κέντρο ενηλίκων: μαζί, καθόταν στα πόδια μου, ούτε καν αντέδρασε. Κυρία σκέτη.

2)αιμοληψία με το ίδιο παιδί 2 χρόνια μετά στο Παίδων Πεντέλης: Μαζί, το παιδί ξαπλωμένομ σπάραξε. (βέβαια ψηνόταν και στον πυρετό και ήταν ταλαιπωρημένη, αλλά θεωρώ ότι το ξαπλωτό επιβαρύνει πολύ την κατάσταση ψυχολογικά)

3) με τη μικρή μου κόρη (2 ετών) στο ΙΑΣΩ παίδων πριν δώσω τα παραπεμπτικά μου πήγα και μίλησα με τις νοσηλεύτριες για το πώς θα έκαναν την αιμοληψία. μου είπαν "το παιδί ξαπλωτο κι εσείς έξω" τους είπα "το παιδί καθιστό κι εγώ μέσα" με ήρεμο τόνο. μου είπαν "εσείς μέσα αλλά το παιδί ξαπλωτό γιατί πολυθρόνα δεν έχουμε , μόνο κρεβάτι" . έτσι κι έγινε.

4) με τη μικρή πάλι , στο Παίδων Πεντέλης , για ράμματα, μου ζήτησαν να βγω έξω πολύ κατηγορηματικά και απόλυτα. Ζήτησα πολλές φορές και δεν το συζητούσαν καν. αλλά βρε παιδιά η αλήθεια είναι ότι γύρω της ήταν 4-5 άτομα, εγώ έτσι κι αλλιώς αισθανόμουν ότι εμπόδιζα τη δουλειά τους (εγώ την ξάπλωσα στο κρεβάτι και σιγά σιγά έρχονταν οι γιατροί και οι νοσηλευτές, εγώ σε κάποια στιγμή δεν ήξερα πού να σταθώ για να μην εμποδίζω), το παιδί έτσι κι αλλιώς έκλαιγε πάρα πολύ και μόνο που την είχαν ξαπλώσει, δε με έβλεπε έτσι που την είχαν ανάσκελα με το κεφάλι πάνω και από το πίσω μέρος της πόρτας που ήμουν τους άκουγα που της μιλούσαν πάρα πολύ τρυφερά και μάλιστα τη φώναζαν με το όνομά της (με είχαν ρωτήσει). άρα γενικά δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Συγχαρητήρια για την δράση σας σε αυτό το τόσο απλό αλλά σοβαρό θέμα. Η 1η αιμοληψία των παιδιών μου είναι μια τραυματική εμπειρία, που με στοιχειώνει για την έλλειψη πληροφόρηρης των δικαιωμάτων μητέρας και παιδιού ακόμα και τώρα.

Κρατικό νοσοκομείο Πύργου, η 1η αιμοληψία του ενός έτους γιού μου, με έδιωξαν από το δωμάτιο και έκλεισαν την πόρτα. Πέντε (5) άτομα, αν ειναι δυνατόν, πέντε άγνωστα άτομα πάνω από το παιδί μου να το κρατάνε κάτω και αυτό φυσικά να μην κάθεται για σχεδόν 10 λεπτά να έχει σπάράξει στο κλάμα, να έχει κοκκινήσει, να έχει λυγωθεί, να έχει πάθει σοκ, πώς το ξέρω, μπήκε μια νοσκοκόμα και άφησε την πόρτα ανοιχτή. Το παιδί να με ζητάει, να σπαράζει και αυτές να μου λένε να φύγω να μην με βλέπει που ήμουνα στη πόρτα για να κάνουνε την δουλειά τους. Και αν την κάνανε? Όχι, βέβαια το αίμα δεν ήταν επαρκές γιατί δεν καθότανε το παιδί, όχι ότι αυτές ήτανε άχρηστες. Και δεν τελείωσε το μαρτύριο του παιδιού γιατί δεν γινόντουσαν όλες οι εξετάσεις στο νοσοκομείο (εξετάσεις για θυροειδή) λόγω έλλειψης προσωπικού στα εργαστήρια και έπρεπε να πάω μετά έξω σε ιδιωτικό μικροβιολογικό εργαστήριο να το τρυπήσουν 2η φορά για τις υπόλοιπες. Εξαιτίας αυτού το παιδί έκανε 10 μήνες να με αποκαλέσει μαμά, όλους και όλα τα έλεγε αλλά όχι μαμά. Αν έβαλα μυαλό? Δυστυχώς όχι. Στο δεύτερο παιδί μου, λόγω ίκτερου του πήρανε αίμα 15 ημερών, η ίδια κατάσταση με έκλεισαν απέξω και το μωρό να σπαράζει με 4 άτομα μέσα και γω να λιώνω απέξω και να κλαίω για 7 λεπτά που κράτησε η διαδικασία. Το τρυπήσανε και στα δυο χεράκια και αίμα ίσα-ίσα για τον ίκτερο, είχε γράψει κιάλλες εξετάσεις ο γιατρός και τις διέγραψε λόγω μικρής ποσότητας δείγματος και κακής όπως αποδείχθηκε. Από τότε έβαλα μυαλό και το χέρι βαθία στη τσέπη, μόνο σε ιδιωτικό μικροβιολογικό εργαστήριο. Εγώ με το παιδάκι μου αγκαλιά και τον σωστό τον επιστήμονα να έχει κάνει τη δουλειά του σωστά σε 1 λεπτό. Πήρε από το βρέφος αίμα ενώ κοιμότανε και αυτό δεν κατάλαβε σχεδόν τίποτα. Καταγγέλω το ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΥΡΓΟΥ για την απάνθρωπη και εχθρική συμπεριφορά σε μητέρα και παιδί. Συνεχίστε την καλή δουλειά και πρέπει να βοηθήσουμε όλοι και όλες στην ενημέρωση των δικαιωμάτων του παιδιού και στην προστασία της ψυχικής του υγείας.

Link to comment
Share on other sites

για μια απλή αιμοληψία ..."Κυρία μου...με το να είστε παρούσα, το παιδί θα νομίζει οτι ευθύνεστε εσείς για το κακό που του συμβαίνει.......

Με έβγαλαν έξω μετά απο έντονη δική μου αντίσταση να βγώ, και επιμονή για την παρουσία μου, γιατί πολύ απλά ήθελα η κόρη μου να με νιώθει οτι είμαι μαζί της, εδώ είμαι καρδιά μου και θα το περάσουμε μαζί έλεγα, πρέπει να μας κάνουν καλά οι κοπέλες......"(ήταν κι η τελευταία φορά για ένα χρόνο, που την άκουσα να φωνάζει μαμά μαμάαααααα.....!!)

Σε ηλικία ενός έτους ενώ ήδη έλεγε μαμά, μπαμπά, Τεία (θεία), έλα και παπαάλο (παπαγάλο), μετά το σοκ σταμάτησε να μιλάει για έναν ολόκληρο χρόνο.

Να διευκρινίσω οτι μέχρι τότε είχαμε κάνει 3-4 αιμοληψίες, 3 υπερυβικές (λήψη ούρων απο την κοιλιά με σύριγγα) και τα καθιερωμένα εμβόλια, όλα τα περνούσαμε ΜΑΖΙ !!! Δεν είμασταν τίποτα καλομαθημένοι...να υπερβάλουμε.

Όμως μια μόνο νοσηλεύτρια στο Παίδων Πεντέλης στην Β' κλινική, ήταν κι η αιτία να σωπάσει το παιδί μου για έναν χρόνο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

http://parents.org.gr/health/a568

http://parents.org.gr/news/a575

Σε αυτά τα δυο άρθρα θα βρείτε ότι είναι πιο σημαντικό αυτή τη στιγμή για αυτή την υπόθεση.

Καλείστε όλοι να παραδωσετε στις περιοχές σας την εισηγηση του συνήγορου του πολίτη μαζί με την απλή αίτηση.

Τίποτα δεν θα αλλάξει αν δεν βοηθήσουν όλοι δεν φτάνει μόνο κάποιοι να αντισταθούν.

ανοιξτε τα λινκ και ενημερωθείτε σωστα. εκτυπώστε!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

για μια απλή αιμοληψία ..."Κυρία μου...με το να είστε παρούσα, το παιδί θα νομίζει οτι ευθύνεστε εσείς για το κακό που του συμβαίνει.......

Με έβγαλαν έξω μετά απο έντονη δική μου αντίσταση να βγώ, και επιμονή για την παρουσία μου, γιατί πολύ απλά ήθελα η κόρη μου να με νιώθει οτι είμαι μαζί της, εδώ είμαι καρδιά μου και θα το περάσουμε μαζί έλεγα, πρέπει να μας κάνουν καλά οι κοπέλες......"(ήταν κι η τελευταία φορά για ένα χρόνο, που την άκουσα να φωνάζει μαμά μαμάαααααα.....!!)

Σε ηλικία ενός έτους ενώ ήδη έλεγε μαμά, μπαμπά, Τεία (θεία), έλα και παπαάλο (παπαγάλο), μετά το σοκ σταμάτησε να μιλάει για έναν ολόκληρο χρόνο.

Να διευκρινίσω οτι μέχρι τότε είχαμε κάνει 3-4 αιμοληψίες, 3 υπερυβικές (λήψη ούρων απο την κοιλιά με σύριγγα) και τα καθιερωμένα εμβόλια, όλα τα περνούσαμε ΜΑΖΙ !!! Δεν είμασταν τίποτα καλομαθημένοι...να υπερβάλουμε.

Όμως μια μόνο νοσηλεύτρια στο Παίδων Πεντέλης στην Β' κλινική, ήταν κι η αιτία να σωπάσει το παιδί μου για έναν χρόνο!!!!!

 

Πραγματικά τραγικό!!!!!!! Δεν ξέρω τι να πω ευχομαι κάποτε να πάει μπροστά κι αυτή η χώρα.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://parents.org.gr/health/a568

http://parents.org.gr/news/a575

Σε αυτά τα δυο άρθρα θα βρείτε ότι είναι πιο σημαντικό αυτή τη στιγμή για αυτή την υπόθεση.

Καλείστε όλοι να παραδωσετε στις περιοχές σας την εισηγηση του συνήγορου του πολίτη μαζί με την απλή αίτηση.

Τίποτα δεν θα αλλάξει αν δεν βοηθήσουν όλοι δεν φτάνει μόνο κάποιοι να αντισταθούν.

ανοιξτε τα λινκ και ενημερωθείτε σωστα. εκτυπώστε!

 

Θέλω να το κάνω! Που το παραδίδω αυτό? Στον Δήμο, ΚΕΠ...????

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

στο άρθρο θα βρείς τα πάντα. γραφει

[την αίτηση μαζί με την εισηγηση του ΣτΠ παραδίδετε στην γραμματεία της παιδιατρικής κλινικής και ή στην διοίκηση του νοσοκομείου. Είναι υποχρεωμένοι βάση νόμου να πρωτοκολλήσουν αυτά που τους δίνετε, οπότε πρέπει να επιμένετε να το κάνουν]

 

------

πέραν απο αυτό μπορείς και να την παραδώσεις σε βουλευτές της περιοχής σου να κάνουν επερώτηση στη βουλή !

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

sto αγια σοφια για να αλλαξουν φλεβα οχι μονο με εβγαλαν εξω αλλα κλειδωσαν την πορτα επειδη εκανα να μπω.το μωρο μου ενα μιση χρονων ουρλιαζε.δε θα το ξεχασω ποτε

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

και βγηκε το παιδακι μου με 6 τρυπηματα.και την επομενη φορα το πηγα στο ιασω.εσκασα 4000ευρω αλλα δεν του εβαλαν το βραχιολι με το ζορι ουτε την ποδια το κοιμησαν στην αγκαλια μου και με φωναξαν πριν ξυπνησει.απτο παιδων βγηκε χειρουργημενη ορθια,φανταστειτε το φοβο της.και δεν ειμαι πλουσια θα χρεωθω θα κανω το σ**το μου παξιμαδι αλλα εκει θα την ξαναπαω γιατι εχουμε πολλα χειρουργεια μπροστα μας.τα ειπα και ξελαφρωσα.καλο βραδυ

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Robunela :( λυπαμαι πολυ...ευχομαι απο εδω και περα να μη ζησετε τετοια...πραγματικα ντρεπομαι σε αυτη τη χωρα οταν συμβαινουν παρομοια περιστατικα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μεγάλη μου κόρη νοσηλεύτηκε στο παίδων Αττικής 4 μηνών λόγω κόκκινων βλένων στις κενώσεις της. Της πήραν αίμα, της έβαλαν ορό και κυρίως τις έκαναν 3 υπερηβικές παρακεντήσεις. Άκουσα διάφορα, υποχώρησα στον εκβιασμό "ή θα την αφήσεις ή θα την πάρεις να φύγεις χωρίς να την δούμε". Την άκουγα να ουρλιάζει μέσα και εγώ κολλημένη στην πόρτα. Δυσκολεύτηκαν πολύ να τις πάρουν τα ούρα, την ακινητοποίησαν 3 άτομα όπως έμαθα στην συνέχεια. 3 ενήλικες ένα μωράκι 4 μηνών!! Την επόμενη μέρα η κόρη μου εμφάνισε μελανιές και σημάδια απο δάχτυλα στο χέρι της. Δεν νομίζω να χρειάζεται να πω κάτι ακόμα. Η κόρη μου για αρκετό καιρό ήταν τρομοκρατημένη. Φόβος, εφιάλτες και κλάμα. Όποια μητέρα το έχει ζήσει, καταλαβαίνει. Πριν 5 μήνες νοσηλεύτηκε στο νοσοκομείο Διδυμότειχου η μικρή μου κόρη. Ήμουν ενημερωμένη και προετοιμασμένη. Σε καμιά των περιπτώσεων δεν δέχτηκα να την αφήσω μόνη της. Η απάντηση μου σε όλα ήταν πως εγώ θα παραμείνω μαζί της και αν δεν θέλουν να την εξετάσουν θα υπογράψουν την επιστολή ενώπιον της αστυνομίας αν χρειαστεί. Τελικά παρέμεινα. Η συμπεριφορά που δεχτήκαμε απο κάποιους, κατα την διάρκεια της νοσηλείας μας δεν αρμόζει σε ανθρώπους και κυρίως σε επαγγελματίες υγείας. Κάποιοι δεν έδειξαν καμία αρνητική συμπεριφορά, λες και δεν τους ένοιαζε η κίνηση μου. Κάποιοι το πήραν προσωπικά όμως έκαναν την δουλειά τους με σεβασμό προς εμάς και προς την επαγγελματική τους ακεραιότητα. Κάποιοι άλλοι όμως έδειξαν οικτρή συμπεριφορά που δεν αρμόζει σε κανέναν άνθρωπο και κυρίως γυναίκες.

Κοριτσάκια μου ειστε ολη μου η ζωή!!!! Σας ευχαριστώ που είστε στην ζωη μου!!!

a%3E

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

στοιχεία 2010 απο το υπουργείο δικαιοσύνης

http://www.ministryofjustice.gr/

 

ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ

Α/Α

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΠΡΟΕΔΡΟΥ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

EMAIL

1

Αθηνών

Παξινός Δημήτριος

210 3398270

210 3623894

Ακαδημίας 60

ΤΚ 106 79

ΑΘΗΝΑ

[email protected]

2

Αγρινίου

Υφαντής Λεωνίδας

26410 57467

26410 22144

Δικ. Μέγαρο

ΤΚ 301 00

ΑΓΡΙΝΙΟ

-

3

Αιγίου

Καρβούνης Ιωάννης

26910 26486

26910 29411

26910 25436

Δικ. Μέγαρο

ΤΚ 251 00

ΑΙΓΙΟ

-

4

Αλεξανδρούπολης

 

Λαμπάκης Ευάγγελος

25510 26712

25510 24226

Δικ. Μέγαρο

ΤΚ 681 00 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

-

5

Αμαλιάδος

Λιώσης Απόστολος

26220 28715

26220 24996

26220 28161

Δικ. Μέγαρο

ΤΚ 272 00

ΑΜΑΛΙΑΔΑ

-

6

΄Αμφισσας

Δελμούζος Γεώργιος

22650 28285

22650 23202

Δικ. Σύλογος Αμφισας ΤΚ 331 00

ΑΜΦΙΣΣΑ

-

7

΄Αρτας

Νικολάου Μιχαήλ

26810 75175

26810 27255

26810 26266

Δικ. Μέγαρο

ΤΚ 471 00

ΑΡΤΑ

-

8

Βέροιας

Κυριαζόπουλος Στέφανος

23310 24715

23330 25705

Δικ. Μέγαρο

ΤΚ 591 00

ΒΕΡΟΙΑ

-

9

Βόλου

Χρόνης Αλέξανδρος

24210 23554

24210 32045

Δικ. Μέγαρο

ΤΚ 380 01

ΒΟΛΟΣ

-

10

Γιαννιτσών

Κέφαλος Μαύρος

23820 22556

23820 24587

Δικ. Μέγαρο Γιαννιτσών ΤΚ 581 00

ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ

-

11

Γραβενών

Καρέτσος Αναστάσιος

24620 23860

24620 28881

Δικ. Μέγαρο Γρεβενών ΤΚ 511 00

ΓΡΕΒΕΝΑ

-

12

Γυθείου

Σταρόγιαννης Ιωάννης

27330 24373

27330 22401

Δικ. Μέγαρο Γυθείου

ΤΚ 232 00

ΓΥΘΕΙΟ

-

13

Δράμας

Μαργαρίτης Θωμάς

25210 22694

25210 21885

Δικ. Μέγαρο Δράμας

ΤΚ 661 00

ΔΡΑΜΑ

-

14

Εδέσσης

Κετσιτζίδης Ιγνάτιος

23810 22852

23810 23583

Δικ. Μέγαρο Εδέσσης

ΤΚ 582 00

ΕΔΕΣΣΑ

-

15

Ευρυτανίας

Γκαρίλας Βασίλειος

-

22370 22772

Δικ. Μέγαρο Ευρυτανίας

ΤΚ 361 00

ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ

-

16

Ζακύνθου

Παπαδάτος Ιωάννης

26950 23938

26590 23298

Δικ. Μέγαρο Ζακύνθου

ΤΚ 291 00

ΖΑΚΥΝΘΟΣ

-

17

Ηλείας

Τζαβάρας Κωνσταντίνος

26210 22649

26210 22519

Δικ. Μέγαρο Πύργου

ΤΚ 271 00

ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ

-

18

Ηρακλείου

Λαμπρινός Βασίλειος

2810 288312

2810 286386

2810 284326

Δικηγορικός Σύλλογος Ηρακλείου

ΤΚ 710 01

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

-

19

Θεσπρωτίας

 

Τζοβάρος Παύλος

26650 23651

26650 27816

26650 23598

Δικ. Μέγαρο Θεσπρωτίας

ΤΚ 461 00

ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ

-

20

Θεσσαλονίκης

Παπαδόπουλος Ιωάννης

2310 542987

2310 512148

Δικ. Μέγαρο Θεσσαλονίκης

ΤΚ 546 26 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

-

21

Θηβών

Ζέρβας Κωνσταντίνος

22620 27955

22620 22200

Δικ. Μέγαρο Θηβών

ΤΚ 322 00

ΘΗΒΑ

-

22

Ιωαννίνων

Πάνος Χρήστος

26510 22228

26510 72304

Δικ. Μέγαρο Ιωαννίνων

ΤΚ 451 00

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

-

23

Καβάλας

Κλειτσιώτης Γεώργιος

2510 222289

2510 224436

2510 227311

Δικ. Μέγαρο Καβάλας

ΤΚ 651 10

ΚΑΒΑΛΑ

-

24

Καλαβρύτων

Κουρής Παναγιώτης

26920 22242

26960 32277

Δικ. Μέγαρο Καλαβρύτων

ΤΚ 250 01

ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ

-

25

Καλαμάτας

Ανδριανόπουλος Παναγιώτης

27210 22411

27210 22480

Δικ. Μέγαρο Καλαμάτας

ΤΚ 241 00

ΚΑΛΑΜΑΤΑ

-

26

Καρδίτσας

Κωτούλας Παναγιώτης

24410 21646

24410 23327

Δικ. Μέγαρο Καρδίτσας

ΤΚ 431 00

ΚΑΡΔΙΤΣΑ

-

27

Καστοριάς

Καρβουνίδης Αναστάσιος

24670 22674

24670 26931

Δικ. Μέγαρο Καστοριάς

ΤΚ 521 00

ΚΑΣΤΟΡΙΑ

-

28

Κατερίνης

Κουκιώτης Ευάγγελος

23510 23761

23510 36973

23510 25842

Δικ. Μέγαρο Κατερίνης

ΤΚ 601 00

ΚΑΤΕΡΙΝΗ

-

29

Κέρκυρας

Καρύδης Γεώργιος

26610 39622

26610 41615

26610 40452

Δικ. Μέγαρο Κέρκυρας

ΤΚ 491 00

ΚΕΡΚΥΡΑ

-

30

Κεφαλληνίας

Θεοτοκάτος Επαμεινώνδας

26710 23524

26710 22213

Δικ. Μέγαρο Κεφαλληνίας

ΤΚ 281 0

ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ

-

31

Κιλκίς

Κορωνίδου Νικολέττα

23410 26169

23410 25444

Δικ. Μέγαρο Κιλκίς

ΤΚ 611 00

ΚΙΛΚΙΣ

-

32

Κοζάνης

Σαββίδης Χρήστος

24610 36018

24610 22807

Δικ. Μέγαρο Κοζάνης

ΤΚ 501 00

ΚΟΖΑΝΗ

-

33

Κορίνθου

Κονομόδης Δημήτριος

27410 22155

27410 23123

Δικ. Μέγαρο Κορίνθου

ΤΚ 201 00

ΚΟΡΙΝΘΟΣ

-

34

Κυπαρισσίας

Βαρβαρρήγος Γεώργιος

27610 23374

27610 23636

Δικ. Μέγαρο Κυπαρισσίας

ΤΚ 245 00

ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ

-

35

Κω

Δρόσος Βασίλειος

22420 22316

22420 21025

22420 21107

Δικ. Μέγαρο Κω

ΤΚ 853 00

ΚΩΣ

-

36

Λαμίας

Στέφος Κωνσταντίνος

22310 22245

22310 27685

22310 25996

Δικ. Μέγαρο Λαμίας

ΤΚ 351 00

ΛΑΜΙΑ

-

37

Λαρίσης

Νάνης Φεραίος

2410 532037

2410 535166

Δικ. Μέγαρο Λαρίσης

ΤΚ 410 01

ΛΑΡΙΣΑ

-

38

Λασιθίου

Ταβλάς Αγησίλαος

28410 32158

28410 23100

Δικ. Μέγαρο Λασιθίου

ΤΚ 724 00

ΝΕΑΠΟΛΗ ΛΑΣΙΘΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

-

39

Λειβαδιάς

Μπίνιος Λουκάς

22610 29505

22610 22993

Δικ. Μέγαρο Λειβαδιάς

ΤΚ 321 00

ΛΕΙΒΑΔΙΑ

-

40

Λευκάδας

Γεωργάκης Θωμάς

26450 25220

26450 23561

Δικ. Μέγαρο Λευκάδας

ΤΚ 311 00

ΛΕΥΚΑΔΑ

-

41

Μεσολογγίου

Ράπτης Κωνσταντίνος

26310 22434

26310 23130

Δικ. Μέγαρο Μεσολογγίου

ΤΚ 302 00

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ

-

42

Μυτιλήνης

Γεωργιάδης Λάζαρος

22510 28432

22510 28507

Δικ. Μέγαρο Μυτιλήνης

ΤΚ 811 00

ΜΥΤΙΛΙΝΗ

-

43

Νάξου

Κοντοπίδης Κυριάκος

22850 24187

22850 24260

22850 22255

Δικ. Μέγαρο Νάξου

ΤΚ 843 00

ΝΑΞΟΣ

-

44

Ναυπλίου

Αυγουστόπουλος Παρ

27520 27344

27520 23080

Δικ. Μέγαρο Ναυπλίου

ΤΚ 211 00

ΝΑΥΠΛΙΟ

-

45

Ξάνθης

Ξυνίδης Αθανάσιος

25410 22691

25410 22824

Δικ. Μέγαρο Ξάνθης

ΤΚ 671 00

ΞΑΝΘΗ

-

46

Ορεστιάδας

Μπαρτζιώκας Στέργιος

25520 29901

25520 29318

Δικ. Μέγαρο Ορεστιάδας

ΤΚ 682 00

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ

-

47

Πατρών

Κίτσος Ιωάννης

2610 320931

2610 220561

Δικ. Μέγαρο Πατρών

ΤΚ 262 21

ΠΑΤΡΑ

-

48

Πειραιώς

Πεταλάς Κωνσταντίνος

210 4176251

210 4128881

Ηρώων Πολυτεχνείου 47

ΤΚ 185 35

ΠΕΙΡΑΙΑΣ

-

49

Πρεβέζης

Κωνής Δημήτριος

26820 23410

26820 60846

Δικ. Μέγαρο Πρεβέζης

ΤΚ 481 00

ΠΡΕΒΕΖΑ

-

50

Ρεθύμνης

Δρυμάκης Μανώλης

28310 22409

28310 24296

Δικ. Μέγαρο Ρεθύμνης

ΤΚ 741 00

ΡΕΘΥΜΝΟ

-

51

Ροδόπης

Πεταλωτής Γεώργιος

25310 22551

25310 24498

Δικ. Μέγαρο Ροδόπης

ΤΚ 691 00

ΚΟΜΟΤΗΝΗ

-

52

Ρόδου

Σαρρής Κωνσταντίνος

22410 20413

22410 29837

22410 21104

Δικ. Μέγαρο Ρόδου

ΤΚ 851 00

ΡΟΔΟΣ

-

53

Σάμου

Δάνος Νεόφυτος

22730 27881

22730 34018

Δικ. Μέγαρο Σάμου

ΤΚ 831 00

ΣΑΜΟΣ

-

54

Σερρών

Κολιντζίκης Δημήτριος

23210 56313

23210 56316

23210 21781

Δικ. Μέγαρο Σερρών

ΤΚ 621 00

ΣΕΡΡΕΣ

-

55

Σπάρτης

Μηνακάκης Σταύρος

27310 26253

27310 28735

Δικ. Μέγαρο Σπάρτης

ΤΚ 231 00

ΣΠΑΡΤΗ

-

56

Σύρου

Γιαννούτσος Γεώργιος

22810 82407

22810 88456

Δικ. Μέγαρο Σύρου

ΤΚ 841 00

ΣΥΡΟΣ

-

57

Τρικάλων

Κοντογιάννης Δημήτριος

24310 27526

24310 23647

Δικ. Μέγαρο Τρικάλων

ΤΚ 421 00

ΤΡΙΚΑΛΑ

-

58

Τριπόλεως

Κωστόγιαννης Δημήτριος

2710 222357

2710 237246

Δικ. Μέγαρο Τρίπολης

ΤΚ 221 00

ΤΡΙΠΟΛΗ

-

59

Φλωρίνης

Μήτκας Αριστείδης

23850 22767

23850 24468

Δικ. Μέγαρο Φλωρίνης

ΤΚ 531 00

ΦΛΩΡΙΝΑ

-

60

Χαλκίδος

Γκάνης Λάμπρος

22210 20827

22210 27170

22210 81164

Δικ. Μέγαρο Χαλκίδας

ΤΚ 341 00

ΧΑΛΚΙΔΑ

-

61

Χαλκιδικής

Σιώζος Θεοχάρης

23710 22397

23710 23866

23710 22145

Δικ. Μέγαρο Χαλκιδικής

ΤΚ 631 00

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

-

62

Χανίων

Ποντικάκης Δημήτριος

28210 52171

28210 54529

28210 98634

Δικ. Μέγαρο Χανίων

ΤΚ 731 34

ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗΣ

-

63

Χίου

Κεφάλας Ιωάννης

22710 43522

22710 23039

Δικ. Μέγαρο Χίου

ΤΚ 821 00

ΧΙΟΣ

-

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκαν στο πρώτο αρχικό πόστ τα παρακάτω πολύ σημαντικά:

 

UPDATE 20/10/14

 

1) Τα νέα της ομάδας Ποτέ πια Μόνα, οι τελευταίες εξελίξεις, μαρτυρίες μελών

: http://parents.org.gr/news/a575

 

Τα αρχεία που πρέπει να τυπώσετε και να έχετε πάντα μαζί σας βρίσκονται εδώ

http://parents.org.gr/news/a575#links_to_print

 

 

2) Σε περίπτωση που γονείς επιθυμούν να υπάρξει εφαρμογή του νόμου αλλά οι ίδιοι αδυνατούν να υπερασπίσουν τον εαυτό τους,

πχ, η ψυχολογία του ή άλλη κατάσταση δεν τους το επιτρέπει, εάν υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας (ξένη γλώσσα), εάν το περιστατικό είναι σοβαρό, εάν δεν υπάρχει άλλος γονέας να πάει να κάνει την απαραίτητη μήνυση (για το αυτόφωρο του ιατρού που αρνείται τέλεση οφειλούμενης ιατρικής πράξης),

 

μπορούν να καλούν τους δικηγορικούς συλλόγους της περιοχής τους ζητώντας την υπηρεσία ενός δικηγόρου , έτσι ώστε μαζί με τα έγγραφα που έχουμε εδώ , να γίνει ξεκάθαρο στους ιατρούς/νοσηλευόμενους ότι είναι υποχρεωμένοι να τελέσουν τις οφειλόμενες ιατρικές πράξεις, ότι και αν τους λέει ο οποιοσδήποτε λανθασμένα ενημερωμένος διοικητής.

 

Σε αυτό το ποστ θα βρείτε τον τηλεφωνικό κατάλογο δικηγορικών συλλόγων με στοιχεία του 2010 απο το υπουργείο δικαιοσύνης:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2712368

Τους βάλαμε αναγκαστικά σε post γιατί απο μόνο του το λινκ που οδηγεί στην λίστα δεν ανοίγει πάντα.

 

Τα αρχεία που αναφέρουμε για εκτύπωση, http://parents.org.gr/news/a575#links_to_print κανονικά θα πρέπει να αρκέσουν για να αλλάξει κάποιος ειδικός/ιατρός /νοσηλευτής τακτική, χωρίς την συμβολή οποιουδήποτε δικηγόρου.

Εάν όμως δεν το κάνει, θα πρέπει οι γονείς να γνωρίζουν ότι

ο μόνος τρόπος εφαρμογής του νόμου είναι το να καλέσουν την αστυνομία, είτε οι ίδιοι, είτε ο δικηγόρος που θα προσλάβουν για αυτή την εργασία.

Προφανώς το καλύτερο είναι να το κάνουν οι ίδιοι μιας και η υπηρεσία ενός δικηγόρου, κοστίζει.

Η λύση της εύρεσης δικηγόρου δεν είναι δηλαδή καθόλου αναγκαστική, εκτός και αν πραγματικά συντελούν λόγοι οι οποίοι κάνουν αδύνατη/εξαιρετικά δύσκολη την παρέμβαση του γονέα..

 

 

3) Η εισήγηση του συνήγορου του πολίτη:

http://parents.org.gr/health/a568

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη μου κόρη νοσηλεύτηκε στο παίδων Αττικής 4 μηνών λόγω κόκκινων βλένων στις κενώσεις της. Της πήραν αίμα, της έβαλαν ορό και κυρίως τις έκαναν 3 υπερηβικές παρακεντήσεις. Άκουσα διάφορα, υποχώρησα στον εκβιασμό "ή θα την αφήσεις ή θα την πάρεις να φύγεις χωρίς να την δούμε". Την άκουγα να ουρλιάζει μέσα και εγώ κολλημένη στην πόρτα. Δυσκολεύτηκαν πολύ να τις πάρουν τα ούρα, την ακινητοποίησαν 3 άτομα όπως έμαθα στην συνέχεια. 3 ενήλικες ένα μωράκι 4 μηνών!! Την επόμενη μέρα η κόρη μου εμφάνισε μελανιές και σημάδια απο δάχτυλα στο χέρι της. Δεν νομίζω να χρειάζεται να πω κάτι ακόμα. Η κόρη μου για αρκετό καιρό ήταν τρομοκρατημένη. Φόβος, εφιάλτες και κλάμα. Όποια μητέρα το έχει ζήσει, καταλαβαίνει. Πριν 5 μήνες νοσηλεύτηκε στο νοσοκομείο Διδυμότειχου η μικρή μου κόρη. Ήμουν ενημερωμένη και προετοιμασμένη. Σε καμιά των περιπτώσεων δεν δέχτηκα να την αφήσω μόνη της. Η απάντηση μου σε όλα ήταν πως εγώ θα παραμείνω μαζί της και αν δεν θέλουν να την εξετάσουν θα υπογράψουν την επιστολή ενώπιον της αστυνομίας αν χρειαστεί. Τελικά παρέμεινα. Η συμπεριφορά που δεχτήκαμε απο κάποιους, κατα την διάρκεια της νοσηλείας μας δεν αρμόζει σε ανθρώπους και κυρίως σε επαγγελματίες υγείας. Κάποιοι δεν έδειξαν καμία αρνητική συμπεριφορά, λες και δεν τους ένοιαζε η κίνηση μου. Κάποιοι το πήραν προσωπικά όμως έκαναν την δουλειά τους με σεβασμό προς εμάς και προς την επαγγελματική τους ακεραιότητα. Κάποιοι άλλοι όμως έδειξαν οικτρή συμπεριφορά που δεν αρμόζει σε κανέναν άνθρωπο και κυρίως γυναίκες.

 

 

Ειλικρινά στεναχωριέμαι διαβάζοντας και την δική σου εμπειρία όπως κ της robenula αλλά κ άλλων γονιών στο συγκεκριμένο θέμα. Απαράδεκτες πρακτικές που ευτυχώς γίνεται προσπάθεια να αλλάξουν.

 

Την δεύτερη φορά τι ακριβώς συνέβη; Ενώ δέχτηκαν το αίτημα σας και πάλι δημιούργησαν πρόβλημα;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το ποστ θα βρείτε τον τηλεφωνικό κατάλογο δικηγορικών συλλόγων με στοιχεία του 2010 απο το υπουργείο δικαιοσύνης:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2712368

Τους βάλαμε αναγκαστικά σε post γιατί απο μόνο του το λινκ που οδηγεί στην λίστα δεν ανοίγει πάντα.

 

Τα αρχεία που αναφέρουμε για εκτύπωση, http://parents.org.gr/news/a575#links_to_print κανονικά θα πρέπει να αρκέσουν για να αλλάξει κάποιος ειδικός/ιατρός /νοσηλευτής τακτική, χωρίς την συμβολή οποιουδήποτε δικηγόρου.

Εάν όμως δεν το κάνει, θα πρέπει οι γονείς να γνωρίζουν ότι

ο μόνος τρόπος εφαρμογής του νόμου είναι το να καλέσουν την αστυνομία, είτε οι ίδιοι, είτε ο δικηγόρος που θα προσλάβουν για αυτή την εργασία.

Προφανώς το καλύτερο είναι να το κάνουν οι ίδιοι μιας και η υπηρεσία ενός δικηγόρου, κοστίζει.

Η λύση της εύρεσης δικηγόρου δεν είναι δηλαδή καθόλου αναγκαστική, εκτός και αν πραγματικά συντελούν λόγοι οι οποίοι κάνουν αδύνατη/εξαιρετικά δύσκολη την παρέμβαση του γονέα..

 

 

3) Η εισήγηση του συνήγορου του πολίτη:

http://parents.org.gr/health/a568

 

Μαρία ευχαριστούμε πάρα πολύ!! Το έστειλα σε όλους τους γνωστούς κ φίλους με παιδιά!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Να έχετε και τα 4 αρχεια παντα στην τσαντα σας. εγώ τα έχω. μην τα αφήσετε για όταν....

 

θυμαστε 2 πράγματα.

1) κανένας κανονισμός δεν είναι υπεράνω νόμων (πολλοι νόμοι αναφέρονται στην μέριμνα του γονέα κ οτι δε μπορεί να σας διαχωρίσει αναγκαστικά)

 

2) κανένας κανονισμός δεν έιναι και συγκεκριμένα υπεράνω του νόμου περι ποινικής ευθύνης σε περίπτωση άρνησης οφειλόμενης ιατρικής πράξης.

 

το pdf με τιτλο ποινικη ευθύνη είναι ισως το κυριότερο,

και δεσμευτικό, το οποίο δεν μπορεί κανένα να αμφισβητήσει, και σύμφωνα με αυτό η αστυνομία (εφόσον υπαρχει αλλος γιατρός/νοσηλευτής αντικαταστατης) μπορεί και ΠΡΕΠΕΙ να συλλαμβάνει επ αυτοφόρω επι τόπου τον γιατρό.νοσηλευτή που αρνείται να παρεχει υπηρεσίες επειδη δε θελετε να αφησετε μονο του το παιδί σας. εσείς το μονο που λετε στον αστυνομο (προφανώς αν αργεί θα καλέσετε την αστυνομία) ειναι κανω μήνυση (δεν πληρωνετε κατι, δεν κανετε κατι αλλο ειναι εργασία της αστυνομίας να το κανει μετα αυτό δηλ να συλλάβει) για άρνηση οφειλόμενης πράξης.

 

πριν απο όλα, ρωτάτε πάντα τους ειδικούς εκείνη τη στιγμή

 

"θέλετε να μου πείτε οτι αρνείστε την περίθαλψη του παιδιού μου (δινοντας σε άλλον τη θεση μου ή καθυστερόντας)

για τον χ λόγο (επειδή δεν θελω να το αφησω μονο του?)

 

επειδη ισως δεν σας τα εχουν πει καλά απο την διοίκηση θα ήθελα να σας δείξω αυτό το οποίο μπορεί να μην το θυμαστε, αλλά θα σας βοηθήσει να καταλάβετε ότι δεν έχετε δικαίωμα να αρνηθείτε την περίθαλψη του παιδί μου για κανέναν λόγο,

για κανέναν κανονισμό.

Εφόσον είσαστε ικανός να εργαστείτε αυτή τη στιγμή, δεν έχετε δικαίωμα, και θα με αναγκάσετε να επιφυλαχθώ για κάθε νομιμο δικαίωμά μου σε αυτή τη περίπτωση και αυτό για εσάς μπορεί να σημαίνει αυτόφορο. διαβάστε για να ενημερωθείτε καλύτερα για το τί σας λένε να κάνετε "

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

 

Θέλω να ουρλιάξω! Δεν ξέρω ποιος ανεγκέφαλος την έγγραψε και την υπόγραψε, αλλά αξίζει μια εκτενή απάντηση και επιστολή στον τύπο! Τη απόφαση του συνήγορου ούτε την αναφερουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε jannis χαλαρωσε λιγο...στα χερια των γιατρων ειναι τα παιδια μας οχι στο στομα του λυκου...:rolleyes:

 

Εμενα παντως ολες αυτες οι αντιδρασεις μου φαινονται ακραιες...ισως διοτι εχω καλη πιστη πως οι γιατροι νιωθουν συμπονια και συμπαθεια για τα παιδια μου και θελουν και οι ιδιοι το καλο τους...δεν ξερω κοριτσια..ειμαι καλα στο ροζ συννεφακι μου, δεν θελω να κατεβω...θελω να βλεπω καλες προθεσεις και ανθρωπια γυρω μου και οχι εχθρους απο το πουθενα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...