Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια με αποθηλασμο


Recommended Posts

.. Ο αποκλειστικος θηλασμος θεωρω οτι θα ειναι μια δεσμευση, το να μην μπορει να ταισει αλλος το μωρο, τα αλματα αναπτυξης συχνα πυκνα που θα πρεπει να το εχω συνεχεια παλι πανω μου, το ανυπαρκτο προγραμμα (πχ θελω να βγω ενα βραδυ με το συζυγο, να παμε σε εναν γαμο πχ κ δεν θα ξερω ποτε θα πεινασει...) Σε ευχαριστω παντως!!

 

Τώρα με μπέρδεψες...Αν όντως το θέμα είναι αυτά που αναφέρεις, δεν νομίζω ότι αξίζει να αποθηλάσεις για αυτά! Και εξηγούμαι:

 

Ναι, ο αποκλειστικός θηλασμός είναι δέσμευση σε ένα βαθμό.

ΟΜΩΣ...δεν είναι αυτό που βιώνεις τώρα! Οι πρώτες 40 μέρες είναι πάρα πολύ δύσκολες, αλλά στη συνέχεια μόνο καλύτερα θα είναι τα πράγματα...Θα το έχεις όλο και λιγότερο πάνω σου και οι μαραθώνιοι θηλασμοί θα είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Ναι, με τον αποκλειστικό θηλασμό δεν υπάρχει απόλυτο πρόγραμμα, όμως κατά το δίμηνο διαμορφώνεται ένα υποτυπώδες πρόγραμμα! Για παράδειγμα, μπορεί να τρώει περίπου ανά 1,5 ώρα, ή ανά δίωρο, τη νύχτα να κάνει και μεγαλύτερα διαστήματα κλπ. Γενικά αν το μωρό έχει θηλάσει "καλά", θα ξέρεις ότι έχεις κάποια ώρα ελεύθερη.

Επίσης, τα άλματα ανάπτυξης δεν είναι και τόσο συχνά, ούτε σημαίνει ότι θα τα περάσετε όλα με την ίδια ένταση...σε μερικά μωρά γίνονται τόσο σταδιακά που είναι ανεπαίσθητα!

Οπότε, αν θες να πας κάπου, ή ταίζεις το μωρό πριν φύγεις και υπολογίζεις το χρόνο που μπορείς να λείψεις, ή αν θες να λείψεις για πολλή ώρα, μπορεί να πιεί ένα μπουκάλι αντλημένο ή ξένο όσο λείπεις. Επίσης, μπορείς να το πάρεις μαζί σου στο γάμο που λες, και να το θηλάσεις αν χρειαστεί σε ένα ήσυχο μέρος που σίγουρα θα βρεις...Ή να μην το πάρεις και να πιεί ένα μπιμπερό, κανένα πρόβλημα!

 

Μήπως η λύση για σένα θα ήταν η μικτή διατροφή; Μήπως αν το μωρό σου συνήθιζε το μπιμπερό ώστε να ξέρεις ότι αν θες να πας κάπου μπορείς άφοβα να πας, δεν θα ήθελες να αποθηλάσεις;

 

(φαντάζομαι δεν εννοείς να πας μια βδομάδα στις μαλδίβες, αλλά να μπορείς να βγαίνεις να κάνεις τις δουλειές σου, να πας για έναν καφέ κλπ.)

 

Για σκέψου το...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 339
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα με μπέρδεψες...Αν όντως το θέμα είναι αυτά που αναφέρεις, δεν νομίζω ότι αξίζει να αποθηλάσεις για αυτά! Και εξηγούμαι:

 

Ναι, ο αποκλειστικός θηλασμός είναι δέσμευση σε ένα βαθμό.

ΟΜΩΣ...δεν είναι αυτό που βιώνεις τώρα! Οι πρώτες 40 μέρες είναι πάρα πολύ δύσκολες, αλλά στη συνέχεια μόνο καλύτερα θα είναι τα πράγματα...Θα το έχεις όλο και λιγότερο πάνω σου και οι μαραθώνιοι θηλασμοί θα είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

Ναι, με τον αποκλειστικό θηλασμό δεν υπάρχει απόλυτο πρόγραμμα, όμως κατά το δίμηνο διαμορφώνεται ένα υποτυπώδες πρόγραμμα! Για παράδειγμα, μπορεί να τρώει περίπου ανά 1,5 ώρα, ή ανά δίωρο, τη νύχτα να κάνει και μεγαλύτερα διαστήματα κλπ. Γενικά αν το μωρό έχει θηλάσει "καλά", θα ξέρεις ότι έχεις κάποια ώρα ελεύθερη.

Επίσης, τα άλματα ανάπτυξης δεν είναι και τόσο συχνά, ούτε σημαίνει ότι θα τα περάσετε όλα με την ίδια ένταση...σε μερικά μωρά γίνονται τόσο σταδιακά που είναι ανεπαίσθητα!

Οπότε, αν θες να πας κάπου, ή ταίζεις το μωρό πριν φύγεις και υπολογίζεις το χρόνο που μπορείς να λείψεις, ή αν θες να λείψεις για πολλή ώρα, μπορεί να πιεί ένα μπουκάλι αντλημένο ή ξένο όσο λείπεις. Επίσης, μπορείς να το πάρεις μαζί σου στο γάμο που λες, και να το θηλάσεις αν χρειαστεί σε ένα ήσυχο μέρος που σίγουρα θα βρεις...Ή να μην το πάρεις και να πιεί ένα μπιμπερό, κανένα πρόβλημα!

 

Μήπως η λύση για σένα θα ήταν η μικτή διατροφή; Μήπως αν το μωρό σου συνήθιζε το μπιμπερό ώστε να ξέρεις ότι αν θες να πας κάπου μπορείς άφοβα να πας, δεν θα ήθελες να αποθηλάσεις;

 

(φαντάζομαι δεν εννοείς να πας μια βδομάδα στις μαλδίβες, αλλά να μπορείς να βγαίνεις να κάνεις τις δουλειές σου, να πας για έναν καφέ κλπ.)

 

Για σκέψου το...

 

To 1,5 ωρα η 2ωρο το κανει και τωρα την ημερα..την νυχτα ειναι συνηθως 3ωρο..ομως με εχει εξαντλησει αυτο ηδη...τι να πω, καλομαθημενη ειμαι μαλλον..:( ακουω γνωστες που δινουν ξενο και κοιμουνται ολη νυχτα και τη ημερα ειναι ανα 3ωρο η 4ωρο...πολυ καλυτερα δλδ.. Το ξερω, ακουγονται μπερδεμανα αυτα που λεω...:(

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι ακριβώς, αλλά θα το δεις εσύ στην πορεία, μπορεί με επιλογή σου μετά από 2 εβδομάδες να κόψεις και το δεύτερο γεύμα, αλλά μπορεί να σου μειωθεί και μόνο του και να καταλάβεις ότι το γάλα σου επαρκεί ας πούμε για 4 γεύματα τη μέρα... ή 5 ή 3. Ή να δεις ότι κόβοντας το ένα ξεκουράζεσαι λιγάκι και να θελήσεις να διατηρήσεις όλα τα υπόλοιπα. Εγώ στο πρώτο μου παιδί που θήλασα συνολικά 6 μήνες δεν παρατήρησα άλματα ούτε κάθησε ποτέ στο στήθος όλη μέρα. Εγώ -λάθος ή σωστό- του έφτιαξα το πρόγραμμα που ένιωθα ότι έπρεπε και που εγώ άντεχα να ακολουθήσω. Δηλαδή θηλασμός κάθε 3 ώρες και το βράδυ από 25 ημερών κοιμόταν 11-7 χωρίς να ξυπνήσει. Μόνο με θηλασμό... Ήμουν τυχερή? Ήμουν αυστηρή? Δεν ξέρω... Πάντως ένιωθα ότι όλα κυλούσαν φυσιολογικά... και ο θηλασμός και ο αποθηλασμός γίνανε όπως ήθελα. Για τη ρουκέτα δε θα ανησυχούσα με τη μία φορά... και εμένα έκανε ρουκέτες με το δικό μου γάλα.

 

Δλδ μετα το γευμα του ξενου γαλακτος, στο επομενο που θα ειναι θηλασμος θα χορτασει απο εμενα? Η θα θελει οσο ηπιε πριν στο μπιμπερο? Κ θα κλεινουμε 3ωρα θηλασμου??:confused: Ησουν τυχερη μαλλον!Εγω τις τελευταιες μερες τις θεωρω αλμα, ειναι ανα μιαμιση ωρα πανω μου και τρωει κανονικοτατα, αν δεν το αφησω να πιπιλισει δεν το παιρνει ο υπνος και γκρινιαζει και το βραδυ ξυπναει ανα 3ωρο..το ταισμα μαζι με ρεψιμο, αλλαγμα και προσπαθεια να αποκοιμηθει πιανει την 1 ωρα..και το βραδυ, μετα απο αυτη την μια ωρα που τον ακουμπαω στην καλαθουνα αρχιζει μετα απο λιγο και κλαιει και σφιγγεται και κοιμαται πανω στον συζυγο η σε εμενα...δυσκολες καταστασεις δλδ..γιαυτο σου λεω..αν το μωρο ειχε καποια σειρα ισως να μην σκεφτομουν καν τον αποθηλασμο..

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα χορτάσει, γιατί να μη χορτάσει? Το μωρό σου είναι μικρό ακόμα, τώρα περνάς τα δύσκολα... Δε σημαίνει ότι θα συνεχίσει έτσι. Και για σένα είναι κουραστικό όπως και για όλες στην αρχή. Έχεις και τις ορμόνες άνω κάτω!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ μετα το γευμα του ξενου γαλακτος, στο επομενο που θα ειναι θηλασμος θα χορτασει απο εμενα? Η θα θελει οσο ηπιε πριν στο μπιμπερο? Κ θα κλεινουμε 3ωρα θηλασμου??:confused: Ησουν τυχερη μαλλον!Εγω τις τελευταιες μερες τις θεωρω αλμα, ειναι ανα μιαμιση ωρα πανω μου και τρωει κανονικοτατα, αν δεν το αφησω να πιπιλισει δεν το παιρνει ο υπνος και γκρινιαζει και το βραδυ ξυπναει ανα 3ωρο..το ταισμα μαζι με ρεψιμο, αλλαγμα και προσπαθεια να αποκοιμηθει πιανει την 1 ωρα..και το βραδυ, μετα απο αυτη την μια ωρα που τον ακουμπαω στην καλαθουνα αρχιζει μετα απο λιγο και κλαιει και σφιγγεται και κοιμαται πανω στον συζυγο η σε εμενα...δυσκολες καταστασεις δλδ..γιαυτο σου λεω..αν το μωρο ειχε καποια σειρα ισως να μην σκεφτομουν καν τον αποθηλασμο..

 

 

Για τον αποθηλασμο:

Κόβε ΜΟΝΟ ενα γευμα την εβδομάδα, με ταχύτερο ρυθμό θα έχεις πρόβλημα!

Οταν καταφερεις να θηλάζεις 3-4 φορές το 24ωρο και το υπόλοιπο όλο να ειναι συμπλήρωμα, ξαναγραψε.

 

Αν θέλεις να συνεχίσεις να θηλάζεις μπορούμε να το συζητήσουμε κι αυτό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σε ρωτήσω κάτι? Το αλλάζεις πριν το θηλασμό ή μετά? Αν το αλλάζεις μετά ίσως το ξεσηκώνεις με το άλλαγμα και χάνει τον ύπνο του. Δοκίμασε όταν αφήνει το στήθος μετά το θηλασμό να του δώσεις πιπίλα για να νανουριστεί. Επίσης δεν είναι κακό να κοιμάται πάνω σου εφόσον διασφαλίσεις ότι δε θα πέσει από το κρεββάτι.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα: το να σου παίρνει όλη η διαδικασία μία ώρα σε αυτή τη φάση δεν είναι παράλογο. Σε λίγο καιρό μπορεί να θηλάζει πολύ πιο γρήγορα και σε 20 λεπτά να έχει τελειώσει. Επίσης ρεύεται πάντα? Δε χρειάζεται να το κρατάς πολύ ώρα περιμένοντας να ρευτεί... καμμιά φορά δε ρεύονται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι? Το αλλάζεις πριν το θηλασμό ή μετά? Αν το αλλάζεις μετά ίσως το ξεσηκώνεις με το άλλαγμα και χάνει τον ύπνο του. Δοκίμασε όταν αφήνει το στήθος μετά το θηλασμό να του δώσεις πιπίλα για να νανουριστεί. Επίσης δεν είναι κακό να κοιμάται πάνω σου εφόσον διασφαλίσεις ότι δε θα πέσει από το κρεββάτι.

 

Σε τέτοια ηλικία το φανταστικό ειναι ότι δεν κουνιούνται όποτε δεν πέφτουν.

Αντίθετα, η πιπίλα μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.

 

Βασικά RITA το μωρό ειναι πολυ πολυ μικρό, όλα αλλάζουν απο την μια στιγμή στην αλλη. Προσωπικά, θα ήθελα να δώσεις λιγο χρονο στην όλη υπόθεση, αλλες 3 εβδομάδες πχ να δεις πως θα πάει.

 

Άσχετο, αλλα το άλλο θέμα που εχειε γράψει ποιο ειναι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις άλματα ανάπτυξης περνούν όλα τα μωρά.

 

Επίσης κανείς δε σου εγγυάται ότι θα δώσεις μπουκάλι και θα κοιμηθεί σερί. Για την ακρίβεια όλες οι φίλες μου που αποθηλασαν γιαυτόν το λόγο την πάτησαν. Γιατί κατέληξαν να σηκώνονται και να πρέπει να ετοιμάζουν γάλα με ένα μωρό να κλαίει.

 

Τέλος τον πρώτο καιρό όλα τα μωρά είναι κολλημένα πάνω στη μαμά τους. Για να αναπτύξουν μαζί της ισχυρό δεσμό (είναι ο τρόπος τη φύσης να εξασφαλίσει την επιβίωση του μωρού).

 

Οι πρώτες ημέρες είναι τραγωδία. Γιαυτό και ο σαραντισμός υπάρχει σε όλες τις κουλτούρες. Εμένα με είχε βοηθήσει πάρα μα παρα πολύ η μαία μου, που μου είχε πει "τις πρώτες σαράντα μέρες δε θα σου δίνεις καμία σημασία, θα σου συμπεριφέρεσαι με συγκατάβαση σαν ήταν μια ξένη." Και είχε δίκιο.

 

Αυτό που τώρα σου φαίνεται βουνό σε ένα μήνα θα είναι πετραδάκι για πεντόβολο....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως η λύση για σένα θα ήταν η μικτή διατροφή; Μήπως αν το μωρό σου συνήθιζε το μπιμπερό ώστε να ξέρεις ότι αν θες να πας κάπου μπορείς άφοβα να πας, δεν θα ήθελες να αποθηλάσεις;

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, μήπως η μεικτή διατροφή θα της ταίριαζε.

 

Πάντως αυτό για τα μωρά που κοιμούνται όλη νύχτα επειδή πίνουν ξένο μου φαίνεται υπερβολικό. Το πιθανότερο είναι ότι ξυπνάνε επειδή βγαίνουν από το βαθύ ύπνο και αποζητούν έναν τρόπο για να ξανακοιμηθούν - ο τρόπος για τα περισσότερα μωρά που θηλάζουν είναι το πιπίλισμα του στήθους - συνεπώς ξυπνάνε για να θηλάσουν. Εναλλακτικά ξυπνάνε επειδή πεινάνε, κυρίως τα μωράκια που είναι μικρότερα σε κιλά - ένα μωρό 5 κιλά μπορεί να μην ξυπνάει καθόλου, ένα μωρό 3 κιλά θα ξυπνάει ανά τρίωρο ακόμα κι αν δεν θηλάζει.

 

Αν το δικό σου μωρό ξυπνάει επειδή πεινάει, πιθανολογώ ότι δεν θα αλλάξει κάτι δίνοντας ξένο γάλα, εκτός ίσως από τη διάρκεια του ταΐσματος. Γιατί δεν αρχίζεις τη νύχτα να το ταΐζεις με μπιμπερό (είτε ξένο γάλα είτε δικό σου) ώστε να μπορεί να σηκώνεται ο μπαμπάς αντί για σένα?

 

Αν το μωρό σου ξυπνάει γιατί θέλει βοήθεια για να ξανακοιμηθεί, το καλύτερο θα είναι να αρχίσεις να το βάζεις στην κούνια του μισοκοιμισμένο και να μην το αποκοιμίζεις θηλάζοντας.

 

Πάντως το μωρό είναι μικρό ακόμα για εκπαίδευση ύπνου, πιπίλα κλπ. Σε 1-2 μήνες τα πράγματα θα είναι τελείως αλλιώς.

 

Καταλαβαίνω ότι είσαι κουρασμένη αυτή τη στιγμή, αλλά και το μωρό σου δεν θα είναι νεογέννητο για πάντα. Αυτή τη στιγμή έχει ανάγκη το θηλασμό, την αγκαλιά, τη μυρωδιά σου. Δεν χάθηκε ο κόσμος να χάσεις καμιά έξοδο, έχεις καιρό μπροστά σου για νυχτερινή ζωή :-P

 

Και κάτι άλλο: μήπως δεν χρειάζεται τόσο ρέψιμο, τόσες αλλαγές πάνας κλπ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τον αποθηλασμο:

Κόβε ΜΟΝΟ ενα γευμα την εβδομάδα, με ταχύτερο ρυθμό θα έχεις πρόβλημα!

Οταν καταφερεις να θηλάζεις 3-4 φορές το 24ωρο και το υπόλοιπο όλο να ειναι συμπλήρωμα, ξαναγραψε.

 

Αν θέλεις να συνεχίσεις να θηλάζεις μπορούμε να το συζητήσουμε κι αυτό.

 

Τι προβλημα θα αντιμετωπισω,αν πχ κοβω ανα τρεις μερες; Θα ξαναγραψω,τι θα εχει γινει τοτε δλδ; :?:

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι? Το αλλάζεις πριν το θηλασμό ή μετά? Αν το αλλάζεις μετά ίσως το ξεσηκώνεις με το άλλαγμα και χάνει τον ύπνο του. Δοκίμασε όταν αφήνει το στήθος μετά το θηλασμό να του δώσεις πιπίλα για να νανουριστεί. Επίσης δεν είναι κακό να κοιμάται πάνω σου εφόσον διασφαλίσεις ότι δε θα πέσει από το κρεββάτι.

 

Αν το αλλαζω πριν,θα ξυπνησει τη γειτονια με τις φωνες,πολυ λαιμαργος..Ασε που κατα τον θηλασμο τα ξανακανει.. Η βλακεια με την πιπιλα ειναι οτι του πεφτει κ φτου κ απο την αρχη.. Κακο ειναι,διοτι δεν μπορω να κοιμηθω εγω ετσι..κ ο συζυγος κουραζεται ετσι,ξυπναει κ εξι το πρωι για τη δουλεια..για αυτο εκεινες τιςωρες σκεφτομαι τοξενο γαλα.να φαει,να μην εχει να πιπιλαει,να τον αλλαξω κ να πεσει ξερος για υπνο..δενισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα: το να σου παίρνει όλη η διαδικασία μία ώρα σε αυτή τη φάση δεν είναι παράλογο. Σε λίγο καιρό μπορεί να θηλάζει πολύ πιο γρήγορα και σε 20 λεπτά να έχει τελειώσει. Επίσης ρεύεται πάντα? Δε χρειάζεται να το κρατάς πολύ ώρα περιμένοντας να ρευτεί... καμμιά φορά δε ρεύονται καθόλου.

 

Τρώω ζορι με το ρεψιμο..ουτε ευκολα ρευεται,αλλα αν δεν ρευτει καθολου τα αερια θα μαζευτουν στην κοιλιτσε κ καταληγουμε στα σφιξιματα που εγραψα...με το ξενο ρευονται ευκολοτερε επειδη ειναι πιο βαρυ;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, μήπως η μεικτή διατροφή θα της ταίριαζε.

 

Πάντως αυτό για τα μωρά που κοιμούνται όλη νύχτα επειδή πίνουν ξένο μου φαίνεται υπερβολικό. Το πιθανότερο είναι ότι ξυπνάνε επειδή βγαίνουν από το βαθύ ύπνο και αποζητούν έναν τρόπο για να ξανακοιμηθούν - ο τρόπος για τα περισσότερα μωρά που θηλάζουν είναι το πιπίλισμα του στήθους - συνεπώς ξυπνάνε για να θηλάσουν. Εναλλακτικά ξυπνάνε επειδή πεινάνε, κυρίως τα μωράκια που είναι μικρότερα σε κιλά - ένα μωρό 5 κιλά μπορεί να μην ξυπνάει καθόλου, ένα μωρό 3 κιλά θα ξυπνάει ανά τρίωρο ακόμα κι αν δεν θηλάζει.

 

Αν το δικό σου μωρό ξυπνάει επειδή πεινάει, πιθανολογώ ότι δεν θα αλλάξει κάτι δίνοντας ξένο γάλα, εκτός ίσως από τη διάρκεια του ταΐσματος. Γιατί δεν αρχίζεις τη νύχτα να το ταΐζεις με μπιμπερό (είτε ξένο γάλα είτε δικό σου) ώστε να μπορεί να σηκώνεται ο μπαμπάς αντί για σένα?

 

 

 

Αν το μωρό σου ξυπνάει γιατί θέλει βοήθεια για να ξανακοιμηθεί, το καλύτερο θα είναι να αρχίσεις να το βάζεις στην κούνια του μισοκοιμισμένο και να μην το αποκοιμίζεις θηλάζοντας.

 

Πάντως το μωρό είναι μικρό ακόμα για εκπαίδευση ύπνου, πιπίλα κλπ. Σε 1-2 μήνες τα πράγματα θα είναι τελείως αλλιώς.

 

Καταλαβαίνω ότι είσαι κουρασμένη αυτή τη στιγμή, αλλά και το μωρό σου δεν θα είναι νεογέννητο για πάντα. Αυτή τη στιγμή έχει ανάγκη το θηλασμό, την αγκαλιά, τη μυρωδιά σου. Δεν χάθηκε ο κόσμος να χάσεις καμιά έξοδο, έχεις καιρό μπροστά σου για νυχτερινή ζωή :-P

 

Και κάτι άλλο: μήπως δεν χρειάζεται τόσο ρέψιμο, τόσες αλλαγές πάνας κλπ?

 

Δεν θα ηθελα να μπλεξω κ με θηλαστρα..Μα δεν ξερω αν ξυπναει για να φαει..οποτε τοβαζω,θα φαει..χτες τοειχα στο καλαθι,το κουναγα μιση ωρα καιτιποτα...σφιξιμο κ γκρινια..απο μιαμιση ωρα στα δυο ξυπνηματα του στις μια κ στις τεσσερις..με το ξενο μου ειπε κ ο γιατρος οτι επειδη ειναι βαρυ,δυσκολο το βραδυ να ξυπναει παλι στο τριωρο...τεσσερα κιλα ειναι ο δικος μου..

Link to comment
Share on other sites

Βαρύ= πιο δύσπεπτο σκέψου αν αυτό θέλεις σε μωρό που ήδη δυσφορεί.

 

Όπως και να χει, εγώ καταλαβαίνω ότι είσαι πελαγωμένη και απηυδησμένη και θέλεις μια λύση τώρα. αμέσως. Έχεις τα χίλια δίκια, πραγματικά είναι ζόρικα τα πράγματα στην αρχή, όμως δε μένουν έτσι για πάντα.

 

Απλά τώρα παίρνεις και το βάπτισμα του πυρός, ότι τώρα που έχεις μωρό για πολύ καιρό και ανεξαρτήτως σίτισης μπορεί να πράγματα να μην είναι όπως τα ήξερες ή όπως τα φανταζόσουν αλλά απρόβλεπτα διαφορετικά. ίσως κουραστικά, ίσως τρομακτικά, ίσως απογοητευτικά, αλλά ίσως και χαρούμενα, με θαυμασμό και περηφάνια, με αγάπη να ξεχειλίζει από παντού.

 

Με λίγα λόγια ο θηλασμός κι ο αποθηλασμός είναι το λιγότερο...

 

Μίλα με σύμβουλο θηλασμό να σε καθοδηγήσει για τον αποθηλασμό κλπ αλλά καλού κακού πέρνα μια βόλτα από τη Φαιναρέτη ή κάποια άλλη δομή που να έχει ψυχολογική υποστήριξη για λεχώνες. Ζεις μια μεγάλη αλλαγή στη ζωή σου και ίσως η μετάβαση να χρειάζεται λίγη βοήθεια.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

rita επειδή εγω στην ηλικια σας της εδινα παντα ξενο γαλα στο τελευταιο γευμα το βραδυ,,,και ηταν σχετικα μεγαλο μωρο την ξαναταιζα (θηλαζα) μετα από 4 ωρες (δεν κοιμοταν παντα σερι κατά την διαρκεια αυτων των ωρων ),,,,αρχισε να δινεις ένα μπιμπερο εκεινη την ωρα (γυρω στις 12) και δες αν θα σε ξεκουρασει

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

rita επειδή εγω στην ηλικια σας της εδινα παντα ξενο γαλα στο τελευταιο γευμα το βραδυ,,,και ηταν σχετικα μεγαλο μωρο την ξαναταιζα (θηλαζα) μετα από 4 ωρες (δεν κοιμοταν παντα σερι κατά την διαρκεια αυτων των ωρων ),,,,αρχισε να δινεις ένα μπιμπερο εκεινη την ωρα (γυρω στις 12) και δες αν θα σε ξεκουρασει

 

Κι εγώ θα πρότεινα να το δεις και αυτό ως εναλλακτική, μήπως σε ξεκουράσει. Παράλληλα προτείνω εκείνη την ώρα να κάνεις και λίγο θήλαστρο για να μη μένει το στήθος για πολλές ώρες χωρίς ζήτηση.

Επίσης, προτείνω κι εγώ να επικοινωνήσεις με τη Φαιναρέτη μήπως μπορέσεις να πάρεις τη στήριξη που χρειάζεσαι.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά τώρα παίρνεις και το βάπτισμα του πυρός, ότι τώρα που έχεις μωρό για πολύ καιρό και ανεξαρτήτως σίτισης μπορεί να πράγματα να μην είναι όπως τα ήξερες ή όπως τα φανταζόσουν αλλά απρόβλεπτα διαφορετικά. ίσως κουραστικά, ίσως τρομακτικά, ίσως απογοητευτικά, αλλά ίσως και χαρούμενα, με θαυμασμό και περηφάνια, με αγάπη να ξεχειλίζει από παντού.

 

Με λίγα λόγια ο θηλασμός κι ο αποθηλασμός είναι το λιγότερο...

 

Μίλα με σύμβουλο θηλασμό να σε καθοδηγήσει για τον αποθηλασμό κλπ αλλά καλού κακού πέρνα μια βόλτα από τη Φαιναρέτη ή κάποια άλλη δομή που να έχει ψυχολογική υποστήριξη για λεχώνες. Ζεις μια μεγάλη αλλαγή στη ζωή σου και ίσως η μετάβαση να χρειάζεται λίγη βοήθεια.

 

Συμφωνώ απόλυτα, νομίζω περνάς λίγο έντονα τη φάση της προσαρμογής...Αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι κακομαθημένη, απλά δυσκολεύεσαι όπως πάρα πολλές κοπέλλες τη σήμερον ημέρα...

 

Το ξενύχτι και η κούραση, σε συνδυασμό με τη λοχεία, το κάνουν να φαίνεται βουνό...Θυμάμαι τον εαυτό μου σε αυτή τη φάση, ένιωθα σε μεγάλο βαθμό όπως εσύ...Ήθελα λύσεις άμεσα και φοβόμουν ότι δεν θα φτιάξουν ποτέ τα πράγματα...Καταλαβαίνω απόλυτα πώς μπορεί να αισθάνεσαι...

 

Να είσαι σίγουρη ότι πολύ σύντομα θα δεις βελτίωση...Εν τω μεταξύ, θα σου έλεγα να αφήσεις το μωρό για καμιά ωρίτσα, να βγεις καμιά βολτίτσα, να περπατήσεις λίγο και να χαζέψεις τις βιτρίνες...Να σκεφτείς πώς θα μπορούσες να νιώσεις καλύτερα άμεσα: με το να δίνεις και κανένα μπουκάλι τη νύχτα; με το να ξεκινήσεις διαδικασία αποθηλασμού;...Προσπάθησε να το σκεφτείς με καθαρό μυαλό και σίγουρα θα βρεις την καλύτερη λύση για σένα...

 

Διευκρίνιση: μικτή διατροφή εννοώ με θηλασμό και γάλα σκόνη, όχι θήλαστρα και λοιπά...

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω θα συμφωνήσω με τις προλαλήσασες σχετικα με την στηριξη και ενημερωση που χρειάζεσαι καθως από τα γραφόμενα σου διακρίνω ότι έχεις υπερβολικες απαιτησεις από ένα ασαραντητο μωρό...ακομη και το ξενο γαλα δεν θα μπορεσει να εκπληρωσει τις προσδοκίες σου. Να χαίρεσαι που έχεις ένα φυσιολογικο νεογνο στο σπιτι που κλαιει, θηλαζει , απαιτει κτλ...αν ηταν συνεχεια κοιμισμένος ή υπερβολικα υσηχος ή δεν αναζητουσε την αγκαλια σου κτλ κτλ τοτε να ανυσηχουσες!!

Επίσης οι κοπέλες που σου προτεινουν την μικτη διατροφή το κανουν διοτι ξερουν ότι στο μελλον που πχ το μωρο θα βγαζει δοντια το στηθος θα είναι σύμμαχος σου...έπισης οι κολικοι επιδεινώνονται από το ξενο γαλα...η μεικτη διατροφή μπορει να σε ανακουφισει από την δεσμευτικοτητα του θηλασμου και παραλληλα να συνεχισει να σου προσφερει τα πλεονεκτήματα του...

Ύπομονη και μην ακους για τα "καταπληκτικα μωρα" μου κοιμούνται σερι από τοτε που γεννηθηκαν!! Είναι αστικος μυθος!!

Link to comment
Share on other sites

Ύπομονη και μην ακους για τα "καταπληκτικα μωρα" μου κοιμούνται σερι από τοτε που γεννηθηκαν!! Είναι αστικος μυθος!!

Από τότε που γεννήθηκαν ίσως να είναι αστικός μύθος, από τις 25 μέρες όμως το έχω ζήσει και ναι είναι εφικτό (και πολύ βολικό)! Για τα υπόλοιπα όμως που δεν κοιμούνται και τόσο εύκολα, ένα μπιμπερό τη νύχτα μπορεί να βοηθήσει την κοπέλα να ξεκουραστεί και να ηρεμήσει λίγο. Πάντως έχει αποφασίσει να το προσπαθήσει μέχρι να σαραντίσει και μετά να δει τι θα κάνει. Απολύτως λογικό μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Νταξ, κι εγώ το έχω πεί κάποια στιγμή στη βιασύνη μου, όταν με ρώτησαν απο πότε κοιμάται όλη νύχτα, και λέω απο 4 μηνων... Όλη νύχτα εννοούσα 01:00-06:00 δηλαδή 5 ώρες:D. Τότε όμως μου φαινόταν πραγματικά οτι κοιμόταν όλη νύχτα, αφού ξυπνούσα μόνη μου στο 3ωρο και περίμενα...

Link to comment
Share on other sites

Αν το αλλαζω πριν,θα ξυπνησει τη γειτονια με τις φωνες,πολυ λαιμαργος..Ασε που κατα τον θηλασμο τα ξανακανει.. Η βλακεια με την πιπιλα ειναι οτι του πεφτει κ φτου κ απο την αρχη.. Κακο ειναι,διοτι δεν μπορω να κοιμηθω εγω ετσι..κ ο συζυγος κουραζεται ετσι,ξυπναει κ εξι το πρωι για τη δουλεια..για αυτο εκεινες τιςωρες σκεφτομαι τοξενο γαλα.να φαει,να μην εχει να πιπιλαει,να τον αλλαξω κ να πεσει ξερος για υπνο..δενισχυει;

 

 

Δεν θηλασα κανενα απο τα τρια μου παιδια. Κανενα τους δεν κοιμοταν σερι το βραδυ για πολλλλλους μηνες, παρολο που επιναν ξενο (υποτιθεται χορταστικο) γαλα. Επομενως για να μιλησω για τη δικη μου περιπτωση αυτο που γραφεις δεν ισχυει. Το μωρο σου ειναι πολυ μικρουλι ακομα για να μπει σε καποιο προγραμμα. Βρε κοριτσι μου να πω κατι χωρις παρεξηγηση? Εχεις τοσο γαλα, μην παει χαμενο. Ζητα βοηθεια οπως σου ειπαν και τα αλλα κοριτσια μηπως μπορεσεις καπως να βελτιωσεις την κατασταση σου για να προχωρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που γεννήθηκαν ίσως να είναι αστικός μύθος, από τις 25 μέρες όμως το έχω ζήσει και ναι είναι εφικτό (και πολύ βολικό)! Για τα υπόλοιπα όμως που δεν κοιμούνται και τόσο εύκολα, ένα μπιμπερό τη νύχτα μπορεί να βοηθήσει την κοπέλα να ξεκουραστεί και να ηρεμήσει λίγο. Πάντως έχει αποφασίσει να το προσπαθήσει μέχρι να σαραντίσει και μετά να δει τι θα κάνει. Απολύτως λογικό μου φαίνεται...

 

Ναι και εγώ ξέρω αρκετά μωράκια που κοιμούνται πολυ καλα με το ξένο

Μάλιστα απο τις 7 μανουλες που έχουμε γεννήσει πάνω κάτω τον ίδιο μήνα και κάνουμε παρέα μόνο το δικό μου και μιας άλλης κοπέλας τα μωράκια ξυπνάνε πολυ την νύχτα... Είμαστε οι μοναδικές που θηλαζουμε! Ίσως και τα μικρά έχουν συνηθίσει να ηρεμουν με αυτο τον τροπο, ενώ αυτά με το ξένο ξέρουν ότι ξυπνάνε και δεν έχει ούτε θηλασμο ούτε πιπιλισμα οπότε μπορει και να μην ξανά σηκώνονται για αυτο το λόγο (μιλάω για ηλικίες άνω των 3 μηνών!)

 

 

Δεν το μετανοιωνω όμως ...Κάποια στιγμή θα καλυτερεύσει το πράμα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ ξέρω αρκετά μωράκια που κοιμούνται πολυ καλα με το ξένο

Μάλιστα απο τις 7 μανουλες που έχουμε γεννήσει πάνω κάτω τον ίδιο μήνα και κάνουμε παρέα μόνο το δικό μου και μιας άλλης κοπέλας τα μωράκια ξυπνάνε πολυ την νύχτα... Είμαστε οι μοναδικές που θηλαζουμε! Ίσως και τα μικρά έχουν συνηθίσει να ηρεμουν με αυτο τον τροπο, ενώ αυτά με το ξένο ξέρουν ότι ξυπνάνε και δεν έχει ούτε θηλασμο ούτε πιπιλισμα οπότε μπορει και να μην ξανά σηκώνονται για αυτο το λόγο (μιλάω για ηλικίες άνω των 3 μηνών!)

 

 

Δεν το μετανοιωνω όμως ...Κάποια στιγμή θα καλυτερεύσει το πράμα :wink:

 

Νομίζω ότι το κάθε μωρό είναι διαφορετικό. Η πρώτη μου κοιμόταν σερί, όπως προανέφερα, με αποκλειστικό θηλασμό. Η δεύτερη άργησε να το κάνει παρόλο που από 20 ημερών έκανε μεικτή διατροφή. Άρα ίσως κάποια μωρά κοιμούνται περισσότερο γιατί έτσι είναι και όχι γιατί πίνουν μητρικό ή ξένο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...