Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πυρετος λογω εμβολιου?


κατερινα_κι

Recommended Posts

αυριο θα παω την μπεμπα μου για το πρωτο της εμβολιο...

ειμαι αγχωμενη αρκετα...θα τον χτυπησω τον γιατρο αν την πονεσει πολυ :)

 

εσας ανεβασαν πυρετο τα μωρα σας μετα το πρωτο τους εμβολιο???

 

αν ναι ,τοτε ποσο υψηλο??

 

κ ποσο κρατησε???

 

κ τη κανατε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ 6 ΕΜΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΥΡΕΤΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΜΟΥΡΜΟΥΡΙΤΣΑ.ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Η ΜΙΚΡΗ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ Κ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΛΕΠΤΟ.ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ :D:D

Link to comment
Share on other sites

σε φαντάζομαι να μη κοιμάσε το βράδυ σκεπτόμενη τη θα κάνεις στο γιατρο έτσι και το πονέσει, και αύριο όταν με το καλό πας να είσαι έτοιμη να τον βαρέσεις στο πρώτο κιχ του μωρου.καπως έτσι ειχα πάει και έγω και τελικά η μικρή μου περισσότερο εκνευρίστηκε γιατι την πασπάτευε.όταν είναι τόσο μικρά δεν καταλαβαίνουν και πολλα η δικια μου είναι 15 μηνών και έχει κανει μια φορά πυρετό δεν θυμάμαι σε ποιό.ο γιατρός θα σου πει αν είναι πιθανό να κάνει και τη πρέπει να κάνεις.αυτο που κάνω πάντα μετά το εμβόλιο είναι στο σημείο εκείνο να βάζω αλουμινόνερο για να μη πρήζεται.κάπου στα ιατρικά θέματα διάβασα για ένα αυτοκόλητο που μουδιάζει τη περιοχή για να μη πονάνε και λέγεται pads ή κάπως έτσι για ψάχτο και ρωτησέ τον

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Κι εμας μας εκανε πυρετο στο πρωτο εμβολιο μεχρι 38.3,της δωσαμε 2 φορες depon και τελος! Η αληθεια ειναι οτι το εμβολιο γινεται γρηγορα και δεν το πολυκαταλαβαινουν. Εμενα εκλαψε λιγο,για κανα 2-3 λεπτακια δηλαδη. Αλλα γιατι θα την πας στο ιατρειο του τοσο μωρο και δεν ερχεται αυτος σπιτι? Με τοσα παιδακια αρρωστα εκει... :?

Μην ανησυχεις παντως τις περισσοτερες φορες δεν κανουν παρενεργειες τα εμβολια,ουτε που θα το θυμαται μετα απο λιγο! Εμας με πυρετο και ηταν μια χαρουλα! Μας γελαγε κιολας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάντως κάναμε μέχρι τώρα 6-7 εμβόλια κια δεν ανέβασε ποτέ πυρετό. Φτου, φτου μην ματιάσω το μωράκι μου. Και ο γιατρός πάντως μάς είπε ότι κάποια είναι καινούργια και δεν προκαλούν πυρετό..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακομα κι αν ανεβασει πυρετο θα παρει σιροπι depon και θα πεσει....μην ανησυχεις.Εμενα ανεβασε 38 μισι και κρατησε μια μερα.Την εκανα δροσερο μπανιο + depon και ολα οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου έκανε πυρετό στο πρωτο εμβόλιο. Έφτασε μέχρι 38,2 και κράτησε μισή μέρα. Πήραμε το ντεπονακι μας και όλα καλά :D Μην ανησυχεις. Δεν είναι απαραίτητο να κάνετε και εσείς πυρετό. Εξαρτάται απο το παιδί και ο εμβόλιο. Εμείς πχ πυρετό βάζουμε με το εξαπλό. Οτι άλλο έχουμε κάνει το έχουμε περάσει χαλαρά με λίγη γκρινίτσα :)

Link to comment
Share on other sites

Αχ! πόσο σε καταλαβαίνω... Το πρώτο εμβόλιο το σκεφτόμουν και ανησυχούσα μέρες πριν. :D

Ο μικρός μου έκανε δέκατα μέχρι 37,8 στο πρώτο εμβόλιο μόνο. Δεν του έδωσα τίποτα, μόνο δροσερό μπανάκι (γιατί έκανε και ζέστη) κράτησε μόνο 12 ώρες. Τώρα σε όσα έχουμε κάνει δεν καταλαβαίνει τίποτα :lol: Κλαίει 1-2 λεπτά στο ιατρείο και μετά παίζει και γελάει.

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

το καναμε κοριτσια....λιγο κλαματακι για ενα λεπτο,πυρετο ανεβασαμε 38,7

το καημενουλη,αναστεναζε...δεν ειχε δυναμη ουτε να κλαψει.

της εδωσα μια φορα depon κ περασε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις στο πρώτο μας εμβόλιο (5πλο) κάναμε πυρετό μέχρι 37,6 η γιατρός μας είπε να δώσουμε depon πάνω από 37,8 οπότε δεν χρειάστηκε αλλά σαν απειροι γονεις δεν κλεισαμε μάτι το πρωτο βράδυ γιατί δεν ξέραμε αν θα ξυπνήσει άμα κάνει πυρετό και φοβομασταν μήπως ξεφύγει πολύ ο τυχον πυρετος. έτσι ανα 2ωρο βάζαμε ξυπνητήρι και τον θερμομετρούσαμε. Αυτό το εμβόλιο πιο πολύ ταλαιπώρησε εμάς παρά το μωρό.

Αλήθεια τα μωρά σας πως αντιδρουν όταν έχουν πυρετό τη νυχτα? Ξυπνάνε οπότε το καταλαβαίνετε ή συνεχίζουν τον ύπνο τους?

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το εμβόλιο πιο πολύ ταλαιπώρησε εμάς παρά το μωρό.

Και μάλλον έτσι θα είναι!

Ναι, γιατί εγώ η έμπειρη (2 χρόνων μαμά), κοιμάμαι? Αν έχω υπόνοιες ή έχουνε πυρετό το απόγευμα, όλο το βράδυ βόλτες κάνω και κάθε τόσο ελέγχω.

Πάντως, για να ξυπνήσουν το βράδυ πρέπει κάτι να τα ενοχλεί, μόνο από πυρετό δεν μου έχουν ξυπνήσει.

Link to comment
Share on other sites

Έμενα ούτε στό πρώτο το 5απλό ούτε και στο 2ο της ηπατιτιδας έκανε πυρετό. Μόνο ΓΚΡΙΝΙΑ, δεν του άρεσε τίποτα, ούτε το relax ούτε η κούνια όυτε και η αγκαλιά. Μια μέρα παιδευτήκαμε αλλά την επομένη ήμασταν αγγελουδάκια :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας!...Υπαρχει περιπτωση μωρο να σηκωσει πυρετο μετα απο 13 μερες λογω εμβολίου?Δεν εχει αλλα συμπτωματα μονο πυρετο.Η γιατρος ειπε οτι περνα ιωσουλα αλλα μια φιλη μου επισημανε το εμβολιο γιατι λεει το δικο της ανεβαζε πυρετο μετα απο 15μερο λογτω εμβολιου...Εχετε κατι υποψη?

line_line_r_beg_girl_time_1217304000_text_c720e6eff5e6eff5ede9f4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καναμε για ηπατιτιδα στις 27/2 7μ το μωρο, σε κανενα αλλο εμβολιο δενεχει παρουσιασει συμπτωματα.σε κουβεντα που εκανα με φιλη μου ειπε αυτο που εγραψα παραπανω, ειπα να το τσεκαρω λοιπον :)

line_line_r_beg_girl_time_1217304000_text_c720e6eff5e6eff5ede9f4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω εγω απο τα παιδια μου μονο στο ιλαρας μου ειχε πει οτι μπορει να παρουσιασει πυρετο μετα το δεκαημερο!!!ιωσουλα θα ειναι !!!!περαστικα σας και φιλακια

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!...Υπαρχει περιπτωση μωρο να σηκωσει πυρετο μετα απο 13 μερες λογω εμβολίου?Δεν εχει αλλα συμπτωματα μονο πυρετο.Η γιατρος ειπε οτι περνα ιωσουλα αλλα μια φιλη μου επισημανε το εμβολιο γιατι λεει το δικο της ανεβαζε πυρετο μετα απο 15μερο λογτω εμβολιου...Εχετε κατι υποψη?

Μου συνέβη μιά φορά (δυστυχώς δε θυμάμαι ποιο εμβόλιο ήταν) το παιδί μετά από 7 ημέρες παρουσίασε υψηλό πυρετό 39,5 - 40. Ο γιατρός μου είπε ότι ήταν από το εμβόλιο και μου συνιστούσε χλιαρά μπανάκια και αντιπυρετικά. Την τρίτη όμως μέρα, δεν μπορούσε άλλο να με καθησυχάσει και έτσι βούτηξα το μικρό και πήγα στο παίδων όπου αποφάνθηκαν ότι το εμβόλιο είναι άσχετο και ότι είχε αμυγδαλές.

 

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το ένστικτο της μάνας είναι αλάνθαστο και όταν δεν μας πείθει η όποια διάγνωση θα πρέπει να παίρνουμε και δεύτερη γνώμη.

Πρόκειται για τα αγγελούδια μας και καλύτερα να είμαστε σίγουρες...Στο κάτω κάτω και οι γιατροί άνθρωποι είναι και είναι πιθανόν να κάνουν λάθος.

AMl8p2.png s30Tp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!...7.5μ η μικρη, η πρωτη μας ιωση.Φανηκε η απειρια μας, τα χω παιξει! Η μικρη ανεβαζε μεχρι 39,5 και δεν την επαιρνα χαμπαρι.Η γιατρος μου ειπε να δινω 5cc αντιπυρετικο και γω επαιρνα την 5ml συριγγα και μετρουσα 5 γραμμουλες...!!!

line_line_r_beg_girl_time_1217304000_text_c720e6eff5e6eff5ede9f4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΕΝΤΑΠΛΟ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΗΧΟ ΤΥΠΟΥ ΖΟΥΜΠΟΥΛΙΑ ( ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ...) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΟΥΤΕ ΠΥΡΕΤΟ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΟΜΩΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΡΙΝΑ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΥΡΕΤΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΧΟΡΗΓΗΣΕ APOTEL (4 ΣΤΑΓΟΝΙΤΣΕΣ ΑΝΑ 6 ΩΡΕΣ) ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΑΚΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΑΣ ΑΝΑ 4-5 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ 48 ΩΡΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΒΑΣΕΙ ΠΥΡΕΤΟΥΛΙ .ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΗ ΜΑΝΟΥΛΑ 2 ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΥΡΕΤΟ Η ΓΡΙΝΑ ΣΤΟ 2 ΠΡΩΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΤΟΤΕ ΟΣΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΦΑΝΗΣΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια μου εχουν κανει ολα τα εμβολια.οταν γινουν 5μισι χρονων εχουμε τα επαναληπτικα.η κορη μου 2 φορες εκανε 38 πυρετο κ ο γιος μου καμια.οι παιδιατροι εδω στη γερμανια παντως λενε πως απαγορευεται το μπανιο για 24 ωρες μετα το εμβολιο.δε ξερω ομως γιατι

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ. Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΜΠΕΜΠΗΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΕΜΒΟΛΙΟ, ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ, ΠΥΡΕΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕ ΚΑΤΙ ΔΕΚΑΤΑ, ΜΕΧΡΙ 37,1, ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...