Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΝΟΙΑ,,γνωριζει κανείς?


Recommended Posts

καλησπερα , σε όλους .

 

ο ΓΙΩΡΓΟΣ τωρα 5 χρονων απο μικρός ειχε προβληματα με τη μυτη του η οποια ηταν μονιμα βουλωμενη με αποτελεσμα να κανει συχνα ωτιτιδες ή ακροαστικά. διαπιστωσαμε κρεατακια και πανω που ειχαμε αποφασισει να τα βγαλουμε ο ΩΡΛ μας συμβουλεψε να το καθυστερησουμε . πραγματι εχει πολυ καιρο να αρρωστησει αλλα τις νυχτες ροχαλιζει και κανει απνοιες, . του καθαριζω τη μυτη καθε βραδυ με ορο και διαφορα ξεβουλωτικα αλλα δεν τον ανακουφιζουν . εχει καποιος παρομοια εμπειρια ? τι αλλο μπορω να κανω ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Προσέχω το περιβάλλον που τους ανήκει !!!!!

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1/3/2002 * ΓΙΩΡΓΟΣ 8/11/2003

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο μικρός μου ειναι 3+ και μετα την τελευταία λαρυγγιτιδα και έχοντας προηγηθεί πολλές βρογχιολιτιδες και ολα τα σχετικα, η γιατρος μας συμβουλευσε να παμε σε ΩΡΛ και μαλλον θα κανουμε εγχειρηση τα κρεατακια, αφου και εμεις κανουμε απνοιες και ροχαλιζουμε.

Γιατι ο γιατρος σας σας ειπε για αργοτερα; Μηπως εχει καποιο αλλο προβλημα το παιδι; Μηπως να περνατε μια δευτερη γνωμη;

Ελπιζω ολα καλα και περαστικα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη οι αμυγδαλες του ειναι υπερτροφικες μας ειπε ο ΩΡΛ οτι υπαρχει πιθανότητα να μην ανακουφιστεί στον υπνο .

οι αμυγδαλες του απο την αλλη δεν δημιουργουν προβληματα πυρετους και τετοια ειναι μια χαρα . γι αυτό μας ειχε πει να περιμενουμε μηπως μεγαλωνωντας παει καλυτερα . και πραγματικα φετος δεν εχει αρρωστησει καθολου . Ο υπνος του ομως ειναι βασανιστικός ........................

Προσέχω το περιβάλλον που τους ανήκει !!!!!

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1/3/2002 * ΓΙΩΡΓΟΣ 8/11/2003

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! ο γιός σου κάνει άπνοιες και όταν η μυτούλα είναι ανοικτή;

ο δικός μου έχει σχεδόν μόνιμα μύξες και όταν έχει πολλές τα βράδυα του είναι εφιαλτικά. Πέρυσι είχαμε δεί τα κρεατάκια και ήταν οκ, όμως όταν αναπνέει απο το στόμα κάνει κάτι περίεργους θορύβους, σα να μην μπορεί να πάρει καλά αναπνοή. Οταν η μύτη του είναι 100% καθαρή κοιμάται πολύ καλά.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα,

το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχε η κόρη μου.

Απο νεογέννητο ροχάλιζε, όταν ήταν άρρωστη η κατάσταση επιδεινωνώταν κα κοντά στα δύο άρχισε να κάνει άπνοιες. Το πρωί ξυπνούσε πάντα με γκρίνια και κατα την διάρκεια της μέρας ήταν κουρασμένη και ευέξαπτη.

Οι αμυγδαλές δεν είχαν κανένα πρόβλημα απλά ήταν τεράστιες.

Τις βγάλαμε όταν ήταν 3,5 χρονών και κυριολκτικά είδαμε ένα άλλο παιδί.

Εκ των υστέρων έμαθα ότι θα μποούσε αυτή η κατάσταση να της δημιουργήσει άπόορθοδοντικό μέχρι αρδιολογικό και νευρολογικό πρόβλημα. Η επέμβαση ήταν πολύ απλή. Νοσηλεύτηκε δύο μέρες και σε μία εβδομάδα ξαναπήγε στον παιδικό.

Κάντε το και μάλιστα νωρίς!!

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι οι αμυγδαλες-κρεατάκια μπορεί μέχρι την ηλικία των 5 ετών να απορροφηθούν γι'αυτό χειρουργούν πριν απο αυτή την ηλικία όχι τόσο συχνα. ( στο κατω κατω οι αμυγδαλες ειναι φίλτρο για τον οργανισμό ). Δεν συζητάμε για περιπτώσεις βέβαια που έχουν σαπίσει και μπορεί να δημιουργήσουν σοβαρότερα προβλήματα.

Εδώ στη Θεσσαλονίκη μπορείς να κλείσεις ραντεβού στο νοσοκομείο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ κάθεσαι μέσα μία νύχτα και με καποιο μηχανημα που βάζουν στο παιδι παρακολουθούν την απνοια του παιδιου και το ποσο επηρεαζει αυτό την καρδούλα του και μετα σου λένε εαν χρειάζεται πραγματικά χειρουργίο ή όχι.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

φιλες μανουλες σας ευχαριστω πολύ ,,,

 

μου φαινονται ολα πολυ σωστα οπως τα λετε , οτι μετα το χειρουργειο το παιδι αλλαζει (το εχω ξανακουσει) και ειναι λογικο αφου ανακουφιζετε οπως και για τη μελετη υπνου και το ποσα κακα μπορει να φερει η απνοια,,,

εκει πανω βασιζεται και ο φοβος μου.

 

 

θα τα μελετησω αυτα που λετε οπως οπως και την πιθανοτητα να επιβαρυνθηκε απο καποια αλλεργια γιατι ειναι καπως καλυτερα ,,,

 

ευχαριστω παντως πολυ ,,,,

Προσέχω το περιβάλλον που τους ανήκει !!!!!

ΧΡΥΣΟΥΛΑ 1/3/2002 * ΓΙΩΡΓΟΣ 8/11/2003

Link to comment
Share on other sites

zani καλησπέρα.

ο άνδρας μου υποφέρει από υπνική άπνοια, έίναι 35 χρονών. Το διαγνώσαμε πριν 4 χρόνια με μέλέτη ύπνου. Εντονότατο πρόβλημα. πάρα πολλές άπνοιες ΄τοσες που ο γιατρός μας είπε να αγοράσουμε τη μάσκα την ίδια κιόλας μέρα.

Πριν τη μάσκα ήταν ένα όρθιο πτώμα. Νύσταζε από τις 8 το βράδυ, κοιμόταν στον καναπέ απ' τις 9 και το ροχαλητό του αφόρητο. Ο κίνδυνος για καρδιακή ανακοπή ήταν μεγάλος.

Από τότε που πήραμε τη μάσκα έγινε άλλος άνθρωπος. Ο ύπνος του έίναι ξεκούραστος, δεν κοιμάται στους καναπέδες, με μια λέξη κερδισε τη ζωή που έχανε. Η επέμβαση στην ενήλικη ηλικία δεν φέρνει καμία διαφορά,το προβλημα θα παραμείνει.

Αυτά που γράφω αφορούν τους ενήλικες. Επειδή όμως είναι μια ύπουλη ασθένεια να συμβουλευτείς ΑΜΕΣΑ πνευμονολόγο.

Καλή συνέχεια

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Η άπνοια του ύπνου ορίζεται ως διακοπή της αναπνοής κατά τη διάρκεια του ύπνου που υπερβαίνει τα 10 δευτερόλεπτα. Κατά μέσο όρο οι άπνοιες διαρκούν 30-40 δευτερόλεπτα έως 3 λεπτά.

Υπάρχουν τρεις τύποι άπνοιας: κεντρική, λόγω εμποδίου της αναπνοής και μεικτή.

* Η κεντρική είναι αποτέλεσμα της λειτουργικής ανωριμότητας των αναπνευστικών νευρώνων του εγκεφάλου. Παρατηρείται παροδικά στα πρόωρα ή στα νεογέννητα και συνήθως δεν έχει συνέπειες.

* Η λόγω εμποδίου της αναπνοής άπνοια οφείλεται σε διογκωμένες αμυγδαλές ή αδενοειδείς εκβλαστήσεις («κρεατάκια») και σπανιότερα σε υπερβολική παχυσαρκία ή υποθυρεοειδισμό.

* Η μεικτή είναι συνδυασμός των προαναφερομένων.

Κάθε άπνοια συνοδεύεται από σύντομο ξύπνημα με σκοπό να επανεγκατασταθεί ικανοποιητικός αερισμός και οξυγόνωση. Αυτά τα μικροξυπνήματα μπορεί να συμβούν μέχρι 200-300 φορές σε μια νύχτα. Ο ύπνος με αυτό τον τρόπο γίνεται ανήσυχος και ανεπαρκής. Την επόμενη ημέρα το παιδί παραπονείται για κούραση και παρουσιάζει δυσκολίες στη συγκέντρωση. Η κακή σχολική επίδοση και τα προβλήματα συμπεριφοράς μπορεί να συνδέονται με το σύνδρομο άπνοιας του ύπνου.

Η διάγνωση υποβοηθείται από το ιστορικό. Οι γονείς αναφέρουν την ακανόνιστη αναπνοή και το σταμάτημά της, το ροχαλητό και την αναπνοή από το στόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Αγαπητή zani αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με τον γιο μου. Το παιδι εκανε συνεχως ωτιτιδες ροχαλιζε πολυ και εκανε πολλες φορες απνοια. Μετα απο συνενοηση με τον παιδιατρο ΩΡΛ καναμε μυριγγοτομη(επεμβαση στα αυτια με σωλινισκους αερισμου) και αφαιρεση κρεατακια παρολο που τα κρεατακια ηταν ελαφρως υπερτροφικα και θα μπορουσαν να μην εχουν αφαιρεθει. πρεπει να επισημανω οτι τα κρεατακια λειτουργουν μεχρι τα 5 χρονια των παιδιων και μετα εκφυλιζονται.Το παιδι μετα την επεμβαση ΔΕΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ξανα σταματησαν οι απνοιες και το ροχαλητο .Ο υπνος του εγινε ξανα ησυχος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...