Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τί ώρα κοιμούνται τα παιδάκια σας;;;


ΜΑΡΙΤΑ

Recommended Posts

Καλημέρα στην όμορφη παρέα του parents!

 

Ηθελα να σας μεταφέρω κάποιες απορίες που έχω και να πάρω γνώμες από μανούλες που έχουν και μεγαλύτερα παιδάκια.

 

Έχω μια κορούλα 17 μηνών η οποία κοιμάται το μεσημέρι χωρίς όμως να είναι σταθερές αυτές οι ώρες, εξαρτάται από την ώρα που θα ξυπνήσει το πρωί...το βράδυ κοιμάται γύρω στις 9:30 (το αργότερο 10 και αυτό σπάνια).

Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι μέχρι πότε τα παιδιά κοιμούνται τόσο νωρίς και μέχρι πότε κοιμούνται και το μεσημέρι;

Σίγουρα η δική μου είναι μικρή για να αλλάξει τις συνήθειες της αλλά αναρωτιόμουν περίπου σε τι ηλικία ξεκινάει να αλλάζει αυτή η ρουτίνα ύπνου που λένε;

 

Αν ρωτήσετε τη δική μου γνώμη, γενικά τα παιδιά και πιο μεγάλα πρέπει να κοιμούνται μέχρι τις 10:30 για να ξεκουράζονται... μήπως είναι υπερβολικό αυτό που σκέφτομαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν ρωτήσετε τη δική μου γνώμη, γενικά τα παιδιά και πιο μεγάλα πρέπει να κοιμούνται μέχρι τις 10:30 για να ξεκουράζονται... μήπως είναι υπερβολικό αυτό που σκέφτομαι;

 

ΚΑΘΟΛΟΥ (για εμενα φυσικα). Αντιθετως. Η μικρη κοιματε απο τις 8:00-8:30 και ΠΟΛΥ σπανια 9 το βραδυ. Τον χειμωνα απο 7:30-8:00 και δεν εχω σκοπο να την βαζω αργοτερα να κοιμηθει. Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι ΟΚ για ενα παιδι που παει σχολειο να κοιματε 8:00 και να σηκωνετε 8:00 *το οποιο θεωρω πολυ υγειες για παιδια* και δεν ειναι για ενα βρεφος και για ενα βρεφος ειναι ΟΚ να κοιματε 11. Το 11 για μενα ειναι απαγορευτικο. 11 και 12 κοιματε μονο η προγονη μου στις διακοπες που ειναι 10 χρονων. :rolleyes: Οσο για τον μεσημεριανο και μας κοιματε αναλογα την ωρα που ξυπναει το πρωι. Δεν ειναι σταθερη. Συνηθως 1:00 γιατι σηκωνεται 8:00 και κοιματε κανα 2ωρο. Και ενα 12ωρο το βραδυ. ΑΛΛΑ εχω ακουσει οτι γυρω στα 2 χρονια αποβαλουν τον μεσημεριανο (και τελευταιο τους υπνακο). Το περιμενω εδω στην γωνια να ερθει. Εκει δεν εχω σκοπο να την πιεσω. Αν δεν θελει ας μην κοιματε μεσημερι. ΑΛΛΑ βραδυ ο υπνος θα παραμενει σταθερος και νωρις. Τα παιδια εχουν αναγκη τον υπνο ασχετως αν νομιζουν πως εχουν κεφι για παιχνιδι. Ξερεις ποσα μικρακια βλεπω στην παιδικη να τριβουν μουρη μεχρι να τους πεσει κατω και να δειχνουν οτι θελουν υπνο αλλα παρολαυτα να ουρλιαζουν παιζοντας. Δικη μας δουλεια το προγραμμα του υπνου (τουλαχιστον το βραδυνο) να ειναι σταθερο, σωστο, ηρεμο και αρκετο για ενα παιδι της αντιστοιχης ηλικιας. Το καθε παιδι βεβαια εχει τις αναγκες του ετσι? Το οτι ενα κοιματε 12 ωρες το βραδυ δεν σημαινει οτι θα το κανουν ολα. ΑΛΛΑ καλο ειναι να πεφτουν νωρις το βραδυ. Εχω δει εδω μεσα ωρες που τραβαω τα μαλια μου (αλλα λογος δεν μου πεφτει).......:mrgreen:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα,ο μικρος μου απο 9 μηνων μεχρι και σημερα κοιμαται καθε βραδυ 20:00-20:30 και ξυπναει στις 06:00 το πρωι επειδη πηγαινει βρεφικο σταθμο.μετα κοιμαται κατα τις 11:30-13:30 και αυτο συμαβαινει τις καθημερινες και τα σκ.εκτος και αν βγουμε καμια βολτουλα ή εχουμε καποια γιορτη κλπ οποτε εχει μια μικρη παραταση υπνου το βραδυ αλλα οτι ωρα και να κοιμηθει παλι στις 06:00 ξυπναει...:P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την μικρή μου τη κάνω μπάνιο στις 9:00 και στις 9:30 είναι στο κρεβάτι της. Το μεσημέρι όμως κοιμάται περίπου 3 ώρες και εκτός από αυτό, λόγο ότι δουλεύω, πρέπει να κάνω και κάποιες δουλειές που συνήθως είναι θορυβώδεις οπότε δε μπορώ να τις κάνω ενώ το παιδί μου είναι στο κρεβάτι και προσπαθεί να κοιμηθεί…

 

Επίσης, δε με βλέπει και πάρα πολύ οπότε αν τη βάλω νωρίτερα για ύπνο, δε θα με βλέπει καθόλου… Παρόλα αυτά όμως ποτέ δε ξεπερνώ το χρόνο του ύπνου. Το αργότερο που μπορεί να κοιμηθεί είναι στις 10:00 και αυτό σπάνια.

 

Θυμάμαι ότι από τότε που γεννήθηκε ήθελα να της μάθω το χρόνο του ύπνου και γιʼ αυτό δε την άφηνα ποτέ ως αργά. Ακόμα και αν δε νύσταζε επειδή σαν ποιο μικρή έκανε και ενδιάμεσους ύπνους, την έβαζα στο κρεβάτι της και με χαμηλό φωτισμό τις διάβαζα παραμύθια μέχρι να κοιμηθεί.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα. Εμεις ειμαιστε 12μιση μηνων και ριχνουμε εναν υπνακο το μεσημερα (ακομα) αλλα αυτος κυμαινεται απο 30 λεπτα μεχρι 1μιση ωρα (αναλογως τα κεφια). Οσο για το βραδυ 9μιση πινει το γαλα και συνηθως τον εχει παρει ο υπνος στο μπιμπερο και το παει σερι μεχρι τις 7-8 το πρωι. Και εγω απο την μια σκεφτομαι μηπως κοιμαται νωρις αλλα απο την αλλη με τιποτα δεν θα μαρεσε να πηγαινει 11-12 το βραδυ και να μην εχει κοιμηθει οπως βλεπω πολλα παιδακια φιλων-συγγενων. Αλλωστε το ζηταει και εκεινος απο τις 9 τον βλεπεις που τον πιανει μια γκρινια και ολα του φταινε και τριβεται. Οποτε σε οδηγει και εκεινος.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ααααααααααααααααααχ! Εμεις ειμαστε 3 λαλουν και 2 χορευουν. Κοιμαται 2 φορες τη μερα απο ¨1:30-2:30 ωρες την καθε φορα και ...... και ....... το βραδυ με το ζορι παει 11:30 για υπνο και τον ξυπναω 6:30 για να τον παω το πρωι στη γιαγια. Αυτο το προγραμμα αρχισε να το κανει την τελευταια βδομαδα και πρεπει να εχει επηρεαστει απο το γεγονος οτι τον αφηνω στη γιαγια του. Πως να το αλλξω αυτο το προγραμμα? Δεν δεχεται να τον ξυπναμε κανει χαμο...

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και μέχρι πόσο χρονών σκέφτεστε να κρατήσετε αυτή τη ρουτίνα του ύπνου;

 

Εμένα πολλοί δικοί μου μου λένε να τη μάθω να κοιμάται λίγο πιο αργά γιατί τώρα το καλοκαίρι δεν θα μπορούμε να πάμε πουθενά. Εγώ πάλι δε το σκέφτομαι έτσι, γιατί αν μάθει να κοιμάται πιο αργά, το χειμώνα δε πρόκειται να μπει πάλι στη παλιά ρουτίνα...

 

Εξάλλου συνηθίσαμε πια να μη ξενυχτάμε.. όπου και να πάμε 9:30 η ώρα το αργότερο είμαστε σπίτι.

 

Μια φίλη μου που το παιδί της από μωρό κοιμότανε χωρίς πρόγραμμα δε μπορεί να καταλάβει γιατί την βάζω την ίδια ώρα κάθε μέρα για ύπνο.. και η ερώτηση της ήταν: και όταν είστε έξω τι κάνετε; Γυρνάμε σπίτι για να κοιμηθεί! Ναι αλλά όταν είστε έξω τι κάνετε; μα δεν είμαστε έξω 10 η ώρα, γυρνάμε σπίτι...τόσο παράλογο είναι δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Όλοι - γιατροί, κλπ - λένε ότι πρέπει να κοιμούνται νωρίς τα μικρά παιδιά. Ο βραδινός ύπνος δεν αντικαθίσταται, κι έτσι είναι.

Ο δικός μου νυστάζει από τις 19.30 - 20.00 και κατά τις 20.00, 20.30 το αργότερο τον βάζω για ύπνο. Τώρα που μεγάλωσε η μέρα, δεν έχει καν νυχτώσει έξω όταν πέφτει να κοιμηθεί :D.

Ξυπνάει συνήθως μετά από 11-12 ώρες και κοιμάται και 1 - 1,5 ώρα το μεσημέρι. Χρειάζονται ΠΟΛΥ ύπνο σ' αυτή την ηλικία πιστεύω.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι οτι αν απο μονος του δεν αλλαξει προγραμμα ή μεχρι να έρθει η ώρα του σχολειου με υποχρεωσεις ο μικρος θα συνεχισει να κοιμαται παλι στις 20:30.εξαλλου για εμενα προσωπικα και τις αναγκες του σπιτιου μου αυτο το προγραμμα ειναι σουπερ.και εμεις σεβομαστε το προγραμμα του παιδιου οπως σεβεται και εκεινο εμας.

ασε που ειναι μεγαλη ανακουφιση να υπαρχει ηρεμια μετα τις 20:30 το βραδυ στο σπιτι ετσι εχω χρονο και εγω με το συζυγο μου ή για εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μεγάλωσε η μέρα, δεν έχει καν νυχτώσει έξω όταν πέφτει να κοιμηθεί :D.

 

και εγω το ιδιο παθαινω.τωρα τον περνω απο το χερι κατα τις 20:00 και του λεω ελα να κανουμε το σπιτι νυχτα και κλεινουμε τα μπατζουρια στις κρεβατοκαμαρες...:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η κορη μου που ειναι 4 χρονων δεν κοιμαται καθολου το μεσημερι (οσες προσπαθειες και να εχω κανει...με τιποτα δεν κοιμαται) αλλα το βραδυ 21.00 την εχει ηδη παρει ο υπνος...(αχ ηρεμια)...

 

ο μικρος που ειναι 18 μηνων κοιμαται το μεσημερι αλλα οχι σταθερη ωρα αφου εξαρταται απο την ωρα που εχει ξυπνησει και το βραδυ αν εχει κουραστει κοιμαται και αυτος στις 21.00 αν ομως δεν εχει κουραστει πολυ (αφου η μεγαλη δεν τον αφηνει τον κακομοιρη και παιρναει πολλες ωρες στο παρκο) κοιμαται κατα τις 22.00-22.30

 

τωρα σε περιοδο διακοπων εεεε αλλαζει λιγο το προγραμμα τους...

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου που το παιδί της από μωρό κοιμότανε χωρίς πρόγραμμα δε μπορεί να καταλάβει γιατί την βάζω την ίδια ώρα κάθε μέρα για ύπνο.. και η ερώτηση της ήταν: και όταν είστε έξω τι κάνετε; Γυρνάμε σπίτι για να κοιμηθεί! Ναι αλλά όταν είστε έξω τι κάνετε; μα δεν είμαστε έξω 10 η ώρα, γυρνάμε σπίτι...τόσο παράλογο είναι δηλαδή;

 

χα χα και εμενα μου το λεει η νονα του που ο γιος της ειναι 3 μηνες μεγαλυτερος και κοιμαται οτι ωρα κατσει...:roll:

αφου πολλες φορες ξυπναει για μεσημερι την ωρα που κοιμαται ο δικος μου για βραδυ...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

χα χα και εμενα μου το λεει η νονα του που ο γιος της ειναι 3 μηνες μεγαλυτερος και κοιμαται οτι ωρα κατσει...:roll:

αφου πολλες φορες ξυπναει για μεσημερι την ωρα που κοιμαται ο δικος μου για βραδυ...:rolleyes:

 

Χαχα! Ναι, ναι το έχω πάθει και εγώ αυτό με τη φίλη μου!!Είχα πάει γύρω στις 8:30 σπίτι της για λίγο και τον μικρό τον είχε πάρει ο ύπνος στο καναπέ ενώ έβλεπε τί άλλο;; dvd με παιδικά .. φύγαμε 9 παρά εμείς και αυτός ξυπνούσε φρέσκος φρέσκος για παιχνίδι!!! Και αυτό γινότανε και πιο μικρός που ήταν, όχι μόνο τωρα που είναι 3...

 

Είναι πως το βλέπει ο κάθε γονιος... όταν από 10 μηνών έτρωγε γαριδάκια και κρουασανάκια,πως είναι δυνατόν να έχει και σωστό ωράριο στον ύπνο;;;

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημητρακης μου κοιμαται 9.30 - 10.00.

Η ρουτινα μας, μπανιο - γαλα - τραγουδακια για να κοιμηθει, αρχιζει λιγο μετα τις 9.00. Το πρωϊ, ξυπναει απο τις 8.00 - 9.30, περιπου, εξασφαλιζει δηλ, τον απαιτουμενο υπνο, ενω το μεσημερι κοιμαται κατα τις 2.30 με 3.00 και για περιπου 1μιση με δυο ωρες.

Δεν θα ηθελα με τιποτα να αλλαξει το προγραμμα του, γιατι περα απο το οτι κανει καλο στο ιδιο το παιδι να εχει ενα προγραμμα, εξυπηρετει και εμενα που εργαζομαι, ωστε να μπορω να κανω καμμια δουλιτσα με το που θα κοιμηθει.

Προσωπικα θεωρω ανεπιτρεπτο ενα παιδι να κοιμαται οτι ωρα θελει και γενικα να μην ακολουθειται ενα προγραμμα μεσα στην οικογενεια, οσες φορες κι αν αυτο μας αποτρεπει ή μας στερει καποιες εξοδους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα κοιμάται 9-9.30

αν κοιμηθεί βέβαια το μεσημέρι μπορεί να πάει και 10.

 

Ακριβώς τα ιδια, καποιες φορές βέβαια που εχουμε ξυπνήσει απο τις 6+30 χωρις μεσημεριανό υπνο κοιμάται απο τις 8 με 8+30. Αλλα το σύνηθες ειναι 9-9+30

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρούλα μου είναι αρκετά υπναρού! Το μεσημέρι κοιμάται πάντα 2-3 ώρες και το βράδυ κατά τις 8.30, το πολύ 9.00 είναι πάλι στο κρεβάτι και ξυπνάει στις 9.00 το πρωί (μερικές φορές με κάποια διαλείμματα στη διάρκεια της νύχτας..).

Θεωρώ κι εγώ πως τα παιδάκια πρέπει να κοιμούνται αρκετές ώρες για να ξεκουράζονται αλλά και να υπάρχει ένα πρόγραμμα ως προς την ώρα του ύπνου. Το καλοκαίρι στις διακοπές μπορεί να κάνουμε κάποια εξαίρεση ορισμένα βράδια. Δεν πιστεύω πως θα έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα μετά να επανέλθμουμε στα φυσιολογικά μας.. τουλάχιστον έτσι θέλω να ελπίζω!

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι στις διακοπές μπορεί να κάνουμε κάποια εξαίρεση ορισμένα βράδια. Δεν πιστεύω πως θα έχουμε ιδιαίτερο πρόβλημα μετά να επανέλθμουμε στα φυσιολογικά μας.. τουλάχιστον έτσι θέλω να ελπίζω!

 

Δεν νομιζω πως θα αντιμετωπισεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα, αφου θα βγειτε εκτος για λιγο.

Εγω τουλαχιστον δεν αντιμετωπισα κανενα και ο μικρουλης μου ηταν 8 μηνων οταν πηγαμε διακοπες. Ουτε στην διαμονη αλλα και στην επιστροφη, γιατι ελαχιστες φορες πλην εξαιρεσεων αποκλειναμε απο απο το προγραμμα μας και αυτο για να παρατεινιουμε την εξοδο μας για λιγακι παραπανω.

Αλλωστε οταν το μωρο αρχιζει να γκρινιαζει και να τριβει τα ματακια του απο την νυστα, δεν ειναι αμαρτια να το ταλαιπωρουμε για να... διασκεδασουμε εμεις λιγακι παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς ρίχνουμε πολλούς ύπνους...εξάλλου το παιδί όταν κοιμάται και τρώει αυτό σημαίνει πως είναι όλα καλά!!!η μπέμπα είναι 6μηνών και σηκώνεται γύρω στις 9 μετά κοιμάται κατά τις 11 για μια ωρίτσα περίπου το μεσημέρι 3-6.30 και μετά 9 με 10 το βράδυ το πόλυ μέχρι το πρωί...αμά τα παιδάκια μας δεν κοιμούνται και είναι ανήσυχα υπάρχει πρόβλημα.όσο κοιμούνται καλά είναι και πιο ευδιάθετα!!τώρα άμα μεγαλώσει δεν ξέρω τι θα κάνει...!!!

Link to comment
Share on other sites

Emena μου την εχουν πει για τις ωρες που κοιμαται το παιδι μου αλλα δεν εχω σκοπο να τον κοιμιζω με το ζορι γιατι τοτε ειναι που ξυπναει μεσα στην νυχτα πολλες φορες.Δεν ξερω γιατι αλλα αυτο συμβαινει.

Απο πολυ μικρος 2 μηνων κοιμαται ξερη το βραδυ.Και κοιμαται 12 ωρα.Αν δεν κοιμηθει 12ωρο εχει γκρινια...

Πιο παλια κοιμοταν 11 και μιση το βραδυ.Προσπαθουσα να το κανω 10 κ μιση μετα 10 και με πολυ πολυ κοπο τα καταφερα.

Αλλα απο τοτε που εχει φτιαξει ο καιρος χαλασε το προγραμμα μας αφου παμε συχνα εξω βολτες.

Ειχα καταφερει να κοιμαται και 9 και μιση!!!!θαυμα!!!αλλα χαλασε παλι.

Παντως το παιδι κατα την γνωμη μου χορταινει υπνο μιας και αν πχ κοιμηθει 10 η 11 το βραδυ θα ξυπνησει 12 η μια το μεσημερι.....αν κοιμηθει 9 ξυπναει στις 10....περιπου...

Παντως οταν ξυπνησει μετα απο μια ωρα τριβεται παλι...αλλα δεν κοιμαται μονο γκρινιαζει

Εμενα μου ειπε ο γιατρος πως τα μωρα πρεπει να κοιμουνται γυρω στις 8-9 γιατι ειναι πιο ηρεμα μεσα στην ημερα.Τωρα η αδελφη μου με πιεζει να τον μαθω 7 -8 να πεφτει.Αλλα δεν με βολευει εμενα αυτο να κλεινομαι στο σπιτι ησυχια κτλ απο τοσο νωρις.

Αν μπορεσω παλι θα εφαρμοζω το 9 και μιση.

Link to comment
Share on other sites

O Γιαννης κοιμαται μεσημερι 14:30 - 17:30 περιπου και μετα απο τις 9 με 9:30 το βραδυ (παιζει αυτο)

 

Ο Βασιλης κοιμοταν : 20:00 -07:00 & 14:00 -17:30 μεχρι τα 4 περιπου. Μετα την χασαμε την μπαλα. :lol:. Μεσημερι δεν το συζηταμε και βραδυ κατα τις 22:00 με 22;30

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

η μεγαλη μου κορη ειναι 2μισι. ξυπναει το πρωι κατα τις 9μισι-10. ( αν την αφησεις μπορει να παει και 11+) κοιμαται για "μεσημερι" το απογευμα γιατι τη βαζουμε την ωρα που γυρναμε απο τις δουλειες μας, κατα τισ 4μισι με 5. αν μας παρει κι εμας ο υπνος δεν ξυπναει πριν τις 8μισι.... ε μετα πως να τη ξαναβαλεις για υπνο? Κοιμαται μαζι μας κατα τις 12.

Η μικρη ειναι 7 μηνων και ξυπναει αναγκαστικα κατα τις 9 που ερχεται η γιαγια της. Κι αυτην αν την αφησεις μπορει να παει και 10 και 11!!!! μεσα στην ημερα δε κοιμαται σχεδον ποτε, οποτε τη βαζουμε κι αυτην κατα τις 5 να ξεκουραστουμε ολοι παρεα. ξυπναει μετα απο κανα 2ωρο και στις 10.μιση αρχιζει απο μονη της τη γκρινια του υπνου. Γυρω στις 12 πριν ολοι πεσουμε για υπνο τη ξυπναω να τη ταισω το τελευταιο γαλα και παλι νανι! Ετσι εχουμε φτιαξει το προγραμμα μας για να ηρεμουμε κι εμεις. και πιστευω πως κ απο σεπτεμβρη που η μεγαλη θα παει σταθμο δε θαλλαξει και πολυ μιας και τα ωραρια συμπιπτουν πανω κατω.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Και μέχρι πόσο χρονών σκέφτεστε να κρατήσετε αυτή τη ρουτίνα του ύπνου;

 

Εμένα πολλοί δικοί μου μου λένε να τη μάθω να κοιμάται λίγο πιο αργά γιατί τώρα το καλοκαίρι δεν θα μπορούμε να πάμε πουθενά. Εγώ πάλι δε το σκέφτομαι έτσι, γιατί αν μάθει να κοιμάται πιο αργά, το χειμώνα δε πρόκειται να μπει πάλι στη παλιά ρουτίνα...

 

Εξάλλου συνηθίσαμε πια να μη ξενυχτάμε.. όπου και να πάμε 9:30 η ώρα το αργότερο είμαστε σπίτι.

 

Μια φίλη μου που το παιδί της από μωρό κοιμότανε χωρίς πρόγραμμα δε μπορεί να καταλάβει γιατί την βάζω την ίδια ώρα κάθε μέρα για ύπνο.. και η ερώτηση της ήταν: και όταν είστε έξω τι κάνετε; Γυρνάμε σπίτι για να κοιμηθεί! Ναι αλλά όταν είστε έξω τι κάνετε; μα δεν είμαστε έξω 10 η ώρα, γυρνάμε σπίτι...τόσο παράλογο είναι δηλαδή;

 

Για μένα που σχολάω 10.30 με 11.00 ναι είναι κάπως παράλογο. Ειδικά το καλοκαίρι δεν έγινε και τίποτα αν το παιδί κοιμηθεί λίγο πιο αργά για να μπορέσουν να βγουν και οι γονείς μια βολτίτσα. Χωρίς παρεξήγηση βέβαια. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας....

επαναφερω το θεμα γιατι ο υπνος μασ απασχολει πολυ....ο Γιωργακης μου ειναι 1 χρονων πλεον...δεν ειμαστε σταθεροι μετον υπνο(εχουμε θεμα με δοντακια -φαγουρες απο δερματιτιδες κ.λ.π)

πιο μικρος ειχαμε αυτο το προγραμμα

μολις τρωγαμε την φρουτοκρεμα,,,11.30 κοιμομασταν για μιση ωρα

μετα το μεσημεριανο 14.00 κοιμοταν για 1 ωρα

και μετα αντεχε μεχρι της 21.30

κοιμοταν σερι 6 ωρες

στης 3 ορθιος μεχρι της 6.00 ....6.00 εδινα γαλα και κοιμοταν μεχρι της 9

οπου σηκωνομασταν ....

με κουραζε αυτο το προγραμμα ...και του το τραβηξα λιγο πιο αργα δηλαδη

κοπηκε ο υπνος μετα την φρουτοκρεμα και κοιμαται μια μονο φορα το μεσημερι για 2,5 ωρες..ξυπναει 18.00 και νυσταζει 23.00 ξυπναμε το πρωι 10.00

πως σας φαινεται????μηπως κοιμαται λιγο????δεν κοιμαται σερι....κανει αστατο υπνο ...πονανε κ τα δοντια μας....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας....

επαναφερω το θεμα γιατι ο υπνος μασ απασχολει πολυ....ο Γιωργακης μου ειναι 1 χρονων πλεον...δεν ειμαστε σταθεροι μετον υπνο(εχουμε θεμα με δοντακια -φαγουρες απο δερματιτιδες κ.λ.π)

πιο μικρος ειχαμε αυτο το προγραμμα

μολις τρωγαμε την φρουτοκρεμα,,,11.30 κοιμομασταν για μιση ωρα

μετα το μεσημεριανο 14.00 κοιμοταν για 1 ωρα

και μετα αντεχε μεχρι της 21.30

κοιμοταν σερι 6 ωρες

στης 3 ορθιος μεχρι της 6.00 ....6.00 εδινα γαλα και κοιμοταν μεχρι της 9

οπου σηκωνομασταν ....

με κουραζε αυτο το προγραμμα ...και του το τραβηξα λιγο πιο αργα δηλαδη

κοπηκε ο υπνος μετα την φρουτοκρεμα και κοιμαται μια μονο φορα το μεσημερι για 2,5 ωρες..ξυπναει 18.00 και νυσταζει 23.00 ξυπναμε το πρωι 10.00

πως σας φαινεται????μηπως κοιμαται λιγο????δεν κοιμαται σερι....κανει αστατο υπνο ...πονανε κ τα δοντια μας....

 

Κατά τη γνώμη μου, ναι. Είναι λίγες οι συνολικές ώρες για την ηλικία του. Για να τις αυξήσεις βάζε για ύπνο τον σταδιακά κατά ένα τεταρτάκι νωρίτερα. Το πιθανότερο είναι ότι θα εκπλαγείς με την αλλαγή στην ποιότητα και στην ποσότητα του ύπνου του.

Αλλά ακόμα και αν δεν αυξήσεις το σύνολο των ωρών, απλά πήγαινέ τις όλες μία ώρα πίσω. Δηλαδή, μεσημέρι 2.30 με 5 και βράδυ 10 με 9. Τα παιδιά και ειδικά τα μωρά οφελούνται όταν κοιμούνται νωρίς το βράδυ. Ο βραδυνός ύπνος από νωρίς το βραδάκι είναι αυτός που ενισχύει την ανάπτυξη, λένε οι ειδικοί.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...