Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαρτια βαπτισης


anastasiaore

Recommended Posts

Κοριτσια γνωριζει καποια τι χαρτια πρειπε να μαζεψω για την εκλησια πριν την βαπτιση??

Ειμαι παντρεμενη μονο με πολιτικο,οπως και οι κουμπαροι μου,ρωτησα καποιον πατερ και η απαντηση του ηταν οτι δεν μπορουν να βαπτισουν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι αν ο νονός είναι με πολιτικο δεν μπορεί να βαπτίσει.όχι εσείς. Αυτό υποστηρίζουν οι περισσοτεροι παπάδες,μπορεί ομως να βρεις κ κάποιον κ να δεχτεί να κανει το μυστηριο

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς μας ρώτησαν. Αν έχουμε κάνει θρησκευτικό γάμο, αν οι νονοί έχουν κάνει θρησκευτικό γάμο, αν είναι χριστιανοί ορθόδοξοι. Επίσης τους ενδιέφερε και το όνομα που θα δώσουμε στο παιδί μας!

Στους καιρούς μας, ο κόσμος δεν έχει χρήματα για γάμους και βαπτίσεις, και γι' αυτό πολλοί επιλέγουν τον πολιτικό γάμο, αλλά θέλουν να βαφτίσουν τα παιδιά τους.

Έρχεται λοιπόν η εκκλησία & προσπαθεί να εξαναγκάσει τον κόσμο να παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο αλλιώς δεν τους βαφτίζει το παιδί...

Αναρωτιέμαι αν έρθει ένας αλλόθρησκος και πει 'θέλω να βαπτιστώ χριστιανός', θα τον ρωτήσουν αν οι γονείς του παντρεύτηκαν με θρησκευτικό γάμο;... Τρελός παραλογισμός. Το αποκορύφωμα της κατάστασης είναι πως πλέον βάζουν 'ταρίφα' στα μυστήρια!

Πριν λίγους μήνες πάντρεψα μια ξαδέλφη μου και την ίδια μέρα βάφτισαν και το παιδάκι τους. Λοιπόν, η εκκλησία είχε ταρίφα 200? για το κάθε μυστήριο!!!!

(Εμένα τα πλήρωσε η ξαδέλφη μου, γιατί είμαι άνεργη 3 χρόνια, αλλά αν δεν είχε τη δυνατότητα;;;)

 

Στο γάμο μας, έδωσε κάποιο ποσό η κουμπάρα (δεν το γνωρίζω, αλλά δεν είναι τσιγγούνα) & τη φώναξαν μέσα να της πουν ότι αυτά που εδώσε δεν έφταναν (!!!) της ζήτησαν επιπλέον συγκεκριμένο ποσο.

Τώρα βαφτίζουμε το παιδάκι μας και από την εκκλησία μας είπαν ότι για τη νονά το κόστος είναι 100? (συμπληρώνοντας πως παλιά ήταν περισσότερο...)

 

Τέλος πάντων... Είναι πολύ άσχημος αυτός ο εκβιασμός.

 

Όσο για τα χαρτιά (για να επανέλθω στο θέμα), εμάς μας ζήτησαν πιστοποιητικό γέννησης του παιδιού και εφόσον δεν θα βαπτίσετε στην ενορία σας, ένα χαρτί από την ενορία σας (το οποίο φυσικά πληρώνετε!... Εμάς, που θα βαφτίσουμε αλλού λόγω τάματος, μας ζήτησαν 30?)

Αν τους δώσεις μια διεύθυνση της περιοχής (ότι μένεις εκεί), δεν το χρειάζεται αυτό.

 

Έχω ακούσει πως υπάρχουν ιερείς που βαφτίζουν παιδάκια, ακόμη κι όταν οι γονείς είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο. Αυτό θέλει ψάξιμο.

Όσο για τους νονούς, αν οι ταυτότητες τους γράφουν 'χριστιανοί ορθόδοξοι', η ουσία δεν απασχολεί τους ιερείς - μόνο το τυπικό. Να είναι γραμμένο.

Αν τώρα είναι παντρεμένοι μόνο με πολιτικό & εσείς πείτε ότι δεν είναι παντρεμένοι καθόλου, θα το μάθει κανείς;... Ίσως έτσι προσπεράσετε το θέμα των νονών...

 

Με το καλό η βάφτιση του παιδιού σας!

Να είναι γερό και καλότυχο!

:-)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πως υπάρχουν ιερείς που βαφτίζουν παιδάκια, ακόμη κι όταν οι γονείς είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο. Αυτό θέλει ψάξιμο.

Όσο για τους νονούς, αν οι ταυτότητες τους γράφουν 'χριστιανοί ορθόδοξοι', η ουσία δεν απασχολεί τους ιερείς - μόνο το τυπικό. Να είναι γραμμένο.

Αν τώρα είναι παντρεμένοι μόνο με πολιτικό & εσείς πείτε ότι δεν είναι παντρεμένοι καθόλου, θα το μάθει κανείς;... Ίσως έτσι προσπεράσετε το θέμα των νονών...

Η επίσημη θέση της Εκκλησίας είναι πως το παιδί μπορεί και πρέπει να βαφτιστεί ανεξαρτήτως θρησκεύματος των γονέων, και δεν παίζει ρόλο το πώς (και αν) έχουν παντρευτεί.

 

Οι νονοί όμως πρέπει απαραιτήτως να είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι και αν είναι παντρεμένοι να είναι παντρεμένοι με θρησκευτικό γάμο. Η λογική είναι πως ο γάμος είναι ένα από τα σημαντικά μυστήρια της Εκκλησίας και κάποιος που έχει επιλέξει να μην το τελέσει (αλλά να κάνει πολιτικό γάμο) δεν είναι σε θέση να οριστεί ως ανάδοχος μωρού που βαφτίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο νονός είναι ανύπαντρος τη μέρα της βάπτισης, αλλά παντρευτεί μετά με πολιτικό, τι γίνεται; Αναιρείται η βάπτιση;:rolleyes:

 

Εμάς πάντως δεν μας ρώτησαν αν είναι ή δεν είναι παντρεμένος ο νονός και με τι είδους γάμο...

 

Φαντάζομαι οι ομοφυλόφιλοι νονοί απαγορεύονται δια ροπάλου.:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γνωριζει καποια τι χαρτια πρειπε να μαζεψω για την εκλησια πριν την βαπτιση??

Ειμαι παντρεμενη μονο με πολιτικο,οπως και οι κουμπαροι μου,ρωτησα καποιον πατερ και η απαντηση του ηταν οτι δεν μπορουν να βαπτισουν..

 

Να μην τους δώσεις αναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω... θα το παιξω Τρελη θα παω απο εβδομαδα να ρωτησω απλα δεν θα αναφερω τιποτα για τους νονους.. ο Παπας ειναι σοι μας οποτε δεν νομιζω να μας δημιουργησει προβλημα..

Απο ενα αλλο ζευγαρι ακουσα οτι μπορουν να βαπτισουν απλα πληρωνει ξανα αδειες γαμου, με το σκεπτικο οτι θα κανεις θρησκευτικο γαμο.

 

Να μην τους δώσεις αναφορά.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...