Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ


joan

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΨΩΝΙΑ . ΘΑ ΑΚΟΥΣΤΩ ΚΟΙΝΟΤΥΠΗ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΑΠΟ 5-10€ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΑΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΠΑΝΤΑ .ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΣΕ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΑ ΕΞΗΣ :΅

CARREFOUR = OIKONOMIKO MONO ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΔΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ 90% ΧΑΜΗΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ

LIDL = ΧΑΜΗΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΗ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ

ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ = ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΤΙΚΕΤΑΣ ΑΛΛΑ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΚΡΙΒΟΣ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

ΕΧΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ Ή ΤΟ ΓΑΛΑΞΙΑ?ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΓΙΑΓΙΑΔΩΝ ΜΑΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΑΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΜΑΚΡΑΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ Π.Χ. ΓΙΑ ΤΟ 2ΜΗΝΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ. ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ? Ή ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΣΑΣ ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!! :wink:

ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΑ , ΘΑ ΞΑΝΑΕΒΑΦΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!

an1cv4C0g411210Nzc3NzlkaHwzNzY1NWRhfE15IGxpdHRsZSBmYWlyeSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λοιπον κουκλα ακου τι κανω εγω και ομολογω οτι το βρισκω λειαν οικονομικο :)

Αυτο που λες οτι εκανα οι γιαγιαδες... παω σουπερ μαρκετ καθε τρεις μηνες περιπου..και περνω πολλα πραγματα απο καθε ειδος...απορυπαντικα, ζυμαρικα, αλευρια, ζαχαρες καθαριστικα σχεδον ολες τις πρωτες υλες για την κουζινα και το μπανιο.

Ετσι αποφευγω να πηγαινω καθε Σαββατο σουπερ μαρκετ που οπωσδηποτε σου φευγουν περισσοτερα γιατι ολο και κατι παραπανω θα παρεις :)

Με 250-300 ευρω περναω το τριμηνο και εχω και περισευμα...ζητημα να δωσω 50-60 ευρω το μηνα στο σουπερ μαρκετ για εξτρα προμηθειες :)

Μακια και καλη δυναμη σε ολους μας :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΠΛΗΚΤΗ ΜΕ ΤΑ 250-300 ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ !!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΨΥΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΚΡΕΑΣ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΠΑΕΙ? ΤΟΣΟ ΕΞΩ ΠΕΦΤΩ ? ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΗΝΙΑΙΩΣ ΔΙΝΩ 400-450€. ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΕΙΜΑΙ ΜΟΥ ΦΙΑΝΕΤΑΙ !!! :oops:

ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΑ , ΘΑ ΞΑΝΑΕΒΑΦΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!

an1cv4C0g411210Nzc3NzlkaHwzNzY1NWRhfE15IGxpdHRsZSBmYWlyeSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης και εδω:

 

το "ταμείο" του σπιτιού

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3993&start=0

 

ΜΕ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΠΕΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ??

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10204&start=0

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Σκλαβενιτης είναι πολύ καλό σουπερμαρκετ και ποιότητα και κάπως πιο λογικές τιμές.Εγώ πάντως νομίζω ότι λιγότερο από 400 ευρώ το μήνα είναι αδύνατο πια να δωσεις για ψωνια.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγω ποια ειναι η τακτικη μου.Λοιπον αγοραζω τα εξης προιοντα μονο απο την ετικετα του Carrefour ή του Μαρινοπουλου:χαρτι υγειας,χαρτοπετσετες,χαρτι κουζινας,σφουγγαρια γενικα,οδοντογλυφιδες,μπατονετες,βαμβακι και γενικα ειδη που δεν εχει και τοση σημασια να ειναι πολυ "ποιοτικα" αλλα κυριως οικονομικα.Επισης παιρνω μουσταρδα,κετσαπ,ρυζι,μπαχαρικα,οσπρια,ξυδι,λεμονι και γενικα μακρας διαρκειας βρωσιμα ειδη που επισης δεν με νοιαζει και τοσο αν ειναι "ποιοτικα".Επιπλεον αποφευγω τον Μασουτη που ειναι πανακριβος και εχοντας κανει μια ερευνα αγορας σε Σ/Μ εχω διαπιστωσει διαφορες στις τιμες σε επωνυμα προιοντα οποτε φροντιζω να ψωνιζω απο εκει που ειναι πιο οικονομικα.Τελος εκμεταλευομαι τις μηνιαιες προσφορες του Carrefour ή του Μαρινοπουλου σε ορισμενα ηδη (-20% επι της τιμης) και οσο διαρκει η προσφορα φροντιζω να προμηθευομαι σε μεγαλες ποσοτητες.Ετσι δεν ξοδευω πανω απο 400 ευρω το μηνα και χωρις να στερουμαστε τιποτα και εχοντας παντα το σπιτι γεματο...

Link to comment
Share on other sites

ΟΥΦ! ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ ΤΑ 400-450 ΤΟ ΜΗΝΑ . ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟ ΑΥΤΟ ΣΟΦΙΑ Τ. ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ CARREFOUR ΘΑ ΣΕ ΑΝΤΙΓΡΑΨΩ :lol:

ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΑ , ΘΑ ΞΑΝΑΕΒΑΦΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!

an1cv4C0g411210Nzc3NzlkaHwzNzY1NWRhfE15IGxpdHRsZSBmYWlyeSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΠΛΗΚΤΗ ΜΕ ΤΑ 250-300 ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ !!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΨΥΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΚΡΕΑΣ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΠΑΕΙ? ΤΟΣΟ ΕΞΩ ΠΕΦΤΩ ? ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΗΝΙΑΙΩΣ ΔΙΝΩ 400-450. ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΕΙΜΑΙ ΜΟΥ ΦΙΑΝΕΤΑΙ !!! :oops:

20-25 καθε 15 μερες στην λαικη για λαχανικα και κρεατα 25-30 ευρω το μηνα και αν τα δωσουμε γιατι κρεας προσπαθω να ψηνω μια φορα τη βδοαμαδα το πολυ δυο για λογους υγειινης διατροφης :)

Τα υπολοιπα του ψυγειου υπαγοντε στα 50-60 ευρω εξτρα που ειπα πιο πανω :)

Αν πηγαινω καθε σαββατο θα τα τριπλασιασω στανταρ :P:P

Αυτο με τα προιοντα του carefour το εφαρμοζω και εγω...η χλωρινη του ειναι επισης πολυ καλη και το μαλακτικο για τα ρουχα με τεραστια διαφορα σε τιμες :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς παιδιά και δίνουμε (ζευγάρι) περίπου 300 - 350 ευρώ τον μήνα. Δεν έχω οργανώσει καλά το θέμα "ψώνια" είναι η αλήθεια. Το μόνο που κάνω είναι ότι ψωνίζω χαρτιά (υγείας, ρολά, χαρτοπετσέτες) και απορρυπαντικά από ένα μαγαζάκι μόνο με τέτοια δίπλα στο σπίτι μου. Δεν είναι ανάγκη να είναι και της πρώτης εταιρίας σε πωλήσεις! Επίσης αγοράζω συχνά προϊόντα ετικέττας Βασιλόπουλου (ρύζι, λάδι, όσπρια, κάποιες κονσέρβες κλπ) καθώς και κάποια ετικέττας Βερόπουλου (μπίρες, ξηρούς καρπούς).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης παιρνω μουσταρδα,κετσαπ,ρυζι,μπαχαρικα,οσπρια,ξυδι,λεμονι και γενικα μακρας διαρκειας βρωσιμα ειδη που επισης δεν με νοιαζει και τοσο αν ειναι "ποιοτικα".

 

Σοφία γιατί δε σε νοιάζει να είναι ποιοτικά; Αν ας πούμε τα όσπρια έχουν εκτεθεί σε φυτοφάρμακα πέραν του επιτρεπτού δεν πειράζει;

 

Παιδιά, επιτρέψτε μου να μην επεκταθώ πολύ, αλλά νομίζω αυτό πρέπει να το πω. Τα προϊόντα των ίδιων των σουπερμάκρετ καλύτερα να τα αποφεύγουμε. Δουλεύοντας στη διαφήμιση βλέπω διάφορα με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι εταιρίες τροφίμων και τα σούπερμάρκετ στην προσπάθειά τους να αποκρύψουν επικίνδυνα περιστατικά που σχετίζονται με τα προϊόντα τους. Ακόμη και προϊόντα από ακριβά σουπερ μάρκετ που θεωρούνται ποιοτικά μπορεί να είναι σοβαρά επικίνδυνα. Μπορεί ας πούμε να έχουν έρθει από χώρα της ανατολής όπου να έχουν εκτεθεί σε φυτοφάρμακα είτε κατά τη διαδικασία της παραγωγής, είτε κατά τη διαδικασία της μεταφοράς τους στην Ελλάδα σε χύδην μορφή (αφού εδώ συσκευάζονται) απλώς επειδή το κοντέινερ όπου μπήκαν προηγουμένως μετέφερε κάτι άλλο.

 

Θα μου πεις, ε, έτσι δε μπορείς να αγοράσεις τίποτα. Δεν είναι ακριβώς έτσι, αν το ψάξεις λίγο μπορείς να βρεις κάποιες λύσεις. Και ένα πρώτο βήμα είναι να αποφεύγονται τα προϊόντα των σουπερμάρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Επισης παιρνω μουσταρδα,κετσαπ,ρυζι,μπαχαρικα,οσπρια,ξυδι,λεμονι και γενικα μακρας διαρκειας βρωσιμα ειδη που επισης δεν με νοιαζει και τοσο αν ειναι "ποιοτικα".

 

Σοφία γιατί δε σε νοιάζει να είναι ποιοτικά; Αν ας πούμε τα όσπρια έχουν εκτεθεί σε φυτοφάρμακα πέραν του επιτρεπτού δεν πειράζει;

 

Παιδιά, επιτρέψτε μου να μην επεκταθώ πολύ, αλλά νομίζω αυτό πρέπει να το πω. Τα προϊόντα των ίδιων των σουπερμάκρετ καλύτερα να τα αποφεύγουμε. Δουλεύοντας στη διαφήμιση βλέπω διάφορα με τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι εταιρίες τροφίμων και τα σούπερμάρκετ στην προσπάθειά τους να αποκρύψουν επικίνδυνα περιστατικά που σχετίζονται με τα προϊόντα τους. Ακόμη και προϊόντα από ακριβά σουπερ μάρκετ που θεωρούνται ποιοτικά μπορεί να είναι σοβαρά επικίνδυνα. Μπορεί ας πούμε να έχουν έρθει από χώρα της ανατολής όπου να έχουν εκτεθεί σε φυτοφάρμακα είτε κατά τη διαδικασία της παραγωγής, είτε κατά τη διαδικασία της μεταφοράς τους στην Ελλάδα σε χύδην μορφή (αφού εδώ συσκευάζονται) απλώς επειδή το κοντέινερ όπου μπήκαν προηγουμένως μετέφερε κάτι άλλο.

 

Θα μου πεις, ε, έτσι δε μπορείς να αγοράσεις τίποτα. Δεν είναι ακριβώς έτσι, αν το ψάξεις λίγο μπορείς να βρεις κάποιες λύσεις. Και ένα πρώτο βήμα είναι να αποφεύγονται τα προϊόντα των σουπερμάρκετ.

 

Θα απαντησω:γιατι πλεον δεν εχω εμπιστοσυνη σε καμια εταιρια και σε κανενα προϊον.Και σκεπτομενη με τον παραγοντα οικονομια λεω τουλαχιστον οτι αφου κατ' εμε ειναι ολα απαραδεκτα,ας μην τα χρυσοπληρωνω τουλαχιστον.Κι αν λες οτι τα προϊοντα ετικετας Σ/Μ ειναι αμφιβολης ποιοτητας, πες μου ποιος μου εγγυαται οτι τα "επωνυμα" ειναι και καλα?Ποσες φορες εχει βγει βρωμα και συνεχιζει να βγαινει για "επωνυμα" προϊοντα?Και επισης η θεση μου σε σχεση με τα επωνυμα ειναι η εξης:οποιο προϊον, βρωσιμο ή μη, διαφημιζεται, αναγκαστικα ειναι ακριβοτερο...Δηλαδη εγω ως καταναλωτης πληρωνω τη διαφημιση, τον γραφιστα που θα κανει τη συσκευασια κλπ και οχι απαραιτητα την ποιοτητα του προϊοντος...Και ανεφερα τα παραπανω προϊοντα ως τετοια που δεν με νοιαζει η ποιοτητα τους γιατι τουλαχιστον στα φρεσκα ή στα του ψυγειου υπαρχει και η ημερομηνια ληξης και το "ματακι" μας που "κοβει".Θα μου πεις και που ξερεις οτι η ημερομηνια ληξεως ειναι αντιπροσωπευτικη της πραγματικης ληξης του προϊοντος...Ε λοιπον δεν το ξερω,αλλα δεν ειμαι και παντογνωστης...Απλα αυτη τη φιλοσοφια εχω ως καταναλωτης...Πλεον ολοι περισσοτερο κοιταμε την τσεπη μας και δυστυχως πολλες φορες κανουμε εκπτωσεις στην ποιοτητα.Αλλιως τα Σ/Μ τυπου DIA,LIDL,ALDI κλπ δεν θα εκαναν χρυσες δουλειες σε Ελλαδα και Ευρωπη...Ομως ο καθενας κανει τις επιλογες του και καλα κανει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις ποσοτητες κοριτσια μου θυμιζει εναν συγγενη μου, που για λογους οικονομιας εχει ενα παταρι (μεγαλοοοοο) γεματο απορρυπαντικα, χαρτικα, σαμπουαν, κτλ αλλα οταν λεμε ποσοτητες το εννοουμε: πχ. 60-70 σκονες πλυντηριου, 200 πακετα χαρτοπεσετες....30 σαμπουαν κτλ! Ολα αυτα που εχει του φτανουν να περασει πανω απο 5-6 χρονια. Αλλα συνεχιζει να προμηθευετε απο προσφορες και ας μην πηγαινει ουτε ταβερνα πχ με την οικογενεια του. Λεει πως οτι χρηματα τους περισσευουν τα διαθετουν για να γεμιζουν το παταρι, προσωπικα θεωρω πως οτι μπορω να περισσεψω ειναι καλλυτερα να το διαθετω για την διασκεδαση, ψυχαγωγια της οικογενειας μου, και για τις αναγκες των παιδιων. Βεβαια αυτος ειναι αλλη περιπτωση ....αποτελει κατηγορια απο μονος του!

Κατα τ'αλλα συμφωνω να αγοραζεις επιλεκτικα απο διαφορα Σ/Μ, οπως και να εκμεταλευεσαι τις προσφορες που κανουν, γιατι εχει ξεφυγει η κατασταση, τα Σ/Μ τα καναμε μετοχους στην τσεπη μας. (Αυτο με τα ψωνια τριμηνου ομως που εγραψε μια κοπελα πρεπει να το ξανασκεφτω γιατι αν και παω παντα με λιστα στο Σ/Μ ποτε δεν την τηρω, παντα φευγω με παραπανω απο οτι εγραψα.)

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, και ειδικά για τα όσπρια που λέμε έχεις απόλυτο δίκιο, δε μπορείς να είσαι σίγουρος. Αλλά, δεν ξέρω, έτσι μου'ρθε να το πω, γιατί απ'την εμπειρία μου, τραβιέται περισσότερο το επώνυμο προϊόν αν πιαστεί να κάνει ταρζανιά από ό,τι το σουπερμάρκετ. Όχι ότι σημαίνει και πολλά αυτό αναγκαστικά, αλλά τέλος πάντων

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ LIDL KAI AN ME EΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΧΤΥΠΑΩ.ΕΔΩ ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ.ΕΧΟΥΜΕ ΑΤΛΑΝΤΚ ΑΒ ΚΑΙ ΒΕΡΟΠΟΥΛΟ.ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΑ ΦΥΛΑΔΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΝΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΦΙΡΜΑ Ή ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ,ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΡΝΩ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΕΤΙΚΕΤΑΣ.ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΓΩΤΑ 365 ΤΟΥ ΑΒ ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ Η ΕΒΓΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΑ?ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΔΕΙΟ.ΜΕ ΚΑΛΟ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΜΗΝΑΣ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ αυτό το μήνα θα δοκιμάσω να ψωνίσω απορρυπαντικά , κονσέρβες, μακαρόνια , ρύζια και λοιπά διαρκείας καθώς και κατεψυγμένα για 1 3μηνο. Θα πάω στα Carrefour και το σίγουρο είναι ότι δεν θα αγοράσω τίποτα πέρα από χαρτικά και χλωρίνη από τη δική του ετικέττα γιατί είναι χάλια και πολλά τρόφιμα έχουν τίγκα Εψιλον συντηρητικά. Θα προσπαθήσω να βρω όσες πιο πολλές προσφορές μπορώ σε έκπτωση ή σε προϊόντα με δώρο κάποιο άλλο προϊόν. Αναρωτιέμαι κατά πόσο θα πέσω μέσα στις ποσότητες και αν τελικά θα αποδειχτεί κερδοφόρο σε βάθος τριμήνου γιατί αυτά θα πληρωθούν και επιτόπου για να μην πέσω στη παγίδα της πιστωτικής με τέτοιο λογαριασμό και μου πέσουν μετά κάνα δυο τρίμηνα στο κεφάλι. Επίσης αποφάσισα να κάνω και μία έρευνα αγοράς για καταψύκτη μικρό για να κάνω το ίδιο και στο κρέας. Βέβαια το πείραμα θα μπορέσει να δείξει σε κανένα χρόνο και η απόσβεση με το καταψύκτη περίπου τόσο αλλά τι να κάνεις. Έρχεται και χειμώνας και το πετρέλαιο θέρμανσης θα ανοίξει στα ύψη. Ίσως και 85 λεπτά το λίτρο. Και για αυτό σκέφτομαι να αγοράσω μιας και δουλεύω σε εταιρεία ηλεκτρολογικού υλικού καλύτερους θερμοστάτες για εξοικονόμηση ενέργειας ή να κοιτάξω για καμία Kerosun αν και τις φοβάμαι για ατυχήματα αυτές (πολλά γίνονται με τα παιδιά) .Δυστυχώς τα πράγματα θέλουν πολύ καλό προϋπολογισμό για να κρατηθεί μία ισορροπία ακόμα και όταν δεν έχεις κανένα τρελό οικονομικό πρόβλημα. Στεγαστικό επένδυσης , παιδικός και μπαλέτο είναι για μένα 1470€ το μήνα ! Λοιπόν επειδή μάλλον είναι λίγο κατσούφικο το μύνημα το αλλάζω λίγο και σας στέλνω πολλά πολλά φιλιά και κανένα τζόκερ :lol:

ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΑ , ΘΑ ΞΑΝΑΕΒΑΦΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!

an1cv4C0g411210Nzc3NzlkaHwzNzY1NWRhfE15IGxpdHRsZSBmYWlyeSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κ εμεις τι κανουμε.

Παμε σουπερ μαρκετ μια φορα στον 1 1/2 με 2 μηνες κ μας στοιχιζει περιπου 250 ευρω.

Αγοραζουμε ποσοτητες σε κατεψυγμενα, γαλατα, ντοματακια, ζυμαρικα, ρυζια, σκονες πλυντηριου, σαμπουαν κ οτι αλλο τελοσπαντων μπορει να συντηρηθει για τοσο χρονικο διαστημα.

Επισης περνουμε τα νωπα κρεατα που θα φαμε αμμεσα κ τα λαχανικα.

Σπανιως πρεπει να πω χρειαζομαστε ανανεωση πιο συντομα απο τον 1 1/2 μηνα.

Και αυτο φυσικα οχι για ολα τα ειδη.

Τα εξτρα μας πλεον με το παιδι ειναι συνηθως τα λαχανικα κ τα φρουτα, κανενα 100αρι ευρω ισως ή κ λιγο παραπανω μεσα στο μεσοδιαστημα.

Μετα απο τοσα χρονια, υπολογιζουμε ακριβως τι χρειαζομαστε σε ποσοτητες κ σπανια πεφτουμε εξω.

Απο το να πηγαινουμε καθε βδομαδα πολυ καλυτερα ετσι...

Και πιο οικονομικα ειναι λογο συσκευασιων κ πιο ξεκουραστα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ.....εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι η φτήνια τρώει τον παρά...

Είτε σαν υπερκατανάλωση...(ναι ναι ναι, πάω καμμιά φορά στα λιντλ να αγοράσω γατοτροφές ΜΟΝΟ και λυπάμαι και τη γάτα που θα τις φάει) και βλέπω καρότσια μέχρι κει πάνω...πράγματα που ίσως τα περισσότερα από αυτά καταλήξουν και στα σκουπίδια..

Είμαι της άποψης λίγα και καλά..και με σωστό προγραμματισμό όλα γίνονται...τι να τα γλιτώνω τώρα και να μου τα φάνε οι γιατροί αύριο....δε λέει!!

Όσο μπορώ προσέχω...και βέβαια δε γεμίζω ποτέ με γαριδοπατατάκια και άλλες αηδιούλες το καρότσι....

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κ εμεις τι κανουμε.

Παμε σουπερ μαρκετ μια φορα στον 1 1/2 με 2 μηνες κ μας στοιχιζει περιπου 250 ευρω.

Αγοραζουμε ποσοτητες σε κατεψυγμενα, γαλατα, ντοματακια, ζυμαρικα, ρυζια, σκονες πλυντηριου, σαμπουαν κ οτι αλλο τελοσπαντων μπορει να συντηρηθει για τοσο χρονικο διαστημα.

Επισης περνουμε τα νωπα κρεατα που θα φαμε αμμεσα κ τα λαχανικα.

Σπανιως πρεπει να πω χρειαζομαστε ανανεωση πιο συντομα απο τον 1 1/2 μηνα.

Και αυτο φυσικα οχι για ολα τα ειδη.

Τα εξτρα μας πλεον με το παιδι ειναι συνηθως τα λαχανικα κ τα φρουτα, κανενα 100αρι ευρω ισως ή κ λιγο παραπανω μεσα στο μεσοδιαστημα.

Μετα απο τοσα χρονια, υπολογιζουμε ακριβως τι χρειαζομαστε σε ποσοτητες κ σπανια πεφτουμε εξω.

Απο το να πηγαινουμε καθε βδομαδα πολυ καλυτερα ετσι...

Και πιο οικονομικα ειναι λογο συσκευασιων κ πιο ξεκουραστα! :wink:

 

ακριβως αυτο λεω και εγω ...απλα εμεις το κανουμε για λιγο παραπανω διαστημα :)

ΘΕωρω οτι εξικονομεις πολλα χρηματα με αυτον τον τροπο γιατι δεν περνεις περιττα πραγματα :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κουκλα ακου τι κανω εγω και ομολογω οτι το βρισκω λειαν οικονομικο :)

Αυτο που λες οτι εκανα οι γιαγιαδες... παω σουπερ μαρκετ καθε τρεις μηνες περιπου..και περνω πολλα πραγματα απο καθε ειδος...απορυπαντικα, ζυμαρικα, αλευρια, ζαχαρες καθαριστικα σχεδον ολες τις πρωτες υλες για την κουζινα και το μπανιο.

Ετσι αποφευγω να πηγαινω καθε Σαββατο σουπερ μαρκετ που οπωσδηποτε σου φευγουν περισσοτερα γιατι ολο και κατι παραπανω θα παρεις :)

Με 250-300 ευρω περναω το τριμηνο και εχω και περισευμα...ζητημα να δωσω 50-60 ευρω το μηνα στο σουπερ μαρκετ για εξτρα προμηθειες :)

Μακια και καλη δυναμη σε ολους μας :)

 

Κάνω το κόλπο της ζουζουνίτσας. Μου το είπε μια λογίστρια να το εφαρμόσω ως τακτική και πραγματικά με βόλεψε. Όσον αφορά τα σούπερ μάρκετ έχουμε και λέμε:

 

1) Lidl, Carrefour: τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι κατόπιν εντολής της αδερφής μου (είναι κτηνίατρος το πουλάκι μου και κάνει ελέγχους σε μαγαζια)

2) ΑΒ Βασιλόπουλος: Θεωρείται το πιο σοβαρό σούπερ μάρκετ αλλά ακριβό. Τα προϊόντα δικής του μάρκας είναι καλά, ειδικά η φέτα.

3) Σκλαβενίτης: Το αγαπημένο μου. Ψωνίζω σχεδόν τα πάντα από κει. Αποφεύγω όμως τα δικά του όσπρια που είναι από Ιράν και προτιμώ τα βιολογικά όσπρια. Έχει και καλά χαρτικά, τα Γλάρος. Πανάκριβο στα είδη μαναβικής.

4) Γαλαξίας: Σχετικά αναξιόπιστο ΟΜΩΣ με πολύ καλά δικής του ετικέττας κατεψυγμένα προϊόντα πχ τυροπιτάκια, τα οποία, σύμφωνα με την αδερφή μου, προμηθεύεται από την ΧΡΥΣΗ ΖΥΜΗ! Επίσης έχει πολύ ωραία μαγιονέζα, μουστάρδα, κέτσαπ όλα δικά του και φθηνά. Και το δικό του ημίσκληρο τυρί Γαλαξίας (κασέρι) είναι υπέροχο. Είναι φθηνό και στα αλλαντικά (καλό είναι να τα αποφεύγουμε). Απαίσιο στα είδη μαναβικής και ξηρών καρπών.

5) Dia: ούτε να το βλέπω. Έχει μόνο καλά μαλακτικά ρούχων.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια ειμαι φανατικη της καταψυξης

κ απο τοτε που το κανω εχω εξοικονομισει κ χρημα κ το

"ωχ πρεπει να πεταχτω να πάρω....." κ παιρνουμε ακόμα κ κάτι άλλο

 

λοιπον....

ΚΑΤΑΨΥΞΗ

-ψωμι χθεσινο(τελειο για κιμα κ για οτιδηποτε ακομα κ πιτσα με βαση ψωμι)

-καροτα(ειτε ολοκληρα που τριβονται πολυ ευκολα κατεθειαν η κομματακια)

-σκορδο

-κρεμυδακι φρεσκο

-κρεμμυδακι κανονικο

-σελινο

-ανιθο

-πιπερια

-μαιντανο(ολα ψιλοκομμενα σε ταπερακια)

-μπεικον (χωρισμενο σε μεριδουλες για οταν χρειαζομαι λιγο)

-μυζηθρα σκληρη για μακαρονια(1,5 € ενα μεγαλο ταπερ λ δεν κολλαει κ ειναι κ νοστιμο, κατευθειαν με το κουταλι τοη βγαζω απο τη καταψη)

-γκουντα τριμμενο κ αυτο σε μεριδουλες

-οτι σάλτσα μενει καταψυξη κ πάντα θα χρειαστει για συμπληρωμα καπου

-πιτες πάντα ις διπλουν καμια βαρετη μερα θα βγαλω τη δευτερη

-κ πιτσα επισης

-επισης κολοκυθακια και μελιτζανες απο το κηπο της μαμας μου το καλοκαιρι που εμεναν πολλα(ποσες να φαμε???)τις-τα εχω κοψει φετες κ ειναι σε σακουλακια χωρισμενα στη καταψυξη

οποτε κ χειμωνιατικα θα τρωω μελιτζανες και κολοκυθακια "οικογενειακης παραγωγης"

 

αυτα τα ολίγα :wink:

ελπιζω να εδωσα καμια χρησιμη ιδεα......

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είμαι φαν του Σκλαβενίτη...έχει

τα προϊόντα του "μαράτα" και σε καλές τιμές και με ποιότητα...

βέβαια από τότε που έχουμε έρθει Σαλαμίνα ψωνίζω

από Μαρινόπουλο , αλλά δεν είναι το ίδιο.

Επίσης αρκετά ψωνίζουμε από dia ξηρούς καρπούς , κατεψυγμένα

λαχανικά που είναι σούπερ (καροτάκια,αρακά,αγκινάρες,σπανάκι και

διάφορα τέτοια)σε πάρααααα πολύ καλές τιμές...!!!!

Αλλά κατά τα άλλα παίρνουμε επώνυμα πάνες απορριπαντικά σαμπουάν κτλ

γιατί σου έρχονται μια η άλλη αν παρεις τα οικονομικά χρειάζεται να αδειάσεις το μισό μπουκάλι μέχρι να κάνει αφρό οπότε δεν συμφέρει!!

Αλλά και πάλι παρόλο που προσπαθούμε να κάνουμε οικονομία

πέφτουμε συνεχώς έξω...όλα ακριβαίνουνν αλλά ο μισθός μένει σταθερός! :(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ωραίες οι ιδέες σας!!Πάντως το περίεργο που έχω διαπιστώσει είναι όταν πάω με τον άντρα ΣΜ, και φορτώνουμε το καρότσι. Ενώ είμαι καταναλωτική όπως και οι περισσότερες γυναίκες, ο άντρας μου κάτι παθαίνει στο ΣΜ!!!Θέλεις από αυτό, θέλεις από εκείνο;;; Και λιγότερο από 100 ευρώ μηνιαίως δεν έχουμε πληρώσει ποτε. Όταν πάω μόνη μου, επειδή είμαι και πιο βιαστική συνήθως, κάνω γρήγορα και δεν ψωνίζω πολλά περιτά.

Γνωστό το τροπάριο, αλλά θέλω να το επαναλάβω.....αυτό το ευρώ μας κατέστρεψε!!!!!!!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γνωστό το τροπάριο, αλλά θέλω να το επαναλάβω.....αυτό το ευρώ μας κατέστρεψε!!!!!!!!!

έτσι ακριβώς!

 

Όχι ρε παιδιά, αφήστε το το καϋμένο το ευρώ, αν δεν το είχαμε αυτό τώρα με την κρίση αυτή αλλά και με προηγούμενες θα είχαμε καταρρεύσει τελείως. Τα'πε χτες κι ο Πρετεντέρης, ένα κεράκι πρέπει ν'ανάψουμε στο σημιτάκο για το ευρώ. Είδατε τί πάθανε οι Ισλανδοί; υποτίμηση 30%. Για σκεφτείτε να είμασταν στη θέση τους...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...