Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρωινο κολατσιο


stellaTD

Recommended Posts

Λοιπον διαβαζοντας διαφορες προτασεις για συνταγες , για ευκολα μαγειρεμενα κατεψυγμενα φαγητα που ειναι μια πολυ ωραια λυση για γρηγορο φαγητο οταν δεν εχεις σκοπο να φας για βραδυνο μετα τη δουλεια..;)

Μπηκε στο μυαλο μου να προτεινουμε , ο,τι εχει ευκαιρο ο καθενας μας για κολατσιο, σνακ ή οτιδηποτε μπορουμε να παρουμε μαζι μας στην δουλεια.

Εγω αρχισα την Παρασκευη παλι να δουλευω μετα την αδεια μητροτητας και καπου στη μεση του ωραριου μου ¨μ εκοψε η λορδα¨ετσι αναγκαστικά πηρα κατι απο fast food με το οποιο φυσικα δεν χορτασα, γιατι επρεπε να παρω και νερακι και χυμο αντε και κανενα σνακ μαζι με το σαντουιτσ και μου πηγε και ο κουκος αηδονι..

Ειδα ομως καπου... δεν θυμαμαι που (ενεκα αλζχαιμερ) οτι ειναι ευκολες η αραβικες πιτες.

Πηρα λοιπον απο το super market και λεω να τις γεμισω με γαλοπουλα, τυρακι, μαρουλακι καμια σως να τις τυλιξω σε ζελατινα και στο ψυγειο. Γρηγορο , ευκολο, χορταστικο και ... υγειηνο (ας πουμε)

 

περιμενω και δικες σας προτασεις μιας και ολες μας ή εστω οι περισσοτερες το 8ωρακι μας το χτυπαμε εκτος σπιτιου....! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


-Να προτείνω ένα σαντουιτσάκι φτιαγμένο με μπαγκέτα μικρή ή ψωμί του τοστ ψημένο, που θα το γεμίσετε με σπιτική ομελέτα, σύμφωνα πάντα με τα υλικά που βάζει ο καθένας στη δική του ομελέτα. Είναι υγιεινό, εύκολο αλλά δεν είναι και πολύ γρήγορο.

 

-Αγοράστε την προηγούμενη ημέρα ζυμάρι από το φούρνο της γειτονιάς σας (για ευκολία και για όσες δε θέλουν να ανοίξουν δική τους ζύμη) βάλτε του μέσα τυρί (οποιοδήποτε της αρεσκείας σας από φέτα μέχρι κίτρινο) κάντε το μπάλα ή σχήμα πιροσκί και τηγανίστε το για γρήγορα ή ψήστε το στο φούρνο το βράδυ για να το έχετε το πρωί έτοιμο. Επίσης, το ζυμάρι μπορείτε να το αγοράσετε στην ποσότητα που θέλετε από το φούρνο κάθε Σάββατο, ας πούμε, όσες δουλεύετε και να το διατηρήσετε όλη τη βδομάδα στο ψυγείο χρησιμοποιώντας το λίγο, λίγο.

 

-Στο ζυμάρι αυτό εκτός από τυρί μπορείτε να βάλετε σκέτο λουκάνικο κοκτέιλ (τα μικρά) και η γεύση του μόλις τηγανίσετε τα ψωμάκια θα μοιάζει με πιροσκί.

 

-Στο ίδιο ζυμάρι μη φοβηθείτε να κλείσετε μαρμελάδα και να το βάλετε στο τηγάνι. Αρκεί να κλείσετε καλά τη ζύμη. Όσα προτείνω τα έχω φτιάξει ήδη εγώ η ίδια με απόλυτη επιτυχία.

 

-Σαντουιτσάκι σε ψωμί του τοστ ή μακρόστενο ψωμάκι, γέμιση με τόνο, κρεμμυδάκι, λίγο άνηθο ή μαϊνταό και λίγη μαγιονέζα ή γιαούρτι για ελαφρύτερη γεύση.

 

-Ψωμάκι με φυστικοβούτυρο και μέλι. Αυτό το βάζω και στην κόρη μου στο σχολείο.

 

-Ψωμάκι αλειμμένο με φιλαδέλφια και, αν θέλετε, κομματάκια καπνιστού σολομού (φτώχια και μιζέρια).

 

Αν θυμηθώ κι άλλα θα επανέλθω. Ελπίζω να ανταποκρίθηκα στις προσδοκίες σου Στέλλα. Αν όχι, ας το διαβάσουν μαμάδες που έχουν παιδάκια στο σχολείο για να πάρουν ιδέες σε κάποια απ' αυτά ή ακόμη, κοπέλες που κάνουν σπίτι τους καφέ για τις φίλες τους.

 

Φιλάκια.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλες προτασεις eviri

αυριο φτιαχνω ζυμη και κανω πιροσκακια με λουκανικακια και άλλα με τυρι και μαρμελαδα,

τελεια! πλουσιο πρωινο για τν δουλεια.

ευχαριστωωωω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι δική μου χαρά να δίνω λύσεις και όταν μπορώ να γίνομαι χρήσιμη.

 

-Κάτι ακόμη, όταν θα έχεις ελεύθερο χρόνο και κιμά διαθέσιμο, φτιάξε διάφορα είδη με αυτόν όπως, πολύ πλακέ μπιφτεκάκια τα οποία θα τηγανίσεις με πασάλειμμα λαδιού ή βουτύρου στο τηγάνι, για να τα κάνεις μπέργκερς.

 

Άλλο μέρος του κιμά μπορείς να το κάνεις με λίγα υλικά στην κατσαρόλα και με αυτό να γεμίσεις την ζύμη που έλεγα στο προηγούμενο ποστ, ώστε να έχεις κιμαδοπιτάκια.

 

Αυτά αν τα φτιάξεις σε ποσότητες, ας πούμε, των 10 κομματιών τα βάζεις στην κατάψυξη και τα ξεπαγώνεις όταν θα θες να τα χρησιμοποιήσεις.

 

-Αντί για ζύμη, επίσης, εύκολη λύση είναι η σφολιάτα με τον ίδιο τρόπο χρήσης.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

πολυ νοστιμη η σφαλιατα αλλα προτημω το ζυμαρι το οποο και φτιαχνω μονη μου ή μου το ετοιμαζει ο αρτοπαρασκευαστης...Καλα ε ?τρελο τσιμπουσι θα γινετε στη δπυλεια την ωρα του κολατσιου.!! μη σου πω οτι θα περνω και παραγγελιες...χε χε χε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eviri τέλεια η ιδέα σου για τη ζύμη!

Παίρναμε στο χωριό ζυμάρι από το φούρνο και φτιάχναμε τηγανοψωμα , μιαμ μιαμ

Τώρα που μας το θύμησες θα το βάλω στο πρόγραμμα !

φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο marag, κι αυτή είναι πολύ ωραία ιδέα. Τα τηγανόψωμα που τρώγονται με πολλούς τρόπους. Σκέτα τηγανισμένα, με γέμιση τυριού, με γέμιση γλυκιά, ή με ζάχαρη από πάνω μετά το τηγάνισμα.

 

Καλά μιλάμε η φίλη μας stellaTD στο τέλος θα ανοίξει θέμα "ζητείται διαιτολόγος".

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο marag, κι αυτή είναι πολύ ωραία ιδέα. Τα τηγανόψωμα που τρώγονται με πολλούς τρόπους. Σκέτα τηγανισμένα, με γέμιση τυριού, με γέμιση γλυκιά, ή με ζάχαρη από πάνω μετά το τηγάνισμα.

 

Καλά μιλάμε η φίλη μας stellaTD στο τέλος θα ανοίξει θέμα "ζητείται διαιτολόγος".

 

 

πλακα πλακα ελεγα οτι απο το νεο ετος θα σταματησω να τρωω αλλα δεν διευκρυνησα πιο? καινουργιο ετος.... χε χε χε

μην ανησυχητε κοριτσαρες καποια διαιτολογο θα βρουμε εδω μεσα, ολοκληρη κοινοτητα δεν θα βρεθει??? :o:o

Link to comment
Share on other sites

εγώ παιδιά πέρνω σχολώντας από το φούρνο ψωμάκια διάφορα ατομικά και τα γεμίζω με διάφορα ( προτειμώ αλμυρά ), όπως ανέφερε η eviri...

έχει τύχει επίσης να πάρω μαζί μου στη δουλειά ρυζάκι με γιαούρτι,

ντοματίνια με τυρί φέτα...

υ.γ.. για να πω την αμαρτία μου 1 φορά το μήνα πάω σε μια καντίνα κοντά στη δουλειά και χτυπάω ψημένο ψωμάκι με παντσετούλα απ'όλα.....κόλαση

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χα χα εγώ να μην ανοίξω είναι το πρόβλημα!:lol::lol:

 

Μπα, εσύ είσαι αδύνατη δεν έχεις πρόβλημα.

 

 

υ.γ.. για να πω την αμαρτία μου 1 φορά το μήνα πάω σε μια καντίνα κοντά στη δουλειά και χτυπάω ψημένο ψωμάκι με παντσετούλα απ'όλα.....κόλαση

 

Σου δίνω εγώ άφεση αμαρτιών. Ευλογημένη να είσαι και από 'δω και μπρος να αμαρτάνεις που και που.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

πως το φτιαχνει αυτο?

 

παιδί μου αν έχω ρύζι στο σπίτι,πέρνω σε ένα ταπεράκι, αγοράζω και ένα στραγγιστό τα ανακατεύω και μούρλια..ελαφρύ,υγιεινό και χορταστικό...

 

 

Μπα, εσύ είσαι αδύνατη δεν έχεις πρόβλημα.

 

Σου δίνω εγώ άφεση αμαρτιών. Ευλογημένη να είσαι και από 'δω και μπρος να αμαρτάνεις που και που.

 

χα χα χα...

παιδιά οτιδήποτε τρώμε για κολατσιό δεν πιστεύω ότι μας παχαίνει...

εγώ πάντα τρώω καλά κολατσιό και πολλές φορές γερό και είμαι 58 κιλά..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια παντα περνω κατι απο το σπιτι,σπανια θα παρω απεξω γιατι οταν πειναω μπορει να παρω βλακειες.οποτε φροντιζω καθε μερα οτι εχω σπιτι να παρω μαζι μου.

στανταρ θα παρω 2 μανταρινια,μετα ή φρυγανιες με τυρακι ή τοστ ή αραβικη ή μπορει να εχω φταιξει κεικ σπιτι και να παρω μαζι μου.

σιγουρα κατι θα παρω.εχω αφησει μονιμα εδω ενα κουτακι με bar δημητριακων να εχω και φρυγανιες.

μπορει να παρω τυρακι απο το σπιτι και να παρω εδω απο το φουρνο ενα κουλουρι.

μποει να εχω κανει καμια πιτα και να παρω ενα κομματι μαζι μου.γενικα ομως φροντιζω κατι να παρω οπως και ενα φρουτο.

γενικα τοσες ωρες καθισμενη ολο και κατι θελω.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο ταψάκι φέτες κυδώνια περιχυμένα με κονιάκ ή ρούμι και από πάνω ζάχαρη. Τα ψήνεις μέχρι να ροδοκοκκινίσουν.

 

Τα μήλα τα βάζεις κάθετα αφού πρώτα με το ειδικό εργαλείο τους βγάλεις τα κουκούτσια και το κοτσάνι. Στο κενό που δημιουργείται βάζεις αν θες ξηρούς καρπούς και σταφίδες. Περιχύνεις με ένα από τα παραπάνω αλκοολούχα και ζάχαρη. Ψήνεις με τον ίδιο τρόπο.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

μου ανοιξατε την όρεξη....εγω δεν έχω θέμα στην δουλεια γιατι εχω μια σακουλα παξιμαδια και κρακερς ολικης οποτε τσιμπαω μερικα....έχω θέμα με τον άντρα μου και την μικρη το βραδυ που πεινανε....

λοιπον όσες ψωνιζετε απο βασιλοπουλο....έχει στη μαναβική έτοιμο σπανάκι καθαρισμένο....350gr

φτιάχνεται εύκολα μια σπανακόπιτα με σφολιάτα και κραταει στο ψυγειο και 2-3 μέρες.....ή με φυλλο....εγω δεν βραζω το σπανακι....το πλενω αρχικά με κτρυο νερο βάζω στον βραστηρα νερο και όπως ειναι στο στραγγιστηρι ριχνω το καυτο νερο 3-4 φορες το αφηνω να στραγγιξει και ετα φτιάχνω την γέμιση κανονικά....

επίσης μπορειτε πολυ ευκολα να φτιάξεται αυτα τα κριτσινια σφολιατας που έχουν τυρι και μπεικον ή ζαμπον....

κοβουμε σε κομματακια μικρα το ζαμπον και το τυρι...εγω συνηθως κοβω απο το κομμάτι του τυριου στον τριφτη.....βάζω και διάφορα αλλαντικά τυρια ή και λιση ντοματα κοβω σε λεπτες λωριδες την σφολιατα την καθε λωριδα την κοβω στη μεση πασπαλιζω με τα υλικά και κάνω 2 σχεδια ένα πλεξουδα και ενα γυριστό όπως η σπιρα....πασπαλιζω με σουσαμι και τα ψηνω...

επίσης κανω τα κλασσικά τυροπιτακια με ζυμη όμως δικη μου.....και τα ψηνω....την τελαυταια φορα στη γέμιση έβαλα φετα λιγο κεφαλογραβιερα ελιες και σαλαμι αερος....

κασεροπιτα με ζυνη ή σφολιάτα.....3-4 ειδη τυριου ντοματα κλεισιμο και ψησιμο....

μικρες ατομικες πιτσες.....με διαφορα......και τέλος φτιάχνω και πίτες αυτες απο τα σουβλάκια βπάζω 2 πιτες μια πάνω μιακάτω και μέσα βάζω οτι μπορειτε να φανταστειτε...απο τυρι και γαλοπουλα μεχρι μπουρεκακια με πατετες ντοματα....ή ακομη και κοτοπουλο με διάφορους συνδιασμους και τα ψηνω στην τοστιέρα.....αυτα...

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είπε η φίλη μας (fenaki) για τα κριτσίνια σφολιάτας με ζαμπόν και τυρί (που είναι πολύ ωραία), να συμπληρώσω ότι αν θέλετε το ίδιο πράγμα με γλυκιά συνταγή, θα απλώσετε το φύλλο της σφολιάτας, θα το αλείψετε με βούτυρο, θα το πασπαλίσετε με ζάχαρη, του ρίχνετε σταφίδες ή οποιοδήποτε άλλο ξερό φρούτο όπως, δαμάσκηνα, βερίκοκα, χουρμάδες κλπ, το τυλίγετε ρολό, το κόβετε σε φέτες όχι λεπτές, και ψήνετε στους 200ο μέχρι να ροδίσει.

 

Η μία σκέψη φέρνει την άλλη. Λέγοντας κριτσίνια πριν η fenaki, μπορείτε να φτιάξετε ζύμη του ψωμιού, όσες έχετε αρτοπαρασκευαστή σαν τη Στέλλα, κόψτε κομματάκια, πλάστε τα μακρόστενα σκουλικάκια πάχους περίπου όσο ένα γυναικείο δαχτυλάκι, και μήκος όσο θέλετε, (εε μην το παρακάνετε) βουτήξτε τα σε ένα μπολ με νερό, έχετε δίπλα τους ένα πιάτο με σουσάμι, τα κυλάτε μέσα σ' αυτό, πατήστε την ώρα που κυλάτε το σουσάμι πάνω στη ζύμη και ψήστε τα όπως το ψωμί στο φούρνο να πάρουν χρώμα καλό. Αυτά είναι ωραία ιδέα όταν έχετε καλέσει παιδάκια στο σπίτι να παίξουν με το δικό σας, άντε και στο παιδικό πάρτυ ή στον καφέ με τις φίλες σας.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

fenaki αυτες τις πιτες απο σουβλακι που λες τις αγοραζεις απο καπου ή υπαρχει τροπος να τις φτιαξουμε κιολας?Καπου ειχα δει να τις φτιαχνουν αλλα δεν θυμαμαι που το ειχα δει ουτε πως :-(

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη συνταγή εγώ. Είναι της Αργυρώς όταν μαγείρευε στην Ελένη τον πρώτο χρόνο. Τις έχω φτιάξει πολλές φορές και γίνονται πάρα πολύ ωραίες.

Βάζεις 1/2κ. αλεύρι σε λεκάνη και κάνεις λακκούβα στη μέση. Ζεσταίνεις 1-1 1/2 ποτήρι νερό να γίνει χλιαρό, αλλά δεν το χρησιμοποιείς όλο. Εγώ μετράω το 1 1/2ποτ νερό και σε ένα μέρος του (περίπου 1ποτ του κρασιού) διαλύω 1/2 φακελάκι μαγιά ξηρή. Το υπόλοιπο το βάζω ζυμώνοντας γιατί από αλεύρι σε αλεύρι μπορεί να μην το πάρει όλο. Μέσα στο νερό με τη μαγιά βάζω και 1κουτ. του γλυκού ζάχαρη και στο αλεύρι σκορπάω 1κουτ του γλυκού αλάτι. Ζυμώνω ρίχνοντας το μίγμα της μαγιάς και σιγά σιγά το υπόλοιπο νερό (όσο πάρει). Η ζύμη πρέπει να ξεκολλάει εντελώς από τα χέρια.

 

Αν σου κολλάει ακόμη στα χέρια πρόσθεσε λίγο αλεύρι κι αν σου βγει πολύ σφιχτή βάλε λίγο νεράκι χλιαρό. Άστο το ζυμάρι σκεπασμένο στη λεκάνη κι αν θες βάλτο πάνω στο καλοριφέρ μαζί με τη λεκάνη (αν το καλοριφέρ δεν καίει πολύ. Αλλιώς βάλε μια πετσέτα διπλωμένη από κάτω από τη λεκάνη για να μην καίγεται το ζυμάρι) ώστε να διπλασιαστεί.

 

Όταν περάσει η ώρα κόβεις κομμάτια το ζυμάρι (όσο ένα μεγάλο μανταρίνι) και το κάθε ένα το ανοίγεις με ένα πλαστάκι ή και με τα χέρια σου στον πάγκο σε στρογγυλές πίτες. Βάλε το τεφάλ τηγάνι στο μάτι της κουζίνας χωρίς να βάλεις μέσα τίποτα. Το τηγάνι εννοώ να είναι εντελώς άδειο πάνω στη φωτιά. Μόλις κάψει σε μέτρια θερμοκρασία (στη δική μου που έχει διαβάθμιση μέχρι 3 τις ψήνω στο 2) το τηγάνι τις ψήνεις μία μία μέχρι να ροδίσουν ελαφρά και να φουσκώσουν λίγο.

 

Καλή επιτυχία. Γιατί για να πω καλή όρεξη το βλέπω ότι υπάρχει ήδη.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Αμάν βρε eviri!!! τα σάλια μου, μου τρέξανε!!! και είπα να ξεκινήσω δίαιτα.. Μόλις πήγα σούπερ μάρκετ για να αγοράσω αραβικές πίτες, γαλοπούλες, γιαούρτια κτλ...Αμάν πια!δεν θα σταματήσω ποτέ να τρώω!!

Link to comment
Share on other sites

ευκολη γρηγορη και νοστιμη ειναι και η ζυμη για κρεπες που μπορεις να τις βαλεις ψημενες πια στο ψυγειο ή ακομη και στην καταψυξη και καθε φορα απλα να ζεσταινεις και να προσθετεις οποιαδηποτε γεμιση.Εμενα με εχουν βολεψει πολυ.Τελικα ο τιτλος δεν θα επρεπε να ειναι ¨πρωινο κολατσιο¨αλλα ¨πληρες γευμα¨ :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...