Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποδήλατο και παιδικό κάθισμα


Recommended Posts

Σκέφτομαι να βάζω τον μικρό στο ποδήλατο (στο μεγάλο ποδήλατο με ειδικό καθισματάκι) και να κάνουμε βόλτες.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:

- Από ποια ηλικία μπορεί να κάτσει το παιδί με ασφάλεια στο καθισματάκι?

- Τα καθισματάκια προσαρμόζονται σε όλα τα ποδήλατα?

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την ιδια απορία έχω κι εγώ.

Σκεφτομαι να το κάνω αυτό, γιατί ο παιδικός σταθμός είναι λίγο μακριά από το σπίτι μου για να πάμε με τα πόδια,

αλλά αρκετά κοντά ώστε να μη χρειαζόμαστε σχολικό.

Οπότε, μια καλή λύση είναι να την πηγαίνω με το ποδήλατο (να κάψουμε και καμιά θερμίδα,ε; ).

Το μόνο που φοβάμαι είναι να μην μπλεχτεί το πόδι της στις ακτίνες...

1eca.jpg1ecap3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες είναι και αυτό ένα θέμα! Προς το παρόν, βέβαια, τα ποδαράκια του δεν νομίζω να φτάνουν στις ακτίνες αλλά και πάλι...

Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ είναι ο δρόμος, γιατί ζουμε και σε μια χώρα καθόλου φιλική απέναντι στους ποδηλάτες, χωρίς ειδικούς δρόμους κλπ και η οδηγική συμπεριφορά των οδηγών δεν είναι και η καλύτερη! Αν συνυπολογίσουμε και το ότι στο νησί οι δρόμοι είναι μόνο για κάρα και όχι για συτοκίνητα+ποδήλατα+πεζούς κλπ κλπ...τότε ο προβληματισμός γίνεται τεράστιος!

Πιστεύω πάντως πως είναι καλό και για το παιδί, γιατί έτσι μαθαίνει από μικρό να αγαπά το ποδήλατο αλλά και κανόνες οδηγικής συμπεριφοράς ποδηλάτη γιατί αργότερα όλο και θα βγει στον δρόμο με το ποδήλατο και είναι καλύτερα να είναι από πριν προετοιμασμένο!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι οι οδηγοί στην Ελλάδα δεν υπολογίζουν καθόλου τους ποδηλάτες! :evil:

Εγώ κυκλοφορώ μόνο με το ποδήλατο και με εκνευρίζει πολύ που είμαι υποχρεωμένη να γυρνάω συνεχώς το κεφάλι μου προς όλες τις μεριές.

Μακάρι να φτιάξουμε κάποια μέρα ποδηλατόδρομους, όπως έχουν πχ στη Γαλλία και στην Ολλανδία!

Αλλά δεν το βλέπω...

Ίσως θα πρέπει να αρχίσουμε να στέλνουμε επιστολές στα υπουργεία (όχι ότι θα γίνει κάτι, απλά για να λέμε ότι δεν καθόμαστε με σταυρωμένα τα χέρια περιμένοντας να το σκεφτούν οι άλλοι).

Πάντως για το καθισματάκι θα το ψάξω (για να μην ξεφεύγουμε κι απ' το θέμα μας).

1eca.jpg1ecap3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, εδώ βρήκα το καθισματάκι και έχει και άλλα σχετικα με ποδηλασία:

http://www.worldofbike.gr/gr/Results.asp?Category=72&mc=2

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ssidi, βρήκα την κατάλληλη ιστοσελίδα για να μας λυθούν όλες οι απορίες!

http://www.cyclist.gr/article.php?id=1350

 

Απόσπασμα του άρθρου με τις πληροφορίες που μας ενδιαφέρουν άμεσα (γιατί το άρθρο περιέχει και πληροφορίες που αφορούν τα παιδιά που κάνουν μόνα τους ποδήλατο):

 

Η χρήση του παιδικού καθίσματος

Αρκετοί είναι οι γονείς που τοποθετούν παιδικά καθίσματα στα ποδήλατά τους προκειμένου να απολαύσουν την βόλτα τους

μη κατανοώντας τους κινδύνους που πιθανώς κρύβει η έλλειψη υπευθυνότητας αυτής της ενέργειας.

Αυτά που θα πρέπει να γνωρίζουν οι γονείς είναι τα ακόλουθα:

 

-Δεν θα πρέπει να επιβιβάζουν στα παιδικά καθίσματα των ποδηλάτων παιδιά ηλικίας κάτω των δώδεκα μηνών.

Ο λόγος είναι διότι ο αυχένας του παιδιού δεν είναι αρκετά δυνατός για να αντέξει το βάρος του κράνους που απαιτείται γι' αυτές τις ηλικίες.

-Επιλέξτε το κάθισμα ελέγχοντας την ασφάλεια των ζωνών δεσίματος του παιδιού καθώς επίσης και την δυνατότητα μη ελέγχου αυτής της ζώνης ασφαλείας από το παιδί.

-Θα πρέπει να υπάρχει ειδικό σημείο στήριξης για τα πόδια του παιδιού που λειτουργεί παράλληλα και σαν προστασία από τις ακτίνες του τροχού.

-Το κάθισμα θα πρέπει να υποστηρίζει την πλάτη του παιδιού κάπως ψηλά και πλαγίως, προκειμένου να του παρέχει ασφάλεια και να εμποδίζει την πλήρη και άσκοπη κίνηση του κορμού.

-Τα σημεία του παιδικού καθίσματος που ασφαλίζουν (δένουν) επάνω στο σκελετό του ποδηλάτου, θα πρέπει να έχουν συμπαγή εφαρμογή και να αντέχουν στις πλευρικές ταλαντεύσεις.

-Τέλος είναι προτιμότερο όταν έχετε παιδικό κάθισμα στο ποδήλατο,

να οδηγείτε σε δρόμους πάρκων και γενικότερα σε μέρη που η πρόσβαση των αυτοκινήτων είναι περιορισμένη και απολύτως ελεγχόμενη.

 

Ελπίζω να καλύφθηκες.

1eca.jpg1ecap3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, εδώ βρήκα το καθισματάκι και έχει και άλλα σχετικα με ποδηλασία:

http://www.worldofbike.gr/gr/Results.asp?Category=72&mc=2

τί έκανες τελικά ssidi? το πήρες?

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγαπητή φίλη, μόλις με το καλό ανοίξει ο καιρός και μπορείς να βγάλεις το παιδί βόλτα με το ποδήλατο, να το κάνεις χωρίς δεύτερη κουβέντα! Έγώ τον ξεκίνησα περίπου 11 1/2 μηνών και έχει ξετρελαθεί. Να προσέξεις όμως να έχει πιστοποίηση (μην είναι κινέζικο) και να πάρεις οπωσδήποτε κράνος για το μικρό!

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Ιδανικό Μέρος για ποδηλασία μαζί με το παιδί, είναι το πάρκο Τρίτση. Τεράστια έκταση, χωρίς έντονες ανηφοροκατηφόρες, μέσα στο πράσινο, και φυσικά χωρίς αυτοκίνητα.

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Ιδανικό Μέρος για ποδηλασία μαζί με το παιδί, είναι το πάρκο Τρίτση. Τεράστια έκταση, χωρίς έντονες ανηφοροκατηφόρες, μέσα στο πράσινο, και φυσικά χωρίς αυτοκίνητα.

 

εμείς μένουμε καστέλλα και υπάρχει δρόμος χωρίς αυτοκίνητα μέσα απο τις μαρίνες, παραλιακά που πηγαίνει μέχρι το καλαμάκι και δεν έχει επίσης μεγάλες ανηφόρες και δυσκολίες. πού ακριβώς στην αθήνα είναι το πάρκο τρίτση?

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΕΑΝΟ Κ ΕΜΕΙΣ ΜΕΝΟΥΜΕ Ν ΦΑΛΗΡΟ Κ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ ΛΕΜΕ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ Κ ΝΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ Κ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΤΗΕΑΝΟ Κ ΕΜΕΙΣ ΜΕΝΟΥΜΕ Ν ΦΑΛΗΡΟ Κ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ ΛΕΜΕ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ Κ ΝΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ Κ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ

 

Να το κάνετε και θα δεις! Είναι απλά υπέροχα. Η διαδρομή είναι μέσα απο το Ειρήνης και φιλίας απο τον παράδρομο και μετά βγαίνεις στις μαρίνες και πας παραλιακά. Επίσης έχει ανοίξει και ένας φυλασσόμενος καταπληκτικός παιδότοπος στο παλαιό φάληρο και κάνουμε και στάση εκεί γιατι αρέσει στον μικρό. Θα το λατρέψετε και εσεις και ειδικά το μικρό. Α, πάρε καθισματάκι που να είναι μέχρι 20 με 25 κιλά γιατι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και όταν το παιδί είναι μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΕΑΝΟ Κ ΕΜΕΙΣ ΜΕΝΟΥΜΕ Ν ΦΑΛΗΡΟ Κ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ ΛΕΜΕ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ Κ ΝΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ Κ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ

 

Να το κάνετε και θα δεις! Είναι απλά υπέροχα. Η διαδρομή είναι μέσα απο το Ειρήνης και φιλίας απο τον παράδρομο και μετά βγαίνεις στις μαρίνες και πας παραλιακά. Επίσης έχει ανοίξει και ένας φυλασσόμενος καταπληκτικός παιδότοπος στο παλαιό φάληρο και κάνουμε και στάση εκεί γιατι αρέσει στον μικρό. Θα το λατρέψετε και εσεις και ειδικά το μικρό. Α, πάρε καθισματάκι που να είναι μέχρι 20 με 25 κιλά γιατι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και όταν το παιδί είναι μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει αυτα τα τρειλερ που βαζουν μεσα τα παιδακια? http://www.bicyclebuys.com/joggers/Trailers/

Ειχα δει μια οικογενεια, μπαμπας μπροστα με αυτο το τρειλερ, δυο παιδακια μεσα, και απο πισω με αλλο ποδηλατο η μαμα με κοκκινες σημαιουλες.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει αυτα τα τρειλερ που βαζουν μεσα τα παιδακια? http://www.bicyclebuys.com/joggers/Trailers/

Ειχα δει μια οικογενεια, μπαμπας μπροστα με αυτο το τρειλε, δυο παιδακια μεσα, και απο πισω με αλλο ποδηλατο η μαμα με κοκκινες σημαιουλες.

.

Τα έχω δει στο εξωτερικό και εκεί επειδή έχει ποδηλατόδρομους και οι κάτοικοι έχουν παιδεία πάνω στο θέμα του σεβασμού των ποδηλατών, προσέχουν. Εδώ αν πας να πάρεις κάτι τέτοιο, πέρα απο το ότι είναι πανάκριβο, θα κινδυνεύετε πάρα πολύ αν χρειαστεί για κάποιο λόγο να βγείτε στο δρόμο. Και όταν λέω στο δρόμο, έστω και για 100 μέτρα. Δεν θα στο πρότεινα καθόλου. Και στο λέω γιατι ρώτησα πρώτη εγώ τον ποδηλατά μου για αυτό :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...