Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ


Recommended Posts

Καλημέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρετε κανέναν καλό δερματολόγο να πάω τον γιο μου που είναι 2 ετών.

Έχει βγάλει κάτι σπυράκια στα χέρια, του εδωσα Atarax αλλά δεν του περνάνε. Θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε σχετικά.

Μένουμε Καλλιθέα, άρα προς Νότια Προάστια θα ήταν το καλύτερο!

Ευχαριστώ!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα,

 

εγω έχω επισκεφθεί πολλές φορές την Κα Λιάκου Σοφία, είναι στην Ελ. Βενιζέλου στην Ν. Σμύρνη και είναι και στο ΙΚΑ Καλλιθέας...και εγω Καλλιθέα μένω. :)

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

εψαχνα την καρτα της για να σου απαντησω.. λοιπον εμεις ειχαμε ενα ερεθισμουλη οταν πηγαμε μας ειπε οτι δεν ειναι τιποτα κι οντως δεν ηταν η φιλη που μας την συστησε ειχαν σοβαρο προβληματακι και της την συστησε ο παιδιατρος της και ενω ταλαιποριοταν πολυ βρηκαν λυση αμεσως. Ειναι επισης και πολυ επεξηγηματικη

 

Υ.Γ. το ελεγε ο παιδιατρος μου οτι δεν ειναι τιποτα αλλα εγω δεν ακουγα :wink:

 

σου παραθετω τα στοιχεια της οπως ειναι γραμμενα

 

ΤΑΛΙΑ ΤΣΙΒΙΤΑΝΙΔΟΥ-ΚΑΚΟΥΡΟΥ

παιδιατρος-παιδοδερματολογος

Διδακτωρ Πανεπιστημιου Αθηνων

Μετεκπ. "St. thomas Hosp. & "the Hospitals for sick children" Λονδινου

μελος της Ευρωπαικης παιδοδερματολογικης Εταιρειας

 

ιατρειο: Κηφησιας 74

Αμπελοκηποι 115 23 Αθηνα

τηλ 210 6924449

τηλ. οικιας: 210 6755437

νοσ. Παιδων "Η Αγια Σοφια"

τηλ: 210 7771811

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα σε ολους! Η μικρη μου απο οταν γεννηθηκε ειχε στο κεφαλακι της (διπλα απο την κορυφη, δηλαδη στα πλαγια αλλα οχι τοσο πλαγια οσο ειναι τα αυτια) ειχε ενα βαθουλωματακι κοκκινο. Στο μαιευτηριο που τους ρωτησα μου ειπα πως δεν ειναι ανησυχητικο και πως θα υποχωρησει με τον καιρο. Αυτο δεν υποχωρησε, αλλα εμεινε στασιμο (θελω να πω δεν μεγαλωσε, δεν μικρυνε, δεν εκανε τιποτα). Οταν το παιδι νοσηλευτηκε στο Παιδων, βρηκα την ευκαιρια να τους ρωτησω και γι' αυτο. Εκει η απαντηση ηταν πως ειναι εκ γενετης (λες και δεν το 'ξερα) και πως δεν ειναι τιποτα, αλλα δεν θα βγαλει μαλλακια σε εκεινο το σημειο. (Δεν με πειραξε, στο σημειο που ειναι, θα μπορει να καλυφθει ανετα με τα υπολοιπα). Το εδειξα και πριν ενα 3μηνο στον παιδιατρο μας ο οποιος ειπε πως ειναι αιμαγγειωμα και να της βαζω καθε βραδυ την betnovate. Ετσι κι εγινε. Σημερα ομως παρατηρησα πως εχει βγαλει λιγο αιματακι (σαν να γρατζουνιστηκε κι ισα που βγηκε λιγο αιμα). Πηρα τον παιδιατρο και του το ειπα και μου ειπε να σταματησω για ενα διαστημα την betnovate.

Επειδη ομως δεν θελω να το αφησω ετσι, θα ηθελα αν γνωριζετε να μου πειτε για καποιον καλο παιδοδερματολογο να την παω. Μενω Αθηνα στα Νοτια Προαστεια, Αγιο Δημητριο συγκεκριμενα. Οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμη!

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καμμια????

Συγγνωμη που το ξανανεβαζω αλλα θελω να την παω και σημερα το απογευμα αν γινεται...

Οποτε please.... HELP!!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και αν δεν βρισκεις παρε τηλεφωνο στο ΜΗΤΕΡΑ οπου ηταν ΤΟ ΜΟΝΟ παιδιατρικο (σε ιδιωτικο η δημοσιο τομεα) που εδινε αυθημερον ραντεβου στο δερματολογικο τμημα με κοστος βεβαια 85 ευρω η επισκεψη αλλα ο γιατρος ηταν αρκετα εξυπηρετικος.

Link to comment
Share on other sites

ΤΑΛΙΑ ΤΣΙΒΙΤΑΝΙΔΟΥ-ΚΑΚΟΥΡΟΥ

παιδιατρος-παιδοδερματολογος

Διδακτωρ Πανεπιστημιου Αθηνων

Μετεκπ. "St. thomas Hosp. & "the Hospitals for sick children" Λονδινου

μελος της Ευρωπαικης παιδοδερματολογικης Εταιρειας

 

ιατρειο: Κηφησιας 74

Αμπελοκηποι 115 23 Αθηνα

τηλ 210 6924449

τηλ. οικιας: 210 6755437

νοσ. Παιδων "Η Αγια Σοφια"

τηλ: 210 7771811

 

Aυτή θα σου πρότεινα και εγώ, έχω πάει τα παιδιά. Δε ξέρω όμως αν θα βρεις ραντεβού άμεσα, να πιέσεις όσο μπορείς τη γραμματέα της.

Link to comment
Share on other sites

ααα επισης την εχω παει και στο Συγγρο οταν την ειχε τσιμπησει κουνουπι και πρηστηκε... κι εκει εμαθα οτι εχει παιδοδερματολογικο... εγω την πηγα γιατι ειχα τρελαθει κι ηθελα να δει γιατρος αμεσα δλδ δεν μπορουσα να περιμενω ουτε ως τ απογευμα... ειχα παει πρωι δεν ξερω αν εχει και απογευμα... παντως εχει κι ειναι δωρεαν

 

αλλα η κ. Τσιβιτανιδου ειναι εξαιρετικη

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πηρα την Τσιβιτανιδου αλλα δεν εχει καθολου ιατρειο παρα μονο τη Δευτερα. Πηρα στο Μητερα αλλα ουτε κι εκει ειχανε ραντεβου, οποτε θα περιμενω να περασει το Σαββατοκυριακο και θα την παω στην Τσιβιτανιδου. Αν δω παντως πως χειροτερευει θα την παω στο Συγγρου. Μεχρι στιγμης δεν δειχνει κατι, απο την ωρα που το σκουπισαμε δηλαδη δεν εχει ξαναβγαλει! Μηπως ξερετε αν η Τσιβιτανιδου ειναι συμβεβλημενη με το Δημοσιο?

Σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! Επισης μηπως ξερετε ποσα παιρνει στην επισκεψη? Ετσι για να ξερω τι να κραταω μαζι μου.. :roll:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι γμτ... και μην πω και σε παρω στο λαιμο μου... χωρις να ειμαι σιγουρη ή 50 ή 60... μπορει να μπερδευομαι με τον παιδιατρο... παντως πανω απο τοσα δεν ηταν...

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ξερει καποια καλο παοδοδερματολογο?εχει η μικρη μου ατοπικη δερματιτιδα και χρειαζομαι δερματολογο στην αθηνα!!!!!

επεισης και παιδιατρο γιατι η παιδιατρος μου μας τα εκανε μανταρα.φιλαδελφια μενω οποια ξερει ας μου γραψει ας ειναι και απο αλλες περιοχες...

md3Bp3.png?6dr5fY9b

 

cdAjp3.png?zDSt90QU

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να σου πω για μια καλή παιδοδερματολόγο που βρίσκεται στο Παίδων Πεντέλης. Την λένε Εμμανουήλ Πένυ. Είχε και η δικιά μου ατοπική απο 2 μηνών σχεδόν και το είχε αντιμετωπίσει καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 4 months later...
ΤΑΛΙΑ ΤΣΙΒΙΤΑΝΙΔΟΥ-ΚΑΚΟΥΡΟΥ

παιδιατρος-παιδοδερματολογος

Διδακτωρ Πανεπιστημιου Αθηνων

Μετεκπ. "St. thomas Hosp. & "the Hospitals for sick children" Λονδινου

μελος της Ευρωπαικης παιδοδερματολογικης Εταιρειας

 

ιατρειο: Κηφησιας 74

Αμπελοκηποι 115 23 Αθηνα

τηλ 210 6924449

τηλ. οικιας: 210 6755437

νοσ. Παιδων "Η Αγια Σοφια"

τηλ: 210 7771811

 

Aυτή θα σου πρότεινα και εγώ, έχω πάει τα παιδιά. Δε ξέρω όμως αν θα βρεις ραντεβού άμεσα, να πιέσεις όσο μπορείς τη γραμματέα της.

Γνωρίζετε αν είναι συμβεβλημένη με το ΤΕΒΕ;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η Τσιβιτανίδου είναι καλή, αλλά στο χώρο της δεν εκτιμάται και πολύ. Εννοώ από συναδέλφους. Ενας καλός που πήγα το παιδί μου, που είχε πολύ ιδιαίτερο πρόβλημα είναι ο Καρκαβίτσας. Είναι και αυτός στην Κηφισίας στο ύψος των Αμπελοκήπων. Εγώ έχω πάει και σους δύο, της Τσιβιτανίδου δε μου άρεσε καθόλου το ύφος της και ήθελε να με ξεπετάξει στα γρήγορα. Είχα πολύ σοβαρό πρόβλημα και ήθελα εξηγήσεις που δε μου έδωσε..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

BOOKI Ο ΚΑΡΚΑΒΙΤΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ?ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΣΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ. Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΦΥΛΟΚΟΚΚΟΣ. Θ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΦΡΙΞΑΜΕ ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ..(ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΤΩΡΑ-ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΕΙΝΑΙ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα ,

 

Για όσες μανούλες ψάχνουν δερματολόγο για τα μικρά τους έχω να συστήσω (ανεπιφύλακτα όμως) τον καθηγητή Νικ. Σταυριανέα στον Πειραιά.

Αντιγράφω τα στοιχεία από την κάρτα του:

Δ/ντής Β΄Κλινικής Δερματικών Νόσων ΓΠΝ "ΑΤΤΙΚΟΝ"

Πρόεδρος Ελληνικής Εταρείας Μελανώματος

Πρόεδρος Ελληνικού Κολλεγίου Δερματολογίας

Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρείας Παιδιατρικής-Δερματολογίας

 

Ιατρείο: Ευρυπίδου 64 -είναι ένα μικρό στενό πίσω από το Notos-

Δημοτικό Θέατρο Πειραιώς

Τηλ.: 210 4178.371, 210 4112.643

 

Δέχεται: με ραντεβού

 

Εγώ που χρειάστηκε να πάω εκτάκτως τον μεγάλο μας γιο μου έκλεισε αμέσως ραντεβού και λόγω του νεαρού της ηλικίας, ΔΕΝ περιμέναμε καθόλου. Τελικά, ήταν ατοπική δερματίτιδα. Την αντιμετώπισε έγκαιρα+αποτελεσματικά.

Είναι πολύ φιλικός με τα παιδιά. Δίνει αποδείξεις -χωρίς να σε ρωτάει εάν την θέλεις (!)-.

 

Όποια μανούλα χρειαστεί περισσότερες πληροφορίες μέσω πμ

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τον Σταυριανέα έχω κι εγώ να πω τα καλύτερα.

Πήγαινα σ' αυτόν κατά καιρούς από 12 χρονών. Είναι εξαιρετικός γιατρός και αναλαμβάνει και δύσκολα περιστατικά. Πρέπει βέβαια να είναι πια αρκετά μεγάλος.

 

Στον Πειραιά επίσης έχει ιατρείο και η Μαρουσώ Καλοπλάστου. Επίσης πάρα πολύ καλή. Την συστήνω ανεπιφύλακτα. Σ' αυτήν πηγαίνω πλέον.

 

Κανείς από τους 2 δεν είναι "ειδικός" για παιδιά, αλλά εγώ τις δικές μου 3 φορές που χρειάστηκε τις πήγα στη Μαρουσώ. Θα πήγαινα αλλού μόνο εάν η ίδια με παρέπεμπε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...