Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ


Recommended Posts

Γιατί στο Ελενα παίζει πολύ η ραχιαία; Γιατί είναι πιο εύκολη και το κάνουν όλοι οι αναισθησιολόγοι. Επισκληρήδιο ξέρουν να κάνουν λίγοι και σε εφημερία δεν ξέρεις αν θα βρεις κάποιον.

Η διαφορά απ' ότι εμένα μου εξήγησε η αναισθησιολόγος είναι ότι στην ραχιαία δεν θα σηκωνόμουν για μερικές ώρες (αν σηκωθείς ζαλιζεσαι και έχεις λέει πονοκέφαλο) ενώ με την επισκληρίδιο θα μπορούσα. Παιδιά σιγά το πράγμα.

Κι εγώ κουνούσα τα πόδια λίγη ώρα μετά. Αν θέλεις το μωρό στο στήθος αμέσως θα τους το πεις επι τόπου ή λίγο πριν που σε ετοιμάζουν και θα το έχεις.

Έχω κάνει και τις δύο αναισθησίες. Οι πόνοι της καισαρικής είναι ακριβώς οι ίδιοι. Οσο πιο γρήγορα αποφασίσεις να σηκωθείς και να κάνεις βόλτες (ας είναι καλά τα υποθετάκια) τόσο πιο γρήγορα θα περάσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατί στο Ελενα παίζει πολύ η ραχιαία; Γιατί είναι πιο εύκολη και το κάνουν όλοι οι αναισθησιολόγοι. Επισκληρήδιο ξέρουν να κάνουν λίγοι και σε εφημερία δεν ξέρεις αν θα βρεις κάποιον.

Η διαφορά απ' ότι εμένα μου εξήγησε η αναισθησιολόγος είναι ότι στην ραχιαία δεν θα σηκωνόμουν για μερικές ώρες (αν σηκωθείς ζαλιζεσαι και έχεις λέει πονοκέφαλο) ενώ με την επισκληρίδιο θα μπορούσα. Παιδιά σιγά το πράγμα.

Κι εγώ κουνούσα τα πόδια λίγη ώρα μετά. Αν θέλεις το μωρό στο στήθος αμέσως θα τους το πεις επι τόπου ή λίγο πριν που σε ετοιμάζουν και θα το έχεις.

Έχω κάνει και τις δύο αναισθησίες. Οι πόνοι της καισαρικής είναι ακριβώς οι ίδιοι. Οσο πιο γρήγορα αποφασίσεις να σηκωθείς και να κάνεις βόλτες (ας είναι καλά τα υποθετάκια) τόσο πιο γρήγορα θα περάσουν.

 

η αληθεια ειναι οτι ανακουφηστηκα μολις ειδα το μυνημα σου !! γιατι τουλαχιστον θα ξερω οτι αν δεν κανουμε την επισκληρηδιο εχω την επιλογη της ραχιαιας !! απλα πειστευω οτι οι πονοι ειναι πιο εντονοι μετα την ολικη γιατι ξυπνας στα καλα καθουμενακαι πονας !! ενω στις αλλες ναρκωσεις μολις καταλαβαινεις και παιρναει η ναρκωση και ξεκιναει ο πονος ζητας παυσιπονο με την μια ! διορθωστε με αν κανω λαθος !! πωπω κοριτσια ποσο μεγαλη ειναι αυτη η προσμονη για την μεγαλη μερα !!! να σε ρωτησω , ποναει πολυ την ωρα που σε τρυπανε για τη ραχιαια / επισκληρηδιο?

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ανακουφηστηκα μολις ειδα το μυνημα σου !! γιατι τουλαχιστον θα ξερω οτι αν δεν κανουμε την επισκληρηδιο εχω την επιλογη της ραχιαιας !! απλα πειστευω οτι οι πονοι ειναι πιο εντονοι μετα την ολικη γιατι ξυπνας στα καλα καθουμενακαι πονας !! ενω στις αλλες ναρκωσεις μολις καταλαβαινεις και παιρναει η ναρκωση και ξεκιναει ο πονος ζητας παυσιπονο με την μια ! διορθωστε με αν κανω λαθος !! πωπω κοριτσια ποσο μεγαλη ειναι αυτη η προσμονη για την μεγαλη μερα !!! να σε ρωτησω , ποναει πολυ την ωρα που σε τρυπανε για τη ραχιαια / επισκληρηδιο?

 

Οχι βρε. Δεν είναι άξιο λόγου. Μάλιστα εγώ είχα τρομάξει και για τον ουροκαθετήρα αλλά τελικά δεν πόνεσα ούτε και σε αυτό. Μα όλα είναι στιγμιαία, μια ανάσα παίρνεις και τέλος.

Πάντως να σου πω κάτι που έχω την εμπειρία της ολικής; ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ η στιγμή της γέννησης του παιδιού σου. Το πρώτο κλάμα - να το δεις να σε μυρίζει και να έρπει να ηρεμήσει επάνω σου.... Είναι συναρπαστικό για μια μητέρα - η καλύτερη εμπειρία της ζωή σου που θα την θυμάσαι για πάντα. Μην κοιμάσαι εκείνη την στιγμή λοιπόν είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε. Δεν είναι άξιο λόγου. Μάλιστα εγώ είχα τρομάξει και για τον ουροκαθετήρα αλλά τελικά δεν πόνεσα ούτε και σε αυτό. Μα όλα είναι στιγμιαία, μια ανάσα παίρνεις και τέλος.

Πάντως να σου πω κάτι που έχω την εμπειρία της ολικής; ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ η στιγμή της γέννησης του παιδιού σου. Το πρώτο κλάμα - να το δεις να σε μυρίζει και να έρπει να ηρεμήσει επάνω σου.... Είναι συναρπαστικό για μια μητέρα - η καλύτερη εμπειρία της ζωή σου που θα την θυμάσαι για πάντα. Μην κοιμάσαι εκείνη την στιγμή λοιπόν είναι η γνώμη μου.

 

αχ αυτον τον καθετηρα αμα σου πω οτι τον τρεμω???? καλα γιατι δεν στον εβαλαν μετα τη ναρκωση?? εγω θα το ζητησω παντως :D:D

 

αχ κι εγω θελω να τη ζησω αυτη την εμπειρια και θα στεναχωρηθω παρα πολυ αν κανω ολικη , αχ πως να το σηγουρεψω? θα μιλησω παλι με το γιατρο κι ελπιζω να το συγουρεψουμε να φυγει αυτο το ανχος !!

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτον τον καθετηρα αμα σου πω οτι τον τρεμω???? καλα γιατι δεν στον εβαλαν μετα τη ναρκωση?? εγω θα το ζητησω παντως :D:D

 

αχ κι εγω θελω να τη ζησω αυτη την εμπειρια και θα στεναχωρηθω παρα πολυ αν κανω ολικη , αχ πως να το σηγουρεψω? θα μιλησω παλι με το γιατρο κι ελπιζω να το συγουρεψουμε να φυγει αυτο το ανχος !!

 

 

Εγώ έτρεμα το κλύσμα!!! Τώρα που τα σκέφτομαι όλα αυτά γελάω! Δεν ήξερα οτι μπορώ να ζητήσω να μου βάλουν τπο μωρό στο στήθος επιτόπου, ήταν όλα τόσο ξαφνικά (πήγα για nst και υπέρηχο και βγήκα.. μαμά!) που δεν πρόλαβα να το σκεφτώ καν! Πάντως μην ανησυχείς, θα τα σκέφτεσαι μετά κ θα γελάς! Εγώ θυμάμαι που μου είπε ο γιατρός να σηκωθώ κ θα μου βγάλουν τον καθετήρα, αλλά δε μου τον έβγαζαν και έκανα βόλτες με τον καθετήρα ανα χείρας, ακόμα με πιάνουν τα γέλια όσο το σκέφτομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαρηστω παρα πολυ κοριτσι μου ! Οταν λες να παω πριν γεννησω φανταζομαι εννοεις μερες πριν οχι την ιδια μερα.

 

εφόσον έχεις προγραμματισμένη καισαρική, πήγαινε σε μια από τις επισκέψεις που θα κάνεις στο γιατρό σου και πέρνα από το γραφείο των αναισθησιολόγων. Εκεί θα σου πάρουν κάποιο σύντομο ιστορικό και θα συζητήσεις ό,τι σε ενδιαφέρει.

 

Σορρυ αν ρωταω βλακεια ...Και που το ξερεις οτι δεν αφηνουν το καθετηρακι και γιατι :(

 

έτσι άκουγα να λένε οι κοπέλες που δεν είχαν κάνει ολική, το γιατί δεν το γνωρίζω

 

? Μετα απο ποση ωρα συνηλθες απο την ολικη?

 

 

και τις δυο φορές κοίταζα το ρολόι, μισή ώρα μετά το κοίμισμα ξύπνησα με πλήρη διαύγεια και μου έφεραν αμέσως το μωρό στο στήθος.

Απλά έχασα τη στιγμή που βγήκε στο φως το μωρό και το πρώτο του κλάμα, αλλά μέχρι να το πλύνουν και να το ντύσουν και να του κάνουν τις πρώτες εξετάσεις, είχα ξυπνήσει και το υποδέχτηκα στην αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Σήμερα στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού στο Ελενα συζητήθηκε το θέμα της αναισθησίας στους τοκετούς. Η μαία επιβεβαίωσε ότι τα προηγούμενα χρόνια μέχρι και το 2013 ο αναισθησιολόγος βάρδιας ήταν μόνο ένας όποτε εκ των πραγμάτων δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στις επισκληριδειους. Επίσης, επιβεβαίωσε ότι το θέμα έχει πια αντιμετωπιστεί με το θέμα της στελέχωσης των αναισθησιολόγων. Τόσο στους φυσιολογικούς όσο και στις καισαρικές γίνεται πλέον επισκληριδειος (στην περίπτωση φυσιολογικού, εφόσον το επιθυμεί η γυναίκα). Ολική αναισθησία γίνεται μόνο στις επείγουσες καισαρικές, δηλαδή στις περιπτώσεις που έχει ξεκινήσει φυσιολογικά ο τοκετός, δεν έχει γίνει επισκληριδειος, έχει περάσει η διαστολή τα 3-4 εκατοστά και απαιτείται καισαρική για έκτακτους λόγους. Τότε επιλέγεται η ολική διότι δεν προλαβαίνουν και δεν μπορούν να κάνουν επισκληρίδειο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...