Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστερεκτομή σε δημόσιο νοσοκομείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

είναι ανάγκη η μητέρα μου να κάνει ολική αφαίρεση οργάνων. Λόγω οικονομικών δε μπορούμε να πάμε σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον καλό γυναικολόγο σε δημόσιο νοσοκομείο για υστερεκτομή;

 

Σας ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γέννησα το 2ο παιδάκι μου στο Ελενα. Μακάρι να το ήξερα απ' την αρχή και να γεννούσα και το 1ο μου εκεί.

Οποιος γιατρός και να αναλάβει (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων θέλω να πιστεύω), το βέβαιο είναι πως είναι πιο έμπειρος από έναν σε ιδιωτικό νοσοκομείο.

 

Το κουβεντιάζαμε αυτό με κάτι μαίες. Ενας ιδιώτης αντιμετωπίζει 30 διαφορετικά περιστατικά το χρόνο. Ενας γιατρός δημόσιου νοσοκομείου αντιμετωπίζει πάνω από 500.

Οπότε προχωρήστε και μη φοβάστε, καλή επιτυχία και καλή ανάρρωση εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε xena..

 

η μητέρα μου πριν δύο χρόνια αντιμετώπισε τον καρκίνο του μαστού οπότε θέλουμε να κάνουμε και αυτή την επέμβαση για να προλάβουμε τα χειρότερα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μαμά μου έχει κάνει υστερεκτομή (λόγω ινομυομάτων) σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Όντως πονάει λίγο αλλά η ανάρρωση είναι περισσότερο θέμα ψυχολογίας. Η μαμά μου σηκώθηκε αμέσως και συνέχισε τους καθημερινούς της ρυθμούς με προσοχή βέβαια. Πλέον πολύ σπάνια την ενοχλεί το σημείο της τομής. Εύχομαι περαστικά και γρήγορα!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να είναι καλά πάντα η μαμά σου Izaki !

 

Ξέρεις μήπως τί είδους υστερεκτομή έκανε; Γιατί διαβάζω ότι γίνεται κολπικά, με κοιλιακή τομή και λαπαροσκοπικά. Επίσης μπορεί να μην αφαιρέσουν τον τράχηλο. Πρέπει να τα ρωτήσουμε μάλλον αυτά πριν γίνει το χειρουργείο..

Link to comment
Share on other sites

Να είναι καλά πάντα η μαμά σου Izaki !

 

Ξέρεις μήπως τί είδους υστερεκτομή έκανε; Γιατί διαβάζω ότι γίνεται κολπικά, με κοιλιακή τομή και λαπαροσκοπικά. Επίσης μπορεί να μην αφαιρέσουν τον τράχηλο. Πρέπει να τα ρωτήσουμε μάλλον αυτά πριν γίνει το χειρουργείο..

 

Ευχαριστώ πολύ!

Της μαμάς μου έγινε με κοιλιακή τομή φαντάζομαι επειδή είχε δυστυχώς δύο τεράστια (χωρίς υπερβολή) ινομυώματα. Για τον τράχηλο δεν ξέρω να σου πω. Φαντάζομαι είναι αναλόγως την περίπτωση, όταν καταλήξετε σε γιατρό σίγουρα θα σας κατατοπίσει Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να είναι καλά πάντα η μαμά σου Izaki !

 

Ξέρεις μήπως τί είδους υστερεκτομή έκανε; Γιατί διαβάζω ότι γίνεται κολπικά, με κοιλιακή τομή και λαπαροσκοπικά. Επίσης μπορεί να μην αφαιρέσουν τον τράχηλο. Πρέπει να τα ρωτήσουμε μάλλον αυτά πριν γίνει το χειρουργείο..

 

Η αδελφή μου την έκανε κολπικά αλλά άφησε τράχηλο και ωοθήκες.

 

Η συνυφάδα της που είναι και γιατρός, αφαίρεσε τα πάντα με καισαρική. Ηθελε να αποκλείσει οποιαδήποτε πιθανότητα.

 

Και οι δύο επεμβάσεις έγιναν επειδή γέμιζαν διαρκώς με πολύποδες. Καθαρά για προληπτικούς λόγους. Η δεύτερη πόναγε περισσότερο αλλά μην το λογαριάζετε όταν πρόκειται να αποφύγετε άλλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Γειά σας, ενδιαφέρομαι για χειρουργο γυναικολόγο στην Αθήνα με ειδίκευση σε υστερεκτομές σε δημόσιο νοσοκομείο, αν γνωρίζει κάποια κυρία θα με βοηθούσε πάρα πολύ. Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 2 χρόνια μετά...

@izaki καλησπέρα.

 

Είχες αναφέρει πως η μητέρα σου έκανε υστερεκτομή λόγω ινομυωμάτων. Ελπίζω η μητέρα σου σήμερα να χαίρει άκρας υγείας. Ποιος γιατρός την είχε χειρουργήσει και σε ποιο ιδιωτικό μαιευτήριο; Θυμάσαι αν είχε γίνει λαπαροσκόπηση ή ανοιχτό χειρουργείο; Ίσως χρειαστεί να υποβληθώ και εγώ σε υστερεκτομή, γιατί έχω 3 μεγάλα ινομυώματα μεγέθους 12, 11 και 10 εκ αντίστοιχα και ένα τέταρτο μικρότερου μεγέθους. Ο γιατρός μου είπε πως ο μυϊκός ιστός έχει ήδη φθαρεί, εξαιτίας του βάρους αυτών και μου είπε πως η μόνη λύση είναι η υστερεκτομή με ανοιχτό χειρουργείο. Βέβαια, είχα επισκεφθεί πριν άλλους δύο γυναικολόγους. Ο πρώτος είχε μιλήσει για αφαίρεση ινομυωμάτων μόνο ενώ ο δεύτερος με κάλεσε να επιλέξω μεταξύ αφαίρεσης ινομυωμάτων και υστερεκτομής, τονίζοντάς μου, όμως, πως στην περίπτωση της τελευταίας αποκλείονται 100% οι πιθανότητες επανεμφάνισης αυτών.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...