Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρύζι basmati


mami

Recommended Posts

Βρε κορίτσια, γιατί δεν καταφέρνω το ρύζι basmati ή jasmin?

 

Βάζω τη σωστή αναλογία, 1 δόση ρύζι - 2 δόσεις νερό, το αφήνω να πιεί όλο το νεράκι του, αλλά βγαίνει πολύ βρασμένο. Καμμία σχέση με το σπυρωτό, άσπρο-άσπρο ρυζάκι που τρώμε στα εστατόρια.

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χα χα!! και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα ήταν χειρότερο και από το λαπά που σερβίρουν στα νοσοκομεία.

Τώρα όμως κάνω το εξής κολπάκι:

Πρώτα το τηγανίζω, ρίχνω δηλαδή λάδι στην κατσαρόλα και το γυρνάω μέχρι να πάρει ένα χρυσαφί χρώμα, έπειτα ρίχνω το νερό (την δοσολογία που ανέφερες 1 προς 2) και χαμηλώνω τη φωτιά, πριν πιει όλο το νερό, αχ πως να στο πω τώρα.... α! όταν το ανακατεύεις και βλέπεις κάτω στον πάνω ελάχιστο νερό το κατεβάζεις από την φωτιά και αυτό μόλις κρυώσει θα το πιει. Και σε πληροφορώ φιλενάδα είναι σπιρωτό (ρυζάκι - ρυζάκι) και με τέλεια γεύση.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί η αναλογία είναι 1 ρύζι-2 νερό; Το γράφει στο πακέτο; Εγώ ξέρω 1 ρύζι-1 νερό αλλά πάντα βάζω λίγο παραπάνω για το νερό που χάνει στο βράσιμο πριν χαμηλώσω τη φωτιά. Θα έλεγα 1 ρύζι-1,5 νερό ή και λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί η αναλογία είναι 1 ρύζι-2 νερό; Το γράφει στο πακέτο; Εγώ ξέρω 1 ρύζι-1 νερό αλλά πάντα βάζω λίγο παραπάνω για το νερό που χάνει στο βράσιμο πριν χαμηλώσω τη φωτιά. Θα έλεγα 1 ρύζι-1,5 νερό ή και λιγότερο.

Εεεεε! Νομίζω ότι το γράφει. Αλλά επειδή τίποτα δεν μαγείρευω όπως συνιστάται θα το δοκιμάσω με τον τρόπο σου την επόμενη φορά.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

είδα πριν λίγες μερες πως το έβραζε η παρουσιάστρια στο "chef στον αέρα" στο σκάι....έβαζε σε κατσαρόλα όσο ρυζάκι ήθελε, έριχνε βούτυρο και το γύριζε να πάρει χρώμα όπως είπε και η ballou και μετά έριχνε νερό ίσα να σκεπάσει το ρύζι και το άφηνε να βράσει....δε μέτρησε τίποτα....κι εγώ όλα τα χρόνια προσπαθώ να βρώ πως να το κάνω σπυρωτό....δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω αλλά ελπίζω να γίνει με αυτό τον τρόπο.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω 2 νερο 1 ρυζι ξερω οτι ειναι..

Βασικα εχω την εντυπωση (μπορει να ειναι και λαθος) οτι το basmati δεν ειναι στις προδιαγραφες του να γινεται σπιρωτο... ειναι στη ''φυση'' του να βγαινει πιο κολλημενο.. Φανταζεστε να τρωτε με ξυλακια σπυρωτο ρυζι? Λιγο δυσκολο.. :)

Μπορει να ειναι βλακεια αυτο που λεω δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε! Νομίζω ότι το γράφει. Αλλά επειδή τίποτα δεν μαγείρευω όπως συνιστάται θα το δοκιμάσω με τον τρόπο σου την επόμενη φορά.

 

Έλα σου βρήκα "επιστημονική" συνταγή http://www.bbc.co.uk/food/recipes/perfectbasmatirice_67791. 450γρ basmati, 600 μλ νερό αλλά να μην χάνει νερό κατά το βράσιμο. Επίσης πλύσιμο του ρυζιού πριν το βράσιμο, αυτό στο συνιστώ για όλα τα ρύζια. Το μπασμάτι το βρίσκω ευκολόβραστο ρύζι που παραβράζει εύκολα επειδή είναι και πιο λεπτο το σπυρί του σε σχέση με το καρολίνα. 1-2 είναι η παραδοσιακή συνταγή; Τώρα εξηγούνται τα ρύζια που με τάιζε η μάνα μου.

Link to comment
Share on other sites

Έλα σου βρήκα "επιστημονική" συνταγή http://www.bbc.co.uk/food/recipes/perfectbasmatirice_67791. 450γρ basmati, 600 μλ νερό αλλά να μην χάνει νερό κατά το βράσιμο. Επίσης πλύσιμο του ρυζιού πριν το βράσιμο, αυτό στο συνιστώ για όλα τα ρύζια. Το μπασμάτι το βρίσκω ευκολόβραστο ρύζι που παραβράζει εύκολα επειδή είναι και πιο λεπτο το σπυρί του σε σχέση με το καρολίνα. 1-2 είναι η παραδοσιακή συνταγή; Τώρα εξηγούνται τα ρύζια που με τάιζε η μάνα μου.

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::D:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως επειδη κι εγω δεν το πετυχαινω το μπασματι το κανω οπως τα μακαρονια.Δηλαδη αφου το αφησω και βρασει οσο θελω,το σουρωνω και μετα το βουτυρωνω.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως επειδη κι εγω δεν το πετυχαινω το μπασματι το κανω οπως τα μακαρονια.Δηλαδη αφου το αφησω και βρασει οσο θελω,το σουρωνω και μετα το βουτυρωνω.

 

Αχτύπητη συνταγή του άντρα μου και πάντα πετυχημένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θέλετε να αποφύγετε το βούτθρο ή το τηγάνισμα θα βάλετε λιγότερο νερό και στο τέλος όταν σβήσουμε το μάτι σκεπάζουμε την κατσαρόλα αντί με το καπάκι, μια στεγνή καθαρή πετσέτα για να τραβήξει τον ατμό και τα υγρά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω το εξής που είδα στο "mega mou" από τον σεφ Βασίλη Καλλίδη. Βαζω αναλογια 1:2 (1 κούπα ρύζι, 2 κούπες νερό) σε δυνατή φωτιά, μολις αρχίζει να βράζει γυρίζω το ματι στο 3 (η κουζίνα μου έχει μέχρι το 9) και το βράζω έτσι σε σιγανη φωτιά για 12 λεπτά ακριβώς. Αν θελετε βάζετε και αλάτι αλλα και σκέτο είναι μια χαρά και πιο υγιεινό. Βγαίνει πολυ ωραίο και συνοδευει τελεια ο,τιδήποτε κρεατικό εχει σαλτσούλα!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

η αναλογια για μενα ειναι ακριβως 1 ρυζι 2 νερο, αλλα μολις αρχιζει κ βραζει το νερο, το χαμηλωνω στο ελαχιστο, ισα που να ειναι ζεστο το ματι κ το αφηνω χωρις να ανοιξω το καπακι της κατσαρολας καθολου για καποια ωρα, μεχρι να πιει το πολυ νερο. παλια που χαμε επαφες με Ινδονησιους τους εβλεπα πως το κανανε (καθε μερα τετοιο μαγειρευανε, κ παντα ηταν τελειο) κ λεγανε ολοι οτι το μυστικο για σπυρωτο ρυζι ειναι να ειναι πααααρα πολυ χαμηλη η φωτια, να ψηνεται δηλ με τον ατμο του στην ουσια.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω το εξής που είδα στο "mega mou" από τον σεφ Βασίλη Καλλίδη. Βαζω αναλογια 1:2 (1 κούπα ρύζι, 2 κούπες νερό) σε δυνατή φωτιά, μολις αρχίζει να βράζει γυρίζω το ματι στο 3 (η κουζίνα μου έχει μέχρι το 9) και το βράζω έτσι σε σιγανη φωτιά για 12 λεπτά ακριβώς. Αν θελετε βάζετε και αλάτι αλλα και σκέτο είναι μια χαρά και πιο υγιεινό. Βγαίνει πολυ ωραίο και συνοδευει τελεια ο,τιδήποτε κρεατικό εχει σαλτσούλα!!

 

και εγώ το ίδιο κάνω και μου βγαίνει πάντα σπυρωτό. Απλά όταν δώ ότι έχει μείνει λίγο νερό κλείνω το μάτι και το βγάζω εντελώς από την εστία. Πάντως όσο το τσιγάριζα στην αρχή μου έβγαινε και μένα ψιλολαπάς

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...