Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

XΛΑΜΥΔΙΑ ΤΡΑΧΟΜΑΤΙΚ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΙΑ ΕΑΝ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΧΛΑΜΙΔΙΑ ΤΡΑΧΟΜΑΤΙΚ ΠΟΥ ΕΠΙΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ?ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΗ ΠΙΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΟΡΙΤΣΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΙΑ ΕΑΝ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΧΛΑΜΙΔΙΑ ΤΡΑΧΟΜΑΤΙΚ ΠΟΥ ΕΠΙΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ?ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΗ ΠΙΑ?

 

Καταρχήν, δεν νομίζω ότι έχει μόνο ο άντρας... αν προσπαθείτε για μωρό, το πιθανότερο είναι να έχεις κι εσύ...

εγώ είχα και πήρα αντιβίωση, αλλά πήρε και ο σύντροφος...

Από όσο ξέρω, τα χλαμύδια δεν επηρρεάζουν τη γονιμότητα του άντρα, αλλά αν δεν ανιχνευθούν εγκαίρως, προκαλούν υπογονιμότητα στη γυναίκα...

Link to comment
Share on other sites

Τα Χλαμυδια είναι το πιο σοβαρο μικρόβιο που οδηγεί σε υπογονιμοτητα και επηρεάζει και το σπέρμα αλλα και την δυνατότητα του εμβρυου να εμφυτευτει στη μήτρα κάνοντας την τοξική επεισης αν δεν ανυχνευτει εγκαιρος προκαλεί σάλπιγκιτιδα, φθειρει το εσωτερικό της σαλπιγκας και είναι μια απο τις πρώτες αιτίες δημιουργίας εξωμητριων κυησεων.

Και οι δυο σύντροφοι πρέπει να πάρουν αρκετή αντιβιωση και να επανεξετεσθουν για να σιγουρευτουν ότι τα ξεφορτωθηκαν. Στη γυναίκα ενω η καλλιεργια κολπικου υγρού μπορει να δείξει καθαρή , ωστόσο το μικρόβιο μπορει να υπάρχει μέσα στη μήτρα. Γιαυτο υπάρχει η εξέταση που λέγεται pcr και γίνεται με ιστο περιόδου και ανισχνευει αν το μικρόβιο παραμένει στη μήτρα.

 

Είναι πολυ σημαντικο να το ξεφωρτοθεις. Συνήθως δεν προακλει συπμτωματα. Στον άντρα προκαλεί πρόβλημα στην κινητικότητα στην μορφολογία και στην βιοσιμοτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια και αγόρια καλυσπέρα και χρόνια πολλά σασ εχει τύχη σε κάποια ή κάποιον να εχει χλαμύδια τραχομάτικ?και να έχει ξεπεραστή το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Mina καλησπερα, εγω ειχα το συγκεκριμένο μικρόβιο και απ΄οτι έδειξαν οι τελευταίες εξετάσεις έχουμε απαλλαχθει και εγώ και ο σύζυγος, μετά από αγωγή με αντιβίωση για έναν μήνα.μπορείς να βρεις και άλλες περιπτώσεις στο topic ¨μια σαλπιγγα εμπόδιο για φυσιολογική συλληψη¨ ,επειδή ευθύνεται το συγκεκριμένο μικρόβιο για διάφορες δυσλειτουργίες των σαλπιγγων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΜΕΝΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΚΑΛΙΕΡΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΕΓΩ ΑΛΛΑ Ο ΑΝΔΡΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΔΥΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΟΛΙΣΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΝΑΜΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ BIMPRAMICIN ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΡΕΙΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΙΕΡΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ.ΕΠΙΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΛΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΡΕΦΕΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΕΝΤΟΠΙΣΤΗΚΕ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ Η ΔΙΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ BOMPRAMICIN ΓΙΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΑΝ ΕΦΥΓΑΝ ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΤΑ ΕΙΠΑΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΥΛΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΑΝ ΤΟ ΑΦΥΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΣΤΥΡΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Mina και εμείς την ίδια θεραπεία κάναμε και 2 μήνες μετά την θεραπεία ξανά έκανε ο σύζυγος εξετάσεις, όπου μας είπαν ότι έχει φύγει το μικρόβιο. Πάντως αυτό που μας είπαν εμάς για τις επιπτώσεις είναι τα εξής

• το σπέρμα δεν είναι καλό όσο υπάρχει το μικρόβιο, όπως ισχύει και για κάθε άλλη φλεγμονή. Μόλις θεραπευτει τότε το σπέρμα επανέρχεται στα φυσιολογικά του επίπεδα

• υπάρχει μεγάλη πιθανότητα δημιουργίας συμφυσεων στις σαλπιγγες, οι οποίες μπορεί να τις καταστήσουν, μέχρι και εντελώς μη διαβάτες (στειροτητα). Δυστυχώς οι συμφυσεις στις σαλπιγγες δεν υποχωρούν ακόμη και αν φύγει το μικρόβιο. Η βλάβη εκεί είναι μόνιμη.

Αυτά μου έχουν πει εμένα οι γιατροί. Τώρα με προβληματιζεις που μου λες πως μπορεί να οδηγήσουν σε στειροτητα και στον άνδρα. Εγώ θα κάνω σύντομα σαλπογγογραφια για να ελέγξω την διαβατοτητα των σαλπιγγων. Πάντως είναι η πιο συχνή σεξουαλικα μεταδιδόμενη ασθένεια με ολέθρια αποτελέσματα για την γονιμοτητα και κανένας γυναίκολόγος δεν μου την έχει αναφέρει ποτέ (πηγαινω μια φορα τον χρονο εδω και 10 χρονια)με αποτέλεσμα να μην γνωρίζω ποσά χρόνια την έχω και τι μπορεί να έχει κάνει στον οργανισμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωτιστε λίγο κοριτσια γιατι αυτο το θεμα ειναι δυσκολο. Εκανα καλλιέργεια κολπικου υγρου και βγηκε αρνητικο. Το pcr όμως βγηκε θετικο για χλαμυδια. Πήρα βιμπαρμισιν για 15 μερες και έκανα στο μεθεπομενο κυκλο παλι pcr κ βγηκε αρνητικο.

Διαβασα ότι ποτε δεν το ξεφορτωνεσαι, ότι αυτη η αντιβιωση που πηρα δεν αρκει για να εξολοθρευσει τοσο δυνατο μικροβιο και οτι χρειαζεται επανελεγχος ξανα και ξανα με pcr. Είχα κ μια αποβολή πριν βεβαια την αντιβιωση (δεν νομιζω να ευθυνοταν αυτο) και μετα την αντιβιωση μια αποτυχημενη ivf. Tι άλλο πρεπει να κανουμε;

Link to comment
Share on other sites

MariamS τα χλαμυδια μπορείς να τα ξεφωρτοθεις με την αντιβιωση πουπηρες. Εξαρτάται αν έχουν αναπτύξει αανθεκτικα στελέχη. Μόνο που για να εισαι σίγουρη ότι έφυγαν ηεπανεξεταση πρέπει να γίνει μετά από 20 μέρες με ένα μήνα από το τελευταίο χαπι της αντιβιωσης που πηρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...