Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ?????????


Recommended Posts

Φιλεναδιτσες μου,

ανοιγω αυτο το τοπικ για να συζητησουμε σχετικα με το αγχος και ποσο μπορει να επηρεασει μια πιθανει συλληψη. Πηγα το πρωι στο νοσοκομειο που κανω πρακτικη και ανεβηκα στη μαιευτικη κλινικη οπου κ βρηκα τον προισταμενο της κλινικης (μας συστησε μια πολυ καλη φιλη που δουλευει εκει κ ξερει το ζορι μου!). Ανοιξα συζητηση μαζι του κα του ειπα για το προβλημα που αντιμετωπιζουμε με τον αντρα μου να κανουμε παιδι τα τελευταια δυο χρονια. Αφου με ρωτησε για τις εξετασεις που καναμε κ του ειπα οτι ειναι πεντακαθαρες εκτος απο το θεμα των πολυκυστικων, μου εξηγησε πως λειτουργει ο "μηχανισμος" αναπαραγωγης μας. Σας μεταφερω αυτολεξει τα λογια του :" Εφοσον δεν υπαρχει καποιο θεμα με τις εξετασεις σας, το αγχος και μονον αυτο ειναι που επηρεαζει και μπλοκαρει τη συλληψη. Στην αρχη οταν μου ελεγαν για το αγχος θεωρουσα οτι ειναι χαζομαρες και η μοναδικη δικαιολογια για την αποτυχια των γιατρων. Παρακολουθωντας διαφορα συνεδρια, και με την εξελιξη της ιατρικης διαπιστωσα οτι ειναι και επιστημονικα τεκμηριομενο πλεον οτι το ΑΓΧΟΣ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ. Το γιατι ειναι απλο. Οι ωοθηκες μιας γυναικας ειναι αυτες που ευθυνονται για την ωορηξια και αρα για τον κυκλο και την περιοδο της. Οι ωοθηκες ειναι οργανα που επηρεαζονται απο την υποφυση η οποια ειναι ένας αδένας στο μέγεθος μπιζελιού (που βρισκεται στον εγκεφαλο), και ρυθμίζεται από τον υποθάλαμο, έχει το γενικότερο έλεγχο του μεγαλύτερου μέρους παραγωγής ορμονών.

Η υπόφυση ελέγχει τις δραστηριότητες των άλλων ενδοκρινών αδένων και των ορμονοπαραγωγικών κυττάρων. Ο αδένας αυτός της υπόφυσης εκκρίνει πολλές ορμόνες, μερικές απ’ αυτές επιδρούν σε άλλους αδένες ερεθίζοντας τους ώστε να παράγουν τις δικές τους ορμόνες, ενώ άλλες δρουν άμεσα σε ιστούς και όργανα – στόχους (ωοθηκες). Η υποφυση και ο υποθαλαμος επηρεαζονται αμεσα απο τις διαφορες διεργασιες του εγκεφαλου και φυσικα απο την ψυχικη μας κατασταση. Οταν λοιπον εμεις ειμαστε σε ασχημη ψυχικη κατασταση ο εγκεφαλος παραγει καποιες ουσιες που δινουν εντολη στην υποφυση να παραγη αρνητικες ορμονες για τις ωοθηκες (να τους πει δηλαδη οτι το περιβαλλον-σωμα της γυναικας δεν ειναι καταλληλο αυτη τη στιγμη να φιλοξενησει ενα εμβρυο και να το διατηρησει σε ηρεμια και να το αναπτυξει) οπωτε η αργει-μπλοκαρει την ωορηξια η παραγει κακης ποιοτητας ωαρια. Σκεψου οτι πολλες φορες οταν για διαφορες καταστασεις βρισκεσαι σε υπερβολικο αγχος (ακομα και ασχετες απο το θεμα εγκυμοσυνη) καθυστερει η περιοδος σου. Οποτε οντας αγχωμενη καθυστερης την επιτευξη του στοχου σου. Ηρεμισε, πιες και κανενα κρασακι και ολα θα πανε καλα." Γραφω ολα αυτα χαριν πληροφορισης και τιποτα αλλο. Δεν παω να το παιξω ουτε ειδικος ουτε γυναικολογος. Σας μεταφερω αυτα που με μεγαλον ενδιαφερον ακουσα κ μου φανηκαν πολυ χρησιμα κ ελπιζω να φανουν κ σε σας. Ισως δεν ειμαι η πιο καταλληλη να δωσω συμβουλες για το θεμα αγχος, ομως τα λεω σε εσας για να τα ακουσω κ εγω. Φιλακια σε ολες κ καλη μας επιτυχια!!!!!

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


trelokouneli συμφωνώ μαζί σου...Ο γιατρός μας όποτε μας βλέπει σκεφτικούς μας μαλώνει 'τι μούτρα είναι αυτά?πάρτε τα πάνω σας να είστε χαρούμενοι έχουμε έναν ιερό σκοπό τώρα'...και έχει τόσο δίκιο...Βέβαια αυτό το άτιμο το ενδομήτριο που δεν παχαίνει με τίποτα δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζεται αλλά συμφωνώ μαζί σου!Καλοκαιράκι έρχεται ας χαλαρώσουμε και ας το απολαύσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο γιατρός!Απόλυτο!

 

Εγώ θα προτείνω ένα τρόπο καταπολέμησης του άγχους που λέγεται εγκυμοσύνη: βάλτε ένα χρονικό όριο, π.χ. θα προσπαθούμε μέχρι το Δεκέμβρη του 2012 και αν δεν γίνει μέχρι τότε το ξανασκεφτόμαστε!Να ζείτε κάθε μήνα περιμένοντας την περίοδο σας κανονικότατα, ώστε να μην μεγεθύνετε το όλο πράγμα στο μυαλό σας!Θυμηθείτε πώς νιώθατε όταν κάνατε έρωτα μόνο για την ευχαρίστηση και διατηρήστε αυτό το συναίσθημα!

 

Εγώ αυτό θα κάνω μόλις ξεκινήσω να προσπαθώ (ελπίζω μέσα στο καλοκαίρι).

 

Καλή επιτυχία σε όλες μας!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου εγω δεν εχω αγχος την γονιμη εβδομαδα ουτε κατα τη διαρκεια των επαφων!

αν δεν εχω διαθεση για επαφη δεν θα την κανω σαν καταναγκαστικο εργο,αντιθετως θα το κανω και θα το ευχαριστηθω.

Εγω αγχος εχω μετα!τι εγινε,αν εγινε κλπ...αρα συμφωνα με την μελετη δεν επηρρεαζεται η ωορηξια και η ποιοτητα των ωαριων?

Βεβαια καλο θα ειναι να πω πως εχω αγχος για ενα σωρο αλλα πραγματα....δουλειες,οικονομικα,ελλειψη χρονου...που αυτα πως καταπολεμουνται οταν σε κυνηγαει η καθημερινοτητα?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου εγω δεν εχω αγχος την γονιμη εβδομαδα ουτε κατα τη διαρκεια των επαφων!

αν δεν εχω διαθεση για επαφη δεν θα την κανω σαν καταναγκαστικο εργο,αντιθετως θα το κανω και θα το ευχαριστηθω.

Εγω αγχος εχω μετα!τι εγινε,αν εγινε κλπ...αρα συμφωνα με την μελετη δεν επηρρεαζεται η ωορηξια και η ποιοτητα των ωαριων?

Βεβαια καλο θα ειναι να πω πως εχω αγχος για ενα σωρο αλλα πραγματα....δουλειες,οικονομικα,ελλειψη χρονου...που αυτα πως καταπολεμουνται οταν σε κυνηγαει η καθημερινοτητα?

Αυτα η αληθεια ειναι οτι δυσκολα καταπολεμονται. Ομως οπως λεμε κ εδω στη Θεσσαλονικη, οσο μπορουμε πιο χαλλλλλλλλλλλλλαρα!!!!!!!!!!!!!:P:p

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια κ απο μενα...

Λοιπον αυτο το πραγμα το ακουω συνεχεια απ την μανα μου.. αν δεν αποβαλεις το αγχος.. δεν θα πετυχεις τπτ!! τα λογια της!!!!!!

Λοιπον εγω δεν εχω αγχος οπως ειπε η κοπελα απο πανω την ωρα της επαφης ή της οωρηξιας..

εχω αγχος ας πουμε σημερα... ειμαι 3 μερες πριν την αναμενομενη περιοδο... και λεω... χριστε μου?? θα μου ρθουν?? δεν θα μου ρθουν??? αυτο ακριβως!!! αυτο δεν νομιζω να επιρεαζει την πιθανη συλληψη ..

δεν ξερω κιολας!!!!

μακαρι παντως να μην μας ερθει ...

ειμαι στον 2ο μηνα προσπαθειων.. εχω ενα ακομη αγορακι κοντα στα 3 ετη. παρ ολο που μας ηρθε γρηγορα ο μικρουλης.... το 2ο μας παιδευει λιγο :-P με την καλη ενοια...

Φιλακια σε ολες./.. και καλη επιτυχια σε οσες προσπαθουν!!!!

Αν θεός γινόμουν για λίγο.. θα άλλαζα πολλά δεν σου κρύβω... ενα όμως θα άφηνα ίδιο... ''Εσένα αγάπη μου''

 

dgCgp3.png

 

4WCBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπορεί να μην επηρεάζει τη σύλληψη, αλλά την εμφύτευση!Κάτω το άγχος!Να σκέφτεστε ότι θα σας έρθει η περίοδος ώστε να μην φορτώνετε σε άγχος!Χαλαρά όπως τότε που δεν προσπαθούσατε!Και άμα υπάρξει καθυστέρηση βουρ για χοριακή!Ούτε τεστ στο σπίτι, γιατί όσο τα βλέπεις τόσο πιο πολύ αγχώνεσαι!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπορεί να μην επηρεάζει τη σύλληψη, αλλά την εμφύτευση!Κάτω το άγχος!Να σκέφτεστε ότι θα σας έρθει η περίοδος ώστε να μην φορτώνετε σε άγχος!Χαλαρά όπως τότε που δεν προσπαθούσατε!Και άμα υπάρξει καθυστέρηση βουρ για χοριακή!Ούτε τεστ στο σπίτι, γιατί όσο τα βλέπεις τόσο πιο πολύ αγχώνεσαι!

Συμφωνω απολυτα. Σκεφτειτε απλα οτι μετα την ωορηξια αφου εχει βγει το ωοθυλακιο μενει πισω στην ωοθηκη το ωχρο σωματιο(νομιζω ετσι λεγεται) με απλα ελληνικα το τσοφλι απο το αυγουλακι, το οποιο αρχιζει να παραγει προγεστερονη που ειναι η τροφουλα του εμβρυου μεχρι να δημιουργηθει ο πλακουντας! Διορθωστε με αν κανω λαθος.

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο κοριτσακι μου!! αλλα πιστεψε με ειναι αρκετα δυσκολο!!

Ηθελα να σας ρωτησω... οπως σας ειπα ειμαι 3 μερες πριν την περιοδο.. και σημερα... παρατηρησα υγρα λευκα σαν αυτα της ωορηξιας..

ενδεχεται να ειναι σημαδι αυτο?

Αν θεός γινόμουν για λίγο.. θα άλλαζα πολλά δεν σου κρύβω... ενα όμως θα άφηνα ίδιο... ''Εσένα αγάπη μου''

 

dgCgp3.png

 

4WCBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα. Σκεφτειτε απλα οτι μετα την ωορηξια αφου εχει βγει το ωοθυλακιο μενει πισω στην ωοθηκη το ωχρο σωματιο(νομιζω ετσι λεγεται) με απλα ελληνικα το τσοφλι απο το αυγουλακι, το οποιο αρχιζει να παραγει προγεστερονη που ειναι η τροφουλα του εμβρυου μεχρι να δημιουργηθει ο πλακουντας! Διορθωστε με αν κανω λαθος.

 

τελεια περιγραφη !!:-D

Αν θεός γινόμουν για λίγο.. θα άλλαζα πολλά δεν σου κρύβω... ενα όμως θα άφηνα ίδιο... ''Εσένα αγάπη μου''

 

dgCgp3.png

 

4WCBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελεια περιγραφη !!:-D

Ευχαριστω ρε κοριτσι! Μετα απο ολο αυτο τον μαραθωνιο προσπαθειων κ γνωσης:shock::shock::shock:, μπορει αμα μεινω εγκυος να ξεγεννησω τον εαυτο μου μονη μου!!!!!:lol::lol::lol: εχω παρει μαστερ λεμε!!!!!!!:P:p:p:p

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε κοριτσι! Μετα απο ολο αυτο τον μαραθωνιο προσπαθειων κ γνωσης:shock::shock::shock:, μπορει αμα μεινω εγκυος να ξεγεννησω τον εαυτο μου μονη μου!!!!!:lol::lol::lol: εχω παρει μαστερ λεμε!!!!!!!:P:p:p:p

 

χαχαχαχα!!

Αν θεός γινόμουν για λίγο.. θα άλλαζα πολλά δεν σου κρύβω... ενα όμως θα άφηνα ίδιο... ''Εσένα αγάπη μου''

 

dgCgp3.png

 

4WCBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτά για το άγχος τα ακούω βερεσέ.

 

Άπαξ και δεν επηρεάζεται η ωορρηξία σου, το άγχος δεν φταίει για τη μη-σύλληψη, αλλά κάτι άλλο.

 

Ανήκω σ΄ αυτές που ενώ έπιασαν το 1ο παιδάκι με το καλημέρα σας (που εκεί κι αν είχα άγχος!!!) το δεύτερο πουθενά!!!

 

Και με συμβούλευαν όλοι να μην έχω άγχος!!!

 

Έλεος!!! Όποτε "χαλάρωνα" απλά το χρόνο μου έχανα...

 

Ο πρώτος γιατρός που είπε επί λέξει: "έχεις ήδη παιδί άρα δεν τίθεται θέμα άγχους, να δούμε το άλλο συμβαίνει" με έβαλε σε τάξη: Λαπαροσκόπηση- υστεροσκόπηση όπου μου βρήκε πολύποδες και ενδομητρίωση. Καπάκι 2 εγκυμοσύνες μετά, παλλίνδρομη κ βιοχημική. Η ηλικία προχώρησε βλέπεις κ οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες είναι πιο πιθανές.

 

Με τα "χαλάρωσε" κατάφερα και 40άρισα και ακόμη κι οι εξωσωματικές που κάνω τώρα, έχουν μειωμένες πιθανότητες επιτυχίας.

Και με τη λέξη "επιτυχία" εννοώ μια ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ εγκυμοσύνη με ένα ΥΓΙΕΣ μωρό.

Συνέλθετε κορίτσια! Καλή η χαλάρωση, αλλά ο χρόνος είναι δυστυχώς αμείλικτος με τις γυναίκες. Τα ωάρια που φεύγουν όταν απλά προσπαθείτε να χαλαρώσετε, είναι καλύτερα από αυτά που θα έρθουν.

 

Και κάποιες μπορεί να ακούσετε τους ίδιους γιατρούς που κάποτε σας προέτρεπαν να "χαλαρώσετε" να σας μιλούν για δανεικά ωάρια...

Γιατί ναι, είναι κοινό μυστικό, μετά τα 40 η συντριπτική ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ των γυναικών κάνει βιολογικά δικά της παιδιά.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πως να ηρεμήσουμε, πως να χαλαρώσουμε πως να δίωξουμε το άγχος???

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

Αυτά για το άγχος τα ακούω βερεσέ.

 

Άπαξ και δεν επηρεάζεται η ωορρηξία σου, το άγχος δεν φταίει για τη μη-σύλληψη, αλλά κάτι άλλο.

 

Ανήκω σ΄ αυτές που ενώ έπιασαν το 1ο παιδάκι με το καλημέρα σας (που εκεί κι αν είχα άγχος!!!) το δεύτερο πουθενά!!!

 

Και με συμβούλευαν όλοι να μην έχω άγχος!!!

 

Έλεος!!! Όποτε "χαλάρωνα" απλά το χρόνο μου έχανα...

 

Ο πρώτος γιατρός που είπε επί λέξει: "έχεις ήδη παιδί άρα δεν τίθεται θέμα άγχους, να δούμε το άλλο συμβαίνει" με έβαλε σε τάξη: Λαπαροσκόπηση- υστεροσκόπηση όπου μου βρήκε πολύποδες και ενδομητρίωση. Καπάκι 2 εγκυμοσύνες μετά, παλλίνδρομη κ βιοχημική. Η ηλικία προχώρησε βλέπεις κ οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες είναι πιο πιθανές.

 

Με τα "χαλάρωσε" κατάφερα και 40άρισα και ακόμη κι οι εξωσωματικές που κάνω τώρα, έχουν μειωμένες πιθανότητες επιτυχίας.

Και με τη λέξη "επιτυχία" εννοώ μια ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ εγκυμοσύνη με ένα ΥΓΙΕΣ μωρό.

Συνέλθετε κορίτσια! Καλή η χαλάρωση, αλλά ο χρόνος είναι δυστυχώς αμείλικτος με τις γυναίκες. Τα ωάρια που φεύγουν όταν απλά προσπαθείτε να χαλαρώσετε, είναι καλύτερα από αυτά που θα έρθουν.

 

Και κάποιες μπορεί να ακούσετε τους ίδιους γιατρούς που κάποτε σας προέτρεπαν να "χαλαρώσετε" να σας μιλούν για δανεικά ωάρια...

Γιατί ναι, είναι κοινό μυστικό, μετά τα 40 η συντριπτική ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ των γυναικών κάνει βιολογικά δικά της παιδιά.

Μιλαμε για ζευγαρια που εχουν κανει ολες τις εξετασεις κ φαινομενικα τουλαχιστον δεν εχουν καποιο αλλο παθολογικο προβλημα. Στην δικη σου περιπτωση εννοειται οτι το αγχος δεν παιζει κανενα ρολο απο τη στιγμη που εχει προβλημα το χωραφι με την ενδομητριωση και τους πολυποδες. Σε μενα ομως που ειμαι 24 κ δεν εχω ιστορικο παθολογιας εκτος απο τις πολυκυστικες, κ με 65% κινητικοτητα του συζυγου, τι αλλο πιστευεις οτι μπορει να ευθυνεται? Κ να προσθεσω οτι οταν εμεινα εγκυος την πρωτη φορα εμεινα οταν ξεκινησα να κανω μετακομιση κ δεν σκεφτομουν μωρα κ πανες...... Αρα μαλλον παιζει το ρολο του το αγχος.

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιλαμε για ζευγαρια που εχουν κανει ολες τις εξετασεις κ φαινομενικα τουλαχιστον δεν εχουν καποιο αλλο παθολογικο προβλημα. Στην δικη σου περιπτωση εννοειται οτι το αγχος δεν παιζει κανενα ρολο απο τη στιγμη που εχει προβλημα το χωραφι με την ενδομητριωση και τους πολυποδες. Σε μενα ομως που ειμαι 24 κ δεν εχω ιστορικο παθολογιας εκτος απο τις πολυκυστικες, κ με 65% κινητικοτητα του συζυγου, τι αλλο πιστευεις οτι μπορει να ευθυνεται? Κ να προσθεσω οτι οταν εμεινα εγκυος την πρωτη φορα εμεινα οταν ξεκινησα να κανω μετακομιση κ δεν σκεφτομουν μωρα κ πανες...... Αρα μαλλον παιζει το ρολο του το αγχος.

 

 

 

Ok...

 

Απλά διαφωνώ στο "για ΟΛΑ φταίει το άγχος".

 

Ότι είσαι 24 απλά σημαίνει ότι μπορείς να χαλαρώσεις και λίιιγο παραπάνω (λίγο όμως ε?)

 

Και δυστυχώς από τις "μεγαλοκοπέλες" που συναντώ στα διάφορα κέντρα γονιμότητας, αρκετές προσπαθούν από ηλικίες κοντά στη δική σου. Η κουνιάδα μου είναι μια από αυτές δυστυχώς. Εξοργίζομαι όταν ΟΛΑ τα φορτώνουν στο άγχος. (μερικά ναι, αλλά όχι όλα, μην τρελαθούμε...)

 

Εύχομαι πραγματικά να καταφέρεις να το αποβάλεις και να απολαύσεις σύντομα τη γλυκιά χαρά της μητρότητας αλλά και το...άγχος που αυτή επιφέρει (πότε αρρώστιες, πότε τούμπες, νευράκια, κλάματα κλπ)

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

και πως μπορουμε να το διωξουμε?εμεισ προσπαθουμε 5 μηνες (οχι πολουσ αλλα οχι και λιγουσ...)...στο διαστημα αυτο ειχα 6 ή 7 φορεσ περιοδο...στην τελευταια περιοδο μεχρι και τα κλαματα εβαλα...προσωπικα εχω υπερβολικο αγχοσ για τα παντα στη ζωη...αφου καμια φορα σκεφτομαι να πω στο γιατρο να μου συστησει κανενα χαπακι να το αποβαλλω...αν φυσικα δεν θα επηρεαζε πιθανη εγγυμοσυνη...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το θέμα! Δε γνωρίζω από επιστημονικής πλευράς παρά μόνο μπορώ να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία όπως τη βίωσα και την αντιλαμβάνομαι εγώ, δηλαδή υποκειμενικά!

Στο πρώτο μου παιδάκι με ένα ήπιο σύνδρομο πολυκυστικών που ενδεχομένως δεν επηρέασε τη σύλληψη και μετά από ένα μήνα με glucophage έμεινα έγκυος το καλοκαίρι προ διακοπών και όταν είχα ξεαγχωθεί έχοντας κάνει και τον προσυλληπτικό μου έλεγχο και μάλιστα δεν το περιμενά και έκανα χοριακή μετά από πάνω από 10 ημέρες καθυστέρηση. Στο δεύτερο, χωρίς πρόβλημα πλέον με τις πολυκυστικές -ήταν δηλαδή σε ύφεση-, επειδή είχα φοβερό άγχος με τη δουλειά που επιδεινώθηκε σε αρρωστημένο βαθμό λόγω και του χαρακτήρα μου έμεινα έγκυος όταν εξαφανίστηκε ο αγχωτικός παράγοντας στην εργασία μου και όταν μπορώ να πω είχαμε αφήσει και τις προσπάθειες!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως Cristy έχεις σκεφτεί ότι το άγχος φταίει και για τις παθήσεις;Όταν ο άνθρωπος είναι χαλαρός και ευτυχισμένος όλα του τα όργανα και όλοι του οι αδένες δουλεύουν πρίμα!Έχεις δει ευτυχισμένο άνθρωπο άρρωστο;

 

Όταν όμως μπαίνει το στρες στη ζωή μας τότε χαλάνε όλα, το ένα πίσω από το άλλο!

 

Οι αρχαίοι έλεγαν: Μισή αναπνοή μισή ζωή! Δηλαδή όταν αναπνέεις κοφτά λόγω άγχους ζεις λιγότερο!

 

Γι'αυτό κορίτσια βαθιές ανάσες, κάντε και λίγο διαλογισμό, λίγο γιόγκα!

 

Κι αν δεν σας συγκινεί η κουλτούρα αυτή, μπορείτε να διαλογιστείτε ωραιότατα και στην Εκκλησία, ακούγοντας τις ψαλμωδίες αν συγκεντρωθείς πέφτεις σε διαλογισμό!Είναι σαν τα ινδικά μάντρα!

 

Επίσης ένα ωραίο χόμπυ μπορεί να σας χαλαρώσει, όχι απαραίτητα γυμναστήριο, αλλά ζωγραφική, μουσική κτλ!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως Cristy έχεις σκεφτεί ότι το άγχος φταίει και για τις παθήσεις;Όταν ο άνθρωπος είναι χαλαρός και ευτυχισμένος όλα του τα όργανα και όλοι του οι αδένες δουλεύουν πρίμα!Έχεις δει ευτυχισμένο άνθρωπο άρρωστο;

 

Όταν όμως μπαίνει το στρες στη ζωή μας τότε χαλάνε όλα, το ένα πίσω από το άλλο!

 

Οι αρχαίοι έλεγαν: Μισή αναπνοή μισή ζωή! Δηλαδή όταν αναπνέεις κοφτά λόγω άγχους ζεις λιγότερο!

 

Γι'αυτό κορίτσια βαθιές ανάσες, κάντε και λίγο διαλογισμό, λίγο γιόγκα!

 

Κι αν δεν σας συγκινεί η κουλτούρα αυτή, μπορείτε να διαλογιστείτε ωραιότατα και στην Εκκλησία, ακούγοντας τις ψαλμωδίες αν συγκεντρωθείς πέφτεις σε διαλογισμό!Είναι σαν τα ινδικά μάντρα!

 

Επίσης ένα ωραίο χόμπυ μπορεί να σας χαλαρώσει, όχι απαραίτητα γυμναστήριο, αλλά ζωγραφική, μουσική κτλ!

 

 

Δεν είπα ότι το άγχος δεν ευθύνεται για πάρα πολλά πράγματα.

 

Γενικά σας άνθρωπος είμαι "σβούρα", ασχολούμαι με πολλά, χαλαρωτικά και μη και κυρίως με το παιδάκι μου. Και στο κάτω κάτω της γραφής, το πολύ να ,μην κάνω δεύτερο. Σαν μαμά όμως και τις υπέροχες στιγμές της μητρότητας έχω βιώσει και όλα αυτά που αυτή συνεπάγεται: οικογενειακές εξορμήσεις σε πάρκα και πλατείες, εκδρομές, βόλτες, ποδηλατάδες, παιδικά θέατρα, σινεμά πάρτυ, παιχνίδια ατελείωτα... Μαζί βεβαίως και με αρρώστιες, χτυπήματα, ιώσεις κλπ

 

Απλά αν ήταν να αποβάλλαμε το άγχος και να... γκαστρωνόμασταν, δεν θα χρειαζόταν να πηγαίναμε σε κέντρα γονιμότητας, αλλά σε κέντρα χαλάρωσης (κοινώς σπα). Τα οποία κέντρα χαλάρωσης παρεπιπτόντως πολύ τα γουστάρω (κοστίζουν και φθηνότερα από οποιοδήποτε κέντρο IVF)

 

Γενικά πιστεύω ότι καλό είναι να ξεματιάζεσαι αν σε πιάσει πονοκέφαλος, αλλά αν επιμένει πήγαινε και σε κανέναν γιατρό...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...