Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απλη ξηροδερμια ή αλλεργια?


Recommended Posts

Γεια σας μανουλες,

Ο μικρος μου ειναι 12μηνων και εδω και κατι μηνες βγαζει στα ποδια του(στην εξωτερικη πλευρα μονο) κατι σαν ξηροδερμια.Υπαρχουν φορες που γινεται πολυ εντονο,γεμιζει κοκκινιλες,σαν μικρα καψιματακια!Η παιδιατρος που το ειδε μας συνεστησε μια ειδικη κρεμα και ενα αφρολουτρο φαρμακευτικο.Ωστοσο,ενω υποχωρει για λιγο μετα ξαναβγαινει ακομα πιο εντονο.Η γιατρος δεν μας απεκλεισε το ενδεχομενο να εχει σχεση και με καποια τροφη που τον πειραζει,κατι σαν αλλεργια.Υπαρχει καμια μαμα που να εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο?Τι εξετασεις γινονται, σε περιπτωση που ειναι αλλεργια,για να μαθουμε τι το προκαλει?Μπορει να ειναι απλη ξηροδερμια με τοσο εντονο συμπτωμα που υποχωρει και ξαναβγαινει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


eirini12 Εμείς πριν ένα μήνα ανακαλύψαμε ότι έχουμε αλλεργία στο ασπράδι του αβγού, και του μικρού του έκανε ξηροδερμία στο εσωτερικό των γονάτων, στην πλάτη και κοιλίτσα. Με αιματολογική εξέταση θα βρείτε τι φταίει, εμείς κάναμε για αγελαδινό γάλα, ασπράδι αβγού, πορτοκάλι, ντομάτα.

Μία απλή αιματολογική εξέταση τίποτε παραπάνω. Στην αγκαλιά μου τον είχα και αυτόν ήταν.

Είναι λογικό με τις κρέμες να φεύγει και μετά να εμφανίζεται πάλι, καλό θα είναι ήταν να δείτε αν τον πειράζει κάτι, για να είσαι σίγουρη.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μου εβγαζε κατι μικρα εξανθηματα και ξεραμε οτι ειναι αλλεργια σε κατι αλλα δεν ξεραμε σε τι! τελικα με τα πολλα καταλαβα οτι τον πειραζει το κατσικισιο γαλα+γιαουρτι οποτε τα κοψαμε και δεν ξαναεβγαλε. δεν καναμε καμμια εξεταση αφου τελικα βρηκα τι δημιουργει το προβλημα. εμας ουτε με κρεμα δεν μας περνουσε 6 μηνες εκαναν να φυγουν...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα ο μικρος εβγαλε εχτες σε διασπαρτα σημεια στην πλατη του ξηροδερμια. πηρα τηλ την παιδιατρο και μου ειπε να του βαλω ή elocon αλοιφη ή φτιαχτη σε φαρμακειο μειγμα δηλαδη, ειχα απο την κορη μου και τον ξεκινησα

ΑΛΛΑ εγω φοβαμαι αλλο ο μικρος δεν πινει νερο σχεδον καθολου αντε να πιει 30 μλ και πολλα λεω. λετε να ειναι σημαδι αφυδατωσης icon_sad.gif

για αλλεργια δεν μου περασε απο το μυαλο, αν μεχρι την παρασκευη δεν δω βελτιωση θα παω να τον δει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...