Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διάφραγμα στη μήτρα


lloullou

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

 

Έχω την εξής ερώτηση: έχω 2 αποβολές στο ιστορικό μου, η μία στην 7η εβδομάδα και η άλλη στην 18η. ο γιατρός μου είχε πεί πως έχω ένα διάφραγμα στη μήτρα το οποίο και θα πρέπει να αφαιρεθεί, όντας αυτό η αιτία της 2ης αποβολής σε προχωρημένη εβδομάδα. το είχε δεί φυσικά και με το που έμεινα έγκυος (τότε πρωτοπήγα στον τωρινό γιατρό μου), αλλά λόγω της εγκυμοσύνης φυσικά δεν μπορούσε να επέμβει. τέλος πάντων, 3 μήνες μετά την αποβολή έκανα την επέμβαση με συνδυασμό υστεροσκόπησης/λαπαροσκόπησης. όλα πήγαν καλά και το διάφραγμα αφαιρέθηκε. μάλιστα μου έδειξε και την επέμβαση σε βίντεο ώστε να έχω κι εγώ εικόνα και πράγματι ήταν πολύ μεγάλο. μου είπε πως ένα τέτοιο διάφραγμα φαίνεται και με τον απλό υπέρηχο. εκεί που τρελλαίνομαι ρε κορίτσια είναι πως έχω αλλάξει ένα σωρο γυναικολόγους ως τώρα (πολλοί μάλιστα και από τα "μεγάλα" ονόματα) και κανείς δε μου είχε πεί τίποτα. αν το ήξερα νωρίτερα θα το είχα αφαιρέσει και τουλάχιστον η 2η εγκυμοσύνη θέλω να πιστεύω πως θα είχε πάει καλά, γιατί ήδη ήμασταν στην 18η εβδομάδα. θέλω να μου πείτε αν είχε καμιά σας αντίστοιχη εμπειρία με διάφραγμα και τί της είπαν οι γιατροί. με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη σας, γιατί από χθες είμαι να σκάσω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου..

Κανεις δεν μου ειχε πει οτι ειχα διαφραγμακαι ημουν στα 30 οταν εμεινα εγκυος..γεννησα στην 27η εβδομαδα ενα μωρακι που εζησε για 2 μηνες..

Στο παρελθον να τονισω οτι ειχα περασει απο 4 γυναικολογους και αλλους 2 κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και κανενας δεν μου ειχε πει κατι

Μετα απ ολα αυτα πηγα στο Χασιακο να μου πει που οφειλεται η προωροτητα και εκανα υστεροσαλπιγγογραφια που και αυτη δεν εδειξε κατι..Αυτος ομως επεμενε οτι κατι βλεπει στον υπερηχο και ετσι με εστειλε για υστεροσκοπηση. Ειχα διαφραγμα τελικα το οποιο και αφαιρεθηκε..Τωρα αρχισα παλι να προσπαθω για παιδι..

Ας ηταν αυτος ο λογος που παθαμε αυτα που παθαμε ..ευχομαι να τα καταφερουμε και οι δυο μας μετα απο αυτο

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

marchalina σ'ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου! λυπάμαι πολύ που είχες μια τόσο δυσάρεστη εμπειρία, πολύ χειρότερη από την δική μου... πραγματικά είμαι έξω φρενών με τους γιατρούς! εγώ εδώ και 2 χρόνια που τα ψάχνω μόνη μου τα πράγματα, έχω γίνει γιατρός στον εαυτό μου! δεν είναι δυνατόν να μην μπορούσαν καν να υποψιαστούν ένα διάφραγμα τη στιγμή που ο γιατρός μου είπε ότι ήταν πολύ μεγάλο, σαν τείχος μέσα στη μήτρα!! έλεος δηλαδή! οι δικές μου προσπάθειες θα ξεκινήσουν μετά από 2 μήνες και θέλω να πιστεύω πως αυτήν την 3η φορά όλα θα πάνε καλά.. και με το ένα και το άλλο, κοντεύω κι εγώ τα 35.. λες κι έχουμε καιρό για χάσιμο...

Link to comment
Share on other sites

marchalina σ'ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου! λυπάμαι πολύ που είχες μια τόσο δυσάρεστη εμπειρία, πολύ χειρότερη από την δική μου... πραγματικά είμαι έξω φρενών με τους γιατρούς! εγώ εδώ και 2 χρόνια που τα ψάχνω μόνη μου τα πράγματα, έχω γίνει γιατρός στον εαυτό μου! δεν είναι δυνατόν να μην μπορούσαν καν να υποψιαστούν ένα διάφραγμα τη στιγμή που ο γιατρός μου είπε ότι ήταν πολύ μεγάλο, σαν τείχος μέσα στη μήτρα!! έλεος δηλαδή! οι δικές μου προσπάθειες θα ξεκινήσουν μετά από 2 μήνες και θέλω να πιστεύω πως αυτήν την 3η φορά όλα θα πάνε καλά.. και με το ένα και το άλλο, κοντεύω κι εγώ τα 35.. λες κι έχουμε καιρό για χάσιμο...

 

Για θρομβοφιλια εχεις κανει εξετασεις; Εγω ανακαλυψα οτι κατι λιγο εχω και απο αυτο:shock:

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

κοίτα, μπήκα σε μια σειρά εξετάσεων, κι επειδή μου την έδωσε πήγα και γερμανία σε μια πολύ καλή γυναικολογική κλινική που υπάρχει στο μόναχο γιατί ήθελα κι από κεί γνώμη, αλλιώς δεν ησύχαζα με τη συνείδησή μου! εκεί λοιπόν μου κάναν μια σειρά από εξετάσεις (μπορεί και καμιά 30αριά και βάλε, χωρίς υπερβολή, αφού να σκεφτείς μου πήραν 12 μπουκαλάκια αίμα!!!) και αυτές τις μέρες περιμένω τα αποτελέσματα να μου στείλουν οπότε να τα δείξω και στον γιατρό μου μετά. θα δώ τι θα βγάλουν οι εξετάσεις και θα σου πώ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω κι εγω φοβαμαι τι θα γινει αν ξαναμεινω εγκυος..φοβαμαι μην γινουν τα ιδια ή και χειροτερα...εκλεισα τα 33 κι εγω ..αλλα παλι λεω αν ειναι να ερθει ας ερθει..εχει και αλλες χαρες η ζωη περα απο τη μητροτητα

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ το έχω δεί έτσι γιατί δε γίνεται αλλιώς. αφού και στον γιατρό μου το είπα τις προάλλες. ας γίνει ό,τι είναι να γίνει, γιατί ήδη άρχισα να κουράζομαι. ακόμα και τη διαδικασία να μείνω ξανά έγκυος τη σκέφτομαι. φτού κι απ'την αρχή πάλι, και για να δούμε αν θα έρθει περίοδος και δώστου τεστ ωορρηξίας και δώστου τεστ εγκυμοσύνης και μετά αγωνία να φτάσουμε στην τάδε εβδομάδα, και άντε λίγο ακόμα... αμάν πια. μακάρι να έρθει και όλα να πάνε καλά και να τη ζήσουμε κι εμείς αυτήν την εμπειρία αλλά κι αν τελικά δεν είναι γραφτό, τι να πώ.. δε θα πεθάνουμε κιόλας..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα διάφραγμα μήτρας το οποίο ενδεχομένως να δημιουργόύσε και προβλήματα στη σύλληψη. Το ανακάλυψε ο δεύτερος στη σειρά γιατρός αφού ο πρώτος αδιαφορούσε συστηματικά να ασχοληθεί σοβαρά μαζί μου. Έκανα υστεροσκόπηση και τώρα ελπίζω να τα καταφέρω να μείνω έγκυος.

Καλή τύχη κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια γεια σας!εχει μεινει καποια εγκυος μετα απο λαπαροσκοπηση υστερσκοπηση λογω μεγαλου διαφραγματος¨¨΄πειτε μου βρε κοριτσια γιατι παω να σκασω...

Link to comment
Share on other sites

και μενα θα με ενδιεφερε απαντηση σε αυτο γιατι και εγω μετα απο ενα μαραθωνιο αγωνα διαγνωστηκα με διαφραγμα που εδω και 2 χρονια με απειρες εξετασεις, σαλπιγγογραφιες, υστεροσκοπηση κανεις δεν το ειχε δει

οταν το ειδε ενας γιατρος, πηγα και σε δευτερο και το ειδε, το ειδε επισης μεχρι και ο ενδοκρινολογος αναπαραγωγης που ελεγξε ολες τις εξετασεις μου και αυριο παω και σε αλλο γυν να δω τι θα πει

δηλαδη ελεος

τουλαχιστον οσες κανατε λαπαρο/υστεροσκοπηση πειτε μας αν μετα τα καταφερατε μπας και παρουμε κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Δύο παλλίνδρομες μέσα σε ένα χρόνο. Η δεύτερη παλλίνδρομη διαπιστώθηκε χθες το απόγευμα.

Η πρώτη αποδόθηκε σε τυχαία αίτια, έκανα μόνο ελεγχο θρομβοφιλίας μετά από προτροπή του γιατρού μου, βγήκε καθαρός και χθες μετά την διαπίστωση της παλλίνδρομης ο γιατρός μου μού συνέστησε υστεροσκόπηση.

Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες που και πότε θα την κάνω. Μόλις έχω νέα, θα σας ενημερώσω.

Είμαι σχεδόν 38 χρονών.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

iolh μου ξερω πως αισθανεσαι, ημουν εκει και ειμαι ακομα εκει οπως βλεπεις

αλλα θα το ξεπερασουμε

αλλωστε εχεις εναν πολυ καλο γιατρο με τεραστια πειρα και ειμαι σιγουρη οτι θα σε καθοδηγησει σωστα

κανε μονο υπομονη γιατι αυτη η κατασταση που μπλεξαμε θελει τεραστια αποθεματα υπομονης

ελπιζω συντομα να εισαι ξανα εγκυος και αυτη τη φορα να πανε ολα τελεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

andro2, το ελπίζω και για τις δυο μας. Σου έχω ξαναπεί ότι είσαι από τα πρώτα άτομα που διάβασα, όταν γράφτηκα στο φόρουμ. Ένιωθα τότε την αγωνία σου κι ευχόμουν να σου πάνε όλα καλά και γρήγορα.

Να που μετά από 1 χρόνο ξανασυναντιόμαστε και είμαστε περίπου στα ίδια.

Ας έχουμε δύναμη και αισιοδοξία και θετική ενεργεια, ώστε να μας βοηθήσουν να πάμε καλά και ξανασυναντηθούμε σε άλλο ποστ που θα λέμε για τις εγκυμοσύνες μας και τα μωρά μας.

Κι εμείς κι όλες οι κοπέλες του κόσμου.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Ιόλη γειά σου,

για μένα εσύ είσαι από τα πρώτα άτομα των οποίων τα μηνύματα διάβαζα και δεδομένου ότι είμαστε κοντά ηλικιακά και έχουμε και τον ίδιο γιατρό παρακολουθούσα την πορεία σου...Λυπάμαι για ό,τι συνέβη, ελπίζω μετά την υστεροσκόπηση να ΄΄εχεις το πολυπόθητο αποτέλεσμα. Είδα ότι ζητούσες πληροφορίες για την επέμβαση: Την έκανα στο Αρεταίειο, θεωρητικά την έκανε ο Χασιάκος, πρακτικά δεν ξέρω γιατί βρισκόμουν υπό αναισθησία και το γιατρό μας δεν τον είδα καθόλου. Βέβαια ξέρω ότι ήταν εκεί αλλα απ' την άλλη γνωρίζω ότι είναι από τους γιατρούς που αφήνουν πρωτοβουλίες και στους ειδιεκυόμενους. Κάτι που ουδόλως βέβαια με πειράζει αφού ξέρω ότι η γενικότερη εποπτεία την έχει αυτός.Δεν πονάς καθόλου, δε διανυκτερεύεις, απλά κάνεις κανονικά εισαγωγή ώστε να έχεις κρεββάτι και να μπορέσεις να συνέλθεις 2-3 ώρες από τη νάρκωση. Μετά ξαναγυρίζεις στην καθημερινότητά σου! Εγώ την έκανα επειδή έιχα διάφραγμα μήτρας.

Ότι άλλο χρειαστείς, στη διάθεσή σου. καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Athina15, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Δεν έχω πρόβλημα αν αφήνει πρωτοβουλίες, αρκεί που έχει την εποπτεία.

Εγώ δεν ξέρω τι έχω, απλώς μετά από δύο παλλίνδρομες, μου είπε ότι πρέπει να την κάνω, για να δούμε μήπως φταίει κάτι στη μήτρα.

Έχω διαβάσει κι εγώ μερικά μηνύματά σου, ξέρω ότι τραβάς ζόρια και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μείνεις σύντομα έγκυος και να κρατήσεις ένα μωράκι στην αγκαλιά σου.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Καλησπέρα σε όλες!

 

Έχω την εξής ερώτηση: έχω 2 αποβολές στο ιστορικό μου, η μία στην 7η εβδομάδα και η άλλη στην 18η. ο γιατρός μου είχε πεί πως έχω ένα διάφραγμα στη μήτρα το οποίο και θα πρέπει να αφαιρεθεί, όντας αυτό η αιτία της 2ης αποβολής σε προχωρημένη εβδομάδα. το είχε δεί φυσικά και με το που έμεινα έγκυος (τότε πρωτοπήγα στον τωρινό γιατρό μου), αλλά λόγω της εγκυμοσύνης φυσικά δεν μπορούσε να επέμβει. τέλος πάντων, 3 μήνες μετά την αποβολή έκανα την επέμβαση με συνδυασμό υστεροσκόπησης/λαπαροσκόπησης. όλα πήγαν καλά και το διάφραγμα αφαιρέθηκε. μάλιστα μου έδειξε και την επέμβαση σε βίντεο ώστε να έχω κι εγώ εικόνα και πράγματι ήταν πολύ μεγάλο. μου είπε πως ένα τέτοιο διάφραγμα φαίνεται και με τον απλό υπέρηχο. εκεί που τρελλαίνομαι ρε κορίτσια είναι πως έχω αλλάξει ένα σωρο γυναικολόγους ως τώρα (πολλοί μάλιστα και από τα "μεγάλα" ονόματα) και κανείς δε μου είχε πεί τίποτα. αν το ήξερα νωρίτερα θα το είχα αφαιρέσει και τουλάχιστον η 2η εγκυμοσύνη θέλω να πιστεύω πως θα είχε πάει καλά, γιατί ήδη ήμασταν στην 18η εβδομάδα. θέλω να μου πείτε αν είχε καμιά σας αντίστοιχη εμπειρία με διάφραγμα και τί της είπαν οι γιατροί. με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη σας, γιατί από χθες είμαι να σκάσω!!!

 

καλησπερα,

 

εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε που διακοψατε το θεμα, αλλα να μπορει καποια να με βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ.

πριν απο μια εβδομαδα μου διαγνωστηκε παλλινδρομη κυηση στην 9η εβδομαδα, την οποια και διακοψαμε.

ο λογος που παλλινδρομησε η κυηση ειναι τα 2 διαφραγματα που εχω στην μητρα. ο γιατρος μου (κος Χασιακος), μου ειπε πως θα πρεπει να περασουν πρωτα 2 περιοδοι και μετα να αντιμετωπισουμε το θεμα. πιθανολογω πως θα χρειαστει να κανω υστεροσκοπηση. του γιατρου μου του εχω τεραστια εμπιστοσυνη.

αυτο που θα ηθελα να μαθω απο οσες καναντε υστεροσκοπηση, τι ακριβως διαδικασια χρειαστηκε πριν την επεμβαση? κανατε καποιες συγκεκριμενες εξετασεις? μετα την επεμβαση σας ειπαν να περιμενετε καποιους μηνες για εγκυμοσυνη ή κατευθειαν?

σας παρακαλω, οποια μπορει ας μου απαντηση.

ευχαριστω παρα πολυ

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
καλησπερα,

 

εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε που διακοψατε το θεμα, αλλα να μπορει καποια να με βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ.

πριν απο μια εβδομαδα μου διαγνωστηκε παλλινδρομη κυηση στην 9η εβδομαδα, την οποια και διακοψαμε.

ο λογος που παλλινδρομησε η κυηση ειναι τα 2 διαφραγματα που εχω στην μητρα. ο γιατρος μου (κος Χασιακος), μου ειπε πως θα πρεπει να περασουν πρωτα 2 περιοδοι και μετα να αντιμετωπισουμε το θεμα. πιθανολογω πως θα χρειαστει να κανω υστεροσκοπηση. του γιατρου μου του εχω τεραστια εμπιστοσυνη.

αυτο που θα ηθελα να μαθω απο οσες καναντε υστεροσκοπηση, τι ακριβως διαδικασια χρειαστηκε πριν την επεμβαση? κανατε καποιες συγκεκριμενες εξετασεις? μετα την επεμβαση σας ειπαν να περιμενετε καποιους μηνες για εγκυμοσυνη ή κατευθειαν?

σας παρακαλω, οποια μπορει ας μου απαντηση.

ευχαριστω παρα πολυ

 

Καλησπέρα,

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό που θα σου πω, αλλά είχα διάφραγμα και πολύποδες (3) και τα αφαίρεσα όλα πέρισυ το Γενάρη του 2011, λαπαροσκοπικά και υστεροσκοπικά, με τον κ.Πάντο (Θεσσαλονίκη), από τους καλύτερους σ' αυτό το είδος επεμβάσεων, αν όχι ο καλύτερος! Να φανταστείς ότι ήμουν το τελευταίο του ραντεβού και φύγαμε από το ιατρείο του 2.30 μετά τα μεσάνυχτα, χωρίς υπερβολή!!!

Μετά από 3 μήνες περίπου τον Απρίλιο πήγα ξανά στιν κλινική για το second look. Όλα πήγαν καλά και μου είπε ότι από το Μάιο θα μπορούσα να ξεκινήσω προσπάθειες για μωράκι. Όλοι μου εγγυόνταν ότι το καλοκαίρι θα ήμουν έγκυος, αφού δεν υπήρχε άλλο πρόβλημα ούτε από τον άντρα μου.

 

Έχει περάσει 1 χρόνος ακριβώς και μετά από συνεχείς επαφές, κανένα αποτέλεσμα. Πριν μια εβδομάδα πήγα για μια δεύτερη γνώμη σε κάποιον άλλο γιατρό και εδώ είναι που αρχίζω και τα παίρνω, γιατί υπονόησε ότι και καλά δεν έγινε η σωστή επιλογή διαδικασίας για την αφαίρεση του διαφράγματος. Μου είπε ότι έπρεπε να είχα κάνει μητροπλαστική (μ'αυτό ασχολείται αυτός), γιατί ακόμα και το κομμάτι του διαφράγματος που μένει μετά την αφαίρεση μπορεί να ευθύνεται για τη μη σύλληψη!!! Η μητροπλαστική είναι επέμβαση ανοιχτής κοιλίας και κόβουν τη μήτρα και αφαιρούν όλο το διάφραγμα από τη βάση του και στην συνέχεια ενώνουν τα δύο κομμάτια μήτρας....Εντωμεταξύ στο internet που διάβασα, η επέμβαση αυτή συστήνεται σπάνια!! τι περίεργο???

Έχω σαλτάρει, δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτώ πια. Ο καθένας θέλει να σε κατευθύνει στην ειδικότητά του.

Ελπίζω να σου φάνηκαν χρήσιμα αυτά που σου είπα. Ότι νεότερο μάθω θα σου το μεταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες!

 

Έχω μια ερώτηση κορίτσια και αν μπορούσε κάποια να βοηθήσει:είχα 2 αποβολές, έκανα πρίν περίπου 20 μέρες υστεροσκόπηση και βρέθηκε ότι είχα διάφραγμα μήτρας.Το αφαίρεσε ο γιατρός μου.Μου είπε ότι έπαιξε ρόλο στις αποβολές.Το ερώτημα μου είναι αν μετά την επέμβαση αυτή έχω περισσότερες πιθανότητες για εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό που θα σου πω, αλλά είχα διάφραγμα και πολύποδες (3) και τα αφαίρεσα όλα πέρισυ το Γενάρη του 2011, λαπαροσκοπικά και υστεροσκοπικά, με τον κ.Πάντο (Θεσσαλονίκη), από τους καλύτερους σ' αυτό το είδος επεμβάσεων, αν όχι ο καλύτερος! Να φανταστείς ότι ήμουν το τελευταίο του ραντεβού και φύγαμε από το ιατρείο του 2.30 μετά τα μεσάνυχτα, χωρίς υπερβολή!!!

Μετά από 3 μήνες περίπου τον Απρίλιο πήγα ξανά στιν κλινική για το second look. Όλα πήγαν καλά και μου είπε ότι από το Μάιο θα μπορούσα να ξεκινήσω προσπάθειες για μωράκι. Όλοι μου εγγυόνταν ότι το καλοκαίρι θα ήμουν έγκυος, αφού δεν υπήρχε άλλο πρόβλημα ούτε από τον άντρα μου.

 

Έχει περάσει 1 χρόνος ακριβώς και μετά από συνεχείς επαφές, κανένα αποτέλεσμα. Πριν μια εβδομάδα πήγα για μια δεύτερη γνώμη σε κάποιον άλλο γιατρό και εδώ είναι που αρχίζω και τα παίρνω, γιατί υπονόησε ότι και καλά δεν έγινε η σωστή επιλογή διαδικασίας για την αφαίρεση του διαφράγματος. Μου είπε ότι έπρεπε να είχα κάνει μητροπλαστική (μ'αυτό ασχολείται αυτός), γιατί ακόμα και το κομμάτι του διαφράγματος που μένει μετά την αφαίρεση μπορεί να ευθύνεται για τη μη σύλληψη!!! Η μητροπλαστική είναι επέμβαση ανοιχτής κοιλίας και κόβουν τη μήτρα και αφαιρούν όλο το διάφραγμα από τη βάση του και στην συνέχεια ενώνουν τα δύο κομμάτια μήτρας....Εντωμεταξύ στο internet που διάβασα, η επέμβαση αυτή συστήνεται σπάνια!! τι περίεργο???

Έχω σαλτάρει, δεν ξέρω ποιον να εμπιστευτώ πια. Ο καθένας θέλει να σε κατευθύνει στην ειδικότητά του.

Ελπίζω να σου φάνηκαν χρήσιμα αυτά που σου είπα. Ότι νεότερο μάθω θα σου το μεταφέρω.

 

καλησπερα,

ευχαριστω για την απαντηση αν και για να ειμαι ειλικρινης με φοβισες λιγο.....ακομα δεν εχω κανει την επεμβαση μιας και δεν εχει ερθει ακομα η δευτερη περιοδος, ομως θα το καθυστερησω 1 μηνα ακομα για οικονομικους λογους κυριως.

προσφατως μιλησα με τον γυναικολγο μου στο τηλ, με πηρε να με ενημερωσει για τα αποτελεσματα της ιστολογικης...ευτυχως ηταν καθαρη. επιμενει στα διαφραγματα και μου ειπε οτι θα αφαιρεθουν υστεροσκοπικα. μου ειπε να κανω και μια εξεταση για θρομβοφιλια να αποκλεισουμε κι αυτο το γεγονος, αλλα ειναι απολυτα βεβαιος οτι η παλλινδρομη οφειλοταν καθαρα στο διαφραγμα.

μακαρι να πανε τα πραγματα καλα σε ολες τις κοπελες και να εχουμε γρηγορα ευχαριστα νεα και τελειομηνες εγκυμοσυνες με γερα μωρακια.

 

Καλημέρα σε όλες!

 

Έχω μια ερώτηση κορίτσια και αν μπορούσε κάποια να βοηθήσει:είχα 2 αποβολές, έκανα πρίν περίπου 20 μέρες υστεροσκόπηση και βρέθηκε ότι είχα διάφραγμα μήτρας.Το αφαίρεσε ο γιατρός μου.Μου είπε ότι έπαιξε ρόλο στις αποβολές.Το ερώτημα μου είναι αν μετά την επέμβαση αυτή έχω περισσότερες πιθανότητες για εγκυμοσύνη.

 

καλησπερα,

εδω οι αποψεις διαφερουν. καλυτερα να ενημερωθεις απο τον γυναικολογο σου. υπαρχουν περιπτωσεις που ειχαν αμεσα επιτευξη εγκυμοσυνης ενω υπαρχουν κι αλλες που προσπαθουν καιρο χωρια ακομα αποτελεσματα.

αν επιτρεπεται ποσο σου κοστισε η υστεροσκοπηση και που την εκανες? ( στειλε μου αν θες μνμ)

ευχαριστω πολυ

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες και όλους.

Είμαι 29 ετών και είμαι στην 5η εβδομαδα κύησης. Έχω ένα διάφραγμα 22 χιλιοστών που δεν το είχε βρει κανείς, όλοι έλεγαν δικερο μήτρα, εκτός από τον νέο μου γιατρό πριν από εφτά μέρες κάνοντας έναν υπέρηχο 3d. 

Είχα προγραμματίσει να κάνω υστεροσκοπηση μετά την περίοδο αλλά ήδη είχα μείνει έγκυος γιατί εξετάστηκα στο τέλος του κύκλου.

Ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν κοπέλες με το ίδιο πρόβλημα που τα κατάφεραν με την χρήση προγεστερόνης.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ενοποίησαμε το θέμα μήπως κάποιο από τα μέλη είχε αντιμετωπίσει την περίπτωσή σας! 

ευχαριστούμε!

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...