Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κρέμα προγεστερόνης


Recommended Posts

Κάλησπερα σας! Σας διαβάζω καιρό αλλά γράφω πρώτη φόρα! Με τον άντρα μου ξεκινήσαμε προσπάθειες για μωράκι εδω και 3 μήνες,ακόμα τιποτα...!! θα σας γράψω τη μου συμβαίνει και όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες! Στης 8 Μαρτίου άρχισε να πρηζεται το στηθος μου..τσέκαρα με τεστ και είχα ωορηξια.. το στήθος συνέχιζε να πρήζεται και να πονάει μεχρι και της 20 Μαρτίου...σκέφτηκα οτι το πετύχαμε αλλα τελικά αδιαθέτησα...το στήθος αφού τελείωσε η περίοδος συνεχιζε να πονάει ειδικά το δεξί... πήγα στη γιατρό σήμερα με τσεκαρε ολα οκ..ειπε ειναι μαστοδυνία από τη συμφόρηση του στήθους από μια απλή ορμονική ανισορροπία ...γιατι εχω κάνει ορμονικές πριν 2 μήνες και ηταν οκ.... και μου έδωσε αλοιφή προγεστερόνης να βάζω για το πόνο...ξέρει κανείς αν βοηθάει αυτη η αλοιφή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου, spatz. Ομολογώ ότι δεν έχω ξανακούσει να δίνουν κρέμα προγεστερόνης για το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά γιατρός είναι κάτι θα ξέρει. Μιλώντας από προσωπική εμπειρία, όταν μου εμφανίστηκε ένα τέτοιο πρόβλημα ήταν λόγω αυξημένης προλακτίνης (η ορμόνη που ευθύνεται για την παραγωγή γάλακτος) μετά από διακοπή κύησης. Οπότε δεν ξέρω αν θα πρέπει να εξετάσεις και αυτό το ενδεχόμενο, το να έχεις δηλαδή αυξημένη προλακτίνη η οποία επηρεάζει αρνητικά και την γονιμότητα της γυναίκας.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, spatz! Αν και δεν μου έχει ξανατύχει και δεν έχω ξανακούσει αυτό που περιγράφεις, θέλω να σε ρωτήσω το εξής: Πόσο πολύ πονάει (ή πονούσε) το στήθος σου για να σου συνταγογραφήσει ο γιατρός και εσύ να δεχτείς να πάρεις κρέμα προγεστερόνης; Ήταν μια απλή ενόχληση, όπως έχουμε συνήθως στην ωορρηξία ή πριν την περίοδο; Ή ήταν ο πόνος αφόρητος; Κι εγώ έχω νιώσει κατά καιρούς πονάκια στο στήθος ή ενοχλήσεις που διαρκούν μέρες (όχι σε βαθμό αφόρητο βέβαια), αλλά ποτέ δεν μου έχει περάσει από το μυαλό να πάω σε γιατρό για κάτι τέτοιο (πόσο μάλλον να πάρω και φάρμακο). Εάν έκανες ορμονικές εξετάσεις πρόσφατα και είναι όλα ΟΚ, ποιος ο λόγος να δεχτείς να πάρεις φάρμακο για κάτι τέτοιο που όλες οι γυναίκες έχουν και βιώνουν λίγο-πολύ;

 

Πού θέλω να καταλήξω: Η προγεστερόνη, είτε σε κρέμα είτε σε χάπια κλπ, είναι ορμόνη, δεν είναι ένα απλό ντεπόν. Τη χρησιμοποιούν είτε σε γυναίκες που έχουν πρόβλημα με τον κύκλο τους είτε σε προσπάθειες υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Και στις δύο περιπτώσεις μπορεί να έχει παρενέργειες και έχει κατηγορηθεί και για καρκίνο. Εάν υπάρχει ανάγκη, συμφωνώ 1000% να την πάρεις. Υπάρχει όμως;

 

Προσωπικά είμαι κατά των ορμονών κλπ και ευτυχώς τις ίδιες απόψεις ενστερνίζεται και ο γιατρός μου, που ποτέ δεν δίνει ορμόνες. Βέβαια η τελική απόφαση είναι δική σου, καθώς θεωρώ ότι μπορείς να εκτιμήσεις και να συνυπολογίσεις όλα τα υπέρ και τα κατά.

 

Και βέβαια, σε κάθε περίπτωση, εύχομαι καλή επιτυχία στις προσπάθειές σας και σύντομα με ένα θετικό τεστάκι!!!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ που απαντήσατε!

Indyla το έχω ακούσει και εγω για την προλακτίνη... έχω κάνει ορμονικές την 3 ημέρα και ηταν μια χαρά! οσο για την κρέμα ουτε εγώ την είχα ακούσει ξανά!

Rosali και εγώ εχω ενοχλήσεις αλλα αυτό ήταν αλλο πράμα...μιλάμε για πονο.. δε μπορούσα να αγγίξω τα στήθη μου.. κατέβαινα σκάλες και πόναγα.. επείσεις πρήστικαν παρα πολυ...και εγώ έχω διαβάσει διάφορα οτι οταν φορτώνεις τον οργανισμό σου δεν ειναι καλό.. οι ορμονικές μου ήταν μια χαρά πριν 2 μήνες! την κρέμα την έχω μου την δώσανε στο ιατρείο free δεν την έχω βαλει ακόμα γιατί το νιώθω καλύτερα το στήθος μου. επείσεις ο λόγος που πήγα στο γιατρό ηταν γιατι ειχα αυτους τους φριχτούς πόνους 12 μέρες πολυ εντονα και φοβήθηκα μηπως ειναι κάτι κακό.:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ που απαντήσατε!

Indyla το έχω ακούσει και εγω για την προλακτίνη... έχω κάνει ορμονικές την 3 ημέρα και ηταν μια χαρά! οσο για την κρέμα ουτε εγώ την είχα ακούσει ξανά!

Rosali και εγώ εχω ενοχλήσεις αλλα αυτό ήταν αλλο πράμα...μιλάμε για πονο.. δε μπορούσα να αγγίξω τα στήθη μου.. κατέβαινα σκάλες και πόναγα.. επείσεις πρήστικαν παρα πολυ...και εγώ έχω διαβάσει διάφορα οτι οταν φορτώνεις τον οργανισμό σου δεν ειναι καλό.. οι ορμονικές μου ήταν μια χαρά πριν 2 μήνες! την κρέμα την έχω μου την δώσανε στο ιατρείο free δεν την έχω βαλει ακόμα γιατί το νιώθω καλύτερα το στήθος μου. επείσεις ο λόγος που πήγα στο γιατρό ηταν γιατι ειχα αυτους τους φριχτούς πόνους 12 μέρες πολυ εντονα και φοβήθηκα μηπως ειναι κάτι κακό.:oops::oops:

 

Αφού δεν είναι κάτι κακό, κοπέλα μου, αυτό έχει σημασία. Εγώ στη θέση σου αν υποχωρούσε κάπως ο πόνος δεν θα χρησιμοποιούσα την κρέμα. Αν τώρα δεν μπορείς να το αντέξεις, οκ.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosali δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα... είπα οτι οσο χαλαρώνει ο πονος το αφήνω..αν επιστρέψει τοσο έντονος παλι τη βάζω!εκτός και αν τα καταφέρουμε αυτο το μήνα και πονάει το στήθος για άλλο λογο:)

Link to comment
Share on other sites

Rosali δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα... είπα οτι οσο χαλαρώνει ο πονος το αφήνω..αν επιστρέψει τοσο έντονος παλι τη βάζω!εκτός και αν τα καταφέρουμε αυτο το μήνα και πονάει το στήθος για άλλο λογο:)

 

Καλημέρα!!! Ελππιζω να τα καταφέρετε με τις προσπάθειές σας. Τώρα σχετικά με την κρέμα καλό είναι νομίζω να πάρεις και τον γιατρό σου να του πεις ότι σκέφτεσαι να μην την πάρεις, και να σου πεί την γνώμη του. Εμείς δεν είμαστε γιατροί να ξπερουμε γιατί στην έδωσε. Οκ όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες αλλά ίσως το όφελος απο αυτά είναι πιο μεγάλο απο τις παρενέργειες που μπορεί να έχεις. Σε κάθε περίπτωση νομίζω πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου. Περαστικά σου.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

φραουλιτσα συγνώμη που άργησα να απαντήσω! δεν μίλησα με αυτή τη γιατρό την έχω 6 μήνες μόνο και δεν εχω το θάρρος ουτε την άνεση της γλώσσας. .. μίλησα με τον γιατρό μου Ελλάδα και μου είπε αν θελω να την βάλω μπορώ αλλά οχι συνέχεια. Επίσης με ρώτησε αν μου εκανε εξετάσεις αίματος και κολπικό υπέρηχο του ριπα όχι και ρώτησα γιατί και μου είπε για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης η εξωμητριου. με αγχωσε λίγο και έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης στο σπίτι βγήκε αρνητικό. . τωρα περιμένω απο τρίτη να ανοίξει το ιατρείο της η εδω γιατρος μου και να τη ρωτησω για υπέρηχο. .. μεχρι τοτε συνεχιζω την προσπαθεια..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...