Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πλυνες τα πιατα, τα εσπαε η γατα...


melita

Recommended Posts

Θα θελα να θεσω ενα απλο ερωτημα

Πωε πλενετε τα πιατα?

Δηλ. για παραδειγμα εγω μαζευω όλα τα πιατα της προηγούμενης και το πρωι ξεκιναω πρωτα σαπουνισμα ποτηρια, ξεπλυμα, μετα σαπουνισμα πηρουνοκουταλια,ξεπλυμα και τοιδιο με πιατα και κατσαρολικά.

Εσεις? χρησιμοποιήτε λεκανιτσα? τα σαπουνιζετε ολα μαζι?

πεστε λεπτομερειες.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πλυντήριο πιάτων, και όσα περισσέψουν: Πρώτα σαπούνισμα ποτήρια μετά μαχαιροπήρουνα & κουτάλια και μετά πιάτα και μετά ξέπλυμα και στέγνωμα. Δεν αντέχω τη λεκανίτσα θέλω να τρέχει το νερό :oops: :oops: :oops: Το ξέρω ότι είναι λάθος αλλά έτσι μόνο νιώθω ότι είναι καθαρά...:(. Αλλά ευτυχώς λίγα είναι στο χέρι τα περισσότερα πάνε πλυντήριο.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Πλυντήριο κάθε βράδυ. Και ξεκούραση και οικονομία στο νερό. Κάποια λίγα κατα τη διάρκεια της ημέρας (μαχαίρια, μπλέντερ) με τρεχούμενο νερό. Δεν χρησιμοποιώ λεκάνη, ούτε μπορώ να βλέπω το παραμικρό άπλυτο μες το νεροχύτη.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πλυντήριο πιάτων. Ακουσα ότι στην ουσία πριν βάλεις το πιάτο στο πλυντήριο πρέπει να το καθαρίσεις και να μην έχει υπολλείματα και επομένως είναι σαν να κάνεις την μισή δουλειά. Ισχύει? Θέλει αρκετή ώρα η προετοιμασία για να βάλεις το πλυντήριο?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

πολλοι το λενε αυτο με το νερο , αλλα πιστεψε με δεν ισχυει!!! δουλευα 7 χρονια σε ηλεκτρικα ειδη κ ολοι οι τεχνικοι μου είχαν πει οτι μαζεψει η χαρτοπετσετα!

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ πλυντήριο πιάτων. Ακουσα ότι στην ουσία πριν βάλεις το πιάτο στο πλυντήριο πρέπει να το καθαρίσεις και να μην έχει υπολλείματα και επομένως είναι σαν να κάνεις την μισή δουλειά. Ισχύει? Θέλει αρκετή ώρα η προετοιμασία για να βάλεις το πλυντήριο?

Εξαρταται το ποσα πιατα κτλ εχεις

η δικη μου προετοιμασια ειναι λιγων λεπτων της ωρας, ξεπλυμα και πλυντηριο.

Οσο για τα αλλα που δεν μπαινουν πλυντηριο δεν χρησιμοποιω λεκανιτσα,

πρωτα τα ποτηρια κι επειτα ολα τ αλλα μπρικια ,κουταλες κ.α.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επλενα στο χέρι μέχρι τον φεβρουάριο πέρυσι...

Μου πήρε ο αντρούλης δώρο το πλυντήριο γιατί έιχα χαλάσει όλο το σετ των πιατων με μικροσπασίματα...μου γλυστρούσαν δεν φταίω εγώ!

Προετοιμασία δεν θέλει ιδαίτερη, μόλις τελείωνεις το φαγητό σου τα μαζεύεις τα χώνεις στο πλυντήριο καθαρίζεις το νεροχύτη σου και τέρμα...εμείς βάζουμε πλυντήριο πιάτων κάθε δυο μέρες

Εγώ πάλι δεν τα ξεπλένω όσα μαζεύει η χαρτοπετσέτα,και έχω παρατηρήσει ότι το Fairy-που είναι και ποιο φθηνό ε- για το πλυντήριο μου κάνει θαυματα σε σχέση με το calgonite εγω δεν είδα καλή δουλειά μου τα άφηνε βρώμικα....

Και εγώ δεν αντέχω να βλέπω τίποτα στο νεροχύτη ούτε ψίχουλο...

 

Link to comment
Share on other sites

Επλενα στο χέρι μέχρι τον φεβρουάριο πέρυσι...

Μου πήρε ο αντρούλης δώρο το πλυντήριο γιατί έιχα χαλάσει όλο το σετ των πιατων με μικροσπασίματα...μου γλυστρούσαν δεν φταίω εγώ!

Προετοιμασία δεν θέλει ιδαίτερη, μόλις τελείωνεις το φαγητό σου τα μαζεύεις τα χώνεις στο πλυντήριο καθαρίζεις το νεροχύτη σου και τέρμα...εμείς βάζουμε πλυντήριο πιάτων κάθε δυο μέρες

Εγώ πάλι δεν τα ξεπλένω όσα μαζεύει η χαρτοπετσέτα,και έχω παρατηρήσει ότι το Fairy-που είναι και ποιο φθηνό ε- για το πλυντήριο μου κάνει θαυματα σε σχέση με το calgonite εγω δεν είδα καλή δουλειά μου τα άφηνε βρώμικα....

Και εγώ δεν αντέχω να βλέπω τίποτα στο νεροχύτη ούτε ψίχουλο...

 

και εγω το ιδιο αφου σκεφτομαι να αναψω ενα κερακι σε αυτον που ανακαλυψε το πλυντηριο πιατων:wink:;-):wink:

να'ναι καλα ο ανθρωπος:D

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω πλυντηριο σπανια το χρησιμοποιω. Τα πλενω την ωρα που σηκωνομαστε απο το τραπεζι που ειναι 2-3 πιατα ,2-3 ποτηρια και 2 πηρουνια και ξεμπερδευω. Εχω αλλο σφουγγαρι για ποτηρια και αλλο για πιατα για να μην μυριζουν τα ποτηρια. Επισης μεσα στο υγρο πιατων αδειαζω και λιγο ξυδι.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν τα ξεπλένω όσα μαζεύει η χαρτοπετσέτα,και έχω παρατηρήσει ότι το Fairy-που είναι και ποιο φθηνό ε- για το πλυντήριο μου κάνει θαυματα σε σχέση με το calgonite εγω δεν είδα καλή δουλειά μου τα άφηνε βρώμικα....

 

καλημέρα! όταν λες fairy εννοείς το κλασσικό για πλύσιμο στο χέρι; πώς το βάζεις στο πλυντήριο; δεν κάνει πολύ αφρο;

εγώ ποτέ δεν έχω πλύνει στο χέρι, πλυντήριο πάντα! ταψιά κ κατσαρόλες ο σύζυγος! η μοναδική δουλειά που σιχαίνομαι να κάνω είναι πιάτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω το ιδιο αφου σκεφτομαι να αναψω ενα κερακι σε αυτον που ανακαλυψε το πλυντηριο πιατων:wink:;-):wink:

να'ναι καλα ο ανθρωπος:D

 

χαχαχα εγώ να δεις για κανένα μήνα του έλεγα "Πόσο σε αγαπάω αντρούλη μου" (έιχαμε ζόρια οικονομικά λέγαμε να πάρουμε αλλά όχι τότε) και συμπλήρωνα "Μεγάλη ανακαλυψη το πλυντήριο πίατων"!!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! όταν λες fairy εννοείς το κλασσικό για πλύσιμο στο χέρι; πώς το βάζεις στο πλυντήριο; δεν κάνει πολύ αφρο;

εγώ ποτέ δεν έχω πλύνει στο χέρι, πλυντήριο πάντα! ταψιά κ κατσαρόλες ο σύζυγος! η μοναδική δουλειά που σιχαίνομαι να κάνω είναι πιάτα!

 

Όχι καλέ έχει το fairy και για πλυντήριο πιάτων κάψουλες ποιο μυρωδάτες απλές, με λεμόνι και με πορτοκάλι (οι ποιο ευδωδιαστές κατά την γνώμη μου) έχει και λαμπρυντικό και για να πλύνεις το πλυντήριο κάψουλα με 5? για δυο πλυσίματα όχι για μια φορά σαν του καλγκονίτ αλλά μάλλον δεν το έχεις δει γιατί πάντα η προβολή του καλγκονιτ είναι μεγαλύτερη στα σούπερ γιατί πληρώνει παραπάνω!!

http://www.epithimies.gr/ITGCfiles/Brandsite/fairy/d2.htm

και εννοείτε ότι είναι φθηνότερα από τα καλγκονίτ ε!

 

Link to comment
Share on other sites

Θα θελα να θεσω ενα απλο ερωτημα

Πωε πλενετε τα πιατα?

Δηλ. για παραδειγμα εγω μαζευω όλα τα πιατα της προηγούμενης και το πρωι ξεκιναω πρωτα σαπουνισμα ποτηρια, ξεπλυμα, μετα σαπουνισμα πηρουνοκουταλια,ξεπλυμα και τοιδιο με πιατα και κατσαρολικά.

Εσεις? χρησιμοποιήτε λεκανιτσα? τα σαπουνιζετε ολα μαζι?

πεστε λεπτομερειες.

 

την ωρα που σαπουνιζω κατι πχ ενα ποτηρι,το προηγουμενο το εχω κατω απο τη βρυση κ σχεδον ξεπλενεται μονο του,μετα δεν θελει κ πολυ απο μενα.τελειωνω πολυ γρηγορα ετσι αλλα τρεχει λιγο νερακι ισως παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Όχι καλέ έχει το fairy και για πλυντήριο πιάτων κάψουλες ποιο μυρωδάτες απλές, με λεμόνι και με πορτοκάλι (οι ποιο ευδωδιαστές κατά την γνώμη μου) έχει και λαμπρυντικό και για να πλύνεις το πλυντήριο κάψουλα με 5 για δυο πλυσίματα όχι για μια φορά σαν του καλγκονίτ αλλά μάλλον δεν το έχεις δει γιατί πάντα η προβολή του καλγκονιτ είναι μεγαλύτερη στα σούπερ γιατί πληρώνει παραπάνω!!

http://www.epithimies.gr/ITGCfiles/Brandsite/fairy/d2.htm

και εννοείτε ότι είναι φθηνότερα από τα καλγκονίτ ε!

 

χιχιχι τελικά είμαι πολύ άσχετη!!! πρώτη φορά το βλέπω αυτό!!! από τότε που γέννησα δεν έχω πάει σουπερ μάρκετ ούτε 1 φορά!!ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χιχιχι τελικά είμαι πολύ άσχετη!!! πρώτη φορά το βλέπω αυτό!!! από τότε που γέννησα δεν έχω πάει σουπερ μάρκετ ούτε 1 φορά!!ευχαριστώ!

 

ε για αυτό βρε κουκλίτσα! Ασχετη δεν είσαι απλά δεν είσαι up to date !!!

 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα εγώ να δεις για κανένα μήνα του έλεγα "Πόσο σε αγαπάω αντρούλη μου" (έιχαμε ζόρια οικονομικά λέγαμε να πάρουμε αλλά όχι τότε) και συμπλήρωνα "Μεγάλη ανακαλυψη το πλυντήριο πίατων"!!!!!!!!!

 

Σύμφωνώ απόλυτα και τώρα περιμένω την επόμενη μεγάλη ανακάλυψη που θα έχει σχέση με το "σίδερο¨ έ τότε θα άρχίσω τις μετάνοιες.!!!!!:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν δεν σιχαινόμουν θα τα έστελνα έξω για σίδερο....

Δεν είναι ακριβά αλλά τα πιάνουν άλλοι γμτ...

Προσπαθώ καθε 15μέρες που έχω κοπέλλα για τις δουλειες και της δίνω 2 πλυντήρια για σίδερο

 

Link to comment
Share on other sites

πλάκα έχει το θεμα που ανοιξατε...:D

εγω εκτος απο σπανιες περιπτωσεις...(πολυ αργα το βραδυ ή αν δεν τα χωραει ολα το στραγγιστιρι) τα πλενω αμεσως...

κι εγω δεν μπορω να τα βλεπω στον νεροχυτη...

χωρις λεκανακι...(δεν το βολευομαι με τιποτα,νομιζω οτι βρωμιζει αμεσως το νερο...)

πρωτα τα σαπουνιζω ολα (εκτος απο μαχ/πηρουνα που τα αφηνω τελευταια γιατι δεν μ αρεσει καθολου να τα πλενω) και μετα τα βαζω κατω απ την βρυση και τα ξεπλενω...

πλυντηριο ακομα δεν εχουμε,αλλα δεν με πειραζει.....γιατι το πλυσιμο ειναι απ τις δουλειες που μ αρεσει να κανω στο σπιτι...:-)

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται όλα στο πλυντήριο. Μόνο η χύτρα δε μου χωράει και τα ταψιά (γιατί είναι 45αρι, δηλαδή μικρό) αλλά δεν μπορούμε να τα χουμε όλα. Α και σχετικά με το ξέβγαλμα. Εγώ τα ξεπλένω, η μαμά μου όχι και με κοροιδεύει κιόλας. Εναλλακτικά μπορείς να τραβάς με το πιρούνι τα υπολείματα και δεν χρειάζεται ούτε ξέβγαλμα ουτε χαρτοπετσέτα. Σωτήριες εφευρέσεις. Πλυντήρια, φούρνοι μικροκυμμάτων και...τάπερ! αχαχχαχααα

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eδω και 4 χρ. χρησιμοποιω ΜΟΝΟ πλυντήριο πιάτων. Αυτό που έχω να πω είναι ότι ήμουν χαζή που δε το χρησιμοποιούσα και καμιά 10χρ. πριν. Κορίτσια, έχουμε τόσες δουλειές και έννοιες, γιατί να πλένουμε και τα πιάτα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τα βάζω όλα στο πλυντήριο ακόμα και τις κατσαρόλες.

 

Κι εγώ όλα στο πλυντήριο τα βάζω.Και ορισμένα ταψιά που τα χωράει...

μέσα κι αυτά.Στο χέρι μόνο η λαμαρίνα της κουζίνας και η σχάρα.

Με το fairy για το πλυντήριο πιάτων δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη εγώ.Μου τα έβγαζε με στάμπες.

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δουλεύετε πολύ το πλυντήριο. Μάλλον σκέφτομαι να πάρω κι εγώ με το που θα ξεκινήσω δουλειά. Είναι άσχημο να ξυπνάς το πρωί να παίρνεις πρωινό με μια στοιβα πιατα δίπλα σου. Απλά είναι λιγο ακριβό αλλά αξιζει τα λεφτα του.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...