Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα με μαιευτήρια που υποστηρίζουν το rooming in!


Recommended Posts

Νικι φυσικα και καταλαβαινω αυτο που λες και το θεωρω και σωστο και φυσικα το καλυτερο ειναι να "δηλωσεις" οτι θελεις ρουμινγκ ιν, ουτως η αλλως και να χρειαστεις για καποιο λογο να το δωσεις στο θαλαμο ή να ζητησεις βοηθεια, μια χαρα μπορεις κι ας εχεις δηλωσει ρουμινγκ ιν.

 

Η "παρατηρηση" μου ως προς το οτι το ρουμινγκ ιν ειναι στην ουσια υποχρεωτικο για οποια το θελει, εχει την εννοια οτι δεν μπορουν να σε "εκβιασουν" να παρεις καλυτερο δωματιο για να το δικαιουσαι. Ειναι δικαιωμα σου ουτως η αλλως σε οποιο δωματιο κι αν εισαι. Αυτο ηθελα να ξεκαθαρισω, γιατι εχουν ακουστει πολλα.

 

twiggy σαφως και δεν εισαι υποχρεωμενη να αποχωριστεις το μωρο σου στην ανανηψη και σωστα λενε στα "σεμιναρια" οτι ειναι τρομερα σημαντικο για το μωρο να μην αποχωριστει καθολου τη μαμα του. Καλο ειναι να το ξεκαθαρισεις στο γιατρο σου οτι θελεις οπωσδηποτε το μωρο να σε ακολουθησει στην ανανηψη, ειναι απολυτο δικαιωμα σου.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kassiani

    kassiani 22 δημοσιεύσεις

  • virgi

    virgi 13 δημοσιεύσεις

  • elen@

    elen@ 6 δημοσιεύσεις

  • demi

    demi 5 δημοσιεύσεις

twiggy οχι να μην παρεις !

απλα αν βλεπεις να αδιαφορουν εσυ να φωναζεις ! γιατι απ οσο καταλαβα μονο ετσι παιρνουν μπρος !

ειναι υποχρεωση τους να σε εξυπηρετουν ! κ να σου παρεχουν τα βασικα ! πληρωνουμε τοσα λεφτα ! μην τρελλαθουμε κιολας !

 

τωρα για πιστολακι...οχι δεν εχει απ οσο θυμαμαι ! χαχαχα να παρεις αν θες μαζι κ αμα εχεις χρονο κ κουραγιο να πιστολαριστεις εμενα να με φτυσεις ! λολ !!!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω virgi για την απαντηση! Χαχαχα μου αρεσει που θελω και να λουστω η κυρια ε??? Δεν θα παρω πιστολακια κλπ, αν χρειαστω κιολας κατι μου το φερνουν μωρε..

Κατα τα αλλα θα ειμαι ετοιμη για μαχες με τις μαιες!! φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω virgi για την απαντηση! Χαχαχα μου αρεσει που θελω και να λουστω η κυρια ε??? Δεν θα παρω πιστολακια κλπ, αν χρειαστω κιολας κατι μου το φερνουν μωρε..

Κατα τα αλλα θα ειμαι ετοιμη για μαχες με τις μαιες!! φιλια

Εγω πάντως θα σου πρότεινα να το πάρεις γιατι μετα το πρωινό σου τα μωρακια τα βλέπουν οι γιατροι καιντα κανουν μπανακι οπότε έχεις όλο το χρόνο να κανεισ κι εσυ το μπανακι σου να βάλεις ωραία καθαρά ρουχαλακια να φτιάξεις τα μαλακια σου και να περιμένεις το νινι σου!

 

 

P.S Ειναι υπέροχο να έχεις το μωρακι σου κοντά σου! Άλλωστε αν για οποιονδήποτε λογω εσύ το θέλεις ζητάς και το πανε μέσα!

img<a href=http://davf.daisypath.com/ksy3p2.png' alt='ksy3p2.png'>rYfvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα!! θελω να ρωτησω εντυπωσεις προσφατες απο γενικη κλινικη θεσ/νικης....ο γιατρος μου ειναι εκει και σκεφτομαι να γεννησω εκει...αλλα αγχωνομαι λιγο δεν ξερω κατα ποσο θα μου φερνουν το μωρο? για να το εχω μεσα στο δωματιο πρεπει να ειναι σε μονοκλινο? πως αποτρεπεις απο το να του δωσουν ξενο γαλα?συνοδος επιτρεπετε?αν χτυπα ξυλο χρειαστεις και καποιο αλλο ιατρο η κλινικη τον παρεχει η πρεπει να μεταφερθεις σε νοσοκομειο?γνωριζεται τπτ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
κοριτσια καλησπερα!! θελω να ρωτησω εντυπωσεις προσφατες απο γενικη κλινικη θεσ/νικης....ο γιατρος μου ειναι εκει και σκεφτομαι να γεννησω εκει...αλλα αγχωνομαι λιγο δεν ξερω κατα ποσο θα μου φερνουν το μωρο? για να το εχω μεσα στο δωματιο πρεπει να ειναι σε μονοκλινο? πως αποτρεπεις απο το να του δωσουν ξενο γαλα?συνοδος επιτρεπετε?αν χτυπα ξυλο χρειαστεις και καποιο αλλο ιατρο η κλινικη τον παρεχει η πρεπει να μεταφερθεις σε νοσοκομειο?γνωριζεται τπτ?

 

στη γενικη γεννησα πριν απο 6 χρονια εχω να πω τα καλυτερα κ μονο...

πριν απο ενα μηνα η κολλητη μου γεννησε στη γενικη κ εχω να σου πω τα εξης:

το μωρο το φερνουν αρκετες φορες κατα τη διαρκεια της μερας κ της νυχτας για να το θηλασεις,αν τους ζητησεις οτι δν θελεις να δωσουν γαλα στο μωρο θα το κανουν απλα θα σου το φερνουν πιο συχνα,ο συνοδος (συζυγος) του δινουν καρτουλα κ μπορει να ειναι συνεχεια στο δωματιο,το πρωτο βραδυ αν γεννησεις με καισαρικη επιτρεπεται να εχεις καποιον κοντα σου,σε περιπτωση που χρειαστεις γιατρους σου τους παρεχει η κλινικη(δν ξερω χρεωσεις),οσο αυτο που ρωτας για το μονοκλινο το εχω και εγω απορια γιατι ειμαι εγκυος κ θα γεννησω στη γενικη κ θα με ενδιαφερε το rooming in...

ελπιζω να σε βοηθησα...

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας.Εχω μπει στον 8ο μηνα και θα γεννησω ελπιζω φυσιολογικα στον Γαληνο στην Θεσσαλονικη.Εχει καποια κοπελα εμπειρια απο την συγκεκριμενη κλινικη?με ενδιαφερει το rooming in και ο αποκλειστικος θηλασμος και δεν ξερω αν επιτρεπουν τα μωρακια να ειναι μαζι με την μαμα.

1η IVF Φεβρουαριος 2012 αρνητικη

2η IVFΜαιος 2012 βιοχημικη κυηση

Νοεμβριος 2012 Φυσιολογικη συλληψη!!

 

G2GGp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα! είμαι 6 μηνών και σκέφτομαι να γεννήσω στο εξωτερικό, είμαι ανάμεσα στην Γερμανία και στην Αγγλία, θα ήθελα συμβουλές από εσάς που έχετε ήδη γεννήσει στο εξωτερικό να μου προτείνετε πόλη και μαιευτική κλινική. Σας ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μελλοντικές μανούλες αλλά και σε όσες έχουν ήδη βιώσει το θαύμα της μητρότητας!Καλώς σας βρήκα, χαίρομαι πολύ που επιτέλους έγινα μέλος στην παρέα σας!

Μένω Θεσσαλονίκη και μάλλον θα γεννήσω στη Γενική Κλινική!Στην ξενάγηση που πήγα μου είπαν ότι υποστηρίζουν το rooming in, κάτι που με χαροποίησε ιδιαίτερα!Επίσης, τον Απρίλιο που πρώτα ο Θεός θα γεννήσω, έχουν 40% έκπτωση μου είπαν γιατί γιορτάζουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...