Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φαρμακείο καλοκαιρινών διακοπών!!!


Recommended Posts

Για να γράψετε οι εμπειρες μανουλίτσες τί πρέπει να περιέχει ένα φαρμακείο σωστο για τις καλοκαιρινές διακοπές και το ταξίδι!!!!

να το ετοιμάζω σιγά-σιγά.....σχεδόν 1 μήνας και κάτι έμεινε........φεύγωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οπωσδήποτε:

 

Depon σιρόπι

Fenistil στικ

Θερμόμετρο.

 

Αυτά εμείς όντως τα χρησιμοποιήσαμε...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγω είχα πάει στο φαρμακειο που με εξυπερετεί και έφτιαξα ενα μίνι φαρμακειο...

 

Ντεπον σιρόπι και σήρηγγα

Φυσιολογικούς ορούς

Bentadine sollution

Fensistil

Stick για κουνούπια

Ειδικό για τσιμπίματα τσουκτρες κλπ..

Χανζαπλάστ

Βepathol κρεμα

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολύ χρήσιμη ερώτηση bizelaki

 

Ήθελα και εγώ να ρωτήσω και όλο το ξέχναγα

 

Όντως πλησιάζει ο καιρός για διακοπές...εμείς θα λείπουμε απο 15-30 Αυγούστου οποτε ενάμισι μήνα περίπου έχουμε ακόμα....

 

σκάωωωωω απο ζέστηη :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Στο πράκτικερ έχει φαρμακεία πολύ καλά για το αυτοκίνητο, μικρά μεγάλα κτλ που περιέχουν τα πάντα σε ειδικές θήκες κτλ. ... πολύ καλα!! με την ειδική " κουβέρτα" που κρυώνει-ζεσταίνει

και πολλά άλλα, ειδικά αυτοκόλλητα ράμματα κτλ.

έχουν όλα μέσα σε μικρές συσκευασίες κτλ. και έτσι δεν παίρνουν πολύ χώρο. έχει και τσιμπιδάκια και τα πάντα.

 

Πάρε ένα τέτοιο και μετά προσέθεσε τα ειδικά για τα παιδιά.

παιδικό σιρόπι παυσίπονο, κρέμα άρνικα, σπρέι για εγκάυματα, (το έχει ο Βασιλόπουλος 6 ευρώ νομίζω)

για μεγαλύτερα παιδιά που τρέχουν κτλ compeed υγρό επίθεμα - αν κοπείς πχ δεν καταλαβαίνεις τίποτε μετά.. και δεν ξεπλένεται με νερό ή στην θάλασσα!!! τέλειο είναι αυτό το τελευταίο, μιάς και το καλοκαίρι αυτό είναι ιδιαίτερα σπαστικό όταν μπαίνουν στην θάλασσα να τους τσούζει κάτι...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο που λεει η Μαρια Σ.το compeed υγρό επίθεμα ειναι οντως φανταστικο. Στις διακοπες μου προπερσι ημουν σε μια ταβερνα και η γυναικα του ταβερνιαρη που ηταν στην κουζινα εκοψε το χερι της και μαλιστα΄αρκετα βαθια.. Το ειχα μαζι, της εβαλα λίγο και απ΄οτι μου ειπε την άλλη μερα μετα απο μιση ωρα το ξαναεβαλε στο νερο και δεν καταλαβε τιποτα.. Θελει μονο να το αφησεις να στεγνωσει.. Δεν ξερω μονο αν κανει να το βαλουμε στα πολύ μικρα παιδια.. Να το ρωτησουμε αυτο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

μόλις γύρισα από το φαρμακείο 51 ? το μπουγιουρντί.....πήρα και κάτι δικά μας χάπια βεβαια(depon,panadol κλπ) και τα ηρεμιστικά μου :D:D (πλάκα κάνω)!!

ειπα στο σύζυξ να πάει στο praktiker να μου παρει και το φαρμακείο που είπε η μαρία...

σημείωση:η φαρμακοποιός μου έδωσε μερκουρόχρωμα όχι betadine που της είπα (κάποιος το χε γράψει) γιατί μου είπε ότι δεν κάνει για μωρά (μήπως υπάρχει θυροειδής και δεν το ξέρουμε κλπ)

επίσης πήρα κάτι αδιάβροχους επιδέσμους αποστειρωμένους αυτοκόλλητους(και για μέσα στη θάλασσα)που μου σύστησε η φαρμακοποιός μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η φαρμακοποιός μου έδωσε μερκουρόχρωμα όχι betadine που της είπα (κάποιος το χε γράψει) γιατί μου είπε ότι δεν κάνει για μωρά (μήπως υπάρχει θυροειδής και δεν το ξέρουμε κλπ)

 

Εγω!! :oops: Α!! θα παω να παρω και γω μερκουρόχρωμα!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

σημείωση:η φαρμακοποιός μου έδωσε μερκουρόχρωμα όχι betadine που της είπα (κάποιος το χε γράψει) γιατί μου είπε ότι δεν κάνει για μωρά (μήπως υπάρχει θυροειδής και δεν το ξέρουμε κλπ)

 

Καλά σου είπε :)

 

Σημείωση στη σημείωση: Εσας σας εχει πει ο/η γιατρός σας ότι μετά τον χρόνο πρέπει να κάνετε γενικές εξετάσεις στο παιδί για έλεγχο χοληστερίνης, ζαχάρου, θυροειδή κλπ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

από ότι έχω καταλάβει είναι κάτι παντός καιρού, τύπου aloe,τη χρησιμοποιείς παντού από αιμοροΪδες μέχρι εγκαυματα και χρησιμοποιείται πολύ στην ομοιοπαθητική. Η φαρμακοποιός μου δεν την είχε που ρώτησα αλλά μου ειπε ότι δεν κάνει και πολλά...τώρα δεν ξέρω περισσότερα...

την έχει δοκιμάσει καμιά σας???

Link to comment
Share on other sites

η κουβέρτα είναι απλώς ένα φύλλο, μοιάζει με μαλακό αλουμινόχαρτο,

και απο την μια πλευρά, μαζεύει τις ακτίνες του ηλίου με αποτέλεσμα να ζεσταίνει,

και απο την άλλη πλευρά, τις απωθεί με αποτέλεσμα να δροσίζεται μέσα αυτός που τυλίγεις κάπως έτσι νομίζω.

 

το compeed δεν θα το έβαζα σε μικρά παιδιά, έτσι και αλλιώς τα μικρά παιδιά είναι πιο απίθανο να έχουν εκδορές και μικροτραυματισμούς τέτοιους απο ότι τα παιδιά 6-7 χρονών που τρέχουν και έχουν δύναμη την δοκιμάζουν, πέφτουν κτλ. ...

 

στα πιό μικρά θα έλεγα απλώς οξυζενέ, δεν αφήνει και σημάδι.

(θα ψάξω και για το οξυζενέ)

 

Απολυμαίνουμε με Μερκουροχρώμ (κόκκινο ιώδιο).

δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά σε ένα άλλο site είδα ότι γράφουν ότι το μερκουροχρώμ είναι και αυτό ιώδιο όπως δηλαδή και το petandine.

ποιά η διαφορά τότε????

 

διάβασα και τα εξής

Tincture of iodine is usually 10% elemental iodine in ethanol, although it is also available in 2%, 3%, and 7% mixtures. It is an essential component of any emergency survival kit, used both to disinfect wounds and to sanitize surface water for drinking.

 

When alcohol solution is not desirable, Lugol's iodine, an aqueous solution of iodine in potassium iodide solution, or Betadine, a PVPI solution, can be used.

 

It can also be used to detect and treat iodine deficiency which can lead to hypothyroidism.

 

Iodine is toxic. Children and pregnant women, who are more sensitive to it, should avoid its use. Human metabolism requires trace amount of Iodine, which is satisfied by iodised salt.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

το μερκουροχρώμ είναι και αυτό ιώδιο ή όχι???? ... συνεχίζω την συζήτηση εκεί -

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=615&highlight=betadine

για να μη βγούμε οφφ τόπικ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Για τα χτυπηματα εγω ξερω οτι βαζουμε βουτυρο..

Και για να μην κανει καρουμπαλο το πιεζουμε με ενα κερμα ή κολλαμε πανω στο βουτυρο ενα κομματι χαρτοσακουλα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

για να μην ψάχνεις στις διακοπές και την παραλία στο νησί το βούτυρο και την χαρτοσακούλα, θα έχεις την άρνικα! :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

για να μην ψάχνεις στις διακοπές και την παραλία στο νησί το βούτυρο και την χαρτοσακούλα, θα έχεις την άρνικα! :)

:lol::lol::lol:

 

ναι το βούτυρο το χρησιμοποιώ και εγώ, αλλά άντε να είσαι στην παραλία ή έξω και να έχει λιώσει το βούτυρο... :P

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...