Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε παυει η απνοια να ειναι επικυνδινη?


Recommended Posts

Αν παυει δηλαδη...

Ο μεγαλος μου γιος ειναι 27 μηνων.

Εχουμε ενα μονιτορ το οποιο μπαινει κατω απο το στωμα και παρακολουθει την αναπνοη. Το χρησιμοποιω απο οταν γεννηθηκε ο μεγαλος μου γιος. Αραια και που απο τοτε που ηταν νεογεννητο χτυπαγε ο προυδοποιητικος συναγερμος. Πολυ πιο σπανια χτυπαγε κανονικος συναγερμος. Σε ολες τις περιπτωσεις ο μικρος ευτυχως μια χαρα (αν και καμια φορα ξυπναει και βριζει το μηχανημα). Η παιδιοατρος επιμενει οτι δεν ειναι λογος ανυσηχιας. Την προηγουμενη εβδομαδα που με ρωτησε για τον μικρο (3 μηνων) της ειπα ξανα οτι χτυπαει ο συναγερμος του μεγαλου...

Σημερα λοιπον τα ξημερωματα χτυπησε παλι ο συναγερμος! Μεχρι να παω στο δωματιο του το παιδι ροχαλιζε. Με αυτα και με αυτα ομως φοβαμαι να βγαλω το μηχανημα ή να τον βαλω σε κανονικο κρεβατι στο οποιο δεν θα μπορω να το χρησιμοποιησω. Ο συζυγος βεβαια λεει οτι αν το ειχαμε εμεις θα χτυπαγε συνεχια απο τις απνοιες αλλα εγω ανυσηχω.

Θα κανουμε θεραπεια για το ροχαλητο μολις περασει η ιωση που εχουμε και αν δεν σταματησει θα παμε σε ΩΡΛ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε ρωτάω γιατί αν έχεις την ενδοεπικοινωνία Angelcare AC 401 και δεν την έχεις τοποθετήσει σωστά, τότε αυτός είναι ο λόγος που χτυπάει τόσο συχνά.

Το είχαμε πάθει και εμείς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το AngelCare εχω. Νομιζω οτι το εχω τοποθετησει σωστα. Εχω βαλει την πλακα αναμεσα σε 2 φυλλα ξυλου 6mm οποτε πιανει μεγαλη εκταση. Αλλωστε τωρα ο μικρος δεν ειναι τοσο μικρος να παει σε μια γωνια που να μην τον πιαμει. Στις διακοπες ημουν σιγουρη οτι δεν ηταν καλα τοποθετημενο αλλα τοτε χτυπαγε 3-4 φορες καθε βραδυ. Τωρα χτυπαει περιπου μια φορα το μηνα, ή χτυπαει μονο ο προειδοποιητικος και δεν τον περνω ειδηση.

Link to comment
Share on other sites

Το AngelCare εχω. Νομιζω οτι το εχω τοποθετησει σωστα. Εχω βαλει την πλακα αναμεσα σε 2 φυλλα ξυλου 6mm οποτε πιανει μεγαλη εκταση. Αλλωστε τωρα ο μικρος δεν ειναι τοσο μικρος να παει σε μια γωνια που να μην τον πιαμει. Στις διακοπες ημουν σιγουρη οτι δεν ηταν καλα τοποθετημενο αλλα τοτε χτυπαγε 3-4 φορες καθε βραδυ. Τωρα χτυπαει περιπου μια φορα το μηνα, ή χτυπαει μονο ο προειδοποιητικος και δεν τον περνω ειδηση.

 

Έχεις δίκιο το έχεις τοποθετήσει σωστά.

Λυπάμαι που δεν μπορώ να σε βοηθήσω παρακάτω, δεν έχω ιδέα από άπνοια και τέτοια θέματα.

Πάντως μου κάνει εντύπωση σου συμβαίνει τόσο συχνά.

Ο παιδίατρος σας τι λέει γι αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια απο που το προμηθευτηκατε αυτο το μηχανημα γιατι δεν ηξερα οτι υπαρχει κατι τετοιο σας ρωταω γιατι ο ωρλ μας με ρωταει συνεχεια αν εχει απνοιες το παιδι και του λεω απλα ¨δεν ξερω¨ αισθανομαι ασχημα οταν δεν μπορω να απαντησω οποιαδηποτε ερωτηση αφορα το παιδι μου του λεω οτι σιγουρα ροχαληζει απο εκει και επειτα δεν γνωριζω.....οχι τιποτα αλλα μου λενε οτι ισως χρειαστει εγχειρηση συντομα και απνοιες πρεπει να τις παρακολουθω

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ τι ξέρω... Αρχικά, να ξέρετε ότι οι άπνοιες παρουσιάζονται γύρω στα πρώτα 30'-60' από την ώρα που θα κοιμηθεί το παιδί. Συνεπώς μπορείτε να κάτσετε δίπλα του για την πρώτη μισή ώρα. Επίσης αν ροχαλίζει (όπως η δικιά μας) θα δείτε ότι κάποιες στιγμές το ροχαλητό γίνεται δυνατό και απότομο, σαν να προσπαθεί να πάρει ανάσα (εμείς αυτό παθαίνουμε).:cry:

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια απο που το προμηθευτηκατε αυτο το μηχανημα γιατι δεν ηξερα οτι υπαρχει κατι τετοιο σας ρωταω γιατι ο ωρλ μας με ρωταει συνεχεια αν εχει απνοιες το παιδι και του λεω απλα ¨δεν ξερω¨ αισθανομαι ασχημα οταν δεν μπορω να απαντησω οποιαδηποτε ερωτηση αφορα το παιδι μου του λεω οτι σιγουρα ροχαληζει απο εκει και επειτα δεν γνωριζω.....οχι τιποτα αλλα μου λενε οτι ισως χρειαστει εγχειρηση συντομα και απνοιες πρεπει να τις παρακολουθω

 

Eδω ειναι η σελιδα του αντιπροσωπου στην Ελλαδα.

Παρε ενα τηλεφωνο και θα σε ενημερωσουν για ολα.

http://www.moro-ltd.gr/index.php

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω και εγώ τι ξέρω... Αρχικά, να ξέρετε ότι οι άπνοιες παρουσιάζονται γύρω στα πρώτα 30'-60' από την ώρα που θα κοιμηθεί το παιδί. Συνεπώς μπορείτε να κάτσετε δίπλα του για την πρώτη μισή ώρα. Επίσης αν ροχαλίζει (όπως η δικιά μας) θα δείτε ότι κάποιες στιγμές το ροχαλητό γίνεται δυνατό και απότομο, σαν να προσπαθεί να πάρει ανάσα (εμείς αυτό παθαίνουμε).:cry:

 

Εμενα δεν το κανει στο συγκεκριμενο διαστημα που αναφερεις. Συνηθως ειναι στη μεση της νυχτας ή τα ξημερωματα. Οι 2 τελευταιες φορες ηταν η μια στις 6μιση το πρωι και η αλλη στις 5παρα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

για ποιο λογο παρακολουθητε την αναπνοη ?υπαρχει καποιο προβλημα η ετσι?επειδη 27 μηνων ειναι μεγαλο για συνδρομο αιφνιδιου.κ μαλλον αγχωνεστε χωρις λογο.μεχρι 1 ετους υπαρχει κινδυνος.απο κει και περα δεν υπαρχει φοβος.

http://www.mynewbaby.gr/articles/upnos/sundromo_aipnidiou_brepikou_tanatou

Link to comment
Share on other sites

mmdad,

τι θεραπεία θα κάνετε / κάνατε για το ροχαλητό; Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα. Η κόρη μου είναι 5 χρονών και από τα 2,5 - 3 έχει πρόβλημα με αμυγδαλές και κρεατάκια και ροχαλίζει. Ανησυχώ κι εγώ μήπως κάνει άπνοιες και δεν το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mmdad,

τι θεραπεία θα κάνετε / κάνατε για το ροχαλητό; Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα. Η κόρη μου είναι 5 χρονών και από τα 2,5 - 3 έχει πρόβλημα με αμυγδαλές και κρεατάκια και ροχαλίζει. Ανησυχώ κι εγώ μήπως κάνει άπνοιες και δεν το καταλαβαίνω.

 

Ακομη τιποτα. Βγαλαμε ακτινογραφια και 1/2 εχουμε ραντευου στον ΟΡΛ

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο παρακολουθητε την αναπνοη ?υπαρχει καποιο προβλημα η ετσι?επειδη 27 μηνων ειναι μεγαλο για συνδρομο αιφνιδιου.κ μαλλον αγχωνεστε χωρις λογο.μεχρι 1 ετους υπαρχει κινδυνος.απο κει και περα δεν υπαρχει φοβος.

http://www.mynewbaby.gr/articles/upnos/sundromo_aipnidiou_brepikou_tanatou

 

Ειχα το angelcare απο τοτε που ηταν νεογεννητο και δεν το εχω βγαλει γιατι κανει αυτες τις απνοιες κατα διαστηματα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

mmdad, πήγατε στον ΩΡΛ χθες κι αν ναι τι σας είπε; Δηλαδή, αν δεν είχατε το μηχάνημα δεν θα το καταλαβαίνατε; Μπορείς αν περιγράψεις λίγο πως είναι όταν το παθαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηγαμε γιατι νομιζα οτι εχει ακομη μονοπυρηνωση. Αλλαξα το ραντευου του για 15 Μαρτιου. Καναμε ομως ακτινες και εχει πολλα κρεατακια. Βασικα ροχαλιζει απο νεογεννητο. Αν δεν ειχα το μηχανημα δεν θα το καταλαβαινα γιατι δεν φαινεται διαφορετικος την ημερα. Παντως τωρα με το μωρο που ειναι τελιως αθορυβο ακομη και συναχωμενο καταλαβαμε την διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η ΩΡΛ προτινε να κανουμε επεμβαση πριν τον επομενο χειμωνα. Μου ειπε οτι δεν ειναι μικρος και θα εχει μια συνολικη βελτιωση. Ειναι λεει μια πολυ συντομη επεμβαση και θα φυγουμε μετα απο λιγες ωρες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου mmdad,

είμαι πολύ προβληματισμένη με το θέμα της άπνοιας. Κάπου είχες πει ότι ο παιδίατρός σας είναι κατά της εγχείρησης. Κι εμένα η παιδίατρος μου λέει ότι δε χρειάζεται να κάνω τίποτα. Σε 2 ΩΡΛ που πήγα μου είπανε κι αυτοί ότι δε χρειάζεται εγχείρηση, όμως το θέμα της άπνοιας δεν είχε τεθεί. Δεν με ρώτησαν δηλαδή αν κάνει άπνοιες το παιδί ή όχι. Έχω διαβάσει ότι εδώ στη Θεσσαλονίκη μπορείς να πας στο Παπαγεωργίου και να κάνεις μια εξέταση όπου θα παρακολουθούν τον ύπνο του παιδιού και θα κρίνουν αν οι άπνοιες είναι τόσο επικίνδυνες ώστε να γίνει εγχείρηση. Εσείς στο Βέλγιο κάνατε τέτοια εξέταση; Εδώ υπάρχει καμία που να την έχει κάνει κι αν ναι ποια είναι η διαδικασία; Στο site του νοσοκομείου δεν λέει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καναμε τετοια εξεταση. Βασικα και εδω δεν ασχοληθηκε ουτε η παιδιατρος ουτε η ΟΡΛ με την απνοια. Ομως η ακτινογραφια εδειξε παρα πολλα κρεατακια..

Χτες που πηγαμε σε αλλη παιδιατρο γιατι ψηνεται παλι στον πυρετο με ρωτησε αν η ΟΡΛ ειπε να βγαλουμε και τις αμυγδαλες...

Εμεις παντως εχουμε αποφασισει να κανουμε την επεμβαση το Σεπτεμβρη μετα τις διακοπες και πριν παει προνηπιο (εδω αρχιζουν στα 3) γιατι και να ειναι συνεχια αρρωστος δεν γινεται. Δεν τον πιανουν τα αντιπυρετικα και περνει πολυ πιο δυνατα απο αυτα που δινουν στην ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για το π.μ. mmdad. Το θέμα με μας είναι ότι δεν αρρωσταίνει, ούτε μαζεύει υγρά στο αυτί, μόνο ροχαλίζει. Επίσης έχουμε πρόβλημα με την νυχτερινή ενούρηση και από ένα νευροαναπτυξιολόγο άκουσα ότι η νυχτερινή ενούρηση μπορεί να οφείλεται στην άπνοια. Ανησυχώ, γιατί το πρόβλημα τηε ενούρησης ξεκίνησε μαζί με τα ροχαλητά, μετά από 5 μήνες στεγνής νύχτας!!! Αλλά επειδή ταυτόχρονα είχε ξεκινήσει και ο παιδικός, τόσα χρόνια το απέδιδα εκεί. Αλλά γίνεται να επιμένει 2 χρόνια η νυχτερινή ενούρηση λόγω του ψυχολογικού σοκ από τον παιδικό;

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια προσπαθια σε μια κλινικη υπνου να σου φυγει η απορια. Τωρα για τον παιδικο και την νυχτερινη ενουρηση δεν μπορω να εκφερω γνωμη μια και ακομη φοραμε πανες..

Μηπως ψιλοζηλευει και το μικρο ομως και αντιδρα ετσι? (οχι με ροχαλητο με τσισα..)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...